AUTOMOBILISTEN v\ ROME ACHT GEBEURTENISSEN IN ZUID-TIROL BELACHELIJK Eigenlijk voltrekt er zich een strijd tussen het feodale conservatisme en de vooruitgang Nationalisme niet uitgewoed V'TTO#RI° Jhr. mr. W. F. Roëll is benoemd tot directeur Kabinet der Koningin Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 maart 1959 Vierde blad no. 29694 Advertentie. CITROEN nodigt u uit tot1 een bezoek aan de BH8 13 S H O aan boord van het MS Holland, ligplaats: Korte öaigewater b#| Blauwpoortsbrug te Leiden van 14 tot en met 15 maart; van 1CX30-1 7jÖO m van 19.30-22.30 uur. Openmg op 1 4 maart, 11.30 uur MAQUETTES, FH.MS, AUTO'S ENZ. KOM NU, HET BEROEMDE CITROEN-SCHIP BLIJFT MAAR KORT IN UW STAD (Van onze Romeinse correspondent) Heel even, het was in 1943, hebben wij de illusie gehad dat de grote ziekte der negentiende eeuw, het nationalisme, dat als een uitvloeisel van de roman tiek moet worden beschouwd, eindelijk had uitgewoed en dat na de oorlog, althans in Europa, een ruimer visie zich baan zou breken. Helaas bleek al spoedig dat niets minder waar is. En op dit ogenblik gebeuren er in het hart van ons werelddeel, terwijl wij allen bedreigd worden door de spanning tussen Oost en West, dingen die volgens de Italianen eenvoudig belachelijk zijn, ter- wille van een handjevol Duitsers, die op Italiaans grondgebied wonen. In 1919 is de grens getrokken volgens strategische overwegingen: de zuidhelling der Alpen werd bij Italië gevoegd, ook al was de bevolking daar voor het grootste deel niet-Italiaans. In de eerste jaren ging het vrij goed. maar toen de fascisten met geweld die stugge bergboeren wilden italianiseren, liep het mis. Maar men moet niet denken, dat de Tirolers zozeer aan Oostenrijk gehecht zijn. Wat hun voor de g^est staat is de „Heimat", het kleine, eigen Tirol, zelfstandig maar als deel van een Grootduits rijk. In de tijd van Dollfuss keken de Tirolers naar Hitier en ook nu is het jonge volk in Bozen en Meran gewoon elkaar te groeten met „heil"-kreten, uitgestrekte arm en „Freies Tirol". Er bestaat op het ogenblik geen Grootduits rijk en dus doet de Südtiroler Volkspartei te pas en te onpas een beroep op Wenen. Tiroler beweging geboren uit angst In zekere zin is die Tiroler beweging natuurlijk geboren uit angst. Zij zijn bang, dat zij (dat zijn dus 250.000 Ti rolers) op den duur zullen opgaan in de massa der vijftig miljoen Italianen. Voor die angst was alle reden in de fascis tische tijd, toen het Duitse onderricht verboden was en er elke dag nieuwe Industrieën werden gevestigd om Ita lianen, vooral uit het zuiden, aan te trekken. Nu, met de overeenkomst De GasperiGruber is die angst stellig misplaatst. Veeleer zouden de Italianen, niet in Bozen of Meran, maar de ge- isoleerden in de kleine bergdorpen, angst moeten hebben, niet voor hun nationale karaktertrekken, maar voor hun leven. In laatste instantie voltrekt zich in Zuid-Tirol een strijd tussen het meest feodale conservatisme en wat men „vooruitgang" pleegt te noemen. De Tirolers zijn boeren. Zjj bezitten 24.000 hofsteden, die volgens oeroude traditie nooit verdeeld worden. De oud ste zoon is enig erfgenaam en zijn broers worden knechts, niet veel meer dan lijf eigenen. Het nieuwe Italië erkent, in de provincie Bozen en in die provincie al leen, dit erfrecht, dat zo volkomen in strijd is met de Italiaanse opvatting. Maar de bevoorrechte eerstgeborenen, de heren van het land, zijn bevreesd dat de onterfde jongere zoons zich op den duur, door de omgang met Italianen tegen die oude regel zullen gaan verzet ten. Vandaar dat zij niet willen, dat Tirolers gaan werken in de industrie, en de grote industriewijk van Bozen wordt als het rijk van de duivel uitge kreten. Daar immers zitten de Italianen, wier „Todesmarsch" het Tiroolse volk bedreigt. Dat alles Is sterk overdreven. Sedert 1946 hebben zich slechts enkele honder den Italianen in dat min of meer vijan dige gebied gevestigd en de Duitsspre kende bevolking heeft bijna alle rech ten verkregen, die haar bij de overeen komst De GasperiGruber werden toe gezegd. Wij zeggen: bijna alle. Het is waar, dat de ambtenaren nog vrijwel uitslui tend Italianen zijn en dat men in de verschillende bureau's en voor de recht banken Italiaans moet spreken of ge bruik moet maken van de diensten van de daartoe aanwezige tolken. Maar dit komt tooh ook wel, doordat de Tirolers weinig voelen voor regeringsbaantjes. Het is ook waar, dat de politie precies als overal in Italië, uit Calabrezen en Sicilianen bestaat, die wel de laatsten zijn om dit zo geheel verschillende volk te kunnen begrijpen. Maar de Tiroler voelt nu eenmaal niets voor het baantje van politie-agent, evenmin als een Mi- lanees of Venetiaan daar prijs op stelt. De strijd der partisanen Het is ook waar, dat de Duitsers bin nen het autonome gewest nog altijd een minderheid vormen, omdat dit gewest niet alleen de provincie Bozen, maar ook de provincie Trento omvat, waar heel weinig Duitsers wonen. Maar het gaat niet aan, daarom de Italianen er van te beschuldigen het verdrag niet te hebben nageleefd. Tijdens de bespre kingen drong de Oostenrijkse minister Gruber er voortdurend op aan .dat er een gewest Zuid-Tirol zou komen. Maar De Gasperi wilde daar beslist niet van horen. Tenslotte had Oostenrijk niets te eisen en de Tirolers nog minder. Oos tenrijk was na de „Anschluss" trouw Amarikaons radarnet in Alaska en op Groenland Het opperbevel van de luchtverdedi ging van Noord-Amerika heeft gisteren te Colorado Springs bekendgemaakt, dat er op het ogenblik in Alaska en op Groenland een Iange-afstandsradarnet wordt aangelegd. Deze radarposten be strijken de Sovjet-Unie van Polen tot aan de Stille Oceaan en hebben een werkingsbereik van 4500 kilometer. De kosten van de linie bedragen bijna vier miljard gulden. gebleven aan Hitler en had niet, zoals Italië, zich grotendeels zelf bevrijd. De Tirolers hadden er 200.000 (op 230.000) in 1939 te kennen gegeven, dat zij Duit sers wilden zijn en 70.000 hadden Tirol verlaten om zich te vestigen op boer derijen in Polen. In de jaren van 1943 tot '45 hebben de Italianen en vooral de partisanen het in die bergstreek heel hard te verduren gehad. En toch heeft Rome toegestaan, dat alle uitgewekenen weer terugkeerden en zij kregen hun oude hofsteden terug. Oostenrijk heeft tot tweemaal toe geprobeerd de Geal lieerden zover te krijgen, dat zij Zuid- Tirol aan Italië zouden ontnemen. Dat dit niet gebeurd is en dat Italië de grens van 1919 (etnografisch stellig een heel ongelukkige grens» heeft behouden, dankt het aan de partisanen en aan het aandeed, dat het vrije Italië in het laatste oorlogsjaar heeft genomen aan de strijd. Demonstraties Vreemd genoeg zijn het nu nationalis ten en fascisten, die een grote keel op zetten en de heren in Bozen en Inns bruck nog overtroeven. En de huidige regering, die steunt op de uiterst recht se partijen, fascisten inbegrepen, kan weinig doen om aan dat gebral paal en perk te stellen. Het was zeker niet ver standig om op het ogenblik, waarop in het Tiroler land Andreas Hofer werd herdacht (een herdenking, waarbij men doet alsof de „Landwirt" tegen de Ita lianen heeft gevochten inplaats van te gen Beieren en Fransen, terwijl juist de Italianen hem, toen hij in Mantua voor de rechters stond, hebben verde digd) aan de Italiaanse schooljongens vrijaf te geven om aan „tegendemon- straties" te kunnen deelnemenDat die tegendemonstraties niets anders werden dan fascistische rellen spreekt vanzelf. Het ongelukkige is, dat de Ita lianen bij zulke dingen doorgaans veel onhandiger zijn dan hun tegenspelers. De Tiroolse terroristen proberen ge denktekens in de lucht te laten sprin gen. die iets met de oorlog te maken hebben, monumenten die herinneren aan de oorlog van 1915-'18. Dit is be grijpelijk, hoewel natuurlijk niet goed te praten. De Italiaanse fascisten gaan ruiten ingooien bij de Oostenrijkse am bassade en als dat niet lukt, omdat ten O O s LANDECK ZWITS. j LAND 3 NNSBRUCK T EN RIJK BRENNER «sic ZJ. <1BRUNICO ERAMO' >BRESS ANONE^Ss. -BOLZANO .y\ V> V J-» BELLUNO •TRENTO ROVERETO DUITS <0 ZWITSERLAND FRANK-) Milaan Rijnr 1 T A L V PELT |5 92 2 SÏ LAND Munchtn *-) 1 OOSTENRIJK VfMli^Y joEGO- E Yj\ SLAVIE slotte de politie toch wel iets moest doen om al te erge dingen te voorko men. gooien zij een „Molotofbom" tegen het Oostenrijks Historisch Instituut te Rome. een culturele instelling. Ditzelfde soort fascistische kwajongens heeft een paar jaar geleden om „voor Triëst. te betogen" brand gesticht in een zaal van de „British Council". Fascisme en cul tuur zijn nog altijd aartsvijanden Natuurlijk is de tegenzet van Wenen het besluit om het Oostenrijks Instituut te sluiten, „daar het leven der ambtena ren en der bezoekers van het Instituut gevaar loopt" ook weer overdreven. En zo woedt de nationalistische koorts verder. De fascistische heren Wanneer in Italië de fascistische he ren, die in 1943 zonder een kik te geven niet alleen Bozen en Trento, maar nog vijf andere, volkomen Italiaanse pro vincies aan Duitsland afstonden (het zogenaamde „Alpenvorland" zich eens rouwmoedig op de borst klopten en zich verder niet meer met deze zaak bemoeiden, dan was men reeds een hele stap verder. In Wenen zou men dan goed doen eens te onderzoeken hoe het staat met de Sloweense minderheden in Karinthië en Stiermarken, die er heel wat minder goed aan toe zijn dan de Zuidtirolers. Daarmee rekening hou dend zou ook Wenen ophouden op dit vuurtje te blazen en dan zou het mis schien mogelijk zijn om met wat koe lere hoofden na te gaan. of er nog pun ten zijn (veel zal men niet vinden waar Italië de overeenkomst niet heeft na geleefd. Zou deze zaak ooit voor een in ternationale instantie komen, dan staat Italië o.i. verreweg het sterkst: deze minderheden word'en niet alleen in al hun rechten gerespecteerd, maar zij maken het leven zuur voor de verte genwoordigers van het land. waartoe zij behoren. En wat de vestiging van Italianen in Zuid-Tirol betreft, is er de Italiaanse grondwet volgens welke letter ieder burger zich vestigen kan, waar hem dit goeddunkt. Gerepatrieerden brengen in het centrum „De Branding" te Door- werth hun stem uit. PT*"** Jong echtgenoot verminkte zijn vrouw voor het leven Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch stond een 36-jarige huidensor teerder terecht, die op 10 januari van dit jaar zjjn 22-jarige echtgenote zo danig met een mes in het gelaat en de handen heeft gestoken, dat ze voor haar leven verminkt is. Verdachte was sinds september 1958 met haar ge huwd. Hij had een uitgebreid straf blad en toen de ouders van de echt genote dit kort voor het huwelijk be merkten, ontstonden er tal van moei lijkheden. Reeds in oktober had verdachte zijn jonge vrouw herhaaldelijk mishandeld, met als gevolg, dat zij naar haar ouders terugging en echtscheiding aanvroeg. Toen zij op de morgen van 10 januari naar haar advocaat wilde gaan, wachtte de man haar bij de ouderlijke woning op, naar hij zegt met de bedoeling om een verzoening tot stand te brengen. Er ontstond een hevige twist, waarbij hij een mes trok en haar als een wilde in het gelaat en de handen stak. Het mes had hij bij zijn hospita meegenomen, naar hij thans beweerde omdat hij zijn schoonmoeder, wie hij een grote haat toedroeg, wilde aanvallen. De Officier van Justitie, mr. Booster, achtte ernstige mishandeling bewezen en hield rekening zowel met het straf blad van verdachte als met het grote leed, dat hij de jonge vrouw heeft aan gedaan. Hij eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Mr. Smit, de verdediger, achtte de ernstige mishandeling niet bewezen, doch alleen mishandeling, ernstig letsel tengevolge hebbend. Hij bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 26 maart vonnis wijzen. Mej. mr. M.A. Telleden verzocht om ontslag: By K.B. is met ingan gvan 1 juli 1959 aan mej. mr. M. A. Teilegen op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar functie van directeur van het Kabinet der Koningin „met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten aan ons en den lande bewe zen". Met ingang van dezelfde datum is benoemd tot directeur van het Ka binet der Koningin jhr. mr. VV. F. Roëll, voordien secretaris van het Ka binet der Koningin. Mej. mr. M. A. Teilegen is in 1893 te Arnhem geboren. Zij studeerde rechts wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar zij op stellingen pro moveerde. In 1945 werd zij benoemd tot directeur van het Kabinet der Koningin. Mej. Teilegen was van 1934 tot 1942 presidente van de Nederlandse Vereni ging van Vrouwen met Academische Opleiding. Zij werd in 1942 presidente van het Nederlands Vrouwencomité en in 1946 curator van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Jhr. mr. W. F. Roëll is in 1903 gebo ren te Baarn. Hij is oud-burgemeester van Scherpenzeel en jagermeester van H.M. de Koningin voor Zuid-Holland. In 1955 vergezelde hij Koningin Juliana en Prins Bemhard op hun reis naar de West. Jhr. Roëll is gehuwd en heeft drie dochters. Geen gevaar voor aanval op Menado Een woordvoerder van het Indone sische consulaat in Singapore heeft gis teren tegengesproken, dat er gevaar bestaat voor een aanval door opstande lingen op Menado. Hij verklaarde, dat begin maart in Noord-Celebes de regeringstroepen zware gevechten hebben geleverd tegen de opstandelingen, doch dat dit thans voorbij was. „Menado is geen moment door de opstandelingen bedreigd", zeide hij. Ook was geen enkele andere plaats in handen der opstandelingen gevallen. „Ondanks het feit, dat de opstande lingen materiële steun uit het buiten land krijgen is het Indonesische natio nale leger de toestand meester kunnen blijven, dank zij de samenwerking van de bevolking en de mogelijkheid om snel tegen de opstandelingen te kunnen optreden. De regering is de toestand thans volledig meester", aldus deze verklaring. Koning Leopold van België en Prinses Liliane zijn naar de Kongo vertrokken. Op het vliegveld te Brussel hadden de Koning en de Prinses voor hun vertrek een ge sprek met een meisjemej. Kulmann dat door bemiddeling van Prinses Liliane in Amerika een hartoperatie kon ondergaan en nu uit dankbaar heid bloemen kwam aanbieden. Advertentie. PLASTICLAK is beter kost mindert Expeditie naar Surinaamse Emmaketen In juli zal een expeditie naar de Em maketen in Suriname vertrekken, waar op een hoogte van 500 meter botanische, geologische en bodemkundige onderzoe kingen zullen worden verricht. Deze ex peditie. die onder leiding zal staan van dr. Jonkers, werd georganiseerd, omdat de foto's van de luchtkartering aanto nen, dat er interessante gegevens zul len worden verkregen. Het zal in Suri name de eerste keer zijn, dat er een in tensief onderzoek wordt ingesteld in het bergland. De Emmaketen ligt ongeveer in het midden van Suriname en heeft als hoogste punt de Hendribtop (1100 meter) Aan deze expeditie zullen o.a. deelne men de botanicus Daniels, de geomor- foloog Wensink (drs. in de fysische geografie) en enkele Surinaamse des kundigen. Een militaire patrouille zal een maand voor de expeditie vertrekken om de nodige voorbereidingen te treffen. De tocht, die tot medio oktober zal du ren, wordt bekostigd door de Wosuna. De voorzitter van Wosuna, prof. dr. J. Lanjouw, gaf echter als zijn persoon lijke mening te kennen, dat er in dit vrij ongunstig gelegen gebied wel geen grote voorraden ontginbare stoffen zullen worden aangetroffen. Het belang van het onderzoek ligt dan ook meer op het wetenschappelijk terrein. Geld lenen bij lagere publiekrechtelijke lichamen Nu de geldgevers gedurende de laatste anderhalf jaar tot zeer grote bedragen leningen hebben verstrekt tegen rente percentages, wel'ke grotendeels aanmer kelijk hoger lagen dan de thans gelden de marktrenfce en daarbij genoegen heb ben genomen met de uitsluiting van de vervroegde aflosbaarheid der leningen voor een periode van ten hoogste 10 jaar heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht geen door lagere publiekrechtelijke lichamen gesloten leningen gced te keuren, indien daarbij ten aan/ en van de vervroegde of ver strekte aflossing een voor de geldnemer bezwarende beding is gemaakt dan uit sluiting gedurende 10 jaren en daarna de mogelijkheid tot aflossing A 101% pet gedurende 5 laar en ét 101 pet gedurende de rest van de tooptfjd. Duur (goud) hamstertje Een goudhamstertje dat het benauwd kreeg heeft een auto in de Schie te Schiedam doen rijden. De bestuurder van de auto, een inwoner van Voorburg, had te Schiedam op het. kantoor waar voor hij werkt, een goudhamstertje voor een gulden gekocht en het beestje in een kartonnen doosje gedaan. Op weg naar Voorburg kreeg het. beestje het in de kartonnen doos blijkbaar benauwd en werkte zich naar buiten. Door de plotselinge beweging en zijn poging om het weer in het doosje te duwen, ver loor de man de macht over het stuur en reed 'hij met zijn auto van de Over- schiese weg pardoes in de Schie. De auto bleef maar even half boven het water liggen, zodat de bestuurder erin slaagde met het doosje met de gouöhamster erin uit de auto te kruipen en behouden de wal te bereiken. Even later zonk de auto grotendeels onder water. Het voertuig is later gelicht, waarbij de hulpver lenende takelwagen nog een lichtmast omver reed. In de auto bevond zich een postzegel verzameling van meer dan f. 2.000 waarde, die uiteraard zwaar door het water beschadigd is Duponf de Nemours naar Den Haag (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zou het Ameri kaanse concern van chemische cn kunstvezelindustrieën Dupont de Ne mours, uit Wilmington (Deleware), dat voor de vestiging van een fabriek in de Europese Economische Gemeen schap Nederland boven België heeft geprefereerd, en besloten heeft aan de Merwede, bij Dordrecht, een fabriek te bouwen, voor de plaats van zijn hoofdkwartier de voorkeur geven aan Den Haag. In verband daarmee zou het oog ge richt zijn op het nieuwe gebouw van de Nill-mij. dat can het Stadhoudersplant soen zal ver: en en waarin enige kan toren gehuurd zouden worden. Aange zien dit gebouw eerst begin 1961 gereed zal zijn, worden door het Amerikaanse concern thans pogingen aangewend om tot dat tijdstip elders in Den Haag een ♦fldeMjlc onderdak te verkrijgen. I Negeb-woestijn wordt bevloeid met water uit de Jordaan Over Israëlisch gebied worden thans pijpleidingen van voorgespannen beton gelegd om water van de Jordaan naar de Negeb-woestijn in het zuiden van het land te leggen. Men hoopt hier door irrigatie met Jordaanwater de mo gelijkheid te scheppen voor het aan planten van citrusbomen, katoen, suiker riet en olienoten en zo de vestiging van nieuwe industriecentra te bevorderen. Tot nog toe wordt er bevloeiingswater maar te weinig naar de Negeb ge leid door een buisleiding vanaf de rivier de Yarkon. De thans in aanleg zijnde leiding van een kleine honderd kilometer lengte en een kanaal van een kleine veertig km lengte verder noordwaarts zal de bestaande leiding op het Jor daanwater aansluiten. Men hoopt het eerste gedeelte van het project tegen 1962 gereed te hebben. De nieuwe 108- duims buizen worden te Askelon aan de Middellandse Zeekust vervaardigd. Elk stuk van vijf meter weegt dertig ton. De buizen worden op speciale spoorwagens vervoerd en komen in sleuven in de grond te liggen. Postbestellingen in Het weekeinde onbevredigend In het voorlopig verslag der Eerst Ka mer over de PTT-begroting voor 1959 werd er opnieuw op gewezen, dat om streeks het weekeinde de bestelling van poststukken althans in de grote ste den te wensen overlaat. Er bestaat immers, zo was hun uit ervaring bekend, géén redelijke zekerheid, dat. poststuk ken, welke des vrijdagsavonds vóór de laatste lichting in een bus van de PTT worden gedeponeerd, zaterdagmorgen in ene andere of in dezelfde grote stad worden opgenomen bij de stukken, welke in de eerste bestelling worden bezorgd. Sommige leden waren van mening, dat de laatste verhoging, welke had plaatsgehad t.a.v. de tarieven van de PTT zij hadden hierbij in het bijzon, der op het oog die verhogingen met be trekking tot het onderdeel telefonie van dit staatsbedrijf onvoldoende gemo tiveerd was geweest. Vele leden meenden, dat de kosten, verbonden aan de draadomroep, op nieuw in beschouwing genomen zullen moeten worden, wellicht is het moeeliik. zo merkten zij op. om. ter. behoeve van een toekomstige discussie hieromtrent in de volksvertegenwoordiging, reeds nu plannen op te stellen, welke kunnen lei den tot vermindering van de hier aan de orde zijnde tekorten. Is het mogelijk, zo vroegen zij, zodanig» plannen aan de Kamer over te 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13