Laatste nieuws Leldsth Dagblad Tragisch-romantisch toneelspel door „Euripides" in Schouwburg B.B.-kring-Leiden wil meevaller gebruiken voor een eigen centrum Nieuwe liefhebberij in Zweden; opinieonderzoek naar allerlei VRIJDAG 20 MAART 1959 Spannend drama uit de tijd van de Franse Revolutie In de Leidse Schouwburg gaf de to neelgroep „Euripides" gisteravond een vertoning van „Het lied van alle tijden", een romantisch toneelspel van D. H. Scheffer, dat speelt in de tijd van het schrikbewind na de Franse revolutie, toen „de wet op de verdachten" dage lijks nieuwe slachtoffers maakte. Ondanks deze terreur gaat het open bare leven schijnbaar zijn gewone gang. Wij zien hoe Yvonne Fleuriot (Willy van den Wijngaard), actrice van de Comédie Franqaise, haar triomfen viert. Maar haar vreugde hierover wordt over schaduwd door de vrees, dat van een huwelijk met André, haar geliefde, de vicomte de la Haute rive (Sjef Genang) niets zal komen. André's moeder is er namelijk zeer tegen gekant, omdat Yvonne maar een burgermeisje is. De situatie wordt voor Yvonne nog moei lijker als Crochet, de chef van de ge heime politie (Cbr Kore) haar tot iedere prijs voor zich wil winnen. Aanvankelijk schijnt het Yvonne te genover Crochet te gelukken André voor haar broer te doen doorgaan, maar Crochet, die reeds argwaan koestert, krijgt bovendien nog hulp uit de omge ving van Yvonne. Een diepe teleurstel ling is het voor haar als ze bemerkt dat de waarschuwing van haar kamenier (Fiet Abbink) voor La Franse, de ouvreuse van de schouwburg inderdaad gegrond is. De massa-psychose heeft ook La Franse bevangen. De brief, die deze vindt en aan Crochet geeft, is aanlei ding dat het noodlot van het tribunaal voor beide gelieven onafwendbaar wordt. Na het doodvonnis vinden zij in hun liefde de kracht om moedig en zingend de dood tegemoet te treden. De hoofdrollen in dit stuk stelden geen geringe eisen. Willy van den Wijn gaard wist hieraan wel het best te vol doen. De dreiging van de guillotine, voor beiden gepersonifieerd in de zich van zijn macht bewuste Crochet, kwam o.i. te weinig tot uiting. Goed in hun rol ingeleefd speelden vooral ook Fiet Abbink en Mark van der Voort als La Franse. Crochet kreeg in Cor Kore een goede uitbeelding. Van de figuur van de abt ging niet voldoen de waardigheid uit, wellicht was ook de grime niet gelukkig getroffen. Met dit stuk, waarin het publiek van het begin tot het einde de spanning onder het schrikbewind mede beleefde, oogstte „Euripides" een dankbaar ap plaus. LEGER DES HEILS De nationale inzameling 1959 van het Leger des Heils welke 21 februari j.l. aanving, wordt zaterdag besloten met een straatcollecte. Diezelfde dag zullen de kadetten van de Amsterdamse korpsen te gast zijn bij het Leidse korps, 's Avonds zal dit ge zelschap zijn activiteiten in de korpszaal aan de Hooigracht demonstreren, o.a. met declamatie, zang, toneel en een tam- boerjjnband. Ook des zondags zullen de samenkomsten in dit teken staan. De leiding berust bij envoy R. Rozema,.ter wijl sr. kapiteine M. Bakker uit Amster dam de spreekbeurten zal vervullen. Voorstellen aan Oegstgeester raad Couture Riël bracht modeshow In Kurhaus te Scheveningen (Van een bijzondere medewerkster) In het Kurhaus te Scheveningen hield gisteravond Couture Riël, Breestraat, een modeshow. Omdat alle modellen perfect van coupe zijn en de gebruikte stoffen uit zonderlijk mooi, was ieder kledingstuk, hoe simpel soms ook, gedistingeerd. Vijf mannequins brachten een uit gebreide collectie japonnen en mantels waarbij de grote maat niet vergeten was. Er was zeer veel variatie in de kle ding voor de volslanke vrouw. De collectie was samengesteld uit haute couture - modellen uit Parijs, Wenen en uit het toonaangevende Ita lië. Overweldigende nieuwtjes zijn er dit seizoen niet te noemen. Men ziet nog steeds modellen zonder taille en ook de verhoogde taille heeft nog niet afge daan. De tendens wordt bepaald door de ceintuur, die weer als van ouds op haar plaats zit. De rokken zijn wijd of strak- vallend, vaak met aan de bovenkant enkele losse plooien. De lijfjes van de cocktail-japonnen zijn ingenieus gedra peerd. Soms komt de ruimte van achter het rugpand en valt dan kruiselings naar voren. De materialen voor deze japonnen zijn glanzend katoen, zuivere zijde en organza. Rozenmotieven vieren nog steeds hoogtij; men zag ze in prachtige kleurencombinaties. Uitzon derlijk mooi was een zuiver zijden roze rode japon, waarvan de rok kunstig was gedrapeerd. Van grote allure was een strakke wit met zwart bewerkte avondjapon, waar op een beeldige fluwelen avondjas werd getoond. Wollen voorjaarspakjes met een rech te rok en kort jasje, al of niet voor zien van een bedrukte zijden blouse en vaak met een hoed vervaardigd uit de zelfde stof. waren er in ahe denkbare kleuren, alhoewel het marine-wit hier domineerde. Er werd veel aandacht besteed aan de popeline regenmantels die in de mooist denkbare kleuren getoond werden. Hierbij werden imprimé zomerjaponnen in harmonieuze tinten gebracht. De collectie hoeden muntte uit door elegance. Meestal zijn het strak om het hoofd vallende modellen. Het materiaal is stro, georgette, fluweel en veel bloe men. Vermeldenswaard zijn nog de combi naties, zoals hoed. handschoenen en schoenen van hetzelfde materiaal; er was zelfs een japon met een bijpassen de paraplu. Leidse Assurantie Club Gisteravond kwam in „Het Gulden Vlies" de Leidse Assurantie Club bijeen onder leiding van de heer J. Harteloh, die een begroetingswoord sprak. De secretaris, de heer L. Ph. Verboog, gaf en overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar en meldde dat het ledental was gestegen van 97 tot 107 per 31 december 1958. De penningmeester, heer Th. Gutteling kon een behoorlijk batig saldo verantwoorden. Beide laatstgenoemde functionarissen werden in het bestuur herkozen. In de kascommissie trad de heer Bonnema af. Ril sverd opgevolgd door de heer W. Oudshoorn, die nu samen met de heer G. 't Hart de nieuwe commissie vormt. De vergadering was spoedig afgelopen en daarna begaf men zich naar het ver- keerslokaal in de Nieuwsteeg, waar de heer Voerman van de Leidse verkeers politie, aan de hand van de maquette een uiteenzetting gaf van verschillende wegen- en verkeersplannen in en om Leiden. Het was een buitengewoon in teressant slot van deze jaarvergadering. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen far macie mej. F. H. Smit (Leiden); doet. examen Ned. recht mej. E. Bennewitz (Delft)kand. examen Ned. recht de heren J. H. Janzen (Leiden), W. Hout man (Voorburg), K. de Waard (Haar lem) en A. H. D. Ingen Housz (Bever wijk). GYMNASTIEK CONCORDIA VERGADERDE De Damesgymnastiekvereniging „Con cordia" hield haar jaarvergadering. De vereniging kan met voldoening op het afgelopen jaar terugzien. De financiële toestand mag, gezien de tegenwoordige omstandigheden van de meeste vereni gingen, gunstig genoemd worden. In gebouw aan Micldelstegracht De Kringraad van de A-kring „Leiden Bescherming Bevolking, waar toe Oegstgeest behoort, heeft medege deeld, dat uit de afrekeningen van de Rijksbijdragen over de jaren 1955 1956 een meevaller is ontstaan tot een bedrag van f. 18.907.04. Omdat er al jarenlang in de Kring behoefte bestaat aan een centrum voor opleiding, oefe ning en binding van de noodwachters en de kans groot is, dat t.z.t. ook voor de A-kring Leiden tot invoering van de noodwachtplicht zal worden overgegaan, wordt een eigen gebouw onmisbaar ge acht. Op verzoek van de Kringraad heeft het gemeentebestuur van Leiden zich in principe bereid verklaard voor dit doel aan de Kring een pand aan de Middelstegracht tegenover de Ir. Dries- senstraat te verhuren. Dit pand, deel uitmakende van het voormalige Tiele- man en Droscomplex, zal op den duur moeten worden gesloopt ten behoeve van wegaanleg. Voorlopig zal dit echter nog niet geschieden en zal genoemd pand voor het gestelde doel na het aanbrengen van enkele voorzieningen zeer geschikt zijn. Voorgesteld wordt nu het deel van de meevaller waarop Oegstgeest aanspraak zou kunnen ma ken ter beschikking te stellen voor dit toekomstig centrum. De inrichting van het gebouw waarmee de helft van het genoemde bedrag is gemoeid kan, wanneer t.z.t. tot afbraak moet worden overgegaan, opnieuw gebruikt worden in een volgend centrum. Over deze kwestie zal de Oegstgeester raad woensdag a.s. beslissen. Vacature-Oosterom In deze raadsvergadering zal ook wor den voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer C. Oosterom, als lid van de Adviescommis sie inzake vordering woonruimte. Voor gesteld worden de heren P. van Nieuw koop en N. v. d. Voet. Inzake de samenstelling van de ge- meentevlag is het oordeel gevraagd van de Hoge Raad van Adel. De beschrijving van het wapen van Oegstgeest luidt als volgt: „In goud een ankerkruis van keel, het schild gedekt door een vyfbla- derige kroon van goud". De kleuren van Oegstgeest zijn geel en rood. Tegen de vlag, die by voorkomende gelegenheden wordt gebruikt en waarin een anker- kruis voortkomt, had de Hoge Raad van Adel echter bezwaren. Er is toen een nieuw ontwerp gemaakt, waarmee de Hoge Raad zich heeft verenigd. Voor gesteld wordt nu tot vaststelling van het nieuwe ontwerp over te gaan. Elektrisch licht De boerderij van de heer J. W. van der Geest in de Boterhuispolder kan op het elektrisch kabelnet worden aange sloten indien langs de Zijldijk 600 meter hoofdkabel wordt gelegd, waarvan de kosten f. 10.800 zijn. Wanneer deze kabel is gelegd zullen ook andere percelen kunnen worden aangesloten. Er kan een regeling worden getroffen, waarbij de bewoners 1/3 van de kosten betalen n.l. f. 3600, de gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp óók f. 3600 samen, en de Lichtfabrieken eveneens f. 3600. Voor gesteld wordt f. 1800 uit te trekken, hoewel betreurd wordt, dat de Licht fabrieken geen royaler standpunt inne men, omdat naar het oordeel van B. en W. een enkel minder rendabel gedeelte van het overigens intensief gebruikte OEGSTGEEST In de recreatiezaal van Endegeest wordt vanavond een uitvoering gegeven van het sprookje: Het boek met het gouden slot, door het Zustertoneel. Deze opvoering, welke oorspronkelijk o.l.v. re gisseur Chr. Lagas op 11 maart zou plaatsvinden, kon toen door ziekte geen doorgang vinden. Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen is benoemd tot lid van de subexamecommissie Engels M.O. A prof. dr. A. G. H. Bachrach, alhier, die te vens werd benoemd in de commissie voor Engels M.O. B. Het probleem „de was" Aangezien men in deze tijd wordt overstroomd met nieuwe produkten op het gebied van textiel en van wasmid delen heeft de Commissie voor Huishou delijk en Gezinsvoorlichting gisteravond in de bijzaal van de Willem de Zwijger- kerk een voorlichtingsavond georgani seerd over het probleem „de was". Om veilig onze textielgoederen te kunnen wassen schieten moeders kennis en er varing in deze moderne tijd te kort, want in héér tijd kende men geen ny lon, terlenka enz. Er bestonden toen geen no-iron overhemden en geen syn thetische wasmiddelen. Zelfs degenen, die menen over genoeg aanwijzingen te kunnen beschikken, merken vaak, dat zij niet meer „bij" zijn. Over het wassen van nieuwe textiel- stoffen sprak mevrouw W. Gunters- Hoffman uit Amsterdam. Zij werd inge leid door de presidente mevr. P. H. Smits-Witvliet. Allerlei soorten weefsels kwamen ter sprake. In verband met de bespreking over de was buitenshuis werd een film vertoond van de Stichting Wasserijvoor lichting, welke werd toegelicht door mej. mr. H. G. Polee, uit Den Haag, waarna gelegenheid bestond vragen te stellen. WASSENAAR Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is benoemd tot lid van de sub examencommissie Engels M.O.A., dr. H. de Groot, alhier. elektriciteitsnet in deze gemeente toch zeer wel voor rekening van de Licht fabrieken aangelegd zou kunnen worden. Onteigening In verband met het besluit tot ont eigening van verschillende percelen grond, gelegen in het uitbreidingsplan Oegstgeest-noord, wordt voorgesteld een prodecure in te stellen ten einde de beschikking te verkrygen over de gron den van de heer Th. J. Lubbe. Er is n.l. niet te verwachten, dat overeenstem ming zal worden bereikt inzake een minnelyke verkrijging. Daar de Rijkspostspaarbank zich be reid heeft verklaard een geldlening van f. 400.000 te verstrekken aan het bestuur van het bejaardencentrum „Hofwyck" ten einde het tekort aan financierings middelen voor de bouw van het bejaar dencentrum te dekken, stellen B. en W. voor tegenover de R.P.S. deze lening te garanderen onder dezelfde voorwaarden waarop destijds de eerste lening werd gegarandeerd. Ger. Streekschool Op 23 februari j.l. heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening aangeboden, groot f. 68.000 voor de bouw van de reeds gereed zijnde twee lokalen (Art. 31) aan de Rhijngeesterstraatweg. Oorspronkelijk was gedacht, dat het schoolbestuur zelf voor financiering zou moeten zorgen en werd door de ge meente de benodigde grond verkocht. Dit raadsbesluit wordt nu ingetrokken en er wordt nu overgegaan tot verhum-. Voor onderwijsdoeleinden worden verschillende artikelen aangevraagd, o.a. een klein harmonium ten behoeve van de school aan de Hoge Morsweg. Ver ondersteld wordt, dat een dergelyke aanschaffing de normale eisen niet te boven gaat. Onze stadgenoot, de heer A. van Laarhoven is aan de Ned. Economische Hogeschool geslaagd voor het kandi daatsexamen. Zilveren jubileum D. van Duyvenvoorde Temidden van het personeel van de deinst der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden vierde gisteren de assistent lste klasse de heer D. van Duyven voorde in het gebouw Langebrug 20, zijn zilveren jubileum. De voorzitter van de jubileumcommissie, hoofdcontroleur H. Meijer, heette de jubilaris en zijn fami_ lie hartelijk welkom. Nadat een verver sing was aangeboden voerde als eerste spreker het woord, het hoofd van de in spectie Inv. en Acc. de hoofdinspecteur- titulair, de heer L. H. Bodde Bouman. Deze schetste de ambtelijke loopbaan van de heer van Duyvenvoorde en wees op het feit, dat de jubilaris zijn werk zaamheden steeds op linieposten heeft verricht. Zijn directe chef, de verifica teur, de heer Van Diggelen ging hierna meer in op de specifieke eigenschappen van de douane-ambtenaar. De commies secretaris, de heer W. van Lochem voer de het woord namens het bureauperso neel, de hoofdassistent-ohefdienstgelei- der Ramondt namens de collega's en de hoofdassistent Ten Hooven namens de personeelsvereniging. De opperwacht meester der Kon. Marechaussee, de heer Bulk. sprak namens het korps Vlieg kamp Valkenburg waarderende woorden en getuigde van de prettige verstand houding met de jubilaris. Namens de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel bood de voorzitter van de rayonsgroep Rijksbelastingen, de heer Minna art een boekenbon aan. Een radiotafel werd namens het personeel aangeboden door de voorzitter van de jubileumcommissie. De jubilaris sprak aan het slot van deze feestelijke bijeenkomst een dankwoord. SCOOTER REED TEGEN VRACHTAUTO Hedenmiddag omstreeks 12 uur is de 20-jarige berijder van een scooter, die, rijdende op de Steenstraait rechtsaf de Morsst.raat wilde inrijden, doordat hij de bocht te ruim nam, op het linker ge deelte van de rijbaan terecht gekomen en daarbij tegen een militaire vracht auto gebotst. Met wonden aan hoofd en borst werd hij door de EH.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. 1 april wijziging winkelsluitingswet Bij K.B. is bepaald, dat de jongste wyziging van de Winkelsluitingswet (wet van 6 febr. 1959, Staatsblad 52) in werking zal treden op 1 april a.s. De onderhavige wet brengt enige wij zigingen van materiële zowel als van technische aard. De materiële wijzigin gen brengen geen principiële punten, doch een tegemoetkoming aan behoef ten, die in de praktijk zijn gebleken. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 20 maart Het gepubliceerde jaarverslag van het Philipsconcern werd vanmiddag ter beurze druk besproken en zeer gunstig ontvangen. Belangrijk voor de koersvor- ming van de aandelen is, dat de maat schappij dit jaar niet met een emissie op de markt zal komen. De aandelen werden bij kalme handel op circa 53612 verhandeld tegen gisteren 533 als slot- prijs. De converteerbare obligaties haal den het verlies van de vorige dag ruim schoots in. AKU's boekten een winst van ruim 2 punten en Unilevers werden op 465% van de hand gedaan. De slotkoers van gisteren bedroeg 463. Aandelen Kon. Olie ontmoetten een goede publieke vraag waardoor de koers opliep van f. 163.30 tot f. 164.30. De koerswinst, t.o.v. gisteren, bedroeg circa 3 gulden en de aandelen noteerden ruim boven pari teit New York. Aandelen KLM werden, overeenkomstig de koers in Wall Street, Men krijgt huisbezoek of formulieren (Van onze correspondent in Stockholm) Met regelmatige tussenpozen krygen wy een formulier toegestuurd waar ge makkelijk gestelde vragen met kruisjes moeten worden beantwoord. Of wij krij gen huisbezoek. Iemand wil weten, welke pagina van de krant wij het eerst lezen en of wij de advertenties doorkijken. Dit opinieonderzoek neemt van maand tot maand toe en er is haast geen vraag over, die al niet is gesteld. Bij elkaar krygt men wel een aardig overzicht van de Zweedse denkwijze. Neem nu de mannen tussen 18 en 55 jaar. Haast 8 -procent is niet te vreden met het humeur van de echtgenote. Daarom misschien ge looft 9 procent in een hel en vindt 16 procent, dat het niet erg is af en toe eens dronken te zijn. Slechts 20 pro cent houdt niet van militaire dienst, 25 procent heeft een botsing met motor of auto gehad en 27 procent vindt, dat er te veel sociale voorde len zijn. Het salaris wordt door 33 procent te laag gevonden, maar 42 procent wil niet meer van baan ver anderen en is dus, ivat het beroep aangaat, gelukkig. Haast 50 procent wenst godsdienstige kinderen en 55 procent is met de socialistische pre mier tevreden. Liefst 63 procent keurt de seksuele voorlichting op school goed en 69 procent doet mee aan de voetbalpool. Vreemd vinden wij dat slechts 84 procent tegen een dictatuur in Zweden is en 94 procent wil liever gehuwd dan ongehmvd door het leven gaan. En de vrouwen De vrouwen tussen 18 en 55 jaar zijn ook onder de loep genomen. Enkele cij fers tonen misschien een verschil met de Nederlandse vrouw aan. 20 procent rookt geregeld. Haast 30 procent bidt; 35 procent woont in een woning bestaande uit tweekamers en een keuken: liefst 42 procent heeft geen tyd de krant van vandaag te lezen; iets meer dan de helft is het laatste halfjaar niet bij de dok ter geweest; 60 procent wenst een rook verbod op de scholen en 65 procent wil, dat de kinderen eindexamen hbs ha len; 71 procent wenst dat de echtgenoot een levensverzekering heeft. Bijna 80 procent van deze vrouwen heeft binnen een uur het middageten klaar en 83 pro cent denkt er niet aan om er een huis houdboekje op na te houden; 88van de Zweedse vrouwen heeft geen slaapmid del nodig en 92 procent is met haar echtgenoot tevreden. WARMOND R.-K. VROUWENGILDE In het stationskoffiehuis kwam het R.-K. Vrouwengilde, afdeling Warmond bijeen. De presidente mevrouw Meskers- Hendriks opende de byeenkomst en ver welkomde de spreker van deze avond, dr. M J. de Jong, secretaris van mgr. Jansen. Deze behandelde het onderwerp „Gezond huwelijks en gezinsleven". Ruim een uur achtereen boeide de spre ker de aanwezigen, tekende het leven van alle dag van man en vrouw, de ge wone dingen, die alleen door de liefde waarmee ze verricht worden betekenis krijgen en vrucht dragen. Ook de jeugd is ondervraagd. Het be treft kinderen en ouderen tussen 15 en 27 jaar. Slechts 5 procent is niet tevre den met het zakcentje; 9 procent verza melt postzegels; 10 procent gaat nooit naar de kerk; 21 procent is dol op wis kunde; ruim 40 procent heeft nog niet gespaard, terwijl 48 procent de mening is toegedaan, dat men te veel huiswerk heeft; de helft van de jeugd drinkt geen sterke drank; 55 procent vindt Zweden te onvriendelijk; 68 procent heeft geen belangstelling voor politiek maar vindt de seksuele problemen zeer belangrijk; 83 is politiek niet georganiseerd en 93 procent is tevreden met hetgeen moe dei op tafel zet. Moeilijke formulering De meeste vragen werden gesteld door SIFO (Svenska Institutet för Opinions- undersökning)Zelfs de regering en de partijen achten het van belang zich ge regeld te laten voorlichten. Door verschillende controles komt men ook tot een betere formulering van ver schillende vragen. Men moet het de ondervraagde zo gemakkelijk mogelijk maken en dus volstaat men met vragen, die uitsluitend met kruisjes of streepjes zijn te beantwoorden. Toch is het formuleren van een vraag niet eenvoudig. Bent U godsdienstig al dus luidde een op zichzelf niet al te moeilijke vraag, die evenwel slechts door 17 procent bevestigend werd beant woord. Toen dezelfde personen de vraag kregen, of zij aan het bestaan van een God geloven, antwoordde, als wij ons goed herinneren. 78 procent met „ja". Dezelfde vraag, in verschillende lan den gesteld, geeft natuurlijk een nog in- Gunstig weer geen gunstige visserij Aan de donderdagmarkt te IJmuiden verschenen 3 treilers, 3 loggers en 13 kotters met een totale vangst van 2357 kisten vis. Er waren 415 kisten schelvis, 530 kisten wijting, 150 kisten gul en ka beljauw, 195 kisten koolvis, 70 kisten ha ring, 200 kleine kistjes haring. 335 kisten makreel. 350 kisten schol. 175 kisten di versen. 500 stuks stijve kabeljauwen en 700 kilo tong. Voor de vrydagmarkt stond genoteerd de treiler Postboy IJ 35 met een vangst van rond 900 kisten. De Deining KW 8 zal waarschijnlijk zaterdag lossen. Ver der waren aan de hand van de vertrek data „rijp" voor binnenkomst de VL 7, VI. 153, KW 101, KW 122 en VL 121. MATIGE VANGSTEN Het gunstige weer om de Noord bete kende nog geen gunstige visserij. De vangsten waren er over het algemeen maar matig en beliepen gemiddeld 120 tot 160 manden koolvis, schelvis en ma kreel per schip per dag. Verschillende schepen deden trekken van 30 en 40 manden. Op 59 graden Noorderbreedte was op het echolood wel veel haring „te zien", maar ze zat te hoog om met de treil gevangen te kunnen worden. De loggers en kotters op de kust hadden het ook al niet breed met vangsten van 80 tot 100 kilo tong en 10 tot 12 manden schol per dag. Bij de Pittboei werd per schip per etmaal gevangen 80 tot 100 kilo tong met 10 tot 15 manden schol en wijting. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL BETROUWBAAR - VLUG teressanter beeld. Wy herinneren hier slechts aan de na de spoetnik gestelde vraag, welk land men militair sterker vond: de Ver. Staten of Rusland. Deze vraag ging uitsluitend de bewoners van hoofdsteden aan. In Stockholm hield 40 procent het op de V.S. en 25 procent op Rusland. In de V.S. zelf was de verhou ding 73 tot 14, in West-Berlijn 34 tot 19, in Rome 37 tot 28 en in Athene 21 tot 11. Maar in Groot-Brittannië achtte men Rusland sterker: 27 tot 36. Ook Brussel (27 tot 38), Parijs (17 tot 29) en Nieuw- Delhi (11 tot 39) hadden groter vertrou wen in de militaire sterkte van Rusland. Maar zoals gezegd, dat was direct na het Russische succes met de spoetnik. Binnenkort zullen de Ned. Spoor wegen goederenwagons in gebruik nemen van dit ongewone type. Het dak kan door een eenvoudige hand greep worden weggeklapt, waar door de wagens snel kunnen wor den geladen met kolen, granen of poedervormige stoffen. De lossing kan ook normaal door zijdeuren geschieden. een gulden hoger geadviseerd; obligaties KLM kregen een onveranderde biedprijs. In de Scheepvaartsector verliep de handel zeer rustig bij een verdeelde stemming. Bij het bekijken van de scheepvaartrubriek komt men, aldus de beurs, dingen tegen die het overdenken waard zijn. Aandelen Holland-Amerika Lijn noteerden ex 8 pet dividend 1958 circa 147%, tegenover aandelen KNSM circa 137 ex 11 pet dividend over 1958. De aandelenemissie KNSM is blijkbaar nog niet geheel verteerd. Een ander verschil in koers geven aandelen Neder land aan met die van de Rott. Llovd. Nederland noteerde circa 137 ex 10 pet dividend, waarvan 5 pet in aandelen. Rott. Lloyd geeft 8 pet dividend en noteerde circa 143. Aandelen Scheepvaart Unie. houdstermaatschappij van aande len KPM, Rott. Lloyd en Maatschappij Nederland, liggen, aldus de beurs, op circa 131 ruim 10 punten ondergewaar deerd. Van de Cultures konden Deli's de week met een vaste stemming afsluiten. Staatsfondsen doorelkaar hoger. De regering van dè Nederlandse An tillen gaat binnenkort over tot het plaatsen van een langlopende obligatie lening groot 38 miljoen (Nederlandse courant) met notering te Amsterdam. Deze lening wordt door de Nederlandse regering gegarandeerd en komt in de plaats van de kortlopende dollarlening, die circa een jaar geleden werd afgeslo ten. De laatste adviesprijs claims Hol- landsche Sociëteit van Levensverzeke ringen bedroeg circa f. 500. Hierdoor werd de aandelenemissie een succes. Aandelen Walvisvaart werden goed prijshoudend geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.62%—10.62%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.95—77 05; Brussel 7.55—7.55%; Frankfort 90.28%— 90.33%Stockholm 72.97—73.02; Zürich 87.33—87.38; Milaan .81%60.86%; Kopenhagen 54.84 54.89; Oslo 52.98—53.03; Wenen 14.57— 14.58; Ankara 3.76%—3.77 Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.26%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 20 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100% 101 100% lOOff 95% 95 %B Grootboek obl. 3% 82 Ned '47 3% (3) 93 93 A 95% 96 Ned '53 (3%) 94 94%B 93% 93% 89 89% Ned '54 3% 89%B 89 %B 89% 89 %B 90% 91 90% 90% Dollarlng '47 3 93A 93% Investeringscert. 3 97% 97{2 97% 97% Indië '37 A 3 96 96A Grootboek '46 3 88% Ned. W.B 6% 111% llltt ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst Rubber Ver. HVA-mij Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert453 Deli Mij.en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N. B Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r 240 Dordtse Olie gew Kon Petr (f.20.— idem (50 a f.20 Holl Amer lijn Java China Paket KLM Kon. Ned. Stmv.Mij Kon. Paket MLJ. Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A[dam ^47 (3%) 3.. 95% 95% 38 38% 144 144% 211 213 86 A 87 131% 132% 27% 27% 169 173% 11 10% 282% 284% 230 228 453 451 145.15 145.95 215 215 368 366 295 296 345 343 533% 536 229 234 463% 465% 211 211 240 250 695 691 162.50 165.80 160.70 164.15 148% 146% 131% 132% 130 131.— 136% 137% 130% 132% 149% 136exd. 118% 120% 238% 239% 142 143 129% 132 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) idem '37 I-III (3%) Idem *38-1 (3%) 95% 99% 94% 94% 95 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 105 id. N. W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 88 Premieleningen A'dam '53 3 99 98 A'dam '51 2% 88 88% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam'56 112% 96% 96% Eindhoven '54 2% 81 81 y4 Enschede '54 2% 81 81% Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 94L 92% R'dam '52 I 2% 90 90% Idem II 2% 91% 91 Idem '57 2% 99 y4 Utrecht '52 2% 90% 99% Z.-Holl 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 403 403 Amst. Bank 272 270% HJ3.U eert 219 219% Rott. Bank 230% 230% Twentsche Bank 216 216 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 296 300 Borneo Sum. H. Mij 55 53% Ned. G en Sp. fabr 268 270 Kon. Ned Grofsm. 127 128 Internatio 109% 109% Rott Droogdok Mij 617 610 Sikkens uakfabr '53 501% 500 Tieleman en Dros 7% Ned Mij Walv.vrt 108 107 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30tf Intern Nickel 95% 94% Anaconda 72% 71% Bethlehem Steel 52% 51% Cities Service 60% 59% General Motors 45fèexd. 46% Kennecott 115 113% Republic Stee) 72 71% Shell Oi) 83 83% Union Pacific 36 A 36% Un States Steel 92% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VR. 19/3 Edelmet Kon. AA 56 Pref w a idem 66 Electrolas 8 312 312 Holl Constructie 330 Ing our v Bouwnyv 185B 185B ld div 1958 175B 175B Int Kunststoll Ind 49% 49% Leidsche Wolspmn 305 305 Ver. Touwfabrieken 218 218 Wemlnk's Betonm 114% 114% Van Wijk Tetiel 70%GB 70%GB Zaalberg 111% 111%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7