Laatste nieuws Oudste Leidse tweeling 85 jaar De raad van Zoeterwoude krijgt belangr ijke zaken te behandelen DINSDAG 24 MAART 1959 De oudste tweeling van Leiden is vandaag 85 jaar geworden.'Ter gelegen heid van dit heuglijke feit is mevrouw J. J. Bakker-Stol, woonachtig aan de Leuvenstraat 14, vanmiddag even op be zoek geweest by haar zuster, mevrouw W. van Oosten-Stol, die aan de Rijns- burgersingel 12 boven woont. Mevrouw Bakker liet haar gelukwens vergezeld gaan van een bloemetje. Van die korte reünie heeft de foto graaf ook gebruik gemaakt om dit plaatje te maken. In het midden staat de foto, die op de dag af vyf jaar gele den werd gemaakt. Toen de dames dus de leeftyd der zeer sterken bereikten. Erg lang heeft het samenzijn vanmid dag overigens niet kunnen duren. Bei den hadden een drukke dag voor de boeg. Mevrouw Van Oosten kreeg vijf kinderen, mevr. Bakker 9. Daarbij dan nog een flink aantal kleinkinderen en zelfs verdere nakomelingen, dan kan men begrijpen, dat de visite vanmiddag haar rechten opeiste. Gelukkig geniet de tweeling nog een goede gezondheid, zodat de dames de vermoeienissen van zo'n dag wel aan kunnen. Op de foto links mevr. Van Oosten, rechts mevr. Bakker. (Foto Leldsch Dagblad) „De maniak", in Lido Als tweede in de serie van drie Hitch- cock-films, welke deze week in „Lido draaien, kan men hedenavond nog ken nis maken met „Stranger on a train", in het Nederlands „De maniak" getiteld. Ook als men dit werk van vroeger kent, is het een sensatie opnieuw mee te leven met het avontuurlijk intermezzo in het leven van een jeugdige tennis ster, die in te trein aangeklampt wordt door een schatrijke nietsnut met mis dadige denkbeelden. Deze Bruno stelt hem voor „moorden te ruilen", teneinde de politie, die altijd zoekt naar een mo tief, op een dwaalspoor te brengen. Over de inhoud zwijgen wij verder, men moet dit uiterst spannende filmwerk, waarin het lugubere gegeven tot glasharde werkelykheid is gemaakt, zelf gaan zien. Er zyn tal van scènes van grote sugges- tiviteit. De hoofdrollen worden vertolkt door een keur van spelers en speelsters. LEIDERDORP Jonge boeren bijeen Gisteravond vergaderden de Christe lijke Jonge Boeren en Tuinders Bond in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer H. Heicoop, heette allen hartelijk welkom, betreurde de geringe opkomst, maar zei, dat dit wel in verband zou staan met het jaar getijde en de komende feestdagen. De heer G. Post hield een causerie over „Kleur en kracht van het boeren- en tuindersleven". De heer Post meende, dat het wel eens goed is stil te staan bij het eigen leven, in dit geval het boerenleven. Vele jongeren hebben, mede door de toe nemende industralisatie, een minder waardigheidsgevoel t.o.v. het boeren leven. De kleine boer ziet zijn arbeid in deze maatschappij momenteel wel het slechts betaald. Toch, zo meent de heer Post, is dit alles niet juist. Boer en tuinder zijn er de eeuwen door geweest en volgens de bijbel hebben zij een goddelijke op dracht. Immers zij voorzien in de on misbare levensbehoefte van de mensen. Spreker ziet de kleur van het boeren leven in de afwisseling tussen zaaien en oogsten, koude en hitte; en de kracht ziet hij in het innerlyk vermogen van de boer en tuinder. Tenslotte wees de heer Post op de dreigende gevaren: de vele hulpmidde len. die het risico verminderen. Na een algemene bespreking werd nog gedeclameerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henricus E. M.. zn. van H. B. M. Kraaijvanger en W. E. M. Padberg; Pieter C. J., zn. van J. ten Haken en W. van den Kommer. Getrouwd: C. Horsman, 25 jr. en N. M. van Hemert, 21 Jr. OEGSTGEEST Raadsstukken De toenemende uitbreiding van de ge meente maakt het noodzakelijk, dat op korte termijn een telefoongebouw wordt opgericht, ten einde in de behoefte aan telefoonaansluitingen te kunnen blijven voorzien. De PTT heeft verzocht te mogen ko pen een terrein aan de Hofdijck—Adm. de RuyterlaanKarei Doorman la an voor de stichting van dit gebouw. Zorg gedragen zal worden dat een eenvoudig doch architectonisch goed geconcipieerd gebouwtje zal verrijzen. De beplanting rondom zal aan zekere eisen van wel stand moeten voldoen. Ei- was evenwel nog een andere gega digde voor deze grond n.l. de stichting tot oprichting en instandhouding van Christelijke Scholen in Oegstgeest voor de bouw van een Chr. Kleuterschool. B en W. hebben het bestuur gewezen op een terrein aan de Piet Heinlaan. KREDIET VOOR OUD-POELGEEST Door een gedeeltelijke instorting van het plafond in de Drakenzaal van het kasteel Oud-Poelgeest kan deze zaal niet worden gebruikt, waardoor het werk van de Stichting Oud-Poelgeest zeer wordt belemmerd. In overleg van de Rijks dienst voor monumentenzorg zal tot her stel worden overgegaan B. en W. stellen de raad voor een krediet beschikbaar te stellen en af te wachten welke subsidie van het Rijk ertegenover zal staan. EXTRA ONDERHOUD ABTSPOELWEG Er is overleg gepleegd met de Provin ciale Waterstaat over de Abtspoelweg. Het resultaat was dat voor de aanleg van het rijwielpad, dat komt te lopen van even voor de Leebrug tot aan de hockeyvelden een subsidie verkregen kan worden van f. 11.500,terwijl gerekend kan worden op f. 11.150,voor ver zwaard onderhoud van de Abtspoelweg. Het. ligt in de bedoeling om in 1960 het rijwielpad door te trekken tot de Laan van Alkemade. ALGEMENE UITKERING B. en W. stellen voor een aanvrage in te dienen tot verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, on danks de weinig hoopvolle mededeling van de minister dat het beschikbaar ge stelde bedrag voor deze verhogingen aanzienlijk geringer is dan in de twee voorafgaande jaren. Voorgesteld wordt bij de aanvrage te wijzen op de hoge kosten van onderhoud en (niet uit te stellen) verbetering van wegen: de stij ging van de kosten van het onderwijs en van die voor maatschappelijke zorg. Inzake de financiering van de school- bomv van de meisjesschool Duinzicht en uitbreiding van de Hofdijckschool wor den voorstellen gedaan die voor de schoolbesturen acceptabel zijn. VOORSCHOTEN Schapen-vierling Vanmorgen heeft een schaap van de heer M. Romijn, Papelaan 59, alhier, vier lammeren ter wereld gebracht. Alle lammeren verkeren in goede conditie en zyn alle flink uit de kluiten gewassen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joseph L. W., zn. van A. G. van Leeuwen en J. H. Reijken. Studenten voor rechter wegens ontvoering (Van onze Haagse redactie) Het ligt in de bedoeling van de offi cier van Justitie op donderdag 16 april de drie Delftse studenten voor de Haag se rechtbank te brengen, die in oktober van het vorige jaar een Amsterdamse collega naar Delft ontvoerden en hem daar hardhandig „afdroogden", als straf voor het feit dat hy in het studenten blad „Propria Cures" een beledigend ar tikel over de pas overleden Paus Pius XII had geschreven. Als verdediger treedt op mr. W. M. J. Russell uit Am sterdam STEEDS VOORUIT De afgelopen week heeft „Steeds Vooruit" niet veel succes gebracht. Het eerste herenteam heeft tegen Netbal gelijk gespeeld (44). Het tweede team verloor van ATTC III en wel met 19. Het eerste damesteam verloor ook van ATTC I, ook met 1—9. WARMOND ONTSPANNINGSAVOND PADOX Gisteren werd in de Padox-kantine rle tweede personeelsavond gehouden van Padox-Panagro. De voorzitter, de heer J. Bekkering, opende deze avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De prijzen voor deze avond bestonden uit eieren. Er werd gekaart en gesjoeld. De uitslagen van deze wedstrijden luiden als volgt: Kruisjassen: 1. T. Lagas; 2. K. Ouwe- hand; 3. W. Zoutendijk; 4. J. Valent- goed. Klaverjassen: 1. J. van Leeuwen; 2. H. v. d. Lubbe; 3. B. van Koperen; 4. E van Kooten; 5. B. Hanselaar. Pandoeren: 1. mevr. v. Beek—Flippo; 2. S. Oosterbeek; 3. A. Bellekom; 4. J. Hogeboom. Sjoelen: 1. J. Kerkhof: 2. De Jong; 3 L. Voogt; 4. C. Eigenbrood; 5. Th. Versluys. De prijzen werden met een toepasse lijk woord door de voorzitter uitgereikt. WASSENAAR Gemeentebureaus gesloten Op vrij dag 27 en zaterdag 28 maart zullen alle bureaus van de gemeente gesloten zyn en zullen de gemeentelijke diensten niet functioneren. Het bureau van de burgerlijke stand zal op zaterdag 28 maart geopend zijn van 10 tot 11 uur 's morgens. DS. J. GERMANS BEROEPEN Ds. J. Germans, hervormd predikant te Enschede, is bij de Hervormde Ge meente alhier beroepen in de vacature dr. H. J. Honders. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulina C. J., dr. van H. M. P. N. Plompen en C. P. van der Zanden; Jolante, dr. van R. Baart de la Faille en M. Waldorp; David S. V. M„ zn. van J. O. van Helsdlngen en P. J. Haringhuizen: Monique H. M.. dr. van W. P. C. Meijer en E. W. A. Pijpers: Dirk P., zn. van D. W. Stolp en B. B. Kirsteln; Astrll G. W. M.. dr. van C. Kortekaas en J. M. van der Zwet; Helena J.. dr. van W. J. C. van der Knaap en C. J. van der Laan; Ed ward M., zn. van T. G. Grooijmans en H. J. Martens. Ondertrouwd: J. J. J. F. Dirven en J. A. Duljndam. Getrouwd: J. F. C. Langeveld en G. J. Laarman; J. de Jong en T. Tonkens. Overleden: C. H. Burgomeister. 48 Jr.; H. C. G. J. van der Mandere. 75 jr.; A. E. A. Arnold. 83 Jr.; H. C. Verdouw—Van der Werff, 57 Jr.; V. J. J. Boel, 74 Jr.; C. M. MeljsenSmeele, 93 Jr.; H. H. Visser, 81 Jaar. MARKTBERICHTEN Rotterdam, 24 maart Veemarkt: Aanvoer in totaal 5161; weektotaal 7095. Vette koeien en ossen 400; gebruiksvee 1453; vette kalveren 480; graskalveren 261 nuchtere kalveren 2226; varkens 19; big gen 18; paarden 94; veulens 1; schapen of lammeren 147; weide/zulglammeren 37 bokken en gelten 25. Notering: vette koeien le kw. 320—350, 2e kw. 300—320, 3e kw. 280296; vette kalveren 280300, 260280, 220260 per kg. Graskalveren 460, 380. 280; nuchtere kalveren 64, 52. 40 per stuk. Slachtpaarden 265, 240, 220 per kg. Schapen 110, 85. 65; lammeren 120, 85, 60; kalkoeien 1300, 1100, 975; melk koeien 1300, 1100, 975; varekoelen 910, 780, 70Qj vavizen 1000, 850, 650; pinken 690, 660, 428 pe» rtuk. De raad dezer gemeente komt op woensdag 25 maart a.s. in vergadering bijeen. Aan de orde wordt dan o.a. gesteld het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van keurlonen. De buitendienst van het openbaar slachthuis te Leiden levert jaarlijks een vrij aanzienlijk nadelig saldo op. In de jaren 1951 t/m 1956 bedroeg dit nadelig slot resp. f 8.152.f 11.498, f 15.360. f 10.611.en f 8.065.18. Deze tekorten w orden jaarlijks door Leiden gedragen. B. en W. van Leiden menen nu dat maatregelen moet worden getroffen om hierin te voorzien. De directeur van de keuringsdienst van vee en vlees heeft een drieledig voorstel hiertoe gedaan: 1. verhoging van de keurlonen tot het zelfde peil als in Leiden geldt; 2. vergoeding door de kringgemeenten van de keurlonen der geheel afgekeurde dieren, waarvoor de keuringsdienst thans niets ontvangt; en 3. betaling van het dan resterende te kort door de kringgemeenten naar ver houding van het aantal inwoners k f. 0.10 per inwoner. De kringgemeenten zyn unaniem van oordeel, dat wanneer deze gemeenten het verlies moeten dekken het dan billijk is, dat deze gemeenten ook medezeggen schap in het beheer van het bedrijf krij gen. Dit zou dus inhouden, dat een ge meenschappelijke regeling tot stand zou komen tussen Leiden en de thans by de keuringsdienst aangesloten gemeen ten. Dit eist echter de nodige tyd van voorbereiding. Er is dan ook een com missie benoemd, die een gemeenschap pelijke regeling zal ontwerpen. Voorgesteld wordt gedurende een over gangsperiode, die uiterlyk op 31 decem ber 1960 eindigt de tekorten te dekken op de hiervoor aangegeven wijze en t.z.t. een gemeenschappelyke regeling met Leiden en de overige gemeenten inzake de vleeskeuringsdienst aan te gaan. Als gevolg hiervan wordt tevens voor gesteld een nieuwe verordening op de heffing en invordering van keurlonen vast te stellen. B. en W. delen in hun pre-advies mede, dat by de besprekingen met de diverse Colleges van B. en W. ook nog het volgende ter sprake is gebracht. Wanneer de kringgemeenten de tekorten van de vleeskeuringsdienst moeten dek ken dan is het ook billyk, dat diezelfde kringemeenten hun aandeel ontvangen in de winst van andere bedryven van Leiden. Gedoeld wordt hier op de Sted. Fabrieken. Te zyner tyd hopen B. en W. hierover nadere mededelingen te kun nen doen De begrotingspositie van deze gemeen te is zodanig, dat er versterking van de algemene middelen een aanvrage bij de minister van Binnenlandse Zaken moet worden ingediend tot verhoging van het basisbedrag per inwoner van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten. WIT-GELE KRUIS De R.-K. Vereniging Het Wit-Gele Kruis op het dorp heeft het voornemen opgevat een wykgebouw te stichten. De vereniging is echter niet sterk genoeg om dit plan alleen te kunnen financie ren. De hulp van de gemeente wordt dan ook ingeroepen. Verzocht wordt: a. de grond, ca. 375 m2, om niet beschik baar te stellen; b. de betaling van ren te en aflossing van een te sluiten geldlening van plm. f. 75.000 te garan deren en c. een jaarlykse bijdrage in het exploitatietekort te verlenen De stichtingskosten van het gebouw worden begroot (zonder de grond) op f. 103.300, welk bedrag wordt verminderd met f. 10.000 subsidie van het rijk, eigen middelen van de vereniging van f. 10.000 en de premie voor de twee woningen ad. f 6000. De beide woningen, die in het wykgebouw zyn ingebouwd zyn bestemd voor de wykzuster en de maatschappe lijk werkster. De exploitatierekening geeft aan ba ten aan f. 3200 en aan lasten f. 6300. Er wordt dus een nadelig exploitatietekort verwacht van f. 3100. De Commissie voor de financiën heeft erop gewezen, dat het beter is de grond aan de vereniging te verkopen tegen f. 25 per m2, hetgeen ook door de wo ningbouwvereniging moest worden be taald. De hogere lasten kan de vereni- ginge dan in de exploitatie opnemen. Gewezen wordt op het feit. dat deze grond is gelegen in een gebied, dat al een zeer hoog nadelig slot heeft opgele verd. Gevreesd wordt dat G.S. een sohenking van deze grond niet zullen goedkeuren. Met het garanderen van de rente en aflossing en het verlenen van een jaarlijkse bydrage in het exploitatie tekort gaat de Commissie akkoord. Voor het laatste wordt een percentage van 50% geadviseerd. B. en W. zijn overtuigd, dat door het stichten van een wijkgebouwd in een grote behoefte wordt voorzien, zodat dit streven zeer zeker de steun van de over heid verdient. Teneinde echter geen overhaaste besluiten te nemen en deze kwestie nog eens rustig te kunnen be zien, stellen B. en W. voor in principe te besluiten medewerking te verlenen bij de stichting van genoemd wykgebouw. In een volgende vergadering zullen dan nadere voorstellen worden gedaan. Alvorens tot de amovering van de Steenbrug te kunnen besluiten moet de gemeente, nog de beschikking hebben over een oppervlakte water van 183.5 m2. De eigenaar, de heer Tieleman te 's-Gravenhage wil echter alleen het ge hele perceel water verkopen tot een op pervlakte van 1620 m2 tegen een prys van f. 0.50 per m2. Aangezien de ge meente nog meer van dit water nodig heeft, stellen B. en W. voor het gehele perceel aan te kopen voor f. 810. A-griep artikel was niet beledigend Het artikel van dr. F. Dekking, gepu bliceerd in een Amsterdams dagblad op 5 juli 1957, waarin de schrijver kritiek uitoefende op de niet bij name genoem de prof. J. Mulder van het Academisch Ziekenhuis te Leiden voor de manier, waarop deze laatste kort tevoren de Ne derlandse artsen via het ANP waar schuwde voor de komende A-griep, is door een civiele kamer van de Amster damse rechtbank niet beledigend geacht. De rechtbank, die vanochtend uitspraak deed, veroordeelde prof. Mulder, die als eisende party een civiele procedure te gen het dagblad en dr. Dekking was be gonnen, in de kosten van de procedure, geraamd op f. 600. De eis van prof. Mul der, dat de beledigende strekking van het artikel zou worden vastgesteld en dat daarvoor een schadevergoeding van f. 10.000 zou moeten worden betaald, wees de rechtbank van de hand. Prof. Mulder had aangevoerd, dat de feiten hem later in het gelyk hadden gesteld. Hy had ervoor gewaarschuwd, dat een groot deel van de Nederlandse bevolking binnen enkele maanden aan A-griep zou lyden en dat deze ziekte verre \an ongevaarlijk was. Het ministe rie van Voiksgezondneia achtte het met nodig alarmerende berichten via de pers rond te zenden; hy had gemeend wel alarm te moeten slaan. Dr. Dekking nam na de eerste berichten in het ge wraakte artikel stelling tegen deze waarschuwingen in een artikel, waar door prof. Mulder zich beledigd achtte. Nadien had de A-griep volgens hem 5 miljoen Nederlanders enige tyd aan het bed gekluisterd. Van hen zouden er 3000 zyn gestorven. De president van de rechtbank, mr. J. Meihuizen, zei tydens de pleidooien, dat hij van de A-griep helemaal niets had bemerkt en maakte de opmerking: „wat zal het stil zyn ge weest op straat". Een van de motieven voor de afwy- zing van de eis is geweest, dat de schry- ver in zyn artikel prof. Mulder niet met name heeft genoemd. Prinses- Beatrix naar New York Voor Hudson-herdenking Prinses Beatrix heeft een uitnodiging aanvaard van de Federale Hudson Champlain Celebration Commission om in de maand september a.s. als eregast de feesielykheden bij te wonen in de staat en de stad New York, ter gelegen heid van de viering van de 350ste gedenkdag van Henry Hudson's tocht op de „Halve Maen" van Amsterdam naar Noord-Amerika. Voorzitterschap Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de herbenoe ming door de Koningin van dr. Kor- tenliorst tot voorzitter van de Tweede Kamer, heeft mr. Burger (P.v.d.A.) vanmiddag verklaard, dat hij het cor rect had gevonden de fractieleiders tevoren in te lichten dat de P.v.d.A. niet op dr. Kortcnhorst zou stemmen. Hy vond het niet voor de hand lig gend dat de Kamer daarop had ge reageerd met de heer Bommer (P.v. d.A.) uit het presidium te weren. Daarmee is gedemonstreerd, zei de heer Burger, dat de minderheid pas erkenning vindt indien zy zich neer legt bij de meerderheid. Dr. Kortenhorst aanvaardde hierna het voorzitterschap onder dankzegging voor het vertrouwen. Hij merkte op, dat er 26 leden niet in de nieuwe Tweede Kamer zijn teruggekeerd. Van de gele genheid maakte hij gebruik een harte lijk welkom in ons land toe te roepen aan de heer Schmidt, die ruim 5 jaar in Indonesië in de gevangenis heeft doorgebracht. Meisje op slag gedood (Speciale berichtgeving) Te Valthermond (Dr.) vond omstreeks het middaguur een ernstig ongeval plaats, waarby het vyfjarige meisje Ina L. Haandrikman om het leven kwam. Het meisje, dat juist de kleuterschool had verlaten, was op een vrachtauto uit Zuidlaren geklommen. Toen de auto begon te ryden verloor zy haar even wicht en kwam onder de wielen terecht. Zij was vrywel op slag dood. P.S.P. wil communisten niet weren (Van onze parlementaire redacteur) Namens de fractie van de P.S.P. heeft de heer N. van Veen vanmiddag in^ de Tweede Kamer verklaard, dat hy het weren van communisten uit Kamercommissies niet democratisch acht, hoewel hij overigens het com munisme. dat met militaire middelen zijn doel tracht te bereiken, niet aan vaardbaar vindt. Wy willen principieel pacifisten zijn en wij veroordelen militair geweld. Maar in de eerste plaats, zei de heer Van Veen, zijn wij socialisten. Uit dit beginsel volgt voor ons eerbied voor de democratie. Wy zien de democratie be dreigd door kapitalistische invloeden en daartegen zal onze actie steeds gericht zijn. Russen sneden kabels dek door aan De Amerikaanse regering heeft een Russisch protest tegen het, op 26 februari j.l. ten hoogte van New Foundland aanhouden van de Sovjet russische treiler „Novorossisk" door een Amerikaans oorlogsschip verworpen. In een gisteren in Moskou overhandigde nota zegt de Amerikaanse regering, dat het Sovjetrussische protest ongefun deerd is. „In het zeegebied waar de „Novoros sisk" zich bevond, waren vyf trans atlantische kabels doorgesneden. Het kabelherstellingsvaartuig, dat de eerste kabel had hersteld, bevond dat deze was doorgesneden. Bovendien was de kabel, ongeveer een mijl ten oosten van de breuk, ernstig beschadigd. Dit kon alleen maar geschied zyn doordat een treiler de kabel in zijn sleepnet had opgehaald, om deze vervolgens aan dek door te snijden, teneinde zijn net weer los te krygen", aldus de Amerikaanse nota. De Amerikaanse regering wyst er vervolgens op, dat een in 1884 gesloten overeenkomst waakt tegen het bescha digen van onderzeese kabels en dat het In haar bezit zynde bewysmateriaal een „sterke aanwyzing vormt", dat de ge zagvoerder en de bemanning van de Sovjet-treiler artikel twee van dit akkoord hebben geschonden. De Amerikaanse regering verzoekt de Sovjetrussische autoriteiten de schuldi gen te straffen en zy houdt zich het reoht voor schadevergoeding te eisen. Kapitaal aan juwelen buitgemaakt (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft zich van daag weer beziggehouden met de be handeling van de strafzaak tegen de 21-jarige Haagse inbreker, die op 22 november 1957 een zeer „geslaagde" inbraak heeft gepleegd in een flat woning aan het Belgisch plein te Den Haag. De buit bestond uit f. 20.000 aan juwelen en contanten tot een be drag van f. 10.000. De president van de rechtbank maakte de inhoud van het psychiatrisch rapport niet bekend. Tot de verdachte zei hy, dat de rechtbank ervan had kennis genomen en met de conclusies rekening zou houden. De psychiater concludeerde tot voorwaardelijke ter beschikkingstel ling, welke conclusie door de officier van Justitie in de eis werd opgenomen. Buitendien vorderde de officier verdach- tes veroordeling tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. Uitspraak 7 april. Chamba - strijders in Lhasa aangekomen De pers in India blijkt het niet in haar geheel eens te zijn met de opvat ting van premier Neliroe, die gisteren in het parlement verklaarde, dat zijn land zioh niet bemoeien mag met de in terne geschillen in Tibet. Een gezag hebbend blad schrijft echter, dat de regering moeilijk anders kan doen dan zich buiten de twist tussen de rode Chi nezen en de Tibetanen te houden, maar dat de bevolking van India er het hare van denkt. Tekenend is. dat de gouver neur van Ladak. in Kasjmir, de bevol king heeft opgeroepen tot een dag van gebed voor Tibet. Intussen zouden groepen van de op standige Chamba-stam in de hoofdstad Lhasa zijn aangekomen. Dientengevo'ge zijn de gevechten in de Tibetaanse hoofdstad weer opgelaaid. Voorts wordt uit Taipeh. de hoofdstad van Formosa (Nationalistisch China) gemeld, dat de rebellie in Tibet zioh nu ook naar de aangrenzende Chinese provincies heeft uitgebreid. Studenten Sanatorium nu open voor alle studerenden Het algemeen bestuur van de Stich ting het Nederlands Studenten Sana torium heeft besloten het studenten sanatorium thans ook officieel open te stellen voor alle tuberculosepatiën ten in Nederland, die zich tijdens hun ziekte door studie op middelbaar niveau verder wensen te ontwikkelen. Hiertoe behoren om.: leraren en on- aerwyzers, leerlingen van de hogere klassen van het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs, leerlingen en oud-leerlingen van kweekscholen en andere onderwijsinstellingen op mid delbaar niveau, leidinggevende personen zowel uit ambtelijke kringen als uit het bedrijfsleven en personen die zich hier toe bekwamen, alsmede andere uit de intellectuele bevolkingslagen. De naam „Het Nederlands Studenten Sanatorium" zal voortaan gevolgd wor den door de nadere aanduiding „Sana torium voor studerenden". Gedurende de laatste jaren heeft de Stichting het Nederlands Studenten Sanatorium niet alleen het studenten sanatorium te Laren geëxploiteerd, maar daarenboven studiehulp verleend aan andere, zieke of lichamelyk gehan dicapte studenten, zoals blinden. Deze werkzaamheden zullen onverminderd worden voortgezet. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 maart. Londen 10.61%—10.62%; New York 3.77%—3 77%; Montreal 3.89%—3.90%; Parys 76.95—77.05; Brussel 7.54% 7.55%; Frankfort 90.32%—90.37%Stock holm 72.96—73.01; Zürioh 87.36%— 87.41 Milaan 60.81%—60.86%Kopen hagen 54.85—54.90; Oslo 52.9753.02% Wenen 14.57%—14.58%; Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.26. Vragen over Soekarno's bezoek aan Brazilië en Zweden Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft aan de minister-president en aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de president van de Republiek Indonesia in mei een officieel bezoek zal brengen aan Zweden en Bra zilië en daarbij de gast zal ziin van de Zweedse pn Braziliaanse regerine? 2 Meent de regering dat de regerin gen van Zweden en Brazilië voldoende op de hoogte zyn van de aan Nederland vijandige maatregelen, welke de Repu bliek Indonesia onder leidine en op in stigatie van haar president heeft geno men - men denke aan de uitdryving van duizenden Nederlanders en de massale roof van Nederlands bezit -, welke het onderwerp uitmaken van krachtige offi ciële protesten? 3. Is de regering niet van menine. dat onder de sub 2 genoemde omstandighe den er aanleiding voor is de regeringen van Zweden en Brazilië erop te wijzen, dat speciale beleefdheden, aan de presi dent van de Republiek Indonesia bewe zen. thans in Nederland in brede kring wrevel en ontstemming moeten verwek ken. waardoor de verhoudingen tussen ons land en genoemde landen ongunstig zouden kunnen worden beïnvloed. RONDELEIDSTERSKAMP IN IIET GOOI. De Nederlandse Gidsenbeweging houdt van 31 maart tot 7 april een internatio naal rondeleidsterskamp. waaraan 60 meisjes uit alle delen van ons land en 30 gasten uit België en Luxemburg. Frankrijk. Engeland. Duitsland en Zwit serland zullen deelnemeai. Het kamp. dat onder het motto „Waag de sprong" wordt gehouden .is speciaal bedoeld voor de rondeleidsters (eenzelfde begrip als de patrouilleleider bij de verken ners) van de seniorengroepen. De deelneemsters zyn allen 1416 jaar oud. Het programma bestaat uit een combinatie van trektochten en ac tiviteiten als handenarbeid, natuurver kenning en creatief sipel. BEURSOVERZICHT Olies lager AMSTERDAM, 24 maart By minimale affaire noteerden aan delen Kon. Olie vanmiddag op f. 163 20 circa f. 3.30 beneden de vorige slotprys en bleven circa een halve gulden onder pariteit New York. De olie-aandelen sloten in Wall Street aan de lage kant. Gezien de merendeels lagere slotkoersen uit New York, hielden de overige inter nationale waarden zich vandaag op het Damrak zeer goed. De arbitrage kon vrywel alleen iets uitrichten in Philips, die voor buitenlandse rekening op een prys van 539% uit de markt werd ge nomen. Obligaties Philips bleven vrywel on veranderd by gisteren. Unilever opende op 464, doch kon op publieke vraag aantrekken tot 465 3/4, tegen gisteren 465% als slotprys. Aku veranderde t.o.v. gisteren hoegenaamd niet. Aandelen KLM werden, ingevolge Wall Street, ruim f. 1 hoger geadviseerd. De dollar obligaties KLM kregen een adviesprys op 113 1/4 (114 3/16). Scheepvaarten zeer kalm met Holland- Amerika Lyn en KPM aan de koopzyde. Van de cultures ondergingen certifica ten Deli een reactie van circa een halve gulden. Amsterdam Rubber en HVA eerder iets hoger. Staatsfondsen prijs houdend met iets gemakkelyker onder toon. De Noren zien, na afwijzing van het bod door de Nederlandse Walvisvaart Maatschappy, van de aankoop van het fabrieksschip Wilem Barendsz. af. De aandelen werden vanmiddag iets lager geadviseerd. Vandaag werden voor het eerst ver handeld participatiébewyzen in het fonds „Europafonds I" (een beleggings fonds in aandelen uit de zes Euromarkt- landen). De afgifteprijs werd op f. 96.50 per enkelvoudig participatiebewys en f. 962 per tienvoudig participatiebewys geadviseerd. De succes. introductie Beurs van Amsterdam Dinsdag 24 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden 1001* 100*8 Ned '58 4% 100H 100*8 Ned '53 3% 96 B 96 B Grootboek obl 3% 82 Ned '47 3% (3) 93 A 93% 96 A 96A 94% 94 Ned '56 3% 93% 93% 89% 89% Ned '54 3% 90 90 Ned '55 I 3% 90 90 Ned '55 II 3% 91 90 %B 90% 90 Dollarlng '47 3 93 93-A Investeringscert 3 971g 97H Ned 62-64 3 97 A 97T^ 96% 96% Grootboek '46 3 88% Ned W B una 111H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en ind. B Nat. Handelsbank Ned Handelmy Amst Rubber Ver. HVA-my Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert Deli My.en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N. B Ned. Kabelfabr Philips cao Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Billton 2de r 059 Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) idem (50 a f 20— Holl Amer lyn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv My Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE 39% 39% 143 142 212% 212 85 85% 133% 135A 28% 29% 173 172% 10% 10% 284% 285% 228 227 452 Vx 454% 147.25 146.80 214 215 363 361 299 299% 345 344% 539 540 234% 233 465% 465% 211 208 259 255 699% 694 167.50 165.20 166.55 163.60 147% 149 134 135% 130 132 137% 137% 134 134% 136% 137% 121 120% 239% 238% 132% 134% Prov.- en Gem leningen Adam 41 (3%) 3.. 95% 96 idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% Idem '37 I-III (3%) 94% 94 idem *32-1 (3%) C4% 85 94% 81% 82% 90% 92% 88 91 99 92 97% Bank N. G. '58 (5%) 105 105 id. N W B '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98 Premieleningen A'dam '53 3 98 97 A'dam '51 2% 88 «7% A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam'56 II 2% 94% 94 M Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 1 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 376exd. Amst Bank 270% HBU eert 218% Rott Bank 230 Twentsche Bank 215 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H. My. Ned G en Sp fabr. Kon Ned Grofsm. Intematio Rott Droogdok My Sikkens uakfabr '53 Tieleman en Dros Ned My Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Paclllo R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors 81% 90 92% 88% 90 98% 90y4 375 270% 219% 230 213 304 305 53% 53 270 269% 129 131 109% 109% 612 610 509% 505 7% 101% 101% 8% 30% 94% 69% 51A 60% 45% Kennecott111% Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 70% 84% 35% 91% 30A 93 69 51% 59% 45% 110 60% 83% 35% 90% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 23/3 Edelmet Kon AA 55% 56% Pret WA idem 66% 315GB 320GB Holl Constructie 335GB 342GB Ing our v Bouwnyv 187%GB ld div 1958 178%OB 182 Int Kunststof! Ind 49% 49% Leldsche Wolspinn 300% 295 Ver rouwfabrieken 219 218% Wernink's Betonm 114% 112% Van wyk Tetiel 71% 71% 110% 111%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11