-b&óïjzeHj iaae 4È Leiden wacht een meevaller van ruim 1 miljoen gulden UB! Extra uitkering voor 1958 en 1959 uit liet gemeentefonds hoge kwaliteit Iprijzexi^ P*| REGENJASSEN Peek&Cloppenburg Huisvesting: rechtvaardige maatstaven en sociaal gevoel Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 maart 1959 Tweede blad no. 29700 College praat een middag en avond vol Advertentie Consultatiebureau omgeving Bernhardkade Ondanks het feit, dat het Leidse College van B. en W. gisteren bij de behandeling van de begroting een middag en een avond vol heeft gepraat, kwam deze dag de belangrijkste mededeling van de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp. In een mededeling, welke niet langer dan twee minuten vroeg, deelde hij mede, dat Leiden zeer binnenkort een meevaller wacht van ruim één miljoen gulden. Het is over de jaren 1958 en 1959 een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Hierdoor zal de begroting voor 1959 geen tekort ver tonen van f2.335.000, doch „slechts" van f 1.773.900. En nog zijn de mogelijkheden niet uitgeput om dit tekort nog aanzienlijk te drukken, want er is een voorstel om de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken om bovendien nog in aanmerking te komen voor een extra uitkering uit dit fonds. Geen verhoging gas- en elektriciteitstarieven De heer S. M. Stolp, die gistermid dag als eerste wethouder de raad van antivoord diende, gaf een uit voerige uiteenzetting van het door het College gevoerde financiële be leid. Alvorens hiertoe te komen, wees de heer Stolp erop, dat hij in zijn jonge praktijkjaren, zou men hem dat hebben gevraagd, nooit een be groting had willen verdedigen, met een aanmerkelijk tekort. Hij acht dit in strijd met de meest elementaire begrippen van financieel fatsoen. Thans als wethouder geroepen om ,jtijn eerste begroting, welke met een tekort sluit van f. 2.335.000, te verde digen", is hij van andere gedachten vervuld. In het huidige stadium - en dat heeft hij zich voor ogen gesteld - is dit niet anders mogelijk. De heer Stolp, die de uit de raad gemaakte opmerkingen er nog eens op nagelezen heeft, constateert met dankbaarheid, dat de raad in grote lijnen het door het College gevoerde financiële beleid kan goedkeuren. Met de raad, streeft het College er naar om het verzorgingspeil niet aan te tasten, de tarieven (o.a. gas en elektriciteit) niet te verhogen en het totdusverre toegepaste subsidiebeleid te prolongeren: De heer Stolp schonk hierna uitvoe rig aandacht aan enkele aspecten van de financieel-economische positie van het land, waarvan ook Leiden, bij het voeren van zyn beleid is uitgegaan. Wij hebben als College, voorzover dit moge lijk was, meegewerkt om de bestedings beperking te doen slagen. Voorstellen zijn achterwege gebleven, welke thans zo spoedig mogelijk moeten worden ge realiseerd. In tegenstelling met enkele gemeenten in ons land, die omhoog za ten met het betalen van lonen en sala rissen en die ..hoog kasgeld hebben moeten aantrekken", is Leiden er bin nen de gestelde termijn in geslaagd zijn kasgeldschuld binnen bepaalde perken te brengen en te houden. GEEN SPECULATIES De wethouder, die ei*van overtuigd was. dat het aan de gemeenten niet zonder meer zal worden toegelaten om in de naaste toekomst emissies uit te geven, gaf de raad de verzekering, dat het College, dat zich niet aan specula ties zal wagen, in de toekomst toch die leningen zal opnemen, welke het kan verkrijgen. Leiden, zal in de toekomst, voortgaan om ook in financieel opzicht een veili ge weg te bewandelen. Vervolgens gaf spreker de raad nog eens een inzicht van de inhoud van het te verwachten voorontwerp van de wet, dat de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten denkt te regelen en waarvoor de grondslag is gelegd in het door de Commissie-Oud uitgebrach- S. MENKEN een moeilijk geval. te rapport. Het is sprekers overtuiging, dat in dit ontwerp geen woonplaatsen belasting is opgenomen. Vermoedelijk zal reeds bij de samenstelling van de begroting voor het jaar 1960 met de in houd van het toekomstige wetsontwerp, Waaraan een terugwerkende kracht tot 1 januari 1959 wordt verleend, rekening Worden gehouden. RUIM EEN MILJOEN Na deze algemene opmerkingen, had spreker voor de raad nog een plezie rige mededeling. Onder zeker voorbe houd, doch dan toch wel met grote stelligheid, kon de wethouder mee delen, dat Leiden voor 1958 nog een verhoogde uitkering uit het Gemeen tefonds te verwachten had van f. 542.794, hetgeen inhoudt, dat voor S. M. STOLP ..doorn in het oog. 1959 uit dit fonds nog automatisch op een uitkering van f. 561.100 mag wor den gerekend. Hierdoor zal het tekort van 1959 (f. 2.335.000) teruggebracht kunnen worden tot f. 1.773.900, met de mogelijkheid een voorstel komt daartoe nog in behandeling dat dit tekort nog lager wordt bij inwilliging van een verzoek tot verhoging van de algemene uitkering uit dit fonds. Na deze optimistische klanken, trad spreker weer in de werkelijkheid van het ogenblik terug. Z.i. staat het vast, dat 1959 ook in budgettair opzicht nog een moeilijk jaar zal worden. In finan cieel opzicht moet in de toekomst nog een zeer voorzichtig beleid worden ge voerd. Mag het huidige tekort hem dan al verontrusten, deprimeren doet het hem niet. De Rijksoverheid zal begrip moeten hebben voor de zeer moeilijke positie, waarin Leiden zich bevindt. Het is een gemeente met een zeer oude bin nenstad na Amsterdam heeft Leiden de uitgestrekste oude binnenstad een stad, welke ook een centrumfunctie ver vult, die zyn plaats in de randstad zal moeten vinden en voorts is Leiden uni versiteitsstad en heeft de gemeente een veemarkt, welke ook al een centrum functie inneemt. T.a.v. de uitbreiding, resp. verplaat sing van de SLF, wees de wethouder erop, dat Leiden hier niet in zijn be slissing alleen staat. De gemeente maakt deel uit van het EZH-verband, welk li chaam mede te beslissen heeft. Indien Leiden zijn centrale zou willen verplaat sen. komen echter de meerdere kosten voor rekening van Leiden. Met de heer Lambermont is spreker het eens. dat de verlichting van de Breestraat, ter hoogte van het Stadhuis, voor verbetering in aanmerking komt. Een en ander zal nog eens in overwe ging genomen worden en met de Com missie Lichtfabrieken besproken worden. GESTEGEN KOSTEN VERKLAARBAAR De gestegen kosten van de Gem. Ac countantsdienst zijn verklaarbaar. De dienst is uitgebreid, hetgeen een gevolg is van de sterk toegenomen werkzaam heden. Van hogerhand worden thans tal van akkoordverklaringen gevraagd. De door deze dienst berekende basis omslag is eerlijk omgeslagen. Byzondere aandacht zal in de toe komst ook worden besteed aan de ef ficiency. Een hierna ingesteld onder zoek bij de Dienst voor Sociale Zaken is gereed, terwijl ook een rapport is bin nengekomen inzake de kosten by het lager onderwijs. Voorts is aan deze dienst een taakopdracht verstrekt voor een onderzoek bij de dienst van Ge meentewerken. VOORZIENINGSPEIL NIET AANGETAST! Aan een verlaging van de subsidies wordt nog niet gedacht. Een voorstel daartoe zou eerst te verwachten zyn indien het voorzieningspeil moet wor den aangetast. In dit opzicht deelt het College de mening van de heer Hagens als hij zegt „dat de grens van het voorzieningspeil daar ligt waar de fi nanciën ophouden aanwezig te zijn." Tenslotte deelde de heer Stolp mee, dat ook het College het regeren per circulaire (van hogerhand) een doorn in het oog is en dat ook t.o.v. de planning de nodige maatregelen zullen worden getroffen. Crèche is moeilijk geval Wethouder Menken, die ditmaal niet zoveel „stof" te verwerken kreeg, deelde mee, dat een ontwerp wordt gemaakt voor een consultatiebureau in Noord (omgeving Bernhardkade), dat aan de drie kruisverenigingen ter beschikking zal worden gesteld. Boven dien zal in dit gebouw een dependance van het geneeskundig schooltoezicht worden ondergebracht. I i9B A.. •OTMV SYDNEY Exclusieve Italiaanse stijl! Prima changeant poplin, geheel gevoerd 75 AUTOCOAT Voor de sportieve man. Zware kwaliteit poplin, geheel dubbel. Nieuwe tinten: perl olive en perl gris bleu STRIWA Een exclusieve import- jas met allureIn de nieuwe collectie vindt U verrassend mooie nieuwe modellen en kleuren vanaf ££9 75» FANCY GABARDINE Een ideale zuiver wollen jas, uiter mate geschikt voor het Hollandse klimaat. Autocoat model -7^»—a in fraaie ruitdessins 109.- 89.75 Vl -4 Wele&*todecleatte3 - 7>iO toppiejtates Uit een bespreking met vertegenwoor digers van organisaties, welke zich met het bejaardenvraagstuk bezighouden, is hem duidelijk geworden, dat men in deze kring voelt voor het in het leven roepen van een Bejaardenraad. Het komt spreker gewenst voor, dat in deze raad ook een vertegenwoordiging van de Sociale Raad wordt opgenomen. Op principiële gronden is de heer Menken een voorstander van het plan „St.-Elisabethhof", doch praktisch zyn er vele bezwaren, welke liggen in het sociaal-medische vlak. Voorts dient eerst afgewacht te worden hoe het wegen schema uitvalt en moet een onderzoek Ingesteld worden naar de fundamenten van het 'hof. T.a.v. een verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden, is het College van me ning, dat een dergelijke inrichting niet te veel aan de gemeente gebonden moet zijn; het moet niet teveel in de ambte lijke sfeer komen te liggen. Inzake de vakantiebesteding voor be jaarden is thans een nota aan B. en W. uitgebracht. Hoewel de wethouder bereid is om met K. en O. contact op te nemen over het lidmaatschap voor gepensioneerden, is hij van oordeel, dat hiervoor geen subsidie kan worden uitgetrokken. Zo mogelijk kan in een bepaald geval voor gepensioneerden beter een middagvoor stelling tegen gereduceerd tarief worden belegd MOEILIJK Met de crèche er is reeds veel over te doen geweest is het een moeilijk geval. Van particuliere zijde kan men geen belangstelling opbren gen voor een initiatief. In deze rich ting zijn reeds meerdere malen po gingen aangewend, echter steeds zon der resultaat. Met de grootst moge lijke welwillendheid, aldus de wethou der, zal ik deze zaak nog eens bezien. We zijn er nog niet uit De verplaatsing van het GG en GD- gebouw naar de Roodenburgerstraat het is reeds vele malen gezegd moet wachten tot het v.m. Joodse Weeshuis is ontruimd. Verwacht mag worden, dat nog dit jaar de 6 klassen van de lagere school en de 4 klassen van de Montes sorischool een nieuw gebouw kunnen betrekken. Er blijven dan nog drie kleu terklassen van de Montessorischool in het gebouw achter. Hiervoor wordt een andere huisvesting gezocht. Mocht men ook daarin slagen, dan zal een restau ratie van het gebouw altijd nog onge veer een half jaar vergen. Over de verplaatsing van de werk plaats van Zwakzinnigenzorg is het overleg nog steeds gaande, maar... met grote onwelwillendheid t.o.v. de plan nen van het College. Ik hoop, aldus de wethouder, dat men van de kant van Zwakzinnigenzorg wijs zal zijn en de toegestoken hand van het College zal accepteren. TEGEN SYMBOLISCHE SUBSIDIE De meerderheid van het College is tegen het voorstel Den Dubbelden: het verlenen van een symbolische subsidie aan de militaire thuisfronten. Met het verlenen van een subsidie aan de plaatselijke mfilitsiire tehuizen hebben wij aan onze plicht voldaan. Subsidiëring van thuisfronten is een aangelegenheid voor het Rijk. De kwestie van het huurtoeslagfonds inderdaad een zaak van lang geduld komt nu spoedig in de gemeentelijke commissie. In nauw verband hiermee staat een zeer binnenkort te verwachten rapport over de sociale sanering. Binnen huidige grenzen is geen plaats meer voor sportvelden Mr. J. Dryber, voor het eerst als wethouder achter de „begrotingstafel", had direct al een veel omstreden probleem, dat van het huisvestingsbeleid, te verdedi gen. De wethouder, die sinds een half jaar met de leiding van het Huisvestings bureau is belast, gaf een globaal overzicht hoe of het bij deze dienst reilt en zeilt. Aan de hand van rechtvaardige maatstaven en met een groot sociaal gevoel tracht men een oplossing te zoeken voor de vele huisvestingsproblemen. Het is ontegen zeggelijk een moeilijk werk, waarby men dagelyks wordt geconfronteerd met de woningnood. Gemeente geen makelaar Wij zijn echter geen makelaar, -de wo ningzoekenden moeten er zelf op uit gaan om te zien of zij een eigenaar kun_ nen vinden, die een woning te huur heeft. Indien dit maar even mogelijk is en het is rechtvaardig verleent het bureau alle mogelijke medewerking, het geen ook het geval is bij een woning- ruiling. Aan de hand van enkele voor beelden uit de praktijk, onderstreepte spreker nog eens de vele moeilijkheden de nood is groot welke aan het huisvestingsvraagstuk verbonden zijn. Met name blijft ook de huisvesting voor alleenstaanden een groot probleem. Wo ningbouwverenigingen en dit is ver klaarbaar want het is zeer begrijpelijk een gezin voor te laten gaan dragen nimmer een alleenstaande voor. Toch is spreker bereid om dit punt nog eens naar voren te brengen bij het bureau en de woonruimtecommissie. Voorts wordt door woningopschuiving het bureau beschikt over documentatiemateriaal veelal nog veel bereikt. Onlangs, doch dit behoort tot de uitzondering, heeft men op deze wyze 20 gezinnen aan een andere woning kunnen helpen. KROTOPRUIMING Ook aan de krotopruiming hoewel helaas nog van te bescheiden omvang wordt de laatste jaren meer gedaan dan in het verleden. Konden in 1958 in totaal 32 krotten worden ontruimd, in de eerste twee maanden van dit jaar zijn dat er al achttien. Met de ontruiming van de Caeciliabarak vermoedelijk met mei krijgt het laatste gezin een andere wo ning is een zweer uitgesneden. De wethouder, die dankbaar was, dat door het optreden van de secretaris- penningmeester van de Woningstichting de oude huurschuld terugloopt, zeide, dat deze Stichting nog een belangrijke so ciale taak wacht bij de komende sane ring. In de loop van dit jaar verwacht mr. Drijber, dat de plannen tot de bouw van een vuilverbrandingsinrichting nader ge_ concretiseerd kunnen worden. Met de ge meente Nieuwkoop zijn onderhandelin gen gaande over voortzetting van het contract. Het zal wel zo worden, dat Nieuwkoop zorgt voor een stortplaats voor het vuil en dat Leiden voor het vervoer naar Nieuwkoop moet zorgen. T.a.v. de toekomstige restauratieplan nen van de gestichten Endegeest werd medegedeeld, dat er een plan klaar ligt voor een groot observatiepaviljoen en voorts voor technische voorzieningen aan de verwarming, de telefooninstalla. tie, rioolering en een zeer ingrijpen de voor de keuken. In de komende i jaren zullen deze werkzaamheden be-1 langrijke investeringen vragen. BROMFIETSERS ZATERDAGS VAN HAARLEMMERSTRAAT? Het College, dat niet afwijzend staat om de Haarlemmerstraat op zaterdag middag ook af te sluiten voor bromfiet sers, wenst deze zaak eerst nog eens in de verkeerscommissie te brengen. Er zitten nog al wat haken en ogen aan. Een inhaalverbod op het Schutters veld en een parkeerverbod in de Harte- steeg zullen nog eens worden bekeken. Om het zware verkeer, gelijk als in Utrecht, maar daar zijn weer vele ont heffingen, uit de binnenstad te weren, is niet zo eenvoudig. Op Amsterdam na, heeft Leiden de grootste binnenstad. Bo. vendien komen op de bochtige singels, waarlangs dan het verkeer zou moeten geleid, ruim vijftig zijstraten uit. In tegenstelling met Utrecht heeft. Leiden nog geen belangrijk wegennet om de stad. RIJWIELEN VAN MARKT? Om op marktdagen geen rijwielen op de markt toe te laten, is ook al geen eenvoudige zaak. Rond de markt is de huidige fietsenstalling te beperkt. Na gegaan zal worden of hierin verbetering is aan te brengen. Leids Studiefonds Wethouder Van Schaik, die als laatste spreker in de avondzitting aan het woord kwam, had ook zeer veel ter af doening op zijn lijstje staan. Zelf een groot voorstander van het Leids Studie, fonds, kon hij met het oog op de finan ciële positie van Leiden, geen vrijheid vinden om akkoord te gaan met de sug gestie uit de raad de subsidie voor dit fonds van f. 12.500 op f. 15.000 te bren gen. Gelukkig wordt van rijkswege een groeiend aantal studiebeurzen en rente loze voorschotten ter beschikking ge steld. C. VAN SCHAIK er is geen geld. TE WEINIG SPORTVELDEN Met de raad was hij het eens, dat er te weinig sportvelden in Leiden zijn. Dit is echter niet te verwonderen als men bedenkt, dat het aantal sportbe oefenaren in de jaren 1954 tot 1958 met ruim 30% is toegenomen. Rekening hou dende met de financiële mogelijkheden en de stadsgrenzen hebben wij onze uiterste best gedaan om de stad aan sportvelden te helpen. Van enkele vel den na de oorlog (Zw. Singel, achter Pomona, Leidse Hout en Burggraven- laan) zijn wij nu al weer gegroeid naar enige tientallen. Over enige tyd komen daar de velden in de Kikkerpolder bij. Ondanks deze nieuwe velden, is de wethouder er zelf van overtuigd, dat er tenminste nog 1/3 aan velden tekort komt. Binnen de huidige stadsgrenzen is dit echter niet meer te verwezenlijken. Eenzelfde geluid zo niet pessimisti scher moest de heer Van Schaik laten horen over het gebrek aan gymnastiek lokalen. waardoor de binnensporten sterk zijn gedupeerd. Oorzaak: de rijks overheid geeft geen urgentieverklarin gen af en stelt geen gelden ter beschik king. SPEELTUIN MOET WEG GROENOORD Terwijl de speeltuin in het Maredijk- kwartier nog vrij lange tijd op de oude plaats gevestigd kan blijven, zal de speeltuin van Groenoord vermoedelijk in de loop van I960 moeten verdwijnen. Inrichting De Zijl ^>p zondag bulten ver- de omgeving is echter plaats voor een speeltuin. Indien er verbetering in de financiële positie intreedt, zal de subsidie voor het jeugdwerk, dat inderdaad aan de be scheiden kant is, nog eens werden be zien. MET CULTURELE ONTWIKKELING CRESCENDO Met de culturele ontwikkeling van de jeugd uitstekend bezochte jeugdcon- certen, een grote stijging (in enkele ja ren van 600 naar 1450) van het aantal leerlingen van de Mij voor Toonkunst, de Muziekschool, interscholaire ontmoe tingen gaat het snel crescendo. Ook de Leidse Jeugd Actie doet prachtig werk. PRINCIPIËLE ZAAK Inderdaad is het aantal leerlingen van de gymnasiale afdeling van het Rem brandt Lyceum te hoog geschat. Wij moeten echter rekening 'houden, dat het een eerste aanloop was. De heer Van Schaik heeft de stellige overtuiging, dat dit straks beter wordt. Nu O. K. en W. besloot geen vergoeding te geven, kan maar niet gezegd worden, dat het rijk het gelijk aan zijn zijde heeft. De In spectie van de Lycea meent, dat de om zetting zeer juist is geweest. Bovendien; voor voorstanders van het openbaar on derwijs, was dit mede een principiële zaak. Bij huisvesting van nieuwe leraren m.o. wordt al het mogelijke gedaan voor huisvesting te zorgen. SCHOLENBOUW Hoewel de wethouder de eerste is om de trage voortgang met de scholenbouw te betreuren, hebben wij toch getracht om met geringe middelen ondanks krachtige aandrang kwam er niet meer geld los nog zo veel mogelijk tot stand te brengen. Naast weliswaar beperkte scholenbouw, werd ook veel aandacht be steed aan de inrichting van de scholen en verbetering van het meubilair. De bedoeling van een schoolbuiten- huis is om hier leerlingen van de hoogste klassen der lagere school vier dagen on der te brengen. Nu gaat men nog naar Putten. Voor het gemeentebestuur moet het echter nog een vrome wens blijven om zelf een schoolbuitenhuis in te rich ten. De diverse hoofden van v.h.m.o.- scholen zijn zeer tevreden met de as sistentie van hun administratieve hulp. Of aan ulo-hoofden een administratieve hulp moet worden toegevoegd, wacht op het resultaat, dat de Gem. Accountants dienst momenteel instelt. Mocht dit re sultaat gunstig uitvallen en er zijn financiën voor dan zal een en ander worden bekeken. NIEUWE SCHOUWBURG In de tweede helft van april verwacht het College de nieuwe schetstekeningen van een nieuwe schouwburg. Tekeningen, welke na overleg met de Rijkscommissie voor Schouwburgen zijn vastgesteld. Dat dit is geschied is van grote betekenis, aangezien het advies van deze commissie voor de minister doorslaggevend is of hij Leiden al dan niet zal helpen. GEMENGD ZWEMMEN Of het mogelyk zal zyn de zwemin- Advertentle. kou, "laar een handige clastac HUISAPOTHEEK (mfl ipf f A|£ IfpVfers). zoiiift- il£ *^l?cRl»c§ogist. MEENKS POEDERS helpenl Er ójn Meenk's Ptxder^Hfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, gritïp,^■arrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen ^z. enz. Vedtrijgbaar in etuis met 6 feeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist l^[hPWnfwi ieumatielo^»ortsignci^)ij gevattlncc r'cimÊWERS» enigingsverband open te stellen voor ge mengd zwemmen, zal op korte termyn door het. College worden bekeken. Wisselcabines zijn aanwezig, doch deze hebben niet beantwoord aan hun doel. Ook dit zal nog eens worden bezien, evenals het projecteren van een zonne weide, daarbij rekening houdende met de komende voorzieningen (nieuwe zwem inrichting) mr. DRIJBER .een zweer uitgesneden. VANAVOND (NACHT) KLAAR! Vandaag het was gisteravond in middels elf uur geworden gaat de raad verder en daarmee zijn vyfde be- grotingsdag in. Men moet al wordt het nachtwerk echter klaar komen, want deze voorwaarde heeft de voorzit ter gisteravond nadrukkelijk gesteld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3