lil eerste helft van mei in Genève gesprek vier ministers van B.Z. Noren doen een bod op de „Willem Barendsz" WEERBERICHT Macmillan ontmoette in Parijs een sterke Franse tegenstand ROOFOVERVAL AMSTERDAM NA TWEE DAGEN OPGELOST Slachtoffer iverd ook geslagen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 MAART 1959 No. 29692 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Volgende week zullen de Westelijke antwoorden op de laatste Russische nota van 2 maart j.I. naar Moskou worden a^stuurd, waarin wordt voorgesteld, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken in de eerste helft van mei in Genève bijeenkomen om een conferentie van regeringsleiders van Amerika, de Sovjet- Unie, Engeland en Frankrijk voor te bereiden. Dit is wel zowat het enige positieve resultaat geweest van het tweedaagse beraad tussen de Engelse en Franse pre miers en hun ministers van Buitenlandse Zaken onder supervisie van president De Gaulle in Parijs. Premier Macmillan, die morgen naar Bonn reist, zei gisteren bü zijn vertrek uit de Franse hoofdstad: „Wy kwamen hier voor besprekingen, niet voor onderhandelingen, daarom geven wjj geen communiqué uit. Maar ik kan zeggen, dat wij de meeste vruchtbare en vriendschappelijke besprekingen gevoerd hebben met premier Debré, met minister Couve de Murville en met, als ik hem zo noemen mag, mijn oud vriend en kameraad generaal De Gaulle. Wij zijn het eens over onze gemeenschappelijke politiek en doeleinden en in het bijzonder over de vraag hoe de meer uitgebreide onderhandelingen, die thans moeten volgen, moeten worden gevoerd. Het overleg met onze Franse bondge noten was een aanmoediging voor ons en een werkelijke steun". Nog veel scliaafwerk nodig aan Westerse eensgezindheid Nadat hij maandag het terrein al met Michel Debré had verkend, begaf de Engelse minister-president Macmillan zich gisteren naar het Elysée om pre sident Charles de Gaulle te ontmoeten. Aangezien de Britse ambassade, waar de minister-president logeerde, maar een paar huizen van het ambtspaleis van het Franse staatshoofd is gelegen, kwam de heer Macmillan te voet om zo langs een achteringang het Elysée te bereiken. Hij veroorzaakte aldus bij het Franse protocol, dat onder De Gaulle nog minder op grapjes en persoonlijke vrijmoedigheden is gesteld dan vroeger, een lichte zenuw-crisis, want de orde- wacht met zijn gepluimde republikeinse gardisten had zich in vol ornaat bij de hoofdingang opgsteld om daar de Rolls Royce van de Engelse staatsman op te vangen Toch heeft de heer Macmillan de deur van het kabinet van generaal De Gaulle weten te vinden. Hij is echter maar kort binnen geweest. Tweemaal drie kwartier heeft hij met de Franse president zijn gedachten uitgewisseld, nadat vorige week kanselier Adenauer tien volle uren beslag op de kostbare tijd van het Fran se staatshoofd had weten te leggen! Nog veel meningsverschil In diplomatieke kringen gelooft men niet, dat de Franse en Engelse stand punten heel veel dichter bij elkaar zijn gekomen en de uitdrukking „nésentente cordiale" doet in de Parijse ochtendbla den vanmorgen ook weer dankbaar op geld. Vooral de militaire neutralisatie van Centraal-Europa. in welke richting Macmillan op de basis van een herzien Eden- of Rapacki-plan zich in Moskou al een eind zou hebben laten verleiden, blijft een obstakel of meningsverschil, waar Frankrijk, evenmin als West- Duitsland, vooralsnog overheen schijnt te willen stappen. Men heeft in Parijs dan ook de in druk dat er aan de Westelijke eensge zindheid nog veel schaafwerk valt te verrichten alvorens de drie ministers van Buitenlandse Zaken over twee maanden hun Russische collega zullen kunnen ontmoeten, zonder het bouw werk van de Europese veiligheid in ge vaar te brengen. Brandt ontkent een afspraak met de Russische premier Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Over de afwijzing door de Westber- lijnse burgemeester Willy Brandt van een Russische uitnodiging voor een ge sprek met de Sovjet-premier Kroesjtsjef is een soort duel ontstaan. De Russische regeringsleider beweerde gisteren in Oostberlyn, dat Brandt oorspronkelijk een uitnodiging voor een gesprek met hem wél had aangenomen. De Westber- lijnse burgemeester zou zijn toestem ming voor een gesprek-buiten-Duitsland hebben gegeven, tijdens zijn wereldreis van enige weken geleden, of reeds twee jaar gelden in Oost-Berlijn. Kroesjtsjef had blijkbaar bijzonder graag een on derhoud met Brandt gehad. Hij zei on dermeer: „Wij zijn bereid zelfs met de duivel te praten, wanneer dat de vrede en de verbetering van de internationale toestand zou dienenMaar Brandt heeft de bewering van Kroesjtsjef ter zijde gelegd; hij heeft, zo zei hij giste ren, tot dusver noch in noch buiten Duitsland ooit een uitnodiging voor een gesprek aanvaard. Inmiddels heeft de Westberlijnse bur gemeester gisteren in het Westberlijnse parlement meegedeeld, waarom hij de invitatie heeft afgewezen. Zijns inziens was er ook wel iets vóór een gesprek geweest; hij had in zo 'n geval namelijk de Russische leider kunnen zeggen, waar de Westberlijners precies stonden. Hij zou Kroesjtsjef hebben kunnen duidelijk maken, wat de Berlijnse bevolking wil: met rust gelaten worden, opdat zij haar werk kan voortzetten. Deze woorden kregen in het Westberlijnse parlement bijzonder veel applaus, maar tegen de bijeenkomst, zo zei Brandt, spraken zwaarder argumenten: het is niet de taak van West-Berlijn om politieke be slissingen te bepalen en het is ook niet mijn taak om te gaan onderhandelen met de bezettende macht, die de status van Berlijn eenzijdig wil veranderen. Verkeerde methode Uit dit alles kon men opmaken, dat de afwijzing van de Russische uitnodi ging voor Brandt zowel als voor de ge hele Westberlijnse regering een moeilijk geval is geweest. Men krijgt de indruk, dat beiden dit gesprek eigenlijk wel hadden willen voeren, maar dat de druk van Bonn, van de geallieerden bezet tingsleiders en van de socialistische par ty (SPD), waartoe Brandt behoort, het onderhoud hebben weten te verhinde ren. In Bonn is men dan ook zeer tevre den over het besluit alsmede met de mening van Brandt, dat het nieuwste voorstel van Kroesjtsjef betreffende de stationering van niet alleen Britse, Amerikaanse en Franse, maar ook van Russische troepen in West-Berlijn on- i logisch is: de Russen willen daarmee Oost-Berlijn behouden en een vinger in de pap in West-Berlyn krijgen. Minder bestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen en minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige naar zuid west ruimende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 MAART Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 8.08 uur; onder: 22.06 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.07 en 17.21 u. Laagwater te 0.56 en 13.19 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Brandt en Adenauer beiden zijn thans van mening, dat het zinloos is in te gaan op Kroesjtsjefs voorstel om een minimum aantal troepen in West-Ber- lyn te legeren. In Bonn begint men voorts zo langzamerhand genoeg te krij gen van Kroesjtsjefs methode om op r.'Ierlei massa-bijeenkomsten grote poli tieke voorstellen te doen. Deze methode, zo zegt men hier, wekt twijfel aan de ernstige wil tot onderhandelingen van Moskou. Van deze politiek van grillige invallen bestaat niet slechts te Bonn, maar in het bijzonder ook te Washing ton, zo zegt men hier, grote afkeer. Belgische soldaten nog maar een jaar onder de wapenen België zal met ingang van september de duur van de diensplicht van 1.7 maanden tot een jaar inkorten, zo heeft de Belgische minister van Defensie, Gilson, gisteren in de Tweede Kamer bekendgemaakt. Gilson deed zijn mede deling tijdens het debat over de defen siebegroting voor het komende jaar. Gilson deelde voorts mee dat de Bel gische strijdkrachten op het ogenblik 123.890 man omvatten, onder wie 65.971 beroepsmilitairen en 50.618 dienstplich tigen. De overigen zijn burgers. Volgens de minister moet België om aan zijn verplichtingen voor de Navo te voldoen ongeveer 30 miljard Belgische frank (2.1 miljard gulden) in de komende vijf ja ren besteden. De twaalfjarige Wim Wagens- veld uit Lunteren had gisteren de grote dag van zijn leven: persooti- lijk mocht hij in Paleis Soestdijk het door hem gevonden eerste kie vitsei aan Koningin Juliana aan bieden. De Organisatie van Noorse Walvisvaartmaatschappijen heeft met actieve steun van de Noorse regering een bod ge daan op het Nederlandse fabrieks- schip voor de v/al vis vaart „Wil lem Barendsz". In het kantoor van de organisatie in Oslo zijn gisteren weer onderhandelingen gevoerd, die echter nog niet tot een akkoord Bombardementen op Celebes Het hoofdkwartier van de Indonesi sche luchtmacht heeft gisteren mede gedeeld, dat een reeks luchtaanvallen is uitgevoerd tegen concentraties van opstandelingen in Noord-Celebes. Tus sen 23 februari en 3 maart zijn 20 concentraties onder* vuur genomen met raketten en alle vliegtuigen keer den veilig terug op hun bases, aldus een communiqué. De zwaarste aanvallen waren gericht tegen Amoerang, een steunpunt van de opstandelingen op 80 km ten pesten van het vliegveld van Menado en andere doelen rondom deze stad. Ook werden aanvallen met raketten gedaan op sohuilplaatsen in het gebergte. Een woordvoerder van de luchtmacht zeide, dat de aanvallen in de toekomst zullen worden voortgezet. Een aardige opname van Prinses Caroline van Monaco, gemaakt in het station van Monaco, waar zij met haar ouders ex-Koningin Vic toria van Spanje kwam verwel komen. Vliegtuig ontploft in Brazilië: 29 doden In het noordoosten van Brazilië is een vliegtuig van de Braziliaanse lucht macht neergestort. 29 mensen zijn om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de in het gebied van Curralhoons, circa 150 km. van Belem, zo blijkt uit radio berichten die gisteren in Rio de Ja neiro zyn ontvangen. De inzittenden van het toestel waren leden van de luchtmacht en hun gezin nen. Het vliegtuig, op weg van Belem naar Manaus, ontplofte in de lucht. hebben geleid. Men verwacht, dat het overleg vandaag kan worden afgesloten. Van officiële zijde in Noorwegen wa ren gisteren geen bijzonderheden te verkrijgen over het Noorse bod. Men wilde ook niet mededelen of de Neder landse autoriteiten het bod al dan niet hadden aanvaard. In Den Haag zei men slechts, dat van Nederlandse zijde geen beslissing was genomen. Reeds geruime tijd Een Noors telegraafagentschap meldt, dat de onderhandelingen al geruime tijd aan de gang zijn, maar nog niet tot een overeenkomst hebben geleid. In wel ingelichte kringen in Noorwegen kreeg het telegraafagentschap de bevestiging, dat het doel van een eventuele aankoop van de „Willem Barendsz" is, bij te dra gen tot een regeling voor de verdeling van de vangcontingenten in de zuide lijke IJszee. Een eventuele aankoop zou inhouden, dat Noorwegen ook het Ne derlandse vangcontingent zou over nemen. De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft zoals be kend de laatste jaren geen gunstige resultaten geboekt en heeft tijdens de jongste onderhandelingen met de an dere landen, die de walvisvaart beoefe nen, een onevenredig groot contingent geëist. Eisen, die als onrealistisch wer den beschouwd. Modernisering Bovendien zo schreef een Noors blad, dat in nauw contact staat met de kringen van de walvisvaart zou de overneming van de „Willem Barendsz" bijdragen tot de modernisering van de Noorse vloot. Het Nederlandse schip is een van de modernste fabrieksschepen ter wereld. Wanneer de „Willem Ba rendsz" door de Noren zal worden over genomen, zal Noorwegen tien walvis expedities kunnen uitrusten. De Japan ners hebben er zes, de Engelsen drie en de Russen minstens twee. De „Willem Barendsz" heeft de laatste jaren met veertien jagers gewerkt, maar Noorwegen, dat zelf over moderne ja gers beschikt, heeft nauwelijks belang stelling voor het overnemen van de Ne derlandse jagers. Volgens genoemd blad „Toensberg Blad" ligt het in de bedoeling, dat de „Willem Barendsz" enige oude en kleine fabrieksschepen gaat vervangen. VAR-DIPLOMATEN UIT IRAK GEZET Negen leden van de ambassade van de Ver. Arabische Republiek (Egypte-Sy rië) in de hoofdstad van Irak, Bagdad, zijn door de regering van generaal Kas sein uitgewezen. Onder hen is ook de militaire attaché. De diplomaten en him gezinnen zijn al in Cairo aangekomen. De eerste secretaris van de ambassade zei bij aankomst: Het gepeupel is de baas in Bagdad, maar ik geloof niet dat Irak de betrekkingen met de VAR zal ver breken. Op een vraag waarom de ambassade leden waren uitgewezen antwoordde de eerste secretaris: „De Iraakse regering beweerde dat wij met de nationalisten in contact stonden. Deze beschuldiging is volkomen onwaar". Hij zei verder dat de Iraakse regering loopgraven rondom de stad liet graven. In Bagdad zijn gisteren demonstraties ten gunste van premier Kassem gehou den. De betogers droegen ondermeer af beeldingen van de communistische lei der Kazantsji mee, die door de opstan dige kolonel Sjawaf geëxecuteerd moet Drie daders hebben reeds bekend De zaak van de roofoverval op de 67-jarige kruidenierster Caro line Belles, welke zondagmorgen de Indische Buurt te Amsterdam in opschudding bracht, is rond. Er zijn vier daders gearresteerd. De leeftijd varieert van 18 tot 27 jaar. Drie van hen hebben inmid dels bekend. De jeugdige bende stond onder leiding van een 27-ja- rige exploitant van een patates- friteskraam. Hij heeft drie van zijn vaste klantjes tot het misdrijf aan gezet. Aanvankelijk werd aangenomen, dat Caroline Belles, nadat zij de indringers had betrapt en met een raamkoord was gekneveld, van angst en schrik aan een hartverlamming was overleden. Thans is uit de verhoren gebleken, dat een van de daders de vrouw bewusteloos heeft geslagen. Klap doodsoorzaak Is deze klap de doodsoorzaak geweest? Is mejuffrouw Belles, die geboeid onder de dekens in bed werd gelegd, door ver stikking om het leven gekomen? In ieder geval staat vast, dat het hier geen „natuurlijke dood" betreft en dat haar dood de overvallers zal worden aange rekend. De arrestatie van de vier bendeleden heeft nog een aantal andere inbraken in hetzelfde stadsdeel van Amsterdam tot klaarheid gebracht. Ook hierbij is de snackbarexploitant als leider opge treden. De man was in financiële moei lijkheden geraakt en had drie van zijn vaste klanten, een achttienjarige los- arbeider. een 24-jarige schilder en een 18-jarige loodgieter tot diverse inbraken 11 miljoen minder deviezen Volgens de verkorte weekstaat van de Nede. Bank is de goudvoorraad toege nomen met f 10 miljoen ten koste van de convertibele deviezen. De netto deviezenreserve staat nu op f938 mil joen tegen vorige week f 949 miljoen. Uitslagen van tie verkiezingen Morgenavond, zo spoedig mogelijk na het sluiten der stembureaus, zullen w(j op de bekende overzich telijke borden voor ons gebouw aan de Witte Singel een aanvang maken met de publikatie van de verkie zingsuitslag in Leiden, terwijl via de microfoon mededelingen zullen worden gedaan over de resultaten elders in den lande. Onze abonnees in het gehele ver spreidingsgebied ontvangen de uit slag van het gehele land vrijdag morgen in de prille ochtenduren in hun brievenbus in de vorm van een extra-editie, zodat zjj donderdag niet een deel van hun nachtrust behoeven op te offeren teneinde nog voor de hervatting van de werkzaamheden op vrijdagmorgen de landelijke uitslag via de radio te vernemen. zijn. Het blad „Al-Sjaab" schrijft, dat kolonel Sjawaf in de laatste uren van zijn leven veel mensen heeft laten ar resteren. Onder hen was ook Kazantsji, die door het oude regime wegens com munistische activiteit het land uit was gezet. aangezet. Zo maakten zy onlangs in een beddenopslagplaats aan de Celebesstraat 1100 gulden buit, welk bedrag groten deels werd gebruikt de schulden af te lossen, welke in de snackbar waren ge maakt. Een tip van de centrale re cherche, die de jeugdige gangsters reeds eerder over andere inbraken aan de tand had gevoeld, maar hen wegens ge brek aan bewijs had moeten vrijlaten, heeft zondag reeds tot twee arrestaties geleid. Doorgesneden kabel Het was namelijk opgevallen, dat b(j de vorige inbraken steeds de telefoon kabels waren doorgesneden. Ook in de winkel van mejuffrouw Belles was de telefoonlijn kapot. Zondagavond waren in bedoelde snackbar aan de Maurits- kade behalve twee van de boefjes, ook twee rechercheurs aanwezig. Toen de jongemannen de zaak verlieten, werden zij in een stille straat aangehouden en overgebracht naar het politiebureau Linnaeusstraat. 9 Slot pag. 2 Baird ontkent zijn uitlatingen Dr. Van Royen weer in Washington De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. II. van Roijen, is gisteren in zijn standplaats teruggekeerd na een kort verblijf in Nederland. In diplomatieke kringen neemt men aan dat de ambassadeur instructies heeft ontvangen van minister Luns met betrekking tot de NAVO-bijeenkomst die in april te Washington wordt ge houden. Men veronderstelt dat hy vol ledig op de hoogte is gesteld van de ge zichtspunten van minister Luns over de opmerkingen die James C. Baird. hoofd van de Amerikaanse hulpverlening in Djakarta, ten aanzien van de nationa lisatie van Nederlandse bedrijven in In donesië in de mond zyn gelegd. De Amerikaanse regering wast intus sen, aldus een functionaris van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, haar handen in onschuld wat betreft de ver antwoordelijkheid voor anti-Nederlandse opmerkingen, die in een interview zijn toegeschreven aan James C. Baird. Baird heeft, aldus deze functionaris de omstreden opmerkingen ontkend of ge zegd ,dat hij zich niet herinneren kan, die gemaakt te hebben. De functionaris zeide dat het rapport dat ambassadeur Philip Young j.I. zater dag aan minister Luns in Den Haag heeft uitgebracht, hierop neer kwam. Een soortgelijk rapport is j.I. vrijdag in Washington uitgebracht aan de Neder landse ambassade. Uit andere bron wordt vernomen dat minister Luns niet tevreden was met deze privé-tegenspraak, die bovendien voorbehoud bevatte. Hij achtte het Baird-interview een ernstig diplomatiek incident en liet doorschemeren dat hij een officieel, openbaar excuus, of een volledige ontkenning van iedere on vriendelijke opmerking wenste. Amerikaanse autoriteiten wezen erop dat het interview heeft plaats gehad bijna een maand voor de publikatie er van in Nederland daar een misprijzende reactie opwekte. Baird heeft geen af schrift van de opmerkingen van hem of de verslaggever over de Nederlandse be langen en politiek in Indonesië, waar door het voor hem onmogelijk was cate gorisch iedere aan hem toegeschreven uitlating te dementeren. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wenste niet te zeggen welke van de opmerkingen hij op de man af ontkend heeft en welke hy zich niet kon herinneren gemaakt te hebben.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1