Kroesjtsjef opent de weg naar een ministersconferentie op 11 mei a.s. Bonn komt over de brug WEERBERICHT ..Milde, prettige sfeer99 op een grote persconferentie in Moskou Dr. Lahr was in Den Haag Thans redelijke tegemoetkoming aan de Nederlandse eisen? IEMCO RADIO en TELEVISIE Franse radio en Parijse taxi's lieten vandaag verstek gaan Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 MAART 1959 No. 29700 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjet-Unie aanvaardt het Westelijk voorstel voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken op 11 mei a.s., aldus verklaarde premier Kroesjtsjef gisteren op een persconferentie in Moskou voor vijfhonderd journa listen. Overigens zou hij aan een topconferentie, dus van de regeringsleiders, voorafgaande aan een ministersconferentie, de voorkeur geven. Voorts zei hy opnieuw het nodig te achten met alle vyanden van Hitler-Duitsland over een vredesverdrag te beraadslagen. Rusland erkent het wettelijk recht van de Wes telijken op het houden van bezettingstroepen in West-Berlijn, maar na veertien jaar mocht er wel eens een vredesverdrag tot stand komen. De gedachte aan een ultimatum liet hij vallen (dat was de datum van 27 mei). Hij zegde toe eind mei geen politieke actie te zullen ondernemen tenzij het Westen weigert de Russische voorstellen te overwegen. Opnieuw zei Kroesjtsjef, dat zijn land een vredesverdrag met de Oostduitsers zal sluiten als er geen tot stand komt voor heel Duitsland. In het Westen zijn deze uitlatingen van Kroesjtsjef, op wiens conferentie een „milde, prettige sfeer" heerste, over het algemeen als „bemoedigend" begroet. Een woordvoerder in Washington zei evenwel, dat „de ervaring aantoont, dat wij er niet altijd zeker van kunnen zijn, dat woorden voor de Sovjetrussische leiders hetzelfde betekenen als voor ons". die zich thans in Duitsland bevinden in andere gedeelten van West-Europa op te nemen en „losmaking" zou betekenen dat een groot percentage naar de V.S. zou terugkeren. Datzelfde zou ook voor de Britse en Canadese troepen gelden. Over het Franse besluit het bevel over de Franse Middellandse Zeevloot in oorlogstijd aan zich te trekken wilde hij niet meer zeggen dan dat hij daar niet erg blij over was. Hij zei verder speciaal de vertegen woordigers van bladen van de commu nistische kant er opmerkzaam op te willen maken dat het doel van de NAVO en de Shape het voorkomen van oorlog en het bewaren van de vrede is. Hij zei dit juist met het oog op het feit dat Kroesjtsjef nog slechts enkele uren geleden gezegd had te wensen dat de Westerse regeringen tezamen zouden komen om te onderhandelen „na de dwaze bedreigingen van hun generaals en admiraals terzijde geschoven te heb ben". Landstrijdkrachten, het zogenaamde „Schild", zijn van wezenlijk belang on danks de toegenomen atoomwapen kracht van de NAVO-strijdkrachten om de ontwikkeling van een eventueel inci dent te onderbreken zodat de aanvaller het duidelijk zou moeten maken of hij weloverwogen op oorlog aanstuurde of het incident wilde sluiten, aldus zette Norstad uiteen. Bonn niet ontevreden ondanks aanvallen op kanselier Adenauer Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: In de Westduitse hoofdstad is het commentaar op de verklaringen van Kroesjtsjef gematigd, ondanks het feit, dat de Sovjetrussische leider opnieuw van leer trok tegen de Bondskanselier Adenauer en nogal opzichtig de socia listische leiders Schmid en Erler de voorkeur gaf boven de Bondskanselier. Men gelooft hier nu, dat de weg voor een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier thans vrij is en dat men zich kan voorbereiden op een bijeenkomst op 11 mei a.s. te Genève. Kroesjtsjef zei gisteren in Mos kou: de SPD-politici lijken ons een ver standiger standpunt in te nemen dan de regeringsvertegenwoordigers in Bonn doen. Ik geloof dat wij met mensen als prof. Schmid en Erler, wanneer zij aan de regering zouden zijn, eerder tot een akkoord zouden komen. Overigens toon de Kroesjtsjef zich bereid te allen tijde met Adenauer te praten. Italiaans bezoek In Bonn is het thans politiek gezien alles buitenlandse politiek wat de klok slaat. Vandaag zouden hier de Ita liaanse minister-president Segfii en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella arriveren, met wie Adenauer en Von Brentano morgen de gehele dag zullen confereren. Adenauer heeft dit bezoek gisteren begroet. Hij acht het bijzonder goed, dat de grote problemen ook in persoonlijke gesprekken met de Ita liaanse regeringsleider kunnen worden besproken. Volgens bepaalde kringen in Bonn overweegt Adenauer voorts, gelijk Eisenhower, om een soort „rede tot de natie" te houden. Daarin zou hij het Westduitse volk onomwonden zeggen, waarop het staat en daarbij zou hij de algehele Westduitse houding ten aan zien van de diverse problemen willen uiteenzetten, vooral na Kroesjtsjefs offensief. Inmiddels hebben de Westduitse so ciaal-democraten er blijk van gegeven hun politieke houding ten aanzien van de Sovjet-Unie niet te willen verande ren, ondanks de verklaring in mineur van de SPD-leiders Schmid en Erler over hun reis naar Moskou. In een plan voor Duitsland, dat gisteren gepubli ceerd is, eist de SPD „disengagement" (het uit elkaar rukken der machten) in Midden-Europa en voorts wil de SPD de Duitse hereniging door een etappen- plan bereiken, waarbij de Bondsrepu bliek en communistisch Oost-Duitsland voor een lange periode in een gemeen schappelijke politieke commissie samen zouden moeten werken. Van CDU-zijde heeft men dit sociaal-democratische plan onrealistisch genoemd; deze SPD-voor- stellen zijn volgens de CDU gevaarlijk en leiden beslist tot een volledige capi tulatie. Ook in de Westduitse pers is teleurstelling geuit over dit SPD-plan. Men had na de mededelingen van Schmid en Erler iets anders van de SPD verwacht. Erler zelf zei gisteren op een persconferentie te Bonn over het plan: „Het zal zeer moeilijk zijn om de toestemming der Russen ervoor te krij gen". Norstad tegen terugtrekken van Amerikaanse troepen Generaal Lauris Norstad, de opperbe velhebber van de NAVO-strydkrachten in Europa, heeft op een perslunch ge zegd afkerig te zijn van elke \orm van „militaire losmaking" in Europa. Het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Duitsland, zelfs onder overeenkom stige terugtrekking aan de Oostelijke kant. zou de positie van het Westen zwakker maken en zou rampzalig kun nen zyn, zei hy. Het zou ontzaghjk moeilyk zijn de Amerikaanse troepen Oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MAART Zon op: 6.43 uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 15.01 uur; onder: 4.46 uur. Hoogwater te Katwyk te 0.38 en 13.01 uur. Laagiwater te 8..22 en 21.12 uur. Dit Blad bestaat uit 24 pagina's. Advertentie. iA\ rakdoeken - Om nooit tc vergeten Uit de toespraken van verschllende communisten op het congres van de Poolse communistische partij te Warschau is thans duidelijk gebleken dat Gomoelka met steun van Kroesjtsjef in 1952 weer in Polen aan de macht is gekomen. Men was totnutoe van mening geweest dat Gomoelka in dat jaar tegen de wil van Kroesjtsjef in, de teugels weer in han den had genomen. Opstandelingen nemen nog sleutelposities in Raketaanvallen op Celebes De Indonesische luchtmacht heeft gisteravond bekendgemaakt dat zy tussen 4 en 17 maart in Noord-Cele bes raketaanvallen heeft gedaan op concentraties en een radiostation van de opstandelingen. De Indonesische luchtmacht deelde voorts mee dat zij steun verleent aan het leger dat al sinds midden februari tegen de opstandelingen strydt. Uit de mededelingen van de Indo nesische luchtmacht blijkt dat de op standelingen op Celebes nog steeds sleutelposities innemen in de omge ving van de voornaamste steden, waaronder Menado. De luchtmacht maakte verder bekend dat zij voorraden voor het leger in Noord-Sumatra heeft uitgeworpen bo ven de bergweg die van het zuiden van Medan naar Boekittingi, de hoofdstad van Midden-Sumatra, loopt. (Van onze correspondent te Bonn) Van Westduitse zijde is men thans eindelijk bereid om op voor ons land redelijke wijze en tamelijk ver tegemoet te komen aan de Neder landse eisen inzake de schadeloosstelling aan 25.000 Nederlandse nazi-slachtoffers voor wie een bedrag van 125 miljoen gulden is ge vraagd. De Westduitse ambassadeur in speciale dienst, dr. R. Lahr, heeft dinsdag j.l. tijdens een bezoek aan Den Haag en in een onder houd met dr. H. R. van Houten, directeur-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, meegedeeld dat zijn regering ten deze een loyale houding zal aannemen. Hetgeen erop neer zou komen, dat Bonn voor die groepen van Nederlandse nazi-slachtoffers, die passen in de Westduitse wet nopens schadeloosstelling van Duitse nazi-slachtoffers, volledig over de brug wil komen. Grote schoonmaak komt nabij Overigens moet men nu maar afwach ten, wat van Duitse kant gedaan zal worden met de financiële eisen, die ons land stelt voor de afwikkeling van pro blemen als Elten en Tuddern en de Auslandsbonds. Indien men van Duitse zijde over deze vraagstukken nu weer de Nederlandse financiële eisen fel gaat aanvallen om het „verlies", dat Bonn lydt door de tegemoetkoming inzake de schadeloosstelling aan de nazi-slacht offers, te compenseren, is men nog even ver van huis. Maar in elk geval zal een regeling van de schadeloosstellings kwestie de sleutel zyn die de deur opent naar de oplossing van de overige Duits- Nederlandse problemen, waardoor het doel de z.g. „Generalbereinigung" de grote schoonmaak in de verhouding tussen beide landen bepaald naderby komt. Na diplomatieke stap Op deze actieve bereidheid van de Westduitse regering doelde minister Luns, toen hij woensdag J.l. in de Eerste Kamer meedeelde, dat er aanwijzingen waren, waaruit men kon opmaken, dat er een keer ten goede was gekomen ter zake van de Duitse houding tegenover de Nederlandse nazi-slachtoffers. Aan Lahrs bezoek aan Den Haag is een ern stige Nederlandse diplomatieke stap voorafgegaan, waaruit Bonn kon opma ken, dat indien de Westduitse regering in haar houding zou volharden, van Ne derlandse kant geen prys op verder overleg over het gehele pakket proble men, dat nu al enige jaren in moei zaam overleg wordt besproken, zou wor den gesteld. Als bekend gaat het hier o.m. om de kwestie Elten en Tuddern, de Auslands bonds, de Dollart-Eemskwestie, etc. Die Nederlandse stap, voorafgegaan of gevolgd door een van grote teleur stelling getuigende mededeling van minister Luns aan de Eerste Kamer, zou voor minister Von Brentano aan leiding zyn geweest zijn koers te wij zigen. Hij wil Nederland thans zoda nig tegemoet komen, dat de inderdaad uiterst moeilijke houding van Bonn tegenover de andere landen, die scha devergoeding voor hun nazi-slacht offers eisen, niet ongunstig beïnvloed zou kunnen worden. Daarmee is van Nederlandse zijde na uiterst hardnek kig en vaak op de rand van de on vriendelijkheid balancerend onderhan delen een succes geboekt. Vermoedelijk vinden de beide minis ters Luns en Von Brentano van mor gen tot en met de volgende week donderdag gelegenheid om met elkaar deze gehele problematiek nog eens te bespreken. Zy reizen dan namelijk beiden met het Franse passagiers schip „Flandre" van Le Havre naar New York om van 2 t/m 4 april te Washington de NAVO-conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen. Nog voorbarig? Naar aanleiding van het boven staande hebben wij contact opgeno men met het departement van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. De aankomst van minister Struyc- ken bij het gebouw van de Eerste Kamer, waar hij gistermiddag in naam van de Koningin de zitting van de Staten-Generaal heeft ge sloten. Prof. Beel bestudeert de standpunten Prof. mr. L. J. M. Beel heeft gisterochtend ongeveer anderhalf uur met prof. Oud (WD) ge sproken. Na afloop van dit onder houd heeft hij de vergadering van de ministerraad bijgewoond, 's Middags heeft hij een gesprek van ongeveer anderhalf uur gehad met dr. Bruins Slot (AR), gevolgd door een onderhoud van ruim twee uur met dr. Tilanus (CH). Vandaag houdt hij zich voorna melijk bezig met de gisteravond reeds aangevangen bestudering van de standpunten, zoals die in de gesprekken met de fractievoor zitters naar voren zijn gekomen, en van de vraagstukken, welke zich naar aanleiding daarvan voordoen. De Informateur verwacht, dat het be sprokene aanleiding zal geven tot nieuwe contacten, met verscheidene, zo niet alle, fractieleiders, die hem in de afge lopen dagen hebben bezocht. Een beslissing wanneer hy die ge sprekken zal voeren heeft de informa teur nog niet genomen. Prof. Beel hoopt ongeveer tien da gen nadat hy zijn werk is aangevan gen gereed te zijn met een eindadvies, waaruit een te benoemen formateur voldoende gegevens zou kunnen put ten voor de uitvoering van zyn taak. Woensdag a.s. loopt de termijn van 10 dagen af. Vanmiddag heeft prof. Beel eyn werk onderbroken om de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal by te wonen. Van die zijde deelde men ons mede, dat van Nederlands standpunt gezien, de conclusie als zou de Westduitse regering inzake de schadeloosstellings kwestie „volledig over de brug" willen komen nog zeer voorbarig is te noe- j men. In Den Haag houdt men zich aan de Memorie van Antwoord over deze kwestie en aan hetgeen minister Luns in de Eerste Kamer heeft gezegd. Over het bezoek van dr. Lahr aan Den Haag zei men, dat dergelijke ontmoetingen met dr. Van Houten regelmatig voorkomen, maar de beide onderhandelaars bepalen zich daarbij tot oriënterende besprekingen over de technische kant van de vraagstukken. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Het zal wet een voorbeeld van ver eeuwigd gezichtsbedrog zijn, deze foto. Niet in de eerste plaats van wege het onwaarschijnlijke gebaarf van deze heer, want dat is per slot van rekening de befaamde variété artiest Eddy Merky, maar wel in hoge mate vanwege die bloemetjes waarvoor hij op zo merkwaardige wijze belangstelling heeft. Ook al staat de kalender morgen op 21 maart, lentedag. Chauffeurs eisen verbod van gangsterfilms De hele dag chansons. (Van onze correspondent in Parys) Zowel de technici van de Franse ra dio (met wie zich het overige perso neel solidair heeft verklaard) als de Paryse taxi-chauffeurs besloten gis teren, vandaag maar weer eens niet te werken. De radio-mensen hadden al geruime tyd geleden een salaris verhoging en een eigen statuut ge- eist. Die eisen waren in beginsel we liswaar ingewilligd, zonder dat de re gering er echter toe kon komen daden by haar woorden te voegen. De minister van Voorlichting, Frey. die het oppertoezicht over de radio uitoefent, heeft zich gisteren nog veel moeite gegeven zyn collega van Financiën over de brug te krijgen. Een premie van bijna f. 100.voor het eerste kwartaal van dit jaar werd door de vakbonden van medewerkers aan de radio echter als zeer ontoerei kend van de hand gewezen. De radio zou vandaag de hele dag chansons, valses musettes en andere mopjes laten horen, die slechts drie maal zouden worden onderbroken door korte nieuwsbulletins van elk tien mi nuten. De televisie beperkte haar acti viteit uitsluitend tot de uitzending van nieuwscommuniqués. De oorzaak van de taxi-staking, die vandaag de metro's nog wat drukker, voller en benauwder maakte, is iets in gewikkelder. De taxi-chauffeurs hebben bezwaren tegen een nieuwe regeling, die hen verplicht zich gedurende hun werk tijden volledig beschikbaar te houden voor het publiek. Zij vinden dat een on- menselyke maatregel omdat zy vrezen dat hun maaltyden in de verdrukking komen. Tot dusverre mochten de Pa ryse taxi-chauffeurs hun taximeter met een hoes bedekken wanneer zy vonden dat een kortere of langere rustpoze wel eens gewenst kon zijn. De taxichauf feurs verlangen bovendien, dat hun wordt toegestaan vuurwapens te dragen, aangezien ze ieder jaar een paar colle ga's als slachtoffers van boeven en gangsters zien vallen. En. om dan ook nog maar even de bron te verwyderen. waardoor, volgens hen. die aanvallen worden geïnspireerd, eisen de taxi chauffeurs tenslotte een algeheel verbod van alle gangster- en detectivefilms. In dien de taxichauffeurs zouden blijven staan op volledige inwilliging van al hun verlangens, dan is de vrees gewet tigd dat hun staking nog wel even lan ger dan vier en twintig uur zal aan houden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1