MPOUN EXPRESS 19?5 „Moeilijke taak ligt in het verschiet" 16?s zëlP schilders!' vraag geen verf vraag: Nieuwe persbreidel in Frankrijk VRIJDAG 13 MAART 1959 Andere bladen over de uitslag: Eclatante overwinning voor de V.V.D. Verpletterende nederlaag voor de com munisten. Dit zijn de meest in het oog springende resultaten van deze verkie zingsuitslag. Het blijkt, dat prof. Oud in het ka tholieke bolwerk Maastricht kwam, zag en overwon. Want de liberalen kwamen daar van 1.7 op 5.9%. Trouwens, in het gehele Zuiden boekte de VVD een klei ne, doch opmerkelijke winst. Dit alles neemt niet weg, dat men on danks de verheugende liberale winst bij de Kabinetsformatie stellig niet over rozen zal gaan. Het feit, dat ook ditmaal geen enkele partij de meerderheid be haalde. moet noodzakelijkerwijze leiden tot combinaties. Er zal nog heel wat „combinatie"-spel voor nodig zijn, om Nederland de regering te bezorgen, die past op de stembusuitspraak van deze 12de maart. Moge het in deze tijd van voortdurende internationale spanningen een regering zijn van doortastende én bezonnen kracht. (Alg. H.-blad) Het evenredigheidsbeginsel, dat ten grondslag, ligt aan ons kiesstelsel, be vriest de politieke verhoudingen in ons land.. In dit licht bezien, kan men toch wel zeggen dat, vergeleken bij de ka merverkiezingen in 1956. er een opmer kelijke verschuiving heeft plaats gehad. Zo is een winst van de VVD van zes zetels toch zeer opmerkelijk. Het opmerkelijkste van deze verkie zingen is wel het herstel van de P.v.dA. sinds haar teruggang bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden in het vorig jaar. Dat zij niet meer de grootste partij in de Ka mer zal zijn, doet niets af aan het feit dat de andere partijen rekening zullen moeten houden met verandering in het politieke klimaat, dat zich blijkbaar de laatste maanden in Nederland heeft vol trokken. Het herstel van de socialsten is hoofd zakelijk te danken aan het feit dat zij de laatste maanden vrijuit een oppo sitionele propaganda hebben kunnen voeren. Een groot succes heeft de Pacifistlsch- Socialistische Partij behaald. Zij heeft dit succes ongetwijfeld te danken aan haar leuze „Tegen atoombewapening". De angst voor eenalles vernietigende atoomoorlog leeft zeer reëel onder de mensen. Doch behalve dit eerste pro grammapunt staat ook op hun verlang lijst nationalisatie van alle grotere be drijven, van het transportwezen enz. Voor ex-CPN-aanhangers. niet meer gelovend in de oudepartijdiscipline (de splitsing, die de Bruggroep veroorzaakt heeft, heeft men kennelijk gezien als een persoonlijke controverse in de par tijleiding). voorwaar een aantrekkelijk programma. Waarschijnlijk heeft echter ook een klein gedeelte van de linkervleugel van de P.v.d.A. zijn stem aan deze partij gegeven. Nationalisatie van bedrijven is een oud socialistisch stokpaardje. (De Tel.) Over de liberale winst het zal nie mand behoeven te verbazenverheugen wij ons natuurlijk. Wat er met die libe rale winst gaat gebeuren laat zich even wel nog niet voorzien. In zekere zin be horen ook de socialisten tot de win naars; de som van de stemmenpercen tages van PvdA en PSP is niet ver af van het percentage van de PvdA in 1956 Er is dus gebleken, dat er een sterk so cialistisch element bestaat in ons volk. De beide winnaars liberalen en so cialisten zijn onverzoenlijk van elkaar gescheiden. De verliezers d.w.z. de confessionele groeperingen zijn mis schien voor de libarelen geen onaan vaardbare partners. Maar voor die groe peringen zijn de socialisten misschien ook niet onaanvaardbaar. Het kan weer een moeizame formatie worden, waarbij hoogstwaarschijnlijk de leider van de KVP. de grootste partij, zal moeten voordansen. (N.R. Crt.) De vraag die men zich natuurlijk di rect na het bestuderen van deze uitslag 6telt is: Wat nu? Resumerende: De stem van de op positie zal krachtiger klinken in 's Lands vergaderzaal, dank zij de groei van de VVD. Socialisten en Katholie ken echter hebben samen een meerder heid (96 van de 150 zetels), zodat er een brede weg schijnt open te Üggen voor prof. Romme's oude en nimmer opge geven ideaal: Samenwerking tussen so cialisten en katholieken in de regering. (Alg. Dgbld) De vorming van een nieuw kabinet lijkt ons na deze verkiezingen niet een voudiger geworden dan voorheen. De socialisten, gezien de stroming naar her stel en onder de druk van de pacifisti sche dissidenten, zullen waarschijnlijk wensen kenbaar maken, die vele anderen te ver zullen gaan. Bovendien hebben sommigen van hen zich niet afkerig ge toond van een oppositie-periode. De katholieken staan nu eigenlijk in het midden. Hun leider, prof. Romme, heeft zich over het algemeen vol begrip getoond voor de PvdA, zodat theoretisch wederom een rooms-rode coalitie moge lijk lijkt. Het is echter de vraag of de socialistische eisen nu wel aanvaardbaar zullen zijn voor zijn partij. Indien dit niet het geval is, zou de KVP wel eens aansluiting kunnen zoeken bij de twee grote protestantse partijen, hoe ver zwakt zij ook zijn, hetgeen een christe lijk kabinet zou opleveren, doch geen meerderheid in de Kamer. Dat deze twee laatste partijen zich alleen met de PvdA tot een kabinet zouden verenigen, lijkt onder de huidige omstandigheden niet mogelijk. Tenslotte is er nog de VVD die per se niet met de PvdA in een re gering wil, zodat zij zich alleen met de christelijke partijen kan verbinden. Men zal zich in liberale kring zeker ernstig beraden op welke wijze men het land in positieve zin kan dienen: in een regering of weer als opbouwende oppositie in de Tweede Kamer. Met dat al vrezen wij, dat een moeiza me kabinetsformatie voor de deur staat. Wij hopen, dat de partijen bij hun be raadslagingen over hun binnenlandse geschillen niet uit het oog zullen ver liezen, dat buiten onze grenzen o.m. de dreiging van „Berlijn" bestaat. (Het Vaderland) De uitslag van de verkiezingen van gisteren is teleurstellend. Een christelijke politiek vindt in de nieuwe Kamer geen meerderheid. Dat is de harde werkelijkheid waar wij voor staan. Desondanks verliezen wij de moed niet. In onze verkiezingsactie hebben wl) duidelijk laten zien en wij hebben daar op de weerklank van ons volk gevonden dat wij strijden voor de doorwerking van het evangelie in ons nationaal-politieke leven. Wij wisten dat wij daarbij maar een instrument waren in de hand van onze Meester. Wij wisten van onze te kortkomingen, wU wisten ook van de zuiverheid van onze doeleinden. Wij aanvaarden de uitslag en wij blijven volharden bij het ideaal. (Trouw) Deze vervroegde verkiezingen waren bedoeld om een nieuwe grondslag te kunnen krijgen voor een kabinet. Uit de nieuwe zetelverhouding blijkt al direct dat de mogelijkheid voor een kabinet, dat enkel op KVP, AR en CH steunt - met de helft van de Kamerzetels - niet aanwezig is. Het zou dus om een kabi net moeten gaan. waarin of ook de PvdA of de WD vertegenwoordigd is. De libe ralen zullen echter zeker hoog te paard zitten en de PvdA zou tot de conclusie kunnen komen, dat een meer linkse koers haar trekkracht weer verhoogt. Zo bekeken moet zeker gesproken worden van een moeilijke uitslag. (Volkskrant) De verkiezingsuitslag geeft ons weinig reden tot juichen, ook als is de KVP dan opnieuw als de grootste partij uit de stembus te voorschijn gekomen. De ver kiezingsstrijd is door de PvdA gevoerd in het negatieve teken van een strijd te gen een „rechts kabinet", door de WD daarentegen onder het motto: een kabi net zonder socialisten. Beide partijen hebben met deze propaganda succes ge boekt. Onze eerste indruk is dus niet van op gewekte aard. Het heeft niet het ver hoopte resultaat gebracht. Voor de door de voorgeschiedenis èn de verkiezings strijd zelf zeer verschraalde politieke verhouding is geen duidelijke oplossing gekomen. Meer dan ooit is het een har de plicht voor alle partijen om thans het landsbelang boven alles te stellen bij de ongetwijfeld zeer moeizame formatiepo ging, die thans moet worden onderno men. (De Maasbode) De verkiezingen hebben een gunstig resultaat opgeleverd. De confessionele partijen zijn verder afgebrokkeld. Een deel van hun aanhang heeft de weg naar de PvdA gevonden of teruggevon den, hun conservatieve kiezers zijn in vrij groten getale naar de WD uitge weken. Het proces der splitsing van het kiezerskorps in een progressief en een conservatief deel zet door. Het zal dan ook in de toekomst niet te stuiten zijn. Het ls verheugend, dat de PvdA, die verleden jaar een ernstige terugslag moest boeken, een flink stuk van het verlies heeft ingehaald. Dat dit in min der dan een jaar kon geschieden, is een teken van gezondheid. Zij heeft, verge leken met de uitslag der statenverkie zingen van 1958. van alle partijen ae grootste winst behaald en dat zij het bo venmatig succes van 1956 niet wist te evenaren, is geenszins een bewijs van zwakheid. Merkwaardig is in dit verband de uit slag in de zuidelijke provincies. Als er nog een bewijs van de kracht der so cialistische doorbraakgedachte nodig mocht zijn, dan is dat bewijs ln Brabant en Limburg geleverd. Dat de WD nog vooruit is gegaan na haar stembussuccessen van verleden jaar verontrust ons geenszins. De stijging van haar stemmental (geringer dan zij waar schijnlijk zelf heeft verwacht) is een in breuk in de confessionele posities. En dat ligt in de aard van de politieke ont wikkeling naar zuiverder tegenstellingen, Het conservatisme trekt zich samen in en om de WD. En er is genoeg conser vatisme in Nederland om de positie van deze partij in de toekomst nog wat ster ker te maken. De vooruitstrevende ele menten scharen zich om de PvdA en het krachtige herstel van de socialistische partij geeft moed voor de toekomst. De kabinetsformatie wordt een moei lijke zaak. De drie confessionele partijen hebben samen precies de helft van de zetels. Een wankele grondslag voor een christelijk coalitie-kabinet. Het valt be zwaarlijk vol te houden, dat de kiezers zich daarvoor hebben uitgesproken. De ongetwijfeld moeilijke vorming van een regering is een schaduwkant van deze verkiezingsuitslag. De democratie is niet gediend met het passen en meten om een regeringsbasis te vormen. Maar dat is dan ook de enige schaduwkant die wij aan de stembusuitspraak kunnen ontdekken. (Het Vrye Volk/ Indonesië nationaliseert In Djakarta is vandaag een lijst ge publiceerd met de namen van 227 landbouwondernemingen die krach tens de wet op de nationalisatie by decreet zijn genationaliseerd. Vele ondernemingen bezitten meer dere rubber-, thee-, palmolie- en kinine- plantages. Tot de grootste ondernemin gen behoren de HVA, het Landbouw- syndicaat en de Senembah, wiens ta baksplantages reeds eerder werden ge nationaliseerd. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Economische Zaken heeft medegedeeld dat „spoedig" nog 15 landbouwondernemingen zullen worden genationaliseerd. Invasieplannen voor Nieuw-Guinea „De stem van Indonesië", het te Sin gapore verschijnend persbulletin van de opstandige beweging in Indonesië, heeft vandaag gemeld dat de Indone sische luchtmacht permanente in structie heeft ontvangen voor het opstellen van een operatieplan tegen Ned. Nieuw-Guinea. Luchtmaarschalk Soeriyadarma, staf chef van de Indonesische luchtmacht, zou volgens dit blad in zijn stafinstruc ties verklaard hebben dat de Indone sische luchtmacht „gereed moet zijn als de tijd aanbreek". En hij is blijkbaar uitgegaan van de veronderstelling dat de Iljoesjin-bommenwerpers en Mig straaljagers die Indonesië ontvangen heeft, voldoende zullen zijn om de Ne derlandse tegenstand op Nieuw-Guinea snel op te ruimen. Elders in „De stem van Indonesia" werd een artikel van de premier der opstandelingen Sjafroeddin gepubli ceerd, waarin deze o.m. verklaarde dat de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië in strijd zijn met de duidelijk anti-communistische overtuigingen, die bij het Amerikaanse volk leven. Advertentie. fTTiïiït"* TfHTif Schrijvers van in beslag genomen stukken hebben nog altijd te vroeg gelijk gehad! Franse volk wenst overleg met rebellen (Van onze correspondent in Parijs) Het links-liberale weekblad „l*Express" is gisteren op last van de Franse rege ring voor de vijfde maal in geheel Frankryk in beslag genomen. Een inter, view met een Algerijnse rebellenleider, dat in een speciaal communiqué van minister-president Michel Debré als „schandalig" werd gekarakteriseerd, wordt officieel als aanleiding voor deze nieuwe persbreidel opgegeven. Vanmorgen is het weekblad opnieuw verschenen, nadat gisteren de tekst van het geïncrimineerde artikel door de di rectie ter kennisneming van alle Franse hoofdredacteuren was gebracht. Ten gevolge van het financiële verlies van 4 a 5 miljoen franken, dat de rege ringsmaatregel veroorzaakt heeft, was „l'Express" genoodzaakt de prijs per nummer van 100 op 125 franken te ver hogen. Die verkapte vorm van censuur, die officieel door generaal De Gaulle is af geschaft, moet in direct verband wor den gebracht met de sombere vooruit zichten van de militaire en politeke si tuatie in en rond Algerije. Zojuist heeft een opinie-peiling uit gewezen, dat 63% van het Franse volk verlangt dat er door de regering onmid dellijk onderhandelingen met de Alge rijnse nationalisten worden geopend. Een veelbelovend lentebeeld in het bloemenlustoord Keukenhof te Lissewaarvan op 25 maart a.s. de poorten voor het worden geopend. publiek zullen Alle pogingen, die generaal De Gaulle echter in deze richting heeft onderno men, zijn, zoals men weet, door de Al gerijnse, doch vooral ook door de Franse extremisten getorpedeerd. In het interview, dat de reden van de inbeslagneming van het nummer van „l'Express" door premier Michel Debré vormt, werden de diepere oorzaken van de mislukking van de onderhandelingen openhartig blootgelegd. Het schijnt dat verschillende ministers en zelfs president De Gaulle persoonlijk tevoren van dit ingrijpen tegen het weekblad door de premier niet op de hoogte waren ge steld. In een bijzonder scherp hoofdartikel sprak het onafhankelijke blad „Le Mon de", dat zeker niet afwijzend staat te genover generaal De Gaulle gister avond van struisvogel-politiek inzake Algerije. Het gezaghebbende orgaan be schuldigt de regering, en speciaal pre mier Debré, van dubbelhartigheid. Wanneer de situatie in Algerije verder geen vrijheid van drukpers meer ge doogt, dan is het. eerlijker, zo adviseert het blad. openlijk de staat van oorlog af te kondigen. Wanneer men, aldus „Le Monde", de passages uit de artikelen nog eens doorleest, die tot dusverre maat regelen van censuur en persbreidel ver oorzaakt hebben, dan moet men ach teraf erkennen dat de schrijvers en re dacteuren uitsluitend verweten kan worden dat zij te vroeg gelijk hebben gehad NIEUWE UITGAVEN Het woord van de zwijgende God De bekende Leidse psychiater dr. A. Gans, heeft een merkwaardig boek ge schreven: „Het woord van de zwijgen de God" (uitgegeven bij „De Tijdstroom" te Lochem). Dr. Gans is geen theoloog, doch hij heeft wel iets van de profeet die vol overtuiging de mensen wil ver kondigen dat God zyn woord in ieders hart heeft gegrift. „Welke mens wil luisteren naar één woord, wie wil slechts het ene woord lezen? Dat dwingt de pro feet tot het spreken van redenen, tot het schrijven van boeken". „Het eigen woord van de mens is het woord van de zwijgende God. Wie weet niet, dat het liefde heet?" <pag. 68). Enerzijds is dit nieuwe boek van dr. Gans geladen met een religieuze harts tocht en met ernst, anderzijds vindt men er spot en zakelijke betoogtrant. Het is niet de bedoeling van dit boek de lezer te bekeren. De schrijver wil al leen maar dat ieder zijn geloof oprecht beleeft en belijdt, dat ieder het woord van de zwijgende God hoort. Die liefde is de kracht die ook de neurotisch zie ke mens geneest, zo stelt dr. Gans. Het woord van de zwijgende God is ook van de psychotherapie de grondslag. Dr. Gans zegt dit niet op losse gronden, doch hij baseert zijn mening op een 45-jarige praktijk als zenuwarts. Niet alleen de medische wetenschap is ge vangen onder dit ene woord: liefde. De schrijver zegt „Al mijn zoeken, vorsen en doorgronden, al mijn twijfelen en versagen, al mijn dichten en vreugde en kracht, in wanhoop en vertwijfeling, mijn roepen in demoed en trots, het is alles juichen om Uw majesteitswerken. het is één jubel om het woord, dat Gij, zwijgend, in mijn hart hebt geschreven" <pag. 199). Zo is ook dit boek als geheel een jubel, een getuigenis en tevens een gebed Jat ieder zich mag verheugen om de kostbare wet van God, die in ieders hart geschreven staat. Wij noemden dit boek „merkwaardig" niet in de zin van .vreemd" of „won derlijk". maar in de zin zoals het woor denboek dit begrip omschrijft: „verdie nende, dat men er op let". Zo leefden de Moslims in de middel eeuwen, door Aly Mazahéri; Hollandia NV, Baarn. In deze voortreffelijke serie versche nen reeds eerder boeken over het leven van de Azteken, van de Inca's en van de Grieken-ten-tij de-van-Homerus. De auteur van dit vierde deel toont zich een uitnemend kenner van zijn onder werp: op verbluffende wijze weet hij zijn wetenschappelijke kennis van het doen en laten der moslims in de middel eeuwen in een prettig-leesbare vorm te gieten. Dit boek wemelt van hoogst in teressante curosia, zoals over het ge zinsleven, het gebruik van schoonheids middelen, kleding en mode, een mode- Tweeduizend dodeu in Noord-Irak? Volgens het te Damascus ver schijnende dagblad „Al Alam" is de opstand in Irak nog niet neer geslagen. De opstandelingen zou den zich naar het gebergte terug trekken, om daar de strijd voort te zetten. Het blad meldt ook dat in Mosoel, tengevolge van het bom bardement van 24 uur, dat door de Iraakse luchtmacht werd uitge voerd, meer dan tweeduizend doden zijn gevallen. Inmiddels heeft een Iraakse woord voerder de beschuldiging van president Nasser, dat Iraakse vliegtuigen dinsdag een Syrisch dorp hadden aangevallen, van de hand gewezen. Radio-Bagdad betichtte de VAR van „goedkope methoden om verdeeldheid in de Arabische gelederen te zaaien" door de Iraakse majoor Mahmoed Aziz, die de communistische leider Kazantsji zou hebben vermoord, als een held te be graven. Majoor Aziz was na het mis lukken van de opstand onder Sjawaf, gewond naar Syrië uitgeweken waar hij aan zijn verwondingen bezweek. Een officiële woordvoerder van de re- gering-Kassem heeft tegenover journa listen verklaard, dat enige gearresteerde officieren al naar een gevangenis te Bagdad zijn overgebracht, in afwachting van hun berechting door het „volksge rechtshof". Er werden nog steeds offi cieren gearresteerd. Men is bezig de leden van de stammen in Noord-Irak, die door kolonel Sjawaf en de zijnen van wapens waren voorzien, te ontwa penen en naar huis te brengen. j N. v.d. Veen voor de P.S.P. in de Kamer In ons ochtendblad van heden heb ben wij abusievelijk de heer O. Noorder- bos genoemd, die zitting zou krijgen voor de Pacifistische Socialistische Par ty. Dit is niet juist. In de nieuwe Twee de Kamer zullen voor deze partij zitting hebben de heren H. J. Lankhorst uit Amsterdam en N. van der Veen uit Westzaan. Indonesische salarissen voor ambtenaren omhoog De Indonesische vice-premier, Hardi, heeft in het Parlement medegedeeld, dat de regering besloten heeft de sala rissen van burger-ambtenaren te ver hogen. HU zei dat de verhoging van deze sa larissen de natie in 1959 ongeveer 1,1 miljard roepiah zal kosten Biiniiitiiiiiiiimnniiiiiiiiiiiiiiiiiiininiifliiiiiiiiiiiiiiiiitiiiif Stil zijn. Wij wéten sinds onheugelijke tij den dat studenten „serieus" zijn. Dat weet U toch ook? Ze ploeteren, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in dikke boeken. Twijfelt U eraan? Ziehier 't bewijs: gisteravond, toen muziek voor ons Bureau schal de, dat 't een lieve lust was in ver band met onze vaderlandse verkie zingsdag, rinkelde plotseling de te lefoon. Een van die ontelbare telefoontjes bij ons, op verkiezingsavond. Ha: dachten wij, wéér een verkiezings uitslag. Nee: ditmaal een student aan de lijn. Een. op deze avond, blijkbaar zwaar studerende student. Hij sprak mede namens andere zwaar studerende studenten Dacht U, dat hy belangstelling had voor de uitslag? Mis, helemaal mis. Hij en zijn vrienden moesten .stu deren" en die muziek hinderde hen. Of we dat lawaai maar wilden sta ken. Als studenten „studeren" moet er toch iets „gebeuren". Dan moet al les en iedereen stil zijn, héél stil! Ook op de avond van verkiezings dag? Studenten, die in boeken verdiept zitten, denken misschien van wél. Oók als het om het vaderland gaat. Wij dachten van niet. We dachten zo dat studenten toch ook wel „een beetje" belangstelling konden heb ben, voor wat er op deze dag gaande was. En we hebben onze muziek lustig tot circa elf uur laten schal len. Dat vonden de niet-studenten best leuk. Voortdenkend dachten we. dat onze studenten ook niet zo fijngevoelig zijn, zich stil te houden, wanneer 't om een feestje van hén gaat. Décht U ook niet? En bovendien: vier jaar zal 't voor ons Bureau 's avonds weer doodstil zijn. Veertien-honderd-zestig avonden zal 't dan weer stil zijn. Tegen die tijd kunne'n al die stu denten allang afgestudeerd zijn. Maar dan moeten ze ook alle avon den hard werken! Voor de niet-goede verstaander van bovenstaande badinage, zij tus sen twee haakjes opgemerkt dat het gebeurde een uitzondering is, welke gelukkig de regel niet be vestigt! Sterk, kreukherstellend, wosboor, strijken overbodig, krimpt niet, plooihoudend, kon tegen regen, kortom de conto Ion met de weergc loze, unieke Terlenko-eigenschop- Eén dog en geen dag langer verko pen wii deze pantalons in moderne grijze kleur met een normale win kelprijs van 25.50 en 29.50, voor prijzen die U verbijsterd doen staan, want morgen betaalt U voor: TERIENKA- jongenspantalons 8 tot 16 jaar, alle maten TERLENKA - herenpantalons Telefonische of schriftelijke orden kunnen niet worden uitgevoerd. alle maten (ödk buikmaten) LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. GoudsesingelKa- tendr. Lagedljk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35 - Het door de gemeente Bloem endaal en het Rijk aangekochte landgoed „Els- wout" zal nu daartoe goedkeuring is verkregen van het ministerie van O., K. en W. met ingang van vrijdag 27 maart dagelijks worden opengesteld. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De wed strijden die deze week gehouden zijn hebben de volgende resultaten gebracht: Heren; Steeds Vooruit 1Detas 1 64; Steeds Vooruit 2—ATTC 5 5—6. Dames: Steeds Vooruit 1Burcht 1 3—7. Met ruim 900 passagiers, van wie er ongeveer 150, onder wie een Engelse journalist, de volgende dag in South ampton aan boord komen, zal het m.s. „Sibajak" op dinsdag 17 maart a.s., onder commando van kapt. J. C. Flach, uit Rotterdam vertrekken, via het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland en Australië. De terugreis gaat dan van daar weer via Indonesië, Singapore en het Suez-kanaal naar Rotterdam. koning in Cordova, voorts de passages over hofnarren en clowns en over een mohammedaans Sinterklaasfeest en die over de rovers in de moerassen bij Bas- ra, die reeds gebruik maakten van wat tegenwoordig bekend staat als „Molotof- cocktail". En dit is slechts een wille keurige greep uit de verrassende veel heid van boeiende bijzonderheden. Een zeer lezenswaardig boek over een his torische periode, waarvan weliswaar en kele details vrij algemeen bekend zijn. maar die nu door deze uitstekende in leiding in haar geheel tot leven komt. NIEUWE UITGAVEN Bij „De Arbeiderspers" te Amsterdam is verschenen een brochure van de hand van prof. dr. J. Tinbergen „Welke kan sen moet de maatschappij aan jonge mensen, bieden". Kerkelijk Leven N'ED. HERV. KERK Aangenomen naar Kortenhoef (toez.) D. H. Bo&ma, kand. te Nieuwkoop; naar Ouderkerk a. d. IJssel R. T. Hulzlnga te Nleuw-Beljerland, die bedankte voor Nleuw-Lekkerland en voor Waddlnx- veen (vac. J. van der Haar). Bedankt voor Westervoort G. Messle te Beunlngen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te London (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. J. Rebel te Murmerwoude; te Haamstede-Kerkwerve S. WIJnsma te Broek op LangendUk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Moercapelle G. A. zyder- veld te Paterson (U.SA.). Ol'D-GEREI". GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Rijssen M. A. Mieras te Krimpen a .d. IJssel en B. Toes te Kin derdijk EMERITAAT DR S. P. DEE De classis Rotterdam der Ge ref. Ker ken heeft aan dr. S. P. Dee, geestelijk verzorger van het ziekenhuis „Edokia" te Rotterdam, met ingang van 1 mei, eervol emeritaat verleend. BEGRAFENIS I'ROF. DR. MR. G. M. DEN HARTOG Onder grote belangstelling vond gis termiddag te Kampen de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van prof. dr. mr. G. M. den Har- tog, hoogleraar aan de Theol. Hoge school aldaar. Vooraf vond in de aula van deze school een rouwdienst plaats. Het woord werd hier gevoerd door ds. P. D Kuiper te Sassenheim namens cu ratoren, prof dr. H. Ridderbos, een ver tegenwoordiger van het studentenkorps, ds. N. W. van der Hout, geref. predikant te Hazerswoude en ds. N. Willemse als vriend. Aan de groeve voerde dr. D. van Swichem het woord. Namens de familie dankte de heer H. van Doorn voor het medeleven en de grote belangstelling bij dit overlijden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5