SIMCA Radiologie in een eigen paviljoen „Werkmans Wilskracht" bevindt zich thans op de enig juiste weg Geen verdere groei van het complex in permanente bouw Zilversmid ontving Kon. zilver GEBR. Y. ULDEN Onder behoedzaam instructeur Barry Verver was een intelligent Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 maart 1959 Tweede blad no. 29690 Aanwinst Academisch Ziekenhuis In tegenwoordigheid van een klein aantal genodigden vond zater dagochtend de officiële opening plaats van de eigen huisvesting van de afdeling radiologie van het Leids Academisch Ziekenhuis. Tot dusver was deze afdeling als gast bij verschillende andere afdelingen, waaruit zij geleidelijk is gegroeid, ondergebracht. Thans is er een eigen paviljoen voor opgetrokken. Belangrijk jaar In de collegezaal van de afdeling in terne geneeskunde kwamen de genodig den bijeen. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis de heer M. W. Jongsma heette onder meer de secretaris van het 1 college van curatoren mr. N. F. Hofstee, de decaan van de medische faculteit prof. dr. P. J. Gaillard, enige hooglera ren en vertegenwoordigers van de Rijks gebouwendienst welkom. De heer Laagland droeg vervolgens met enkele woorden het nieuwe gebouw over aan de heer Jongsma, die vervol gens het jaar 1959 belangrijk noemde voor het Academisch Ziekenhuis. On langs werd de nieuwe klasseafdeling aan prof. Mulder overgedragen, thans kon radiologie in gebruik worden genomen en verder verwacht men, zonder veel te genslagen, ook dit jaar nog de nieuwe polikliniek voor kindergeneeskunde en i de polikliniek voer interne geneeskun de te kunnen openen. De steeds expanderende geneeskunde vraagt om een voortdurende vergroting en aanpassing van de ruimtelijke voor- zieningen. Zelfs in vrij nieuwe zieken huizen moet reeds rekening worden ge houden met een overgangsperiode naar de bouw van een nieuwe behuizing. Dit stelt niet alleen in Leiden zeer grote problemen, doch in het gehele land. Het enkele decennia geleden geopende Leidse Academisch Ziekenhuis is eigen lijk thans al verouderd. Het is uiteraard niet doenlijk, daarvoor reeds nu een ge heel nieuw ziekenhuis voor in de plaats ts maken, maar wel moet er in deze pe riode mee gerekend worden, dat wat nieuw tot stand komt een tijdelijk ka rakter heeft omdat het binnen afzien bare tijd toch bij een algehele vernieu wing weer het veld moet ruimen. Daar om wordt bij de huidige nieuwbouw het systeem van semi-permanente bouw In het prefabricated stelsel toegepast. De heer Jongsma prees de kwaliteit van deze moderne paviljoenbouw, die ook voor radiologie zulk een aantrekke lijke behuizing heeft opgeleverd, en droeg de zorgen voor de nieuwe afde ling met een woord van dank aan de Rijksgebouwendienst over aan het hoofd van de afdeling, prof. dr. J. R. von Ronnen. Doeltreffende concentratie Prof. von Ronnen noemde de nieuwe afdelingshuisvesting een winst zowel voor het wetenschappelijk werk als voor 73ste Nederlandse Jaarbeurs Deelnemers uit Leiden en omstreken Leiden en omgeving is op de 73ste Ne derlandse Jaarbeurs te Utrecht verte genwoordigd door de navolgende bedrij. ven. Alphen aan den Rijn: Varossieau Lak fabrieken. Katwijk aan Zee: Fa. Guyt van Duyn. Leiden: Gul-Vita, W. H. F. Gietelink, De Gouden Spin, N. V. Intern. Handel Mij. „Imenexo", J. Parmentier Textiel fabrikanten N.V., Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieën v/h San ders Co. N.V., N.V. Kon. Ned. Fabriek v. Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg Zoon. Leiderdorp: Ambachten groep, Potterij Zaalberg. LeidschendamExfa-Den Haag". Leimuiden: Chem. fabriek Eureka, fa. H. van Keulen. Sassenheim: Kunstaardewerkfabriek „Velsen" N.V. Valkenburg: Holl. Verg. voor Toege paste Kunst, Potterie Ravelli. Voorhout: Handelsond. T. van Aalten. Voorschoten: N.V. Intern. Kunststof fen Ind., Kon. Zilverfabriek Begeer N.V., Aardewerk Groeneveldt, Koco, Plastilux. Wassenaar: J. Blokland Co. Zoetermeer: Zephyr Koel- en Lucht techniek. Zoeterwoude: Pottenbakkerij Vermeu len. Jaarvergadering K.N.T.V. afd. Leiden Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Ver eniging haar jaarvergadering ten huize van de voorzitter de heer Iskar Aribo Deze sprak een welkomstwoord tot de m bevredigende getale opgekomen leden en tevens een woord ter nagedachtenis van de in dit verenigingsjaar overleden {penningmeester Han Zirkzee. In eerbied gedenken wij hem als voor treffelijk bestuurslid en collega. Bij de 80e verjaardag van oud-voorzitter Leo Mens was het bestuur ter receptie verte genwoordigd, evenals bjj het hem aan geboden ere-concert te Den Haag. Dan volgden de gebruikelijke agendapunten; de voorzitter werd bij acclamatie herko zen, terwijl in de bestuursvacature werd Voorzien door de verkiezing van de heer Jan van der Meer. Het ledental der afr deling blijft vrijwel constant. De verga dering had een geanimeerd verloop. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Cornelia, dr. van J. H. Brum- inelkamp en A. A. van den Oever; Maria |Catharina, dr. van A. J. Brandt en K. jCarreeHendrnkus Johannes Maria Hen- |ri, zn. van J. van Loon en F. A. Homan; Johanna, dr. vai H. W. Hermsen en F. Mgtvoet; Yvonne Thérèse, dr. van A. J. |H. Westerwijk Boswijk en A. C. van Dijke; Johanna Bernardlna Elisabeth, dr. van J. jVerberg en W. B. M. Laken. OVERLEDEN C. Mechelse, 80 jr., man; C. Enseling, 79 Jr., man; P. Stol, 87 jr., man; A. L. Broekhuizen, 57 jr., man; P. Krassenburg, 79 Jr., man. de patiënt. De bestaande splitsing van de afdeling over röntgenologie en inter ne geneeskunde die een nadelige invloed op het werk uitoefende, is daarmee tot een einde gekomen. Spreker was er van overtuigd, dat ook prof. Querido, waar radiologie zo grote gastvrijheid genoot, dankbaar voor deze nieuwe huisvesting zal zijn omdat hem dat meer armslag geeft in zijn eigen laboratorium. Een grote winst is voorts, dat de ra diotherapeutische afdeling thans geheel is geconcentreerd, waarbij een volledige scheiding tot stand kon worden gebracht tussen diagnostiek en therapie. Een ver menging van beide is schadelijk voor de patiënt en voor het wetenschappelijk onderzoek. Prof. Von Ronnen vertelde iets over ,de inrichting van het gebouw en bracht tenslotte dank aan alle medewerkers, in het bijzonder de Rijksgebouwendienst. Na de toespraken werd het nieuwe pa viljoen door de genodigden bezichtigd, waarbij zij zich er van konden overtui gen, dat mede door de breuk met vele tradities een aantrekkelijk geheel is ontstaan, in moderne frisse stijl en doel treffend geoutilleerd. J. G. Wakka veertig jaar bij Van Rossum du Chattel en Driessen Een Leidse zilversmid werd vandaag gesierd met het Koninklijk zilver. Het was de heer J. G. Wakka, die vandaag het feit herdacht, dat hjj voor veertig jaar in deze functie in dienst trad bij de C.V. Van Rossum du Chattel en Dries sen aan de Breestraat en die hedenochtend van de burgemeester mocht vernemen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van O—»nje Nassau, te verlenen. In zijn toespraak wees de burgemees ter op het prachtige ambacht van zil versmid. een beroep waarin men zich geheel kan uitleven en dat zulke mooie resultaten te zien geeft. Naast een kun dig vakman, aldus spreker, zijt gij ook iemand, die er enkele liefhebberijen op na houdt. In dit verband herinnerde de burgemeester aan de plaats, welke de heer Wakka inneemt in de kring van harmonie- en fanfarekorpsen en het aandeel, dat hij vele jaren als secre taris heeft gehad in de Woningbouw vereniging „Eigen Haard". Aan de uitreikin" van deze Konink lijke onderscheiding was reeds een hul diging in intieme kring voorafgegaan. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris ontvangen door de heer en mevr. Driessen, bij welke ontvangst ook het magazijn- en atelierpevsoneel aan wezig was. Bedrijfs E.H.B.O.-wedstrijden Zaterdag organiseerde de EHBO-Raad voor de zesde maal de bedrijfs EHBO- wedstrijden in het Logegebouw aan het Steenschuur. Ook nu was de belangstel ling zeer groot. De heer L. H. Piek, voorzitter van de EHBO-Raad opende deze middag en heette in het bijzonder welkom de dok toren en juryleden, waarna zowel de se nioren als de junioren (vijf ploegen) streden om de hoogste eer. Het ongeval bij de junioren was als volgt: bij een in aanbouw zijnd flatge bouw breekt een plank in de stelling, waardoor een metselaar, een stapel ste nen en een bak met specie omlaag stor ten. Ook een voeger wordt getroffen; beiden hebben ernstige verwondingen De opgave was: het verlenen van eerste hulp en vervoer over korte afstand. De uitslag werd hier: 1. Meelfabriek „De Sleutels" I 185 pnt, leider v. Zijl 59 pnt., 2. Vroom en Dreesmann 146 pnt., leidster mej. De Jeu 50 pnt., (lauwertak Leidse Courant), 3. Lichtfabrieken 138 pnt., leider Verhoeven 55 pnt., 4. Verg Touwfabrieken 106 pnt., leidster mej. v Kuyk 35 pnt., en 5. Meelfabriek II '66 pnt., leider Boere 31 pnt. Te behalen waren resp. 215 en 80 pnt De Meelfabriek I kreeg de wisselbeker die reeds tweemaal door V. en D. was gewonnen. De leidersprijs was voor dp heer Van Zijl (Meelfabriek I) 59 pnt. Ook bij de opgave voor de senioren schuilden vele addertjes onder het gras Zij moesten zorgen voor het verlenen van hulp en het vervoer van twee mon teurs, die bij een explosie van een lege benzine tank ernstig waren gewond. Na een vinnige strijd luidde het eindresul taat als volgt: 1. Vroom en Dreesmann 171 pnt., leidster mej. Roman 55% pnt 2. Verg. Touwfabrieken 153% pnt., lei der Witjes 63 pnt., 3. MEB (Marine) 137 pnt., leider Giles 55 pnt. (plaquette Leidsch Dagblad), 4. Rotogravure 132 pnt., leider Alberts 39 pnt., en 5. KNG 111 pnt. leider Snik 44 pnt. In totaal konden resp. 220, 80 pnr worden behaald. De leidersprijs ging naar de heer Witjes (Touwfabr.) 63 pt.; de prijs voor de beste melding ontving mej. v. Kuyk (Touwfabr.). Na afloop besprak dokter W. Kort- mann de gemaakte fouten en reikte de heer L. H. Piek de prijzen uit COLLECTE NVV-TBC-FONDS De van 27 maart hier ter stede ge houden collecte ten bate van het NVV- tbc-fonds heeft f. 1532.01 opgebracht. De burgemeester speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Van Vliet) De heer Driessen releveerde in zijn toespraak de aangename en langdurige samenwerking en schonk aandacht aan de prestaties van de heer Wakka als zilversmid. Aan het geschenk van de firma voegde de heer Driessen namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel liet. Vererend getuigschrift, met de daarbij behorende medaille, toe. De echtgenote van de heer Wakka werd verrast met een fraai boeket bloemen. Ook van zijn medewerkers mocht de jubilaris enkele geschenken ontvangen. Met een enkel woord dankte de heer Wakka voor de onderscheiding en de ontvangen cadeaus. Een gezellig samen zijn besloot deze hartelijke huldiging Vergadering „De Hollandse Molen" „Wanneer een weg voor snelverkeer wordt aangelegd en daardoor een of meer molens in hun bestaan worden bedreigd, waarom kan dan by het project niet tevens worden gezorgd, dat deze molens, die toch een sieraad langs een dergelijke, meestal saaie weg zijn, worden veilig gesteld door ze te restaureren en ze zo mogelijk een bescheiden taak te geven".' Deze suggestie deed de voorzitter van de Vereniging tot behoud van Molens in Nederland „De Hollandsche Molen", ir. F. Stokhuijzen, zaterdagmiddag op de drukbezochte algemene ledenvergadering in Amsterdam. Hij vroeg zich ook af waarom er jaarlijks niet een paar hon derdduizend gulden kunnen worden be steed om de karakteristieke schoonheid van het polderland te helpen bewaren. Zelfs als daaraan per jaar f 50.000 zou worden uitgegeven dan zou de toestand voor de molens er over enkele jaren heel wat rooskleuriger uitzien. De molens kunnen tevens waterstaatkundige dien sten bewijzen, aldus de voorzitter. De belangstelling en het ledental zijn het afgelopen jaar weer toegenomen. Ook dit jaar werden weer de traditio nele certificaten uitgereikt, aan diege nen, die zich voor het behoud van de molens bijzonder verdiensetlijk hebben gemaakt, o.a. aan A. J. den Hollander, molenaar van de drooggemaakte Akker- sloot-, Hertogs- en Blijverspolder te Rijpwetering, en J. Hoogenboom, mole naar van de Waterloospolder eveneens te Rijpwetering. 200.000 kinderen doen morgen verkeersexamen Morgen zullen duizenden kinderen in ons land deelnemen aan het jeugd- verkeersexamen 1959. Dit examen, dat ook na invoering van het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scho len op 1 januari j.I. een vrijwillig exa men is gebleven, wordt ieder jaar on der auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden. Dit jaar zullen meer dan 200.000 kin deren hun zorgvuldig vergaarde ver- keerskennis kunnen botvieren. De „Com missie eenheid in de verkeersaxamens", heeft weer een met tekeningen geïllus treerd examenformulier samengesteld. Zij dit het schriftelijk examen morgen met goed gevolg afeggen meestal on geveer 75 a 80 procent van de kandida ten zullen mogen deelnemen aan een over enkele weken te houden praktisch examen, dat door de plaatselijke afde lingen van het verbond of door de ver keerspolitie ter plaatse wordt georgani seerd en afgenomen. Het Verbond heeft sinds 1946 bijna 1.352.500 diploma's uitgereikt. DE DIENSTPLICHT IN INDONESIË. „Antara" meldt dat de Indonesische dienstplichtwet in die zin is gewijzigd, dat het in het vervolg mogelijk zal zijn mannen tot de leeftijd van 45 jaar on der de wapenen te roepen, indien het deskundigen betreft als dokters en in genieurs. Tot nu toe konden geen mannen van ouder dan 23 jaar onder de wapenen worden geroepen. Simca de luxe 6.475.» Simca Beaulieu 10.300.» ALLEENVERKOOP HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 Deel van gehoor tot de orde geroepen De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" ondergaat sinds enkele jaren onder de dirigent de heer J. Dol uit Vlaardingen een geduchte herscholing. Dit zowel wat de uitvoeringspraktijk als de modern georiënteerde programmakeuze zij het ditmaal in het lichte genre betreft. De tijd van de „hoempa" is gelukkig al lang voorbij! Duidelijke bewijzen daarvan zijn wederom zaterdagavond gegeven tijdens de jaaruitvoering in de Stadsgehoorzaal. Tengevolge van overmacht véél zieken tijdens de repetities moest ditmaal, zo zeide de voorzitter de heer J. van Weizen in zijn openingswoord, weer naar een vroegere toestand teruggegrepen worden: concert met toneel en bal op één avond, waarbij werd uitgesproken, dat zulks in de toekomst zeker weer ander zal worden. De heer Van Weizen begroette in het bijzonder de beschermheer, de heer W. Schrandt, vertegenwoordigers van zusterverenigingen, 3 Octobervereniging, Ver. Koninginnedag en Oranjever. Oegstgeest. Ook getuigde hij erkentelijkheid aan de velen, van wie W.W. weer financiële steun mocht ondervinden. Reeds eerder wezen wij op de sterke eigenschappen van de muzikale dirigent Dol. Hij is een kundig instructeur, die zich met grote behoedzaamheid spitst op een verfijnde, doorzichtige klank van het aan hem toevertrouwde apparaat. Het timbre der Instrumenten is nauw keurig op elkaar afgestemd, het ritme punctueel beheerst. Als heel voorname factor is er de wezenlijke muzikale in houd, welke aan de compositie gegeven wordt, want Dol weet zorgvuldig op te bouwen en te analyseren, daarbij zor gend voor de vereiste onderlinge har monie. Voor de oordeelkundige techni sche adviezen mogen de leden van W.W. hem dankbaar zijn. Zijn herscholing ge tuigt van gedegen vakmanschap en be schaafd inzicht. Ook dient zijn strikt duidelijke, stimulerend-suggestieve di rectie geprezen. W.W. bevindt zich onder zijn leiding, waarbij gewaakt wordt voor overschrij ding der technische mogelijkheden, op de enig juiste weg. Dol behoedt het en semble kennelijk voor eventuele échecs. Aanvankelijk had men enige moeite zich naar de eisen „in te blazen". Zo klonken de klarinetten, aan wie in Svendsens laat-romantisohe „Fest Polo naise", volgend op de fris gespeelde Co lonel Bogey-mars, een dominerende plaats is ingeruimd, niet altijd zuiver en Uitstekende indrukken van A en B-orkest Tussen het optreden van de B- en A-orkesten van „Accordanto" in het Anto- nius-clubhuis stond een solo van Barry Verver. Dit orkestlid heeft het allergaafste van de concertverrichtingen geschonken, reden waarom we hem vooropstellen. Landelijke en provinciale selectiewedstrijden hier ter stede hebben ons goed deels de beste solospelers doen kennen. Het is onbetwistbaar dat genoemde jeug dige stadgenoot daar nu ook onder te rekenen is, gehoord zijn intelligente, verfijnde en uitgebalanceerde vertolking van de virtuoos geschreven „Ballszêne" van Hellmesberger. Meesteljjke beheersing van de balgtechniek en fraaie egaliteit van het toetsenspel brachten hier een reproductie teweeg, die stoffelijke beheer sing en spontaniteit tegen elkaar deed opwegen. Met charme en gevoeligheid daarbij constateerden we een kostelijk spel op een kostbare „Morino". De junioren, het z.g. B-orkest, betoon den in hun Feestouverture, Romantiek en Mars, alle van Langerak, een reeds boeiende orkestale eenheid, zangerig gebonden in het openingsstuk, meesle pend in de mars. Het maatstokje van de dirigent behoefde maar een paar centimeter beschrijvingsruimte om alle gewilde aanwijzingen af te tekenen: het was dwingend. Het maatvaste verliep met precisie, het vrijere ritme zou echter wel eens een schommeling ondergaap. Het nummertje „Romantiek" was meer een oefening voor de timbres, waarvan de hantering nog op te weinig routine berustte. De ernst, vermengd met een zekere parmantigheid en toch gespannen zijn, hebben ons geen twijfel gelaten over een toekomstige garde van „Accor danto"! Ingezet met een overtuigende sonori teit, begon het A-orkest met een Wiirthner-ouverture, ambachtelijk en zeer bruikbaar werk van een pionier der concerterende oorspronkelijke accor- deonmuziek. Aantrekkelijker vonden we diens „Balletavond", waarvan deel 2, een puntige Spitzentanz". compositorisch nogal geslaagd is, evenals de „Auftritt". Wals en Galop zijn dit minder en boven dien waren zij door het orkest voor balletmuziek wat zwaar aangezet. Het proefstuk werd de „Kalief van Bagdad" van de Franse melodieus Boiëldieu, waaraan Lauw Boellaard een voortvarende gang verleende, wat bjj een punctueel orkest niet misstaat, als maar niet de afsluitende noten telkens zo kort worden afgesneden. Dit staat vlot, maar accordeontonen heb ben weinig na-resonans en het wordt zo erg bits. Dan waren er stukken van Johann Strauss en Paul Lincke. Daar hadden we dit op tegen, dat pure strijkers- muziek, voor accordeons overgezet, ge doemd is om een beetje onecht te klin ken. Daar, waar het als in Strauss' „Intermezzo uit 1001 nacht" ook op toonschildering en karaktertekening aankwam, leek het orkest nog niet helemaal tegen de taak opgewassen. Zo had Lincke's „Indra" ook wat oneffen heid. bij overigens virtuose opzet. Een laaiende „Zonnevonkenmars" van Herold ten besluite, pleitte voor de zegs wijze: eind goed, al goed. Goed van expressie, ensemble-begrip en slagvaar digheid. Vergelijkend met een jaar geleden was er enige teruggang. Maar we zagen het orkest meer dan half vernieuwd en er is dus een overgangsfase, die op enige sta bilisatie wachten moet. Het is met Boellaard altijd goed geworden en met zoveel nieuw jeugdig materiaal vergt dit groeitijd. Na de pauze hebben de ondernemend- ste junioren, een tiental, het podium bestegen voor een solotje, dat met meer of minder geluk volbracht werd, maar altijd door de talrijke aanwezigen hartelijk begroet. Dit in afwisseling met een buitengewoon sympathiek optreden van „The Kohala's", snaren- tokkelaars onder leiding van de Suri namer „Dolf" op een gedistingeerd en verzorgd niveau. V. beheerst. De Noor Svendsen was zelf een uitstekend klarinetist, wat in deze compositie wel te merken is. Gelukkig bezit W.W er een groot aantal van. Deze Polonaise is overigens niet een van zijn gelukkigste composities, want veel te lang gerekt. Na de typische romantische ouverture tot de opera Alessandro Stradella van Von Flotow (1812'83) de componist van de bekende Martha) volgde de in een zuiver aangevoeld tempo gehouden, fijnzinnig klinkende „Morgenblatter"- wals van Joh. Strauss, waarop velen ze ker graag een dansje gemaakt zouden hebben. Als boeiend intermezzo kwam het optreden van W.W.'s jongste lid J. Mark jr, thans leerling van het Kon. Conservatorium te Den Haag. De trompetsolo „Faithful Heart" van Burrows, maakte het begrijpelijk, dat hij de muziek als loopbaan heeft, ge kozen: ,zijn toongeving is nobel en so noor, ondersteund door een loffelijke ademfoeheersing. Muzikaal gevoelig was ook de weergave. Een geestdriftig applaus beloonde de jonge, veelbelo vende musicus. Met zijn vader, de heer W. Mark, onderkapelmeester van W.W., blies hij nog het trompetduo „Valsette". Ook de vader is muzikaal en kundig; beider heldere toongeving harmonieerde uitstekend. In beide gevallen zorgde W.W. voor een cor recte begeleiding. Een in Gershwinsfeer opklinkende, speciaal ritmisch-veeleisende jazz-ou- verture „Chicago" van Ruelle, markant gespeeld, bewees dat de W.W.-ers met het moderne genre al best vertrouwd zijn. Jammer, dat deze ouverture te dik wijls in herhalingen vervalt en erg uit gesponnen aandoet. De pakkende, melo dieuze en genuanceerd geblazen selectie uit Kerns operette „Show Boat" was een kolfje naar W.W.'s hand: zij klonk ge nuanceerd en contrastvol. Merkwaardig hoe ook de oudere W.W.-ers zich goed met dit genre vertrouwd hebben ge maakt. Twee marsen, die van de „Gendarme rie Nationale Beige" (Prévost) en „Sans pour" (Watelle), waaraan ook de uiterst gedisciplineerde tamboers en bazuin blazers medewerking verleenden, vorm den een opgewekt en kranig intermezzo. Daar kan men mee vooruit! De bekroning was echter de door de heer Schwedler geïnstrueerde „Mambo Americano", naar wij menen reeds vroe ger van K. en G. gehoord. Hoe opwin dend en meeslepend ging het hier toe! In deze Zuid-amerikaanse dansmuziek is alles en iedereen in volle actie met de grote en kleine bongo's, de ohicola's, de rumbabollen, de claves (brandhoutjes), de tamboerijnen, de koebel, enz. incluis. Alle hulde voor deze vertolking in een vorrtvarend, bruisend tempo! De zui vere sfeer werd levendig gerealiseerd. Alle hulde voor deze verrassende pres tatie! Met gestolen auto in het water Met een in de nacht van zaterdag op zondag gestolen auto, eigendom van de groentehandelaar H. Slijkhuis, wonende Hooglandse Kerksteeg 4, zijn drie jeug dige Leidenaars die nacht op stap ge gaan. Op de Rijksweg 4a. onder de ge meente Rijpwetering, is het drietal, ver moedelijk door het rijden met te hoge snelheid, geslipt en in het langs deze Rijksweg 4a lopende water terecht ge komen. Zondagochtend in de vroegte vond de Rijkspolitie de toen reeds verlaten en zwaar beschadigde auto. In de loop van de zondag is het de politie gelukt de daders op te sporen. Het bleken te zijn een 23-jarige glazen wasser, die de auto bestuurde, een 18- jarige monteur en een 17-jarige bijrijder. Deze laatste werd in zijn woning aange troffen, waar hij op doktersadvies het bed hield. De jongen had een hersen schudding en een aantal gekneusde rib ben. Op verzoek van de politie is hij overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. Na de „Za-dé"-mars van Ger. Dik, de dirigent die jarenlang W.W. bestuurd heeft, was de avond nog lang niet afge lopen. Er kwam nog, na de pauze, het optreden van het gezelschap Frans du Mee, dat voor veel amusement zorgde, met tot besluit een bal. Tot diep in de nacht hield dit allen bijeen onder lei ding van de heer W. F. van Wijk en met muziek van ,The rhythme makers", onder de heer W. Mark. Na het muzikale gedeelte zijn de he ren Dol en Schwedler met prachtige bloemstukken gehuldigd. Het was bijzonder te betreuren, dat tijdens het concert een deel van het gehoor door de heer Dol tot de orde geroepen moest worden. Nog tevelen, die alleen op het amusement en het bal belust zijn, menen door praten en geroezemoes tijdens het musiceren an deren te mogen hinderen. Gelukkig is dit besliste ingrijpen van de heer Dol, die ook in dit opzicht zijn opvoedend werk doet gelden, door talloos veel anderen met applaus be groet. Een volgend maal zullen de on- rustigen er het zwijgen wel toe doen! H. Gebrek aan permanente volkstuincomplexen Hoewei het jaarverslag 1958 van de Leidse Bond van Volkstuindersvereni- gingen op menige bladzijde, met dank baarheid gewag wordt gemaakt van de van het gemeentebestuur ondervonden steun, wordt nog eens een lans gebroken voor de inrichting van permanente volkstuincomplexen. Om het volkstuin wezen een goede recreatie en een prachtige vrijetijdsbesteding voor het gehele gezin te kunnen ontwikkelen zijn dergelijke complexen, aldus het ver slag, een eerste vereiste. Het euvel van tijdelijk complexen, waarbij de volks tuinders de kans lopen het complex te moeten ontruimen, is oorzaak, dat de nodige aandacht niet kan worden be steed aan de inrichting van een tuinhuis en de aanleg van toegangspaden en beplanting. De Bond, welke in I960 twintig jaar bestaat, telt momenteel 955 leden, een aantal, dat nog veel groter zou kunnen zijn indien men over vaste volkstuin complexen de aanvragen voor een tuin zijn groot de beschikking had. Padvindersrevue „De wereld rond" JAN VAN GALENGROEP ZORGDE VOOR VROLIJKE AVOND „De wereld rond", dat was de titel van de padvindersrevue, welke zaterdag avond door de Zeeverkennersgroep „Jan van Galen in de aula van de Chr. Mulo aan de Asserstraat werd opge voerd. Deze revue was geheel uit eigen krachten voortgekomen onder leiding van schipper Van Nimwegen, die helaas deze avond wegens ziekte niet kon bij wonen. Ook de heer Krap en akele Van Dijk hebben een groot aandeel in deze avond gehad. Het leuke was, dat in deze revue alle groepen aan bod kwamen. De opvoering bewees, dat er de laatste weken in het clubhuis behoorlijk is geoefend. Dr. G. Kenning, voorzitter van de oudercommissie, opende deze druk be zochte bijeenkomst en heette naast de ouders ook de oud-schippers R. Klin kenberg en B. Arbouw en de heer Brou wer en de districtscommissaris hartelijk welkom. De Jan van Galengroep heeft een moeilijke tijd achter de rug, maar is thans over haar dieptepunt heen; het leiderstekort is opgeheven en men ont ving de toezegging voor een stalen vlot, waarmee geroeid en gezeild kan worden. De revue zelf zat goed in elkaar en al les liep vlot van stapel, zodat de vele aanwezigen een genoeglijke avond heb ben gehad. Het begon met een padvindersverga dering. Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat de verkenners het heen en weer va ren van de Kaag naar Leiden zat zijn. Zij willen er uit en verstoppen zich aan boord van een schip. Op zee worden zij ontdekt. Hoewel de kapitein eerst besluiten om ze overboord te gooien, mogen ze toch bij nader in zien in levqn blijven mits zij beloven hard te werken. Via vele avonturen in Port Said en kennis gemaakt te hebben met slaven handelaars en menseneters trekken de padvinders de wereld door. Nogmaals, de revue oogstte veel suc ces. De Jan van Galengroep kan dan ook zeker op een zeer geslaagde avond terugzien. Het was een goede pro paganda voor het padvinderswerk. HOCKEY Na gehouden selectie-wedstrijden is het LMHC-lid mej. G. Goekoop gekozen ln het Nederlands meisjes hockey-elftal.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3