PRESIDENT JE RADEN IS EEN NIEUW SPEL IN WASHINGTON extra hevig Het publiek interesseert zich voor de vraagwie in 1960 hoogste functionaris wordt Is Bollenstreek aangewezen op uitbreiding van de industrie? „Gang van zaken in stembureaus beinvloedde uitslag zeker niet'" Alle instanties ontkennen nieuwe Britse maatregelen tegen K.L.M. Nederland richt zich tot K.S.G. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 maart 1959 Vierde blad no. 29700 (Van onze correspondent in Washington) Washington is wederom met vuur begonnen het gezelschapsspel te spelen, dat hier periodiek bijzonder populair is: „presidentje raden". Met dat verkleinwoord bedoelen wij niets denigrerends. Het schijnt goed Nederlands te zijn om spelletjes met verkleinwoorden aan te duiden. Hoe dik de stammen ook waren, wij allen hebben „boompje" verwisseld, natuurlijk hebben we „haasje" over gesprongen en „diefje" (of „diefie") met verlos gespeeld. Pas op 11 juli 1960 begint het Democratische partijcongres, waar de Democraten hun kandidaat voor het presidentschap zullen kiezen en eerst op 8 augustus van dat jaar zullen de Republikeinen zulk een congres houden. zeker voordeel: zij zullen, wanneer zij hun eigen kandidaat kiezen, reeds weten wie de Democraten in het veld brengen. Zij kunnen daarom die man kiezen, die zij de meeste kansen geven tegen die Democraat. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat dit Nixon of Rockefeller zal zijn. Er kan intussen nog heel wat gebeuren Maar al zijn die congressencon venties noemt men ze hier nog ver af, het seizoen voor bovengenoemd politiek gezelschapsspel is definitief begonnen en van nu af aan gaat er bijna geen avond voorbij te Washington, waarop men niet de vraag hoort stellen „wie denk jij, dat in I960 president wordt?" Wanneer een Amerikaan op die vraag moet antwoor den, wordt zijn repliek nogal eens ge kleurd door sympathie voor of afkeer van een bepaalde politieke partij. Een objectief buitenlander heeft minder last van partij-invloeden en hij is daardoor wellicht minder positief in zijn ant woord. Er kan nog zoveel gebeuren vóór de zomer van 1960. Op dit moment kan echter wel het volgende worden te berde gebracht. De 'kandidaten, die in het kamp van de Democraten op het ogenblik worden ge noemd, zijn veelal bekwame mannen, maar velen van hen hebben tot dusverre niet het formaat of de allure van een president der Verenigde Staten. Neem de jeugdige Senator Kennedy bijvoorbeeld, een man, die men als een serieus kandi daat moet beschouwen. De jongste groepen van de Amerikaanse kiezers zullen het wellicht juist aantrekkelijk vinden om te stemmen voor een kandi daat die er nog zo jongensachtig uitziet, maar vele ouderen zullen Kennedy nog te jeugdig achten voor de waardigheid van Amerika's hoogste ambt. Onwillekeurig is hier al terstond een element naai* voren gekomen, dat bij zonder zwaar weegt in de Amerikaanse verkiezingen van deze tijd: het uiter lijk van een kandidaat. Kennedy's uiterlijk heeft zijn voor. en nadelen. De Senator van Massachusetts ziet er be slist aantrekkelijk uit, hij heeft „gla mour", maar hij iseen „glamour boy", een „knappe jongen". Hij is zeker niet dom, maar tot dus verre heeft hij Amerika niet overtuigd van zijn originaliteit of wijsheid. Kennedy zou zeer geschikt zijn voor vice-president en datzelfde kan men zeggen van andere kandidaten als Sena tor Symington van Missouri, Senator Humphrey van Minnesota, gouverneur Meyner van New Jersey. Derde kandidatuur Twee Democraten die beiden met extra nadruk verzekeren, dat zij niet voor het presidentschap in aanmerking willen komen werden hier nog niet genoemd. Beiden hebben, vergeleken met de wèl genoemden, meer allure en for maat! Dit zijn Stevenson, die in 1952 en 1956 reeds kandidaat is geweest voor de Democratische partij, en Lyndon John. son, de leider van de partij in de Senaat. Vooral onder de intellectuelen in Ameri ka vindt men nog veel aanhangers van Stevenson, doch de vak-politici betwij felen het of een man. die tweemaal ver loren heeft, nog een kans kan maken op een overwinning. Lyndon Johnson is een Senator uit Texas, uit het zuiden dus. Zou men hem tot kandidaat kiezen, dan zou dat een ware revolutie betekenen. In het alge meen was men voorheen van oordeel, dat een kandidaat uit het zuiden geen kans kon maken, omdat de vooruitstre vende stadsbevolking in het noordoosten vcan Amerika nooit haar steun zal ge ven aan een man, die men associeert met het conservatieve zuiden. Johnson schijnt zijn handicap wel te beseffen: meer en meer legt hij er de nadruk op, dat hij een man is uit West-Texas, waar het ras-probleem niet erg belangrijk is. Meer en meer ook gaat hij steun zoeken in de volkrijke staten van Amerika's westkust. Het feit, da.t hijzelf een .ran cher" is, doet hem daarbij stellig goed. Heeft Johnson voldoende allure? Som migen achten hem in de eerste plaats een politicus, niet zozeer een staatsman. Er zit wel iets waars in die opmerking, maar het is voor een president van Ame rika toch. beslist een voordeel, wanneer hij zoals Johnson de kunst mach tig is om het congres naar zijn hand te zetten. Blijken de handicaps voor John son toch te machtig om het bot kandi daat voor het presidentschap te bren gen, dan kan men er zeker van zijn, dat deze vertegenwoordiger van Texas gro te invloed zal hebben op de keuze van de kandidaat. Hij kan de man zijn, die de schaal doet overslaan ten gunste van een waarschijnlijk niet al te vooruitstre vende, aspirant. Nixon of Rockefeller De Democratische conventie wordt een maand vroeger gehouden dan de Repu blikeinse. Dit geeft de Republikeinen een Radarsignaal door Venus teruggekaatst Het radarstation van het Lincoln- laboratorium te Westford in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft in fe bruari een radarsignaal naar de pla neet Venus gezonden, dat teruggekaatst is naar de aarde, waar het 5 minuten na uitzending werd terug ontvangen, zo is door dit laboratorium bekendgemaakt. Men heeft echter een maand nodig ge had om de gegevens nauwkeurig te veri fiëren. Nixon is sedert 1952 Amerika's vice-pre sident en daardoor goed ingewerkt in de problemen van 'het Witte Huis. Tegelijk echter associeert men hem met een wat vermoeid geraakte groep van regerings figuren. (al is Nixon zelf vol vitaliteit). Rockefeller is enige maanden geleden gekozen tot gouverneur van de staat New York, Hij was een van de weinige Repu blikeinen, die een overwinning wisten te behalen in een periode, waarin het getij zeer gunstig was voor de Democraten. Ook Rockefeller heeft „glamour" maar zijn uiterlijk is veel mannelijker en ge rijpter dan dat van Kennedy. Rockefeller moet men progressiever aChten dan Nixon en dat is een voor deel voor de gouverneur van New York. Ook al zijn de afgevaardigden naar een republikeinse conventie vrij conserva tief, doorgaans zien zij toch wel in dat een progressieve kandidaat de meeste kans heeft op een overwinning. Mocht Eisenhower om gezondheidsre denen niet tot- het einde van zijn termijn in functie kunnen bljjven dan zou Nixon hem opvolgen. In dat geval zou Rocke feller geen kans krijgen op de kandi daatstelling, want een president-partij, leider kan voorzichzelf gemakkelijk vrij baan maken. Er kan dus nog van alles gebeuren en Washington kan nog zestien maanden lang op volle kracht een gis-spel beoefe nen, dat tenslotte tevens een gok-spel zal worden. Minister Struycken opende Staten-Generaal Hedenmiddag te kwart voor een zijn in de Ridderzaal de leden van de Eerste Kamer en die van de nieuw gekozen Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeengekomen. In naam van H.M. de Koningin heeft minister mr. Struycken, de buitengewone zitting van de Staten Generaal geopend. De verenigde vergadering van de bel de Kamers werd gepresideerd door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Tot de plechtigheid waren uitgenodigd de leden van de Raad van State, de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de directeur van het ka binet der Koningin, de president van de Hoge Raad der Nederlanden, de ge volmachtigde ministers van de Ned. Antillen en Suriname en de leden van het kabinet. Na opening der bijeenkomst deed de he,er Jonkman o.a. voorlezing geven van het K.b., waarbij hij tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd. Tot leden van de commissie van in- en uitgeleide benoemde de voorzitter vervolgens de Eerste-Kamerleden Van Hulst en me vrouw Schouwenaar-Franssen en de Tweede-Kamerleden Van den Tempel, Albering en Versteeg. Deze commissie begaf zich naar de diplomateningang van de Ridderzaal om de minister te ontvangen. Onder leiding van haar voorzitter, de heer Van Hulst ging, de commissie de minister vooraf naar een voor de troon geplaatste tafël. Minister Struycken sprak vervolgens een kort openings woord uit. Kring Sassenheimse bedrijven belegde in Lisse forumavond over streekrapporten Onder buitengewoon grote belangstelling, o.w. de burgemeesters van Lisse, Warmond, Sassenheim en Voorhout, had woensdagavond een forum plaats dat belegd was door de Kring Sassenheimse bedrij ven. Het forum dat in de Nachtegaal te Lisse plaats had, stond onder leiding van de heer A. M. Mees, directeur van de N.V. Sikkens' Lakfabrieken te Sassenheim, met als leden de heren J. v. Nieuwkoop, econ. drs., W. J. E. Tissing, dir. Tissing N.V. Woninginrichting, D. J. v. Herwaarden, dir. v. Herwaarden's Steenfabriek te Hillegom, dr. M. A. J. Visser, LEI, ir. W. F. Schut. Stad en Landschap van Z.-H.. A. G. v. d. Veen, econ. drs. ETI en door verhindering van de heer G. F. B. Maas, dir. G.A.B. Lisse de heer Hubers van datzelfde bureau. Het doel van de bijeenkomst was om zich een gefundeerde mening te vormen over de onlangs verschenen sociaal-economische studies van het LEI, ETI en Stad en Landschap van Zuid-Holland. Ieder forumlid kreeg 7 minuten spreektijd toegewezen om een bepaald gedeelte te belichten. Voor de pauze was uitsluitend het forum aan het woord: na de pauze werd door verschillende sprekers met het fo rum van gedachte gewisseld waarin we voornamelijk konden belusteren de dis crepantie die in de Bollenstreek ontstaat tussen de toename van de beroepsbevol king, de afname van de werkgelegenheid en de seizoenswerkloosheid, een typisch verschijnsel in de bollencultuur. Hier voor werden twee oplossingen aan de hand gedaan: meer industrie in de Bol lenstreek of migratie van de bevolking. GUNSTIGE LIGGING De heer v. d. Veen wees op de gunstige ligging van de Bollenstreek, die een be langrijke ontwikkeling met zich bracht van de bloembollencultuur, van industrie in sommige plaatsen en met een rede lijke middenstand. De streek heeft ook een belangrijke recreatieve functie te vervullen. De hoofdgedachte moet zijn een evenwicht te vinden tussen de ver schillende functies uit de streek. Dr. Visser wees eveneens op de gun stige ligging van de streek voor de bloembollencultuur. Spreker vond het zo jammer, dat de Bollenstreek zo in gebakerd ligt in de Randstad Hol land want hierdoor is geen ha grond meer veilig. Zal de Bollenstreek deze enorme druk kunnen weerstaan? Dat zal afhangen van de effectiviteit van de veiligheidskleppen. Met deze veiligheidskleppen bedoelde de heer Visser het niet noodzakelijk zijn van verdere verstedelijking en industria lisatie want voor de bevolking van de streek liggen er mogelijkheden vlak in de buurt. De bollenmensen moeten el kaar vinden om de arbeidsomstandig heden even aantrekkelijk te maken als in de industrie. Ir. Schut stelde dat de stedebouw een dienende functie heeft; zij moet de ten- denzen uit het verleden en uit de toe komst verantwoord samenstellen voor het heden. In de toekomst zal er nog een groot deel van de ruimte voor niet- agrarische doeleinden gebruikt moeten worden. De heer Schut vond het gevaar landschappelijk geheel verloren zal gaan: alle bomen zijn verdwenen, op de grond wordt geteeld en langs de wegen staan de huizen. INDUSTRIE-AANTREKKING De heer Hubers wees erop, dat de cij fers van de bevolkingstoename in de streek hoger liggen dan elders en zelfs hoger dan het landelijk gemiddelde, waardoor ook de beroepsbevolking toe neemt. Uitbreiding van de bevolking en uitbreiding van de werkgelegenheid hou den geen gelijke tred en door het ont breken van industrie kan dit zelfs lei den tot structurele werkloosheid. Mo- reel-ethisch bezien is aantrekking van industrie voor de bevolking het beste. De heer v. Nieuwkoop, een echte bollenman, vond dat er onvoldoende rekening is gehouden met het areaal van de toekomst. Verdere industriali satie noemde spreker een versnippe ring van bollengronden; de grens van de industrie is in de rapporten niet aangegeven: dat vond de heer Van Nieuwkoop jammer. De heer v. Herwaarden was een pleit bezorger voor de toename van de in dustrie in de streek. Hij wees erop, dat per ha bollen slechts 2 man werk vin den, voor de industrie is dat 100 man. De heer Tissing was bevreesd voor de kwetsbaarheid van de middenstand bij het nastreven van eenzijdig belang. Wat moet er in de Bollenstreek gebeuren? Migratie van de bevolking of uitbrei ding van het bloembollenareaal of in dustrievestiging om de discrepantie op te lossen. De burgemeester van Lisse schaarde zich achter de voorstanders van meer in dustrie. Voor hen die geregeld de raads vergaderingen bijwonen zal dit wel geen nieuw gezichtspunt zijn. UITBREIDING BOLLENAREAAL Prof. v. Slogteren was van mening, dat het areaal nog gemakkelijk uitgebreid kan worden. Outillage en vakmanschap ontbreekt bij de buitenlanders, anders niet denkbeeldig dat de sfeer van het zou het daar even goed gaan als bij ons. De informateur prof. Beet zet zijn consultaties voort. Gisteren ontving hij in het ministerie van Algemene Zaken achtereenvolgens (vlnr) de heren Oud, Bruins Slot en Tilanus, die uiteraard) op de fiets arriveer de. Een Paasdronk Onze wijnafdeling biedt U Norm. pr. p. 3 fl Spec, pr p. 3 fl. Beaujolais 9.75 8.75 Liebfraumilch 13.05 11.75 Vermouth Ricordo 11.25 10.50 Statiegeld is niet inbegrepen' VROOM DREESMANN LEIDEN Vragen in de Amsterdamse raad Op verzoek van het Amsterdamse raadslid, de heer J. M. den Uyl (PvdA), heeft burgemeester Van Hall gister avond een korte verklaring afgelegd over van bepaalde zijde geeritiseerde handelingen bij verkiezingsbureaus te Amsterdam, naar aanleiding waarvan, zoals bekend, namens het Gereformeerd Politiek Verbond bij de Tweede Kamer niettigverklaring van de stemming en hertelling van de stemmen is aange vraagd. De zaak ligt thans in handen van de Tweede Kamer en daarom achtte de burgemeester het niet juist nu een mening te geven. Hij wilde geen invloed uitoefenen op de vrije meningsvorming der Kamerleden. Geen invloed Indien er echter bepaalde manipula ties zouden hebben plaats gevonden dan zouden deze naar zijn mening niet van de minste invloed zijn op de uitslag van de stemming. Hij zei in vol vertrouwen de beslissing nu over te laten aan de Tweede Kamer. Mr. Van Hall zei bijzonder weinig waardering te hebben voor de wijze, waarop deze zaak aan het rollen is ge bracht, Hij zei niet dan de grootste minachting te hebben voor het optreden van een gemeenteambtenaar, die zelf voorzitter van een stembureau is ge weest. doch die om bepaalde redenen door B. en W. niet werd herbenoemd. „Ik vind dit een wonderlijk optreden, waarvan ik nauwelijks haa verwacht dat dit in ons democratisch land moge lijk was". Schriftelijk Het raadslid, de heer L. Seegers (C.P.N.). heeft het hoofdstedelijk col lege van burgemeester en wethouders schriftelijk vragen gesteld over deze kwestie. Hij vraagt zich af of die mede werking van niet-leden van het stem bureau niet een uitvloeisel is van de druk. die wordt uitgeoefend om toch maar zo snel mogelijk het aantal stem men vast te stellen. En zijn de hande lingen bovendien niet een gevolg van het uitbreiden van de openingstijd der stembureaus van 17 tot 19 uur. Kunstvlieggroep Kon. Luchtmacht naar Las Vegas Vier vliegers van straaljagers van het type „Thunderstreak" van de Ned. Kon. Luchtmacht zullen maandag a.s. via Parijs met een transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht naar Las Vegaa in de Amerikaanse staat Nevada ver trekken, om daar deel te nemen aan de internationale vliegdemonstraties, welke daar op 15 april worden gehouden als onderdeel van het van 12 tot 19 april te houden eerste „World congres of Flight*. Prins Bernhard zal, zoals is gemeld, een gedeelte van dit congres bijwonen en o.a, een toespraak houden tot de congressisten. Commandant van het Nederlandse viertal is de 28-jarige kapitein-vlieger Hendrik N. Themmen uit Groningen. Rechtervleugelman is de 25-jarige eerste luitenant-vlieger Theodorus G. Groot- hoff uit Ede, linkervleugelman is de 31-jarige kapitein-vlieger Peter van der Meulen Kunee uit Amsterdam en vierde man is de 26-jarige eerste luitenant vlieger Robert M. Veenhuysen uit Alphen aan den Rijn. Scherpe kritiek in „Manchester Guardian" (Van onze Londense correspondent) Er was bij de desbetreffende instan ties in Londen gistermiddag niets be kend over enig voorstel of voornemen om het aantal KLM-ladingen in Man chester en Prestwick te beperken. Men maakte ons er ten overvloede op attent, dat een dergelijke kwestie niets met de BOAC te maken heeft, omdat het hier immers overeenkomsten tussen regerin gen betreft. Dit is natuurlijk goed en wel, maar de genationaliseerde Britse luchtlijnen en de regering zijn tenslotte ten nauwste met elkaar verbonden. De BOAC-woordvoerder verzekerde ons ech ter met de hand op het hart, dat hij tot wij hem hierover ondervroegen, niets van het ANP-bericht had verno men, noch van de kwestie zelf. Geen commentaar Het Britse ministerie van Transport en Burgerlijke Luchtvaart weigerde elk Onze kracht moet zijn een kwaliteits- produkt. Uit de discussies bleek, dat het groot ste deel der aanwezigen voorstanders waren van uitbreiding van het bollen- areaal, maar dat men daarom nog niet behoeft te zeggen: geen industrie. Er zijn nog altijd grote vlakten van hoogwaardige bollengrond waar gras op groeit, zodat de mogelijkheid voor uitbreiding aanwezig is. Maar men zal de boeren, die dat land in gebruik hebben, eraf kunnen krijgen? Het was maar goed dat de heer Mees een einde maakte aan de besprekingen. De genoemde rapporten bevatten genoeg stof om er nog eens een paar avonden aan te geven. commentaar. Bij de Nederlandse ambas sade had men geen enkele informatie over de kwestie ontvangen. Dit is veel betekenend, omdat aan de aandacht van prof. Goedhuis onze attaché voor burgerlijke luchtvaart in Londen, die internationaal tot de grote deskundigen op het gebied van luchtvaartrecht be hoort weinig of niets pleegt te ont snappen. Ook bij de KLM in Londen was er niets bekend over pogingen tot aantasting van de KLM-rechten. Protectionistisch In een hoofdartikel onder de kop „Vrijheid om te vliegen" beschuldigde de „Manchester Guardian" de Britse regering gisteren van een protectionis tische mentaliteit. Het blad doelt daar bij op het besluit van de Britse rege ring inzake de KLM-vluchten naar Singapore. Het dringt er voorts op aan de groei van de KLM niet te stuiten door maat regelen die niet in overeenstemming zijn met een eerlijke concurrentie. Het blad wijst er dan op, dat de KLM en de Sabena bijgedragen hebben tot een gezonde ontwikkeling van de Britse luchtvaart. Omdat de regering zich ge plaatst ziet voor grote tekorten bij de BOAC. dient zij niet alle gevoel voor verhoudingen te verliezen bij het afwe gen van commerciële voordelen tegen over politieke nadelen, aldus de „Man chester Guardian". Nederlandse steun Het blad merkt op dat de protectio nistische mentaliteit die tot het besluit inzake de KLM-vluchten naar en van Singapore heeft geleid, bijzonder slecht in overeenstemming is te brengen met sas* xmmrw r r i irüiT wmm Een getekende afbeelding van het zeer moderne Engelse schip Ama zon"dat binnenkort door Prinses Margaret te water zal worden ge laten. Het schip kost 50 miljoen gulden. Duitse invoerbeperking van kolen geloakt De Nederlandse regering heeft zich gewend tot de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en haar verzocht ervoor te waken, dat er voor de Nederlandse havens, met name voor Rotterdam, geen discrimina tie ontstaat door de beperkingen, welke West-Duitsland heeft gelegd op de in voer van kolen uit derde landen. Deze beperkingen bestaan zoals bekend uit het heffen van een invoerrecht van 20 DM per ton op in West-Duitsland in gevoerde kolen uit derde landen. Daar bij kan echter een hoeveelheid van 5 miljoen ton vrij van dit invoerrecht worden ingevoerd. De Nederlandse regering herinnert de Hoge Autoriteit eraan, dat volgens de bewoordingen van de aanbeveling, wel ke dienaangaande door de Hoge Auto riteit aan de Westduitse regering werd gedaan, de Westduitse regering iedere discriminatie bij de toepassing van het contingent voor vrije invoer dient te vermijden en dat dit ook slaat op de vervoerswegen. Dezer dagen zal er in de Bondsdag gesproken worden over de verdeling van dit contingent over de verschillende le verende landen. de huidige Britse campagne om de V.S. er toe over te halen een meer „ver licht" standpunt in te nemen bij de onderhandelingen met hun bondgenoten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13