Herv. gemeente Alplien nam Wijk en Jeugdcentrum „Nabi j" in gebruik Vele gelukwensen en geschenken Hoofdpersonen uit zaak-Lacaze pogen er wat aan te verdienen Onvrije prijsvorming belemmert de natuurlijke doorstroming Macmillan nu in Washington VRIJDAG 20 MAART 1959 „NABIJ" - dit is de naam van het nieuwe hervormde wijk- en jeugdcentrum aan de Lage Zijde te Alphen, welk gebouw gisteravond, onder grote belangstelling is geopend. In zijn meditatie over psalm 75 2 tijdens de na de opening gehouden korte wijdingsdienst wees ds. J. H. Bogers erop, dat de naam die het gebouw meekrijgt enerzijds allen, die in het gebouw samenkomen, wijzen wil op de nabijheid Gods, anderzijds de historische betekenis van de plaats waar het gebouw verrezen is, voor het nageslacht wil bewaren. Monniken, uit het door Willebrord in Utrecht gestichte St.-Maartensklooster trokken in de vroege Middeleeuwen langs de Rijn om bij Alphen grond in cultuur te gaan brengen. Oostelijk van de Rijn ontgonnen zij een gebied dat tot op de dag van vandaag in de volksmond „Nabij" wordt genoemd. De plaats waarop het gebouw thans staat is dus vanouds kerkelijk terrein geweest. In dit verband herinnerde de predikant eraan, dat toentertijd slechts één algemene Kerk was en dat, in dit licht gezien, het gebouw zal moeten voldoen aan de schuld van de verdeeldheid der Christenen. De naam houdt daarom ook een waar schuwende opdracht in: er voor te waken, dat er niet meer verdeeld heid komt. Aan het begin van de avond had ds. Bogers, als voorz. van het Stichtings bestuur, de aanwezigen hartelijk ver welkomd. Destijds was de gemeente leden gelegenheid gegeven op te geven hoe het nieuwe gebouw zou moeten he ten. De vele inzendingen ga/ven twee maal de gekozen naam. De heren J. G. Kardol en Th. Sprey werden verzocht op het podium te komen, elk kregen zij twee letters, die zij in de juiste volg orde op een bord konden bevestigen. Uit het applaus, dat volgde, meenden we te mogen opmaken, dat de door hen beiden opgegeven naam aller instem- Advertentle Uit de beste koffiebonen! WEStAfg normaal - coffeïneyrij - espresso" Geen algemene loouroiitle De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, deelde ons van morgen mede, dat de K.A.B. onder de gegeven omstandigheden niets voelt voor een algemene loon ronde. Wanneer er nu een algemene loon- ronde kwam, zou het nuttig effect er van voor de werknemers beduidend geringer zijn dan de nominale loons verhoging", zo zei de heer Middelhuis. Hij verklaarde, dat de K.A.B. wèl vrijere loonpolitiek voorstaat. Naar zijn mening is er in bedrijven die onder gunstige omstandigheden werken, be paald plaats voor een verbetering van het loon, Het standpunt van de K.A.B. komt vrijwel overeen met dat van het C.N.V. De voorzitter, de heer Ruppert, heeft op een studieconferentie van het C.N.V. gezegd, dat de vakbeweging niet mag meewerken aan inflatie, en dat zij dit wel zou doen. wanneer zij een algemene loonronde propageerde. Ook het C.N.V. voelt meer voor vrijere loonvorming en een verhoging van de lonen in die be drijven, waar dat economisch mogelijk is. Het N.V.V. wenst, in tegenstelling tot de confessionele organisaties, wel een algemene loonronde. Het N.V.V. heeft deze wens, bij monde van zijn secretaris, de heer W. F. van Tilburg, als volgt gemotiveerd: „Het is een aanslag op het sociale ge weten, indien nu de eerste kans die zich voordoet om tot een verbetering van de sociale positie van de arbeiders te komen, niet wordt benut om de gevolgen van de bestedingsbeperking weg te nemen". En dit is, volgens het N.V.V., alleen maar mogelijk door een algemene loonmaatregel, omdat die voor ledereen geldt, evenals de be stedingsbeperking gold voor ledereen. ming heeft. Naar later op de avond werd meegedeeld, zal de naam Nabij in witte neonlettrs op het gebouw worden aan gebracht. Na een korte wijdingsdienst droeg ds. Bogers de leiding van de avond over aan de 2e voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer J. v. d. Oever, waarna een viertal sprekers het woord voerde. GELUKWENSEN Als eerste bood burgemeester Z. Bruins Slot namens het gemeentebe stuur hartelijke gelukwensen aan. Hij zei van mening te zijn, niet enkel de Hervormde Kerk maar de gehele ge meente Alphen te kunnen feliciteren met, het nieuwe object. Ds. C. J. Lambour, uit Groningen, voorheen predikant van de Alphense Hervormde Gemeente, die bij de voor bereiding van de bouw van het wijk- en jeugdcentrum een heel belangrijk aan deel heeft gehad en die met applaus werd begroet, zei: „Ik ben op het po dium gekomen, om hier vandaan de zaal eens te zien, het is een prachtig gebouw geworden!" Ds. P. A. Lefeber bracht, in de plaats van ds. M. Hanemaayer, die we gens ziekte verhinderd was, de geluk wensen over van de kerkeraad. Wika M. Roos, vertegenwoordiger van de landelijke Hervormde Jeugdraad, sloot de rij van sprekers. Tijdens de pauze, die hierna volgde, werden verversingen rondgediend, ter wijl de aanwezigen vervolgens ruim schoots de gelegenheid kregen, het ge bouw te bezichtigen. Na de pauze droeg architect Kla- renbeek, namens het Architectenbu reau Berghoef en Klarenbeek, te Aals meer, „het werkstuk" over aan de opdrachtgever. Hij vergeleek de bou wers met leden van een orkest en kon de verzekering geven, dat er steeds van harmonie sprake was geweest. GESCHENKEN De heer v. d. Oever deelde mee, dat de in brons aangebrachte tekst in de hal van het gebouw een geschenk is van het Alphens Hervormd Kerkkoor. Behalve enige prachtige bloemstukken, die men bezorgd had gekregen o a. van de Gereformeerde Kerk van Al phen werden deze avond nog enige geschenken aangeboden. De Herv. Vrou wenvereniging van de Lage Zijde bood een vlag en wimpel aan, benevens een bedrag in geld voor een vlaggestok. Jeugdouderling J. C. de Geus overhan digde namens de Commissie voor het Jeugdwerk een couvert, dat het jaarsa laris bleek te bevatten voor de door de kerkeraad benoemde wika, mej. M. de Leeuw. Een vertegenwoordiger van de Herv. Gemeente van de Martha-Stich- ting bood een Hugenotenkruis aan voor de kamer van de predikant. De band recorder-commissie in de wijkgemeente Lage Zijde overhandigde de opbrengst van het busje ter bestrijding van de kosten voor het aanbrengen van de neonletters. De wandklok in de foyer bleek een geschenk te zijn van de onderaanemers Rijsburger en v. d. Spek. Tenslotte was dan het ogenblik aan gebroken van de overdracht van het ge bouw aan de kerkvoogdij. Dit gebeurde door een handdruk van de heren v. d. Oever en L. Sprey. Een felle brand in Verobne's kantoor Gesticht door inbrekers (Van onze correspondent) Twee inbrekers, die vannacht probeer den met snijbranders de brandkast van Verolmes scheepswerven in Alblasser- dam te openen, hebben een brand ver oorzaakt die aan het bedrijf bijna on herstelbare schade heeft toegebracht. Het tweetal werd in het holst van de nacht betrapt door de nachtwaker van het bedrijf, toen zij de brandkastdeur al enkele centimeters hadden doorgebrand. Zij wierpen hun meegebrachte snijbran ders brandend op de grond en sloegen op de vlucht. De waker rende de ge maskerde mannen achterna, maar zij ontkwamen in de duisternis. Toen hij op het werfterrein terugkwam, zekten de vlammen al uit het houten kantoor gebouw. Enkele uren later was de gehele administratie van het bedrijf en ook het nimmer meer te vervangen archief nog slechts een zwarte walmende De bedrijfsschade, die hierdoor ont staan is, is zo groot dat men vermoede lijk nog liever had gezien dat de dieven er met de f. 80.000,die in de brand kast lagen, vandoor waren gegaan. Aan grenzende houten gebouwen, opslag plaatsen voor olie en propaangas, liepen bij de brand ernstig gevaar. Met 17 stralen heeft men deze ge- Philips in 1958 Kanttekeningen bij jaarverslag Stijging van omzetten wordt verwacht (Van onze financiële medewerker) Uit het thans verschenen verslag over 1958 van Philips blijkt dat de leiding van het Eindhovense concern inderdaad reden heeft om te memoreren dat het afge lopen jaar gunstig is geweest. Wat de toekomst betreft, is de Raad van Bestuur optimistisch. Zij spreekt de verwachting uit dat ook in het lopende boekjaar mag worden verwacht dat de omzet wederom een stijging te zien zal geven en wel een procentuele toeneming die zal overeenkomen met die van 1957 op 1958, welke 13 heeft bedragen. Of een beroep op de kapitaalmarkt nodig zal zijn? Van zeer bevoegde zijde ls meegedeeld dat men dit jaar beslist niet met een emissie zal komen. In dit verband kan worden verwezen naar de stand van de liquide middelen alsmede bouwen kunnen nat houden en daar door ook kunnen redden. De vuurzee in het administratiekantoor werd ge blust door de bedrijfsbrandweer van Verolme, de gemeentebrandweer van Alblasserdam en brandweren van om liggende bedrijven. De BB nielp bij het opruimingswerk. Commandant Rayon houdt spreekbeurten en dubieuze juffrouw Maïté wil gaan filmen Nog meer arrestaties (Van onze Parijse correspondent) Rond de strafzaak van de tndustrieel- mulfi-miljardair Jean Lacaze, die de stiefzoon van zijn zuster vanwege een erfeniskwestie uit de weg zou hebben willen laten ruimen, Is, althans offici eel weer een stilte gevallen, dit ten gevolge van de zwijgplicht die de Fran se regering nu alle gerechtelijke en po litiële instanties heeft opgelegd. De Advertentie. P0*0 Per literfles f 6,95 l. o»°* een tt/em Cooymans-product Door kloof tussen oude en nieuwe huren Op de ledenvergadering van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw, die gisteren in Utrecht is gehouden, heeft men het beleid inzake de ver deling van de woonruimte besproken. De heer A. W. Hermse, secretaris van de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren verklaarde, dat het inzicht in de feite lijke omvang van het bestaande woningtekort mede wordt bemoeilijkt door het thans als een algemeen euvel erkende verschijnsel van de „onderbezetting" der aanwezige woningen. Volgens hem doet dit verschijnsel zich in het bijzonder voor bij de vooroorlogse woningvoorraad, al gaat in dit opzicht ook de nieuwe bouw niet geheel vrij-uit. De heer Hermse zei, dat deze onderbezetting, voor zover ze de oude woningvoorraad betreft, voornamelijk is toe te schrijven aan de grote kloof, die de huren van de nieuwe bouw scheidt van de vooroorlogse woning voorraad. Hierdoor wordt de natuurlijke doorstroming, die bij vrije prijsvorming optreedt z.i. in ernstige mate belemmerd. Vernauwing van deze kloof door op trekking van het huurniveau van de vooroorlogse woningen tot dat van de gesubsidieerde nieuwbouw, zou de ge wenste doorstroming bevorderen aange zien daardoor wordt geappelleerd aan de financieel-economische overwegingen van de hoofdnummers, aldus de heer Hermse. Hij voegde hieraan toe, dat over de tijdstippen en tempi van aan passing van het huurniveau aan de rendabele exploitatie van de toekomstige ongesubsidieerde nieuwbouw volstrekte onzekerheid bestaat. Eventuele maatregelen tot bevordering van de doorstroming, zullen, willen ze op korte termijn effect sorteren, van zodanige aard moeten zijn, dat ze tege moet komen aan de weerstanden, die tot op heden bij de hoofdhuurders blijken te bestaan terzake van het vrijwillig verlenen van inwoning aan woonruimte behoevende gezinnen. Ten aanzien van woonruimtewet 1947, acht de heer Hermse de niet ongerecht vaardige vrees voor het permanente Na de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pella, is thans de president van de Italiaanse minis terraad, Segnl (links) In Parijs aangekomen, waar hij werd begrot door de Franse minister van Bui tenlandse ZakenK Michel Debré. karakter van eenmaal verleende inwo ning op vrijwillige basis, een belemme ring voor een meer doelmatige bezetting der beschikbare woonruimte. Volgens hem is het wenselijk, dat het in de huurwet genoemde „opslagpercen tage" voor de hoofdhuurders in die ge vallen waarin inwoning op vrijwillige basis is verleend, wordt verhoogd tot 40%. Met betrekking tot de woonruimte- wet zei hij, dat het aanbeveling zou verdienen degenen, die de 70-jarige leeftijd hebben bereikt en degenen die gedurende een periode van tenminste 5 jaar vrijwillig inwoning aan een gezin hebben verleend, vrij te stellen van de verplichte inwoning. De heer Hermse weer erop, dat deze maatregelen ook verschillende bijko mende voordelen zouden hebben. Zo zou de overgang van de onderhuur ders naar een „zelfstandige woning" minder moeilijk verlopen, de samen wonenden zouden op grond van hun rechtspositie en hun financiële be langen minder gauw geneigd zijn elkander het leven onaangenaam te maken en de concurrentie tussen de hoofdhuurders onderling zou er door worden bevorderd. Minder gemakkelijk verhuizen Mr. Schouten, secretaris van de afd. Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting der gemeentesecretarie Den Haag, stelde, dat tegenover de nuttige wer king van de woonruimtewet 1947 het steeds groter wordend gevaar bestaat, dat deze wet de doelmatige verdeling van de woongelegenheid schaadt. Dit met name omdat een van de gevolgen van de woonruimtewet is. dat de bur gerij minder gemakkelijk verhuist dan het geval zou zijn wanneer deze wet niet bestond. Ook naar de mening van mr. Schouten worden hierdoor de mogelijke opschuiving en doorstroming belemmerd. Mr. Schouten merkte voorts op, dat een beperking van de thans nog ln de huurwet opgenomen huurbescherming I de doelmatige verdeling van de woon gelegenheid in sterke mate zou bevor deren. aangezien velen die overtollige woonruimte bezitten, dan zouden beslui- ten tot terbeschikkingstelling daarvan aan woningbehoevenden. terwijl zij zich daaraan nu nog onttrekken. I De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter, de heer W. F. Bakkerschut. kranten blijven zich natuurlijk niette min met de drie of vier hoofdpersonen van dit schandaal-feuilleton bezig hou den en zo werden er ook na de arres tatie van de tussenpersoon dr. Lacour, die op zoek was gegaan naar een aspi rant-moordenaar, weer nieuwe figuren genoemd, die binnenkort in staat van beschuldiging gesteld zouden worden. Geruchten die nu echter officieel niet meer bevestigd, noch gedementeerd kunnen worden. Commandant Rayon, een avontuur lijke figuur uit de kringen van de Franse contra-spionage die ook in de gaullistische bewegingen een grote rol heeft gespeeld, is in zijn woonplaats Antibes, waar hij een café-restaurant drijft, een reeks spreekbeurten begon nen waarin hij de beschuldigingen tegen Lacaze herhaalt om er bovendien nóg een paar schepjes bovenop te werpen. Aan Rayon zou indertijd door dr. La- cour, de gearresteerde lijfarts en vriend van de stiefmoeder van Jean-Pierre Guillaume, zijn opgedragen die jonge man uit de weg te ruimen. Hij had voor die opdracht al dertien miljoen franken getoucheerd, een bedrag dat volgens de tegenpartij echter bestemd zou zijn geweest om de commandant in staat te stellen zijn restaurant van het dreigend faillissement te redden. Rayon heeft, ten overstaan van twee duizend mensen, nu ook in het open baar verklaard dat hij de rol van sluip moordenaar alleen gespeeld had om het slachtoffer uit de handen van werke lijke moordenaars te redden, en boven dien het nodige belastende materiaal te verzamelen waardoor zijn opdrachtge vers op het juiste moment door de poli tie konden worden ontmaskerd. Na deze ontboezemingen heeft de groep-Lacaze een nieuwe aanklacht bij de justitie in gediend tegen de commandant op grond van aantijging en valse beschuldiging. Na zijn eerste spreekbeurt werd de com mandant, onder het flashlicht van tientallen persfotografen, niettemin spectaculair omhelsd door zijn „slacht offer" Jean-Pierre Guillaume, die Ra yons voorstelling van zaken dus wèl bleek te onderschrijven. Ook Maïté. de call-girl, die de steen aan het rollen heeft gebracht om daar na haar beschuldigingen aan het adres van haar vriend Guillaume én de La- cazes reeds tweemaal te herroepen, is, nadat ze zich weken lang in een Parijse flat had opgesloten, eveneens weer voor het voetlicht getreden. Ze heeft bekend gemaakt dat ze binnenkort een carrière als filmster hoopt te beginnen. De film zal spelen in de mondain-politiek- finan ciële onderwereld van Parijs, en iedere gelijkenis met de kringen die door de zaak-Lacaze nu plotseling in het brand punt van de belangstelling zijn ge plaatst. zou misschien niet helemóél toevallig zijn! Wanneer Maïté haar ui terlijk als filmster wel mee heeft, dan is ze tot dusver nog niet èl te rolvast gebleken. Een kassucces zou die film niettemin wel eens kunnen worden. Advertentie Met zorg bereid! Nescafe normaal - coffeïneyrij - espresso" Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK. c (W.) J. W. Nijkenk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zutphen (vac. Dr. J. van den Berg) L. Schuurman te Glessenburg. Aangenomen naar Dunville (Ontario, C nada) G. J. Hoytema te Clinton (On tario, Canada) (voorheen te Monster). Naar Oosterend (Fr.) L. J. Wolthuis, kand. te Groningen, die bedankte voor Gees (Dr). Bedankt voor Avereest W. Dekker te Ulst. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Hallum-Ferwerd T. de Haan te Zuldfwolde (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuw-Amsterdam N. Brandsma te Sneek. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Nunepeet M. Blok te Rijs- setn. naar het feit dat mogelijkheden aan wezig zijn. zo nodig onderhands addi tionele middelen aan te trekken. Wat betreft de spreiding van de aandelen vernamen wij dat zich (afgezien van aandelen die voor Nederlandse belang hebbenden in depots in het buitenland liggen) 31 december j.l. 15% van de aandelen Philips in Frankrijk bevond, eveneens 15% in de Verenigde Staten, 8% in Engeland en 9% in overige lan den. Aangaande het Amerikaanse bezit kan nog worden opgemerkt dat het over_ grote deel in handen is van beleggings maatschappijen. Dat de gemeenschap pelijke bezitconstructie bescherming biedt tegen wat in het Duits kernachtig „Uberfremdung" wordt genoemd, moge als bekend worden verondersteld. Dat men zich in Eindhoven terdege voorbereidt op de gevolgen van een Europese eenheidsmarkt, zowel als op een te verwachten scherpere concur rentie, is duidelijk. Men tast er dan ook niet naast te veronderstellen dat b(j Phi lips en het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen het besef levendig is, dat intensief moet worden gestreefd naar verlaging van kostprijzen. Loonsverho gingen, huurverhoging met looneom- pensatie, e.d. die de produktiviteitsver- be te ring overschrijden, zouden dan ook niet alleen verscheidene industrieën te gronde kunnen richten, maar bovenal een buitengewoon slechte voorbereiding zijn ten aanzien van de consequenties van de Euromarkt. Men zou door te hoge prijzen te vra gen met zijn artikelen immers op deze eenheidsmarkt geen kans hebben. Wat nog het loslaten (in januari jl) van de prijsbinding voor radio- en televisie apparaten in West-Duitsland aangaat is weliswaar de definitieve stabilisatie nog niet bereikt, doch het ligt in de ver wachting, dat zulks binnen afzienbare tijd het geval zal zijn. Zal als gevolg van een en ander Phi lips' winstmarge worden aangetast? In Eindhoven heerst de overtuiging dat men zich door verlaging van de kostprijzen geen zorgen zal behoeven te maken over deze marge. Besluiten wij onze toelich ting van de gegevens die het verslag be vat, met nog op te merken dat het gloei lampenconcern er opnieuw in is geslaagd de verslaggeving te vervroegen. Ditmaal publikatie van het jaarrapport op 20 maart, vorig jaar 29 maart en in 1957 3 april. (Van onze Amerikaanse correspondent) Nadat Macmillan gisteren met een glanzend straalvliegtuig naar Washing ton was gekomen, verklaarde hij dat de Westelijke bondgenoten thans een ge meenschappelijke politiek moeten uit werken, die standvastigheid en redelijk heid combineert. De Britse premier bekende hiermede overigens dat zulk een politiek nog niet bestaat. Eisenhower had al vóór Mac- millans aankomst toegestemd in het houden van een topconferentie, doch het Westerse standpunt voor de komen de conferenties moet nog nader worden geformuleerd. Het huidige mooie voorjaarsweer maakt het mogelijk, dat Eisenhower en zijn hoge Britse gasten vandaag per helikopter naar „Camp David" vliegen na eerst een kort bezoek te hebben ge bracht aan Dulles in het ziekenhuis. De vlucht naar het conferentieoord duurt slechts een half uur. Eisenhower. Mac millan, Llovd en Herter zullen logeren en werken in het hoofdgebouw van het kamp. waar vier slaapkamers, een zit kamer, een eetkamar en een serre zijn. De pers is ondergebracht te Gettysbury cp ongeveer zestig kilometer afstand. Daar zullen James Hagerty en Peter Hope de Amerikaanse en Engelse zienswijzen wereldkundig maken. Wat er nog aan Amerikaans scepti cisme mocht resten inzake Macmlllans exploratietocht naar Rusland, probeerde Nixon gisteren op het vliegveld weg te nemen door de opmerking, dat het Amerikaanse volk en de regering waar dering hebben voor Macmlllans zeer toegewijde werk. Macmillan recht vaardigde zijn activiteit door te onder strepen. dat de huidige onderhandelin gen niet betekenen dat men zijn prin cipes prijs geeft. Conservatieven behouden twee Lagerhuiszetels De Britse conservatieven zijn gisteren bij een tussentijdse verkiezing te East- Harrow als overwinnaars uit de bus gekomen. De Lagerhuiszetel waarom de strijd ging, werd ingenomen door de conservatief Ian Harvey, die minister is geweest en zich uit de politiek heeft teruggetrokken. De conservatieve kan didaat kreeg 17.766 en de kandidaat van Labour 15.546 stemmen. Eveneens wisten de Britse conserva tieven hun zetel in het Lagerhuis te be houden by een tussentijdse verkiezing in Oost-Belfast, die noodzakelijk was in verband met het overlijden van de con servatieve afgevaardigde voor dit kies district. De kandidaat van de Unionisten voorstanders voor de aansluiting van Ulster bij Engeland kreeg 19.524 stemmen en de Labourkandidaat 14.264 stemmen. De Unionisten zijn verbonden met de Britse conservatieve partij. Ete meerder heid van de conservatieven was echter kleiner dan bij de verkiezingen in 1955. Door deze uitslag is de verhouding tussen conservatieven en socialisten in het Lagerhuis als volgt geworden: con servatieven 340 en socialisten (Labour) 279 zetels. Volgens politieke waarnemers is de uitsla 2 van de verkiezing in Oost-Bel- fast teleurstellend voor de aanhangers van de regering. Zij zijn van mening, dat het enthousiasme van zekere groe pen conservatieven, die hebben gepleit voor algemene verkiezingen in mei of Juni, door beide uitslagen waarschijnlijk wel wat bekoeld zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19