Laatste nieuws WOENSDAG 11 MAART 1959 Sociale kanten van standaardwoningen Bijeenkomst Nationale Woningraad In „Het Gulden Vlies" sprak gister avond voor de Nationale Woningraad, Afd. Zuid-Holland, mr. C. M. van der Hoff, chef afd. woningbestand van de Dienst van Volkshuisvesting te Rot terdam over de „Sociale kanten van standaardwoningen". De avond, waarop vele bestuurders van woningbouwverenigingen van hun be langstelling blyk gaven, werd geopend met een inleidend woord van de voorzit ter van de Nationale Woningraad, de heer A. Goosen. Mr. Van der Hoff gaf allereerst in vo gelvlucht de geschiedenis van de wo ningbouw vanaf 1910 tot heden Hij rang schikte de Woningwet onder de sociale wetgeving. Rond de eeuwwisseling heersten er nog zeer slechte maatschap pelijke toestanden, welke zich duidelijk manifesteerden in de abominabele wo ningtoestanden. Daartegen werd de Woningwet in het leven geroepen. Hierna kwam spr. op de ontwikkeling van de vormgeving in de woningbouw, wat een heel lang proces is, dat feitelijk in 3 fasen verloopt. Eerst komt de ont wikkeling van 'n stedebouwkundig plan. dat wel is gebaseerd op het sociale be hoefteprogram, maar slechts zelden re kening houdt met de uitvoeringsmoge lijkheden van latere bouwplannen, voor al wat betreft de bouweconomische pun ten. In de 2de fase komt het ontwerpen van het bouwplan door de architect, die zich ook voornamelijk houdt aan de so ciaal-esthetische Vormgeving, maar slechts weinig rekening houdt met de doelmatige uitvoering. Deze hele voorbereiding vraagt dik wijls 24 3 jaren tijd, waarna dan in de 3e fase van de aannemer wordt ver langd in 3 4 weken aan de hand van de ontworpen plannen zijn prijs te bepa len. Hierdoor ontstaat het opnemen in de begroting van risico-posten, welke by een grote vraag naar woningen en door andere aspecten ruim worden uit gemeten en de kosten aanzienlijk verho gen. Dit alles is ontstaan omdat men wel terecht oog heeft gehad voor de sociale kant, met voorbijzien van de be- drijfs-economische en bedrijfs-organisa- torische aspecten. Vervolgens wees spr. op de slechte po sitie van Nederland te midden van de andere Europese landen, waar de bouw kosten in de jaren 19531958 stegen met gemiddeld 10 tot 20 pet., terwijl in ons land deze kosten stegen met 39 waar voor spr. verschillende oorzaken aangaf. Toen zijn in allerlei kringen de ge dachten omtrent de woningbouw meer uitgegaan in de richting van de indus triële principen en werd ook op dit ter rein sedert 1954 zeer sterk de aandacht gevestigd op standaardisatie, conti nuïteit en mechanisatie, welke evenals in de industrie konden voorkomen dat de prijzen buiten de norm stegen. Men ging toen werken met systeem-wonin gen en continu-contracten. In de grote steden werkt men nu met produktie- teams. welke de voorbereiding uitwerken, waardoor veel tydsbeparing wordt ver kregen, wat bij de uitvoering reeds een arbeidsbesparing gaf van plm. 15 Toch kan men op deze wijze nog niet komen tot goedkopere woningen en moesten de prijzen van eensgezinswo- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. M. v. d. Keemel (Rotterdam) en mej. C. T. Verhagen (Voorburg) kand. examen A' wis. en natuurkunde de heer D. A. Smink (Leiden); doet. examen geologie de heer P. A. J. Coelewij (Leiden)doet. examen biologie de heren R. Slooff te Leiden icum laude) en J. van Brummelen te Haar lem (cum laude); doet. examen wiskun de de heer C. Fa-vier (Leiden)doet. examen scheikunde mej. J. ten Kate (Leiden). PROT. COMMISSIE VOOR GEREPATRIEERDEN. De hervormde kerkdienst, welke zon dagochtend a.s. om 10 uur in de aula van de Margrietschool aan de Boshui- zerkade wordt gehouden en waarin ds. H. Bouter zal voorgaan, draagt ditmaal een speciaal karakter. Voor deze dienst heeft de Prot. Commissie voor Gerepa- trieerden speciaal hen uitgenodigd, die uit Indonesië repatrieerden AFSCHEID NA 55-JARIGE WERKZAAMHEID. Zaterdag a.s. zal de heer D. Wasse naar zi,jn werkzaamheid in dienst van het aannemersbedrijf der Gebrs. Zit man, voorheen Th. Zitman neerleggen, nadat hij aldaar dan gedurende niet minder dan 55 jaar werkzaam zal zijn geweest. Hij trad als 12-jarige krullenjongen in dienst en klom geleidelijk op tot uitvoerder, in welke functie hij achter eenvolgens drie generaties van het ge slacht Zitman heeft gediend. Aan de uitvoering van tal van grote werken, w.o. bruggenbouw, heeft hij in onze stad meegewerkt. BOND VAN GEPENSIONEERDEN NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. De afdeling Leiden van de Bond van Gepensioneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen hield gistermorgen in het gebouw Prediker een goed bezochte ver gadering. De voorzitter, de heer J. Jan sen wees in zijn openingswoord op de indiening van de nieuwe Ziekenfonds wet. Bij de bespreking bleek dat de Leidse afdeling, evenals de andere af delingen. tegen de invoering van deze nieuwe Ziekenfondswet is. Ook tegen de 2 procent korting van het aantal dienstjaren op de uitkering van de AOW. sprak men zich uit. In het laatst van deze maand zullen in Utrecht, Den Haag. Breda, Zwolle en Venlo kernvergaderingen gehouden worden om deze vraagstukken te be spreken. De Leidse afdeling zal on 19 maart de kernvergadering in Den Haag bezoeken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arjan Jacobus, zn. van H. M. Gijsman en I. van der Kolk; Maarten, zn. van E. L. Hozee en W. van Smaalen; Paulus Johannes, zn. van P. J, Crama en J. Kee- reweer; Jannetje, dr. van H. J. Kanis en J. van Egmond; Franclscus Martinus. zn. van W. Mesman en P. W. Burgmeijer; Aleida Hendrlka Maria, dr. van J. L. van der Hoorn en J. P. Strijk; Elly Hermine. dr. van R. Vos en J. H. Meijer; Leonard Hendrik Johannes, zn. v. H. L. J. Lieuw- jja en J. M. van Eek; Berendina Aleida Maria. dr. van M. S. Gerritsen en C. P. Guleij; Gera Maria, dr. van H. Bouter ®n G. M. Bouter; Hendrik, zn. van J. Freke en J. Messemaker; Kniertje, dr. van w. Ros en J. van Duyn. GETROUWD L. van Amerom cn J. C. Vahrmeyer. OVERLEDEN A. W. Broese, 46 Jr., man. ningen en etagewoningen op resp. f. 20 en f. 17 per week gehandhaafd blijven. In Rotterdam kwam men tot het instellein van werkgroepen, waarin waren opgenomen een stedenbouwkundige culabcr en een efficiëncy-deskundige. Deze werkgroep ontwierp een objectief een architect, een aannemer, een cal- goedkoopste oplossing met inachtneming van de wettelijke en plaatselijke veror deningen en kwam zodoende tot een standaardtype voor eengezinswoningen voor 6 en voor 9 bedden met huurprijzen van resp. f. 11.35 en f. 14.50 per week. Nadat spr. nog was ingegaan op de positie van de ardhitect en van de woningbouwverenigingen in dit werk- systeem en erop gewezen had, dat hier plaatselijk en regionaal moet worden samengewerkt, besloot hij zijn inleiding met te wijzen op het economische aspect, waarbij hij aantoonde, dat de woning- huren ook een rol spelen in de totale landelijke economie en dat men in dit verband bijzonder voorzichtig moet zijn met te hoge huren. In de pauze was er gelegenheid de tekeningen van de ontworpen woningen en van twee maquettes van de belde typen te bezichtigen. AFSCHEID J. GROMMÊ VAN N.R.M. Op maandag 23 maart a.s. zal de heer J. Grommé. bedrijfsleider bij de N.V. Ned. Rotogravuremij. na een 45- jarige dienstvervulling wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid nemen van zijn werk kring. 's Middags van 44—54 uur wordt in „Het Gulden Vlies" een receptie ge houden. VOORJAARSWANDELTOCHTEN W.I.K. Op 4 en 5 april organiseert de Leidse Wandelsportvereniging „Willen Is Kun nen" voor de vijfde maal voorjaarswan deltochten over afstanden van 1015 en 25 km ten bate van het Leids Die renasiel. Aan de eerste tocht namen 298 deel nemers deel. In 1956 steeg het aantal tot 385 en een laar daarna (1957) werd een record bereikt van 1316 wandelaars. In 1958 daalde het aantal tot iets boven de 1000. In totaal werd f 443,72 beschikbaar ge steld voor het goede doel. In verband met de sluiting van Oud-Hortuszicht vindt de start dit jaar plaats bij „Den Burcht", t.w. zaterdag 4 april tussen 14 en 15 uur en zondag tussen 10 en 12.30 uufr. OEGSTGEEST Zilveren jubileum J. H. Key Het 25-jarig jubileum van de heer J. H. Key, wonende te Leiden in dienst van de Verenigde Nederl. Makelaars- bureaux heeft zich in een enorme be langstelling voltrokken, zodat gistermid dag in het kantoor aan de Geversstraat een onafgebroken stroom van receptie bezoekers de gelukwensen kwamen aan bieden aan de jubilaris, echtgenote en twee kinderen, die vooraf door de di rectie per auto waren afgehaald van de woning aan de Lammenschansweg 39. Een der directieleden, de heer J. N. Lancel sr heeft in welgekozen bewoor dingen hulde gebracht voor de hver. toewijding en vlijt welke de jubilaris in de kwarteeuw aan de dag heeft gelegd en waardoor hij als een steunpilaar van dit makelaarsbureau was geweest. Als bewijs van hoogachting en waardering werd een radiotoestel aangeboden: de jubilaris was er zichtbaar ontroerd van en heeft in enkele woorden zijn dank hiervoor betuigd. Hierna zijn velen ge komen om de jubilaris gelukwensen aan te bieden, welke vergezeld gingen van vele mooie geschenken fruitmanden, dozen sigaren, bloemstukken, enz. Van de vele bezoekers noemen we afgevaar digden van de Bond van Huis- en Crondeigenaren, afd. Leiden Verhuur- dersbond afd. Leiden, Leidsche Duin watermaatschappij, terwijl ook buren en vele vrienden van de heer Key hun op wachting kwamen maken. Het is voor de jubilaris een onvergete lijke dag geworden. PERSONENAUTO BOTSTE TEGEN TRAM Gisteravond omstreeks 11.30 uur kwam een personenauto, die uit de rich ting Leiden kwam, in botsing met een tram, die vanuit de richting Leidse Buurt naderde. De personenauto werd bestuurd door een inwoner van Amster dam, die bij deze botsing zwaar gewond werd en naar het Academisch Zieken huis moest worden vervoerd. Zijn naast hem zittende zoon werd licht gewond. De auto werd zwaar, de tram licht be schadigd. De oorzaak van de botsing staat nog niet geheel vast. VOORSCHOTEN Hemelvaartsdag wordt sportdag JAARVERGADERING SPORTRAAD In Aliemancgeest te Voorschoten kwam de sportraad byeen voor de jaarverga dering. De voorzitter M. Dirksen mocht vrijwel alle aangesloten sportverenigin gen, in totaal negentien, welkom heten. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd, de beide aftredende bestuursleden, de heren D. Anker en J. M. Janssen werden herko zen. In de kascommisie werden benoemd de Bridge-, Handbal- en Paardensport vereniging. Het hoogtepunt van de avond kwam na de pauze, de Sportdag 1959. Op He melvaartsdag zal door de sportraad een plaatselijke sportdag georganiseerd wor den voor zo mogelijk alle buitensport verenigingen. De bedoeling van deze dag is in eerste instantie liefde te kweken voor de sport en het zal een manifes tatie woitlen van de sport welko in Voorschoten leeft. Alle verenigingen zullen zich om 14 uur opstellen op de Speelwei en geza menlijk een tocht door het dorp maken. Na de vlaghijsing op het gemeentelijk sportpark zal er gelijktijdig op de vier velden sport worden beoefend. In het tennispark zullen tennisdemon- straties gegeven worden en In de vijver achter de sportvelden en demonstratie hengelsport. De moeilijkheid, welke nog niet geheel opgelost is, is hoe kan de paardensport hieraan medewerken. Het organisatorische gedeelte van deze dag berust bij de Sportraad. Hoe wel er bezwaar werd gemaakt tegen de dag, Hemelvaartsdag, toonde de heer Van der Linde aan, dat deze dag op de eerste plaats gekozen werd omdat er geen religieuze bezwaren bestaan tegen de sport op deze dag en omdat het tech nisch onuitvoerbaar is een dergelijke dag op zaterdag te organiseren. Tijdens de rondvraag maakte de SVLV-Handbal het bestuur erop attent, dat deze vereniging geen leden meer kan aannemen indien er niet spoedig een oplossing komt in de ernstige terreinen- nood. De heer C. Fortanier wees de ver gadering op de nood aan sportterreinen, welke in andere gemeenten is. Het ge meentebestuur, aldus spreker, heeft een open oog voor deze moeilijkheid en zal ook beslist alles in het werk stellen om dit euvel zo spoedig mogelijk op te los sen. Gunstige positie Boerenleenbank De Coöp. Raiffeisentoank heeft gister avond in het Cultureel Centrum jaar vergadering gehouden. Voor het eerst had de bank deze keer ook de dames uitgenodigd. Deze dames werden, gedu rende het officiële gedeelte van de ver gadering. bezig gehouden met een demonstratie en met voorlichting van de Parley Wolspinnerij te Leiden. Na de pauze werd een filmprogramma verzorgd door het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De vergadering stond onder leiding van de heer B. Hoogwerff Kroon. Spre ker bracht verslag uit over het boekjaar 1958. Dit bleek een gunstig jaar geweest te zijn. De grote toeloop van gelden naar de banken was voor een zeer groot deel ten goede gekomen van de boerenleen banken. De financiële vooruitzichten zyn verder eohter nog onzeker, mede in In Vinkeveense plassen verdronken (Sipeciale berichtgeving) Gisteren is bij het vissen op de Vin keveense plassen de 78-jarige heer G. B. Jager, uit Blaricum, verdronken. Deze was 's morgens met een bootje de plas sen opgegaan. Gistermiddag ontdekte een voorbijvarende schipper het lege bootje. Bij het onderzoek werd al spoe dig het stoffelijk overschot van de heer Jager gevonden. Een arts heeft vastge steld, dat de dood door verdrinking is opgetreden. DS. ZANDT IN GOEDE CONDITIE Het secretariaat van de Staatkundig Gereformeerde Partij deelt mee, dat ds. Zandt van het ongeluk, dat hem maan dagavond is overkomen, geen letsel heeft overgehouden. Hij is volledig be komen van de schrik door het ongeluk. WASSENAAR Nutsavond over de K.L.M. De serie Nuteavomden in het seizoen 1958/1959 is gisteravond in het Vereni gingsgebouw in de Kerkstraat besloten met een causerie met filmvertoning over de KLM. De heer W. L. de Haan, chef van de afdeling Public Relations van de luchtvaartmaatschappij vertelde in een inleidend woord een aantal wetenswaar. digheden, waaruit wel duidelijk bleek, hoe enorm de burgerluchtvaart in de laatste jaren ln betekenis is toegenomen. In 1950 vervoerden de bij de IATA aan gesloten maatschappijen in totaal 30 miljoen passagiers. In 1958 is dit aantal 90 miljoen geweest! Naast de zakenlieden die van het vliegtuig gebruik maken om zich snel naar verre landen te begeven, en de toe risten die in steeds grotere aantallen het vliegtuig verkiezen boven andere ver voersmiddelen, hebben twee nieuwe cate. gorieën passagiers hun intrede gedaan: de emigranten en de familieleden van emigranten die aan hun verwanten een bezoek gaan brengen, indrukwekkende cijfers gaf de heer De Haan over wat er zoal per jaar in de keuken van Schiphol de grootste keu ken van Europaomgaat. Het mag de Nederlanders met trots vervullen, dat zy op de wereldranglijst van het passagiers vervoer de derde plaats innemen ach ter de Verenigde Staten en Engeland en wat het vrachtvervoer betreft varië rend van piepkuikens tot olifanten en van snijbloemen tot ccnfectie-japonnen, kant en klaar in speciale rekken zelfs de tweede plaats. Over de nabije toekomst zei de heer de Haan, dat de KLM een 8-tal DC8 straalvliegtuigen heeft besteld, die de passagiers die om 8 uur 's avonds op Schiphol instappen om 11 uur 's avond* in New York zullen afleveren, waarbij dan natuurlijk een zekere tijdwinst door het verschil in tijd een rol speelt. Het zal overigens niet lang meer duren, aldus de heer de Haan, dat men vandaag naar de Verenigde Staten vertrekt en er gis teren aan zal komen! Na zijn inleiding werden enkele inte ressante kleurengeluidsfilms vertoond. SCHRIFTELIJK VERKEERSEXAMEN Ruim 800 jongens en meisjes uit de hoogste klassen van 15 lagere scholen hebben gisteren deelgenomen aan het schriftelijk gedeelte van het verkeers- examen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Onder toezicht van de verkeers- pedagoog, de heer Th. van der Hoek, of van een van de agenten van de Wasse- naarse verkeerspolitie maakten de kin deren de schriftelijke opgave, die uit een 20-tal vragen bestond. De jongens en meisjes die voor dit schriftelijk eedeelte een voldoende cijfer hebben gehaald, zui den over enige weken worden opgeroe pen voor het praktische gedeelte van het examen. verband met de ontwikkeling van de Euromarkt. De Voorschotense Raiffeisenbank blijkt overigens in een grote behoefte te voor zien. De positie van de bank is gezond. De verkiezingen brachten wijzigingen in het bestuur en raad van toezicht. De aftredende voorzitter, de heer J. P. Hooymans, was niet herkiesbaar. In de ontstane vacature werd gekozen de heer J. J. van Nierop. Het bestuurslid, de heer Jac. Eggink werd gekozen tot lid van de Raad van Toezicht. In diens plaats werd in het bestuur gekozen de heer B. Hoogwerff Kroon, die lid van de Raad van Toezicht was. De heer A. v. d. Helm werd herkozen als lid van deze raad. De heer Hoogwerff Kroon bracht dank aan de aftredende voorzitter, die steeds een open oog voor de belangen van de bank heeft gehad. Het bestuur zal trachten het werk in dezelfde geest voort te zetten. De balans en de verlies- en winst rekening over 1958 werd zonder discussie goedgekeurd. De balans sluit, met een saldo winst groot f. 6.818.96 en een totaalbedrag van f. 3.617.828.48 'Over 1957 waren deze cjjfers resp. f. 4.603.02 en f. 2.828.702.18). De winst 1958 werd geboekt ten goede van het Reservefonds. BURGERLIJKE STAND Geboren: Mary Ann, dr. van E. Etty en W. H. C. Huijer; Jaqueline, dr. en Hans P.. zn. van A. C. van Straaten en L. M. van der Boon; Clariet M„ dr. van H. Goedhart en A. Driesprong; Monica H. J. M„ dr. van P. H. van der Kley en H. H. Duindam. Ondertrouwd: J. de Bey en P. de Priester. Getrouwd: J. A. van der Linden en M. L. Schipper. Overleden: P. H. Balfoort, 63 Jr. EERSTE KAMER OVER MAATSCHAPPELIJK WERK Bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk in de Eerste Kamer is vanochtend vooral aandacht besteed aan het probleem der spijtop tanten. De heer Schipper (AR) merkte op, dat het nieuwe kabinet het benau wende probleem op andere en doeltref fender wijze zal moeten aanpakken. Hij hoopte, dat deze „kinderen van ons volk" op snelle wijze naar Nederland zullen worden overgebracht. Mevrouw Luyckx-Sleyfer (KVP) pleitte voor ver snelling der procedure van naturalisatie van spijtoptanten. Zy vroeg ook spoed te betrachten bij de definitieve regeling der subsidiëring van tehuizen voor ongehuw de moeders. Mevrouw Schouwenaar- Franssen (VVD) had er ernstig bezwaar tegen, dat in het maatschappelijk werk, waar de mens toch centraal wordt ge steld, vaak „labaratoriumtaal" wordt ge bruikt. Die kan nodeloos kwetsend zijn De heer Van Hulst (CH) vroeg nog eens om spoed met de samenstelling van een wet, die de armenwet zal moeten ver vangen. Voor het komende kabinet moest er z.i. meer zijn dan een plan voor een nieuwe armenwet. Mej. Tjeenk Wil link (PvdA) had vee! v/rordering voor het beleid van minister Klompé, maar vond toch, dat de minister zien op en kele concrete vraagstellingen had moe ten uiten. De minister zou vanmiddag antwoorden. Bod van f 30 miljoen ep „Willem Sarentz" Van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wordt vernomen dat van Noorse zijde is bevestigd, dat op de Willem Ba- rendsz, het fabriekssohip van de Neder landse Maatschappij voor de Walvis vaart, door Noorse maatschappijen een bod is uitgebracht van f. 30 miljoen. De directie van de Maatschappij voor_de Walvisvaart te Amsterdam had hierop vandaag geen commentaar. Indonesische leger wordt versterkt Asfie dor opstandelingen Het Indonesische leger zal worden versterkt met 19.000 man van de politie en de mobiele brigade. Dit heeft volgens een officiële mededeling in Djakarta het Kabinet besloten. Onlangs heeft het leger medegedeeld, dat het de bedoeling is het lopende jaar 15.000 man onder de wapens te roepen. Van militaire zijde in Djakarta wordt vernomen, dat de versterkingen, die naar Noord-Celebes zyn gezonden met het oog op de frontale aanvallen van de opstandelingen, zich geplaatst zien tegenover toenemende guerilla-activi- teiten. De opstandelingen zyn geïnfil treerd in de streken rondom de voor naamste plaatsen en bezetten thans lange stroken van de kust in de Mina- hassa, waar kleine havens worden ge bruikt voor de aanvoer van wapens en voorraden. De opstandelingen zijn ook doorge drongen in Midden-Celebes, waar zij steun verlenen aan de Daroel Islam. In januari en februari zijn in dit ge bied minstens acht plaatsen in brand gestoken. De toestand in het andere centrum van de opstand op Sumatra wordt voor het ogenblik niet zo ernstig genoemd. Maar slecht georganiseerde groepen op standelingen doen overvallen op afgele gen ondernemingen, waarbij rubber fabrieken in brand worden gestoken en woningen worden geplunderd, aldus de militaire zegslieden in Djakarta. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 10 maart C.V. Centr. Aalsm. Veiling GA.: Seringen: Stepman 40110: Legray 2055; Blauw 45100. Anjers: rood 1028; rose 1436; wit 16 36. Rozen: Better Times 1559; Parel v. Aalsmeer 2085; Gehelmr. Dulsberg 2095; Rosalandia 1567; Edith Helen 2589; Towny Gold 2047; Peace 50 135; Stokman 1553; Mad. Ofman 15 61; Verschuren 1042; Pechtold 1043. Snijbloemen: Prunus triloba 2562; Idem Serrulata 90250; Forsythia 1048. Tul- Ëen 70180; Narcissen 5090; Blauwe 'ruif 1025; Hyacinten m/bol 1034. Diversen: Fresia 40110; Cyclamen 45 120; Asp. Plumosus 60150; Iris 140 240; Anemonen 2079; Lathyrus Ger- bera 2570; Amaryllis 2050; Calla 15 POTPLANTEN: grote pot kleine pot: Adianthum 6065; Anthurium 500 10.90. 180—200; Asplenium 100—150. 40— 45; Azalea 400650. 120180; Begonia semp. 100150, 5569; Bladbegonia 120- 150. 4045; Cactussen en vetplanten 90 —135, 12—22; Calcealarla 70—85; Cinneraria 150—200. 80100; Columnea 200300, 80100; Cissus Antarctica 200 —280. 60—75; Cyclamen 300—400. 100— 150; Euphorbia splendens 100125, 40 45; Ficus 300350, Hedera (bont) 200 —300, 60—75; Hortensia wit 200—350, idem blauw 300400, idem roze 250 350, Kalanchoë 100150, 80125; Klimplanten 6070; Monstera 400 560. Nephrolepis 300400, Platy- cerium 350400, 180200; Primula ob- cornia 150170, 5075; Sansevlerla 300 450, 100180. WOERDEN, 11 maart Kaasmarkt: Aanvoer 2 partyen. Notering 2.182.20 Handel goed. BEURSOVERZfCHT Walvisvaart 40 punten hoger; 30 miljoen voor Willem Barendlsz Amsterdam, 11 maart 1959. De inschrijving op de 420-jarige, in gewone aandelen converteerbare obli- Negen mijl territoir rond Ned. Nieuw-Guineo Binnen het kader van het geldend volkenrecht en geheel in overeenstem ming met de verdragen, die tot stand zijn gekomen op de recente zeerecht- conferentie in Genève. is in navolging van talrijke andere landen een aan sluitende zone ingesteld in de wateren om Ned. Nieuw-Guinea ter breedte van 9 mijl. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken vandaag medegedeeld naar aanleiding van een Indonesische ver klaring, dat deze wateren zouden zijn uitgebreid tot 12 mijl. De woordvoerder in Den Haag zei. dat deze maatregel geen uitbreiding van de territoriale zee betekent, die haar breedte van drie mijl behoudt. In de aansluitende zone mag de oever- staat controle uitoefenen op de douane, fiscale en sanitaire wetgeving en op de w&tgeving inzake de toelating van vreemdelingen. De V.S., Engeland, Canada en vele andere landen hebben reeds eerder aan sluitende zones ingesteld. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde vandaag in Djakarta dat het een „provocerende daad" zou zijn indien de territoriale wateren van Nederlands Nieuw-Guinea tot 12 mijl zouden zijn uitgebreid. Engels vrachtschip in moeilijkheden Op ongeveer 90 mijl ten westen van IJmuiden drijft het Engelse vrachtschip Ben Macdhui" sinds vanmorgen 10 uur met een defect aan de stuurinrichting op de Noordzee rond. Het 7845 ton metende schip dat in 1948 werd gebouwd en eigendom is van Ben Line te Edinburgh heeft dringend om sleepbootassistentie gevraagd. Uit IJmuiden zijn de zeesleepboten Simson er Nestor van Wijsmuller naar zee ver trokken. De schepen hebben hun assis tentie aangeboden. Uit Hull is de En gelse sleepboot „Englishman" onderweg. Bij Waldaschaft in West-Duits- land is men bezig met de bouw van dit enorme viaduct als schakel voor de nieuwe autoweg Frankfurt- Würzburg-Neurenberg. Dit via duct kost tien miljoen mark. gaties KLM, tot de koers van 100% (Newyorkse usance) was vanmiddag ter beurze het gesprek van de dag. De le ning is groot 18.5 miljoen dollar, waar van 6 miljoen dollar in Nederland wordt geplaatst. Het rentetype van 4%% is, al. dus de beurs, gunstig vooral voor Ame rika. De conversiekoers bedraagt 34 dol lar per aandeel van f. 100,—. De belang, stelling voor deze obligaties was over weldigend. Aandelen KLM profiteerden van de gunstige tendentie en werden f. 2,hoger geadviseerd. Philips, werd voor Amerikaanse r ning uit de markt genomen op circa De slotkoers van gisteren was 534. Er vonden in deze aandelen tevens specula tieve aankopen plaats in verband met het binnenkort te verschijnen jaarver slag, De converteerbare obligaties Phi lips waren enige punten hoger. Unilever vast op 4654, plus 6 punten. Aku's 1 punt hoger. Kon. Olies op f. 166,40 ruim f. 1.— boven de vorige slotkoers, terwijl de notering boven Newyorkse pariteit lag. Aandelen Walvisvaart waren in een grote openhoek aanvankelijk 121 bie den, later op 126 gedaan en hieden. De laatst gedane notering was 81%. Noorse maatschappijen hebben een bod van f. 30 miljoen gedaan op het fabriekssohip „Willem Barendsz". Ook ln de scheepvaartsector was de stemming eerder vast.. Van de leidende cultures waren certificaten Deli weder om hoger op f. 157,30 tegen gisteren als slotprijs f. 155,50. Senembah's eerder een kleinigheid in reactie, HVA een punt beter. Staatsfondsen prijshoudend. De de tweede Northwestern and Pacific hy. potheekbank werd geadviseerd op 98 99%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 maart Londen 10.614—10.61%; New York 3-77ft—3.77ftMontreal 3.89ft—3.89A Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54 4—7 55- Frankfort 90.20—90.25; Stockholm 72.94 —72.99'; Zürich 87.2587.30; Milaan 60.82460.874; Kopenhagen 54.74 54.79; Oslo 52.944—52.99%; Wenen 14.563/4—l4.57%: Ankara 3.76%—14.57% Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23%— 13.24%. Beurs van Amsterdam Woensdag 11 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 1004 100% Ned '58 4 4 1004 100% Ned. '53 3% 94% B 94% Grootboek obi 34 82 Ned. '47 34 (3) 924 92% Ned. '51 34 95 4 95% Ned '53 (34) 934" 93f| Ned. '56 34 93 ft 93ft Ned. '48 3% 88 4 88y4B Ned '54 34 88% 89 Ned. '55 I 3% 88% 89 Ned '55 II 34 904 B 90% Ned. '37 3 90 90 Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert. 3 974 97U Ned. 62-64 3 97ft 97ft Indië '37 A 3 96% Grootboek '46 3 88 y4 Ned. W.B 6% 1114 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39 38y4 Nat. Handelsbank 137 140 Ned. Handelmy207 208 Amst. Rubber 84 ft 85 y4 H.V.A131% 132% Java Cult28 4 28 4 Senembah139% Vorstenlandenin% io% A.K.U, 289% 271% Berkels Patent (v.) 225 Calvé Delft cert449 450 Deli My.en (Ver.) 15555 i57.65 Kon Pap. v Gelder 221 221% Hqopvens eet. 365 36»% Muller en Co. N. B oqq xoo Ned. Kabelfabr331 335 £wvps 534 M 333 Philips pref 2*>0% 2224 Unilever 4SR7< 4fU Wilton Feyenoord on? 205 Bill ton 2de r 228% 2244 Dordtse Olie gew. 690,/ Kon. Petr (f.20.-) Wol? A(50 165 15 165.90 Holl. Amer. lyn 1073^, iqqrt Java China Paket J?^ 129% K.L.M197 Kon Ned. Stmv My 135 s 1364 Kon Paket My J?®* Stoomvaart My Ned 1 14ó^ Nievelt Goudr cert }{q,. Ommeren cert. 9-:^ ««U? Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3.. 93% idem '48 (34) 94 R'dam '52-1 (4%) 99y4 Idem '37 I-III (34 93% idem '38-1 (34) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 984 B 99B A'dam '51 24 89 89 A'dam '56 I 24 85% 854 A'dam '56 II 24 97 97 Eindhoven '54 24 81% 82 Enschede '54 2 4 83% Den Haag '52 I 24 90% 90 Idem H 24 95% 93% R'dam '52 I 24 924 Idem II 24 94L Idem '57 24 1004 100% Utrecht '52 24 92% 92% Z.-Holl 1957 2 4 101ft 101 y4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 399 400 Amst. Bank 268 268% H3.U cert2174 215y4 Rott. Bank 229% 230 Twentsche Bank 221 2234 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 286 285 Borneo Sum. H. My 56% 57 Ned G en Sp fabr 2614 260 Kon. Ned Grofsm 128 126 Internatlo108% 1094 Rott Droogdok Mij 600 601 Sikkens uakfabr '53 490 Tieleman en Dros 8% 8% Ned My Walv.vrt. 85 B 126 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% 9y4 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 31ftexd 314B Intern Nickel 95 96% Anaconda 73ft 73% Bethlehem Steel514exd 51% Cities Service 594 59% General Motors 46% 46Vé Kennecott 115% 116% Republic Steel 694 1 Shell Oil 85% 85 Union Pacific 36ft 36% Un States Steel 92% 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 10/3 Edelmet. Kon. AA 57 Prei w.a Idem 664 Electrolas B 309 308 Holl Constructie 328B 328 Ing our v Bouwnyv 169 169 Id. dlv 1958 160% Int Kunststof! Ind 474 47 y4 Leidsche Wolsplnn 268GB 270GB Ver Touwfabrieken 210% 10y4GB Wernink's Betonm 115GB 115 Van wyk Tetiel 63% 64% Zaalberg 116

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9