CONFLICT IN TWEEDE KAMER OVER HET VOORZITTERSCHAP Eisenhower, Macmillan en Lloycl bij min. Dulles WEERBERICHT Dr. Kortenhorst herkozenmaar 2de voorzitter geen socialist IN TIBETAANSE HOOFDSTAD IS DRIE DAGEN GEVOCHTEN Vandaag defensieproblemen en morgen atoomwapenen ter sprake Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 MAART 1959 No. 29701 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 K.V.P. EN P.V.D.A. TEGEN ELKAARS KANDIDAAT (Van onze parlementaire redacteur) KVP en P. v. d. A. hebben gisteren in de Tweede Kamer openlijk hun onenigheid gedemonstreerd. De P. v. d. .A. stemde niet op dr. L. G. Kortenhorst (KVP) als eerste voorzitter, en de KVP stemde daarna niet op de heer J. Bommer (P. v. d. A.) als tweede voorzitter, zodat de heer H. A. Korthals (VVD) met de steun van KVP, AR, enkele leden van de CHU en uiteraard alle leden van de VVD, tweede voorzitter is geworden. Als derde voorzitter kwam mr. A. B. Roosjen (AR) uit de bus. de Kamer verstandig zou doen in het presidium niet een persoon op te ne men, die meent dat dr. Kortenhorst geen voorzitter behoort te zijn wegens zijn beweerd gebrek aan onpartijdigheid. Van de 141 geldige stemmen werden er 81 uitgebracht op H. A. Korthals (VVD). 54 op de heer Bommer (PvdA), 3 op de heer Schurer (PvdA), 1 op de heer Wil- lems (PvdA), 1 op de heer Franssen (PvdA) en 1 op de heer Van Dijk (VVD) Voor de verkiezing van een derde voorzitter werden 141 stemmen uitge bracht. De PvdA bleek blanco te hebben gestemd. Van de 96 op bepaalde perso nen uitgebrachte stemmen waren er 84 op de heer Roosjen (AR), 7 op de heer Bommer (PvdA), 2 op de heer Schurer (PvdA), 2 op de heer Diepenhorst (CHU) en 1 op de heer Romme (KVP). De Tweede Kamer is daarna voor on bepaalde tyd uiteengegaan. Kans op een herstel van de In-ede basis tlians uiterst klein Alvorens de stemming begon over het opmaken van een voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een voorzitter en plaatsvervangende voorzit ters, las prof. Romme (KVP) de brief voor, waarin de PvdA haar ernstige be zwaren heeft kenbaar gemaakt tegen het „gebrek aan onpartijdigheid" van dr. Kortenhorst als voorzitter, vooral tijdens het uitbreken van de kabinetscrisis in december, toen de socialisten demonstra tief de vergadering verlieten. Prof. Rom me hechtte er aan voor de historie deze brief vast te leggen in het officiële Ka merverslag, de handelingen. Van de 140 geldige stemmen werden er 95 uitgebracht op dr. Kortenhorst (KVP) en 45 op de heer Fens (KVP). De stemmen op de heer Fens waren klaarblijkelijk afkomstig van de PvdA om te demonstreren, dat de bezwaren zich richten tegen de persoon van dr. Kortenhorst en niet tegen de KVP. Verklarino-Romme Alvorens hierna zou worden gestemd voor de verkiezing van een tweede voor zitter (totnutoe de heer J. Bommer, te gen wie niemand persoonlijk bezwaar heeft) verklaarde prof. Romme namens zijn fractie, dat het hem voorkwam dat Kleinere kansen Dit openlijke conflict in de Tweede Kamer gisteren tussen de PvdA en de KVP over de benoeming van een voor zitter en een plaatsvervangend voorzitter heeft de kansen op een nieuw kabinet, waarin deze grote partijen samenwerken, weer verkleind. Men kan zich tenminste moeilijk voorstellen, dat er nu nog een kabinet zou komen, steunend op een samenwer king in de Kamer tussen PvdA en an dere partijen, terwijl uit het presidium van de Kamer een lid van de PvdA is geweerd. ■V-V j Y Dr. L. G. Kortenhorst is herkozen tot voorzitter van de Tweede Ka mer. Op de foto wordt hij geluk gewenst door prof. Oud. Opklarend De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: De bewolking neemt af, zodat morgen droog weer met zonnige perioden ver wacht wordt. De temperaturen zullen daarbij hogere waarden bereiken dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 22 MAART Zon op: 6.41 uur; onder: 18.55 uur. Maan op: 16.15 uur; onder: 5.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.30 en 13.50 u. Laagwater te 9.23 en 21.56 uur. (23/3 hoogwater te 2.14 en 1431 uur, laagwater te 10.01 en 22.39 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Atoomwapens voor Bonn De Westduitse Bondsrepubliek zal op 1 april beginnen met de vorming van haar eerste legereenheid die atoomwa pens kan afvuren, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Defensie gisteren te Bonn meegedeeld. De eenheid, een bataljon met „Honest John"-raketten, zal tegen het einde van dit jaar paraat zijn. De „Honest Johns" hebben een reikwijdte van 25 kilometer. Er zullen negen van dit soort batal jons worden gevormd. De Bondsrepubliek heeft thans reeds 288 „Honest Johns" besteld en 36 lanceerinrichtingen. De raketten kunnen worden voorzien van een conventionele lading waardoor zij dezelfde uitwerking hebben als een bom van 500 kilogram, of met een atoomlading waarvan de uitwerking ge heim wordt gehouden, aldus de Duitse woordvoerder. (De atoomladingen van Westduitse wapens worden in vredestijd onder Ame rikaans beheer gehouden). Formatie Van dit Kamerconflict trekt prof. Beel zich echter niets aan bij zijn onderzoek naar de mogelijkheden van kabinetsfor matie. Hij beperkt zich tot het onder zoek of er een meerderheid is voor een soort regeringsprogram, waarover hij nog eens nader wil praten met diverse fractieleiders om te zien of door kleine wijzigingen eventueel het aantal punten kan worden uitgebreid, waarvoor een meerderheid in het parlement verzekerd is. Aan de te benoemen formateur wordt het overgelaten de ministers-combinatie te vinden voor de uitvoering van het program. Zolang prof. Beel „informeert" omtrent het program, valt er niets te zeggen over het kax-akter van het nieuwe kabinet. Daarvoor kan (misschien) pas een aanwijzing worden gevonden bij de benoeming van een formateur. Of er een officiële samenwerking tot stand komt tussen de drie „rechtse" partijen Nasser zal geen rode inmenging dulden De Verenigde Arabische Republiek zal in geen enkele omstandigheid inmen ging van de Russische minister-presi dent, Kroesjtsjef, in haar binnenlandse aangelegenheden dulden, aldus verklaar de president Nasser gisteren tot een menigte in Damascus. Wij hebben het imperialisme en zijn aanhangers vernietigd en wij zullen, met de hulp van Allah, een einde kun nen maken aan het communisme, aldus de president van de VAR. Kennelijk doelend op de communisten sprak Nasser over „een kleine groep met afwijkende denkbeelden die niet meer de vaderlandslievende koers volgt". Als er in Irak een communistisch be wind zou worden gevestigd, zouden daar alle nationalistische elementen worden geliquideerd. Nasser beschuldigde de re- gering-Kassem er van dat zij het door het Westen gesteunde Verdrag van Bagdad blijft onderschrijven, zoals het vorige bewind dat had gedaan. met de VVD, waarvoor het conflict van gisteren een aanwijzing zou kunnen ge ven. blijft nog volkomen onzeker. Na het openlijke conflict gisteren in de Kamer is het echter wel zeer onwaar schijnlijk dat de socialisten deel zullen uitmaken van het nieuwe kabinet. Bevolking trachtte arrestatie van Dalai Lama door rode Chinezen te verhinderen Hulp gevraagd aan India In en rondom Lhasa, de hoofd stad van het Himalaja-rijk Tibet, moet er in de afgelopen drie dagen stevig gevochten zijn, aldus welin gelichte kringen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. De toe stand zou zelfs „bijna kritiek" zijn geweest. Op grote schaal moet ge demonstreerd zijn tegen het com munistisch regime van de Chine zen, die Tibet op grote schaal zijn binnengedrongen. Aanvankelijk droegen de betogingen een vreed zaam karakter, maar zij gingen later in ongeregeldheden over. De gevechten begonnen, toen duizen den bewoners van Lhasa zich om het paleis van de Dalai Lama ver zamelden om te voorkomen, dat de Chinezen hun leider zouden arresteren. Vrijwel de gehele be volking van de stad nam aan de strijd deel, toen de Chinezen door hardhandig ingrijpen probeerden de demonstraties te beëindigen. De Tibetanen begaven zich daarop naar het Indiase consulaat-gene raal van India om hulp te vragen bij het beschermen van de Dalai Lama. Waar deze zich nu bevindt is niet bekend. Volgens sommige berichten zouden de Chinezen willen, dat de Dalai Lama naar Peking komt, maar de Tibetaanse Glazenwassers vielen zeventien nieter Twee zwaargewonden (Van onze Haagse redactie) Een vreselijk ongeluk heeft gister middag in de Haagse binnenstad grote ontsteltenis teweeggebracht. Twee glazenwassers, die, staande op een Magyrusladder van het „Cemsto"- schoonmaakbedrijf op ongeveer 17 meter boven de grond doende waren met het schoonmaken van de ruiten der bovenste verdiepingen van „De Bijenkorf", zijn met ladder en al om gevallen. De lange zware ladder kwam terecht op de elektrische bovenleiding van de tram en vernielde deze over grote lengte. De beide glasenwassers, beiden omstreeks 50 jaar, van wie een gehuwd is, werden zwaar gewond naar een Haags ziekenhuis vervoerd. Het is grote getale toegestroomde pu bliek moest de plaats van het ongeluk ontruimen, terwijl politie en brandweer een onderzoek instelden naar de moge lijke oorzaak van het ongeluk. Oogge tuigen verklaarden dat een der wielen van het onderstel van de Magyrusladder is gaan rijden, waardoor de ladder uit het lood raakte en omviel. Het talrijke in de Grote Marktstraat aanwezige pu bliek gilde van ontzetting bij het aan schouwen van de langzaam kantelende ladder, waaraan de twee glazenwassers zich nog vastklemden. Hoe het mogelijk is, dat een wiel van het ladderonderstel in beweging kon komen, wordt door de recherche nog onderzocht. Beide wielen werden tegen gehouden door driehoekige blokken van ijzerbuis, terwijl de wielas vastge schroefd behoorde te zijn en het onder stel aan de andere zijde rust op twee uitschroefbare stalen stutten. De Magyrusladder stond in schuine stand tegen „De Bijenkorf". Aan het uiteinde hing een kleinere ladder lood recht naar beneden, langs de schoon te maken ruiten. Op deze hangende ladder bevonden zich de beide glazen wassers, toen de hele stellage omviel. traditie wil, dat hij een rondreis maakt langs de kloosters in zijn land. De Chi nezen zouden evenwel vrezen, dat door deze rondreis het verzet in religieuze kringen nog zal toenemen, terwijl de Dalai Lama vreest, dat hij, eenmaal in Peking, niet meer naar zijn land mag terugkeren. Onlangs is melding gemaakt van een conflict tussen de Chinezen en leden van de Chamba-stam, van ouds krijgs lieden en plunderaars die uit Binnen- Tibet komen. De stamleden kwamen in Zuidoost-Tibet in opstand en de Chine zen zouden in China om versterkingen hebben verzocht. Krachtens een Chinees-Tibetaanse overeenkomst van 1951 is China verant woordelijk voor de defensie en buiten landse betrekkingen van Tibet. In 1952 werd in Tibet een Chinees militair hoofdkwartier ingericht en in Lhasa zetelt een Chinese vertegenwoordiger. De Tibetaanse regering van vijf leden wordt geleid door de Dalai Lama. Het moeilijk toegankelijke Tibet dat ten oosten van Kasjmir en ten westen van China tussen de Himalaja en het Koenloen gebergte ligt. heeft een bevol king van naar schatting zes miljoen mensen. Al is de temperatuur nog allesbe halve op lentepeil, het voorjaar komt en is niet meer te stuiten. Zelfs in het sombere hoofdpost kantoor van Amsterdam dringt nu en dan lentelicht al in volle sterkte door. Schmidt vrijgelaten Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen is de Nederlander Schmidt die sedert eind 1953 in In donesië in gevangenschap is gehou den .vrijgelaten en uit Indonesië ver trokken. (Van onze correspondent in Washington) Gisterochtend hebben president Eisenhower, de Britse premier Macmillan en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd een bezoek van bijna een uur gebracht aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die wat langer in het ziekenhuis ter observatie zal blijven dan aanvankelijk werd verwacht. Dulles verklaarde zich goed te voelen doch is zicht baar vermagerd. Vervolgens vertrokken Dulles en zjjn drie bezoekers per helikop ter naar Camp David waar men om kwart over een arriveerde. Eisenhower besloot ter stond een dutje te gaan doen doch was om twee uur weer present, toen de lunch begon. Na de lunch bracht Macmillan verslag uit van zjjn bezoeken aan Moskou, Parjjs en Bonn. Deze bijeenkomst duurde ongeveer twee uren en was zeer infor meel. De aanwezigen zaten in een kring in gemakkelijke stoelen. Het relaas van Macmillan kon ieder moment worden onderbroken door ieder, die vragen wenste te stellen. De toestand bij Berlijn alsmede de Duitse situatie in het algemeen waren uiteraard de belangrijkste onderwerpen van deze discussie. Nog te vroeg om over het resultaat te speculeren Tussen vijf uur en half acht kreeg het gezelschap wat gelegenheid om uit te blazen. Voor de streek waar de con ferentie wordt gehouden was dit de eerste ware lentedag. De deelnemers Geen repatriëring uit Japan van Noordkoreanen? Japan zal zijn plan om de leden van de 600.000 personen omvattende Ko reaanse gemeenschap in Japan te repa triëren, opgeven als het Noord koreaanse Rode Kruis weigert samenwerking met het internationale comité te aanvaarden. Matsoeraro Inoue, hoofd van de bui tenlandse afdeling van het Japanse Rode Kruis, die in Genève onderhandelt, zei dat besloten was dat de repatriëring al leen zou kunnen worden uitgevoerd met medewerking van het comité. Hij noem de het comité de meest neutrale, onpar tijdige en belangeloze organisatie. Hij zei te hopen dat het Noordkoreaanse Rode Kruis alsnog een delegatie naar Genève zou sturen. Japan had de hulp van het Interna tionale Rode Kruis ingeroepen nadat Zuid-Korea tegen de repatriëring had geprotesteerd en met vergeldingsmaat regelen had gedreigd. Later werden 153 Japanse vissers door Zuid-Korea vast gehouden kunnen tussen de bedrijven door genie ten van de prachtige natuur en de lage bergen van Maryland. Het diner op deze eerste dag begon eerst om half acht. Daarna zou de discussie nog enige tijd worden hervat. Het zag er naar uit, dat men zich vandaag zou verdiepen in de defensieproblemen alsmede de even tuele controle van atoomexplosies en atoomwapenen. Quarles, de onderminis ter van Defensie, werd eveneens in Camp David verwacht en bovendien zou McCone, de voorzitter van de com missie voor atoomenergie, van de partij zijn, terwijl de groep eveneens zou kun nen profiteren van de opinies van Kil- lian, Eisenhowers deskundige voor we tenschap en techniek. De Engelsen voe gen morgen O'Neil aan hun gezelschap toe. Hij is o.a. expert voor de proeven met atoombommen. Het is mogelijk dat het gezelschap morgen het onderwerp „atoomwapenen" wil beschouwen in het kader van de be trekkingen tussen Oost en West in het algemeen, doch daar deze conferentie toch wel in de eerste plaats de situatie in Duitsland onder de loep neemt, is het niet uitgesloten, dat men speciaal wil nagaan of beperking alsmede controle mogelijk is op atoomwapenen aan weers zijden van de scheidslijn tussen Oost en West, die door Duitsland loopt. In dit stadium is het beslist te vroeg om te speculeren omtrent het resultaat van een dergelijke discussie. Geen hertelling van stemmen (Van onze parlementaire redacteur}" De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten de bij de verkiezingen op 12 maart uitgebrachte stemmen niet te hertellen. Er zal echter wel een aanma ning uitgaan naar de Colleges van B. en W. nauwkeuriger aandacht te schenken aan de keuze van personen in stembu reaus. In de kleine gemeenten is de ad ministratie over het algemeen keurig in orde. In de grote gemeenten blijken ech ter vele leden van de stembureaus niet geschikt voor hun taak. Er zijn, evenals in 1956, diverse fouten gemaakt, maar op voorstel van de com missie van onderzoek achtte de Kamer voor hertelling van de stemmen onvol doende grond aanwezig. Reeds 500 executies onder Castro (Cuba) Sinds de machtsoverneming van Fidel Castro zijn 483 Cubanen wegens oor logsmisdaden onder het bewind van Ba tista geëxecuteerd. Het orgaan van Castro's revolutionaire beweging, „Revo- lucion", schreef gisteren dat spoedig een einde moet worden gemaakt aan de pro cessen en terechtstellingen om georgani. seerde laster en leugencampagnes tegen de regering geen nieuw materiaal in handen te geven. Het spoedig beëindigen van de vervolgingen „is een opoffering die wij ons terwille van de revolutie moe ten getroosten", aldus het blad. In de provincie Camaguey zouden nog processen tegen 2.437 personen aan de gang zijn. De tribunalen in Santiago, Oost-Cuba, zouden nog voor zeker een maand werk hebben. Rome sluit zich aan bij as Bonn-Parijs Continentale eenheid (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs bestaat, na het bezoek van de Italiaanse premier Segni en de minister van Buitenlandse Zaken Pella, de indruk, dat Italië zich ten aanzien van de kwestie ..neutralisatie in Cen- traal-Europa" heel dicht in de buurt van Frankrijk en West-Duitsland be vindt. En men acht het zelfs niet uit gesloten, dat de zogenaamde „as Parijs- Bonn' spoedig een verlengstuk naar Rome zal krijgen. De Italianen hebben bij voorbaat de verdediging van hun nationale belangen tijdens een topcon ferentie gedurende deze zomer in Franse handen gelegd. Ten aanzien van Berlijn en de abso lute verwerping van Kroesjtsjefs ultima tum lopen de inzichten der drie conti nentale Europese landen en der Anglo- Saksische naties parallel. Daarentegen zijn er nog altijd vrij duidelijke verschil len van opvatting te constateren over de wenselijkheid meer souplesse en tegemoetkomendheid te betrachten in het overleg met Moskou inzake de toe komst van Duitsland en Europa in het algemeen. Over deze meningsverschillen heeft generaal De Gaulle enkele dagen gele den een persoonlijke brief aan president Eisenhouwer geschreven, een correspon dentie, waarover echter verder weinig of niets is uitgelekt. Toch heeft het initiatief van het Franse staatshoofd, dat vlak voor de ontmoeting Macmillan- Eisenhouwer bij Washington genomen werd, de indruk bevestigd, dat De Gaulle zich met steeds meer overtuiging op werpt en ook aanvaard wordt als advocaat der belangen van de contlnen- tael-Europese landen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1