pad: Slijters uit Leiden en omgeving lieten Franse wijnen proeven Kerkelijk Leven QEMMENIE De roofoverval te Amsterdam Agenda Mei een enkel woord P WOENSDAG 11 MAART 1959 Frankrijk en wijn zijn twee onaf scheidelijke grootheden. Wie aan Frankrijk denkt, denkt ongetwijfeld gelijktijdig aan wijnen, want dit land is bij uitstek het wijnland geworden. Het is niet de bakermat van de wijn stok, want die kende men reeds dui zenden jaren voor Christus De Chi nezen zijn vermoedelijk de eersten die de wijnstok hebben verbouwd en van daar is deze via Babylon en Egypte naar Europa gekomen. Er zijn tal van soorten wijnen en om haar relaties eens verschillende soorten te laten proeven had de Federatie van Slijters uit Lelden en omgeving een wijnproe verij georganiseerd, die gisteravond werd gehouden in het St.-Antonius Clubhuis, dat voor deze gelegenheid bijzonder gezellig was ingericht. In de middeleeuwen werd ook in ons land wijn verbouwd, doch het klimaat hier is niet best voor wijnstokken en daarom is deze cultuur geheel verdwe nen. Frankrijk daarentegen heeft zeer veel wijngaarden; alleen in het uiterste noorden wordt geen wijn verbouwd. Een derde van de totale wijnopbrengst komt uit Frankrijk. Behalve het klimaat is de bodemgesteldheid en de zorg die de wijnboer besteedt aan zijn oogst van groot belang. Het klimaat moet zachte winters en liefst niet te hete zomers hebben. Wijn „ontstaat" door de spon tane gisting in het sap van druiven en is dus een zuiver natuurprodukt. Er traden gisteravond drie sprekers op, die allen iets vertelden over bepaal- oe soorten wijn, die dan gelijktijdig ge proefd konden worden. De beer M. Pau- lissen uit Voorburg, secretaris van de Federatie van Nederlandse slijters was de eerste spreker, die een algemene in leiding hield. Allereerst vertelde hij waar men de wijnstok het eerst heeft verbouwd en hoe deze plant steeds meer naar onze omgeving gekomen. Het wijnverbruik kan men in Nederland stellen op 2 liter per hoofd van de be volking per jaar. In vergelijking met Frankrijk is dat zeer weinig want daar voert men een campagne om tot matig heid op te wekken onder het motto „Drink niet meer dan één liter wijn per dag". Verder ging de heer Paulissen na- Kroesjtsjef blijft een dagje langer De besprekingen, die de Sovjetrussi- sche premier en eerste partijsecretaris Nikita Kroesjtsjef maandag j.l. in Oost- Berlijn met Oostduitse regeringsleiders is begonnen, werden gisteren voortgezet. Ook vandaag en morgen zou er worden beraadslaagd. Men had aanvankelijk verwacht, dat Kroesjtsjef vandaag naar Moskou zou terugreizen; zijn vertrek is echter uitgesteld tot donderdagmiddag of vrijdagochtend. Op een receptie in de Sovjetrussische ambassade in Oost-Berlijn, die door ongeveer achthonderd gasten werd be zocht, bewoog Kroesjtsjef zich vrijelijk onder de gasten, die de ontvangst bij woonden. Iedereen, die met hem wilde spreken, kon dat doen. Een verslaggever van het Engelse persbureau „Reuter" vroeg hem of zijn voorstel tot het legeren van een bepaal de minimale sterkte van Amerikaanse, Russische, Britse en Franse troepen in een tot vrije stad geworden West-Eerlijn in die zin zou kunnen worden aange vuld, dat er géén Sovjet-troepen in de stad zouden worden gelegerd. Kroesjtsjef keek ernstig, toen hij antwoordde: „dat is niet mogelijk". Hij voegde hieraan toe: „De Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittan- nië en Frankrijk waren de overwinnaars in de tweede wereldoorlog. Hun strijd krachten moeten tezamen, als zinnebeeld van hun samenwerking in de oorlog, de status van een vrij West-Berlyn waar borgen". De journalist vroeg hem daarop naar zijn mening over de toestand, die zou ontstaan indien de Wesbberlijnse bevol king te kennen zou geven geen Russische bezettingsgroepen in haar stad te wen sen. Kroesjtsjef antwoordde: „Indien de Westberlijners wensen, dat de status van hun stad door de overwinnaars van de tweede wereldoorlog zal worden bepaald dan zal dit ook door alle vier overwin naars geschieden. Wij hebben in de oor log géén koffie gedronkenOnze verliezen waren de grootste. Daarom willen wij ook bij de behandeling van deze aangelegenheid gelijke rechten hebben". NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (wijkgemeente Pijlsweert) dr. J. M. Hasselaar, woon achtig te Driebergen, laatstelijk predi kant te Djakarta; te Hengelo (O.) (vac. M Blom) dr. B. Klein Wasslnk te Go- rinchem; te Houten (U.) P. de Jong te Kootwijk: te Hijkersmllde (toez.) H. C. Boer te Den Andel (Gron.). Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Charlois ds. A. K. de Groot, emeritus-predikant al daar; ld. te Charlois (wijkemeente Pen- drecht) C. W. Oppelaar, kand. te Hazers- woude. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Overschie A. Nagelkerke te Zweeloo; te Aduard J. Dijk stra te Schermerhorn. Bedankt voor Wor- merveer A. Prins te Winsum (Fr.). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Sliedrecht M. Brandes, kand. te Axel. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Capelle a. d. IJssel G. A. Zijderveld te Paterson (U.S.A.). Bedankt voor Veen Chr. van Dam te Rot terdam-zuid. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam F. Bakker te Hul zen (N.-H.) en G. J. Buys te Papen- drecht. DR. W. J. L. DAKE NAAR NIEUW-GUINEA Vandaag vertrok dr. W. J. L. Dake, medisch secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, in op dracht van deze kerk, naar Nieuw- Guinea. Hij zal daar overleg plegen en samenwerken met de leiding van de evangelisch christelijke kerk en met de zendingsarbeiders en zich op de hoogte stellen van de arbeid van de medische zending. DR. J. BRINKMAN OVERLEDEN Te Bilthoven is overleden dr. J. Brink man. oud-inspecteur van het Rijks- schooltoezicht en voordien predikant bij de Geref. Kerken. Het stoffelijk overschot zal vrijdag middag om 2.45 uur op de algemene begraafplaats te IJsselmuiden worden ter aarde besteld. der in op de zorg, welke besteed moet worden aan de wijn wanneer de oogst eenmaal heeft plaats gehad, want ook van deze zorg hangt voor een belang rijk deel de kwaliteit van de wijn af. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren C. den Blanken uit Bode graven en J. M. Versteegen uit Voor schoten, die een toelichting gaven op enkele wijnsoorten en daarbij bijzon derheden vertelden over de streek waar deze worden gemaakt. Intussen werden zeven verschillende wijnen geserveerd door leerlingen van de r.-k. technische school, afdeling Ho reca uit Den Haag. Zij zorgden er ook voor dat de lekkere hapjes rondgediend werden. t Het was niet de bedoeling van het "Comitee National de Propaganda en Faveur du Vin", dat deze avond organi seerde in samenwerking met de Leidse slijtersfederatie, van de aanwezigen ech te wijnproevers te maken hetgeen trouwens onmogelijk zou zijn, omdat dit een vak is dat men slechts na lange oefening gaat beheersen maar uit sluitend om hun relaties eens te laten proeven van enkele Franse wijnen en hen zodoende liefhebbers te maken van een goed glas wijn. Aan het einde van de avond beant woordde een forum een groot aantal vragen. Advertentie De speciaalzaak voor Uw schrijfgereedschap Alle bekende merken VULPENHOUDERS en BALLPOINTS. HAARLEMMERSTRAAT 171 Samenvoeging van Tijd en Maasbode De directies van de N.V. De Maasbode en de N.V. Drukkerij De Tijd delen mede: „De N.V. drukkerij De Tijd te Am sterdam en de N.V. De Maasbode te Rotterdam hebben besloten tot nauwe samenwerking. Als gevolg hiervan zul len de beide landelijke dagbladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april a.s. worden samengevoegd tot één enkel landelijk dagblad, dat onder de naam De Tijd De Maasbode zal verschijnen". „De redactie zal worden samengesteld uit de staven van beide samengevoegde bladen. De hoofdredactie zal berusten bij de heren mr. W. A. M. van der Kal len en H. baron van Lamsweerde, ter wijl de heer mr. L. B. M. Wüst hen als politiek redacteur ter zijde zal staan" „De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rot terdamse editie zal te Rotterdam wor den gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals thans het geval is, het plaatselijk blad ..Het Niéuwe Dagblad" en een vijftal gewestelijke bladen verzorgen en drukken". Bloemprijzen verhoogd De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten deelt het volgende mede: „Gedurende 25 jaar heeft een aantal meelfabrieken vrijwillig een onderlinge produktieverhouding in acht genomen, doch deze regeling werd op 1 januari jl. niet verlengd. Hierdoor ontstond een verscherpte concurrentie, hetgeen leidde tot een daling van de tarwebloemprijs tot beneden de kostprijs. De betreffen de producenten overwegen thans de mo gelijkheid om tot een verantwoorde re geling te komen. In verband met dit beraad zijn de bloemprijzen door ver schillende meelfabrieken verhoogd." Naar wij vernemen bedraagt de prijsverhoging, welke op 10 maart jl. 9 Vervolg van pag. 1 In het politiebureau aan de Linnaeus- straat werden de knapen met enkele onderbrekingen 48 uur lang onder vraagd. Tenslotte sloeg een hunner door. Inmiddels werden de derde en de vierde man de snackbarhouder was de laatste gearresteerd. Aanvankelijk trachtten de jongelieden alibi's te ver zinnen, waarbij zij gebruik maakten van een kennelijk tevoren ingestudeerd ver haal. Maar hun verklaringen waren op enkele punten duidelijk met eflkaar in tegenspraak. Tenslotte stapelde het be wijsmateriaal zidh zo op, dat de politie overtuigd was met de juiste daders te doen be hebben. Reeds eerder Het is komen vast te staan, dat de jongemannen reeds eerder in de week een overval op de kruidenierster hadden willen uitvoeren. Zij hadden echter ge meend, dat mejuffrouw Belles niet thuis was en zij waren toen maar weer weggegaan. Dit klopt met het vertiaal, dat mej. Belles toen de volgende dag aan buren heeft verteld. Er zou 's avonds bij haar gebeld zijn. Zij had niet open gedaan, maai- door het winkelraam had zij gezien, dat een jonge man met de rug naar de deur gekeerd voor het huis stond, terwijl een ander de naastgelegen school inspecteerde. De inbrekers zijn zaterdagnacht via deze school op de binnenplaats achter het huis van mej. Belles gekomen. Afleidingsmanoeuvre Dit was bedoeld als afleidingsmanoeu vre, want een van de daders, de los arbeider, is een buurjongen van het slachtoffer en via diens woning was het heel gemakkelijk geweest om de binnen plaats te bereiken. Mejuffrouw Belles was ontwaakt door het keffen van haar hondje en de schilder heeft toen ge tracht het dier te wurgen, hetgeen door de dikke vacht niet lukte. Daarop heb ben de indringers mej. Belles geslagen en geboeid.. Zij hadden verwacht een bedrag, van drieduizend gulden te vin den. De buit viel tegen. Zij konden slechts driehonderd gulden in een plasticzakje overhandigen aan hun lei der. die met de loodgieter buiten op de uitkijk had gestaan. De snackbar- exploitant is de enige die nog alle mede plichtigheid ontkent. Tegenover de ver klaringen van zijn drie bendeleden zal die ontkenning hem echter weinig baten. „Euromast" groeit als kool De „Euromast", die cp het ogenblik wordt gebouwd aan de Parkhaven te Rotterdam ter gelegenheid van de in 1960 te houden internationale tuin bouwtentoonstelling, groeit als kool. Vanmorgen om zeven uur was al een hoogte bereikt van 34.32 meter. De to ren moet 102,30 meter hoog worden Vrouwelijke arts wordt diacones in Paramaribo (Speciale berichtgeving) In het Diaoonessenhuis te Utrecht werd gisteravond mejuffrouw S. M. Dekker, die als arts naar Suriname ver trekt om daar in het op te richten diaconessenhuis te Paramaribo haar werkkring te vinden, in de Utrechtse diaconessengemeensohap opgenomen. Zover bekend, is zij de eerste vrouwe lijke arts in Nederland, die als diacones gaat werken. Dominee Van Ginkel sprak over 1 Petrus 4, vers 11: „Dient iemand, laat het zijn uit kracht door God ver leend". Hierna werd zuster Dekker op de in het Utrechtse huis gebruikelijke wijze in de gemeenschap der diacones sen opgenomen. Zowel in de kerkzaal als tijdens de receptie was er grote belang stelling. Zuster dr. Dekker is heden naar Suriname vertrokken. is ingegaan voor bloem f. 1.50 per 100 kg en voor ongebuild tarwemeel 50 cent per 100 kg. Of deze prijsverho ging voor de bloem ook tot een prijs verhoging voor het brood aanleiding zal zyn, staat nog geenszins vast. In ieder geval zal hierover overleg met het ministerie van Economische Za ken moeten geschieden, dat aan iedere wijziging in de broodprijzen zijn goedkeuring moet geven. rS e i A t S VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) VARA: 18.00 NW6. en comm. 18.20 Act 18.30 R.V.U.: Dingen van kunst en schoon held tussen Donau en Meander, door G Thole Belshulzen (le lezing). 19.00 V. d. kind. 19.10 Schone landen ln een vuile wereld, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Weense muz. 20.50 Lichte muz. 21.15 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 21.30 Lult- recital. 21.45 Gram. 21.55 Sport. 22.00 Eurovisie Songfestival, rep. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20 Gram. 23.30 Hammond- orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Espe ranto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartler. 18.15 Spectrum v h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 13.30 Pianorecital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 De koorzang onder de loep. 19.30 Radio krant. 19.55 Gram. 20.00 Bidstond voor ge was en arbeid. 21.15 Gram. 21.30 Geeste lijke liederen. 22.00 Promenade-ork. en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.15 Sportultsl. 23 20—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV; 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Weekjoum. 20.30 Film. 21.00 22.00 Eurovisie Song Festival VOOR DONDERDAG 12 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 vVaterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip caus. 11.15 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Lich te muz. 12 30 Land- en tulnb meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Plano recital. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 So praan en piano. 15 45 Voordr. 16.05 Gram 16.35 Idem. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 V. d. jeugd. AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Gevar. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. Kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Nederland stemt. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.162.00 Nederland stemt (verv.). Hilversum II, 298 m. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Waarom? caus. 8 00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Koorconc. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV- 14.00 Metropole-ork. 14.45 Gram,. 15.20 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbellezing. Vrij of gebonden (Van onze t.v.-medewerker) De AVRO heeft de kijkers gisteren een goede avond geschonken, al heeft ze dit niet cadeau gekregen noch gegeven. De twee filmpjes, die aan het grote dra ma vooraf gingen, vragen en verdienen eerst een paar woorden. Daar was num mer één over het verloop van de groot se Amerikaanse satellietprestatie, juist gisteren ontvangen. Behalve de propa gandistische kant van dit geval, is er de wetenschappelijke betekenis, die leken wel aanspreekt, maar toch feitelijk voor het grootste deel ontgaat. Onze aantekeningen beperken we graag tot een ervaring, maar die achten we dan ook werkelijk van belang. Onder de kleine kijkerschaar, die met ons genoot was een intelligente jonge man met. een diepe natuurfilosofische belangstelling. Niet lang geleden deed hij op de middelbare school uitzonder lijk zijn best om de uiterst bekwame leraar, die poogde de gang tier planeten te duiden, in zijn betogen te volgen, maar nimmer was het hem klaar ge worden. Na het schouwen van het korte duidelijke filmpje was de verzuchting: Eureka. Is er duidelijke bewijs van het nut van schooltelevisie denkbaar of om het iets behoudender te zeggen: voor een ruimer gebruik van wetenschappe lijke films bij ons middelbaar onder- wijs? Een ander woord van lof komt Otto van Neyenhoff toe voor zijn intelligente en artistieke prestatie, waarvan het NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws 19.10 Op de man af. 19.15 Klavecimbel. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Perio diekenparade. 20.10 Gram. 20.15 Verkle- zingsuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.152.00 Verkiezingsuitsl. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 21.30 Verkiezingsuitsl. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Orkestconc. 13.50 Caus. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Amus muz. 16.45 Ouders en kinderen. 17.15 Kritieken. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East 20.00 Gevar. muz. 20.30 Gram. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Lichte muz. 23.30 Caus. 23.45 Pari. overz. 24.00 0.060.36 Pianorecital. WOENSDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus ..Hor monen" door dr. G. A. Overbeek. 8 uur nam. Leiderdorp. Bidstond voor het ge was. Herv. Kerk: ds. J. P. Honnef 7.30 uur nam. Geref. Kerk: ds. Banga. 8 uur nam. Oegstgeest (Ontspannings lokaal Endegeest)Zustertoneel „Het boek met het gouden slot". 7.30 uur nam Wassenaar. R.-.K. Verenigingsge bouw: Vergadering Kath. Bond Over heidspersoneel. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht Jacobazaal)A.R. Partij, Verkiezingsuitslagen. 8.30 uur nam Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die. 89 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Langebrug 63: Tentoonstelling model Tabernakel. Spr. J. Rouw. 8 uur nam. Prediker: Chr. Hist. Unie. Verkiezings uitslagen. 8 uur nam. Rehoboth: Lezing N. Schimmel voor Veron, over Haven-radar. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle. „Antigone". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Resldentle-ork olv. Wilem van Otterloo. Zangsoliste Cora Canne Meijer. 8 uur nam. Leiderdorp. Irene. Geref. Jeugd- centrale. Ds. B. Richters over: „Nieuwe zendingsterrelnen?". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ver. voor pedagogiek. Le zing mevr. dr. E. Perelrad'Oliviera over: De huisarts als pedagoog. 8 uur nam. Advertentie. BINNENLAND Mevrouw Neeltje van Velzen, met haar 107 jaren de op één na oudste in woonster van Nederland, di'e woont in het Jebouw van het Leger des Hells te Dor- recht, is in het gemeenteziekenhuis van Dordrecht opgenomen. Haar toestand is niet van dien aard. dat er reden Is voor bezorgdheid. De 17 ministers en hoge ambtena ren uit de met de Europese Economi sche Gemeenschap geassocieerde landen en gebieden in Afrika, die een driedaags bezoek aan ons land brengen, zijn gister avond door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op een receptie in Den Haag ontvangen. Het „Koningin Wilhelmina Fonds" heeft fellowshipstoelagen ingesteld, welke door de wetenschappelijke raad van de landelijke organisatie voor de kankerbe strijding te Amsterdam worden toege kend. Deze fellowships zijn in principe bestemd voor afgestudeerde medici, blo- logen, fysici, farmaceuten, veterinal- ren en tandartsen, bij wie het voornemen bestaat om in de toekomst hun werk kracht ln dienst te stellen van het kan keronderzoek. Doctorandi in de genees kunde. veeartsenijkunde en tandheel kunde kunnen eventueel ook in aan merking komen. Zij, die met goed ge volg het examen arts, dierenarts of tand arts hebben afgelegd, genieten de voor keur. - Bij beschikking van de Staatssecre taris van O., K. en W. is ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van op drachten aan Nederlandse componisten in 1959. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter L. Orthel te Den Haag, tot lid H. Arends te Amsterdam en W. Paap te Utrecht en tot secretaris B. P. Wagemans te Voorburg. Een Nederlandse scheepskapitein (kapitein van de „Leuvehaven") is in Kopenhagen tot 30 dagen gevangenis straf veroordeeld. HIJ had 53.400 sigaret ten naar Denemarken gesmokkeld en ln Kopenhagen verkocht. Tienduizend kro nen werden verbeurd verklaard. Op 20 april zal te Scheveningen een lntenatlonaal bakkerijcongres worden ge houden. Dit congres zal ongeveer 160 deelnemers tellen. De 14-jarlge Jan F. Fokkema, wo nende aan de Burgemeester Prinslaan te Ede, kwam op zijn flets op het kruis punt van BorsselelaanKlinkenberger- weg te Ede ln botsing met een personen auto uit Ede. De Jongen werd zwaar ge wond naar het Arnhemse gemeentezie kenhuis vervoerd, waar hij gistermiddag overleed. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg zal op zaterdag 9 mei a.s. te Brussel haar 57e Jaarlijkse algemene ledenvergadering houden. De vergadering zal worden ge volgd door een zakenlunch, tijdens welke dr. J. Linthorst Homan, permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor atoom energie. een lezing zal houden over: „Het Nederlandse streven naar internationale economische Integratie. Gistermiddag is in het crematorium te Driehuis-Westerveld onder grote be langstelling het stoffelijk overschot van de heer H. Ch. C. J. van der Mandere verast. Aan de met talloze bloemstukken bedekte baar werd op verzoek niet ge sproken. Een stiefzoon van de overle dene. de heer Pijnacker Hordijk, sprak namens de familie een kort dankwoord. De Nederlandse Bond van Oud strijders en dragers van het Mobilisatie- kruis houdt op vrijdag 17 en zaterdag 18 april de Jaarvergadering ln hotel „De Bijenkorf" te Eindhoven. BUITENLAND De Portugese president, Tomas, heeft een bezoek gebracht aan de land bouwkolonie Pegoes, een honderd km. van Lissabon gelegen. In deze kolonie, opge richt door de Raad voor Binnenlandse Kolonisatie, zijn meer dan tweehonderd boerengezinnen gevestigd. waarvan elk beschikt over vijftien a twintig hectare land die ln cultuur gebracht moeten worden. Men verbouwt er wijn, granen en veevoeder en kweekt sinaasappelen en kurkeiken. Het centrale partijcomité van de Tsjechische communisten heeft dinsdag de „ernstige tekortkomingen" op land bouwgebied in Tsjecho-Slowakije gelaakt en besloten tot nieuwe maatregelen om deze op te heffen. In de eerste drie Jaar van het huidige vijfjarenplan ls de land- bouwproduktle slechts zes procent voor uitgegaan, terwijl men op 18 pet. had gedoeld. De Britse regering heeft gisteren in het Lagerhuis het besluit van Malta ver dedigd om bepaalde havenwerken te gunnen aan de Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken. Julian Amery, de onder.minister van Koloniën, deelt mede, dat de Inschrijving van de Nederlandse maatschappij ongeveer 89.000 fond sterling lager was dan de laagste ritse Inschrijving en dat de Nederland se inschrijving was aanvaard op aanbe veling van een Britse firma van raadge vende ingenieurs. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Pella, brengt maandag een bezoek aan Londen voor besprekingen met de Britse regering over de verhou ding tussen Oost en West en andere In ternationale kwesties. Volgens een offi ciële bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen komt Pella op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot, Lloyd. Russische geleerden hebben in het Zuidpoolgebied vastgesteld dat er onder de ijskap een echt vasteland ligt en niet een groep eilanden. De voorzitter van de Russische commissie voor Zuidpoolonder- zoek, SJtsJerbakof, heeft gezegd, dat het vraagstuk van de aard van het Zuid poolgebied is opgelost, aldus Tass. De V.S. hebben het vorig Jaar tien „baby"-atoomwapens beproefd, aldus meldt de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Het kleinste beproefde wapen haa een explosieve kracht van slechts één ton tnt en de andere tot 200 ton tnt. De atoombom die in 1945 boven Hirosjima werd uitgeworpen had een kracht van 20.000 ton tnt. De com missie verklaart dat deze gegevens be kend zijn gemaakt in antwoord op ver zoeken van seismologen en andere ge leerden. Langebrug 63Tentoonstelling model Tabernakel. Spr. J. Rouw. 8 uur nam, Pieterskerk: Bevestiging Herv. Studen tenlidmaten. 7.158.15 uur nam. Prediker: Spreker de heer K. Chr. Hoekstein. 8 uur nam. Prytaneum: Ledenverg. Nieuw-Brunhll- de met filmvertoning. 7.30 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. Spr. dr. L. van Egeraat over Italië, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle. „Antigone". 8 uur nam. Stadszaal: Forum Liberale Studenten ver. 8 uur nam. Veemarkt: Paasveetentoonstelling Vebo 10 uur voorm. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia". 8 uur nam. Doelenkazerne: Jaarverg. Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. 3 uur nam.; avondfeest te 7.30 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Evangell- satiedienst te 3 uur. Spr. ds. Van Oos- sanen. StationspleinStrandsexucrsie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „Casino de Paris". 10V4 uur voorm. Luxor-theaterBljz. Kerkewerk. Herv. Gem. Spr. prof. dr. H. Kraemer. 10.30 uur voorm. MAANDAG Rijksmuseum'voor Volkenkunde: K. en O. Muzikale ontdekkingsreis o.l.v. dr. G. D. van Wengen. 8 uur nam. DINSDAG St.-AntoniusclubhuisK. en O.-film „Henry V". 8 uur nam. Gulden Vlies: Nat. Woningraad. Spr. mr. C. M. van der Hoff, over: „Sociale kanten van standaardwoningen". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondretraite: inleiding H. Avondmaal prof. dr. A. Schaberg. 7.30 10.45 uur nam. Stadszaal: Alg. vergadering Ver. van Onderwijzers en Onderwijzeressen ln In spectie Lelden. 10 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „Wapensmokkel naar Cuba". (14 Jr) Vanaf maandag; „De twaalt gezwore nen". (14 jaar) Werkdagen: 2.30, 7 15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Gigl" (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.15, 4.30, 7 9.15 uur. Casino: „Paris Holiday" (14 Jaar). Werk dagen 7 en :9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur; donderdag: „De glorie van het leven' (18 Jaar). Llüo: „Paspoort der schande (18 Jaar) Werkd.: 2.30, 7 en 9 15 uur. zondag 2.30. 4 45. 7 en 9 15 uur. Lu.vor: „De vlieg' (14 Jaar). Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sleger, Els van Bohemen, H Bouman, Q. Collard en A. Schoonhoven onder auspiciën Lelds Akademisch Kunstcentrum tot 24 maart) Lakenhal: Tentoonstelling oetreifende Kermlsvierlngen. Werkd 104 uur. zon dags 14 uur nam (tot 23 maart) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 urn- Te Leiden ls geopend de Zulder-Apo- theek. Lammenschansweg 4, tel. 23553 en te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wll- helmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. lilmpje „Vrij buiten" getuigde, al was de hoofdpersoon allesbehalve een vrij buiter. Anders lagen de kaarten voor Kees Brusse. die zich nog wel als zodanig ge droeg op paden van geloof, intellect en gevoel. Over de inhoud van het stuk zullen wij het zwijgen toedoen, omdat dit al vlug tot nutteloze controversen aanleiding zou kunnen geven. Met des- temeer vrijheid doen we zulks, omdat we alle ons toegemeten ruimte behoeven om onze bewondering voor de vertoning als t.v.-prestatie tot uiting te kunnen brengen. In onze waarderingsschaal staat Ko Arnoldi bovenaan. Een moei lijke, maar boeiende tekst werd door hem levensecht, nu eens spits dan weer mild al naar het pas gaf. vertolkt. Het was een prachtcreatie, die hij, na hem in 1953 voor het Rotterdams Toneel te hebben gegeven, ditmaal voor de camera bracht. Voor Magda Janssens en Lieze Servaes was het evenzeer een reprise als een nieuwe schepping, meer nog misschien dan voor de verlamde en reeds 20 jaar tot werkeloosheid gedoem de pastoor, omdat laatstgenoemde ook op het toneel iets statisch had, terwijl de twee rollen der volwassen vrouwen, als de dood voor de dood. voor t.v. veel meer door ruimtelijke beperking op nieuw en anders tot leven gebraent moesten worden. Andrea Domburg was van minnares gepromoveerd tot echtgenote en zag zich zeer knap afgelost door Ineke Brinkman, die een geladen persoontje was. Ton Lensink toonde, dat hij te recht beschouwd wordt als één der bes te dramatische t.v.-regisseurs, waarover Nederland beschikt. Tegen het slot werd het duidelijk, dat Greene niet voor zijn geloof pleitte of daartegen in ging, maar slechts over zijn Kerk getuigen wilde, waar deze be rusting predikt tegenover de dood en wel door de wat wazige tante Teresa op het allerlaatste moment zichzelf te doen terugvinden. In haar rol culmineerde de vraag vrij of gebonden tot het antwoord vrij èn gebonden. En daarin hervond ook de oom zijn taak en plicht, zijn priester schap. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en v. d. arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Amus. muz. 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Gevar. muz 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengym. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Where are you now? 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Symf.-ork. 16.30 Italiaan se barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19 20 Amus. muz. 19.45 Kamer- muz. 20.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 23,15 Muz. nacht- progr. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Omr. ork. en sol. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. met muz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.00 Nationaal ork. en soliste. 22 25 Viool en plano. 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuz. 15.00 Schoolradio 15.45 Duitse les. (Tussen 16.00 en 17.00 Wielerwedstr.)16.02 Kamerork. 16.45 Planorecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse volksliede ren. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.15 Gevar. muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 14.30 Kamer muz. 15.30 Gram 16.05 Lichte muz. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Balletmuz. 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Zwitserland cm. sneeuw ln skigebied Arosa 100 Davos 100 Engelberg m. d. 1 m. Fliins m. d. lm. Leysin 70 St.-Morltz m. d. 1 m. Wengen 80 Duitsland cm. sneeuw in skigebied Garmisch m. d. 1 m. Feldberg 130 Braunlage 25 St.-Andreasberg 23 Oberstdorf 38 40 Oostenrijk cm. sneeuw in skigebied Berwang 40 Kitzbühel Seefeld Bad Gasteln 95 Leoh 100 Saalbaoh g. opg. Malnitz 85 Frankr(jk cm. sneeuw in skigebied Ghamonix 120 Megève 100 Val d'Isère 210 Valloire g. opg. Alpe d'Huez 120 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s 3-° a ..ss s s uS S&Ëu Den Helder vrijw. onb. ozo 1010 3 3 Ypenburg vrijw. onb. ozo 1003 2 2 Vlisslngen half bew. ozo 1007 5 5 Eelde vrijw. onb. ozo 1013 0 0 Twente vrijw. onb. o 1012 2 2 De Bilt vrijw. onb. zo 1009 3 3 Eindhoven vrijw. onb. ozo 1040 2 2 Z. Limburg vrijw. onb. ozo 1010 4 3 •o <0 d S S S3 Helsinki zwaar bew. nw l -6 0 Stockholm onbewolkt windstil -6 0 Oslo half bew. zw 1 -7 0 Kopenhagen licht bew. ozo 10 0 0 Aberdeen geh. bew. zo 5 6 0 Londen geh. bew. ZZO 6 7 0 Amsterdam onbewolkt ozo 6 3 0 Brussel zwaar bew. z 3 7 0 Luxemburg zwaar bew. o 2 2 0 Parijs half bew. zzo 4 6 0 Bordeaux geh. bew. z 4 10 0 Grenoble onbewolkt windstil 2 0 Nice licht bew. nnw 4 8 4 Berlijn licht bew. o 6 -1 0 Frankfort half bew. no 3 0 0 München geh. bew. o 2 -0 0 Zilrich mist windstil 1 0 Genève onbewolkt zzo 1 3 0 Locarno geh. bew. nnw 1 6 0 Wenen seh. bew. o 2 -0 0 Innsbruck geh. bew. w 2 1 0 Rome regen wzw 4 11 AJaccio regen wnw 6 12 0 Madrid motregen wzw 8 11 0.2 Mallorca lloht bew. windstil 6 0 Algiers zwaar bew. wzw 5 13 9

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2