V.V.D. V.V.D. LIJST 4 Strafrechtelijk en Criminologisch Instituut zaterdag geopend Dankbaarheid voor aanwinst naast vele eisen voor toekomst Afscheid P. J. Schouten van L.D. FOYER Koninklijk goud voor A. J. Leget L. C. J. A. Volkers onderscheiden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 maart 1959 Tweede blad no. 29684 Voor vele wetenschappen Het Strafrechtelijk en Criminologisch Instituut van de Leidse Uni versiteit, gevestigd in Rapenburg 38, werd zaterdagochtend officieel in gebruik genomen tijdens een bijeenkomst in het Juridisch Studiecen trum Gravesteen. Bij de openingstoespraken werd gewag gemaakt van dankbaarheid voor hetgeen tot stand is gekomen, doch tevens van de verder gaande behoeften van de wetenschappen welke in dit nieuwe instituut een onderdak hebben gevonden, namelijk strafrecht, straf vordering en criminologie onder leiding van prof. mr. J. M. van Bemmelen, de forensische psychiatrie onder leiding van prof. dr. D. Wiersma en de penelogie en criminele sociologie onder leiding van prof. mr. W. H. Nagel, terwijl ook prof. mr. J. E. Jonkers (Indonesisch en Nederlands strafrecht en procesrecht) en prof. dr. W. Froentjes (natuurwetenschappelijke criminalistiek) in dit instituut een pied a terre hebben. Moeizaam ontstaan Prof. Van Bemimelen verwelkomde in de grote collegezaal van Gravesteen onder meer vertegenwoordigers van de minister van O., K. en W. en Justitie, de president curator, de rector magni ficus en de secretaris van de academi sche senaat. Namens de Rijksgebouwendienst werd iets verteld over de geschiedenis van de tot standkoming, waarna de president- curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, op deze wordingsgeschiede nis iets dieper inging. Hij releveerde het ontstaan van de Moddermanstichting, die in het Snouck Hurgronjehuis lange tijd enkele juridische wetenschappen een onderdak had gegeven (waarover wij onlangs uitvoeriger schreven) en ging de moeizame weg na, die afgelegd moest worden voordat de plannen in de huidige vorm konden worden gereali seerd. Prof. mr. J. V. Rypperda Woerdsma, decaan van de juridische faculteit, ver heugde zich erover dat door deze nieuwe behuizing strafrecht en crimi nologie ruimtelijk gezien dichterbij het centrum der juridische wetenschap, het Gravesteen, zijn gekomen. Hij bood na mens de faculteit gelukwensen aan. Ook prof. Van Bemmelen releveerde de voorgeschiedenis van het nieuwe in stituut en sprak er zyn voldoening over uit, dat thans voor de wetenschap nieuwe mogelijkheden zijn geschapen, die echter anderzijds weer beperkt wor den door gebrek aan financiële midde len. Grotere financiële mogelijkheden zijn noodzakelijk, want niet alleen hier maar ook elders baart de stijding der criminaliteit zorg. Bij de juridische studie komt, aldus prof. Van Bemmelen, het strafrecht vaak in de verdrukking door de studie van het burgerlijk recht en ook wel het staatsrecht. Gelukkig bestaan er thans plannen bij het ministerie van Justitie tot instelling van een na-opleiding voor strafrechtjuristen, terwijl ook uitzicht bestaat op verbetering in ander opzicht. Bescheiden begin van grote evolutie Voorts is dit nieuwe instituut, hoe dankbaar we ook voor de totstandko- Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie vierde zaterdag het 35-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit lustrum vond zaterdag onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie in het Hervormd Jeugdhuis „De Moriaan" een filmver toning plaats. Vanzelfsprekend bleef de Bond, waarvan de leden in hun jeugd (1223 jaar) de vrije tijd veelal beste den aan biologie en natuurstudie, deze avond op eigen terrein. Vertoond werd de prachtige natuurfilm „Rietland- Waterland", waarin opnamen over het vogelleven in ons water- en moerasrijke land. De secretaris van de L.J.A., de heer H. Zunderman, opende de avond, met het uitspreken van een felicitatie en een aansporing door te gaan met dit inte ressante en leerzame werk. Voor de pauze besprak de heer J. de Jong, een der samenstellers van de film. een produkt van zeven jaar ge duldig werk, aan de hand van dia's de film, welke daarna vertoond werd. Zij gaf .zoals gezegd, een boeiend beeld van al hetgeen er in het rietland en langs de waterkant is te zien. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL STORM BUIJSINGSTRAAT In de openbare school aan de Storm Buijsingstraat werd een ouderavond ge houden. Na een inleidend woord van de voorzitter van de oudercommissie ver telde de sohoolmaatschappelijk werk ster, mej. Boschma, het een en ander over haar werk. Zij wees o.a. op de vele moeilijkheden, welke kunnen ontstaan indien de ouders niet voortdurend hun kinderen blijven gadeslaan. Het komt nogal eens vóór, dat sommige kinderen opeens niet meer meekunnen komen op de school; kinderen die altijd goed wa ren, kunnen ineens de leerstof niet meer aan. Thuis zijn ze dan ook niet meer zo als zij eerst waren. Hoe komt dat? Soms weten de ouders geen raad met een dergelijk geval, of kunnen zij de oor sprong van het opeens anders zijn, niet ontdekken. De sohoolmaatschappelijk werkster, staat dan altijd klaar om de ouders met raad en daad terzijde te staan. In aansluiting op deze lezing vertoonde de heer Nievaart een filmpje, dat handelde over „het verlegen kind". Hierin kwam sterk tot uitdrukking, waarom een kind zich in een bepaald geval, niet kan geven, of waarom het kind zich niet weet aan te sluiten. Na de thee was er gelegenheid tot het stel len van vragen. Hierna behandelde het hoofd der school, de heer Beumer, nog enkele schoolzaken, zoals vakantiereis jes e.d. Om half elf sloot de voorzitter van de oudercommissie deze leerzame avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Johan, zn van G. Groenestein en A. C. van Voskuilen, Marjolein Rosa line, dr van J. Apeldoorn en J. du Prle, Carla Maria, dr van J. Kooien en C. M. Boehlee, Erik Jan, zn van H. M. van den Heuvel en A. J. van Weerlee, Wilhelmina, ming moeten zijn, niet meer dan een bescheiden begin. Voor een juiste ont wikkeling moet Leiden de beschikking krygen over een kliniek zoals de Van der Hoevekliniek in Utrecht en over observatie- en verplegingscentra zoals in Amsterdam en Utrecht reeds bestaan. Zonder dergelijke instellingen is in de toekomst het criminologisch onderwijs niet meer te geven. Ook een criminalis- tisch laboratorium moet ter beschikking komen als gevolg van de steeds grotere invloed van wat (ten onrechte) het „in directe" bewijs wordt genoemd. Een eigen afdeling voor de criminalistische sociologie is voorts een dringende eis. Wellicht zal in de toekomst het straf recht wat minder ingewikkeld gemaakt moeten worden, waarbij een groter na druk zou moeten komen te vallen op de hulpwetenschappen dan op de dogma tiek. De verwezenlijking van dergelijke kostbare plannen zal in sterke mate af hangen van de algemene conjunctuur, maar daarbij moet niet vergeten wor den, dat het heilzaam zou zyn de te ver wachten stijging in de criminaliteit van de volgende recessie juist door tijdige uitbreiding van het criminologisch stu dieapparaat op te kunnen vangen. Na deze toespraken begaf het gezel schap zioh naar het instituut aan het Rapenburg voor bezichtiging van het geen tot stand was gekomen. Advertentie Harmonisch samenspel van persoonlijk uiterlijk en volmaakt technisch innerlijk maakt een Aristona tot Uw verstandigste keuze. TELEVISIE-RADIO-GRAMMOFOONS-RECORDERS G. J. VAN LEEUWEN MET PENSIOEN Met ingang van vandaag heeft de heer G. J. van Leeuwen, administrateur van Gemeentewerken de dienst met pensioen verlaten. Vrijdag om ier uur is er in de wachtkamer van de trouw zaal (parterre) gelegenheid om van de heer Van Leeuwen afscheid te nemen. Advertentie Na ruim 57-jarige trouwe werkzaamheid In tegenwoordigheid van commissa rissen. directie en het nagenoeg voltal lige personeel heeft ons bedrijf vanmor gen afscheid genomen van de heer P. J. Schouten, die gedurende de uitzonder lijk-lange periode van ruim 57 jaar zijn toegewijde krachten als machinezetter aan het L.D. heeft gegeven. De directeur J. W. Henny. gaf uiting aan de gevoelens van grote waardering, welke commissarissen en directie koes texen jegens de scheidende, die gedu rende zijn gehele diensttijd een voor beeld is geweest van nauwgezette plichtsbetrachting. Onder het uitspre ken van de wens. dat de heer Schou ten nog vele jaren van zijn zo welver diend pensioen zal mogen genieten, bood hij hem als aandenken een zilveren potlood aan. De voorzitter van de Personeelsver eniging, de heer J. J. Heemskerk wees in zijn afscheidswoord in het bijzonder op de grote collegialiteit van de heer Schouten, waardoor de samenwerking met allen met wie hij in aanraking kwam. tot een waar genoegen werd. Ter herinnering aan deze dag bood spr. een fraaie barometer aan met de oprechte wens, dat deze in letterlijke en figuur lijke zin veel „mooi weer" zal mogen aanwijzen. De heer Schouten sprak een uitvoerig dankwoord, waarin hij zijn grote dank baarheid uitte voor de prettige omstan digheden en voortreffelijke verstand houding met al zijn medewerkers, onder wie hij zijn arbeid heeft mogen ver richten. Na afloop van dit officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bij een en maakten allen gebruik van de gelegenheid om met een handdruk per soonlijk afscheid te nemen van iemand, die allen zijn gaan beschouwen als be horende tot de levende inventaris van het L.D. en die node zal worden ge mist. Mogen nog vele jaren van welver diende rust zijn deel zijn. DR. S. L. MANSOLT BEZOCHT CANADA Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der Europese Econo mische Gemeenschap, brengt deze week een bezoek aan Ottawa, Toronto en Washington. De heer Mansholt heeft woensdag in Ottawa besprekingen met Canadese ministers en andere autoritei ten. Donderdag houdt hij o.m. een rede op de jaarlijkse lunchbijeenkomst van de Internationale Kamer van Koophan del in Toronto en vrijdag voert hij be sprekingen in Washington. dr van G. A. van der Helm en W. Groe- newold, Johanna Wilhelmina, dr van C. W. van Venetien en T. de la Blje, Corla. dr. van G. W. Schuurmans en M. de Vries. GÈTROUWD H. Loriaux en S. Huizing. OVERLEDEN M. E. Dake, 75 jaar, wed. van H. Bijle- velds, C. Snijders, 60 jaar .echtgen. van J. Koekebakker, J. Derogee, 88 jaar, wed. van J. Lek. De heer Henny neemi officieel afscheid van zijn oudste mede werker. (Foto L.D./Van Vliet) Stadsgehoorzaal dinsdag 3 maart 8 uur n.m. Verliet na 40 jaar de gemeentedienst De heer A. J. Leget, technisch hoofdambtenaar bij de Dienst van Gemeente werken, is zaterdag onderscheiden met de gouden ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Wethouder A. J. Jongeleen reikte deze onderscheiding uit tijdens een bijeenkomst in de kantine van de dienst, op de vyfde verdieping van het Stadhuis, waar een groot aantal genodigden bijeen was aangezien de heer Leget, die deze dag veertig jaar in gemeentedienst was, tevens afscheid nam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Lezers schrijven Spaart de plantsoenen Leiden-Noord is groeiende zoals vele wandelaars deze mooi dagen zullen heb ben opgemerkt. In het bijzonder merken de bewoners van het Jan Pieterszoon Coenhof dit ook, want nu alle woningen zijn bewoond en de straat begaanbaar is gemaakt, heeft de Plantsoenendienst met man en macht gewerkt voor de ver fraaiing van het middengazon door er een pracht van een grasmat te leggen, een heester- en rozenbeplanting aan te brengen en de jeugd van het gazon af te houden. Nauwelijks zijn deze mensen echter verdwenen of het grdsveld wordt be volkt door groot en klein en wordt ge bruikt als voetbalveld en oversteek plaats. Indien dit zo nog even doorgaat, zal er zeer weinig van overblijven. Moet het dan eerst zover komen als het vorig jaar in een gedeelte van de Sitterlaan, waar de bewoners een soort straf werd opge legd in de vorm van een opzettelijk ver waarloosd onderhoud. Wij willen hier dan ook een ernstig beroep doen op de ouders om hun kin deren, groot en klein, het verkeerde ervan voor te houden en de jeugd zo veel mogelijk tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Dan pas kunnen wij allemaal genieten van datgene wat in Noord in wording is en kunnen de men sen van „Plantsoenen" de voldoening van hun werk beleven. Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Enige bewoners van het Jan Pieterszoon Coenhof. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen «SP* i '-'M< De heer Jongeleen noemde de heer Leget een geboren timmerman, die met vreugde en genoegdoening kan terugzien op een mooie loopbaan, die begon met een ondergeschikte timmermanspositie en eindigde met een cheffunctie. Zeer veel heeft de heer Leget, wiens vaderen grootvader ook bij de gemeente Leiden werkten, voor de Sleutelstad gedaan. Nadat de wethouder de heer Leget de hoge onderscheiding had opgespeld, sprak ir. D. Y. Lem. directeur van de Dienst, die een overzicht gaf van de loopbaan van de heer Leget en daarbij verscheidene herinneringen ophaalde, zoals het verplaatsen van het standbeeld van Boerhaave. Hij noemde de heer Leget een nauwkeurig werker en een bijna niet te evenaren begroter. Een rekenliniaal, een televisietoestel en een «Gverteime Veertig jaar bij Langezaal Inneger „Men zegt wel eens, dat niemand onmisbaar is", zo vertelde de heer F. M. M. Langezaal, directeur van de firma Langezaal en Inniger aan de Nieuwe Rijn, „maar een goed technicus met ambitie voor zyn vak en een groot verantwoorde lijkheidsgevoel, is tegenwoordig toch met een lantaarntje te zoeken". En met deze woorden eerde de heer Langezaal de heer L. C. J. A. Volkers, die veertig jaar in hetzelfde bedryf werkzaam is geweest en thans wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd van een verdiende rust gaat genieten. Voor de buitenstaander moet het le ven van een elektromonteur, wat zijn beroep betreft, zich langs banen van ge leidelijkheid bewegen, maar het beroeps leven van de heer Volkers, zo bleek uit de woorden van zijn directeur, heeft nogal wat avontuurlijke aspecten gehad. Onder meer is hij 'n zeer bekende fi guur in Woubrugge waar hij van vele fabrieken de elektrische installaties ver zorgde en omdat dertig jaren geleden de vervoersmogelijkheden beperkt waren, werd de heer Volkers in die tijd Wou- bruggenaar met de Woubruggers; hij ging geruime tijd in Woubrugge wonen, nam actief deel aan het verenigingsle ven en werd in het dorp een figuur, die Overheid spare in vette tijd, DAN straks pot voor werkgelegenheid. Wethouder J. C. van Schaik wenst de jubilaris geluk met zijn jubileum en koninklijke onderscheiding. (Foto L.D./Van Vliet. enveloppe met inhoud onderstreepten de woorden van de directeur. Voorts spraken nog de heren J. H. Schüller, voorzitter van de Alg. Bond voor Ambtenaren, R. Nieuwland, chef van de tekenkamer civiele werken en A. Labee, een collega, die tot grote hila riteit van de aanwezigen een op rijm gestelde levensschets van de heer Leget gaf. ZIEKENFONDSHONORARIUM APOTIIEEKHOUDENDE HUISARTSEN De Ziekenfondsraad heeft goedkeuring verleend aan een overeenkomst, gesloten tussen de landelijke huisartsenvereni ging en de organisaties van Algemene Ziekenfondsen, waarbij het abonne- 1 mentshonorarium van apotheekhouderi de huisartsen voor farmaceutische hulp van 1 januari 1959 is verhoogd van f. 3.58 tot f. 4.12 per ziel per jaar. Hierdoor zullen de totale kosten der ziekenfondsen voor bedoelde hulp over 1959 naar schatting stijgen met 1,2 mil joen gulden voor de wettelijke verzeke ring (verplichte- en bejaardenverzeke ring tezamen) en 0.4 miljoen voor de vrijwillige verzekering. De regeling betreffende de vergoe ding van de kosten van bepaalde ge neesmiddelen boven het abonnements honorarium ondergaat geen verande ring. onverbrekelijk werd verbonden met vak manschap op elektriciteitsgebied. Eenzelfde plaats heeft hij ruim 22 ja ren ingenomen in de Leidse Meelfabriek ,~,De Sleutels", waar hij de zorg had voor onderhoud en revisie van de elektrische apparatuur. Nadat de heer Langezaal deze loop baan in korte trekken had geschetst en dc jubilaris een enveloppe met inhoud had overhandigd, nam wethouder J. C. van Schaik als loco-burgemeester het woord. Het bleek, dat de wethouder de familie Volkers van nabij kent en toe wijding aan een levenstaak als een dei- familietrekken had leren onderschei den. Daarom was het de wethouder dit keer wel een zeer bijzonder genoegen de heer Volkers te kunnen mededelen, dat hij door H. M. de Koningin was onder scheiden met de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat de wethouder hem het eremetaal had opgespeld, sprak de heer A. Fla- man namens het personeel. Hij dankte de heer Volkers voor de vele vakkennis, die hij aan zyn ondergeschikten had doorgegeven en voor zijn voorbeeld van liefde voor het vak. Naast een gevulde enveloppe en bloemen voor mevrouw Volkers, overhandigde hy de jubilaris een kist sigaren. Voordat de schoonzoon van de jubi laris een dankwoord sprak, werd hij nog gefeliciteerd door bedrijfsleider B. Wij ling, die hem een persoonlijk geschenk aanbood. Wethouder A. J. Jongeleen speldt de Koninklijke onderscheiding op. Officiële pultlikaties VERZOEK VERBETERING KIEZERS REGISTER De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat ter secretarie dezer gemeente ter Inzage is gelegd een ver zoekschrift van OX.O. de Witt Wijnen in houdende een verzoek tot verbetering van het klezersregister in dier voege dat daar in alsnog wordt opgenomen de naam van Alfred Jan Robert Koumans. geboren 28 oktober 1929 te Batavia. Een afschrift van het verzoekschrift is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. De Burgemeester van Leiden. F. H. VAN KINSCHOT

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3