ADENAUER ZOCHT STEUN BIJ DE GAULLE TEGEN MACMILLAN Ongehoorde en massale aantasting van recht WEERBERICHT Tegen plan-Rapacki bestaan in Bonn politieke en van Franse zijde militaire bedenkingen Geen tweede geval te vinden in de beschaafde wereld M Bolletje/1 Kanselier nu vragende partij AAN FRANSE JUSTITIE IS DE ZWIJGPLICHT OPGELEGD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 MAART 1959 No. 29687 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Smgel Lelden - Gir0 n0- 67064 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD Scherp protest tegen nationalisatie Minister Luns heeft thans de Tweede Kamer de tekst toegezonden van de nota, waarin Nederland protesteert tegen de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië. Daarin wordt o.a. uitvoerig herinnerd aan vorige protesten, waarin erop gewezen werd, dat de Indonesische regering gehouden is de be langhebbende Nederlanders en Nederlandse bedrijven onverkort in hun rechten te herstellen onder vergoeding van de door ben geleden schade. Zij heeft toen verzocht haar te willen meedelen, op welke wijze de Indone sische regering zich voorstelt aan die plicht te voldoen. De Indonesische regering ging in haar antwoordnota niet op het betoog van de Nederlandse regering in, doch deelde slechts mede, dat de Indonesische rege ring de financieel-economische belan gen in Indonesië niet kan bespreken, zolang het geschil over Ned. Nieuw- Guinea niet is opgelost. Discriminerend gekondigde maatregel nog eens te meer als een internationaal-rechte lijk ongeoorloofde en ongeldige daad. De Nederlandse regering voegt aan haar bovengeuite protest nog toe, dat zij zich alle rechten voorbehoudt om de bedreigde rechtmatige belan gen van Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen waar nodig en mo gelijk te verdedigen en te bescher men. De Engelse premierMacMillan (links) en de minister van Buiten- landse Zaken, Selwyn Lloyd zijn uit de Sovjet-Unie in hun land teruggekeerd, zo te zien in de aller beste stemming. (Van onze Parijse correspondent) Voor de derde maal sinds hij vorige zomer op nieuw aan de macht kwam, heeft generaal Char les de Gaulle gisteren een hele dag met zijn Westduitse ambtgenoot, kanselier Konrad Ade nauer, geconfereerd. Ofschoon een officieel communiqué achterwege is gebleven, verzekerden officiële waarnemers, dat de gedachtengang van de beide staatslieden voortdurend parallel heeft gelopen. De hoogste machtdragers van de voor malige „erfvijanden" hebben grote eensgezindheid aan de dag gelegd: De Gaulle en Adenauer, die „gezworen kameraden" zijn geworden, confereer- Ofschoon er geen woord is uitgelekt, slaat men de plank niet ver mis door aan te nemen, dat het gesprek vooral over Duitsland en Berlijn heeft gelopen in verband met het plan-Rapacki voor een neutrale zone in Centraal Europa, een plan, waarin nu ook de Britse premie Macmillan wel iets schijnt te zien en waar tegen Adenauer politieke en De Gaulle vooral militaire bezwaren blijft gevoelen. Aan het feit, dat premier Kroesjtsjef op hetzelfde moment, dat Adenauer in Parys vertoefde, gisteren een bezoek aan Leipzig bracht, kan bijna een symbo lische betekenis worden toegekend. Terwijl Kroesjtsjef duidelijk te kennen wilde geven, dat zün ultimatum inzake Berlijn nog altijd van kracht blijft, poogde kanselier Adenauer bij De Gaulle steun te vinden tegen de neiging in het Anglo- Saksische kamp om het Oostduitse bewind van Pankow tenminste in feite te erkennen. In tegenstelling met een vorige ontmoeting, waarvan de tegenstellingen Euromarkt-vrjjhandelszone de voornaamste inzet vormden, was nu dus Adenauer de vragende partij, terwijl Londen opnieuw de onzichtbare tegenspeler was. Generaal aarzelt nog De Gaulle schijnt zijn standpunt inzake de wenselijkheid van verrei kend overleg met Rusland over de toekomst van Berlijn en van Duits land en over een eventueel vredes verdrag nog niet definitief gevormd te hébben. Het is echter ivaarschijn- lijk dat hij de deur voor verder zelfs vruchtbaar contact met het Kremlin liever niet af zou grendelen. De Gaulle zou daarom vermoedelijk ge aarzeld hebben tussen zijn verlan gen Adenauer vooral niet voor het hoofd te stoten en anderzijds zijn wens nog eens als tussenpersoon op te kunnen treden met betrekking tot de kampen Oost en West, een rol die hem altijd sterk heeft aangetrokken. In dat opzicht schijnt Macmillan hem het gras nu wel enigszins voor de voeten te hebben weggemaaid en het zeer bescheiden succes van de Britse staatsman in Moskou bij dit streven zal kanselier Adenauer ze ker hébben aangegrepen als argu ment, om de generaal nu naar zijn standpunt over te halen: Het ziet er naar uit, dat de hoogbejaarde kan selier op dat stuk ook goeddeels is geslaagd en dat de banden De Gaul le-Adenauer gisteren nog wat strak ker konden worden aangehaald. Tot zover onze Parijse correspon dent. den in het voormalige jachthuisje van Lodewijk XIV-de in Marly-le-Roi, vlakbij Parijs. Overigens vroeg „Le Monde" zich gisteravond niet zonder ongerustheid af, wat er zou gebeuren, indien een der beide staatslieden aan zijn land zou komen te ontvallen. Een nieuwe as ParijsBonn is op het ogenblik bijna uitsluitend op de vriendschappe lijke gevoelens en gemeenschappelijke inzichten van Adenauer en De Gaulle gebaseerd, die zelfs hun allerintiemste medewerkers in hun clubje moeilijk schijnen te kunnen verdragen. ADENAUER erfvijand werd vriend de noodzaak van onderhandelingen tus sen Bonn en het communistische Oost duitse bewind over de hereniging. Een dergelijk overleg zou tot stand kunnen komen tijdens de komende Westelijk- Russische onderhandelingen. Een an dere weg naar de Duitse eenheid, zo betoogde Kroesjtsjef, is er niet. Zijn betoog werd later onderstreept door de Oostduitse partijleider Ulbricht, die zei dat er ook zonder Adenauer een vredesverdrag zou komen. Opvallend heeft men het gevonden dat Kroesjtsjef gisteren op zijn tocht van een vliegveld bij Oost-Berlijn naar Leipzig een bezoek bracht aan het ge denkteken te Torgau, dat is opgericht als herinnering aan het feit, dat hier op 20 april 1945 de eerste ontmoeting plaats vond tussen de Amerikaanse en de Rus sische leiders. Kroesjtsjef legde bloemen bij het monument neer, waarbij hy zei, dat wanneer beide zijden thans dezelfde standpunten als tijdens de coalitie tegen Hitier zouden innemen, er geen spannin gen zouden zijn. Maar, zo voegde hij er aan toe, wij zijn vol vertrouwen. 0 Slot op pag. 2 Britse pers wil een onderzoek naar de onrust in Njassaland Britse bladen hebben vandaag aan gedrongen op een diepgaand onderzoek naar de feiten betreffende de onrust in het protectoraat Njassaland. De liberale Manchester Guardian schrijft dat er totnutoe geen bewijzen zijn, dat de inmiddels verboden „Afri kaanse Nationale Congrespartij" voor bereidingen trof voor het aanrichten van. een bloedbad, zoals de minister van koloniën Lennox-Boyd in het Lagerhuis verklaarde. De socialistische Daily He rald is van oordeel dat „het volwassen Britse publiek" niet tevreden is met de verklaring van de minister, zolang deze geen bewijzen levert. Het blad betreurt het met de conservatieve Daily Mail, dat de regering een suggestie van La bour om een parlementaire delegatie naar Njassaland te zenden, van de hand heeft gewezen. De Daily Herald en de liberale News Chronicle melden dat hun correspon denten in Njassaland herhaaldelijk door blanke kolonisten worden bedreigd. Op 31 december 1958 kondigde de In donesische regering een wet tot natio nalisatie van Nederlandse bedrijven af, welke al evenzeer in strijd is met de algemeen erkende regelen van het vol kenrecht, aldus de nieuwe protestnota. Volgens de regelen is aantasting van de eigendom van vreemdelingen in ieder geval onrechtmatig, wanneer daarby discriminatie wordt toegepast. De on rechtmatigheid van de nationalisatie- wet blijkt mede reeds uit de conside rans. Deze considerans diskwalificeert de wet door te kennen te geven, dat de wet is bedoeld als een middel om druk uit te oefenen in een politiek geschil, te weten dat inzake Ned. Nieuw-Guinea. Het aanwenden van zulk een middel is volkenrechtelijk ongeoorloofd. Niet rechtsgeldig De Nederlandse regering acht de na- tionalisatiewet en de op grond daarvan genomen en te nemen maatregelen niet rechtsgeldig. Zij neemt op grond daarvan het stand punt in, dat de aangekondigde natio nalisatie ingevolge het internationale recht de eigendom en andere rechten van de Nederlandse eigenaren, natuur lijke zowel als rechtspersonen, niet ver mag ongedaan te maken of te doen overgaan. Dit geldt mede voor de vruch ten van deze eigendommen. Deze eigen dommen en vruchten worden derhalve door haar beschouwd als alsnog onver kort toebehorende aan de rechtmatige eigenaren. De Nederlandse regering uit nog maals een krachtig protest tegen de ongehoorde, massale aantasting van de rechten van Nederlandse onder danen in Indonesië. Van de rechte loosheid, welke zich thans weer ma nifesteert in deze discriminatoire maatregelen met een confiscatoir doel, is in de beschaafde wereld geen tweede voorbeeld te vinden. Regering behoudt alle rechten voor Uit een te New York afgelegde ver klaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken welke tijdens de parlementaire behandeling van het wetsontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven op 21 november 1958 door de Indonesische minister van economische stabilisatie werd bevestigd als het standpunt van de Indonesische regering, blijkt dat het de bedoeling van de Indonesische regering is om de be taling der schadeloosstelling op te schor ten totdat het politieke geschil inzake Ned. Nieuw-Guinea een voor Indonesië bevredigende afwikkeling heeft ver kregen. Een zodanige opschorting nu be tekent niet, gelijk de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken bij vorenvermélde gelegenheid opmerk te, een van Indonesische zijde ge maakte restrictie met betrekking tot internationale usances. Zij is een wezenlijke schending van het inter nationale recht. Zij kenmerkt de af- Behalve blinddoek nu ook prop-in-de-mond Nadelen zijn veel groter dan voordelen (Van onze Parijse correspondent) De laatste vernieuwing van de Vijfde Republiek die overigens al onder het oude regime werd voorbereid betreft het spreekverbod buiten de zittingszalen, dat de regering alle betrokkenen bij de rechtspraak en zelfs de politie nu heeft opgelegd. Officieren van Justitie, rechters en zelfs advocaten mogen van nu af aan geen enkele mededeling meer doen over zaken die in behandeling zyn of worden voorbereid. Zelfs alle Franse gendarmerieën en politiebureaus hebben van het ministerie van Justitie aanzegging gekregen geen woord meer los te laten tegen over buitenstaanders over misdaden, ongelukken, binnenbranden of andere onregelmatigheden die zich ergens kunnen hebben voorgedaan. Over het hele justitiële en politiële apparaat is een geluiddichte stolp geplaatst. Of, minder eerbiedig maar wel duidelijker gezegd: Vrouw Justitia heeft onder de blinddoek, die haar al was voorgebonden, nu ook nog een prop in de mond gekregen. vertrouwen zowel in de pers als in de rechtspraak in gevaar gebracht kan worden. Twijfelachtig of de praktijk meevalt Tot dusver werd het leger in Frank rijk wel de „grande muette", de grote zwijgster genoemd, een reputatie waar aan de talrijke memorie-schrijvende en poütiserende generaals zich overigens niet steeds strikt hebben gehouden. Nu de Justitie in het vervolg ook geen woord meer zal mogen zeggen, vraagt men zich in brede kring al af of met die zwijgplicht de normale gang van de rechtspraak wel altijd gebaat zal kun nen zijn. Het is waar dat sommige persorganen hun nieuwsgierigheid wel eens wat al te onverschrokken hebben botgevierd, zodat door voortijdige en/of onjuiste berichten over schandalen of strafzaken vaak reputaties bezoedeld werden. Doch om tegen dit kwaad op te treden was 't, zo meent men algemeen, niet nodig geweest nu in een ander uiterste te vervallen. Want de pers heeft zeker óók de grote verdienste, dat ze meer malen gewaarschuwd heeft tegen lichtvaardige veroordelingen of onregelmatigheden die bij het vooronderzoek van strafzaken hadden plaatsgegrepen. Helaas blijft ook de rechtspraak altijd mensenwerk, en dus feilbaar. De hoogste garantie voor rechtvaar digheid wordt echter eerder door publieke behandeling dan door een strikte geheimhouding geleverd. Bovendien valt te vrezen, dat door onvoldoende of onjuiste bericht geving de openbare mening in onzekerheid geraakt, waardoor het Fel protest De eerste consequenties van deze nieuwe verordening zijn al te bemerken met betrekking tot de twee gerucht makende strafzaken de „rose ballet ten en de affaire Guillaume-Lacaze waaraan de Franse kranten de laatste weken dagelijks lange kolommen heb ben gewijd. Ook over deze misdrijven zullen door de rechters en de advocaten nu geen enkele mededeling meer aan de pers mogen worden gedaan. De Vereniging van Franse rechtbank verslaggevers heeft al een bijzonder fel protest tegen deze nieuwe maatregel waardoor hun arbeid bijna onmogelijk wordt gemaakt, laten horen. En een ochtendblad dat voor een ruim deel van de exploitatie van schandalen leeft, heeft een oproep tot zijn lezers gericht waarbij aanzienlijke sommen worden uitgeloofd aan hen die tips verstrekken waardoor zijn reporters op het spoor van een geheimgehouden misdaad of schandaal zouden kunnen komen. De (links-gaullistische) minister van Justitie Michelet heeft van zijn kant enige olie op de golven pogen te werpen met zijn mededeling dat de nieuwe maatregel in liberale geest zal worden toegepast. Mochten na verloop van tjjd zo heeft de minister ook nog gezegd, correcties wenselijk blijken, dan zal hij voorstellen in die richting in de rege ring aanhangig maken. De opvattingen van president De Gaulle over de be trekkingen die tussen de staat en de pers moeten bestaan èn zijn sterke voor keur voor discretie echter kennende* maakt men zich vooralsnog geen over dreven illusies over de initiatieven die de minister van Justitie eventueel zou willen nemen.... Later enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 MAART Zon op: 7.17 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 5.33 uur; onder: 15.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.26 u. Laagwater te 9.03 en 21.40 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De bouw van de 101-meter hoge Euromast, welke dienst zal doen als televisiezender en bovendien met zijn restaurant op grote hoogte een trekpleister zal zijn van de interna tionale landbouwtentoonstelling, welke in I960 in Rotterdam wordt gehouden, is in een nieuw stadium\ gekomen. Nadat de fundamenten zijn voltooid, is men nu begonnen aan de constructie van de eigenlijke toren. Een beeld van de werkzaam heden met links een groot bord. waarop de toekomstige toren staat afgebeeld Kroesjtsjef tapte weer uit het vredesvaatje Onze correspondent in Bonn telefo- neerde ons hedenochtend: Zoals men in Bonn reeds had ver wacht, heeft de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef gisteren in Leipzig al in zijn eerste rede tijdens zijn bezoek aan Oost- Duitsland de komst van een afzonderlijk vredesverdrag tussen zijn land en Oost- Berlijn aangekondigd. En wel voor het geval de Westduitse regering niet bereid zou zijn tot de ondertekening van een algemeen vredesverdrag op Russische grondslag. In Bonn heeft men deze dreigende woorden van Kroesjtsjef, die opnieuw getuigen van de wisselbaden-tactiek der Russen met dan weer koele, dan weer opbeurende verklaringen, rustig opgenomen. Men hoopt hier dat de Sovjet-Unie tijdens de komende onder handelingen met het Westen haar een zijdige methode zal laten varen, maar gelijk wij begin deze week reeds meld den, vervliegt hier allengs de hoop op een spoedige hereniging van Duitsland. Kroesjtsjef tapte gisteren opnieuw uit het vredes-vaatje. Hij riep verscheidene malen op hartstochtelijke wijze dat „wij vrede willenvrede, vrede!" en dat het instandhouden van de vrede de voorwaarde is voor de realisering van de Russische economische doeleinden. „Wij hebben twee wereldoorlogen met elkaar gevoerd, wij zijn thans zat van de oorlog, wy hebben vrede nodig", ver klaarde de Russische minister-president verder. Voor honderdduizend toehoor ders legde hy ook weer alle nadruk op

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1