Grootscheepse aanvallen van de opstandelingen met moderne wapens Vechtpartij in „'t Uiltje" in Amsterdam berecht WEERBERICHT Zijn zij in gunstige positie? Officier eiste maximum straf Felle aanval van president Tito op de landen van liet rode blok Britse troepen staan gereed om zo nodig in Afrika op te treden MACMILLAN, NA REIS DOOR EUROPA, NAAR WASHINGTON Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 MAART 1959 No. 29689 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.60 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 Offensief op Celebes Duizenden vluchtelingen naar Menado Het Indonesische leger heeft gisteravond bekend gemaakt dat de opstandelingen op Celebes tegen het einde van februari een groot- scheepse aanval in de omgeving van Menado hebben gedaan. „De opstandelingen gebruikten moderne wapens die uit het buitenland wer den gesmokkeld. De regeringstroepen hebben de frontale aanvallen ten zuiden van Menado gebroken en 400 opstandelingen gedood", aldus de bekendmaking. Zij zouden zelf 26 man hebben verloren. Radio-Menado heeft medegedeeld, dat er tijdens de gevechten 10.000 vluchtelingen Menado zijn binnengekomen. Operaties voortgezet Uit Makassar wordt gemeld dat leden van de Daroel Islam ook actief zijn geweest. Hun acties waren ge concentreerd rond Makassar en Pa- lopo. Bij Palopo zouden de leden van de Daroel Islam en de opstandelingen uit Noord-Celebes contact hebben ge maakt. Volgens oudere berichten zou den er in Palopo circa 23.000 vluchte lingen zjjn geweest toen de mannen van de Daroel Islam ten zuiden van de plaats dorpen in brand staken. Volgens de bekendmaking van het Indonesische leger worden de opera ties ter breking van het verzet voort gezet bij Palopo en Makassar. Majoor Harsono, de woordvoerder van het Indonesische leger, heeft verklaard dat de zware aanvallen op Celebes ken nelijk verband houden met de eerste verjaardag van de proclamatie van het Permesta-regime op Celebes op 2 maart. Harsono beweerde dat de opstandelin gen „tamelijk grote" wapenaanvoer uit Wapenleveranties aan Indonesië verlopen traag De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren meegedeeld dat de V.S. voor bereidingen treffen voor de levering van militair materieel voor de drie on derdelen van de Indonesische strijd krachten. Volgens Antara zei de minister dit op een persconferentie na afloop van een bespreking met de Amerikaanse ambas sadeur Jones. De dag tevoren had de minister ver klaard dat er geen vertraging was bij de aankoop van wapens voor 20 leger- bataljons. Hij kon echter niet begrijpen ..waarom de V.S. treuzelden met de levering van materieel voor de vloot en de luchtmacht". Eerste verscheping Delitabak naar Bremen De eerste zending Delitabak naar Bre men is te Belawan ingeladen op het vrachtschip „Ulysses", aldus meldde het Indonesische Persbureau Antara. Enquête voor de KLM Rood-wit-blauw of blauwe bal met strepen (Van onze Haagse redactie) Zowel de op Schiphol aankomende en vertrekkende luchtreizigers als een aan tal Nederlanders in het gehele land zal in de komende weken worden gevraagd welke wyze van beschildering zij het ge schiktst achten voor de staarten der KLM-vliegtuigen. De KLM staat in dubio. Enerzijds voelt men ervoor de huidige rood-wit- blauwe beschildering te handhaven, an derzijds zijn er overwegingen, die de voorkeur doen uitgaan naar het „merk" van de KLM, dat ook in advertenties en op de KLM-bussen wordt gebruikt, na melijk de blauwe bal met de letters KLM in een gestreept veld. De enquête wordt uitgevoerd door de Nederlandse Stich ting voor de Statistiek. Kouder De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Over de Britse eilanden breidt zich een rug van hoge luchtdruk uit, terwijl tegelijkertijd boven Scandinavië luclit- drukdalingen voorkomen. Deze lucht drukverandering maakt het waar schijnlijk, dat arctische lucht morgen met noordwestelijke winden tot ons land kan doordringen. Hoewel boven de Noordzee nog een verwarming van de lucht zal optreden, komt de tempera tuur toch op een lager niveau. Naast opklaringen kunnen er ook nog enkele buien voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur). 8 MAART Zon op: 7.13 uur; onder: 18.30 uur. Maan op: 6.32 uur: onder: 17.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.50 en 15.03 u. Laagwater te 10.49 en 23.12 uur. (9/3 hoogwater te 3.27 en 15.41 uur, laagwater te 11.30 en 23.50 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's en een Bijvoegsel het buitenland krijgen, met als resultaat dat de veiligheidsoperaties van de rege ringstroepen vertraagd zijn. Harsono zeide dat de Permesta- en Daroel Islam-opstandelingen zich in sommige streken van Midden- en Zuid-Celebes aaneen hebben gesloten en thans in een „gunstige" positie verkeren. De woordvoerder gaf toe dat de po gingen tot herstel van de veiligheid op Celebes niet bevredigend verliepen, als gevolg van het beperkt aantal re- Prijsverhoging enkele aardolieprodukten Als gevolg van prijsstijgingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van maandag a.s. de verkoopprijzen voor en kele aardolieprodukten in Nederland worden verhoogd. De prijs van petroleum voor huishou delijk gebruik wordt 1/4 cent per liter hoger, tractorpetroleum en dunne stook olie worden f. 0.20 per 100 liter duurder. Verder worden de prijzen voor gasolie, huisbrandolie en au togasolie verhoogd met f. 0.30 per 100 liter. geringssoldaten en de beperkte uitrus ting, alsmede door „technische pro blemen". Verklaringen van Harsono Majoor Harsono liet doorschemeren dat de zwaarste strijd onlangs zijn middelpunt in de stad Menado had, maar dat de regering erin slaagde de opstandelingen terug te slaan. Contact verloren met Pionier IV Op afstand van 660.000 km In Washington is bekendgemaakt dat het ontvangststation Goldstone in Cali- fornië vrijdag om ongeveer 16.34 uur Nederlandse tijd het contact met de Amerikaanse kunstplaneet „Pionier IV" had verloren. De laatste signalen waren zeer zwak. Een woordvoerder van het Nationale Bureau voor Luchtvaart en Ruimte vaart deelde mede dat de batterijen kennelijk uitgeput waren. De laatst gekende positie was ca. 660.000 km. van de aarde verwijderd, de snelheid was toen ongeveer 6400 km. per uur. Nooit tevoren zijn signalen van zulk een grote afstand opgevangen. Sterke vechters voor de rechters Breedgeschouderde figuren van het Rembrandt- en het Thorbecke- plein hebben gistermiddag voor de rechtbank in Amsterdam allerlei verklaringen afgelegd over de vecht partij in het cabaret ,,'t Uiltje" op 29 juli van het vorig jaar. Teneinde alle vrienden uit de hoofdstedelijke onderwereld te waarschuwen, die het voor de verdachte in deze zaak, een 36-jarige gewichthef f erwillen opne men, eiste de officier van Justitie mr. J. Hartsuiker de maximum straf voor de ten laste gelegde lokaalvre debreuk: 6 maanden gevangenisstraf plus terbeschikkingstelling van de regering. Schandelijke leugens over reis naar Azië en over verdeling" van buurman Albanië Mensen als Goebbels. President maarschalk Tito van Joego slavië en zijn echtgenote, die een reis van drie maanden door Aziatische en Afrikaanse landen hebben gemaakt, zyn gisteren uit de Griekse haven Salo nika waar zij 's ochtends met hun jacht „Galcb" waren aangekomen, in Bel grado gearriveerd. Het laatste gedeelte van de reis werd per trein gemaakt. President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren in een rede te Skoplje de lan den van het communistische blok ervan beschuldigd dat zij „schandelijke leu gens" hebben verspreid over zijn reis "aar Azië. Men heeft gezegd dat Joego- Slavië de betrekkingen tussen de Azia tische volkeren en de landen van het communistische wil vergiftigen, maar dit is een leugen, aldus Tito. De Joegoslavische president viel ook de Albaanse communistenleider Enver Hoxha aan, die zich deze week in ncgal krachtige bewoordingen over Joego- Slavië heeft uitgelaten, door namelijk te zeggen dat Joego-Slavië en Griekenland met elkaar overeengekomen zijn Albanië te verdelen. Tito zei, dat het moeilijk is te gelo ven dat er op het ogenblik, na de lang durige inspanningen om de vrede te be waren. juist in de Balkanlanden „nieuwe mensen als Goebbels" bestaan, die oor logszuchtige redevoeringen tegen Joego- Slavië houden. Hij voegde hieraan toe dat Joego-Slavië zulke onverantwoor delijke aanvallen als die van Hoxha niet kan toestaan. De verdachte had het voorbeeld van de meest notoire vechtjassen, die Am sterdam bezit, gevolgd: hij had voor zijn verdediging als advocaat mr. M. H. Huy- gens uit Den Haag gekozen. Dit had tot gevolg, dat de zitting zeer langdurig werd en niet zonder incidenten verliep. Uitvoerig Mr. Huygens had niet alleen een vijf tal getuigen k decharge meegenomen, doch ondervroeg bovendien de vier ove rige getuigen zo uitvoerig, dat de presi dent daar aanmerking op begon te ma ken. De raadsman protesteerde hiertegen o.a. met de opmerking, dat hij er geen genoegen mee zou nemen „zo honds te worden behandeld". In zyn pleidooi noemde hij de verdachte „een goeiige gorilla" en „een oermens", hij noemde de zangeres uit het cabaret „geen serieus iemand", hij beschuldigde de artiest Kees Mandeis van meineed. Hij vroeg de officier tegen Manders een vervol ging wegens uitlokking tot meineed m te stellen, hij zeide te hopen dat de rechtbank objectief recht zou spreken en hij beschuldigde de psychiaters, die het rapport over verdachte hadden uit gebracht, van „schromelijke nalatigheid" Tenslotte vroeg hij voor zijn cliënt een geheel voorwaardelijke straf. Lijvig strafblad Op het strafblad van de verdachte, die toegaf zich op de bewuste avond in een dronken bui in ,,'t Uiltje" van Kees Manders ongepast te hebben gedragen, stonden reeds 14 veroordelingen, waar van 11 wegens geweldsdelicten zoals mis handeling, bedreiging en vernieling. On danks zijn herhaalde drankmisbruik en agressiviteit was hem geregeld een ge deeltelijk voorwaardelijke straf opge legd, maar zoals de president zeide had dit nimmer geholpen. Bijna alle voor waardelijke straffen had hij later toch moeten uitzitten, omdat hij zich op nieuw aan een geweldsdelict had schul dig gemaakt. Zoals ook ditmaal. Hij had op 29 juli nog twee voorwaardelijke straffen tegoed: een van 3 maanden en een van 14 dagen. Deze straffen onder gaat hy op het ogenblik. O Slot pag. 2 In Amsterdam wordt van 9 tot 12 maart een belangrijke veiling van munten en penningen gehouden. Talloze GriekseEgyptische. Ro meinse en Nederlandse munten uit vele tijdvakken van de geschiedenis komen dan onder de hamer. De deskundigen tonen op de kijkdagen een bijzondere interesse voor deze kostbare verzameling. Ongerustheid over toestand in Njassaland Een bloedbad iverd te elfder ure verijdeld Ongerust De gouverneur van Njassaland, Sir Robert Armitage, heeft gisteren officiéél bekendgemaakt, dat de regering een sa menzwering om de blanken in Njassa land te vermoorden heeft verhinderd door op te treden vóór de samenzweer ders het signaal voor de moordpartij gaven. In zyn verklaring wilde de gou verneur geen verdere bijzonderheden over het komplot geven. Die gegevens zijn zeer geheim. Wel zei hy, dat het sein voor de massale slachting door trommels had moeten worden gegeven. De Britse minister van Koloniën Len nox Boyd heeft dinsdagavond al in het Lagerhuis gezegd, dat hij inlichtingen had ontvangen over een dergelijke sa menzwering. Wij zullen tenslotte beoordeeld norden naar de resultatenzegt Britse premier De Britse premier Harold MacmiUan zal op 19 maart naar Washington vliegen voor overleg met president Eisenhower over zyn recente reis naar Moskou, zo is gisteren in Londen bekend gemaakt. Eisenhower heeft de Britse premier uitge nodigd voor informele besprekingen, die enige dagen zullen duren. MacmiUan zal worden vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Lloyd zal de premier ook vergezellen als deze maandag a.s. naar Parijs gaat voor besprekingen met generaal De Gaulle en premier Debré. Donderdag of vrijdag reist MacmiUan naar Bonn voor overleg met Bondskanselier Adenauer. Voor zijn bezoek aan Washington zal MacmiUan ook nog besprekingen voeren met premier Diefcnbaker van Canada. Hij arriveert op 18 maart in Ottawa. Het Westduitse nieuwbureau DPA verneemt uit Leipzig, dat de leiders van de communistische partijen in Polen en Tsjecho-Slowakije, Gomoelka en Novotny, vermoedelijk volgende week naar Oost-Berlyn komen voor een bespreking met Kroesjtsjef. In het grote Weense amusements park het Prater wordt, nu de lente nadert, alles voor het nieuwe sei zoen in gereedheid gebracht. De kleine locomotief voor het treintje over het terrein wordt gereed ge maakt voor een proef ritje. Brandt tevreden over zijn „propagandahezoeken" Premier MacmiUan van Engeland heeft gisteren op een diner in de Noord- ierse stad Belfast verklaard van mening te zijn dat zijn Russisch bezoek mis schien ,,de weg naar onderhandelingen in wijdere kring" heeft gebaand. „Ik ben er zeker van dat dergelijke onder- handelingen moeten volgen indien men gevaarlijke situaties wil vermijden," al dus de premier. Hy verklaarde dat hy gedurende zijn bezoek zich zeer bewust was van de gro te inspanning van de Russen om hun economie en levensstandaard te verho gen. Een conflict zou dat werk geheel vernietigen, beide hebben we groot be lang bij vrede. Wij in het Westen gelo ven dat onze idealen van democratische en persoonlijke vrijheid eeuwigheids waarde hebben, maar de wereld zal oor delen naar de resultaten, aldus Mac miUan. De burgemeester van West-Berlyn, Willy Brandt, heeft gisteren in Wenen verklaard: als Oost-Duitsland een af zonderlijk vredesverdrag met de Sovjet- Unie sluit, zou de enige mogelijkheid voor West-Berlyn zijn, formele eenma king met West-Duitsland. Brandt is thans op de terugreis na een „propagan- dabezoek" van vier weken aan de V.S., Canada en verscheidene Aziatische lan den. Brandt zei verder, „bemoedigende be wijzen van solidariteit" van de Amerika nen te hebben ontvangen. Indiase rege ringsfunctionarissen hadden hem verze kerd dat geen van de vier grote mo gendheden in de kwestie-Berlijn een zijdig zou mogen optreden en dat geen oplossing zou worden goedgekeurd die ingaat tegen de wil van de bevolking van Berlijn. Engeland maakt zich trouwens onge rust over de toestand in Afrika. Het staat gereed om tussenbeide te komen in de centraal-Afrikaanse Federatie. Een bataljon van 700 man wordt in Kenia ge reed gehouden. Het ministerie van De fensie zegt, dat het een voorzorgsmaat regel is en weigert de mogelijke bestem ming van deze militairen te onthullen. Per vliegtuig kunnen zy in enkele uren op elke plaats zijn, waar het in de af gelopen week tot ongeregeldheden is ge komen. Vliegtuigen worden in gereed heid gehouden op het vUegveld Onan bij Nairobi. Ze zijn uit Cyprus en Singa pore overgevlogen. Volgens de „Daily Herald" zouden deze troepen daar gestationeerd zijn, omdat het Britse kabinet tot de conclusie is gekomen, dat men er niet op kan ver trouwen, dat de plaatselijke blanke ko loniale troepen fair zijn tegenover de Afrikanen. In Blantyre, de hoofdstad van Njassa. land, wordt vernomen, dat perstelegram men naar het buitenland worden gecen sureerd. Verslaggevers is medegedeeld, dat zij door het gehele protectoraat mo gen reizen, alleen niet per vliegtuig. Zij zullen evenwel geen bescherming van militairen genieten en zij moeten voor hun eigen vervoer, voedsel en onderdak zorgen. Arrestaties in Kenia In Nairobi, de hoofdstad van Kenia, heeft de politie de laatste dagen tal rijke huiszoekingen verricht bij de leden van de Volkscongrespartij. Er zijn thans al 34 inheemsen gearresteerd. Het zijn meest leiders van genoemde partij, die naar hun districten zullen worden terug gebracht. De regering heeft op grond van de noodbepalingen het communistische blad „Oehoeroe" en het rechtse week blad „De Onafhankelijke" verboden. In „Oehoeroe" waren de organisators van de Mau-Mau verheerlijkt. trDe Onafhan kelijke" had in spotprenten de rassen haat opgezweept, aldus de officiële ver klaring. De conferentie van alle Afrikaanse volken in Accra heeft een protestver klaring gezonden aan de Britse regering. Daarin wordt verzocht om onmiddellijk opheffing van het verbod voor politieke partijen in Njassaland en Rhodesia en de „onvoorwaardelijke vrijlating" van gearresteerde Afrikaanse nationalisten, onder wie dr. Hastings Banda. In deze verklaring wordt ook een beroep gedaan op de Verenigde Naties, om „de recht matige eisen van de volken van Afrika voor eigen door vrije en geheime al gemene verkiezingen gekozen regerin gen te steunen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1