Molen „De Haas" te Benthuizen verkeert in zeer slechte staat AARLANDERVEENS BLOKHUIS WORDT SPOEDIG GESLOOPT Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars 75 jaar Loop der bevolking te Leiden DONDERDAG 19 MAART 1959 Instorting kan elk moment plaats vinden De tijd is voorbij, dat men overal in Nederland de molens zag, in rijke verscheidenheid, want door de technische evolutie heeft 'men allengs snellere manieren gevonden om het werk te doen, dat in vroeger jaren door molens werd verricht. Daardoor is het aantal molens aanzienlijk minder in aantal geworden en moet men zich thans in vele gevallen beijveren om een molen, die gedoemd schijnt te moe ten verdwijnen, toch te behouden. In de „goede, oude tijd" telde de provincie Zuid-Holland zeer veel molens. Bij de meeste dorpen kon men buiten de polder om een molen vinden en het landschap werd er prachtig door gestoffeerd, het dorpsbeeld er geheel door beheerst. Een dorp was nu eenmaal niet volledig zonder een molen, die van heinde en verre reeds zichtbaar was en die een bepaald cachet aan een dorp gaf. Sindsdien is er zeer veel veranderd. Molens zijn ver dwenen en molens zijn hersteld; er zijn slechts weinig molens overge bleven en deze verkeren alle nog niet eens in blakende welstand. De molen „De Haas" aan de Dorpsstraat in Benthuizen bijvoorbeeld, staat er maar haveloos bij sinds de wieken zijn verwijderd. Het recente verleden is wel zeer dra matisch. In 1944 was deze afgeknotte korenmolen eigendom van de Coöpera tieve Dorsvereniging „Benthuizen en Omstreken". Toen jaren geleden het voornemen be. stond tot verminking want in feite moet de destijds gedane verbouwing als een verminking worden gezien van de molen over te gaan, zijn bij de eige naar, genoemde Coöperatieve Dorsver eniging, pogingen gedaan dat te voorko men, helaas zonder resultaat. Reeds in 1933 is van gemeentewege aan de minis, ter v. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen medegedeeld, dat door de Maal- en Dorsvereniging „De Tijdgeest" besloten was tot gedeeltelijke sloping van de in het dorp staande windkoren- molen. POGINGEN TOT HERSTEL In het jaar 1932 vestigde „De Hol landse Molen" de aandacht er officieel op, dat „de mooie korenmolen te Bent huizen in zün bestaan bedreigd wordt en gaarne eventuele medewerking wil ver lenen om tot een bevredigende oplossing te komen: „het behoud van de originele korenmolen". De mogelijkheid tot behoud van de molen „De Haas dient in ernstige over weging te worden genomen, aldus „De Hollandse Molen" in haar uitspraak van 1932. Dit is echter inmiddels weer 27 jaar geledenDe bovenkruier was toen echter in handen gekomen van de Coöperatieve Malerij, die een elektrische installatie bezat en dientengevolge van oordeel was, dat de molen als zodanig overbodig was geworden. De eigenaresse van deze molen zou hem echter nog wel willen bezigen, in dien een tegemoetkoming in de kosten van het onderhoud zou worden ont vangen en een dergelijk voorstel werd dan ook aan de gemeenteraad gedaan. Bij aanneming van het voorstel zou ook „De Hollandse Molen" bereid zijn f. 50,— ineens bij te dragen. De gemeenteraad ging hiermede niet akkoord. INSTORTING DREIGT Al met al, de Benthuizer molen „De Haas" is nog steeds wiekenloos. Enkele jaren geleden werd de zware molenas voor sloop verkocht en de molen staat momenteel op instorten. De toestand is zodanig, dat elk moment volkomen in eenstorting kan plaatsvinden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat Benthuizen zijn reeds jaren geleden ontmantelde molen (zonder wieken en stelling en toch beheerst hij het dorpsbeeld!) bin nenkort dreigt te verliezen, tenzijer een wonder gebeurt! De molen in oude glorie. Inzet: zo ziet het geheel er nu uit. Sinds enkele dagen is het muurwerk en de verankering van de molenromp in een zodanige staat, dat onmiddellijk ge vaar voor de omgeving aanwezig is. Nie mand kan zeggen, om de molen van daag, dan wel over tien jaar in elkander zal storten, doch elk moment dient het ergste te worden gevreesd. Deze Benthuizer molen, die de naam „De Haas" draagt (vermoedelijk naar de eerste eigenaar van die naam) en mo menteel eigendom la van de gebrs. Bak ker, dateert uit het jaar 1780 en is nog steeds in gebruik. Het betreft hier een ronde stenen stellingmolen-bovenkruier, welke is ontdaan van roeden, as, stel ling en overgrote deel van het gaande werk. In deze molen zijn twee koppelstenen, een koekenbreker en een haverpletter ondergebracht. Ontdaan van de wieken, is de molen oud en in zeer slechte staat. De hoogte is ongeveer vijfentwintig me ter en hij stond, volgens de gegevens in oude archieven, zeer goed te wind. Op de molen is het windrecht gevestigd. Belangrijke aanwinst volksgezondheid IVIT-GELE KRUIS KREEG EIGEN WIJKLOKAAL IN KATWIJK/RIJN In het Parochiehuis werd gisteravond een vrij goed bezochte jaarvergadering gehouden van de afdeling Katwijk van de R.-K. Vereniging voor Ziekenverple ging „Het Wit-Gele Kruis". Na een woord van welkom door de voorzitter, de heer C. Braun, wees de voorzitter op het feestelijk karakter van de vergade ring in verband met de opening van het eigen wijklokaal en sprak er zijn vreug de over uit dat, na 25 jaar behelpen, de ingebruikneming nu kan plaats vinden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer S. Hofstra, ging uitvoerig in op de activiteiten der afdeling over het afge lopen jaar. Hieruit bleek o.m. dat de wijkverpleegster, zuster Nivarda, bijna 3100 bezoeken had afgelegd en, in sa menwerking met de plaatselijke afdeling van de Zuidhollandse Vereniging „Het Groene Kruis", had deelgenomen aan 43 zittingen van het consultatiebureau voor zuigelingen en 44 zittingen van het consultatiebureau voor kleuters. Het financieel verslag van de penningmees ter, de heer J. A. Slootbeek, vertoonde een nogal ongunstig beeld met een na delig saldo van f535,63. De begroting toont een tekort van f 1320.—. Uit een toelichting bleek, dat het budget ongun stig werd beïnvloed doordat hierin de kosten van inrichting van het nieuwe wijklokaal zijn verwerkt. Wegens perio dieke aftreding van de heer C. Braun en mejuffrouw B. Grimbergen, die zich niet herkiesbaar stelden, had vervolgens een bestuursverkiezing plaats, waarbij met grote meerderheid van stemmen werden benoemd de heer Willemse en mejuffrouw Kavelaar. Uit het voltallig bestuur werd hierna de heer Willemse tot voorzitter gekozen. De officiële inge bruikneming van het nieuwe wijklokaal werd. met enige toepasselijke woorden, verricht door pastoor F. P. M. van de Vliet, door het ontsluiten van de deur, waarna de leden in de gelegenheid wer den gesteld het doelmatig ingerichte vertrek in ogenschouw te nemen. Natuurlijk zijn er ook mensen, die weinig heil zullen zien in herstel en volkomen restauratie, want „wat wil men toch met dat oude ding!" maar deze categorie zal het net zo vergaan als hen, die aanvankelijk dezelfde mening waren toegedaan, doch naderhand erg enthousiast werden om de molen te be houden. Benthuizen heeft nóg steeds een mo len, hoewel ontmanteld, die terugblikt op een roemrijk verleden, toen hij nog trots en fier stond te pronken in volle glorie; met lustig draaiende wieken Een historisch bouwwerk, dat door in storting gedoemd is te verdwijnen, moet worden gered van haar ondergang en daarom is er alle reden voor, dat er mensen moeten worden gevonden, die bereid zijn te offeren voor de terugkeer van een gerestaureerde molen „De Haas", voorzien van stelling en vier lus tig draaiende wieken! De molen „De Haas" beheerst nóg het gehele dorps beeld, doch indien niet onmiddellijk zal Verruiming onoverzichtelijk kruispunt Reeds vele jaren is het kruispunt Nieuwkoopseweg-Dorpsstraat in Aarlanderveen een der gevaarlijkste kruisingen in de Rijnstreek. Gelukkig weten vele weggebruikers dit en er wordt dan ook vrijwel altijd met de nodige voorzichtigheid over deze praktisch onoverzichte lijke viersprong gereden. Gebeurde dit niet, dan gebeurde er in vele gevallen een ongeluk. De kleine ongevallen, meestal schadeaanrijdin- gen, die er plaats vonden, zijn dan ook zeer talrijk. Ernstige ongeluk ken kwamen er gelukkig nog nimmer voor, al liep de schade vaak wel eens in de duizenden guldens. Advertentie Feestavond in Alphen In mei bestaat de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzame laars 75 jaar. In verband hiermede wordt op Hemelvaartsdag (7 mei) in nilversiun een nationale tentoonstel ling gehouden met materiaal van de leden. En in acht gemeenten zijn of worden door het hoofdbestuur beleg de jubileum-bijeenkomsten gehouden, n.l. in Vlaardingen, Den Haag, Alk maar, Amsterdam, Alphen a. d. Rijn, Nijmegen, Deventer en Apeldoorn. In Alphen is die feestavond gisteren ge houden in Toor waarbij ook de leden van de afdelingen Bodegraven, Bos koop en Utrecht uitgenodigd waren. De voorzitter van de afdeling Alphen, de heer H. Verschuur Hzn., opende de avond, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Spreker verwelkomde de le den van het hoofdbestuur en de gasten van elders. Spr. prees het in de oprich ters van de afdeling Alphen, dat zij aansluiting zochten bij de landelijke bond, wat veel voordelen geeft. Hierna was het woord aan de voorzitter van de jubilerende bond, mr. C. M. Taat uit Boskoop. De vereniging telt nu 2400 leden en men heeft internationale rela ties. Toen de bond in 1884 werd opge richt, waren er, blijkens een uitgegeven krantje, 32 leden. Er kan dus van be hoorlijke groei gesproken worden, hoe wei de moeilijkheden niet ontbroken hebben. De doelstelling is in feite onver anderd gebleven, hoewel de praktische uitvoering zich wel wijzigde. Aanvanke lijk was het verzamelen van postzegels net zoiets, als men nu suikerzakjes doet. De ontwikkeling van de filatelie is in zekere zin een wetenschap geworden. Om ook eens de leden in de gelegenheid te stellen aan te tonen wat zij bezitten, heeft men de jubileumtentoonstelling te Hilversum georganiseerd, die traps gewijze, via de afdelingen is opgezet. Spr. hoopte dat een en ander niet al leen voor de landelijke vereniging, maar ook voor de afdelingen stimulerend zal werken, want men wil ook hiprin elkan der dienen. Bij monde van de heer D. Verzijden, secretaris van de vereniging, heeft de jury hierna gerapporteerd over de elf in NEDERLANDSE FILM VOOR AMERIKAANSE OLIEMAATSCHAPPIJ Gerard J. Raucamp van Carillon Films te Rijswijk heeft onlangs in op dracht van de Caltex Oil Company een studiereis gemaakt, die hem o.a. door het Midden-Oosten voerde. Hij heeft materiaal verzameld voor het schrijven van een scenario over de wereldtanker- vaart van deze Amerikaanse oliemaat schappij. De bedoeling is, dat hij daarna dit scenario zal verwerken tot een kleu renfilm van een half uur. bestemd voor vertoning in ruim zeventig landen. In deze film zal men de nadruk leggen op de mens. die op de tankers vaart en zijn verantwoordelijkheid voor het feit, dat de olie daarheen wordt gebracht waar ze nodig is. worden ingegrepen, zal de op instorting staande vertrouwde molen spoedig naar de historie worden verwezen en dat zal voor het dorpsbeeld funest blijken te zijn! GEDEELTELIJKE AFBRAAK In een gesprek, dat wij met de huidige eigenaren, de gebrs. Bakker hadden, bleek,, dat zij aan burgemeester en wet houders hebben verzocht toestemming te verlenen om de korenmolen gedeelte lijk te slopenvoorlopig tot één ver dieping boven de stellinghoogte, waar door het bedrijf in het resterende ge deelte kan blijven uitgeoefend worden. de afdelingen uitverkoren inzendingen, die deze avond weer geexposeerd waren, ter mogelijke doorzending naar Hilver sum. Vier waren uit Alphen, vijf uit Boskoop, een uit Utrecht en een van een lid uit Abcoude, die via Aiphen deel nam. De inzendingen van laatste noemde en de secretaris van Alphen, de heer J. C. Meyer, en twee leden uit Bos koop werden geschikt geacht voor de na tionale tentoonstelling in Hilversum. Dividend A.K.U. 12% (11%) De directie van Algemene Kunstzijde Unie NV te Arnhem deelt mede, dat is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1958 op de gewone aandelen een slotdividend uit te keren van 8% in contanten. Tezamen met het reeds ge declareerde interimdividend wordt het dividend over 1958 dan 12 Hiervan is 11 uit de winst over 1958 afkomstig, terwijl 1% wordt onttrokken aan de di videndenreserve. (Over 1957 werd totaal 11% betaald, en wel 10 uit de winst en 1% uit de dividendreserve). Stichting geologisch onderzoek Ned. N. Guinea De minister van Zaken Overzee en die van Financiën a.i. hebben een „Stichting geologisch onderzoek Ned.-Nieuw-Gui- nea" in het leven geroepen. Deze stichting heeft ten doel de orga nisatie en uitvoering van een algemeen economisch-geologisch onderzoek in Ned.-Nieuw-Guinea, met bijzondere aan dacht voor nucleair belangrijke delfstof fen. Dit zal geschieden in samenwerking met de dienst in Ned. Nieuw-Guinea, belast met de zaken van de mijnbouw. Voorzitter van de Raad van Bestuur dezer stichting is de heer B. Krijger, secretaris-generaal van het Ministerie van Zaken Overzee. Prins Bernhard spreekt te Las Vagas (Nevada) Prins Bernhard is de voornaamste spreker op het banket van het wereld congres voor aviatiek, dat op 15 april te Las Vagas, in de Amerikaanse staat Nevada wordt gehouden. Het banket wordt gehouden ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de N.A.V.O. Alvorens naar Las Vagas te reizen ver blijft de prins enige tijd in Canada en Californië. Op 20 april wordt hij voor een bezoek van twee dagen in Washing ton verwacht, daarna keert hij naar Nederland terug. OUD-TONEELCRITICUS J. B. SCHUIL GEHULDIGD Ter gelegenheid van het feit, dat het 40 jaar geleden is, dat in de Stads schouwburg te Haarlem de eerste school voorstelling werd gehouden, is gister middag de 83-jarige oud-toneelcriticus, de heer J. B. Schuil o.a. schrijver van vele jongensboeken gehuldigd. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers deelde mede, dat het gemeentebestuur besloten heeft de schilder Kees Verwey opdracht te verlenen een portret van de jubilaris te schilderen. Het schilderij zal in de Haarlemse schouwbrug worden op gehangen. Nadat de heer Schuil enkele geschen ken waren aangeboden, droeg de toneel speler, Jan Mus, die tijdens de herdachte eerste voorstelling mede optrad, enkele werken voor. Het toneelgezelschap „Puck" gaf tenslotte een voorstelling van Molieres „De Vrek". Thans is het zo, dat binnen niet al te lange tijd een verruiming van deze vier sprong tegemoet gezien kan worden. Het voormalige blokhuis van de Neder landse Spoorwegen, waarin de overweg wachter voor het lijntje van ..Belló', dat van Alphen naar Uithoorn v.v. reed, woonde, is door de laatste bewoners, de familie Aartman, ontruimd en staat klaar om gesloopt te worden. Het pro vinciaal bestuur, dat het huis reeds en kele jaren in bezit heeft, wil echter hier geen half werk doen en meteen ook de tegenovergestelde hoek. waar het bedrijf van de heer Rosens tra ten gevestigd is, saneren. De onderhandelingen hierover zijn reeds in een vergevorderd stadium en aangenomen mag worden, dat men het over de detailpunten wel eens zal worden. Zodra men het over de financiële kwestie eens is, zal het voormalige blok huis eerst nog even als opslagplaats voor de heer Rozenstraten gebruikt worden, tot zijn nieuwe bedrijf gereed is, daarna zullen beide hoeken verruimd worden, zoals de westelijke hoeken, waardoor het uitzicht belangrijk verbeterd is. Het blokhuis op de foto is in het be gin van de eerste wereldoorlog in ge bruik genomen en vele jaren door de overwegwachter, de heer Kaspers, be woond. Toen oudejaarsavond van 1935 met veel feestlawaai voor de laatste keer de bomen gesloten en geopend werden, kwam ook het blokhuis spoedig daarna leeg te staan De laatste maanden is er weinig aan het huisje gedaan, zelfs heeft de Aarlanderveense jeugd, na het ver trek van de familie Aartman meteen maar alle ruiten vernield, vandaar, dat tal van stevige planken het inwendige nog beschermen. (Foto Leidsch Dagblad). GEVESTIGD In week van 5 t.m. 11 maart 1959 J. Cové en fam., kruidenier, Sumatra- straat 155; N. W. Wennekers en fam., caféhouder, Nieuwe Rijn 19; J. A. Bax en fam., matrassenmaker, Hansenstr. 77; D. G. van Dijk en lam., kunstschilder, a/b ws Utr. Jaagpad; E F. Ditmar en lam., kruidenier, Lijsterstraat 9; A. H. Corpel en fam., timmerman, Plet Hein- str. 20; V. J. M. Giindlach en fam., mach.bankwerker, Hansenstr. 15a; G. van Kooten, Moddermanstr. 7; A. Oudshoorn. Piet Paaltjenspad 7; M. A. F. van Dooren geb. Cordens, verpleegster, Rijnsburger- weg 10; N. A. Wind, 11 verpleegster, Witte Singel 27; C. J. Westrik Broeksma, kan toorbediende. Lage Morsweg 63; H. W. van der Wolf, Witt? Singel 88; E. L. Humme, arts. de Sitterlaan 86; A. A. G. M. van Wouw, de Laat de Kanterstr. 30a; M. G. Kuhl, hulp i/d huish., Roo- denburgerstr. 57; J. M. van der Kaaij, dienstbode, Uiterstegrt. 44; J. Bekooij, be tonwerker. Hoge Morsweg 16; A Elkink, 11. verpleegster, Mezenstr. 2; C. J. Zit man gcb. Hazenberg, de M. v. Streefkerk- str. 34; H. van Lier, hulpbaas spinnerij, Drie Octoberstr. 45a; A. de Haas, huis houdster, Evertsenstr. 49; J. G. Ver boon Seb. Van Rooijen, Rijnsburgerweg 157; J. Bregonje, technicus, Telderskade 18; J. A. M. Brugman, firmant modehuis. Ra penburg 47; L. M J. van der Horst, Rijksambtenaar, Zeemanlaan 3; A. W. van Katwijk, kleuteronderwijzeres, Jan v. Goy- enkade 13; C. P. Meertlns geb. Ruge- bregt. Morsstr. 4; A. Vis, Bakh. Rozen- boomstr. B. W. Hageman, Beatrlxstr. 27; S. A. Griffin, med .analiste. Nachte gaallaan 5; I. E. Druker, Piet Paaltjens pad 6; D. Rakic, Oude Vest 35; P. Bark hof en, stoffenwever, Jacob Catslaan 107; H. W. Jonker, stoffenwever, Jacob Cats laan 107; L. M. A. van Hasselt, typiste, Groenhovenstr. 21; M. C. Kakebeeke. ver pleegster, Witte Singel 27; I. E. Bakels geb. Fitscli. Oude Vest 7; A. Talma, Ra penburg 122; F .van Velsen, boorder schrijfmach.fabriek, Gasstr. 26; M. M. du Mortier geb. Zeestraten. Rljndijkstr. ?2; T. G Lanenga, mach.stlkster, Pr. Fre- derikstr. 16; J. J. Put, geb. Schoolderman verkoopster. Buitenruststr. 4a; H. T. van der Plas. 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P. J. M. de Boer, hulp i/d. huish., Roodborststr. 3; A. Boot. loopjongen, Cronjéstr. 2a; A. A. Trouwborst, ethno- loog, Zoeterwoudseweg 102; B. de Boer geb. Scheurwater, Pasteurstr. 50; A. J. E de Almeida, secretaresse. Rijnsburgerweg 31f; F. Soesman. Thorbeckestr. 15; R. Soesman, Thorbeckestr. 15; W. M. van Loon geb. Ouwerkerk. Jul. v. Stolberg- hof 33; G. J. M. Groenendaal. militair. •Tulianastr. 59; A. Plu, dameskapper, Vijf Meiplein 74; M. C. Lamboo, ambt. PTT, 1 l.ammenschansweg 134; M. G. S. Leferlnk, ïöntgenlaborante. Roodborststr 41; P. Gutjt, zeevisser, Dijkstr. 17; A. van Elven stijlwandbouwer. Hoge Rijndijk 280; B. Niezen, militair, Noordelnde 2a; R. Görtz, Rapenburg 80; M. H. Tensen, Johan de Zuidstraat Wittstr. 14; C. H. Smit, militair. Noord einde 2a; S. K. Bruinsma, verpleeghulp, Leeuwenhoekstr. 2; R. Ockerse. militair, Kanaalweg 99; S. de Boer, losarbeider, Pasteurstr. 60. VERTROKKEN S. O. Bergen en fam., Boshuizerkade 14, nr. Suriname; L. W BoumanDe Roock en fam.. Aalmarkt 11. nr. Epe, Woldberg- weg 8; F. C. de Vos en fam., Boshuizer kade 24, nr. Delft, Meermanstr. 166; W. M. den Boer, Zoeterwoudseweg 120, nr. Oegstgeest, Oude Rijnzichtw. 8; L. A. V. Metzemaekers en lam.. Jan v. Goijen- kade 18. nr. België; A. M. van Berkel, f;eb Van der Werf en fam., Beijerinck- aan 26, nr. Soest, C. Huygenslaan P. D. Schouten en fam., Haverstraat nr. Australië; P. Lepelaar en fam., Bree- straat 153, nr. Australië; H. E. Schtltte en fam., Kapelstr. 1, nr. Oegstgeest, Ju- lianalaan 15; H. P. van Venetiën en fam. Mariënpoelstr. 41, nr. Gouda, Joubertstr 161; J. M van Kerkhof fEkelschot, Meerburgerstr. 9, nr. Oegstgeest, de Kem- penaerstr. 64; M. de Kleijn, Pres. Stein- str. 28a, nr. Tilburg, A. Paulownastr. 2; M. G. VogelaarBouwhuizen, Hooigrt. 28 nr. Alkemade, Kerkstr. 47; G. Woeltjes Willemse, Schoolstr. 2, nr. Doetinchem, Papaverstr. 2; J. A. de Reuver, Vijf Mei laan 61, nr Iran; M. J. PeterseDlels, Beestenmarkt 11, nr. 's-Gravenhage. Reinkenstr. 69; J. Bod(jn. Beestenmarkt 11, nr. 's-Gravenhage, Reinkenstr. 69; L. Ingenluyff, Rijnsburgerweg 10, nr. Suri name; J. A. Noordijk, Rijnsburgerweg 10, nr. Warmond, Waagda-m 30; A. H. Bek kers geb. Krops, R.- en Schiekade 95b, nr. 's-Gravenhage. A. Paulownastr. 69a; C. Gutter, Wasstr. 55. nr. 's-Gravenhage. Corn, de Wittlaan 111; J W. van Beek, Drie Octoberstr. 33a, nr. Assen, Steen- dijk 150; C. van Schle, Witte Singel 27. nr. Katwijk, Sandtlaan 34; J. J. Henne- man, Haagweg 41, nr. Brits-Oost-Afrika; M. Volkers, Coornhertstr. 49, nr. Nieuw- Zeeland; A. H. J. Halewijn, Spie- ghelstraat 30 a. nr. Zaandijk, R. Bor- stiusstr. 2; A. H. JansenSchippers, Lijsterstr. 2, nr. Doetinchem, Rijksweg 65; H. F. E. M. van Gllse. Herengrt. 100. nr Nieuw-Zeeland; W. H. de Sitter, Witte Singel 36. nr. Duitsland; L. Luiken Baang Thara, Bakkersteeg 5; Thailand: K. L. de Wit, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; H. S. Kok, Hogewoerd 40. nr. Hilversum, Noodweg 37; J. C. van AmeromVahrmeyer, Lijsterstr. 26. nr. Rijnsburg, Korte Vaart 3; A. W. Mante, Lange Mare 33, nr. Voorburg. Ln v. N. Oosteinde 250; G. de Lange, Rijnsburger weg 10, nr. 's-Gravenhage, Zwarteweg 74d; W. Kuiper, Rijnsburgerweg 86, nr. Bo- venkarspel, Spoorslngel 7; J. van der Stelt. Rapenburg 79. nr. Oegstgeest. Hoge Morsweg 118; J. C. VerdoornZechner, Hoge Rijndijk 128; nr. Wassenaar. Konij nenlaan 40; H. Kruis, v. Vollenhoven- pin. 98. nr. Oegstgeest. Regentesselaan 27; M. E. W. ter Haar, Maredijk 1. nr. Oegst geest. Geversstr. 75; G. Nauta. Staring- kade 34, nr. Amsterdam. Westerdokstr 3 hs.; B. A. RutenfranB, Lage Rijndijk 6a, nr. Wierden, Enter Hambergerweg 1: A. Montanus,__Sumatrastr. 21, nr. Katwijk, Koperen jubileum burgemeester Van Berckel in Noordwijk Op 1 mei a.s. zal het 12 jaar gele den zijn, dat burgemeester mr. G. F. W. van Berckel het ambt van eerste burger van Noordwijk aanvaardde. Ter gelegenheid van dit koperen ambtsjubileum staan een huldiging in een zitting van de gemeenteraad en een receptie op het programma. Er is een comité gevormd, waarin zit ting hebben de heren J. van Leeuwen, J. de Geus, wethouders, de fractievoor zitters, de heren jhr. A. W. G. van Riemsdijk, F. Rippen, M. C. J. Bedelaar en G. Vogelaar, de gemeentesecretaris, de heer B. Ike en de gemeenteontvan ger, de heer A. Dekker. Dit comité organiseert een actie om de jubileurende burgemeester een geschenk aan te bieden. Dat ging te ver! (Van onze correspondent) In een textielzaak te Den Haag, welke bij wijze van reclame bij aankoop van goederen aan iedere klant de helft van het reisgeld terugbetaalt, vervoegde zich een Nederlandse dame, die in Parijs woont. Zij kocht een pantalon voor plus minus f. 30.ging daarna naar de kas sa. Op haar vraag of men inderdaad het halve reisgeld terugbetaalde, werd be vestigend geantwoord. Groot was ech ter de verbazing van de cassière toen de vrouw haar een treinkaartje vanaf Parijs toonde. Toen zij de directie hier van op de hoogte bracht en deze de dame aan haar verstand trachtte te brengen, dat dit wel een beetje té veel gevraagd was, werd haar toon minder vriendelijk en dreigde zij zelfs zich met de politie in verbinding te zullen stellen. Wél bood men haar aan haar reis van af Roozendaal te vergoeden, als zijnde het eerste station binnen de Nederland se grens van Parijs af. De dame zei hier geen genoegen mee te zullen nemen en herhaalde haar dreigement. De directie gaf echter geen kamp en handhaafde haar aanbod. Zij is van mening dat ad vertenties in Nederlandse bladen voor in Nederland woonachtige mensen be stemd zyn. „Ze kunnen wel met een reisbiljet uit Australië komen en dan ons voor de kosten willen laten opdraaien", zy ons de directeur, „maar dó&r trappen we dan niet in Van een foto en een huwelijk Oudjes vinden elkaar (Speciale berichtgeving) Een foto in de krant heeft twee be jaarde Rotterdammers, die elkaar 50 jaar niet meer hadden gezien, bij el kaar gebracht. In september bracht Koningin Juliana een bezoek aan het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Oostervantstraat in Rot terdam. Er kwam een foto van in de krant, waarop de vorstin het werk be kijkt van de nu 83-jarige heer J. A. Knebel. Deze krant kwam terecht in het rusthuis „De Goede Ree" te Sommels- dijk, waar de 80-jarige mevrouw Mina GaandersenFilius woont. Zij herken de in de heer Knebel haar buurman, die 50 jaar geleden naast haar had ge woond. Het contact werd snel gelegd. Er wa ren heel wat oude herinneringen op te halen. Het resultaat? Wanneer Volks huisvesting hun een huurmachtiging verleent en ze voldoen aan de richt lijnen. want inplaats dat ze samen 60 zijn, zoals moet om een vergunning te krijgen, hebben zij een eeuw over willen zij trouwen en een huisje huren in Hoogvliet. Voor een gezellige levens avond samen! Fascistische en anti-joodse Hongaren in Beieren Een sociaal-democratische woordvoer der heeft gisteren op een persconferen tie in München gezegd, dat Beieren een internationaal centrum van fascistische en antisemitische emigranten uit Hon garije is. In door deze mensen uitgege ven geschriften worden de in Neuren berg veroordeelde oorlogsmisdadigers „de beste mannen van Europa" genoemd en het doden van de miljoenen joden „de grootste leugen in de geschiedenis". Volgens de woordvoerder biedt de wet in Beieren geen mogelijkheid tot vervol ging van de auteurs. Er bevinden zich ongeveer 7.000 Hongaren in Beieren. Spaanse arbeiders vonden antieke schat in kruik In September j.l. vond een groep Spaanse arbeiders, die te Carambola in de buurt van Sevilla aan de oever van de Quadalquivir aan het werk was, een kruik van aardewerk met daarin een halssnoer, twee armbanden en twee rijk versierde halsbanden alles van goud. Men neemt aan, dat deze kostbaarheden behoord hebben aan een van de konin gen van Tartessos, een stad aan de Spaanse Atlantische kust. die in de zevende eeuw voor Christus door Griek se handelaren werd aangedaan en later door de Carthagers werd verwoest. Het middenstuk van de twee halsban den is van koper, een metaal waarom het Koninkrijk Tartessos beroemd was. Verdere opgravingen ter plaatse hebben sporen aan het licht gebracht van wat een belangrijke gemeenschap geweest schijnt te zijn Men ontdekte o.a. tal rijke stukken aardewerk met gekleurde versieringen waaruit invloed van Kelti sche zowel als Middellandse Zeekunst blijkt. De Prawda vreest spionage achter Amerikaanse sekten De „Prawda" maakte gisteren mel ding van de toegenomen activiteit van de Amerikaanse religieuze sekte die be kend staat onder de naam van Jehova's Getuigen. Zij is in de Sovjet-Unie ver boden. Vooral in de gebieden rond Irkoetsk en Tomsk en in het westelijke deel van de Oekraine zou zij actief zyn. De „Prawda" schrijft, dat het niet mo gelijk is om onverschillig te blijven tegenover de wederopstanding van deze „macht der duisternis". Het partyorgaan van de Russische commumsten bericht voorts dat de „Ze vende-da sadventisten" eveneens een sekte van Amerikaanse oorsprong hun netwerk in de Sovjet-Unie uitbrei den. De „Prawda" vraagt dan om meer aandacht voor „deze apostelen, die spionage bedrijven en werken voor de oorlogsophitsers".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5