Produktschap Vis reikte prijzen best verzorgde haring of vis uit Kat wij kers wonnen bijna alles wat er voor hen te winnen viel Op St. Patricksdag zag New York „groen" van feestvierende Ieren Eerste Dafjes liepen van stapel Nog witter. strelend wit.. zó wast. Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 maart 1959 Vierde blad no. 29703 In Haagse Dierentuin Tweede jeugd „Johan van Oldenbarnevelt" Reizen om (le wereld in tachtig dagen (Van onze Amsterdamse correspondent) (Van een onzer redacteuren) Voor de twaalfde maal heeft het Produktschap voor Vis en Vis- produkten prijzen toegekend voor de best verzorgde zeevis en/of haring, aangevoerd in een van de Nederlandse vissershavens. Katwijk doet natuurlijk ook mee aan de sportieve strijd om de beste vis aan te voeren, al is het dan niet in de haven van Katwijk, maar in die van IJmuiden. In dit geval maakt dat echter geen verschil, want de ver zorging heeft toch voor het belangrijkste deel op zee plaats en daar weten de Katwijkers hun mannetje te staan. Dat kwam gistermiddag duidelijk tot uitdrukking tijdens de uitreiking van de prijzen, waartoe een bijeenkomst was belegd in de Dierentuin in Den Haag. Niet minder dan drie maal kon een Katwijker naar voren komen om de eerste prijs in ontvangst te nemen. De voorzitter van het Produktschap. de heer D. J. van Dijk. sprak een inlei dend woord. Hij wees erop. dat dit de twaalfde maal was dat de prijzen van het Produktschap uitgereikt werden. De bekers die voor hem op de tafel stonden waren echter niet alle twaalf jaar oud. Verschillende schippers hadden reeds driemaal een beker in hun bezit gekre gen en er daarmede definitief beslag op gelegd. De produktie van de Nederlandse vis- eery is niet de hoogste in West-Europa, maar toch slaan wij een goed figuur, al dus de heer Van Dijk, omdat wij in de rij van de 17 landen van de Organisatie van Europese Economische Samenwer king de vijfde plaats innemen wat be treft de produktie van verse en zoute haring en de zevende plaats met betrek king tot de zeevis. nemende concurrentie. De goede kwali teit echter blijft ook hier het voor naamste punt. Hetzelfde geldt voor de verpakking van filets en diepgevroren vis. De vraag naar goede aantrekke lijke verpakking wordt steeds groter, doch het mooie papiertje zal het op den duur toch niet kunnen. Een mooi pa piertje zal een uitstekende kwaliteit in zich moeten bergen. Hart voor de zaak De heer Van Dijk wees er op dat het goed verzorgen van de vis reeds direct na de vangst aan boord begint. De vissers moeten dus hart voor de zaak hebben. Zolang wij beschikken over schippers en bemanningsleden, zoals wy die tot nu toe hebben, dan zullen wij zeker aan de top blyven staan met onze kwaliteit, aldus spre ker. Hij zwaaide dan ook veel lof toe aan allen, die gezorgd hadden dat het Ne- lerlandse visprodukt een uitstekende naam heeft op de wereldmarkt door de uitstekende kwaliteit. Hij dankte ook de controleurs van de Dienst Haring controle en die van het Produktschap, die het gehele jaar door hadden gekeurd en cijfers hadden gegeven aan de hand waarvan men tot de beoordeeling had kunnen komen. Ook de adviescommissie werd dank gebracht voor haar werk de heer J. Kolkman van deze commissie was deze middag echter niet aanwezig. De prijswinnaars Schipper F. Schaap van de KW 28 met zijn trofee. (Foto LD/Van Vliet) Beste kwaliteit Met de kwaliteit is het heel anders gesteld, want daarmede staan wij aan de top. Dit komt o.m. ook tot uitdruk king bij de exportcijfers: onze produk- ten worden veel gevraagd, zelfs in Noorwegen dat toch zelf een grote aanvoer heeft, maar wat kwaliteit be treft lang niet tegen de Nederlanders op kan. Nederland is het enige land dat meer uitvoert dan invoert, terwijl toch ook iet binnenlands verbruik niet onbelang rijk is en nog steeds toeneemt. Dat bin nenlands verbruik wordt gestimuleerd door de grote reclame voor vis. maar uiteindelijk is de kwaliteit toch bepa lend. De produktiekosten zullen naar de mening van de heer Van Dijk gunstig ieïnvloed worden door de vernieuwing fan de vloot, die thans ook zichtbaar fcordt bij de loggers. De vangstcapaciteit van de nieuwe schepen is groter dan van de oude en daardoor dalen de kosten, hetgeen weer belangrijk is voor de ex tort. welke te kampen krijgt met toe Vervolgens deelde de heer Van Dijk de prijzen uit aan de schippers. Aller eerst kwam schipper F. Schaap van de KW 28 aan de beurt die de eerste prys haalde voor de best verzorgde verse zee vis en verse haring door een treiler aan gevoerd in IJmuiden. De KW 28, eigen dom van de rederij, Wed. Schaap, heeft een vrywel constante bemanning, allen zoons of kleinzoons van de wed. Schaap. In deze categorie werden de KW 135 tweede en de KW 122 derde. De kotterprijs die dit jaar voor het eei-st werd uitgereikt ging naar de schipper van de IJM 59, tweede werd de VD 9 en derde de KW 30. De best ver zorgde verse zeevis en verse haring, aan gevoerd door een logger in IJmuiden was weer voor de Katwijkers. De eerste prys werd behaald door schipper P. v.d. Plas van de KW 23 van de NV Katwijk- se Rederij en Haringhandel v/h A. den Duik. Tweede en derde werden resp. de KW 19 en de KW 37. Voor de verzorging van de gezouten haring aan boord van loggers zijn de pryzen behaald te Vlaardingen door de VI 97. de VI 70 en de VI 85, idem te Scheveningen door de SCH 134, de SCH 132 en de SCH 81. De prijzen in deze categorie, aange voerd te IJmuiden of Katwijk was weer geheel een Katwijkse aangelegenheid. Schipper J. van Beelen van de KW 73 werd prijswinnaar, voor de tweede maal. Tweede werd schipper J. v.d. Plas van de KW 25. Beide schepen zijn eigendom van de NV rederij en Haringhandel v/h A. den Duik, terwijl beide schippers reeds meer dan 25 jaar in dienst van deze rederij zijn. De derde prijs ging naa»- de KW 7* Toch jaloers. Schipper Van Beelen van de KW 73 sprak namens de schippers een woord van dank voor de toegekende prijzen en h\j gaf daarby de verzekering dat men het komend seizoen weer hard zal vechten voor de prys. De heer De Jong van de redery A. den Duik, dankte namens de reders. Men hoort in onze kringen wel zeg gen, aldus spreker, „Liever een schip met een hoge besomming en zonder wimpel, dan een schip met een lage besomming en met een wimpel". Daar zit natuurlyk veel waars in, aldus spreker, maar het blykt toch wel dat je collega's je benyden, wanneer je één of meer pryzen in de wacht hebt ge sleept. En reken maar dat ze dan hun schippers eens extra wyzen op de ver zorging van de vis! Namens de organisaties van de werk nemers sprak de heer Broeksma een woord van hulde tot reders, schippers en bemanningen. Hiermede was de officiële plechtigheid afgelopen een plechtigheid, die elk jaar volgens hetzelfde patroon verloopt. De enige variatie zit in de lezing, die na de pauze wordt gehouden. Dit jaar sprak dr. Paul Julien over „De Pyg meeën van Centraal Afrika". Hy lichtte zyn interessante causerie met licht beelden en een film toe. Schipper J. van Beelen van de KW 73 met zijn eerlijk verdiende beker. (Foto LD/Van Vliet) Stad zes uur lang in tweeën gespleten Wacht maar tot 1961 (Van onze Amerikaanse correspondent) Over de gehele lengte van New Yorks Fifth Avenue loopt, in het midden, een witte streep om het twee-richtings- verkeer gescheiden te houden. Dat is niets bijzonders. Maar wat wèl bijzonder is: één dag per jaar is die streep groen en op die dag is het verkeer in New York ernstig ontwricht. Zes uren lang kunnen geen voertuigen Fifth Avenue kruisen tussen de 42ste en 96ste straat! Maar nog nooit hebben wy een ernstig protest gehoord tegen dit ongerief. In tegendeel, heel New York schijnt zich te verheugen over het feit, dat er ieder jaar op 17 maart een grote parade werdt gehouden, door allen van Ierse afstam ming, die de sterfdag herdenken van St.-Patrick, de apostel der Ieren.. De Ieren, die van over dry ving houden, maken ieder jaar bekend, dat hun parade de grootste is, die ooit heeft plaats gevonden. Maar dit jaar hebben zij waarschijnlijk de waarheid gespro ken: 130.000 mensen hebben aan de optocht deelgenomen en ongeveer een miljoen toeschouwers hebben naar de parade gekeken. Tegen twaalf uur 's middags stonden de mensen ongeveer vijftien rijen dik op de trottoirs van New Yorks mooiste boulevard. Bijna al die toeschouwers droegen iets groens ten teken, dat zij öf Iers waren of sympathie wilden tonen voor de Ieren. De bloemisten doen op zo'n dag goede zaken in witte anjers, die men kunstmatig groen heeft ge maakt. Velen dragen zo'n anjer als cor sage. Maar ook kokardes van groen ziet men, groene bolhoeden en glimmende, groene hoge hoeden, groene dassen, groene vlaggetjes, enz. enz. In New York wonen tweemaal zoveel Ieren als in Dublin! Ze behoeven zioh dus niet eenzaam te voelen. Maar ook vele andere Newyorkers ziet men met groen deze dag: Grieken, joden, negers, enz. Toen president Eisenhower op 17 maart Ierlands president in Washington welkom heette, begroette hy hem als de man, die voor één dag de president was, niet alleen van Ierland, maar ook van alle Amerikanen Aan geen parade zal de Newyorkse politie zo graag meewerken als aan die op St.-Patricks-dag. Het is namelijk traditie, dat vele Ieren in dienst gaan bij dit grote politie-korps. Bereden politie met groene vlaggetjes gaat aan I de stoet vooraf en dan volgen 350 groe pen van militairen, Ierse verenigingen, I rooms-katholieke scholen enz. enz. Bijna honderd muziekkorpsen hielden ditmaal de marcheerders in de pas. Vooral de j groepen der schoolkinderen waren heel kleurig. Men houdt in dit land van bonte I pakjes voor jongens en meisjes en aan de uniformen voor deze parade wordt extra zorg besteed. Christendom en whisky voor de Ieren, de beste St.-Patricksdag ooit gevierd. Maar wacht tot 1961. Dan zal New York eens iets beleven! Dan zal het precies 1500 jaar geleden zijn, dat Patrick stierf. Dat moet een aan leiding zyn, om de hele stad groen te verven. De „Johan" is aan zyn tweede jeugd begonnen! Met een verdienstelijk leven als indiëvaarder en als emigrantenschip achter de rug, voer het drie maanden geleden, een beetje kaal en overwerkt, de Amster damse haven binnen. Verjongd en gestoken in een nieuw kleed heeft het na een geslaagde operatie by de Amsterdamse Droogdok Maatschappij weer zee gekozen. „Het is een mooie schuit geworden", hebben de nieuwsgierig te hoop gelopen IJmuidenaars by het vertrek uit de sluis gezegd. Gezagvoerder P. A. de Grootte zegt: „Het is een bést schip en het is er nog op vooruitgegaan door deze ver bouwing". De „Johan van Oldenbarnevelt", voor de komst van de „Oranje" het parade paardje van de Maatschappij Neder land, moet nog wennen aan de nieuwe licht-gryze kleur, de veranderingen en de verfraaiingen, die men nodig heeft gevonden. Niemand twijfelt eraan of de „Johan" zal zaterdag, wanneer de vierdaagse paas-cruise begint, zijn dienst even trouw vervullen als hij dat nu reeds 30 jaar lang heeft gedaan. Onmiddellijk na de paastocht wacht dan het grote avontuur, waarvoor de maatschappij het schip heeft bestemd: de reizen om de wereld in 80 dagen. Een avontuur niet alleen voor de „Johan", maar vooral voor de 360 koppen tel lende bemanning, van wie het grootste deel tot taak heeft de ruim 1200 passa giers een onvergetelijke reis te bezorgen. Gezagvoerder Grootte zal de „Johan" in het laatste jaar vóór zyn pensione ring nog enkele malen rond de wereld loodsen. De eerste afvaart geschiedt op 2 april. De route zal via Southampton en het Suezkanaal leiden naar Austra lië, waar de havens Freemantle, Mel bourne en Sydney worden aangedaan. DS. J. A. KEMP OVERLEDEN Te Rotterdam is in het ziekenhuis „Eudokia" in de leeftyd van 30 jaar overleden ds. J. A. Kemp, gereformeerd predikant te Genderen CN.-B.). Ds. Kemp werd 16 januari 1929 geboren en in 1955 kandidaat te Rotterdam. Op 18 maart 1956 werd hy te Genderen in zyn eerste gemeente bevestigd. De laatste twee jaar had hy met ziekte te kampen. Zijn stoffelyk over schot zal morgenmiddag op de Ned. hervormde begraafplaats „Oud Kralin gen" te Rotterdam worden begraven. Drieduizend kelen juichten Binnenkort dagprodnktie van 200 stuks Drieduizend kelen juichten toen gistermiddag de Nederlandse personenauto „Daf 600" in produktie ging. Twee Dafjes, een in „Carona" (mokkageel) en een in „Palomi" (zachtgroen) met „Albinadak" zoefden van de lopende band als voor lopers van een langzaam op gang komende dagproduktie van 200 stuks. Omstuwd door hun medewerkers zagen de gebroeders dr. Huub van Doorne en Wim van Doorne met stralende ogen hun lievelingsdroom werkelijkheid worden. En niet minder stralend waren de eerste eigenaren van deze wagens. Voordat nog de werktekeningen van het Dafje gereed waren had de KNAC-voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen een aanmoedigingsbestelling voor het eerste exemplaar gedaan. Nu, twee jaar later, kon hy er trots mee naar huis rijden. De tweede auto was voor mevrouw T. Smulders-Beliën, burgemeester van Oost- West en Middelbeers, haar bij haar koperen ambtsjubileum door haar gemeente naren geschonken. Vandaar zet het schip koers naar Wel lington op Nieuw-Zeeland, steekt ver volgens de Stille Oceaan over en zal via Tahiti het Panamakanaal passeren. Via Florida en de Bermuda-eilanden keert het schip dan langs Southampton weer terug naar Amsterdam. De kosten voor zo'n 80-daagse-rond- de-wereld-trip? Ongeveer f. 4.000. De maatschappij heeft reeds vele reizigers geboekt. Vooral in Australië is de be langstelling voor deze trips groot. De „Johan" is een Ander schip ge worden! Maar gelukkig telt het nog vele herinneringen aan de vooroorlogse In- diè-vaart. Zoals de majestueuze mu zieksalon met het prachtige houtsny- werk en de styivolle, vroegere eersteklas eetsalon. Een schip met karakter, dat vóór het in nieuwe gedaante op reis gaat, even de zeelucht heeft mogen op snuiven tijdens een korte proefvaart langs de kust. Advertentie Ofschoon mevrouw Smulders nog geen rijbewijs heeft, kroop zij .onder toezicht' achter het stuur en zoefde met haar nieuwverworven volautomatische wagen naar de proefbaan om een rondje te draaien. Daarna kwamen de eerste Daf jes voor het eerst officieel op de weg. Aan nieuwe investeringen is in de per- sonenwagenfabriek ongeveer 30 miljoen gulden gaan zitten. De waarde van reeds bestaande apparatuur, diensten enz., die voor de produktie worden gebruikt, kan nogmaals op 20 miljoen gulden worden gesteld. Maar daarmee staat dan ook een fabriek, die, naar dr. Van Doorne trots vertelde, door de vele buitenlandse leiders van autofabrieken als ultramodern wordt geroemd. Straks, als de produktie op volle toeren is. kan iedere 2 minuten en 15 seconden een complete personenwagen met „variomatic" dus automatische ver snelling. van de assemblagelijn lopen. De Daf-600 wordt voor 85% in eigen land vervaardigd. De belangrijkste on derdelen. de motor en het grootste deel van dc carrosserie worden in eigen bedrijf gemaakt. Nederlandse bedrijven treden voor sommige onder delen als toeleveringsbedrijf op. Op grote schaal wordt van transferma chines en automatische machines ge>- bruik gemaakt. Alles is berekend op fabricage van 200 stuks of veolvouden daarvan. Hartelijke huide Het heeft aan het begin van de pro duktie niet aan woorden van dankbaar heid en hulde ontbroken. Dr. Van Doorne' dankte alle medewerkers van hoog tot laag. van wie veel gevergd is. „We hebben het graag gedaan" was het antwoord van de secretaris van de on dernemingsraad. Even graag gaf dr. Van Doorne daarvoor een extra feestdag op aanstaande zaterdag. Drie paasdagen dus voor de Daf-medewerkers. „Wellicht als voorproefje op een vijfdaagse werk week" zo riep de directeur onder luid gejuich. Jhr. Smits van Oyen was zijn ontroe ring nauwelijks meester, toen hy een dankwoord sprak, hij zei bijzonder trots te zijn op deze nieuwe tak van Neder landse industrie, die na de Spijker-deba cle door velen voor onmogelijk werd ge houden, voor zijn geestesoog rijden reeds duizenden Dafjes over de wegen, overal ter wereld. Burgemeester mevrouw Smulders hield een hartelijke toespraak, waarin zij de gebroeders Van Doorne vooral hulde bracht „omdat zij ondanks alles onze goede, eenvoudige Brabantse vrienden gebleven zijn". De burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. J. M. A. van Roov huldigde de ondernemende Daf-directie. bij wie hij in de oorlog ondergedoken was. Nadat hij met een druk op de knop de montagelijn in beweging had gezet kroop de Geldropse burgervader mr. F. J. J. L. van Lanschot snel achter het stuur van het eerste Dafje om het een paar meter verder op Geldrops terrein neer te zetten. Het. einde van de monta gelijn. die zeven keer de Eindhovens- Geldropse grens kruist, ligt namelijk in „zijn gebied". Een origineel geschenk bracht burge meester J. K. Geurts van Horst-America, de geboorteplaats van de gebroeders Van Doorne. Bij een speciaal raadsbesluit zal een nieuwe hoofdverkeersweg in het uit breidingsplan van Horst de „Gebroeders Van Doornelaan" heten. Het eerste naambord dezer laan werd ter plaatse getoond. De feestelijke „lancering van de eerste Dafjes" werd door tal van bevriende re laties van het bedrijf bijgewoond. De eerste DAF komt van de band. Madurodam heeft nieuwe aanwinsten Vijf miljoenste bezoeker verwacht (Van onze Haagse redactie) Als Je miniatuurstad Madurodam te )en Haag donderdag a.s. zyn poorten oor het publiek opent, gaat men het ichtste seizoen iegemoet. Sinds de ope- ling in juni 1952 kreeg men 4.443.693 ■zoekers. Blijft het aantal bezoekers ge- ik? ed houden, dan kan Madurodam r de vijf miljoenste bezoeker «stelijk inhalen. er traditie getrouw, heeft men er in miniatuurstad voor gezorgd, dat er ok dit jaar u-eer nieuwe aanwinsten i. Een be'angrijk onderdeel daarvan uitbreiding van het schilderachtige tiddeleeuwse stadsgedeelte. In de haven van het stadje vaart een öot, bestemd om rondvaarten of dag- ochten mee te maken. Het is een op cliaal verkleind model van het vlagge- utip ..Erasmus" van de havendienst io te Rotterdam. Dit scheepje werd ermiddag met enige plechtigheid te er gelaten in de haven van Maduro- am, met „passagiers" en al. Net als bij an echte rondvaart in Rotterdam, zul- de „passagiers" in Madurodam door i'-ddel van een geluidsbandje in vier a'.en worden toegesproken. Des avonds deze „Erasmus" verlicht en zal er ook os een „muziekje" aan boord zijn. PTT zal binnenkort op Madurodam •Q miniatuur-radiotoren bouwen, een bootsing van de te Markelo gebouwde meter hoge radiotoren. De opening van Madurodam vindt wgenmiddag plaats door dr. Korten- orst. Schipper P. v. d. Plas van de KW 23, de gelukkige winnaar van een eerste prijs. (Foto LD/Van Vliet) Tenslotte was er nog een extra Pro- duktschapswimpel, die naar schipper D. Roeleveld van de IJM 283. rederij NV Visserij onderneming v/h J. C. Pronk, ging, en ook dit was dus een beetje een Katwijkse aangelegenheid. Al met al behaalde Katwijk tien van de negentien prijzen. Een prachtig resultaat. De legpenningen voor de bemanning en de bij de pryzen behorende bedrijfs- schapswimpels werden in ontvangst ge nomen door de stuurlieden van de win nende schepen. De reders ontvingen eveneens een legpenning. Zeventien maart is de sterfdag van St.-Patrick, de niet-Ier, die ruim 1500 jaar geleden de Ieren tot het christen dom heeft bekeerd en vele kerken op het eiland heeft gesticht. Dit zou men de officiële lezing van de historie kun nen noemen. Maar de on-officiële mythe wil, dat Patrick Iers was, dat hij de slangen van' Ierland heeft verdreven en dat hij de whisky heeft uitgevonden. Vooral voor dit laatste feit tonen vele Ieren zich op deze zeventiende maart dank baar. St.-Patricks-dag is voor alles een feestdag, maar een element van protest ontbreekt daarom niet. Op wel twaalf spandoeken zag men geschreven „Ge denk de paasweek van 1916" (opstand van de Ieren tegen de Engelsen). Ver der zag men leuzen zoals: „Engeland, maak dat je wegkomt uit Ierland", enz. Al te ernstig was echter niemand en de voorjaarszon, die aan de parade van dit jaar extra vrolijkheid gaf, deed alle zorgen vergeten. Iedereen was het er over eens, dat dit een grote dag was NIEUWE UITGAVEN Het avontuur van het leven 1 stand en Van Rijsinge. uitgave J. M. Meulenhoff. Amsterdam. Tortilla Flat John Steinbeck, uit gave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het kind Gerard Walschap, uitgave J. M. Meulenhoff. Amsterdam. De wereld ls een wonder Bertus Aafjes, uitgave J. M. Meulenhoff, Am sterdam. De grote uitverkoop Vlckl Baum, uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Erasmus van Rotterdam Stefan Zwelg, uitgave J. M. Meulenhoff, Amster dam. Lente Sigrld Uundset, uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7