Russische straaljagers hinderden Amerikaans vliegtuig bij Berlijn Chinese parachutisten zoeken naar Daiai Lama WEERBERICHT Washington wil duidelijk maken dat het ernst is met het plan West-Berlijn bij te springen FRANKRIJK LEEFT MEE MET OVERSTROMING MADAGASCAR Tibetaanse leider reist alleen 's nachts met moeder en zusters Juwelen en bontmantels geroofd uit Churchills huis in Londen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 APRIL 1959 No. 29708 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; I2.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Incidenten op Goede Vrijdag (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Amerikaanse en Russische militaire autoriteiten in Duitsland is het tot ernstige meningsverschillen gekomen naar aanleiding van het feit, dat tot tweemaal toe Russische Mig-straaljagers op Goede Vrijdag een Amerikaans onbe wapend militair transport-vliegtuig van het type C-130 hebben gehinderd. De Russen beschuldigen de Amerikanen ervan, dat zy met het toestel hoger dan 3300 meter hebben gevlogen. Het Turboprop-transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vloog op Goede Vrijdag op een hoogte van 9000 meter van West-Duitsland naar West- Berlijn. Van te voren was dit meegedeeld door de Amerikanen aan de Russische vertegenwoordiger by de geallieerde luchtveiligheidsautoriteiten te Berlijn, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in de vrije luchtcorridor tussen West- Duitsland en Berlijn. Van Russische zijde werd daartegen geprotesteerd; er zou een overeenkomst bestaan volgens welke er door Westelijke toestellen niet hoger dan 3300 meter gevlogen mag worden in de luchtcorridor. Op paaszondag hebben de Amerikaan se militaire autoriteiten hierover een scherp protest bij de Russen in Berlijn ingediend. Er werd daarbij op gewezen, dat het Amerikaanse toestel in ernstig gevaar heeft verkeerd, hoewel het vol gens de toestellen in de luchtcorridor heeft gevlogen. Maar maandag j.l. over handigden de Russen bij het Ameri kaanse hoofdkwartier te Wiesbaden een tegen-protest, waarin gezegd werd, dat de hoogte boven 3300 meter in de lucht corridor van West-Duitsland naar West- Berlijn uitsluitend bestemd is voor Rus sische toestellen. Van Geallieerde zijde kent men evenwel geen enkele overeen komst, die zegt, dat Westelijke vliegtui- Migs naderden C-130 tot op enkele meters Van Amerikaanse zijde wist men niets van een dergelijke overeen komst en men liet dan ook de aan gekondigde vlucht doorgaan. Prompt verschenen daarop drie Russische Mig-straaljagers in de lucht en het Amerikaanse toestel, dat speciaal geschikt is voor het vliegen op grote hoogte, werd op allerlei manieren lastig gevallen. De straaljagers vlo gen steeds weer om het zware Ame rikaanse vliegtuig heen en naderden het soms tot op enkele metersPas toen de Westberlijnse luchthaven Tempelhof in zicht kwam, vlogen de straaljagers weg; op de terugreis verschenen de Russische jagers evenwel opnieuw en hinderden zij het transportoestel op dezelfde wijze als voorheen. Premier Nkroemah was niet op de hoogte Minister Louw over blonk en zwart in Zuid-Afrika De voorvaderen van de zwarte man in Zuid-Afrika zijn ruim drie eeuwen ge leden op ongeveer dezelfde tijd over de rivier de Limpopo (in Mozambique aan de oostelijke grens van de Unie) getrok ken als waarop te Kaapstad de eerste blanke nederzetting werd gevestigd (1652). Toen ik dit aan dr. Kwame Nkroemah, de premier van de zelfstan dige negerrepubliek Ghana (voormalige Goudkust) vertelde, was hij erdoor ver rast, aldus de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, bij de opening van de tiende jaarconferen tie van het Zuidafrikaanse Bureau voor Rasaangelegenheden. Minister Louw had tevoren gezegd, dat de Afrikaanse lei ders de betekenis van het historische feit, dat de zwarte Zuidafrikanen niet meer recht hebben om hier te zijn dan de blanken, niet op waarde schatten. Zuid-Afrika is ook een Afrikaanse staat en is het er ten volle mee eens, dat de gebieden van Afrika zich moeten ontwikkelen naar onafhankelijkheid, aldus minister Louw. Maar dit moet ordelijk gebeuren en niet door druk van binnen uit of door invloed van buitonaf overhaast worden. De minister zei verder, dat de term „apartheid" verkeerd werd uitgelegd als te betekenen fanatieke ras-ideologie. Deze verkeerde uitleg werd beklemtoond door scherpe debatten en aanvallen op Zuid-Afrika in de Verenigde Naties. Hij was inlichtingen aan het verzamelen over praktijken in zekere landen waaronder landen die een leidende rol spelen die bij voorlezing aan een voltallige vergadering van de Verenigde Naties nogal opzien zouden baren Tragische cijfers De opperbevelhebber der Franse troe pen in Algerië heeft meegedeeld dat 1172 opstandelingen in de afgelopen week zijn gedood of gevangen genomen, er is ook een grote hoeveelheid wapens buitgemaakt; 195 rebellen zijn naar de Fransen overgelopen; 58 Franse militai ren zijn in de strijd gesneuveld. Bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk motre gen, maar later enkele verspreide opkla ringen. Overwegend matige zuidweste lijke wind, later ruimend naar noord west. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 APRIL Zon op 6.15, onder 19.14 uur. Maan op 3.35, onder 13.21 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.46 en 23.38 uur. laagwator 5 49 en 18.51 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. gen in de corridor slechts tot 3300 meter hoogte mogen vliegen, in het verleden hebben Westelijke toestellen geregeld veel hoger gevlogen zonder dat van Russische zijde hiertegen ooit is gepro testeerd!! Wel vliegen de Franse, Ame rikaanse en Britse burgerluchtvaart maatschappijen op West-Berlijn altijd op een hoogte tussen 850 en 3300 meter. In Bonn hecht men aan dit eerst gisteren bekend geworden Amerikaans- Russische incident grote waarde. Men zegt hier, dat het de eerste keer is. dat de Amerikanen met een ultra-modem C-130 vrachtvliegtuig van Wiesbaden naar West-Berlijn vlogen en men brengt de felheid van de Amerikaanse protesten en het doorzetten van de vlucht van het toestel ondanks Russi sche bezwaren in verband met de Amerikaanse wil om bij een eventuele nieuwe Russische bedreiging van West- Berlijn een nieuwe luchtbrug te organi seren. De Amerikanen willen kennelijk, zo zegt men hier, een ieder duidelijk maken, dat het hun ernst is, waar het de plannen betreft West-Berlijn niet in de steek te laten! Koninklijk gezin in Turijn Koningin Juliana, Prins Bemhard en de vier Prinsessen zijn gisteren in de namiddag met leden van de hofhouding per vliegtuig in Turijn aangekomen. Nadat de twee vliegtuigen op het vlieg veld „Caselle" geland waren, werd de Koningin verwelkomd door de Neder landse consul in Turijn, de heer D. C. Schumm. Het gezelschap begaf zich vervolgens per auto naar de stad Turijn, waar de nacht werd doorgebracht. Vandaag is het Koninklijk gezin naar Cervinia (Italië) doorgereisd. Drieduizend dodenvijf provincies staan onder water, vrees voor pest en cholera (Van onze Parijse correspondent) Door heel Frankrijk gaat een golf van medeleven met de vermoedelijk drie duizend slachtoffers van overstromingen op het eiland Madagascar (ten oosten van Zuid-Afrika). President De Gaulle heeft zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van een nationaal ondersteuningscomité, dat vooral kleding en medica menten inzamelt. De ramp deed zich zondagnacht voor en werd veroorzaakt door vier orkanen, die de grote rivier de Ikopa buiten haar oevers deden treden. Binnen een uur stond de hoofdstad Tananarive blank en zondagmiddag was ook een deel van de omgeving van de stad al overstroomd. Gisteren had het water zich tot vijf van de zes provincies, geheel of gedeeltelijk, uitgebreid. Veertig duizend mensen hebben hun schaarse bezittingen verloren en zitten op kluitjes, over het eiland verspreid, op redding te wachten. Honderden vrouwen en kin deren zouden in paniek door andere vluchtelingen onder de voet zijn gelopen en in het water zijn omgekomen. De meeste radio-verbindingen zijn verbroken. Er bestaat een nijpend gebrek aan medische bijstand. Per tienduizend inwoners telt Madagascar slechts één arts en die weinige medici kunnen zich nu niet meer verplaatsen. Men vreest pest- en cholera-epidemieën. (Madagascar is bij het referendum van september j.l. een autonome republiek geworden, die met Frankrijk in de Franse gemeenschap is verbonden. Het eiland heeft een oppervlakte gelijk aan driekwart die van Frankrijk! De premier heet Tsiranana). De elfjarige Rini van den Hoek vond, dat hij de kabinetsformateur prof. dr. J. E. de Quay, wel eens een handje kon helpen in de hettje- voor-een-karweitje-actie. De for mateur voelde daar ook wel wat voor en liet zijn zware tas met dos siers dragen na een dag van inge spannen studie. Op 12 maart werd de onafhankelijkheid uitgeroepen Vijftigduizend man Roodchinese troepen, die gebruik maken van vliegtuigen en valschermtroepen, zetten alles op alles om de vluch tende Dalai Lama van Tibet van de grens met India af te snijden. De Dalai Lama zou nog slechts enkele dagen reizen de grens kun nen bereiken; hij reist alleen 's nachts, zo zegt men in Kalim- pong, in noord-India. Hij wordt vergezeld door zijn moeder en zus ters. Er resten het gezelschap nog enige honderden kilometers voor dat het in veiligheid is. Intussen trekken Chinese troepen van dorp naar dorp en van klooster naar klooster om te trachten gegevens ,,los te persen" van bevolking en monniken over de verblijfplaats van de Dalai Lama, die zijn weg zou zoeken door het bergachtige gebied van Lhoka ten zuidoosten j van Lhasa, dat deel uitmaakt van de Tibetaanse hoogvlakte. Dit ge bied dat geen wegen kent. grenst aan Bhoetan en de noordoostgrens van India, waar de opstandige stam van de Khamba's, die gezwo ren heeft de Dalai Lama te zullen beschermen, de macht in handen heeft. Mocht de Dalai Lama India bereiken, dan zal de regering van dit land hem ongetwijfeld asiel verlenen. Premier Nehroe heeft een Tibetaanse afvaardiging medegedeeld geen daad werkelijke hulp te kunnen verlenen, doch alles in het werk te zullen stellen om Tibet via de diplomatieke kanalen te helpen. Een hoge Tibetaanse func tionaris verklaarde gisteren op een pers conferentie in Nieuw Delhi, dat de re gering in Lhasa op 12 maart op verzoek van de Dalai Lama had besloten de on afhankelijkheid van Tibet uit te roepen. Het volk was door wanhoop tot strijd gedwongen, toen bleek dat de Chinezen het geloof wilden vernietigen en het Tibetaanse ras uitroeien. Een afvaar diging van alle Tibetaanse provincies zal zich naar New York begeven om voor de Verenigde Naties de zaak van de Tibetaanse vrijheid to bepleiten. Van erkenning van de regering van de Pant- sjen Lama kan geen sprake zijn, aldus verklaarde hij, want deze is een „be diende van Mao Tse-toeng". Ex-premier Loekhangwa heeft mede gedeeld, dat de Tibetanen in 1951 ge dwongen werden naar Peking te gaan om een verdrag van 17 artikelen met de Chinezen te tekenen. Maar zij hadden geen officiële zegels bij zich. „De Chine zen zeiden toen dat, zo wij niet teken den, dit verschrikkelijke gevolgen voor ons zou hebben. De zegels werden toen in Peking gemaakt", aldus Loekhangwa. Op 12 maart, zo vervolgde hjj, riepen de Tibetanen de onafhankelijkheid uit en zeiden het verdrag met de Chinezen op. De plechtige verklaring werd onderte kend door leden van de Tibetaanse rege ring, vertegenwoordigers van verschei dene kloosters en leiders van burgerlijke organisaties. De Chinezen begonnen echter te schieten toen de afvaardiging hun het desbetreffende document wilde overhandigen. „En dit was het sein voor de strijd". Geen verschil met Hongarije Het onafhankelijke Djakartaanse blad Merdeka heeft communistisch-China ervoor gewaarschuwd dat een verkeex-de stap in Tibet China's beti-ekkingnen met de hele wereld zou kunnen benadelen. Het rechtse blad Harian Abadi schrijft, dat er geen verschil bestaat tussen de Hongaarse en Tibetaanse tragedie. De onafhankelijke Times of Indonesia zegt, dat „een gedwongen oplegging van het communisme niet goed zal vallen in de neutralistische landen die China's steun pilaren in de internationale politiek zfjn". P.v.d.A. nog niet uitgeschakeld (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft mr, J. A. W. Burger, de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, uitgenodigd voor een bespreking morgenmiddag in het gebouw van de Eerste Kamer. Dit is overeenkomstig de plannen van de formateur, die voor het vormen van een kabinet de PvdA niet bü voorbaat heeft uitgeschakeld. Uiter aard moet worden afgewacht of do PvdA met het regeringsprogram kan instemmen. Vanmiddag heeft de formateur een onderhoud gehad met minister Staf (Defensie) en minister Witte (Volks huisvesting) en minister Cals (O. K. en W.) ter nadere oriëntatie omtrent en kele punten van zijn regeringsprogram. Morgenmiddag zal prof. de Quay ook een onderhoud hebben met prof. Romme. De hoorspelregisseur van de AVRO Kommer Kleijn, nam in de AVRO- studio afscheid van zijn werk, dat hij neerlegde in verhand met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Kommer Kleijn (links) en zijn echtgenote tijdens de afscheidsbijeenkomst in gesprek met zijn opvolger als regisseur, Bert Dijkstra. Prijsverlaging radio- en televisietoestellen Met ingang van vandaag zijn de prij zen voor Philips radio, televisie en af speelapparatuur in Nederland aanzien lijk verlaagd. Deze prijsverlaging werd voor een gedeelte verkregen, doordat de rabatten voor de handel belangrük wer den verlaagd, terwijl ook Philips een evenredig offer heeft gebracht in de stellige verwachting,, dat deze prijs verlaging door een efficienc.v-verbetering van verkoop en produktie door alle be trokken partijen voor een deel kan wor den opgevangen, zo deelt de voorlich tingsdienst van Philips mee. De verlagingen belopen 7 tot 13%. In een toelichting op deze maatregel verklaart Philips: „behalve in nabuur landen hebben ook in Nederland, zij het sporadisch, concurrentie-prakfcijken in gang gevonden, waarbij door enkele de tailhandelaren een dusdanige roofbouw werd gepleegd, dat hierdoor niet alleen de detaillist, die op de juiste wijze zijn functie uitoefent ernstige schade werd berokkend, maar ook de goede naam van het merkartikel bij de gebruiker door on voldoende voorlichting en nazorg in diskrediet werd gebracht. Philips heeft er nooit twijfel over la ten bestaan, dat zij voorstander is van uniform geldende fabrieksprijzen, een systeem, waarbij, indien het althans op verantwoorde wijze wordt gehanteerd, ook de belangen voor de consument het best wordt gediend". Nederland - België niet op televisie De NTS heeft bericht ontvangen, dat de KNVB tot zijn spijt geen toestem ming kan verlenen voor een televisie reportage van de voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië, welke zondag 19 april a.s in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal worden gespeeld. De reden, dat de KNVB deze uitzen ding niet kan toestaan, is gelegen in het feit, dat de Belgische Voetbalbond be zwaar maakt, omdat in België op deze dag de wedstrijd België-militair tegen Frankrijk-militair wordt gespeeld en bo vendien competitiewedstrijden in België op het program staan. Inbraak leverde buit van 100.000 galden op Personeel was een avondje ilit (Van onze Londense correspondent) Wanneer Sir Winston Churchill zich niet in zijn landhuis Chartwell in het dorpje Westerham. Kent of in het zuiden van Frankrijk bevindt, woont hy in zyn Londense huis aan Hyde Park Gate in Kensington. In de nacht van maan dag op dinsdag zijn inbre kers daar binnengedron gen en hebben het hele huis overhoop gehaald. Zij lieten vrijwel geen kamer onberoerd, zy roofden 3 met diamanten en robij nen bezette broches, toe behorende aan Lady Churchill en enkele bont mantels. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de totale waarde van het ge- stolene ongeveer 100.000 gulden. Sir Winstons waardevolste bezittingen bevinden zich echter in Chartwell. Na ontvangst van 't nieuws over de in braak begaf mevr. Chur chill, die vandaag 74 jaar wordt, zich meteen naar Londen. Sir Winston is in Zuid- Frankrijk. De inbraak was ontdekt door Churchills 32-jarige, uit Duitsland afkomstige butler Fritz Schmid, die op het tydstip van het gebeurde met an dere leden van het perso neel een avondje uit was. Toen de politie verscheen trof deze lege juwelen- dozen van Lady Churchill op de vloer van de slaap kamer aan. Aangenomen wordt dat de inbrekers door de dienstingang zijn binnengekomen en langs een pyp naar boven zijn geklommen, om via een kleine daktuin Lady Churchills op de eerste verdieping ge'egen slaap kamer te betreden. Ver volgens klommen zy op de platte erker daarvan om de tweede verdieping te bereiken. Churchills huis ligt ach ter de hoofdweg aan het uiteinde van een als een rotonde gebouwd doodlo pend straatje, waarvan de huizen een exclusief ka rakter dragen. Maar juist deze exclusiviteit schijnt een enorme aantrekkings kracht op inbrekers uit te oefenen, want in de afge lopen twee jaar is er in twee woningen vlakby d e van de Churchills niet minder dan veertien maal ingebroken! Het is overi gens de eerste keer dat Sir Winstons huis het doelwit van inbrekers is geweest.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1