TEGEN hlUID t Over Philips nu niets clan goeds Sterk progressief concern met groot belang in elektronica ANDOENINGEN Journaliste Gerd Ribbing werd „best geklede vrouw van Zweden" kerkelijk Leven „Nederlandse kwekers hebben na K.L.M. hun Singapore gevonden" Opening van de Staten-Generaal ï+Wvan Leiden wil- enf2n gco aan wel dadigheid uitgeven. GO. maakte een muzikale ontdek kingsreis <2 JA NEE Hormonen en een cursus over de Hormonen.... erq leerzaam Toneelgroep Euripides bracht...Het Lied van alle tijden" het Paasleest nadert., eieren-schilders... ..aantreden Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 maart 1959 Vijfde blad no. 29701 m Het jaar 1959 laat zich goed aanzien Advertentie (Van onze financiële medewerker) De grote plaats, welke de Philipsaandelen in de binnen- en buitenlandse effectenportefeuilles innemen (47 van het kapitaal bevindt zich reeds buiten onze grenzen) noopt tot een wat bredere bespreking van het jaarverslag over 1958, dat thans is verschenen, nadat maandag j.l. de financiële resultaten reeds waren bekend gemaakt. Philips verkeert blijkens mededelingen van de directie nog altijd in het stadium van een sterke progressie, die in de eerste plaats verband houdt met de stijging van de welvaart in de wereld. Deze immers brengt een relatief grote toeneming van de vraag naar produkten van de elektrotechnische en elektronische industrie met zich. Dat Philips hiervan in zo sterke mate profiteert is voor geen gering deel het gevolg van een intensieve en uitgebreide, steeds opnieuw gemoderniseerde research, het wetenschappelijk onderzoek van de bedrijfsmogeltfkheden en de ontwikkelingsarbeid in haar laboratoria. Hierdoor worden verbeterde werk methoden verkregen, die tot een verhoging van de produktiviteit leiden en mede oorzaak zijn dat de netto-winst, na aftrek van belastingen, in procenten van de omzet, van 5.9 in 1957 tot 6.8 in 1959 kon stijgen. Dit is zeker nog geen buitensporig cij fer en logenstraft dus de legende dat sen bedrijf als Philips zo „grof ver dient". Het is, zoals trouwens bij alle ndernemingen, de fiscus, die de grote iruto-winsten noodzakelijk maakt, wat iiieruit blykt, dat van de winst, vóór ftrek van belastingen groot f525 mil- oen, niet minder dan f. 275 miljoen aan elastingen moest worden betaald. De toepassing van de technische en dministratieve wetenschap, waaraan bij 'hilips zo grote aandacht wordt be ieed, staat uiteraard in dienst van de nverzwakte commerciële activiteit, die rop gericht Is in volle omvang aandeel i hebben in de zich nog steeds uitbrei- ende afzetmarkt. Met name de ver- oop van televisie-ontvangers, televisie- uizen en -onderdelen neemt snel toe, 5dat de in 1958 verkregen omzetstij- ing voor ruim de helft op die produk- n betrekking had. De directie is van urdeel dat er In dit opzicht voor Philips og grote groeimogelijkheden bestaan, lit een in het verslag opgenomen gra- iek blijkt, dat van de 68 miljoen ge- innen in West-Europa, welke binnen et bereik liggen van de t.v.-zenders, og slechts 17 miljoen televisie-appara- n in gebruik hebben, terwijl 80 mil- en gezinnen op de radio zijn aange- oten. De verzadigingsgraad bij televisie ontvangers in vergelijking met de radio-ontvangers is dus nog zeer laag. Wetend dat in de VS en in Canada televisie naast radio reeds gemeen goed is geworden, is de conclusie al leszins gewettigd, dat gedurende een reeks van jaren grote afzetmogelijk heden voor televisieprodukten kunnen worden verwacht. Philips heeft echter een uitgebreide oduktiereeks (13 hoofdindustriegroe- en vele toeleveringsbedrijven), iarvan de omzetten in 1958 weer zijn stegen. Niet alleeij is het oorspronke- t gloeilampje door allerlei lampenty- s en ingenieuze verlichtingsapparatèn rvangen, daarnaast heeft het Phillps- ncern afdelingen voor elektrobuizen, dlo-, grammofoon-, en televisieappa- ten, huishoudelijke apparaten, tele- nmunicatie, röntgen- en medische ap- raten, produkten voor industriële toe- ssing, elektro-akoestiek, farma?euti- he- en chemische produkten en nog van aanverwante bedrijven, een veel id van produkten derfialve, die de drijfsbasls van het concern voortdu- ad verbreden en daardoor aan de sta- iiteit van de bedrijfsresultaten ten ede komen. au TW WUUD ii in Nederland verkrijgbaar: de beroemde zeep Indie, die reeds tienduizenden heeft verlost van d-aandoeningen. De ideale behandelingswijze: was- met welriekende zeepl nngesteld uit zuivere, natuurlijke bestanddelen: 'it geen synthetische stoffen, irkrijgbaar bij uw Apotheker en Drogist. Dat het bij de bedrijfsvoering van van een concern als dat van Philips om grote bedragen gaat, is bekend. Als straks het agio-dividend is uitge keerd en de converteerbare obligaties in aandelen zijn omgezet, zal liet con cern een aandelenkapitaal hebben van rond f. 750 miljoen, waarnaast dan ruim l\'i miljard aan open reserves zullen bestaan. Naast dit eigen ver mogen van meer dan f. 2 miljard is er dan nog een vreemd vermogen op lan ge termijn (meest obligaties en lenin gen) van f. 850 miljoen en een schuld op korte termijn van f. 1,3 miljard, zodat in totaal een vermogen van ca. f. 4.2 miljard aan Philips ter beschik king staat. Met het oog op de grote investeringen, die elk jaar nodig zijn, is het geen won der dat Philips van haar winsten een groot deel in het bedrijf houdt. In 1958 werd ca. f.3 miljoen voor afschrijvingen gebruikt, terwijl bovendien uit de be schikbare winst nog f. 142 miljoen (58% tegen 50% in 1957) werd gereserveerd, in totaal dus rond f.250 miljoen, een bedrag, dat nagenoeg correspondeert met dat van de nieuwe investeringen, hoewel deze ditmaal f. 16 miljoen klei ner zijn geweest dan het voorgaande jaar. Blijkens een in het verslag voorko mende grafiek is Philips erop bedacht de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen op een basis van fifty-fifty te handhaven. Eind 1957 was de verhou ding ongunstiger, maar door de con versie van de converteerbare obligaties, welke het aandelenkapitaal en de. agio- reserve heeft doen stijgen, is ze weer verbeterd. Er is wel eens aanmerking op ge maakt dat Philips een zo groot deel van zijn bedrijfskapitaal als vreemd vermo gen aantrekt. Tegenover een eigen ver mogen van f.2 miljard is ca. f. 1.4 mil jard In de duurzame bedrijfsmiddelen vastgelgd. zodat voor de financiering van het bedrijf niet meer dan ca. f. 600 miljoen overblijft, terwijl alleen reeds de voorraden uit. 1958 een bedrag van f. 1.2 miljard uitmaakten. De directie van Philips ziet hierin echter geen bezwaar, omdat de renta biliteit van de duurzame activa in een lange reeks van jaren bewezen is, ter wijl bovendien het voordeel bestaat dat de rente van het vreemd vermo gen dus aan de rentabiliteit van het aandelenkapitaal ten goede komt. De netto-winst in procenten van het eigen vermogen kon dan ook van 11.7% tot 13.6% in 1958 stijgen. De liquiditeit van het concern is, mede door de geleidelijke conversie van de 5%-obligaties, in 1958 vooruitgegaan en zal straks opnieuw toenemen als het restant van die obligaties (thans f.80 miljoen) zal zijn geconverteerd. De pri maire liquide middelen zullen dan meer dan f. miljard bedragen en een aan delenemissie behoeft, naar de directie uitdrukkelijk heeft verklaard, dit Jaar dan ook niet te worden verwacht. Men kan vermoedelijk aannemen dat over 1959 geen lager dividend zal wor den betaald, zodat aandeelhouders dit dan niet over f. 1000, maar over f. 1050 aandelen zullen ontvangen. Dit is ech ter slechts een gering voordeel en het is zeker niet juist bij de berekening van het aandelenrendement de agio-uitke- ring mee te tellen. Deze agio-uitkering zal men voorna melijk moeten zien als een bewijs, dat de directie van de verdere bedrijfsont wikkeling goede verwachtingen koestert en een vergroting van het kapitaal ge motiveerd acht. Bij de waardering van aandelen Philips zal men dan ook niet in de eerste plaats naar het dividend en het directe rendement moeten zien, maar, zoals in de VS gebruikelijk, naar het winstvermogen van het concern. De zgn. price-earning-ratio (verhouding tussen wat per aandeel is verdiend en de beurswaarde van het aandeel) komt bij Philips voor 1958 op ca. 12 uit, na de conversie op ca. 14, nog altijd een laag cijfer als men het vergelijkt met cijfers van 20 en meer bü Amerikaanse myen. De aandelen Philips zullen daarom, zowel hier als in het buitenland, waar ze op verschillende beurzen worden verhandeld, bü de beleggers vooreerst wel in de gunst blüven. Waarop ze dan ook aanspraak kun nen maken. Want van het verslag over 1958 en de brede toelichting daarop kan niets dan goeds worden gezegd. De conjunctuur weerspiegelt zich in grote getallen Het nationale inkomen, de investeringen, de werk gelegenheid en de in- en uitvoer lopen in de miljarden. De recente cijfers geven steun aan enigs zins gunstiger verwachtingen. Van het betere economische klimaat kunt u gebruik maken. Dat vergt initiatief, visie en kennis van binnen- en buitenlandse markten. Daarom is het nut tig te werken met een bank die van alle markten thuis is. Met haar vele kantoren in binnen- en buiten land kan de N.H.M. u op elk terrein van dienst zijn. f*e«f<»irtain4$che Handel-Maatscha^pij, N.V. Alle bankzakenover het hele land - over de hele wereld Waarschuwing tegen graden zender waarde Van de züde van het ministerie van K. en W. wordt medegedeeld, dat in land wordt overwogen wettelijke wtregelen te treffen die praktijken lis die van de instelling „Etudes uni- rsitaires internationales" onmogelijk maken. Deze te Vaduz (vorstendom Lieohten- ln) gevestigde instelling geeft sinds trig jaar in Nederland de gelegenheid zeer gemakkelijke voorwaarden „doe. rale examens" af te leggen en te „pro- iveren". Er wordt dan voorgewend sof de behaalde diploma's en graden zelfde rechtsgevolgen zouden hebben i die van om het even welke andere itenlandse universitaire instelling. Het inlsterie van O. K. en W. heeft mede- deeld dat de door genoemde instelling rleende titels en graden ln Nederland en enkele wettelijke bevoegdheid ge- Zeven gulden regels voor iedere vrome! DE „KAREL DOORMAN" IN WILLEMSTAD Hr. Ms. vliegkampschip de „Karei orman" is in Willemstad (Curasao) ogekomen. NED. HERV. KERK Befroepen te Dorkwerd J. Roebers, vi lla te Krimpen a .d. IJssel; te Uithul- meeden (toez.) E. M. Pannekoek te hten; te Geertruldenberg H. de Jonge, nd. te Rotterdam-Overschie. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te R(jB6en M. A. Mieras te dmpen a. d. IJssel. (Van onze correspondent te Stockholm) De dame, die door het Zweedse vrouwenblad „Idun" is gekozen tot de best geklede vrouw van Zweden blijkt de journa liste Gerd Ribbing te zijn. Ze schrijft onder twee pseudoniemen, He lena en Joy. Bovendien werkt zij aan een boek. De geheimen van haar „goed voor de dag ko men" steekt zij niet on der stoelen of banken. Het zijn eigenlijk zeven regels, vertelt zij in haar blad „Dagens N.vheter", die iedere vrouw kan be hartigen. Ten eerste: houdt uw lichaam schoon. Hygiëne is het fundament. Ten tweede: blijf bij de kleur, die U staat. Neem geen proeven met „leuke mode-kleuren". Het is trouwens een duur expe riment, omdat bij een nieuwe kleur ook nieuwe assessoires horen! Ten derde: een van de belangrijkste eisen is om niet toe te geven aan de vele wensen en vooral niet naijverig te zijn. Natuurlijk zullen vele vrouwen verlangend naar een mooie kostbare japon kijken. Maar alvorens te kopen moet men zich Britten verhogen invoerrecht van anjers Ontsteltenis en verontwaardiging heersen in Aalsmeerse kwekerskringen over het besluit van de Britse regering (Board of trade), waarbij het invoerrecht op anjers, rozen en anemonen per 16 maart met de helft werd verhoogd. Dit specifieke invoerrecht bedraagt thans twee shilling zes pence, of wel ongeveer f 1.35 per Engels pound van ruim 450 gram. Voordien was het sinds de ver hoging van 1954 na de liberalisatie van snübloemeninvoer een shilling acht pence, of wel ongeveer 88 cent voor dezelfde gewichtseenheid. Dit betekent een recht van ongeveer drie gulden per kilogram, of wel zes cent per anjer, dat speciaal in de tijd van grote aanvoer bij lage prijzen, zoals middenin de zomer loodzwaar gaat drukken. Tezelfdertijd is het specifieke invoer recht op andere snijbk "-en behoudens bolbloemen en seringen, met twintig procent omhoog gejaagd tot twee shil ling (ongeveer f. 1..06) per Engels pound. Anjers en rozen, 75 procent van de Aalsmeerse aanvoer maar vooral voor de 105.000.000 stuks anjers, die jaarlijks te Aalsmeer worden aangevoerd, maken het grootste deel van de aanzienlijke uitvoer van snijbloemen naar Engeland uit. De verhoging van het invoerrecht is een zeer zware slag voor Aalsmeer, j Nederland leverde in 1958 alleen al voor ongeveer vijf miljoen gulden (477.000 pond sterling) anjelieren naar het Britse eiland. Het verhoogde invoerrecht maakt de bloemen voor de Engelse huisvrouw waarschijnlijk nog duurder dan ze al zijn, ofwel zullen de Nederlandse kwe kers door lagere prijzen dit recht moe ten gaan dragen, aldus verklaarde mr. P. W. H. Zwahlen, secretaris van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij tijdens een persconferentie in de Cen trale Coöperatieve Aalsmeerse Veiling. „Na de KLM hebben nu de Neder landse kwekers hun Singapore gevon den", zo verklaarde hü bitter. De verhoging is ongetwijfeld te dan ken aan het schrijven van de „National Farmers Union", de centrale Britse boerenorganisatie die reeds anderhalf jaar hard bezig is om de Nederlandse snijbloemeninvoer en ook de groenten- invoer te dwarsbomen. Het Nederlandse produkt is goedkoper dan het produkt van de Britse kwekers voor de consu ment. Er is geen noemenswaardig ver schil in produktiekosten, maar het afzet- systeem met name in het hart van Londen, is zo kostbaar en ondoelmatig, dat de Britse kweker amper aan zijn trekken komt. ERNSTIG GEVAAR Engeland is na Duitsland de grootste afnemer van anjers en rozen. Indien de afzet naar Engeland in ernstige mate terugloopt, dan lopen de Nederlandse kwekers gevaar, dat zij hun gemiddelde kostprijs niet zullen halen. En indien de Nederlandse exporteurs naar Engeland het invoerrecht voor hun rekening pro beren te nemen, dan ook loopt de Neder- Regen ontnam fleur aan het kijkspel (Van onze Haagse redactie) Het was één uur precies toen de gala- Berliner van minister mr. A. A. M. Struycken gistermiddag stilhield voor de diplomaten-ingang van de Ridderzaal te Den Haag. Over een brede loper schreed hij in zijn ambtsgewaad met smetteloos witte broek naar binnen om in naam der Koningin de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal te openen. Enige honderden belangstellenden hadden zich achter de afzetting opge steld om de aankomst gade te slaan van de Kamerleden en de genodigden onder wie zich bevonden de leden van de Raad van State en diverse diplomaten. Geruisloos kwamen de grote zwarte auto's aanglijden, waaruit de autoritei ten zich snel door de lichte regen naar de ingang van de Ridderzaal begaven, Oud-minister mr. J. Algera kwam in deftige zwarte jas met een zwarte hoed op het hoofd, achter hem liep mr. J. W. Burger in een gewone lichtgrijze winter jas, de grijze slanpe hoed ietwat achte loos op het hoofd. Verder zagen wij de ministers Beel. Cals en Witte en mr. J. van Aartsen. die in z'n geklede jas zon der overjas of hoed even overwipte uit het tegenover de ingang van de Ridder zaal gelegen ministerie van Verkeer en Waterstaat. Toen de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. Jonkman, verscheen, kreeg hij van de uit Rijkspolitie bestaande ere wacht .de hem toekomende eerbewijzen. Nauwelijks vijf minuten nadat, hij was aangekomen verliet minister Struvcken alweer de Ridderzaal. De korte plech tigheid was ten einde. Vooraf gegaan en gevolgd door een afdeling Rijkspoli tie te paard en begeleid door acht po litieruiters van de Haagse bereden bri gade in gala-tenue, verdween de koets in snelle vaart ln de richting van het Huis ten Bosch, waar minister Struy cken zijn tocht ook begonnen was. Galavoorstelling voor Prins Bernhardfonds Voor een groot aantal genodigden en een breed publiek werd in het Haagse Metropole Theater de Nederlandse gala première van „The horse's mouth", een film geschreven en gespeeld door Alec Guinnes, gegeven. De baten waren be stemd voor het Haagse en het Zuid hollandse Prins Bernhard Anjerfonds. Guinness maakte het scenario naar het in Engels sprekende landen bijzon der populaire boek van Joyce Cary, dat het leven tekent van een ongebonden en ongelikte geniale schilder in de sloppen en miljonairswoningen van Londen. Guinness staat bekend als bijzonder veelzijdig. De wonderlijke schilderijen en muurschilderingen, die in de film van zijn hand heten te zijn, werden ge maakt door de thans veel bewonderde John Bratby. De film werd zoals wij indertijd uitvoerig hebben gemeld uitgekozen voor de jaarlijkse koninklijke filmvoor stelling 1959. Alec Guinness, werd voor zün werk in de adelstand verheven en heet thans Sir Alec. Eregasten bij de voorstelling waren Lady Mason, echtgenote van de Engel se ambassadeur, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, mr. G. Ph. Helders, minister van Zaken Overzee, en voorts de ambassadeurs van Argentinië, België, India, Israël, Italië, Joego-Slavië, Venezuela en Zwitserland of hun vertegenwoordigers, alsmede de commissaris der Koningin in Zuidhol land, mr. J. Klaassese, die het dank woord heeft gesproken namens de be gunstigde Anjerfondsen. Regisseur en producent waren bü de voorstelling aanwezig en werden harte lijk gehuldigd. In het voorprogramma vond de pro jectie van de nieuwe kleurenfilm over Arnhem, van Rudi Hornecker, als Ne derlandse bijdrage tot de feestelijke voorstelling, een zeer warm onthaal, zich uitend in een langdurig, schier ova tioneel applaus. De Nederlandse cineast werd in het bijzonder door zün Engelse collega's nog extra gecomplimenteerd. wel degelijk afvragen, wanneer men het werke lijk zal dragen. Een moe der van drie kleine kin deren, die alleen de hele huishouding moet doen, kan gerust de directeur van haar echtgenoot !n een jersey-japon bezoe ken. De hoofdzaak is im mers, dat zij zich thuis voelt in hetgeen zij draagt en niet het gevoel heeft „gekostumeerd" te zijn. Dus: blijf gewoon. Ten vierde: doe iedere dag schoon ondergoed aan. Wissel de kleren zo dra men thuis komt. Bor stelen en op kleerhoutjes hangen moet tot dage lijkse routine worden. Ten vijfde: heeft U een voorbeeldig figuur tje? Ik niet! Maar jersey is een gezegend iets. Bent U iets te dik dan moet U een ruim ge sneden blouse dragen er vooral niet te nauw zit tende rokken. Een jumper is ook goed, maar let er dan op dat de buste op de juiste plaats zit. Even tuele afwijkingen kunnen 'emakkeliik worden ge camoufleerd. Ten zesde: bent U op leeftijd? 50, 60. 70? Vreemd genoeg kimt U dan weer teruggaan naar de kledij voor de Jeugd! Oudere dames mogen niet meer geraffineerd ge kleed zijn, maar dienen eenvoudige kleren te dra gen. Ook de make-up Is te vergelijken met die van de jeugd. Bij voor keur dra ge men lich te pastelkleuren. Ten laatste: geloof vooral niet. dat men veel geld nodig heeft om mooi voor de dag te komen. Koop van tijd tot tijd een modeblad, bega dan ech ter niet de fout om „plaatjes te kijken". Kijk het door met de ge dachte, uitsluitend op het kapsel te letten. Een andere keer denkt men bij het doorkijken uit sluitend aan schoenen, of ceintures. Slechts zo onthoudt en leert men. Laat ook eens een goed mantelpak of een japon maken. Het is weliswaar duurder, maar U leert dan een heleboel waarvan U later zelf voordeel heeft. Tenslotte merkt Gerd Ribbing op, dat men eerst op latere leeftijd voldoende ondervinding heeft om te weten hoe men zich behoort te kle den. Het is jammer, dat dit inzicht soms zo laat komt. Maar misschien is het een vergoedng voor hetgeen men op hogere leeftijd moet missen. Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bü Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Surinaamse ministers uit ons land vertrokken Gisteravond zijn de Surinaamse mi nisters van Financiën, dr. J. Sedney en van Opbouw, dr. ir. F. Essed na een reis door Nederland en Duitsland vertrok ken naar New York. De beide bewinds lieden wilden niet veel vertellen over hun ervaringen, daar zü in de eerste plaats hun eigen regering officieel op de hoogte moesten stellen, maar ook om dat byv. in gesprekken met particulieren, die eventueel bereid zijn in Suriname investeringen te verrichten, ideeën zyn geoperd, waarvan de uitvoering door een ontijdige publikatie zou kunnen worden geschaad. Over het algemeen waren de heren Sedney en Essed echter wel voldaan over hun reis. ,Ook wü hebben hier wat ge leerd en wij menen, dat er nu een grondslag is gelegd voor een hechtere samenwerking tussen beide ryksdelen". landse kweker gevaar niet aan zün trek ken te komen. Dit zou desastreus voor de totale teelt zyn en ook zün terugslag hebben op andere teelten dan rozen en anjers. Veel mogelijkheden tot vergro ting van onze afzet van rozen en anjers naar andere markten zijn er niet. De Vereniging de Nederlandse Bloe misterij heeft zich namens de voor de uitvoer werkende kwekers gisteren telegrfisch tot de minister-president en tot de ministers van Landbouw en Economische Zaken gewend met het dringende verzoek stappen bü het G.A.T.T. tegen de nieuwe Engelse invoerrechten te doen. De Nederlandse Kamer van Koop handel te Londen heeft vrüdag bekend gemaakt, dat zü tegenover het Engelse ministerie van Handel haar bezorgdheid heeft uitgesproken over deze verhoging van het invoerrecht op anjelieren, rozen en anemonen. O E.N OftTTEMETOPFE vandaaq was in Lei den gnwt stand wer kers concours-.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7