kSTOPHOEST LEIDSE BEGROTING - RUIM 53 MILJOEN - AANGENOMEN LIGTVOET - GANGETJE 12 - TEL. 23005 Bouwvolume voor minstens 500 woningwetwoningen per jaar! Kinderbeschermingswerk vraagt gespecialiseerde beroepsmensen Vrouwen kunnen bij zedenpolitie zeer belangrijk werk verrichten QEMMENIE Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 maart 1959 Tweede blad no. 29701 Na in totaal 241/2 uur vergaderen I11 tweede instantie: veel herhalingen en nog tal van suggesties en wensen Na in totaal 24*^ uur vergaderen, verdeeld over vijf dagen en negen zittingen, is de Leidse gemeentebegroting voor dit jaar gister avond om kwart voor elf zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zij is vastgesteld op een bedrag van f 53.282.748, waaronder begrepen ruim dertig miljoen ten behoeve van de kapitaaldienst. Er is, zoals wij reeds schreven, een tekort van f 2.335.000, dat, dank zij een te ver wachten extra uitkering uit het gemeentefonds, teruggebracht kan worden tot f 1.773.900. Alvorens deze begroting haar fiat kreeg, hebben nog vele sprekers in tweede instantie het woord gevoerd. Trad men veelal in herhalin gen: „mijnheer de voorzitter, in eerste instantie heb ik er reeds op gewezen.er kwamen bij de beraadslaging van gisteren ook nog vele suggesties en wensen naar voren. Unaniem was de raad het er over eens, dat Leiden een te gering aantal woningwetwoningen krijgt toegewezen. Een mening, welke resulteerde in een door de heer C. J. Piena, mede namens de overige fractievoorzitters ingediende en ook aangenomen motie, van de volgende inhoud: „De raad der gemeente Leiden, gehoord de discussie over de toe wijzing van het aantal woningwetwoningen voor 1959, spreekt zijn teleurstelling uit over de gang van zaken in het bouwdistrict Leiden, waardoor aan Leiden slechts 213 woningen werden toegewezen, stemt in met het besluit van B. en W. om uit het bouwdistrict Leiden te treden, is van oordeel, dat Leiden, gezien zijn bijzondere moeilijkheden, tenminste 500 woningwetwoningen behoeft, dringt er bij het College op aan, al het mogelijke te doen om een dergelijke toewijzing te verkrijgen, verzoekt het College deze motie ter kennis te brengen van de minis ter van Volkshuisvesting en Ged. Staten van Zuid-Holland". Waardering en kritiek Was de raad eensgezind in het aannemen van deze motie, in de deze dag gehouden toespraken, wis- selden waardering en kritiek zich veelvuldig af. Waardering had men algemeen voor de heldere uiteenzet ting, ivelke de wethouder van Finan cien, de heer S. M. Stolp, had gege ven over de financiële positie van Leiden. Een deel van deze hulde ging ook naar wethouder, mr. J. Drijber wiens „openhartige uiteenzetting" over het huisvestingsbeleid meerde ren konden waarderen. De heer Piena (PvdA) die met dank baarheid kennis had genomen van de mededeling, dat de VVD de samenwer king met de PvdA in de raad wenst te bestendigen, was van oordeel, dat een jaarlijks bouwvolume van circa 500 wo ningen voor Leiden te gering is. De heer Harmsen (Prot. Ohr.) was verheugd over de extra uitkering uit het Gemeentefonds. Zij werkte het te kort op de begroting weliswaar niet weg, doch doet toch iets van het afschrik wekkend karakter verloren gaan. De heer Hagens WD en na hem vertegenwoordigers uit alle fracties had zeer veel waardering voor het hel dere, eerlijke en doorwrochte betoog van de wethouder van Financiën. De heer Sannes (PvdA) acht het van belang, dat er een investeringsplan verschijnt, dit voorkomt het varen in de mist. In een financieel betoog wees de heer Knol (Prot. Chr.) nog eens op het belang toch steeds te blijven streven naar het af schrijven van de vervangingswaarde. Mevr. Glastra van LoonBoon (VVD) kwam in tweede instantie nog eens te rug op de werkzaamheden van de Ac countantsdienst en wilde weten of een efficiency-onderzoek afzonderlijk per bedrijf of in onderlinge samenhang ge schiedt. Hoe is b.v. de efficiency bij de gemeente-secretarie? CRÈCHE WORDT OP LANGE BAAN GESCHOVEN Namens haar fractie vroeg mej. Van Nienes (PvdA) nog eens speciale aan dacht voor de onverantwoordelijke toe stand voor wielrijders en kinderen van de gedeeltelijk onbewaakte over weg in de Kanaalweg. Mevr. Spierenburg (PvdA) zij vond instemming bij de heer Portheine was zeer teleurgesteld over het ant woord van de wethouder inzake „het op de lange baan schuiven van een crèche. Zij deed de suggestie om te zien naar een mogelijkheid voor moe ders, die hiervan gebruik willen ma ken, haar kinderen tijdens enkele uren van de dag onder te brengen in de bestaande kindertehuizen en b.v. ook in het kleuterdagverblijf „Margriet". ALLE THUISFRONTEN De heer Den Dubbelden (PvdA) zet te uiteen, dat zijn voorstel: het verle nen van een symbolische subsidie voor alle thuisfronten, was ingegeven door zijn bewogenheid voor alle militairen. Bovendien wees hij erop, dat er een werkelijk verschil bestaat tussen een militair tehuis en de militaire thuisfron ten. Met nadruk verklaarde hij niets af te willen doen aan de subsidie voor de militaire tehuizen hier ter stede. De heer Portheine (WD), die weliswaar niet zo veel verschil ziet tussen een mi litair tehuis en een militair thuisfront, zegt, dat de gemeente, welke talloze ta ken op diverse terreinen heeft, te ver zou gaan in haar zorg, indien zij de sub sidiëring van deze zaak in de toekomst ter hand zou nemen. Dit is een taak van de landsregering! WAAROM HUURVERHOGING? De heer Ten Broek (KVP) maakte be zwaar, dat enkele leden van de raad hem hadden afgeschilderd als een groot voorstander van huurverhoging. Hij heeft alleen duidelijk willen maken, dat het voor de regering een noodzaak was, teneinde van de hoge lasten voor de wo ningbouw af te komen, om tot een dras tische huurverhoging over te gaan. Een verhoging, welke ongetwijfeld straks nog door een andere zal wordën gevolgd. Zijn fractiegenoot, de heer De Bree, bleek deze middag eveneens in de voor ste gelederen te staan in de strijd om meer woningen en pleitte voor de op huurprijs drukkende voorzieningen. Deed de heer De Bree de suggestie voor een verantwoorde versobering der nieu we woningen, mej. Van Nienes (PvdA) toonde zich in haar kwaliteit als lid van de Vrouwen-adviescommissie hier een fel tegenstandster van. In gedachte maakte zij met de raad een wandeling door Leiden en wees als ..gids" op enke le verminkte stukjes oud-Leiden. Ver minkt door nieuwbouw. In verband hiermede drong zij aan op een hechter contact tussen Welstands- en Monu mentencommissie. VERLANGLIJSTJE DR. WINSEMIUS In tweede instantie legde de heer Winsemius (PvdA) het College een verlanglijst je voor. Hierop komen voor: een verslag over de volkshuisvesting, met inbegrip van de krotopruiming, uitbreiding (huisvesting) van de tak ken van dienst in verband met de voorbereiding van het Structuurplan, globale raming van de kosten en de tijdsduur van uitvoering van dit plan, aandringen bij het provinciaal be stuur tot het samenstellen van een streekplan voor de Rijnmond, het binnen een jaar. nadat de nieuwe ge meentegrenzen zijn geregeld, indienen van een herzien Merenplan en tenslot te een doelmatiger bestemming van het Plesmancircuit, met amovering van de bunker op het terrein van het voormalig militair hospitaal. Aan dit lijstje voegde de heer Lamers (Prot. Chr.) nog een wens toe: een spoe dige opgave van de voorwaarden, waar onder de grond voor de bouw van een hervormd bejaardentehuis is te verkrij gen. NIET TEVREDEN De heer Duyverman" (WD) was be slist niqt tevreden met het antwoord, dat hy ontvangen had over de adminf Jhr. mr. F. H. VAN KIN SCOT gisteravond 10.45 uur ,,de begroting is aangenomen" en het beschikbaar stellen van een wo ning bij sollicitatie van leraren bij dit onderwijs. Zijn inlichtingen zyn anders en wijzen in de richting van een minder gunstig beheer, hetgeen aan het v.h.m.o. zichtbaar schade berokkent. Zijn fractiegenoot, mevr. Glastra van Loon-Boon brak een lans voor het ne men met een proef om open ruimten tijdelijk als speelplaats in te richten. Dit kan heel eenvoudig geschieden. Kin deren zijn niet zo veeleisend. VOORSTEL IN PRE-ADVIES Namens de heer Woudstra (Prot. Chr.) deelde de heer Harmsen mee, dat deze ermee akkoord gaat, dat zijn voorstel inzake de Van Disselbrug door het College in pre-advies wordt genomen. Van KVP-zijde ook de heer Van Dijk (r.-k.) sprak in deze geest werd in tweede instantie gewezen op de ach terstand in scholenbouw bij het r.-.k- onderwijs. De heer Lardee (PvdA), die in de avondzitting als eerste achter de kathe der kwam, zette uiteen dat een zandbak en een klimrek op een open terrein, ge heel in strijd zyn met het karakter van het speeltuinwerk. Zijn fractiegenoot, de stratieve hulpen bij de v.h.m.o.-scholen heer Zunderman zeide, dat zijn fractie A \s\feWer\ 4 c*nt een subsidie voor kerkenbouw zal onder steunen, doch hij verwacht dan ook, dat de prot. chr. fractie haar medewerking niet zal onthouden als het Hum. Ver bond eens een beroep op de gemeente- financiën doet. Het initiatief van het jeugdwerk mag niet op de lange baan worden geschoven. Het college aan liet woord De burgemeester, aan wie nog maar een punt ter beantwoording stond, zag als enige goede oplossing spoorbomen te plaatsen bij de overgang voor wiel rijders in de Kanaalweg. Maar de Spoorwegen hebben van de minister toe. stemming voor de huidige oplossing. In ieder geval zal van de zijde van de ge meente een brief uitgaan naar de Spoor wegen om deze N.V. op de klachten van de raad te attenderen. SPEELRUIMTE IN TE SANEREN GEBIEDEN? Wethouder Van Schaik maakte de heer Duyverman nog eens duidelijk, dat de kwestie van de administratieve hul pen aan v.h.m.o.-scholen tot genoegen van de hoofden is opgelost. Het College is doende een woning voor een nieuw be noemde leraar te huren, des noods te kopen. Alles wordt gedaan om woningen voor nieuw benoemde leraren te verkrij gen. Leiden zit echter moeilijk met zijn woningvoorraad. De gesloten speeltuin, dit aan het adres van mevr. Glastra van Loon, is nog steeds aan de winnende hand. Zo mogelijk zal in te saneren ge bieden een speelruimte voor de jeugd worden gereserveerd. Een tegenstander blijft spreker om op braakliggend terrein een dergelijke gelegenheid te creëren. De bouw van een R.-K. B.L.O.-school heeft de volle aandacht van het college. Een subsidie voor het Jeugdorkest „Den Burcht" heeft zijn aandacht, doch mo menteel laten de financiën dit niet toe. Wethouder Menken schonk vervol gens nog de aandacht aan enkele fa cetten van het personeelsbeleid. T.o.v. de crèche is de welwillendheid wel groot, doch spreker zag liever en deze ziet hij niet dat de mogelijkheid groot was. SUBSIDIERING KERKENBOUW Inzake de subsidiering van kerkenbouw zeide wethouder Jongeleen, dat het in de bedoeling van het College ligt om na deze begrotingsbehandeling een bespre king te hebben met enkele kerkbestu ren, Of dit tot het indienen van een voorstel zal leiden, kan spreker op dit moment nog niet zeggen. Een investeringsplan zal spoedig door het college in behandeling worden ge nomen. Met de versoberingsconstructies van de heer De Bree kan de wethouder het niet eens zijn. Ze gaan ten koste van de woning. De bouw van 500 woningwet woningen per jaar is een uiterste mini mum. Bij krotopruiming en een sterke aanwas van de bevolking moet dit aan tal veel hoger liggen. De aanieg van een rioolgemaal in Zuid-West, waarvan spreker de kosten begroot op vijf mil joen, kan voorlopig nog niet worden uitgevoerd. Dit zal nog wel enkele jaren duren. Bij de uitwerking van het wegensche ma, hetgeen in fasen zal geschieden komt ook de sanering aan de orde. Het College voelt er weinig voor om het Pro vinciaal Bestuur om een streekplan voor de Rijnmond te vragen. Alles heeft het College al geprobeerd om het departement van Oorlog te be wegen een bestemming te geven aan het terrein van het voormalig hospitaal. Het is nog niet gelukt. Vrijivillige krachten niet uitschakelen! De contact-commissie kinderbescherming voor Leiden en omgeving belegde gisteravond in het Lidwinahuis aan de Soeterwoudsesingel een bijeenkomst voor besturen resp. directies van voogdijverenigingen, gezinsvoorgdijverenigingen, internaten en voor sociale werkers cn werksters. Het onderwerp voor deze avond was „De maatschappelijk werker (ster) in de kinderbescherming", welk onderwerp werd inge leid door de heer P. Roest, directeur van een school voor maatschap pelijk werk te Den Haag en de stafdocente mej. M. W. F. Simon Thomas. Voor het bejaardentehuis van de her vormde diaconie is de plaats aangewe zen, de grondprijs is echter nog niet be kend. Wethouder Stolp, zijn uitvoerige rede van donderdag droeg daar zeer veel toe bij, had het in tweede instantie niet moeilijk. Slechts op een enkel detailpunt werd door hem nog een financiële toe lichting gegeven. „De gemeente staat niet te trappelen om op de kapitaalmarkt te opereren en zal zich niet wagen aan speculaties". Bij het College is een rapport binnen gekomen van de directeur van de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, waarin suggesties worden gedaan voor verrui ming van de voorwaarden voor krediet nemers. Het ligt in de bedoeling, dat het gehele gemeentelijke apparaat aan een efficiency-onderzoek wordt onderworpen. Wethouder Drijber, die zich eveneens tot een toelichting op enkele onderge schikte punten kon beperken, gaf bo vendien een persoonlijke visie op de taak van het huisvestingsbureau. VOORSTEL-DEN DUBBELDEN INGETROKKEN Na deze verdediging werd de begroting nog eens hoofdstuksgewijze doorgenomen en daarna ook goedgekeurd. Gezien de reacties uit de raad trok de heer Den Dubbelden zijn voorstel: symbolische subsidie thuisfronten, in. Unaniem ging de raad, welke maan dagmiddag weer voor een gewone zit ting bijeenkomt, akkoord met een voor stel van B. en W. om aan de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. een verzoek te richten voor een extra uitkering over 1959 uit het ge meentefonds. Raad liep 1.41 uur in op voorgaande begroting Hoewel de raad, gelijk als voor de be handeling van de begroting-1958, ook voor de bespreking van deze „miljoenen nota" vijf dagen nodig heeft gehad, kon één uur en 41 minuten op de begrotings tijd worden ingelopen. Duurde de begrotingsbehandeling in november 1957 in totaal 26 uur en 20 mi nuten, thans kon een tijd van 24 uur en 29 minuten worden „afgedrukt" Maan dag hopen wij hiervan nog een gespe cificeerd overzicht te geven. Gelet op het voornemen van B. en W. om de begro- ting-1960 weer op de normale tijd in te dienen, leven wij over circa acht maan den wederom in de begrotingssfeer. Advertentie Na een vakkundige voorlichting kocht ik deze PHILIPS BANDRECORDER. Hij bevalt mij uitstekend Het was een feestdag voor mij, toen ik als winnaar van de PHILIPS- INTELLIGENTIE-PRIJSVRAAG het gehele bedrag terugbetaald kreeg. PARDON, U vraagt „Waar gekocht" „Waar die vakkundige voorlichting „Bij wie die enorme sortering"? Natuurlijk by LIGTVOET Zo'n zaak en blijvende service De voorzitter van de contactcommissie, de heer A. D. J. van Oosten sprak een begroetingswoord en gaf daarop het woord aan de moeder overste van het Lidwinahuis, die in het kort iets vertel de over dit tehuis, waarna de aanwezi gen een rondwandeling maakten door het gebouw. Na de koffie werden de twee inleidingen gehouden. Allereerst sprak mej. Simon Thomas. De taak van de maatschappelijk werker ligt op het uit voerend sociaal-pedagogische vlak. een terrein dat geheel aan het particulier initiatief is overgelaten. Men spreekt te genwoordig wel eens een beetje spottend over de toestanden in de beginjaren van dit werk, maar toch kan men dankbaar zyn dat men indertijd dit werk heeft aangevat en respect hebben voor wat er tóen gepresteerd is. De moderne weten schappen hebben het werk verdiept het is veelal specialistenwerk geworden. Wij hebben tegenwoordig een beter inzicht in de materie en bereiken daardoor be tere resultaten dan vroeger. Het gaat er altijd om het beste klimaat te zoeken voor het geschonden kind. Als het tegenwoordig inderdaad spe cialistenwerk is geworden, welke taak blijft er dan nog over voor de besturen van de kinderzorgverenigingen, die meestal bestaan uit belangstellende vrij willigers? Moeten zij alleen maar zor gen voor de financiën en de outillage? Het bestuur mag en zal het werk niet geheel overdragen, aldus spr., omdat het zich geroepen weet tot dit werk. Het is bovendien erg gezond dat dit werk ge dragen wordt door een groep mensen ui' de maatschappij. Een regelmatige uitwisseling van gedachten tussen be stuur en maatschappelijke werkers is natuurlijk van het grootste belang. DE BESTE KRACHTEN NODIG De heer Roest benadrukte allereerst dat het kinderbeschermingswerk zeer moeilijk is. Er is veel geduld, liefde en wijsheid nodig om het te volbrengen, en dan nog heeft men niet alles gezegd wat er nodig is. Het is dus begrijpelijk dat dit werk de hoogste eisen stelt aan hen dieer nauw bij betrokken zijn en het mag dan ook niet zo zijn dat zy, die in ae maatschappij dreigen te mislukken „dan maar" in de kinderbescherming gaan. Ook in de tehuizen heeft men be hoefte aan geschikt personeel, dat met zorg uitgekozen is. Dit moeilijke werk vraagt de beste krachten. De moeilijk heid is deze geschikte krachten te krij gen. De status van iemand die in de kinderbescherming werkt, is niet duide lijk en bovendien is de geldelijke belo ning beneden de redelijk te stellen eisen. Aangaande de opleiding kan worden gesteld, dat deze vaak te ver van de praktyk afstaat en dat er bovendien vaak weinig tijd beschikbaar is voor studie. Het streven is er echter op ge richt hierin verbetering te brengen, om dat men van de gedachte uitgaat dat de moeilijke opvoeding de beste krachten vraagt. Dit vraagt veel geld en daarom is het te betreuren dat tenslotte zo weinigen die een opleiding hebben genoten voor de kinderbescherming ook inderdaad in dit werk terecht komen - ook alweer omdat de salarissen zo laag liggen. Er moet bij dit werk een flinke dosis idealisme aanwezig zyn, doch dit moet men ook naar waarde weten te schatten. Spr. sprak tenslotte de hoop uit dat de status van de „kinderbeschermer", zowel wat honorering als waardering betreft toteen hoger plan zal worden opgevoerd. Er ontsstond een aangename discussie over deze inleidingen. Twee doden bij Tilburg Vlak bij Tilburg, op de weg van Goirle naar Tilburg, zijn gisteravond de ge broeders Van Mechelen uit Tilburg om het leven gekomen bij een motorongeluk In een flauwe bocht is de motor, waarop zij zaten, op de linkerweghelft geraakt en daar tegen een personenauto gebotst die werd bestuurd door een inwoner van Den Bosch. De gebroeders Van Mechelen overleden ter plaatse aan hun verwon dingen. Zy waren beiden gehuwd. Lezing voor Leidse Huisvrouwen Grepen uit kwart eeuw praktijk van mevr. L. van Nie Overal dreigt het gevaar. Op iedere plaats kan de onschuld van het kind bedreigd worden. Niet alleen op stille weggetjes of in verlaten parken. Ook in stampvolle dancings of in drukke open bare zwemgelegenheden. Ja zelfs, in de spitsuren op een afgeladen trambalcon kan het laaghartige individu staan, dat het een kind lastig maakt. Alle ouders dienen zich dat goed te realiseren. Zij moeten hun kinderen tijdig en grondig waarschuwen voor de mannen en ook de vrouwen, al komt dat veel minder voor die met sluwe smoesjes de jeugd meetronen. Die praatjes veranderen met de tijd. Thans is de aanbieding van een gezellig tele visie-avondje erg in trek. Maar al wis selen de middelen, het doel blyft steeds hetzelfde. Een rechtstreekse aanval op de onschuld van het kind.. Het kan ruineuze gevolgen hebben. Zeshonderd aangiften Daarover kan mevrouw L J. van NieZinkweg meepraten. Bijna een kwart eeuw by de Amsterdamse zeden politie heeft haar een machtige ervaring gegeven. Zij vertelde er de leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen er gister middag in de bovenzaal van „Het Gul den Vlies" het een en ander over. Per jaar werden en worden zo'n zeshonderd aangiften gedaan. En was dus een enorme voorraad voorbeelden om uit te putten. Het werd een aanklacht tegen min derwaardige praktijken en een ernstige waarschuwing. Deze was vooral gericht tegen de ouders. Laat uw kinderen niet in de onwetendheid omtrent de gevaren, die overal kunnen loeren. En mocht uit een woord of teken blijken dat zij een bepaalde ervaring hebben opgedaan, probeer er achter te komen, wat het is en waarschuw de zedenpolitie. Er kan zo wellicht veel onheil voorkomen wor den. Vrouwenwerk Mevrouw Van Nie betreurde het. dat by de zedenpolitie te Amsterdam het werk van de vrouw wel door mannen overgenomen zal gaan worden. In de ontstane vacatures wordt niet voorzien. En dat, terwijl juist de vrouwen in deze zulk mooi werk kunnen leveren. Het horen van kinderen vond zij 'n by uit stek vrouwelijk werkje. En dat is zo belangrijk. Daaruit 'kan men het meeste te weten komen over hetgeen zich heeft afgespeeld. Langzaam ging zij na, hoe zo'n onderzoek in zijn werk gaat. Als men eenmaal zover is, dat de ver dachte wordt herkend, dan is het pleit veelal gewonnen, want dergelijke figu ren bekennen meestal zeer snel. Voorbeelden Mevr. Van Nie gaf een aantal spre kende voorbeelden. Rang of stand doen weinig of niets terzake, al blijkt over het algemeen wel, dat mannen, die de handen vol hebben om het dagelijks brood te verdienen, minder tot derge lijke daden komen. Een vaste regel is echter niet te geven. Mevrouw Van Nie besloot met enkele praktische wenken. Laat de kinderen weten, dat de politie geen penningen meer heeft dan laten ze zich daardoor niet misleiden. Contro leer waar zy naar toegaan, als zy sol liciteren bij een onbekend bedrijf of ergens in een café. Tenslotte in het algemeen: „Ouders, zet uw oren en ogen wijd open, het is in het belang van uw kind". De vice-presidente, mevrouw H. A. van HerwaardenWildeboer besloot de vergadering met woorden van dank aan het adres van de spreekster. I I I I TIPPA de kofiermachine, voor privé in koffer, f 275.—. n Haarlemmerstr. 184 1 Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Oude Rijn. voorzover gelegen tussen de Hooigracht en de Middelstegracht, met ingang van 23 maart a.s. voor de duur der rioleringswerkzaamheden aldaar, 19 afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, ln beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aangegeven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3