Er was zeer bevredigend paasbezoek nauwelijks Ideiner dan vorig jaar WEERBERICHT Minder intensief verkeer op de grote wegen in ons land Prof. de Quay door Koningin als kabinetsformateur gevraagd DE VLUCHTENDE DALAI LAMA BRAHMAPOETRA GEPASSEERD Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 MAART 1959 No. 29707 LEIDSCH m DAGBLAD J, W TT' DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte smgel l- Lelden auo n° 67055 Hooiareaacteur: j. Brouwer t750 per uwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Veel meer spreiding Badplaatsen en Keukenhof trekpleisters Het traditionele paasbezoek van buitenlanders aan ons land is zeer bevredigend, zelfs boven verwachting hoog geweest. De oostelijke en zuidelijke grensposten melden amper minder passages, dan tijdens de drukke paasdagen van 1958. Het buitenlandse bezoek bleek echter veel beter gespreid, dan in vorige jaren. Arnhem, de Achterhoek, de Veluwe, Twente, Gronin gen en Zuid-Limburg profiteerden hiervan in de eerste plaats. De grote stroom uit oosten en zuiden, die naar het westen doorkwam, richtte zich aanvankelijk in hoofdzaak naar Amsterdam en naaste omgeving. Alleen al de hoofdstedelijke logies-informatiedienst bracht tijdens de paasdagen 3200 gasten, die niet vooruit reserveerden, onder. Ook velen in huis Het verkeer op de grote wegen ech ter, ofschoon op sommige uren tame lijk drub, was veel minder intensief, dan in jaren met een latere Pasen. Zeer vele Nederlanders bleven thuis of zochten vertier in hun naaste omge ving. Bovendien hebben binnen- en buitenlandse autobus-reisbureaus de grootste voorzichtigheid betracht met het uitschrijven van reizen, zodat ook hierdoor minder drukte ontstond. Van opstoppingen op de wegen zijn nergens meldingen binnengekomen. De badplaatsen hebben tydens de zonnige uren, vooral op eerste paas dag, nogal wat te doen gehad. Sche- veningen, waar het de avond voor Pasen nog vrij slap was, heeft althans de grote hotels (1100 bedden) vrijwel bezet gekregen. Het nabij gelegen Madurodain kreeg 23.500 bezoekers tegen 21.000 in 1958. Te Rotterdam was het bezoek van vreemdelingen boven verwachting groot. De logies-informatiedienst bracht ruim 1000 gasten onder. De diergaarde ont ving 18.000 bezoekers. Van de rondvaart bootjes maakten 4500 personen gebruik. Artis in Amsterdam trok 6000 bezoe kers; het Rijksmuseum had er 6800 uit Frankrijk, Engeland en Duitsland. Rem brandt was favoriet. Voor de expositie „Lodewijk Napoleon" was maar zeer ma tige belangstelling. Behalve op tweede paasdag hebben de hoofdstedelijke rond vaartboten het behoorlijk druk gehad. Ook Schiphol heeft een groot aantal be langstellenden getrokken. In het oude Delft logeerden 400 bui tenlanders. Het aantal dagbezoeken aan de intieme grachtjes en de musea was echter uitzonderlijk groot. RUIM 34.000 NAAR KEUKENHOF Ofschoon in de bollenstreek zelve nog weinig te zien is op een enkel hel kleurenvlak tussen de nog vaak met riet gedekte landen na, trok Keuken hof, waar vroege bolbloemen reeds volop in het park prijken en de warme kas een exotische kleurenpracht biedt, ruim 34.000 bezoekers. Op de parkeer plaatsen van deze tiende tentoonstel ling belandden meer dan 6000 perso- Bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking met later hier en daar enige motregen. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 1 APRIL Zon op 6.18. onder 19.12 uur Maan op 2.55. onder 12.14 uur. (Sit lummer bestaat uit 14 pagina's) nenauto's en 150 merendeels buiten landse autobussen, waarvan opmerke lijk veel uit de kanten van Hannover en Hamburg-Bremen. Op de eerste paasdag bestond het bezoek voor 80 uit buitenlanders, op de tweede paas dag voor de helft. Groot was de opleving van Arnhem als toeristencentrum. Ook de Hoge Ve luwe met het Kröller-Müller-museum kreeg ruimschoots aandacht van voor namelijk buitenlandse bezoekers. De film „Fanfare" heeft Giethoorn kennelijk in roem doen stijgen, getuige een zwellende toeristenstroom, waar onder Belgen, Fransen, Duitsers, Engel sen en Scandinaviërs. Druk gepunterd werd er nog niet. De paasvuren bleken op de feestdagen een bijzondere attrac tie. Zij trokken belangstellenden uit de wijde omtrek. In het noorden des lands heeft vooral de stad Groningen veel bezoek van Duitsers en ook van "Scandinaviërs ge had. Er was een opmerkelijke hausse in de vraag naar zomerverblijven op de Waddeneilanden. Het Gooi en het Sticht hebben zich evenals de stad Utrecht in een druk be zoek mogen verheugen, getuige de door gaans volle hotels en pensions. Ook in het zuiden des lands zijn de logiesgelegenheden voor het overgrote deel behoorlijk bezet geweest, met name in Zuid-Limburg. Maastricht bleek op nieuw een grote trekpleister, hetgeen zich in overvolle parkeerplaatsen afte- Viel er op tweede paasdag op de wegen in de kuststreek vrij veel autoverkeer waar te nemen, de ter rasjes daarentegen waren over het algemeen leeg en verlaten. Het sombere weer op deze uitgaansdag was oorzaak dat de meeste auto mobilisten liever in hun wagen ble ven zitten en alleen maar uitstapten om even een wandeling langs de Boulevards en door de Keukenhof te maken. De foto laat zien hoe stil het gistermiddag op een van de Noordwijkse terrasjes was (Foto LD/Van Vliet) kende. De grenskantoren hebben het verkeer heen en terug gelukkig vlot kunnen verwerken. Ook in Noord-Brabant hebben vele buitenlanders verstrooiing gezocht. De „Efteling" bij Kaatsheuvel heeft 8000 bezoekers getrokken, voornamelijk Ne derlanders en voorts buren uit het zui den en oosten. De directie van de ANVV is bijzon der verheugd over de, tegen de ver wachting in, zeer aanzienlijke toeloop van gasten. Men schat het aantal buitenlandse vakantiegangers met deze vroege Pasen amper kleiner dan in 1958, zij het dan, dat het noorden en oosten van het land relatief hiervan meer profiteerden dan voorheen, ook al trok de grootste stroom naar het westen. Slot pag. 2 Prinses Gracia in Lausanne geopereerd Prinses Gracia van Monaco heeft vandaag in Lausanne een blinde darmoperatie ondergaan, zo heeft haar zuster mevr. Levine te Phila delphia meegedeeld. Zij zei dat de Prinses de laatste tijd enige aanval len had gehad, maar dat de ope ratie geen dringend karakter had. De operatie zou worden uitgevoerd door dr. James Lehman uit Phila delphia, die evenals de ouders van de Prinses, het echtpaar Kelly, in Europa verblijft Gemeente Alphen wil Avifauna verkopen Nadat de heer M. C. van der Valk enkele jaren het vogelpark „Avifauna" van de gemeente heeft gepacht en met succes heeft geëxploiteerd, wil hij het park thans van de gemeente in eigen dom overnemen. Onderhandelingen over de koop zijn met het gemeente bestuur reeds gevoerd en het is vrij wel zeker, dat de raad in de heden avond te houden vergadering voor stellen dienaangaande zullen worden voorgelegd. De heer v. d. Valk wil graag in deze koop zien opgenomen de grond en op stallen van de boerderij westelijk van Avifauna, namelijk de hoek van de Van Fox-eestlaanRijksstraatweg, thans be woond door de familie A. van Bergen. Het is de bedoeling van de heer Van der Valk daar een showroom voor auto's met een garage te doen bouwen. Zoals bekend heeft de gemeente Al phen het park met gebouwen en leven de have gekocht van de heer G. J. van den Brink de stichter van Avi fauna. Het gemeentebestuur heeft daar na de exploitatie van het park aan een Stichtingscommissie opgedragen, die nu niet bepaald succesvol voor de ge meente gewerkt heeft. Het verlies, dat het park in die enkele jaren opleverde, liep in de tonnen. Vervolgens is het park te koop of in pacht aangeboden. Ongeveer veertien dagen voor beraad Het kabinet der Koningin deelde zaterdag mede: de Koningin heeft heden morgen in paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem verzocht, zich te belasten met de vorming van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksver tegenwoordiging. Prof, dr. Quay heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden". Naar wij van de zijde van prof. dr. J. E. de Quay vernemen denkt de aan gezochte formateur ongeveer twee we ken nodig te hebben voor zijn voorbe reidende arbeid, alvorens hij H.M. de Koningin zal kunnen meedelen of hij een opdracht om als formateur van een nieuw kabinet op te treden zal kunnen aanvaarden. Nederlandse en Zweedse auto in botsing Drie zwaargewonden Bij Granna in Zuid-Zweden zün zondag een Zweedse en een Nederlandse auto met elkaar in botsing gekomen, waarbij zeven personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen de Neder landse wagen, bestuurd door een Turkse arts, bij het passeren van een andere auto op de verkeerde weghelft kwam en op een tegenligger botste. Twee Turkse en een Nederlandse vrouw werden zo zwaar gewend dat zij in het ziekenhuis van Jongköping moe eten worden opge nomen. Alle inzittenden van d'e Neder landse auto waren leden van de Turkse ambassade in Den Haag. Uitbreidingsplannen Ned. Kolonies in Brazilië Voor haar uitbreidingsplannen, het stichten van een nieuwe kolonie, die in lö jaar tijd met 80 families per jaar moet groeien tot 800 families, heeft de Nederlandse landbouwkolonie „Holam- bra" bij Ribeirao in Brazilië om mede financiering van Amerikaanse zijde ver zocht. De nieuwe kolonie zou op een af stand van 150 tot 200 km. van de be staande in de staat Sao Paulo gesticht worden. De coöperatieve kolome „Ho- lambra" is een r.-k. vestiging van de twee Nederlandse agrarische nederzet tingen in Brazilië. De tweede kolonie, „Castrolanda", bij het plaatsje Castro, is protestant. Deze kolonie is eveneens bezig uitbreidings plannen uit te voeren, waarvoor reeds een Amerikaanse lening is verworven. In het voetspoor van Don Quichotte Veertien Nederlandse studenten zijn zondag te paard vertrokken om over „La Macha" te trekken langs de route die door Don Quichotte en Sancho Panza werd genomen. De studenten gingen in twee groepen van zeven. De eerste groep vertrok vroeg in de middag, de andere zeven volgde enkele uren later. De laatste had eerst een stierenge vecht meegemaakt op uitnodiging van de burgerautoriteiten van Ciudad Real. De eerste stopplaats zou Carrion zijn waar men het Calatrava-kasteel en de Patrona-schrijn zou bezoeken. Na het diner zouden zij de tweede etappe naar Puerto Lapice beginnen. Dodelijke val van hooizolder Gistermiddag is in een ziekenhuis te Enschede overleden de 84-jarige heer E. Molderink. Deze viel woensdag jJ. in zijn boerderij te Boekelo van de hooi zolder en kwam op een betonnen vloer terecht. Vermoedelijk struikelde hij over een losse plank. Hij werd met zware verwondingen, o.a. een schedelbasis- fractuur. naar het ziekenhuis te En schede gebracht, waar hij aan de gevol gen overleed. Inbraken in Den Haag Het afgelopen weekeinde is in Den Haag uit een huis aan de Denneweg f. 10.800 gestolen. Uit een perceel aan de Van Stolk'weg, gedeeltelijk als kantoor ingericht, ver dween uit een geldkistje f. 1700. Uit een hotel aan de Frederik Hen driklaan werd een bedrag van f. 350 gestolen. Tibetaanse meisjes plegen zelfmoord uit vrees voor gewelddaden door de Chinezen De Dalai La«na, de 23-jarige geestelijke leider van Tibet, bevindt zich, naar gisteravond te Kalimpong in noordoost-India verluidde, dichtbij de Indiase grens. HU zou worden vergezeld door leden van het kabinet, die met hem uit Lhasa waren gevlucht. Het gezelschap, dat langzaam vordert, wordt achtervolgd door Chinese jachtvliegtuigen, die laag over alle mogelijke ontsnappingswegen via het door de opstandelingen beheerste zuidoostelijke deel van Tibet vliegen. De vluch telingen zouden de rivier de Bralimapoetra, een van de belangrijkste hindernissen, ai zijn gepasseerd. Welingelichte kringen te Kalimpong hechten weinig geloof aan berichten, dat de Dalai Lama door een val zou zijn gewond. Volgens hen is hij een uitstekend ruiter, zodat het zeer onwaarschijnlijk zou zijn dat hij van zijn paard is gevallen. Uit Tibetaanse bron wordt vernomen dat talrijke Tibetaanse meisjes zelfmoord hebben gepleegd om niet in handen van de Chinezen te vallen. Dezen treden zeer hard op en hebben in de omgeving van Lhasa twee grote kloostercomplexen, de Sera en de Drespoeng, met kanonvuur vernield, de 13.000 monniken gevanke lijk weggevoerd en een grote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. reldlijk leider in te nemen. Deze ont moeting betekende ogenschijnlijk het eind van een langdurige vijandschap die tussen hun voorgangers had bestaan en die tot gevolg had dat de vorige Pant- sjen Lama in 1923 naar China werd verbannen, waar hij in 1937 werd ver moord. De tegenwoordige Pantsjen Lama werd in 1949 in China onder communistisch toezicht geïinstalleerd omdat de auto riteiten in Lhasa die achter de Dalai Lama stonden een sterke oppositie tegen hem voerden. Toen de jongemannen de Dalai is 23 en de Pantsjen Lama 21 jaar in 1956/57 een bezoek aan India brachten toonden zy beiden veel inte resse voor de fotografie. Barbaarse interventie" Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een zaterdag uitgegeven communiqué „diepgevoelde sympathie" tot uitdrukking gebracht met het Tibetaanse volk „dat onderwor pen is aan een barbaarse interventie van de uit communistisch-China afkom stige imperialisten". Het State Depart ment beschuldigt premier Tsjoe En-lai ervan de godsdienstige en politieke autonomie van Tibet te willen vernie tigen in flagrante tegenspraak met de in mei 1951 door de Chinese regering plechtig aangegane overeenkomst om die autonomie te waarborgen. De vervanging van de Dalai Lama door de Pantsjen Lama, die onder communistisch-Chinees toezicht staat, is geschied zonder de in stemming van het Tibetaanse volk, al dus de verklaring. Premier Nehroe van India verklaarde gisteren in de Indiase volksvertegen woordiging onder applaus: „onze sym pathie is met de Tibetanen. Wij wensen vriendschappelijke betrekkingen met Tibet en China, maar dat betekent niet dat dit land zich aan de dictatuur van een ander land moet onderwerpen". In commentaar op een Chinese ver klaring dat het bespreken van de ge beurtenissen in Tibet in het Indiase parlement „onbeleefd" zou zijn, ver klaarde de premier: „Het moet duidelijk worden gemaakt, dat dit parlement zich door geen enkel binnenlands of buiten lands gezag laat beperken in zijn recht van spreken, hoewel men van dit recht met wijsheid gebruik moet maken". Verscheidene parlementsleden noemde het Chinese optreden in Tibet een be dreiging voor India. Zij maakten hierbij melding van berichten, dat er by de Indiase grens Chinese troepen zouden worden samengetrokken. Nehroe ant woordde dat hij hiervan niets wist. Pantsjen Lama achter de communisten Van Chinese zijde wordt gemeld, dat in Tibet een militair bewind is inge steld; de Tibetaanse regering is ontbon den. Een „voorbereidende commissie van het autonome gebied van Tibet", welke thans het gezag in het land in handen heeft, wordt geleid door de 21-jarige wereldlijke heerser van Tibet, de Pant sjen Lama, die communistisch-gezind is. Achttien Tibetaanse leiders zijn ontsla gen. Van de zijde der Chinese commu nisten wordt thans gesuggereerd, dat de Dalai Lama „ontvoerd" is door „reactio nairen", die de zijde hebben gekozen van „imperialisten en verraders" De Pantsjen Lama van een lagere orde dan de Dalai Lama, terwijl hij zich slechts met wereldlijke zaken kan inla ten heeft intussen in een telegram aan het communistisch-Chinese staats hoofd Mao Tse-toeng en premier Tsjoe En-lai verklaard het besluit der Chinese regering om de Tibetaanse regering te ontbinden en de opstand neer te slaan, te onderschrijven. Sinds de Chinees-Tibetaanse overeen komst van 1951 hebben de Tibetanen gevreesd, dat het de bedoeling van com munistisch-China was de Dalai Lama langzamerhand te verdringen en te ver vangen door de Pantsjen Lama, die door de bevolking als een werktuig in han den van communistisch-China wordt beschouwd. Hoewel beide lama's geacht worden reïncarnaties van hun voorgangers te zijn, komt de Pantsjen Lama, de meer wereldlijke leider, op de tweede plaats. Zij ontmoetten elkaar voor net eerst op 28 april 1952 toen de door China naar voren geschoven Pantsjen Lama in Lhasa arriveerde om zijn plaats als we- Sabotage bij bouw Inri. suikerfabriek Volgens een Oostduits communis tisch blad, dat in Halle verschijnt, is een directeur van een Oostduitse ma chinefabriek (staatseigendom) verant woordelijk gesteld voor slechte leve ranties aan een suikerfabriek in In donesië. De bedrijfsleider, Kampe, en een directeur van de Mafa-fabriek werden beide ontslagen als „onverant woordelijke vijandige elementen". Het blad schreef dat Indonesië grote eisen voor schadevergoeding had inge diend, omdat de suikerfabriek niet aan de verwachtingen voldeed. Een man die door Kampe was aangewezen om toe zicht uit te oefenen op de bouw van de fabriek, had contact opgenomen met Westelijke inlichtingendiensten en had op hun verzoek het project gesaboteerd. Deze man, wiens naam niet genoemd werd, was naar het Westen eevhicht, al dus het blad. Nederlandse invasie op het eiland Wight Het eiland Wight, ten zuiden van Engeland kreeg zondag een „invasie" van duizend Nederlanders die drie uur op het eiland hebben rondgekeken. Deze hebben aan dit uitstapje overigens wei nig vreugde beleefd, want het regende hard. De Nederlanders waren afkomstig van de eerste grote ,,cruise"-boot, die na de oorlog vanuit Nederland Wight aandeed. Men maakte een tocht over het eiland in 33 wagens. Gisteren keer de het gezelschap terug naar Nederland. Slot pag. 2 Minister Luns in de V.S. Minister Luns is zaterdag aan boord van het Franse passagiersehip „Flan- dre" te New York aangekomen. Deze week zal hy de bijeenkomst van de NAVO-raad te Washington bywonen. Minister Luns die voorzitter van de NAVO-raad is, verklaarde dat de Neder landse regering „de Amerikaanse denk beelden aangaande de positie van Ber lijn, de betrekkingen tussen Oost en West en het Duitse vraagstuk krachtig steunt". Met de Westduitêe minister von Bren. tano, die de reis ook aan boord van de „Flandre" maakte, had hy over deze kwesties uitvoerig van gedachten ge wisseld. Zij wanen het geheel eens. Onze parlementaire redacteur meldt: De 57-jarige kabinetsformateur prof. dr. J. E. de Quay, heeft de paasdagen thuis doorgebracht met de bestudering van het dikke rapport dat prof. dr. L. J. M. Beel als informateur aan de Ko ningin heeft uitgebracht over de moge lijkheden van de vorming van een ka binet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volks vertegenwoordiging. De formatie-op dracht aan prof. De Quay sluit daar gelijkluidend op aan. Hij heeft dus ook ruime vrijheid voor de samenstelling en het karakter van het te formeren ka binet. De verwachting is dat prof. De Quay vandaag uit zijn woonplaats 's-Hertogenbosch naar Den Haag komt om zijn eigenlijke formatie-arbeid aan te vangen, waarvoor als basis in de eerste plaats een regeringsprogram no dig is. OP MADAGASCAR 2000 DODEN? Volgens in Parijs ontvangen be richten zouden op Madagascar 2000 tot 3000 mensen om het leven zijn gekomen door overstromin gen. Voorts zouden er 50.000 dak lozen zijn. Het eiland is in de afgelopen maand door vijf wervelstormen geteisterd. De meeste van de 200.000 inwoners van de hoofdstad Tananarive zouden op aanwijzing van premier Tsiranana de stad hebben verlaten. Eerste Indonesische tabak in Bremen (Van onze correspondent te Bonn) In de haven van Bremen arri veerde gisteren het eerste schip met tabak uit Indonesië, de Ulys ses. Het gaat hier om 830 balen Sumatra- en 2000 balen Java- tabak. Van enigerlei Nederlandse actie tegen de lossing van deze tabak zal zeer waarschijnlijk geen sprake zijn. Onder de balen Su- matra-tabak bevindt zich een partij, afkomstig van een Zwitserse ta- baksverbouwingsmaatschappij, die op last van de Indonesische rege ring te Bremen moet worden ver handeld. Inmiddels is een nieuwe grote partij tabak onderweg van Indonesië naar Bremen. De handel in tabak zal begin mei in deze Noordduitse stad be ginnen. Volgens berichten uit Bremen zyn drie Indonesische handelmaatschappijen van plan in deze stad eigen import- firma's op te richten, terwijl voorts een Belgische maatschappy van plan is een filiaal in Bremen te vestigen. Van de zyde van de stad Bremen is men van plan een apart havendeel in te richten voor de tabaksimport. Volgens mededelingen van enkele Duitse dagbladen heeft een Nederlandse plantage-onderneming, die vroeger op Sumatra tabak verbouwde, een kort ge ding aanhangig gemaakt tegen de pas opgerichte Deutsch Indonesische Tabak Handel GMBH te Bremen. Daarbij zou deze maatschappy verboden moeten worden Sumatra-tabak op de markt te brengen, afkomstig van de oogst 1958. De Nederlandse maatschappij zou daar op, ondanks de Indonesische nationali- satiewetten, eigendomsrechten uitoefe nen. Maar te Bremen was hiervan giste ren nog niets officieel bekend. Wel is uit de Bremer maatregelen zo langzamerhand duidelijk geworden, dat men zich daar met inspanning van alle krachten voorbereidt op het overnemen van Amsterdam van de functie als Europese tabaksmarkt. Zware slag voor de Algerijnse rebellen Een van de leiders van de Algerijnse opstandelingen, Amirouche, is tijdens een operatie by Bou Saada in Centraal. Algerye gesneuveld. By dezelfde actie is de opstandelingenleider Si Haloues ge vangen genomen. Hy is later aan zijn verwondingen overleden. Amirouche, een voormalig juwelier, is 32 jaar oud ge worden. Hij zou het bevel hebben gevoerd over 2.500 a 4.000 man. De dood van Amirouche is de zwaarste slag, die de Fransen de verzetsbeweging FLN hebben toegebracht sinds de gevangenneming van Ben Bella en vier van zyn medewer kers in 1956, toen hun vliegtuig op een reis van Rabat naar Tunis werd ge dwongen in Algiers te landen. Amirouche was de befaamste com mandant te velde van de opstandelin gen. Hij was bekend om zijn ijzeren dis cipline Volgens gevangen genomen op standelingen liet hl) zyn ondergeschik ten, die hij niet meer vertrouwde, de keel afsnijden. De Fransen hebben in Algerye pam fletten verspreid, waarin zij een beroep op de opstandelingen doen om zich over te geven, nu twee van hun voornaamste aanvoerders zijn gesneuveld en een derde, Si Amor Driss, gevangen is geno men. Amirouche werd beschouwd als een der voornaamste belemmeringen voor aanvaarding van het vredesaanbod van president De Ga-ulle.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1