„Ned. Madrigaalkoor" zong Bach's „Johannes Passion" met wijding Niet alle solisten waren in stijl DINSDAG 3 MAART 1959 Mizée handhaaft traditie Religieuze gevoelens werden gesterkt Traditiegetrouw zong Mizee's „Ned. Madrigaalkoor" Bach's „Johan nes Passion" met de Christusfiguur zoveel meer op de achtergrond dan in de „Mattheus Passion". Men kent sinds jaren de uitvoering van dit werk, waaraan de epische conceptie der „Mattheus Passion" ontbreekt en dat door het heterogene en zoveel minder contemplatieve karakter wellicht niet onmiddellijk eenzelfde aangrijpende indruk maakt. Toch onderscheidt het zich door zoveel eigen en wezenlijke waar den, vooral in dramatisch opzicht, dat het de aandacht dwingend vraagt. De koren bieden ruimschoots gelegenheid tot fanatieke expressie en hoewel Mizée er niet de man naar is, deze in al haar felheid te sugge reren mede in verband met de kleine koorbezetting toch bezit het aan hem toevertrouwde en door hem tot zulk een opmerkelijk niveau gedisciplineerde materiaal over ruimschoots voldoende capa citeiten, om meermalen de vereiste spanningen op te roepen. Triri.^L®a^an^?00^fhetJ,,Perr,1 un^er Iaan rijn techniek blijft werken. Zo ooit, m !fi»f 11'»^ f €S\tef- dltm*al zeker dan is voor passiemuziek nog niet het geval. Dit liep zelfs, naar ons gevoel, op een teleurstelling uit, door ongeacheveerdheid en onevenwich tigheid, gebrek aan dynamische bewo genheid en vloeiende beweging. Doch in de volgende koren wist men zich te herstellen, al verhelen wij ons niet. dat o.a. de koor-epiloog het „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine" wel eens dieper indruk maakte. De frenetieke geladenheid der turbae kan onder Mizée's directie nog intenser projectie verdragen, hetgeen het dramatische karakter dezer Passiemuziek zou ver sterken. De grootste waardering mag uitgaan naar de genuanceerde, niet strak klin- dende koralen, waarin Mizée steeds weer zijn voorliefde voor een lyrische visie kan uitleven. Zij klonken be schaafd, gevoelig, devoot en ook qua tempi tot in détail verzorgd. Er Ls een evident verschil tussen een vertolking der „Johannes Passion" in de noordelijke en zuidelijke landen. Mizée's besohouwing lijkt ons daartussen het midden te houden; hij geeft zioh niet over aan te grote ingetogenheid, noch aan buitensporige excessen, huldigt dus een zekere neutraliteit. Het geheel draagt een voorname, Bach eerlijk die nende wijdingsvolle allure, doch door sterker contrastwerking ware een nog levendiger en ontroerender beeld te verkrijgen. Technisch laat zijn inzicht niets te wensen! Het zangmateriaal hanteert Mizée steeds behoedzaam, waardoor de sohone klank tot haar recht komt, waarbij men zich hoedt voor forceren. De oprecht-dienende, zuivere en stijl volle Bachsfeer onderkenden wij slechts bij enkele solisten in volle omvang. En wel bij Chris van Woerkom (Evangelist) en David Hollestelle (Christuspartij). De eerste ontwikkelt zich meer en meer tot een verteller met boeiende en levendige verteltrant, zonder te zeer in het geheel objectieve te vervallen. Wij constateerden een gedurfder zeggings kracht, waarbij een technisch juiste scholing hem in staat stelt zijn veel eisende partij tot het einde toe onver moeid voor te dragen. Dat de spanning niet overal bewaard kon blijven, lag meer aan de uitvoerigheid der recitatie ven, speciaal te-gen het slot. Van Woer kom 's groeiende ontwikkeling en ernstig zoeken naar het volmaakte, volgen wij met genoegen. Zijn timbre leent zich bovendien zeer goed voor deze zware opgave. De welluidende bariton Hollestelle zingt sober en waardig, in overeenstem ming met hetgeen hij heeft uit te beel den. Hij betoont zioh reeds voor een groot deei een gerijpt devoot, opvolger van grote voorgangers, die zich de diepe betekenis van deze belangrijke partij ten volle bewust waren. De jaren laten de alt van Annie Her mes helaas niet onberoerd. Dit viel speciaal op in de aria „Von den Strikken meiner Sünden", waarin zij in de lagere regionen slechts weinig glans produ ceerde. Moeiteloos verliep haar zang hier stellig niet. Gelukkiger was zij in *t „Es ist volbracht", met een muzikaal gevoelige, schoon wat getrokken omspe ling van Edward Röntgen op zijn viola da gamba. Een af en toe bij Annie Hermes optredende machteloosheid vond echter vergoeding in haar doorleefde voordracht. Een nieuwe kracht leerden wij kennen in de sopraan Riggina Beekman, in haar eerste aria zich niet boven verdienstelijk amateurisme verheffend, in het tedere „Zerfliesse mein Herze" evenwel kwali teiten openbarend, die belovende moge lijkheden voor de toekomst openlaten. Een vloeiender doorstromen van de toon moge haar op den duur ten deel vallen. Voorts de tenor Michele Molese, wien glanzend timbre en artistiek temperament hem echter meer voor de opera geschikt maken dan voor deze passiemuziek. Het hogere register is niet van forceren vrij met hachelijke passages tot gevolg, zekere vrijheden, die hij zich veroorlooft, passen zeker niet bij een verantwoorde Bachstijl. Molese heeft een uitgesproken gevoel voor lyrische bewogenheid, welke hem in anders geaarde muziek zeker succes zal waarborgen, mits hij danig treerde specialisatie geconcen- dringend nodig, iets, waarvan zangers ener vorige gene ratie zich véél meer bewust waren dan tegenwoordig. De bas Meine Pot is een sinds lang met zijn Pilatuspartij en aria's vertrouw de kracht. Zijn opgaven volbrengt hij suggestief, markant en consciëntieus, al schort het af en toe nog aan de absoluut reine en trefzekere intonatie. Het Residentie-Kamerorkest, waarin vele superieure krachten van het R.O. een plaats hebben, betoonde zich weer een instrumentaal ensemble, waarmee Mizée geen moeite hoeft te hebben. Fraai is de klank, met inzicht en toege wijd wordt er gemusiceerd. Ook op Hans Schouwman (klavecimbel) en Bram Martijn (orgel) kan Mizée zich verlaten. De laatste zal, evenals wij, verheugd zijn, wanneer nog eens een écht orgel de zaal zal sieren. Intussen is ook deze uitvoering aan de verlangens, zowel op muzikaal als religieus gebied, van een uitgebreid auditorium tegemoet gekomen. Zij heeft deze stellig gesterkt. Al opende deze uitvoering geen nieuwe aspecten, aan Mizée de eer, steeds meer geïnteresseerden met Bach's „Johannes Passion" bekend te maken. Deze verheffende taak is geen sinecure, maar zal hem, evenals het auditorium in deze Lijdenstijd tot dankbare vol doening stemmen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ChrlBtlna Jacoba, dr van B. J. Houwer en A. C. J. Blansjaar, Dirk Johannes, zn van J. C. Verloop en J. M. van der MeiJ. Arie Antón. zn en Maria Jacoba, dr van J. Mooij en A. Goedknegt, Willem Ruurd, zn van W. Coorn en H. J. Haasnoot, Fran cis. dr van Y. W. Heljligers en L. Stecher, Reinhard, zn van E. G. R. Beer en M. C. H, Blansjaar, Wilhelmus Cornells, zn van A G. Loomans en P. A. M. Zuiderduin, Jan, zn van J. Singerling en T. G. A. van Haastreoht, Jan Willem Martinus, zn van W. F. J. Tyl en E. M. Leur, Pieter Cornells Nlcolaas, zn van C. Scheurwater en M. Hoogstraten. OVERLEDEN A. de Vink, 69 Jaar, man. C. W. Froolik, 79 Jaar, weduwe van H. Zweegman, J. C. van Ruiten, 63 jaar. man, A. van Sprang 92 Jaar. man. G. H. Weyers, 52 jaar echt- fenote van E. T La Feber. S. F M. Mens 5 laar. vrouw. R. van Meijgaarden, 63 Jr echtgen van J. van Hooidonk. M E. Spruljt. 75 Jaar, wed. van J. Splinter. W. J A van Leeuwen. 76 jaar. man, J A Uljé. 67 Jaar. man, A. F. Meijer, 77 Jaar. man, C. C. J. Cattin, 74 Jaar, echtgenote van J. M. Kettenls. Mej. mr. A. J. Versprille voor ,,0iid-Leiden Ondanks alle bezwaren lieeft de kermis toch een taai leven gehad Beeld van de tijd De Leidse gemeente-archivaris, mej. mr. A. J. Versprille, heeft gisteravond in het stedelijk museum ,De Lakenhal" na de algemene ledenvergadering van de vereniging „Oud-Leiden" een cause rie gehouden over het volksvermaak by uitstek: de kermis. Hoewel er verschil lende lezingen in omloop zyn over het ontstaan van het woord en het begrip kermis, was het volgens de spreekster toch het waarschijnlijkst, dat dit zou zyn afgeleid van „kerkmis". Dat was de naam voor de mis, die jaarlijks by het gedenkfeest van de kerkwijding of de stichting van een andere geestelijk cen trum werd opgedragen. Daar deze cen tra vaak in open velden lagen, waar nauwelyks van enige bebouwing sprake was, werden er by die gelegenheid ten ten en dergelijke geplaatst en soms groeide zo wel langzaam, maar toch logisch een dorp of een stad Handelspunt Later ging de naam van kerkmis over op het gedenkfeest zelf en weer later op de jaarmarkt, die ter gelegenheid daar van werd gehouden. Want op deze gees telijke bijeenkomsten konden ook de handelslieden elkaar gemakkelijk tref fen. Ook het plezier werd niet vergeten. Hiervan stamt ook het gezegde „na de heilige mis komt de onheilige mis". Des ochtends waren de plechtigheden, de middaguren waren voor het plezier uit getrokken. Op excessen stonden strenge straffen. Maar toen de geestelijke sfeer van dergelijke festiviteiten reeds lang verdwenen was, bestonden nog steeds de kermissen, die steeds grootser wer den en de attracties steeds gevarieerder. Er zijn vaak en vele bezwaren geuit te gen dit soort vertier. Talrijke pogingen vooral van geestelijke zijden wer den ondernomen om tot een veibod te komen, meestal echter vergeefs. Taai leven En waar men met zoiets succes had, was dat altijd slechts tijdelijk. De ker mis had een taai leven. Mede door het enthousiasme, waarmede de bevolking zich van hoog tot laag aan dit vermaak overgaf. Mej. Versprille haalde geschrif ten aan, waaruit bleek, dat stadhouder Willem III, zijn gemalin Mary Stuart en zelfs de strenge Johan de Witt zich met overgave in het kermisgewoel stortten. Meestal waren de soorten van vermaak overal hetzelfde. Slechts in enkele gro tere plaatsen kwam men met bijzondere dingen, zoals fraaie tapijten en boeken- stallen. Ook werden op kermissen vaak uitvindingen gepousseerd, uitvindingen zelfs, die later de mensheid grote diens ten zouden bewijzen. Leidse kermis Bij twee kermissen stond mej. Ver sprille speciaal stil. De Haagse kermis sen en hoe kan het anders de Leidse. Deze laatste is vermoedelijk niet gegroeid uit een jaarmarkt of een kerk wijding-herdenking, maar is ontstaan uit de stille omgang, die ieder jaar op de zondag na Hemelvaart werd gehou den. In 1469 werd deze stille omgang vervangen door een generale processie, maar de optocht van de schutterij bleef gehandhaafd. En deze processie was een trekpleister voor de mensen, die uit deze samenkomsten wat dachten te kunnen halen. In de 16de eeuw kwamen ook de rondreizende toneelgroepen en in 1606 de eerste dierengroep. Nog enkele aardige data. In 1577 kreeg men octrooi voor een drie- oktobermarkt met wat amusement. In 1655 kwam daar een einde aan. toen werd die dag alleen als dank- en bid dag gebruikt. In 1854 werd de laatste volle week van juli tot kermisweek ver heven en in 1910 werd de kermis op aandrang van de christelijke groeperin gen in de gemeenteraad na een ver beten debat geheel afgeschaft. Tijdbeeld Men behoeft niet te vertellen, dat de kennis ondanks al die verdrukkingen de kop weer heeft opgestoken, dat weet iedere rechtgeaarde Leidenaar. Mej. Versprille benadrukte nog eens. dat de kermis het beeld van zijn tijd is. De apparaiuur waatrmede de exploitanten werken, geven een beeld van de mo derne techniek. Vandaar dat men nu de maanraketten, de tanks en andere mo dern oorlogstuig steeds meer ziet inge voerd. Heel wat anders dan de thans ietwat romantische attracties, die op vroegere affiches en prenten werden aangekondigd, zoals die te zien waren op een kleine ingerichte tentoonstelling uit de prentenverzameling van het ge meente-archief van Leiden en van de stichting Atlas van Stolk te Rotterdam. Meer contributie Over het voorafgaande huishoudelijke gedeelte van deze avond kunnen wij kort zyn. De jaarverslagen werden zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Hieruit bleek overigens, dat de vereni ging aan het begin van dit jaar 944 le den telde, maar dat niemand van de gelegenheid tot een junior-lidmaatschap had gebruik gemaakt. Helaas was het verslag van penningmeester, mr. P. de Clerq dusdanig, dat het bestuur thans gepresideerd door dr. W. C. Braat met een voorstel moest komen om de contributie van f. 5.50 op f. 7.50 te bren gen, hetgeen door de vergadering werd geaccepteerd. Tenslotte werden de he ren ir. H. A. van Oerle en P. L. Gillis sen bij acclamatie in het bestuur her kozen. Psychologie studenten tegen wetsvoorstel inzake onderwijzerstoelating De Nederlandse Interacademiale Or ganisatie voor Psychologie-Studenten „NIOPS", waarbij alle psychologische faculteitsverenigingen der Nederlandse Universiteiten zyn aangesloten, is een actie begonnen tegen het wetsvoorstel over de toelating van ondei-wijzers tot de universitaire studie in psychologie en pedagogie. Deze actie, die in de afgelopen dagen begonnen is door een actie-comité van Nijmeegse studenten, wordt gesteund door het Nederlandse Instituut voor Practische Psychologen, waarbij psycho logen zyn aangesloten die hun studies aan Nederlandse universiteiten hebben gevolgd. Van de zijde van NIOPS dat staat on der leiding van de Nijmeegse student J. Uyen is vernomen, dat het protest er niet op gericht is de onderwijzers uit te sluiten van academisch onderwijs. Wel verzetten de studenten zich te gen de ruimere voorschriften die voor het colloquium doctum, voor hen die geen gymnasium of hbs-diploma bezit ten, gesteld zyn. Vroeger moesten zij die deze toelatingsproef wilden afleggen minstens 30 jaar oud zyn. Thans is deze leeftijdsgrens verlaagd. In Universitaire kringen is bezwaar gemaakt tegen even tuele gelijkstelling van het onderwijs- examen met het eindexamen van de vijfjarige hbs-a. De bezwaren tegen het feit dat het hbs-a-diploma toegang geeft tot de Universiteit, zijn nog niet geheel weggenomen door de zgn. mam moet-onderwijswet, aldus meent men in Universitaire kringen. NIOPS heeft verklaard, dat verrui ming van de bestaande eisen voor het colloquium, de wetenschappelijke stan ding van het academisch onderwijs on gunstig zal beïnvloeden. De organisatie heeft de wens te ken nen gegeven, dat alle Nederlandse stu denten woensdag zullen wegblijven van de colleges psychologie en pedagogie. Hierdoor zal uiting worden gegeven aan de „verontrusting" over de houding van de Tweede-Kamer tegenover een arrest van 23 hoogleraren in de psychologie en de pedagogie, waarin het wetsvoorstel werd bekritiseerd; gehoopt wordt dat de Eerste-Kamer het wetsontwerp niet zal aanvaarden. Mocht dit toch gebeuren, aldus NIOPS, dan zal in een petitie aan de regering verzocht worden het wets ontwerp te laten vervallen. Scholier reed Rapenburg in Hedenochtend omstreeks half negen is de 14-jarige scholier J. A. J. Bies heuvel tengevolge van een slippartij, met zijn rijwiel ter hoogte van pand 104 het Rapenburg ingereden. De 42-jarige heer J. W. H. Rotteveel, leraar aan het Christelijk Lyceum, die vanuit zijn woning de scholier om hulp hoorde roepen, sprong de jongen, die reeds enkele malen kopje onder was ge gaan, direct na en slaagde er na korte tijd in de drenkeling geassisteerd door enkele omstanders, op het droge te brengen. Even later had men ook het rijwiel „aan de haak". De jongen, die reeds veel water had binnengekregen, is in het Academisch Ziekenhuis ter ob servatie opgenomen. Begrafenis Chr. v. d. Heuvel De begrafenis van het stoffelijk over schot van de heer Chr. van den Heuvel zal vrijdagmiddag 6 maart te 15.30 uur geschieden op de begraafplaats „Rhijn- hof" te Leiden. 's Middags te 14.00 uur begint de rouwdienst in de Gereformeerde Zui- derkerk aan de Lammenschansweg te Leiden. Twee jubilarissen op de boerderij van de heer A. Uittenbogaard te Oegstgeest: de heren D. en J. Hogervorst. Gisteren schreven wij reeds over dit jubileum. Op de foto ziet men van links naar rechts burgemeester Du Boeuffdie zo- juist de Koninklijke onderscheidin gen heeft uitg'ereikt. mevrouw Ho- gervorst-van der Mey, de heer D. Hogervorstde heer J. Hoger vorst. de beide jubilarissenjhr. M. De Beaufort, de landheer, en mevrouw Hoogervorst-Sival. (Foto L.D./Holvast) Benoemingen Leidse Universiteit De reeds onlangs door ons aangekon digde benoemingen van dr. F. H. Sobels uit Utrecht tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de stralings- genetica, van dr. B. B. Stokvis alhier tot lector in de medische experimentele psychologie en van dr. A. J. C. Haex eveneens alhier, tot lector in de gastro- enterologie, zijn in de Nederlandse Staatscourant van gisteravond officieel gepubliceerd. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn voorts benoemd: aan de Rijksuniversiteit te Leiden: voor het jaar 1959: tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de inwendinge geneeskunde dr. A. Bouhuys, longarts; 'tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de pathologie dr. A. E. F. H. Meijer, thans wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse; tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse bij het Prentenkabinet de heer H. R.Rook- maaker; tot wetenschappelijk ambtenaar voor de anatomie de heer P. J. Brou wer, thans assistent; voor het tijdvak van 1 april 1959 tot en met 31 maart 1960: tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor de natuurkunde de heer P. Dekking; gerekend van 1 januari 1959: tot wetenschappelijk hoofdambte naar in vaste dienst voor de parasito logie dr. C. F. Bruijning, thans weten schappelijk ambtenaar lste klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden; voor het tijdvak van 21 september 1959 tot en met 20 september 1960: tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar voor de toege paste enzymologie en radiobiologie dr. A. de Waard; voor het'tijdvak van 1 fe bruari 1959 tot en met 31 januari 1960; tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse voor de kindergeneeskunde dr. J. J. van Gemund ,arts, thans assistent; voor het tijdvak van 14 oktober 1958 tot en met 31 oktober 1959: tot weten schappelijk ambtenaar lste klasse voor de inwendige geneeskunde dr. H. L. Booy. Begrafenis van de heer L. J. F. van Gils Gistermiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer L. J. F. van Gils, ere-voorzitter van de afdeling Leiden van de Bond van Algemeen Rijkspersoneel. Onder de velen, die hier aanwezig waren, merkten wij o.m. op de voorzit ter van de Centrale Rijkspersoneel, de heer J. J. Landman uit Koedijk, de heer H. Kraalkamp uit Amersfoort namens de Bond Alg. Rijkspersoneel, de heren S. Ossevoort en J. Monitenfoerg en J. Bumming, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van de afdeling Leiden van deze Bond en een deputatie van het hoofdbestuur van de Bond voor Rijksambtenaren. De heer Landman, die als eerste spre ker in de aula het woord voerde, wees op de vooraanstaande plaats, welke de heer Van Gils vele jaren in de organi satie van het Rijkspersoneel heeft ~;nge- nomen. In zijn functies, welke hij met grote trouw behartigde, deed hij zich kennen als een warmvoelend medemens. Een groot en actief 9trijder, die steeds op de bres stond voor de behartiging van rechtvaardige wensen. De heer Kraaikamp, die namens de Bond van Alg. Rijkspersoneel een „in memoriam" sprak, wees eveneens op de grote orga nisatorische kwaliteiten van de heer Van Gils en diens oprechte belangstel ling voor het bondsleven. Hierna vond de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Veertigjarig jubileum mej. H. Holtrust In het gebouw der Invoerrechten en Accynzen aan de Latigebrug vond gister middag in tegenwoordigheid van vrijwel het gehele personeel, o.m. was aanwe zig de directeur van 's-Ryksbelastingem te Utrecht de heer Cadée, en vele amb tenaren van andere belastingdiensten de viering plaats van het veertigjarig ambtsjubileum van de adjunct-commies lste klasse, mej. H. Holtrust. De voor zitter van de jubileumcommissie de heer H. Meyer heette mej. Holtrust en haar zuster hartelyk welkom, waarna het hoofd van de Inspectie, de heer L. H. Bodde Boumam, als eerste spreker het woord voerde. In waarderende woorden schetste deze haar ambtelijke loopbaan, die als particulier klerk in Katwyk is be gonnen. In 1921 werd zy overgeplaatst naar Leiden 3de afdeling en op 1 maart 1934 begon haar loopbaan bij de Inspec tie der Inv. en Acc. Namens de admini stratie van 's-Rijksbelastingen wenste hij de jubilaresse geluk met het bereiken van deze mijlpaal onder aanbieding van de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Als persoonlijke attentie bood spreker een boekwerk aan. De commies-secretaris de heer W. v. Lochem, prees de bijzondere activiteiten van de jubilaresse en haar hulpvaardig- hied tegenover andere collega's, waar door een zeer hechte band ontstond. Namens het personeel van de Inspectie wenste hij haar nog een zeer goede voortzetting van haar ambtsperiode toe. De ontvanger de heer Bouma, sprak namens het personeel van het Ontvang, kantoor. Voor de uitstekende wyze van samenwerking tussen het ontvangkan toor en mej. Holtrust bracht ook hij zijn hartelijke dank. Namens de controle rende ambtenaren der omzetbelasting sprak de hoofdcontroleur, de heer H van Dam, zijn waardering uit voor de wijze, waarop de jubilaresse haar veelvoudige taak vervult. Assistent lste klasse, de heer C. Du bois, voerde het woord namens de amb tenaren van de actieve dienst en sprak zijn erkentelijkheid uit voor de prettige samenwerking. Namens de personeels vereniging „De Sleutelring" sprak de vice-voorzitter, de heer Th. A. ten Hoove, die de jubilaresse een boeket bloemen aanbood. Hierna volgden nog verschei dene toespraken. Nadat de heer W. Min_ naard namens de belastinggroep van het CNV een boek had aangeboden, bood de voorzitter der jubileumcommissie na mens het gehele personeel der Inv. en Acc. een gouden ring aan. Mej. Holtrust dankte tenslotte alle sprekers voor de tot haar gerichte toespraken en aange boden cadeaus. BEURSOVERZICHT Krachtig herstel voor internationale waarden Amsterdam, 3 maart Het was vandaag geen „flauwe" dins dag .maar een „vaste" dinsdag. De in ternationale waarden gaven een krach tig herstel te zien en haalden met groot gemak de gisteren geleden verliezen niet alleen in, doch kwamen hier ver boven uit. Dit was zeker het geval voor Aku's en Kon. Olies. Het Damrak werd in ruime mate gestimuleerd door de vaste slotkoersen uit New York. Verder was de ingetreden lichte ontspanning in de internationale politiek, een gunstig teken aan de wand voor de aandelen markt. Het publiek en de arbitrage na men de stukken uit de markt, terwijl er ook dekkingsaankopen plaatsvonden. Toch was de handel kalm. Kon. Olies schommelden rond de f 168,30, tegen f 161,80 als slotkoers van gisteren. De aandelen noteerden ruim boven pariteit New York. Aandelen Philips, mét be langstelling van Amerikaanse zijde, wa ren op 532 ruim 8 punten boven giste ren. Ook de converteerbare obligaties Philips boekten een paar punten winst. Unilevers openden op 455% en hepen op tot 459. De slotkoers van gisteren was 448. Aku's zeer vast op 272, circa 10 punten hoger. KLM lag .tegen de ge hele marktverhouding in, circa 2 gulden beneden de vorige dag. Vandaag was het de laatste verhan- deldag van claims KNSM, die circa f 13,50 noteerden. Deze prijs ligt welis waar een flink stuk beneden de theo retische waarde, doch dit neemt niet OEGSTGEEST Dodelijk ongeval In het afgelopen weekeinde hebben zich vier ernstige verkeersongevallen voorgedaan in onze gemeente, waarvan een met dodelijke afloop. Op de Ryks- weg stak een 57-jarige bewoner van de St.-Bavostichting te Noordwijkerhout met zijn fiets de weg over. Hij werd ge grepen door een Volkswagen. De wiel rijder overleed ter plaatse, de bestuur der van de auto werd ernstig gewond. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Op de Rhijnzichtweg stak een Leidse wielrijder plotseling de weg over en werd daarbij aangereden door een Rijnsburgse bestelwagen. De man werd met een her senschudding naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een dame die met haar fiets aan de hand de Rijksweg overstak bij de Drie Witte palen werd aangereden door een personenauto. Zy werd niet ernstig ge wond. Tenslotte gebeurde er bij Veldheim op de Ryksweg nog een ongeval, waarbij alleen materiële schade was. Een be stuurder van een personenauto remde plotseling en tengevolge daarvan reden drie auto's, die achter hem reden, op elkaar. De schade was groot. weg, dat de aandelenemissie van deze maatschappij als geslaagd kan worden beschouwd. De animo was echter niet groot. Holiand-Amerika Lijn noteerde 134 ex 8 procent dividend. Gisteren was de slotkoers 142 cum dividend. HAL ge daan op 139 ex 8% dividend tegen gis teren 1421/4 cum dividend. Van de overige Scheepvaartwaarden la gen Scheepvaartunies vrij goed in de markt. Van de Cultures gaven Deli's een zeer goed herstel te zien. Ook HVA's lagen goed in de markt. Staatsfondsen kalm en prijshoudend. De 4% procent obligaties 1959 Bank van Nederlandsche Gemeenten kwamen vandaag voor het eerst in de notering en werden op 99% geadviseerd. De uitgifteprijs was 99 1/4 procent. De internationale waarden slo ten op vrywel de hoogste koers van de dag. WISSELKOERSEN Londen 10.607/8—10.61%: New York 3.77A—3.77H; Montreal 3.87fj—3.88-A: Parijs 76.9577.05; Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.2990.34Stock holm 72.95%73.00%Zürich 87.36— 87.41; Milaan 60.83%—60.88%; Kopen hagen 54.75%—54.80%; Oslo 52.94—52.99 Wenen 14.56%—14.57%; Ankara 3.76% 3.77%; Praag 52.84-52.94; Lissabon 13.23%—13.24%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 3 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4%100% 100A Ned '58 4% 100ft 100% Ned. '53 3% 94% 94% B Grootboek obl. 3% 82 Ned. '47 3% (3) 92% 92A Ned. '51 3% 95 95% Ned. '53 (3%) 931^ 93% Ned '56 3% 937^ 92% Ned '48 3% 87% 87% Ned '54 3% J8,r 89 Ned '55 I 3% SS L 89 Ned '55 II 3% So 90 Ned. f 3 89% 90% Dollarlng '47 3 921; 92% ï?jHeSS'iSnigS9Cert 3 97li 9,A ïïfriii '77 A 7 965« Indie 37 A 3 qc i> 957/0 Grootboek '46 3 ooi/j Ned. W3 6% mH ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 38% 38% Nat Handelsbank 130 134 Ned Handelmij 198% 199% Amst Rubber 86% 87 H.VA 129% 133 Java Cult29 28% Senembah133 135% Vorstenlanden11% 12 A.K.U 261ft 272% Berkel's Patent (v.) 220 Calvé Delft cert 440 446 Deli Mij.en (Ver.) 150.50 154.20 Kon Pap v Gelder 216 218 Hoogovens eet 349 355B Müller en Co N B 285% 291 Ned Kabelfabr 325 326 Philips 523% 534% Philips pref 222 224 Unilever 447% 459 Wilton Feyenoord 194% 195% Biliton 2de r 210% 224 Dordtse Olie gew 691 709 Kon Petr (f 20.— 162.50 168 Idem (50 a f 20 -) 161.75 168.15 Holl Amei lyn 140% 139exd. Java China Paket 133 133 K.LJV1 121.50 120 Kon Ned Stmv Mil 133% 134y4 Kon Paket Mij 129 Stoomvaart Mij Ned 155 Nievelt Goudr eert 12o% 120% v. Ommeren eert 9901oor Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 128% 132 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3. 94%. 94% idem 48 (3%) 95% 95L R'dam '52-1 (4%) 98% 99% idem *37 I-III (3%) 93% idem *38-1 (3%) "3% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N. W. B. '52 (4%) 97% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 97% 98% A'dam '51 2% 90 90 A'dam '56 I 2% 84% 85 A'dam'56 II 2% 98% 97% Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede *54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 95% 94 L Idem n 2% 96% 95% R'dam '52 I 2% 92 92 Idem n 2% 98 L 98 Idem '57 2% 104% 101 Utrecht '52 2% 92% 93 Z.-Holl. 1957 2% 101 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 393 395 Amst. Bank266 266% HJB.U. eert217% 216% Rott. Bank 231% 228 Twentsche Bank 220% 220 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 295 293% Borneo Sum. H. My. 65 L Ned. G. en Sp. fabr. 253% 257% Kon. Ned. Grofsm. 131 130% Internatio 103% 107 Rott. Droogdok Mij. 598 598 Sikkens Lakfabr '53 485 486 Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt. 80% 80% Spoorwegen Deli Spoorweg Mi). 10 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31 ft 31}} Intern Nickel 91% 92% Anaconda 70% 71ft Bethlehem Steel52 52 Cities Service 57% 59% General Motors 45% 47 Kennecott113% 113% Republic Steel 71 70% Shell Oil 78% 79% Union Pacific 36% 3611 Un States Steel 92% 93 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 2/3 Edelmet Kon. AA 60L Pref w.a idem 68 Electrolas B 312 308 Holl Constructie 320GL 319 Ing Dur v Bouwniiv 169 Vi ld '4 dlv 1958 161 160% Int Kunststofl Ind 47 47 Leidsche Wolspinn z50GB 245GB Ver Touwfabrieken 219 215L Wernink's Betonm 115GL 113% Van Wyk Tetiel 63GL 66%GB Zaalberg 106 102GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4