Laatste nieuws Koninklijke onderscheiding voor de heer D. van der Hoeven Leidse r.k.-jongeren bezinnen zich op waarden van het leven Wat de raad van Leiderdorp op 3 april te behandelen krijgt Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 april 1959 Tweede blad no. 29708 Feestprogramma 30 april MILITAIRE SHOW Er heeft zich voor de komende ver jaardag van Koningin Juliana een ..Comité Koninginnedag 1959" gevormd. Dit comité heeft grootse plannen. Naar men ons heeft medegedeeld ziet het programma er als volgt uit: Begonnen wordt 's morgens met koraalmuziek. met begeleiding van de Harmoniekapel „Leiderdorp". Dan volgt de kinderzang voor de burgemeester voor het bordes van het raadhuis. In het Dorpshuis en „Irene" worden kin derfeesten georganiseerd. Ook 's mor gens züllen hindemisritten voor auto's worden gehouden op het- Burg. Brug- plein waaraan verbonden een puzzelrit in Leiderdorp. De middag staat in het teken van de sport. Op de tennisbanen worden wed strijden gehouden, waarschijnlijk met spelers uit Oxford; de korfbalclub „Velocitas" speelt een wedstrijd, de voetbalclub RCL speelt terwijl in de rust demonstraties door de Gymnastiekver eniging „Sparta" zullen worden gegeven. Een grote verrassing zal zijn de mili taire show door de Huzaren van Boreel uit Amersfoort. 's Avonds wordt in het Dorpshuis een cabaretvoorstelling door Sempre Avanti uit Leiden gegeven. Daar dit feest programma. er zijn nog enkele verrassingen, nogal veel zal kosten, zal er een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. Verklaring van mr. Burger Mr. J A. W. Burger, voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, zendt ons de volgende verklaring: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat b- .veringen als zou ter zake van de Kabinetsformatie geen redelijk overleg met de P. v. d. A. mogelijk zijn. iedere feitelijke grond missen. Dit wordt dui delijk door het feit, dat de confessio nele partijen, die gezamenlijk van hun standpunt tegenover de informateur hebben blijk gegeven, noch gezamenlijk noch afzonderlijk de P. v. d. A. in enig overleg hebben betrokken. In memoriam J. P. A. M. van der Staak De heer F. Verstegen, directeur van de gemeentelijke dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen schrijft ons: Met grote ontroering zal in ruime kring het bericht zijn ontvangen van •het vrij plotseling 6 ver lij den van de heer J. P. A. M. van der Staak, admini stratief ambtenaar bij de gemeentelijke dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. Het tragische van dit overlijden wordt Veertig jaar bij P. C. Met een 1st naar het Stadhuis ge lokt: het aauneten van een ambtsge waad voer 3e ambtenaar, belast met het sluiten van huwelijken, wachtte de heer D. van der Hoeven, chef van de maatafeeling van Peek en Clop- penburg. dar hedenochtend een gro te verrassiig. De burgemeester, jhr. mr. F. H. ran Kinschot, deelde hem mee, dat Iet H.M. de Koningin had behaagd hen de zilveren eremedaille verbonden ran de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Een onderschei ding. welkede heer Van der Hoeven te beurt viel ii verband met zijn veertig jarig jubileim bij P. en C. Bij zijn k«nst in het Stadhuis, nog van niets bwust, stond de heer Van der Hoeven .vel even beduusd te kijken toen hij in ce kamer van B. en W., met de burgemester, ook zijn echtgenote, de bedyfsleder van P. en C., de heer S. Boersma de assistent bedrijfsleider, de heer C. J. Wesseling, de coupeur, de heer Th. Nessink en de boekhouder, de heer A. Geiang, aantrof. De burgemees ter. die vanzelfsprekend in het komplot betrokken was, stelde hem al spoedig COLLICTE INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Deze veek wordt hier ter stede een huis-aai-hus-collecte gehouden ten bate van de Stichting Interkerkelijke Gezinszorg. De henen P. M. I. Gerris en J. Marks beidei alhier en H. v-ati der Bijl te Alphen aan den Rijn zijn benoemd tot leden van <k examencommissie voor nij verheid sond«*wijs Nh en Nj. Alsmede van het pedagogisch getuigschrift voor be zitters van he akten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margarefi Theresia, dr. van V. P. Ver meer en li. Jansen; Marie Heléne Frede- rlque Elis. dr. van J. F. H. de la Haye en M. Sclurgers; Helena, dr. van H. den Oude en J. Noordermeer; Jacobus Wil helmus. .*n. van J. W. l'Ami en H. Roo sendaal; Pieter Johannes, zn. van P. Oost veen en H. C. Hermans: Jacoba Maria, dr. van A. Mesman en A. J. Roelandse; Charles Victor, zn. van D. van der Voort en H. Jlansjaar; Maria Catharina Elisa beth Jchanna, dr .van J. A. Dekker en S. M. vin Kempen: Marry, dr. van J. Gij- zenij ei M. de Wolf; Hendrika Wilhel- mina, Ir .van W. J. de Gunst en H. Pet; Hermaa. zn. van A. van Polanen en S. Paap; Hans, zn. van A. de Bruin en E. N. Knil; Yvonne Caroline Tonia. dr. van A. J Moerkens en A. D. van den Ende; Adriaius Waltherus Jacobus, zn. van A. C. J. van Oosterhout en T. J. A. Rom- mens, Irene Ida. dr. van L. van Leeuwen en I. W. Gauger: Erris Hendricus. zn. van L. Klap en M. Oskam; Anneliet. dr. van A. van Beelen en G. W. J. van Ryn; Johanna Miria Elisabeth, dr. van H. J. Heemskerk an M. J. Meskers: Margaretha Allegonda Gerdina Maria, dr. van G. J. van Goozei en A. T. M. van der Plas; Jannetje ,ir. van H. J. Sloos en H. C. Klotz; Anreke, dr. van J. van den Berg en H. L. Zriezen; Maria Bernadette, dr. van J. F. M. Jongmans en M. A. T. Ber gers; Petris Hendrikus. zn .van N. Gahr- mann en T. M. van der Meer; Johannes, zn. van van Dongen en J. C. Bakker; Jan, zn. 'an J. Passchier en J. T. W. Duin Hugo G«ert (Jonkheer), zn. van G. F. (Jonkhen-) Boreel en H. N. L. (Jonk vrouw) /an Riemsdijk; Jan Marlnus. zn. van B. /an Triest en A. Saton; Nicolaas Marinus zn .van B. Haasnoot en J. C. van Dijk; Kiene Elisabeth Adrlana, dr. van J .van £ouwenhove en S. Zuidema; Eve line Ja:oba Elisabeth, dr. van D. van der Valk ei G. Marljt; Robert Johannes, zn. van J. J. Bodenstaff en P. M .C. Bergers; Gerrit Otto, zn. van R. W. Wielders en A. M. .temmerswaal; Bernadette Elisabeth Maria, dr. van J. A. C. Rodoe en S. H. E. Fe;burg; Rudy, zn. van N. Schellin- gerhoit en J. van Dijk; Leuntje, dr .van D. vai Duijvenvoorde en W. Barnhoorn; Wilhelmus Johannes, zn. van A. van der Vos ?n C. M. Thelen; Harold Sjoerd. zn. van G. W. Gemert en H. den Os; Hendrik zn. /an L. de Bolster en G. Oudshoorn; Catlarina Johanna Helena, dr. van W. J. Ie Ualr en C. H. Rozier; Bart. zn. van R. W. de Bie en C. K. Zwart; Cornelia Heidrika Sylvia, dr. van J. P. Zonderop en J. A. van Mook; Gerardus Wilhelmus, zn van C. J. Schoone en J. J. de Zwart; Htns Donald, zn. van P. I. Dammers en S E. de Groot; Gerard Jacobus, zn. van J T. Dolmans en M. E. Persenaire. OVERLEDEN J. Fakkel. 85 jr.. weduwe van W. Voor- saat: D. van Gelder. 45 jr.. man; K. van Harten. 70 jr., vrouw; M. van Zaanen. 35 Jr.. weduwe van A. I Witmans; E. C. Schoorl. 49 Jr., echtgenote van J. Witte; M. Delfos. 68 jr., man; N. J. van der Linden, 55 Jr., man; J. Arnoldus, 81 jr., man. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: C. Th. van Leeuwen, 28 Jr. en J. V. E. Leenen. 20 jr. Overleden: A. Duiverman. 90 jr. (echt genote van J. van d:s Voet). De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op. !n 't midden de echtgenote van de ju bilaris. (Foto LD/Van Vliet) op zijn gemak en zeide, dat van het aanmeten van een toga op deze feest dag niets kon komen. De jubilaris moest het maar zien als een 1 aprilgrap Hierna schonk de burgemeester aan dacht aan de voortreffelijke capacitei ten van de heer Van der Hoeven, die in de P. en C.-kring om zijn ijver en plichtsbetrachting hoog wordt gewaar deerd en aan vele jongeren tot een voor beeld kan worden gesteld. Nadat de ko ninklijke onderscheiding was uitgereikt, dankte de bedrijfsleider voor deze har telijke ontvangst en hij wees op het plichtsbesef van de jubilaris, wiens „pa pieren" ook bij de hoofddirectie en zijn medewerkers hoog staan genoteerd. Een dankwoord van de jubilaris besloot deze korte, doch voor hem verrassende plech tigheid. Maandagochtend zal dit jubileum in de P. en C.-kring nog worden geprolon geerd. Gelijkertijd zal dan ook het zil veren jubileum van de heer Messink worden gevierd. Het eigen kringetje doorbreken! Koninklijk gezin in Cervinia Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsessen zijn vandaag in Cer- viia aan de voet van de Matterhorn aangekomen. Zij waren vergezeld van Prins Bmhards bror Prins Ernst Asch- win van Lippe-Biesterfeld en diens fa milie, alsmede leden van de Neder landse hofhouding. Het gezelschap was in zes auto's van Turijn gekomen. Nationale inkomen steeg slechts weinig Het nationale inkomen, uitgedrukt in contante prijzen, is in 1958 slechts weinig gestegen in vergelijking met 1957 zo deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede. Volgens de voorlopige ramingen bedroeg het netto nationaal inkomen in marktprijzen in 1958 32.260 miljoen gulden tegen 31.830 Gisteren is het „Jongeren Leiden '59" begonnen. Een week lang zullen de rooms-katholieke jongeren van Leiden zich bezinnen op de werkelijke waarden van het leven, waarvan nie mand kan zeggen: „Dat raakt mij niet!" De bekende spreker van de radio-ru briek „Dit is Leven", pater P. Wesse ling c.s.s.r., heeft gisteravond in het St. Antoniusclubhuis de rij van sprekers geopend. Hij stelde zijn gehoor - de zaal was geheel bezet - de vraag „Speelt de Kerk nog een rol in myn leven?". Hij kwam tot de slotsom, dat jonge mensen slecht aan toe zijn, als de kerk alleen maar een rol speelt in hun leven. Spre ker bouwde zijn betoog op, aan de hand van de paradoxale opmerking „Wanneer organiseren jullie nu eens een week, waarin de jongeren helemaal met rust worden gelaten?" Men kan de medemens niet „met rust laten" want de mensen hebben elkaar nodig; kunnen zelfs niet zonder elkaar leven. De mens heeft „een ander" nodig. Zonder liefde verwelkt het leven. Ondanks de liefde heeft het leven toch zijn onoverkomelijke hindernissen, zoals de dood. Daarvoor hebben wy De Ander nodig: Christus. Wie Christus zegt. zegt de Kerk De Kerk is geen abstractie. Christus is de Kerk. Zij zijn niet te scheiden. Maar ook wij zijn de Kerk en dit devies moe ten we waar maken. De jeugd van van- Raadsagenda Op vrijdag 3 april a.s. hoopt de raad dezer gemeente te vergaderen en de vol gende agendapunten te behandelen: Het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad f. 145.000 bij de N V. Bank voor Ned. Gemeenten; tot onbewoon baarverklaring van de woningen Nieu- wegweg 1 en Jaagpad 63; tot intrekking van het raadsbesluit van 13 juni 1958, waarbij besloten werd tot verkoop van grond aan de firma H. G. Hendriks te Wassenaar en over te gaan tot verkoop van deze grond aan N.V. „Europabouw" te 's-Gravenhage; het voorstel tot ver hoging van de subsidie voor de reuma bestrijding tot niet-ontvankelijkverkla- ring van het verzoek van het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur tot verdere inrichting der r.-k. lagere school; tot wyziging van het raadsbesluit van 27 februari j.l.. tot verkoop van grond uit complex VI van het grondbedrijf; tot onderhandse aanbesteding van de ver betering van de woningen in het Van Leeuwenpark: tot het bouwen van een rioolwaterzuiveringsinrichting. GELDLENING Een der eerste te behandelen agenda punten betreft het voorstel tot het aan gaan van een geldlening ad f. 145.000. Voor de aanleg van een 400 mm eter- niettransportwaterleiding stelde de raad bij begrotingswijziging van 7 november 1958 een krediet beschikbaar van f. 271.000. Daar deze begrotingswijziging in principe is goedgekeurd, stellen B. en W. de raad voor. ter gedeeltelijke finan ciering van genoemde investering een door de N.V. Bank van Ned. Gemeenten gedane aanbieding voor een vaste lening van f- 145.000, tegen een koers van 99.25 en een nominale rente van 4%% te aanvaarden. ONBEWOONBAARVERKLARING Naar aanleiding van door de hoofd ingenieur-directeur van de directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland uitge brachte adviezen, waaruit blijkt, dat de woningen Nieuweweg 1 (onbewoond) en Jaagpad 63 (wel bewoond) ongeschikt zijn voor bewoning, en door het aan brengen van verbeteringen ook niet in bewoonbare staat gebracht kunnen wor den. stellen B. en W. de raad voor deze woningen onbewoonbaar te verklaren. De termijn voor de eerste woning zal dan gesteld worden op één maand, ter wijl de termijn van ontruiming voor de tweede woning, die immers nog bewoond wordt, gesteld zou moeten worden op maanden. GRONDVERKOOP Het Bouw- en Aannemingsbedrijf firma H. G. Hendriks te Wassenaar had vorig jaar juni grond gekocht uit com plex V. Tuinwijk, voor het bouwen van 24 woningen in 3 woonlagen voor f. 80 000. In verband met interne moeilijkheden heeft dit bouwbedrijf verzocht de koop te annuleren. Als gegadigde heeft zich thans gemeld de Bouw- en Aannemings Mij N.V. „Europabouw" te 's-Graven hage. Deze bouwer heeft inmiddels zijn bouwplan gereed gemaakt en zal zo spoedig mogelijk met de bcuw beginnen, wanneer hij de grond ter beschikking het raadsbesluit van 13 juni 1958 in te trekken, en de grond te verkopen aan N.V. „Europabouw" te 's-Gravenhage. RHEUMA-SUBSIDIE De Stichting Provinciaal Rheuma- centrum Zuid-Holland ontvangt jaar lijks van deze gemeente f 10.— subsidie, terwijl het Koningin Wilhelminafonds f 25.— jaarlijks ontvangt. Beide ziekten zijn, zo staat in het voorstel, gevreesde volksziekten. Teneinde het werk. ver richt voor de bestrijding van rheuma en kanker gelijkelijk steun te geven, stellen B. en W. de raad voor de rheuma-sub sidie ook op f 25.per jaar te stellen. INRICHTING LESLOKAAL Het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur te Zoeterwoude-Leiderdorp heeft een ver zoek Ingediend om medewerking bij de inrichting van het vijfde leslokaal van de school aan de Ericalaan. Op 26 no vember 1954 besloot de raad om aan voornoemd schoolbestuur medewerking te verlenen bij de stichting van een 6-klassige school, waaronder mede wordt verstaan de eerste inrichting met inbe grip van de eerste aanschaffing van schoolmeubelen. Uit het na het raads besluit gevoerde overleg tussen het schoolbestuur en het college van B. en W. blijkt dat voorshands volstaan kon worden met de inrichting van 4 lesloka len. Nu de school zodanig is uitgebreid dat een vijfde leslokaal in gebruik moet worden genomen, menen B. en W., dat het schoolbestuur volstaan kan met het indienen van een verzoek om de beno digde gelden ter beschikking te stellen, en menen daarom te moeten voorstel len het schoolbestuur in zijn verzoek niet ontvankelijk te verklaren. ZUIVERINGSINSTALLATIE De aanleg van de centrale riolering in de kom van de gemeente en het Zijl kwartier is zover gevorderd, dat deze riolering in de loop van dit jaar kan functioneren. In verband hiermede wordt de bouw van een zuiveringsinstal latie urgent. Van het hoogheemraadschap van Rijnland is bericht ontvangen, dat de kwaliteit van het Rijnwater nabij ons dorp veel te wensen overlaat. Daarom dringt het Hoogheemraadschap erop aan, dat zo spoedig mogelijk met de bouw van een zuiveringsinstallatie wordt begonnen. In opdracht van B. en W. heeft het ingenieursbureau Van Brug gen c.s. te Rotterdam, dat de directie voert over de aanleg van de centrale riolering, een plan gemaakt voor de bouw van een zuiveringsinstallatie nabij de molen van de Kalkpolder, welke plaats in het uitbreidingsplan daartoe is aangewezen. De totale kostenbegroting, inclusief aanleg van elektriciteit en wa ter van de geprojecteerde nieuwe be bouwing, zal f 608.500 bedragen. Aange zien G.S. de eis stellen dat beschikt moet worden over vaste financierings middelen, zal een verzoek gericht wor den aan de minister van Binnenlandse Zaken, om de gemeente in het bezit te stellen van een geldlening. B. en W. hebben vertrouwen, dat het verzoek zal worden ingewilligd, omdat indertijd met behulp van G.S. en de mi nister, een geldlening is verkregen voor de aanleg van de centrale riolering. Het college stelt dan ook voor het gevraagde Contact daag zoekt het echte: een show-kerk en een show-geloof voldoen niet langer. Daarom moeten de jongemensen het geloof gaan ontdekken. Zij horen bij Christus, die hen door Zijn lijden bevryd heeft van het zinloze in het leven. Juist rond de 20-jarige leeftijd moet de Kerk iets zijn voor de jeugd. Het is de meest vruchtbare leeftijd voor een contact met Christus. Voor het contact met Christus moet het initiatief van de jongeren zelf uit gaan. Initiatief naar binnen omdat we nooit genoeg weten over Christus en de Kerk; initiatief naar buiten om te trachten met elkaar sterk te zijn. Daarom deed spreker een beroep, con tact te houden met elkaar en bezorgd heid te tonen voor de leeftijdsgenoten. Hierbij moet men het eigen kringetje doorbreken. Men moet, elkander hel pend. trachten uit te munten in liefde en attentie, zonder er acht op te slaan, wie er domineert. Zodoende zal de Kerk niet alleen een rol spelen in het leven van de jonge mensen, maar Ze zal ook hun leven zijn. Onder de vele genodigden bevonden zich deken W. P. M. Haring van Leiden en pater Sweerts van het jeugdwerk „In de Vroolijcke Arke". Na de pauze heeft de troubadour. Jacq. van Kollenburg met zijn liedjes en conferences voor wat afwisseling gezorgd. Hedenavond wordt dit Jongerencon tact voortgezet op een drietal plaatsen in de stad. Terwijl mr. Hans Velee in „Den Burcht" spreekt over „Kennen wij elkaar?", zal mej. dr. M. A. M. Klompé in het St. Antoniusclubhuis het onder werp „Menselijke verhoudingen" behan delen. Bovendien kan men deze avond in het St. Bonaventura Lyceum luisteren naar aalmoezenier G. van Voorst tot Voorst, die dan spreekt over de verhou ding „Mens-God". Morgenavond vinden de deelnemers aan dit contact elkander terug in „Den Burcht", waar pater S. Jelsma m.s.c. spreekt over de Wereld kerk of in het St. Bonaventura Lyceum waar Theo van Son de vraag zal behan delen: „Komt er nog wat van". Vrijdag wordt in het kader van dit contact weer op drie plaatsen een jongerenappèl ge houden. Treedt de voordrachtkunstena res Willy Moret in „Den Burcht" op - hier spreekt ook Theo van Steen over „Hoe versier ik het?" -. Frans Josso stelt in het St. Antoniusclubhuis de vraag „waar praten we over?" aan de orde. Tenslotte zal mr. Hans Velu ln het St. Bonaventura Lyceum deze avond nogmaals spreken over „Kennen we el kaar?" Zondag wordt dit Jongerencontact, na een gezamenlijke Eucharistie-viering in de Hartebrugkerk. besloten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal. nog geaccentueerd wanneer men be denkt, dat de overledene vandaag zijn 40-jarig ambtsjubileum zou herdenken. Het korte bestek van dit „In Memoriam" laat niet toe uitvoerig de verdiensten te sohetsen welke de heer van der Staak in de onderscheidene functies welke hij be. kleedde heeft gehad. Hoevelen is hij niet tot een grote hulp en troost ge weest in de tijd. dat hij werkzaam was bij Maatschappelijk Hulpbetoon en So ciale Zaken, Wie deze mens kende zal onder de indruk zijn gekomen van zijn warm medegevoel met hen, die het moei lijk hebben en van zijn niet aflatende ijver om in de omstandigheden van „zijn cliënten" een wijziging ten goede ie be vorderen. Daarbij paste soms een ver maning, soms een bemoediging en altijd een opwekking, die beoogde het moreel van „zijn mensen" gunstig te beinvloe- den. Bij de dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen was de taak van de heer Van der Staak hoofdzakelijk gelegen in het behandelen van de „zware gevallen", mensen die financieel in de knoei waren geraakt en wier financieën gesaneerd moesten worden. Een taak geheel afge stemd op de aard en aanleg van de heer Van der Staak, die met vele maatschap pelijke werk(st)ers van de onderschei dene kerken en van de bedrijven naar de juiste therapie zocht om deze medebur- gers-in-nood te helpen. Zeer grote suc cessen heeft hij hierbij mogen boeken en ontelbaar velen heeft hij door het verlenen van afdoende hulp aan zich verplicht. Met de heer Van der Staak is een nobel mens, een goed collega en een zeer gewaardeerd ambtenaar heen gegaan. JEHOVAH'S GETUIGEN Conferentie te Hoofddorp De voorbereidingen voor de halfjaar lijkse conferentie v. Jehovah's getuigen waar meer dan 1200 personen worden verwacht, zijn in volle gang. Uit Noord en Zuid-Holland zullen 16 gemeenten van Jehovah's getuigen van 1012 april in de Beurshal te Hoofddorp bij elkaar komen. Deze vergadering voorziet in een driedaags opleidingsprogramma, waarbij verschillende sprekers uit deze provin cies het woord zullen voeren. Uit Leiden zal de heer J. de Nie jr. spreken over het onderwerp Jehovah verheugt zich over loyale dienstknechten". Het doel is volgens de voorzitter van de getuigen te Leiden de heer J. Spaans, „de aanwezige christelijke werkers een vast fundament te geven door bijbels onderricht en hen behulpzaam te zijn de kwaliteit van hun prediking te ver beteren en te vergroten". De congresorganisatie omvat achttien afdelingen van vrijwillige medewerkers, die voor een vlot verloop van de verga dering zullen zorgdragen. Uit de ge meente Leiden zal de heer J. Spaans werkzaam zijn als assistent-hoofd van de afdeling cafetaria. Het hoogtepunt van deze vergadering zal de openbare toespraak zijn. die op zondagmiddag 3 uur door de districts opziener van Nederland, de heer R. En gelkamp. wordt uitgesproken, met als titel: „Een paradijsachtige aarde door Gods Koninkrijk". Overval te Amsterdam (Speciale berichtgeving) In een donker gedeelte van de Een- drachtstraat to Rotterdam zijn gister avond een 34-jange vertegenwoordiger en een 45-jarige koopman aangevallen door drie of vier jongelieden. De aange vallenen, die iets teveel aan Bacchus hadden geofferd, werden togen de straat geslagen. Een van de aanvallers riep de vertegenwoordiger toe: „Hoeveel poen heb je bij je?" De onverlaten namen de benen toen publiek kwam toelopen. De vertegenwoordiger had een hoofd wond opgelopen en de koopman had schaafwonden aan het voorhoofd. Bei den zijn naar het Coolsingelziekenhuis gebracht. miljoen gulden in 1957 en 31.200 mil joen gulden in 1956. Deze cijfers zijn het nationale inko men in constante prijzen volgens het niveau van 1957. De omvang van het particuliere consumptievolume bleef on geveer gelijk, terwijl de overheidscon sumptie enigszins daalde. De consumptie van gezinshuishoudingen bedroeg in 1958 20.830 miljoen gulden togen 20.710 mil joen gulden in 1957 en 20.870 miljoen gulden in 1956. De consumptie van de overheid bedroeg in het afgelopen jaar 5.040 miljoen gulden tegen 5.100 miljoen in 1957 en 5.230 miljoen gulden in 1956. BEURSOVERZICHT Philips en Unilever zeer vast AMSTERDAM 1 april Bij tamelijk rustige handel waren de internationale waarden vanmiddag aan de vaste kant. Speciaal Philips en Uni lever boekten, t.o.v. gisteren, grote koerswinsten. Beide aandelen werden voor Amerikaanse rekening, uit de markt genomen. Philips opende op 578, liep op tot 580 doch viel later weer op de openingsprys terug. De slotkoers van gisteren bedroeg 561. De converteerbare obligaties Philips noteerden op 265, ruim 8 punten boven de vorige slotprijs. Tegenover de aanhoudende buitenlandse vraag voor Philips! begint het aanbod sterk af te nemen. Een en ander werkt groto koersfluctuaties van de ene op de andere dag in de hand. Unilevers trok- ^i?.7andaag steviS aan de koers. Op 483 bedroeg de dinst ruim 9 punten. Dit fonds is de laatste tyd. by de koersstij ging van Philips ten achter gebleven, aldus de beurs. Ditzelfde kan gezegd voor de Aku-aandelen, die vanmiddag circa een punt boven gisteren noteerden KLM werd circa f. 2 lager geadviseerd, terwijl de obligaties KLM vrywel onver anderd bleven. De olie-aandelen ver anderden hoegenaamd niet. Voor de Scheepvaartwaarden bestond behoorlijke belangstelling en vele stuk ken veranderden van eigenaar. KPM op 139, plus 3 punten. Ook KNSM lag aan de koopzijde op 140. plus één, terwijl Scheepvaart Unies eveneens goed in de markt lagen. De overige waarden in deze sector boekten vrywel alle een koerswinst. In de cultures was Deli een paar dubbeltjes hoger Amster dam Rubber fractioneel lager en HVA's circa 2 punten beter. Senembah goed prijshoudend. De druk op de staats obligaties in verband met de storting (vandaag) op de lening Bank voor Ned Gemeenten was verdwenen. De handel verliep kalm en de stemming was door- elkaar goed prijshoudend. Europafonds I werd ook vandaag weer belangrijk hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 april Londen 10.62%—10.62%; New York 3.77t*j—3.77A: Montreal 3.8&H—3.89)2 Parijs 76.90—77.00; Brussel 7.54%—7 55' 90.24-90.29%Stockholm 2.92—,2.97; Zürich 87.34%—87.39 V- 60-82'^: Kopenhagen 54.85/2—54.90%: Oslo 53.00%—53.05% 14^57%—14.58%; Ankara 3.76% 52M-52!H: Lissabon Beurs van Amsterdam Woensdag 1 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. krijgt. B. en W. stellen de raad nu voor krediet beschikbaar te stellen. VOORSCHOTEN Nieuwe r.-k. school door burgemeester geopend Hedenochtend om 11 uur heeft bur gemeester C. J. v. d. Hoeven de nieuwe, derde R.-K. School geopend en aan het schoolbestuur overgedragen. Dit is de zevende nieuwe school de noodschool inbegrepen welke na de oorlog in de gemeente Voorschoten ge reed gekomen is. Er waren vele genodig den aanwezig, onder wie de beide wet houders. de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Delft, de heer J. G. A. Altepost, de hoofden van de overige lagere scholen in Voorschoten en een tweetal raadsleden. De school is gebouwd onder archi tectuur van de fa. Van Oerle en Schram a in Leiden. Aannemer was de firma Lucas in Rijswijk. De school heeft als naam gekregen: Bethanië-School. Als hoofd is benoemd mej. v. d. Putte uit Rotterdam. Op 15 april a.s. neemt hopman H. J. Trel afscheid van het jeugdwerk. In 1945 heeft hopman Trel de St.-Lau- rentiusgroep van de R.-K. padvinders beweging opgericht. Hy was tot 1954 hopman en daarna hoofdleider. In 1957 ontving hy, wegens zij-n verdiensten voor het padvinderswerk, de gouden Jacobs- staf. Tot opvolger van de heer Trel is benoemd Oubaas J. P. Pee tors. WARMOND RAADSAGENDA De raad der gemeente Warmond komt donderdagavond 2 april in openbare vergadering byeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs door het be stuur der Vereniging tot Stichting en In. standhouding van een school met den by bel. Voorstel tot het indienen van een verzoek om verhoging van de uitkomsten per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Aanbieding van de begrotingswijziging betreffende het verlenen van een bijdrage ét fonds perdu in de stichtingskoston van een R.-K. Verenigingsgebouw. Onze plaatsgenoot, de heer P. H. W. v. d. Kerkhof, heeft met goed gevolg het diploma meesterschilder behaald. Vorige Slotkoers koers v. heden lOOH lOOfl Ned. *58 4% 100% lOOtf Ned. '53 3% 96% 96 %B Grootboek obl. 3% 82 Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 94% 93% 93% 90 89% Ned. '54 3% 90% 89% Ned. '55 I 3% 90 89% Ned. '55 II 3% 91 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 923% 93% Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 9&H 97 96% 96f| Grootboek '46 3 88 V4 Ned. W.B. 6% 111% 111A Philips 5 256% 264% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber 85% Ver. HVA-mij. Java Cult Senembah 171% Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert451 Deli Mij .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N. B Ned. Kabelfabr Philips 561% Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2dè r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem <50 k f.20. Holl. Amer. lijn Java China Paket K1.M Kon. Ned. Stmv.My Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr. eert v. Ommeren eert. Kon Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 40 41 140% 142% 219 219 85% 85 132% 135 29% 30% 171% 171% 10% 11 294% 229 295% 451 462 147.85 148.20 211 212% 360 363 298% 299 345 346 561% 577% 236 240 473% 483% 210% 211 248 249% 709% 710% 165 163. 163.15 163.15 150 149% 134 135 141.80 140.30 139% 139% 136 139 139 138 122 120 239% 239% 136% 136 134% 134% A'dam '47 (3%) 3.. idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) idem '37 I-III (3%) idem "38-1 (3%) 95% 95% 99% 94% 94% 95'i 95'i Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% ld. N. W. B. '52 (4%) 98H 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98 Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 2% 88 86'i A'dam '56 I 2% 85% A'dam '56 n 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 82 Enschede '54 2% 82% 83 Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem n 2% 92% 93 Rdam '52 I 2% 90% 90 Idem II 2% 90 Idem '57 2% 97% 97A Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl. 1957 2% 97ft 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 375 Amst. Bank273 284 H.B.U. eert220% 221 Rott. Bank 232% 239 Twentsche Bank 213% 215 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 304 304% Borneo Sum. H.Mij. 53 54% Ned. G. en Sp. fabr. 263% 264 Kon. Ned. Grofsm. 131% 132 Intematio110 112 Rott. Droogdok Mij. 608 610 Sikkens Lakfabr. '53 509 510 Tieleman en Dros 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 98 93% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30 Intern. Nickel 92% 91% Anaconda 69% 68% Bethlehem Steel50% 49' Cities Service 58% 58% General Motors 44% 44 Kennecott110% 110% Republic Steel 68 67% Shell Oil 84% Union Pacific 35% 331} Un States Steel88% 87% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 31/3 Edelmet. Kon. AA 56 55GB Pref. wa. idem 66% Electrolas B229 Holl. Constructie 347 348 Ing. bur. v. Bouwnijv 190GB 199 ld. div. 1958 182 189 Int. Kunststoff. Ind 50%GB 50% Leidsche Wolspinn 300GB 304 Ver. Touwfabrieken 222% 221 Wernink's Betonm. 114GB 112% Van Wijk Tetiel 72 71% Zaalberg I12GL 111%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3