<W',*ÏZ BERAAD IN MOSKOU GESMOORD IN KROESJ ISJEES „KIESPIJN" Dreigende wolken boven het Afrikaanse continent WEERBERICHT WAANZINNIGE BESCHADIGDE MEESTERWERK VAN RUBENS RApiO en TELEVISIE Amerikaanse senatoren willen verhoging van de paraatheid Inheemsen veroveren douanepost 97ste jaargang VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 No. 29682 Val der verdoemdenin Miinchen door een bijtend zuur onherstelbaar geschonden (Van onze correspondent te Bonn) In de Oude Pinacotheek te Miinchen is een aanslag gepleegd op een van de beroemdste schilderijen van de Vlaamse barok-schilder Petrus Paulus Rubens. Het betreft het werk „Val der Verdoemden"» geschilderd tussen 1618 en 1622. Men spreekt in West-Duitsland van een van de meest ongewone schilderijenbeschadigingen in de ge schiedenis. „De Val der Verdoemden", dat voor een vijfde is beschadigd, zou een waarde hebben van vele miljoenen mark. Een psychopaat heeft het met een zuur zo ernstig beschadigd, dat algeheel herstel ervan niet mogelijk wordt geacht. De dader overgoot het kunsrwerk gister» morgen met het zuur, dat onmiddellijk diep inwerkte. De verf werd over een groot stuk tot op de krijtlaag opgelost. Dader is wel bekend, maar nog niet gegrepen By een persbureau in Miinchen kwam gistermiddag een brief binnen, afkom stig van het „Vrije Filosofische Insti tuut, Walter Menzel, Überlingen". Daar stond onder meer in: „Deze brief schrijft hy, die over een uur in de Oude Pina cotheek de vier apostelen van Dürer zal vernietigen. Desondanks ben ik niet waanzinnig. De daad is de explosie achtige uitdrukking van een geest die, nadat hij alle wegen zonder succes heeft gevolgd, deze doorbraak koos om verder te komen". Menzel was tot gisteravond onvind- Burgemeester van Teteringen vraagt ontslag De burgemeester van Teteringen, een dorp onder de rook van Breda, heeft ontslag gevraagd. Voordat hij zijn ambt te Teteringen aanvaardde was hij werk zaam als commies op de gemeentesecre tarie van Dongen. Thans zou gebleken zijn, dat hij gelden van deze gemeente gebruikt heeft om opbrengsten van sociale colleoten en acties te verhogen. Deze gelden werden door hem niet op de juiste wijze verantwoord. Voor zich zelf zou hij dit geld echter nooit ge bruikt hebben. Overigens zouden met de onregelmatigheden slechts geringe be dragen gemoeid zijn. van de vier verboden Afrikaanse Natio nale Congressen die zijn aangehou den en zijn ondergebracht in een kamp bij Boelawajo jongeren zijn, die niets uitvoeren en vaak al met de strafrech ter in aanraking zijn geweest. Hij kondigde wetswijzigingen aan, waardoor het mogelijk zal worden beter tegen kwaadwilligen op te treden, die „een campagne van intimidatie en boycot" voeren. Zoals bekend is in Zuid-Rhodesia de noodtoestand afgekondigd. In Durban, Zuid-Afrika. patrouil leert gewapende politie in de haven, nadat dezer dagen een charge met de gummistuk uitgevoerd moest worden tegen Afrikanen, die met stenen gooi den. baar. Men kent hem bij de Münchense politie heel goed. Hij heeft vele malen geklaagd dat geen uitgever zijn schriftu ren over de redding van de mensheid wilde uitgeven. Een paar jaar geleden ging hij in hongerstaking. Het is een raadsel waarom Menzel aankondigde een werk van Dürer te zullen vernie tigen en het in feite deed met een schil derij van Rubens. De Val der Verdoemden, dat 2.88 bij 2.25 meter groot is, was tot het begin van de vorige eeuw in het bezit van een Düsseldorfs museum. In 1806 werd het verworven door het Wittelsbacher vor stenhuis. Sedertdien is het reeds ander halve eeuw te München. De waarde is onschatbaar, omdat een dergelijk kunst werk niet meer op de markt pleegt te komen. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Indonesië is achterdochtig De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft van daag in het Parlement in Djakarta ver klaard, „dat de Indonesische regering en het volk achterdochtig blijven jegens Australië zo lang dit land Westelijk Nieuw-Guinea gescheiden wenst te hou den van het Indonesische grondgebied" Soebandrio zeide dit in een verklaring over de resultaten van zijn reis naar Australië. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft met zijn „diplomatieke kiespijn" in feite een einde gemaakt aan de besprekingen met zijn Britse collega Mac- millan, aldus berichtten de Britse journalisten, die Macmillan op zijn reis ver gezellen, gisteren aan hun bladen. Volgens de correspondent van de conservatieve „Daily Telegraph" zijn de besprekingen tussen de staatslieden „volkomen nega tief" uitgevallen. Macmillan is er achter gekomen wat Kroesjtsjef denkt „en het dient openhartig gezegd te worden, dat het antwoord onplezierig is". Kroesjtsjef schijnt verwacht te hebben, dat de Engelse premier met bepaalde voorstellen naar Moskou zou zyn gekomen. Toen dit niet het geval bleek te zijn, hield hij zijn geruchtmakende rede en waren de besprekingen zo goed als voorbij, aldus deze zienswijze. Volgens de correspondent van de „Times" is de kloof inzake Berlijn en Duitsland nog net zo wijd als voor Macmillans aankomst in Moskou. Tengevolge van deze gang van zaken is in de Amerikaanse Senaat gepleit voor het nemen van maatregelen op het gebied van economie en defensie, welke de paraatheid voor alle eventualiteiten in sterke mate verhogen. Aan de andere kant verklaarde generaal Lucius D. Clay, die tijdens de blokkade van Berlijn in 1948 Amerikaans bevelhebber in Duitsland was, dat hij niet geloofde, dat de Russen een oorlog over de kwestie-Berlijn zullen riskeren. „Meedogenloze man, die bereid is een oorlog te riskeren" De ,,New York Herald Tribune" schreef hedenochtend, dat Kroesj tsjef met zijn rede van dinsdag en zijn kiespijn van donderdag kenne lijk opzettelijk de spanning heeft verhoogd, de hoop op onderhande lingen verminderd en het beeld opgeroepen van een werkelijk meedogenloze man die bereid is oorlog te riskeren om zijn doel te bereiken. Waaroni hij dit heeft ge daan. is onduidelijk, aldus het blad, doch het voornaamste is dat hij het gedaan heeft en dat het Westen zich op alles moet voorbereiden. De „New York Times" acht het daarentegen ongeloofwaardig dat „het Kremlin dwaas genoeg zal zijn om wegens Berlijn een alge mene slachting te ontketenen. Zo als Macmillan in Moskou heeft ge zegd. ligt het gevaar niet zozeer in berekende agressie, het wérkelijke gevaar is een oorlog als gevolg van misrekening en gemodder". Amerikaanse versterkingen naar Europa? De Verenigde Staten overwegen ern stig versterkingen naar Europa te zen den „om de Russen te doen begrijpen dat zij er niet aan denken voor geweld te wijken", aldus schrijft „Le Monde" gisteren. Ook zal de strategische lucht macht misschien in staat van alarm worden gebracht. Volgens het blad staat het bijna vast dat de Westelijke mogendheden „een kleine luchtbrug" in het leven zullen roepen voor de bevoorrading van de garnizoenen van West-Berlijn indien de Russen op 27 mei de controle op het verkeer tussen West-Duitsland en West- Berlijn aan de Oostduitsers overdragen. Vijftien vliegtuigen per dag worden vol doende geacht. De Amerikaanse Democratische Sena tor Thomas Dodd verklaarde donderdag, dat de Verenigde Staten met het oog op het Russische ultimatum ten aanzien van de Berlynse kwestie dat op 27 mei afloopt onmiddellijk moeten be ginnen aan een program van 90 dagen om het Amerikaanse volk, de economie en de defensie voor te bereiden op alle eventualiteiten. West-Berlijn mag niet aan de communisten uitgeleverd wor den, meende hij. Onze beginselen be hoeven we niet aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. Die zyn in orde. Wel moet de toestand van de nationale paraatheid worden bestudeerd. Zijn collega John Kennedy riep even eens in de Senaat in Washington op tot een versterkte afweerhouding met het oog op de datum i die de Sovjet-Unie heeft gesteld voor het beëindigen van haar verantwoordelijkheid als bezet tingsmacht in Berlijn. William Fulbright, de Democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse kwesties, sprak zijn be zorgdheid uit over de beperking van het Amerikaanse leger en andere tekenen die erop wijzen dat Amerika, in plaats van zijn defensie te versterken, in de tegenovergestelde richting gaat. „Ik wens niet dat de Russen het gevoel krij gen, dat wij zo zwak zijn dat wij op 27 mei ons niet kunnen laten gelden", zei hij. Fulbright kon niet geloven dat oor log met de Sovjet-Unie onvermijdelijk is. Hij gelooft nog steeds dat de een of andere regeling mogelijk is, al moest hij toegeven, dat zo'n regeling op dit ogen blik niet in zicht schijnt te zijn. Bezoek aan Kief Premier Macmillan van Engeland ar riveerde gisteren in Kief, de hoofdstad van de Oekraine. Duizenden mensen stonden langs de wegen om hem en de andere Britse gasten te zien. Over de straten waren doeken gespannen, waar op stond: „Lang leve de roemrijke Rus sische communistische partij". Na zijn aankomst op het vliegveld van Kief hield Macmillan een korte rede. Hij ver klaarde o.m. vrede te willen door middel van onderhandelingen. „Laat ons onder handelen, dan zal er ook vrede zijn", aldus Macmillan. Macmillan heeft gisteren voor zijn vertrek naar Kief weer met Kroesjtsjef gesproken. De sfeer bleef echter koel, zo is van Britse zijde meegedeeld. Maan dag zullen beide staatslieden voor het laatst een onderhoud hebben daarna zal een slotcommuniqué worden opgesteld. Volgens Britse zegslieden hebben Mac millan noch Kroesjtsjef op hun bespre kingen van donderdag enig blijk gege ven van een wijziging van standpunt. Zij hielden beiden vast aan hun inzich ten over Duitsland, de kwestie-Berlyn, de - Europese veiligheid, de ontwapening en de internationale toestand in het algemeen. Naar in Moskou verluidt heeft Mac millan gepoogd Kroesjtsjef gerust te stellen omtrent de betekenis van een Duitse herbewapening. Ook zou hij ge probeerd hebben hem ervan te overtui gen dat zijn vrees aangaande de Ame rikaanse bases rondom de Sovjet-Unie ongegrond is. Macmillan zou ook op nieuw hebben uiteengezet dat de rechten van het Westen in Bei-lijn een uit vloeisel zijn van Duitslands onvoorwaar delijke overgave, in 1945. Hij zou hier aan hebben toegevoegd er geen bezwaar tegen te hebben, wanneer de Russen Soebandrio: „Meer begrip bij anderen" De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag in het Parlement verklaard, dat het standpunt van de V.S., Engeland en West-Duitsland ten aanzien van de kwestie West-Irian „beter is geworden zoals onlangs door hun respectieve da den is getoond". Soebandrio wees op het Amerikaanse en Britse besluit wapens aan Indonesië te verkopen, en het Westduitse besluit toe te laten dat Bremen wordt gebruikt als markt voor Indonesische export- produkten. „We kunnen zeggen dat deze landen minstens verlangen dat het pro bleem West-Irian zo spoedig mogelijk tussen Indonesië en Nederland tot een oplossing wordt gebracht", zo voegde hij eraan toe. Soebandrio geloofde dat de Austra liërs zich beginnen te realiseren dat hun land niet langer een geisoleerd deel van Europa is, maar een Westerse natie, „die vriendschappelijk met Aziatische landen zal moeten leven". Hij siprak de hoop uit dat Australië het gezamenlijke uitgegeven communiqué zal naleven zich niet te kanten tegen een vreedzame oplossing. „Indien Indonesië echter zou merken of bewyzen zou hebben dat de Neder landers plannen hebben hun toevlucht tot geweld te nemen, dan zou Indone sië niet werkeloos kunnen blijven", aldus Soebandrio. Oostduitsers in hun plaats zouden laten optreden, indien dit de toegang tot Ber lijn zou vergemakkelijken. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt nog vernomen dat Kroesjtsjef weliswaar de voorkeur heeft geuit voor een bijeenkomst van regeringsleiders ter behandeling van belangrijke internatio nale vraagstukken, doch dat hij zich niet daadwerkelijk tegen een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken heeft uitgesproken. Ongeregeldheden op vele plaatsen De onweerswolken boven Afrika wor den steeds dreigender. In velschillende gebieden op duizend kilometer af stand van elkaar zijn Afrikaanse menigten in openlijk verzet gekomen tegen het blanke gezag, terwijl Noord-Afrika het conflict tussen de Fransen en de Algerijnse rebellen nog steeds met onverminderde hevigheid voortduurt. In een inheemse stad bij Pretoria in Zuid-Afrika heeft de politie gisteren ongeveer tweeduizend inheemse vrouwen uiteengejaagd, die protesteerden tegen de invoering van persoonsbewijzen voor vrouwen. Er werden 22 mensen gewond en zeven arrestaties verricht. Boven driekwart van het grote con tinent hangen donkere wolken. Van Al gerije in het noorden via Somaliland aan de oostkust, terug naar de Kongo tot diep in het zuiden dus. Vermetel Inheemsen hebben in Njassaland een douanepost te Fort Hill in het noorden veroverd. Een vermetel staaltje van ge weld tegen de regering. Door de bezet ting van deze post werd de enige ver binding van Njassaland met Dar-es- Salam (hoofdstad van Tanganjika) af gesneden. De post bevindt zich op een vliegveld, dat door de demonstranten met rotsblokken en boomstronken op de startbaan buiten actie werd gesteld. Politie en militairen rukken op aan de Tanganjikazijde van de grens, maar wat zij denken te doen is nog onbekend. Elders In andere gebieden was de situatie als volgt. Na de aanslag op de politiecommis saris in Somaliland zijn tijdens onge regeldheden te Modadisjoe politieke lei ders gearresteerd, die op de hand van president Nasser zijn. In de Kongi-republiek is de situatie betrekkelijk rustig doch gespannen. De troepen blijven in Brazzaville patrouil leren. In Belgisch Kongo moest de politie te Inkisi traangasbommen han teren. toen demonstranten Europese voertuigen met stenen bekogelden. In Leopoldville zijn gisteren ongeveer 1100 Afrikaanse buschauffeurs en conduc teurs van de stedelijke vervoersdienst in staking gegaan. Zij eisen niet alleen loonsverhoging, maar ook dat de ver houding tussen het negerpersoneel en het hogere blanke personeel en ds lei ding verbeterd wordt. In Lilongwe in Njassaland melden de blanken, dat de situatie „op het kookpunt" is. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog, overwegend zonnig en aan houdend zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 februari Zon op: 7.31 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: uur; onder: 9.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.43 en 19.04 uur. Laagwater te 2.28 en 14.54 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's K.L.M. nog 2 x per week naar Singapore Na het einde van deze maand zal de K.L.M. tweemaal per week naar Singapore mogen blijven vliegen han gende een besluit van het Britse kabi net over de kwestie of het aantal vluchten tot één per week moet wor den beperkt, aldus is gisteren van ge woonlijk welingelichte zijde te Lon den vernomen. Uit dezelfde Britse bron werd vernomen dat na het bezoek van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, aan Lon den technische besprekingen zijn ge houden. De Britse ministers hebben nadien nog geen besluit kimnen nemen wegens de onverwachte besprekingen over Cyprus te Londen en het dadelijk daarop gevolgde vertrek van minister president Macmillan en minister van' Buitenl andss Zaken Uoyd naar Moskou, Ter verfraaiing van parken en pleinen heeft Utrecht besloten en- kele beelden aan te kopen. Hier wordt met een gipsmodel geexperi- menteerd om een goed plaatsje voor een groep te vinden in het Lucas- Bolwerk. Commando-overdracht vliegbasis Ypenburg Kolonel G. van der Wolf heeft van morgen het commando over de vlieg basis Ypenburg van de Koninklijke Luchtmacht overgedragen aan kolonel B. H. Slager. Kolonel Van der Wolf zal bninenkort het oomfan do over de viliegfoasia Soesteïbeffg oj> aich nemen. (Advertentie) Rhodesia In Noord-Rhodesia neemt de vn voor gewelddaden toe met de nadering der verkiezingen. In Zuid-Rhodesia patrouilleren mi litairen en politie bij de Knrbia-dam. waar de Afrikanen, die aan de hydro- elektrische installaties werken, in sta king zijn.'Ook hier neemt de vrees toe, dat het tot gewelddaden zal komen. Premier Whitehead heeft in een ra diorede verklaard, dat de vele leiders Minister mrJ. van Aartsen moest nadat hij gisteren de tentoonstelling van scooters, motoren, brommers en dergelijke in het RAI-gebouw had geopend, een van de stokoude mo~ torfietsen van 1913 proberen. Deze motoren demonstreren de vooruit- gang op dit gebied van de techniek

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1