MOSKOU'S SATELLIETLANDEN BESTOKEN ARABISCHE MARKT „Brug-jaar" ontwricht klassieke gymnasiumopleiding aan basis Rodeprodukten zijn opvallend laag van prijs Wenen is ongerust over bedreigde exportpositie President Heuss bracht legende over zijn pacifisme om hals Zonder evident voordeel elders of selectieve ivaarde Naar de bodem van de wereld Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 maart 1959 Zesde blad no. 29700 (Van onze Weense correspondent) In Wenen maakt men zich grote zorgen over het dreigende verlies van de traditionele markten in het Nabije Oosten, waar de satellieten van Moskou zich langzaam, doch hardnekkig begin nen vast te zetten. De politie in Bagdad (Irak) tuft rond op Hongaarse motorfietsen van het merk „Pannonia". De treinrijtuigen, welke tussen Cairo en Port Said rijden, dragen het opschrift „Made in Czechoslovakia" en zelfs „Made in Bulgaria". Het is een onloochenbaar feit, dat Moskou zijn satellieten systematisch als pionnen naar voren schuift om straks het gehele Ooste lijke schaakbord te beheersen. In het Nabije- en Midden-Oosten treden communistische handels delegaties op die leningen aanbieden tegen con dities, welke het Westen onmogelijk kan doen. In steeds grotere hoeveelheden kopen zij wol op, katoen, graan, hout, fosfaten en koper. In ruil daarvoor bieden zij industrie-produkten aan die tot voor korte tijd door het Westen en ook door Oostenrijk werden geleverd. Eigen bevolking krijgt niets Deze economische infiltratie werd in 1958 begonnen toen vooral Tsjecho- Slowakije duizenden machines begon af te zetten, die niet alleen opvallend voor delig in prijs waren, maar ook goed van kwaliteit. Niet ten onrechte beweert dit land, dat het als exporteur van machines de vijfde plaats op de wereldmarkt inneemt. Het heeft in de afgelopen vijf jaar zijn uitvoer naar Egypte verdrie voudigd. Tevens exporteert het nu elfmaal meer naar Syrië dan zes jaar geleden. Ook Polen kon zich inschakelen, want al heeft het een zware economische crisis doorgemaakt, toch bouwt het in Perzië een suikerfabriek ter waarde van 3.2 mil joen dollar. Het nieuwe handelsverdrag tussen Tsjecho-Slowakije en de Verenigde Arabische Republiek vertegenwoordigt een waarde van acht miljoen dollar, waar door Tsjecho-Slowaküe in Cairo als exporteur de tweede plaats onder de landen achter het ijzeren gordijn inneemt, dus onmiddellijk na de Sovjet-Unie. Zelfs de landbouwstaat Bulgarije bleef niet achter en kon zyn handelsvolume met Syrië elfmaal vergroten. Op grond daarvan leveren zij aan de lopende band constructie-machines, lo comotieven en telefoon-installaties Slimme infiltratie De satellieten werken op dit econo mische front niet alleen eendrachtig 6amen, maar bovendien coördineren zij onderling hun offertes, waarbij de richt lijnen van Moskou stipt worden opge volgd. Volgens het handelsverdrag tus sen de Sovjet-Unie, Egypte en Honga rije moet Hongarije elektrische instal laties en onderdelen ter beschikking stellen, maar Moskou is de eigenlijke leverancier en legt zodoende de grond slag voor de bouw van een elektroden- fabriek in Egypte. Aan hetzelfde land leveren de satellieten machines voor een fabriek van geneeskundige instrumen ten, alsmede van staal- en aluminium- draad, maar Moskou houdt de touwtjes in handen door het nodige kapitaal te bezorgen en mèt de produktie ook nog het een en ander te controleren... aan de eerste etappe van de berucht gewor den Assoean-dam werken alle satellie ten mee. Voorts bouwt Tsjecho-Slowa kije op het ogenblik in Syrië, Egypte, in Irak en Libanon een suikerfabriek, een schoenenfabriek en een cementbedrijf met een capaciteit van 150.000 ton. Al leen in de Soedan bevinden zich 150 Tsjechische specialisten. De sterkste twee zenders op de middelgolf voor Nas sers propaganda ..Voice of Arabs" wer den door Tsjecho-Slowakije geleverd. Hongarije exporteert in volle omvang locomotieven, tractoren, treinrails en werktuigmachines. Hiervan nam Egypte vorig jaar locomotieven en treinwagons ter waarde van 20 miljoen dollar over. Bovendien bouwen Hongaarse ingenieurs het elektrische energie-station van El- Tabin in Egypte. Oostenrijk heeft 't moeilijk Onder de Oostenrijkse monarchie kon den de Hongaren en Tsjechen zich tot uitstekende constructeurs ontwikkelen. Deze begaafdheid hebben zij later nog geperfectioneerd en nu stromen dan machines en installaties het Nabije Oosten binnen, waar Oostenrijk vroeger als leverancier-in-het-groot optrad en waar het zich op het ogenblik moeilijk kan handhaven. Het heeft namelijk zijn eigen produktie grotendeels voor bin nenlands gebruik nodig, vooral voor het moderniseren van zijn spoorwegen. De twee nabuursatellieten echter behoeven iiiet zoveel rekening te houden met de wensen van de eigen bevolking, die zich voor het lokale treinverkeer tevreden moet stellen met ongelofelijk ouder wetse rijtuigen! Daarvoor in de plaats pronkt het Nabije Oosten met de nieuwste modellen „Made in Czechoslo vakia" In nauwe samenwerking ver sterken Praag en Boedapest hun econo mische druk niet alleen op Egypte, maar vooral op Irak. waarmee zij een nieuw handelsverdrag hebben gesloten. Wordt 1 april „grappendag?" (Speciale berichtgeving) De Nederlandse bond van handela ren in de feestartikelenbranche zal in zijn jaarvergadering, die op maandag 2G april in Hilversum wordt gehouden, het plan lanceren om met ingang van 1960 de eerste april officieel tot natio nale grappendag te proclameren. Zij wil op grote schaal propaganda maken voor de fopperij op deze dag, die daar aan officieus al jaar en dag is gewijd. Hitchcock snuffelde bij de Londense politie en Justitie Alfred Hitchcock begint half april met de opnamen voor „No bail for the judge". Het is het verhaal van een En gelse rechter, die beschuldigd wordt van moord. Ongetwijfeld een gegeven, waaraan deze knappe regisseur het hart kan ophalen. Hij heeft niet zijn naaste medewer ker, Herbert Coleman, een bezoek ge bracht aan Londen. Hij maakte daar voorbereidende studies. Hij kreeg daar de volledige medewerking van alle in stanties. Politie en justitie waren be reid alle deuren voor hem open te zet ten. Er is gretig gebruik gemaakt van dezse mogelijkheid zonder precedent. Scenarioschrijver Samuel Taylor heeft diep gegraasd om allerlei materiaal te vinden, dat voor een levendige achter grond van zijn verhaal kan dienen. Hij en Hitchcock kregen zelfs toestemming om foto's te maken van allerlei justi tiële onderdelen in werking. Belast en beladen met materiaal zijn de filmmen sen weer de Oceaan overgestoken om binnenkort in Hollywood met de studio- werkzaamheden een aanvang te maken. Samenwerking achter de (rode) schermen Dit alles is daar mogelijk omdat de instanties geheel de vrije hand hebben en beslissingen kunnen nemen, zonder bang behoeven te zijn voor interpella ties in het parlement. Ook weten zij dat zij hiervoor niet ter verantwoording zullen worden geroepen. Met de wen sen van de bevolking houdt men wel enigszins rekening, doch slechts in al lerlaatste instantie en alleen om verzet te voorkomen. Zodoende concentreren deze landen zich op de uitvoer naar het Nabije Oosten, waar zij het Westen willen uitschakelen. Voor de buiten wereld treedt iedere satelliet als afzon derlijke koper of verkoper op, maar achter de schermen werken zij onder leiding van Moskou samen, teneinde dit gebied politiek, economisch en psy chologisch te infiltreren. De satellieten doen hun werk goed. omdat zij de na tionalistische en anti-koloniale regis ters aldaar uitstekend weten te bespe len. Ze werken zelfs beter dan Moskou, dat niet op de voorgrond mag treden, omdat de Arabieren bang beginnen te worden. Maar voor deze onopvallende Tsjechen en vriendelijke Hongaren kan men niet bang zijn. Zij gedragen zich als naamloze kooplui met een onbe schreven lei. Gevaarlijke krankzinnige ontvoert moeder en kinderen Een ontslagen gevangene, Richard Payne genaamd, heeft in Charleston in de Amerikaanse staat West-Vir ginia een 29-jarige vrouw en haar 3 kinderen van 10, 7 en 5 jaar ont voerd. Als losprijs eiste hij dat iemand, met wie hij tot voor kort gevangen heeft gezeten, zou worden vrijgelaten, opdat hij zich op die man kan wreken. Hij heeft gedreigd de moeder en haar kinderen te zul len pijnigen als zijn eis niet zou worden ingewilligd. Payne werd door de politie een bijzonder gevaarlijke krankzinnige genoemd. De man, met wie Payne jarenlang een cel heeft gedeeld, ver klaarde dat zij nooit ruzie hebben gehad. De politie maakte later bekend, dat Payne bij Logan in West-Virgi nia is aangehouden. Hij schoot een maal door de achterruit van zijn auto op de hem achtervolgende po- litie-auto, maar kon daarna zonder veel moeilijkheden worden gearres teerd. De ontvoerde moeder met haar drie kinderen waren moe en honge rig, maar ongedeerd. De vrouw ver klaarde dat Payne sinds hun ontvoe ring zomaar wat had rondgereden". Bezoek aan officiersschool in Hamburg (Van onze correspondent in Bonn) Dezer dagen is de Westduitse Bondspresident Heuss voor het eerst in zijn tien jarige ambtsperiode bij het nieuwe Westduitse leger op bezoek geweest. Ironisch als hij is, zei Heuss, terwijl hij te Hamburg een officiersschool binnenstapte, met een variatie op Schillers Wallenstein: „Laat komt hij, maar hij komt". De rede die hij daarna voor de officieren heeft gehouden, acht men in West- Duitsland van zeer grote betekenis. Heuss stond namelijk volkomen ten onrechte bekend als een tegenstander van alles wat militair is! Men schoof hem pacifisme in de schoenen, dat hij in het geheel niet aanhangt. En men vergat dat hij tijdens de debatten over een grondwet in de Westduitse parlementaire raad in 1949, toen geen Duitser ook nog maar iets wilde weten van een eigen leger, de eerste en enige was die pleitte voor de dienstplicht, welke hij „het wettige kind van de democratie" noemde. Ruim 400 vaandrigs en tientallen of ficieren hoorden dat alles van Heuss te Hamburg aan: dat hij het was geweest, die dat tien jaar geleden had gezegd; dat hij expres jaren heeft gewacht om dat hij wilde zien hoe het nieuwe West duitse leger zich zou ontwikkelen en dat hij de man was. die in 1949 er voor had gezorgd dat in het programma van de eerste Westduitse regering-Adenauer de zorg voor officieren en soldaten nauw keurig omschreven stond. „Heuss als pacifist" werd op deze wijze door president Heuss zelf uit de wereld geholpen. Maar ter andere zijde nam hij ook geen blad voor de mond en zullen zijn uitspraken bepaald niet door iedere officier aanvaard zyn! Zo ivaarschuwde hij voor valse tradities in het leger. Met de overle vering van gewonnen veldslagen ko men weer niet, zei hij. En Heuss riep de jonge officieren toe: „Laat bij Uzelf niet de geest opkomen van oude-heren-clubs, de geest van tra ditieverenigingen". Dat zou leiden tot een schematisering van het sol datenleven, tot een breuk met het burgerleven. En Heuss aarzelde niet om de officieren te noemen, die op Wetsontwerp voortgezet onderwijs III. In het vorige artikel wijdden wij o.m. aandacht aan het moeilijke vraagstuk van de determinatie, dat is enerzijds de benaderende bepa ling van de begaafdheid van een leerling en anderzijds het vaststellen van het voor hem meest geschikte schooltype. In het kader van de mogelijkheden, welke het thans ingediende ontwerp van wet op het voortgezette onderwijs biedt, bespraken wij reeds de door minister Cals geïntroduceerde proefklasse als determinatiemiddel. Vermindering van kwaliteit De determinatie steunt in dit wets ontwerp echter op meer pijlers. De aansluiting of overgang tussen de verschillende vormen van voorberei dend wetenschappelijk onderwijs en algemeen voortgezet onderwijs (gym nasium, atheneum, lyceum) (havo, ulo) wordt het eerste jaar opengehou- houden door dit tot „brugjaar" te be stemmen. Behalve voor determinatie dient dit ook om de aanpassing van de leerlingen aan de nieuwe school te vergemakkelij ken en een goede basis te leggen voor het verdere onderwijs. Het lesprogram ma van deze brugklas zal in alle rich tingen van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs hetzelfde zijn. Slechts op de gymnasia zal daarnaast een beperkt aantal uren Latijn mogen gegeven worden, maar in elk geval min der dan thans het geval is. Hier stuiten we op een groot be zwaar. Terwille van het almachtige schema, dat het gehele voortgezet on derwijs moet omvatten, wordt de klassieke opleiding op het gymnasium aan haar basis ontwricht. Het komt hierop neer, dat de oplei ding in Nederland die bij uitstek de naam van kwaliteitsopleiding heeft, ver kort wordt Dit in tegenstelling tot de atheneum-h.b.s.-opleiding. die met een jaar verlengd wordt, maar waarvan het programma vrijwel geen verzwaring on dergaat. De minister heeft in een pers conferentie ter verdediging van zyn standpunt wel verwezen naar de vijf jarige Latijnse opleiding van het lyceum, maar hij verzuimde te vermelden, dat de positie van het Grieks op het lyceum belangrijk zwakker is dan op het gym nasium, speciaal wat de b-afdeling be treft Verder is het op zijn minst vreemd, dat de brugklas van het gymnasium, een school, waar de oude talen een hoofdrol spelen, het met zo weinig Latijn moet stellen, dat de determina tieve waarde ervan grotendeels ver loren gaat. Offer aan eenvoud van het schema Natuurlijk heeft ieder vak op zyn wyze determinatieve waarde, maar de oude talen stellen hun eisen. Ook hier kan men wel weer het lyceum als voor beeld naar voren brengen, dat een on derbouw zonder Latijn heeft, maar dan mag ook te berde gebracht worden, dat de determinatie, die het lyceum in deze Latijnloze onderbouw bereikt, volgens de statistiek allesbehalve waterdicht blijkt te zyn: het percentage zittenbly- vers in de gymnasiale afdeling van het lyceum is niet lager dan op het gym nasium. Welke mogelijkheden zijn er nu voor het Latijn in de brugklas? Allereerst zou men. in tegenstelling tot het wets voorstel, het Latijn in alle vormen van voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (gymnasium, atheneum, lyceum) kunnen opnemen. De gelijkschakeling met de pro gramma's van de brugklassen van het algemeen voortgezet onderwijs (HAVO- school, ULO) gaat dan wel verloren, maar een geheel identiek brugjaar voor zulke uiteenlopende schooltypen als gymnasium, atheneum, lyceum, HAVO-school, ULO) heeft slechts pa pieren waarde. Dit wordt slechts ge- eist door de eenvoud van het schema, dat echter niet opweegt tegen het feit, dat wij tegenover begaafde leerlingen in een periode, waarin zij juist goed kunnen opnemen, absoluut tekort schieten. De minister merkt zelf reeds op, dat overgang van leerlingen van algemeen voortgezet onderwijs (HAVO, ULO) naar voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (gymnasium, atheneum, lyceum) tot de zeldzaamheden zal behoren. Wanneer het Latijn in alle brugklassen van gymnasium, atheneum, lyceum wordt opgenomen, zou dit als goede basis kunnen dienen voor het eenvou dige Latijn, dat de minister op de athenea wil invoeren. Misschien dat op deze wijze dit onderwys niet ontaardt in potjes-Latijnachtige kennis. Geen „basic-Latin" De kwestie, of men Latijn in de brug klassen van het gymnasium, van het ge hele voorbereidend wetenschappelijk on derwys moet opnemen of niet hangt, o.i. samen met de positie van het Latijn aan het atheneum. Zoals gezegd, wil minister Cals op dit schooltype eenvou dig Latijn invoeren vanwege de alge mene vorming. Er bestaat echter geen „basic-Latin", Latijn heeft pas waarde voor de algemene vorming, als men het grondig bestudeert. Meer aan te bevelen daarom is de positie van het Latijn als „goed verzorgd" vak op de hbs in het plan-Bolkestein 1946, dat natuurlijk veel verder gaat dan het thans voorgestelde, eenvoudige Latijn. Daardoor zou het La- tyn in de brugklas voor het gehele voor bereidend gymnasium, atheneum, ly ceum, des te meer gemotiveerd zijn. Maar ook tegen het „Bolkestein- Latijn" zyn bezwaren. Er zijn leerlin gen met eenzijdige exacte aanleg, die goede academici kunnen worden, maar met de beoefening van talen overhoop liggen. Voor hen vormt het Latijn een verzwaring, die niet geheel te recht vaardigen is. Verder is het de vraag, of ons land het extra aantal classici kan opbrengen, dat dit onderwijs moet geven. Ook voor het eenvoudige Latyn op het atheneum zien wij in dit op zicht de toekomst niet gunstig. Bewust isolement Een classicus zal in het algemeen zijn levensvervulling niet kunnen vinden in het onderwijzen van eventueel bestaand „basic-Latin", zelfs indien dit gegrond vest is op een brugjaar met stevig La tijn. Of wordt er misschien een lagere acte Latijn ingevoerd? Wij geloven niet in deze mogelijk heden voor het Latijn op het atheneum en komen tot de volgende conclusie: Het Latijn als determineervak in de brugklas van het gymnasium, gedoceerd in ongeveer de huidige omvang; geen Latijn in de brugklas van het atheneum en lyceum. De overgangsmogelijkheid tussen gymnasium en andere vormen van voortgezet onderwijs is dan vermin derd. Dit betrekkelijke isolement zal het gymnasium gaarne aanvaarden. De ouders kiezen dit speciale schooltype voor hun kinderen doelbewust. Natuur lijk blijft de kwestie, wat te doen met gestrande, gymnasiale brugklassers. In dien zij over de gehele lijn niet voldoen, zullen zij naar een aanmerkelijk een voudiger vorm van onderwys moeten overgaan. Deze categorie zal echter nooit groot zijn. Vooral op een gymnasium, dat zijn leerlingen opneemt via een proefklas. De uitsluitend op het Latijn ge strande gymnasiale brugklassers zullen niet zo'n achterstand geboekt hebben, dat zij niet met enig bijwerken kunnen plaats nemen in een tweede klas van atheneum of lyceum. Dr. J. A. G. VAN DER VEER (rector Sted. Gymnasium te Utrecht en oud-leraar Sted. Gymnasium te Lelden). 20 juli 1944 poogden Hitier uit de weg te ruimen, hetgeen in bepaalde Westduitse kringen nog altijd aan leiding geeft tot een discussie over verraad of geen verraadtl Op deze wijze waagde de intellectueel, de schrijver, de president, het om het nieuwe Westduitse leger te confronte ren met enkele begrippen, die het nieu we leger niet kan negeren; zoals de zin van het soldaat-zijn in deze atoom pe riode, waarin het er niet meer om gaat ot een soldaat iets moet wagen om de slag te winnen, maar waarin het gaat om het voorkomen van een oorlog, met om het winnen daarvan. In deze tijd, aldus Heuss, is de soldaat er niet om te vechten, maar om te voorkomen dat er gevochten zal moeten wordenEn voorts kantte Heuss zich tegen de al te decoratieve zijde van het soldaat-zijn: de uniformziekte, het hangen aan uiter lijkheden, zoals men dat hier dagelijks in de „nieuwe" maar bijna weer oude Duitse uniformen van het nieuwe le ger kan opmerken Zo kwam Heuss, vrij laat, bij het nieu we Westduitse leger om daar enige evi dente waarheden te zeggen. En om heel goedmoedig minister van Defensie Strauss (die ook aanwezig was) op de vingers te tikken, toen deze op een ge geven ogenblik Heuss opperbevelhebber van het leger noemde. „Ik vergeef U het woord opperbevelhebber", zei Heuss. .Krachtens de grondwet is in vredestijd de minister van Defensie verantwoorde lijk voor de strijdkrachten, terwijl pas bij het afkondigen van de defensiestatus (in feite oorlog) de bondskanselier het opperbevel in handen krijgt". Gisteren werd op het Martinikerk hof te Groningen het door prof. Wenckebach vervaardigde oorlogs herinneringsmonument geplaatst. Oud-minister-president dr. W. Drees zal het monument op 25 maart onthullen. Een uitzondering Lee J .Cobb is een van die zeldzame figuren in Hollywood, die zich tevreden stellen met een plaats op de tweede rang. Hij zou niet eens een „ster" wil len zijn. Het bevalt hem best de tweede viool te moeten spelen en het betaalt ook goed Hij speelt kleine karakterolletjes. „Ik kan zo nog meer geld maken dan de meeste sterren. Ik kan in film na film werken en behoef me er niet ongerust over te maken of het publiek op me uitgekeken zal raken. Bovendien kun nen deze karakterrolletjes vaak meer voldoening geven. En er zit voldoende kans in om de aandacht te trekken. Maar niet teveel a.u.b.^.—" Overigens rekende Heuss ook, kort maar krachtig, af met ds. Niemöller, die de opleiding tot soldaat een opleiding tot de hogeschool van misdadigers zou heb ben genoemd. Zo kwam Heuss bij het leger: als, zo als hij hetzelf zei, een burger zonder minderwaardigheidsgevoelens .1 Het enige terrein, dat totnutoe voor het menselijk onderzoek onbereikbaar bleek Grootse plannen van de Franse Marine Het is niet mis wat de Franse Marine i het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek willen gaan doen: varen op een diepte van 11.000 meter! Elfduizend, dat is bijna driemaal het huidige we- DE VEROVERING VAN OE DIEPTE RECORDS VAN HET DIEPZEE.ONDERZOEK reldrecord duiken dat zes jaar geleden door luitenant Houot met zijn toestel de FRNS 3 op 4050 m. werd gebracht. De bodem van de wereld was daar mede nog lang niet bereikt want de grootste gemeten zeediepte is ca. 12.000 m.. een diepte, die vorig jaar pas werd ontdekt in de Stille Oceaan. Als men dus een toestel op 11.000 meter kan brengen heeft men bijna de bodem van de wereld bereikt en een dergelijk toe stel staat thans op de Franse marine werf in Toulon op stapel. Deze „duik boot" (bathyscaaf) zal met de nieuwste hulpmiddelen worden uitgerust voor het binnenhalen van dieren en grondmon sters. De door prof. Piccard ontworpen brandstofdrijver, alsmede speciale schijnwerpers maken de „diepte-duik boot" tot het neusje van de zalm, een stevig „neusje" overigens want het toe stel is berekend op een druk van 1 ton (duizend kg!) per cm2 te weerstaan. Het toestel moet wel zo enorm stevig zijn, omdat by elke tien meter die men dieper in het water duikt, de druk met één atmosfeer toeneemt, d wz. dat men op 100 meter diepte reeds een druk van 10 kilo op elke cm2 moet kunnen weer staan. Volgens geruchten hoopt men in de loop van dit jaar de bathyscaaf gereed te hebben voor de afdaling naar het enige terrein, dat nog onbereikbaar voor de mens is, de diepzee. In de tekening geven wij een overzicht van de grootste zeediepte en de behaalde resultaten van het diepzee-onderzoek. Letterlijk en fi guurlijk een donker geval want betrek kelijk kort na het zee-oppervlak wordt het steeds donkerder in het water tot er uiteindelijk geen sprankje licht meer is en alles in een sinister zwart is ge huld. Van welk een intense duisternis en stilte de zee op 12.000 meter is laat zich slechts gissen, voorlopig is deze diepte voor de mens onbereikbaar. Waarom nog de onrust naar de diepte als men al die onrust aan het hemelruim heeft, zal menigeen zich afvragen. De wetenschap heeft echter groot belang bij het diepzee-onderzoek en vele vraag stukken met betrekking tot de verschij ningsvormen en de ontwikkeling van het leven zijn nauw by de diepzee be trokken. Ook kunnen tal van problemen aangaande de vorming van de aarde en de krachtverhoudingen in de waterstro mingen nader tot een oplossing worden gebracht als de mens de bodem van de wereld weet te veroveren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17