Z.W.O. steunt in Leiden zetelend flora-onderzoek Maleis gebied Over tientallen jaren voltooid Verkeerscommissie nam Leids vervoersrapport onder de loep M.L.D. schreef in de oorlog rijke geschiedenis met bloed en tranen Leiden levert aandeel in de strijd tegen het lawaai „HET BEGON IN DE NACHT" DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, bijzonder hoogleraar in de floristiek van het Maleise gebied aan de Leidse Universiteit en bijzonder hoogleraar in de tropische plantkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, een subsidie ver leend voor de bewerking en de uitgave van de „Flora Malesiana". De plannen tot het samenstellen van een regionale flora van het Maleise gebied werden in 1929 opgezet door flrof. Van Steenis, die daartoe door zyn leer meesters Went en Pulle was geïnspireerd. In die jaren was de hoogleraar ver bonden aan het herbarium van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Nadat deze plannen in 1939 officieel door de toenmalige Nederlands-Indische regering waren goedgekeurd, werd de stichting Flora Malesiana in het leven geroepen, waarvan het directoraat thans nog bij prof. Van Steenis berust. Door het uitbreken van de tweede wereldoorlog kwam het werk tijdelijk tot stilstand, maar na de bevrijding werd het weer opgevat, eerst financieel gesteund door het Nederlands-Indisch gouvernement, daarna door de regering van Indonesië en thans door de Neder landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek. Door de subsi die van laatstgenoemde instantie is het prof. Van Steenis onder meer mogelijk geworden een kleine staf van medewer kers te blijven bezoldigen Driemiljoen vierkante km. In een onderhoud vertelde prof. Van Steenis. dat de samenstelling van de „Flora Malesiana" een groot weten schappelijk project is. bedoeld om een leemte in onze botanische kennis op te vullen aangaande een gebied, dat in floristisch opzicht nog een vacuum is. De Flora Malesiana wil een inventari satie geven van alle planten uit het Maleise gebied, dat begint oij de land engte van Kra (Malakka) en eindigt bij Nieuw-Guinea. Dit gebied heeft een land-oppervlakte van drie miljoen vierkante kilonieter. Het heeft een lengte van ongeveer 5.500 kilometer (een zevende van de equator) en naar het noordelijk halfrond overgeplaatst zou het zich uitstrekken van Ierland tot Perzië. Hoewel er over de flora van dit gebied een zeer omvangrijke vak-literatuut is verschenen, is deze nooit gecorreleerd, een toestand die ook van China's flora geldt. Door Eendracht Verbonden BESTAAT BINNENKORT 70 JAAR De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbonden" die over enkele maanden zeventig jaar bestaat, hield gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat haar jaarvergade ring. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer J. H. Smit, bracht de secretaris, de heer J. Roman, het jaar verslag uit, waarin uitvoerig aandacht werd geschonken aan de verenigings activiteiten in 1958. Behalve dat tal van bloemenavonden en onderlinge wedstrij den werden gehouden, vonden in dit verslagjaar ook vele besprekingen plaats op het terrein van bloem- en plantver- eorging en van het onderhoud van tui nen. De wnd penningmeester, de heer A. Hofman, maakte in zyn financieel overzicht melding van een batig saldo van f. 141, terwijl bovendien nog f. 111 in kas is als overschot van de lustrum viering in 1954. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. Helvensteyn, J. B. Korenhof en Ph. van Hooven bij acclamatie her kozen, terwijl in de vacature van de heer A. de Bruin, die Leiden inmiddels heeft verlaten, de heer H. Wagemans tot bestuurslid werd benoemd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Buys en Goossens. Van be stuurszijde werd deze avond medege deeld, dat de heer Hofman in het ver volg de financiën zal beheren. Tijdens deze vergadering onthulde de voorzitter van de lustrumcommissie, de heer W. Dool, enkele facetten van de a.s. lustrumviering, welke haar hoogte punt vindt in een op 2 mei in Den Burcht te houden feestelijke bijeen komst. Na de pauze waren het de voor zitter en de heer De Pree, die in een vraag- en antwoordspel tal van kweek- problemen op het gebied van tuinbouw en plant- en bloemsierkunst aan de orde stelden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Aalten (vac. D. Groene- beer) M. van der Heiden te Klazienaveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Nord'horn A. J. Dondorp te Domburg. Aangenomen naar Balk H. Gil huis. kand. te Amsterdam, die bedankte voor Sybrandaburen e.a. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Driebergen J. Brons te Mijdrecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen M. Heerschap te Borssele en Chr. van Dam te Rotterdam- zuid. Ds. J. C. MARIS NAAR ZUID—AFRIKA Ds. J. C. Maris te Santpoort zal bin nenkort naar Zuid-Afrika vertrekken om als afgevaardigde van de Chr. Geref. Kerken in Nederland het eeuwfeest mee te maken van de Geref. K-rk, de z.g. Dopperkerk. aldaar. Deze kerk, die ont stond door afscheiding van 300 lidmaten in 1858 van de Nederduits Geref. Kerk. telt thans ruim 86.000 zielen. t MET EMIRITAAT Ds. Js. van der Linden, miss. predikant van de Geref. Kerken van Utrecht- Semarang. met verlof in het vaderland, heeft eervol emeritaat aangevraagd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mary Louise, dr. van H. P. Oomen en E C. Turk; Karel Johannes, zn. van K. van Fruchten en J. de Vreugd; Eduard Theodorus. zn. van T. A. van Gent en W. J. Rilsbergen; Jacob Ronald., zn. van J L. Arnoldus en C. van den Nieuwendijk Peter, zn. van P van Polanen en M. J. Gijzeny; Gerrit zn. van C. Windhorst en C. van Aalst; Elisabeth Maria, dr. van H. Zwart en E. M. Heerschop; Jacoba. dr. van E. Quist en D. H. Wassenaar; Mich lel. zn. van F. Brandt-Corstlus en E. M. van Dru- ten; Dirkje, dr. van N. M. Ruijt en K. Zwaan. OVERLEDEN J. Bekoolj, 20 jr., zoon; J. de Regt. 81 Jr., man; C. F. J. Brouwer. 46 Jr., man; D. van Duijn, 34 Jr. man; J. Molenkamp, 67 Jr., vrotiw; J. Blansjaar, 35 jr., man. Internationaal Daar de flora van het Maleise gebied één plantengeografische provincie vormt die een eigen wordingsgeschiedenis en historie heeft, vallen haar grenzen na tuurlijk niet met politieke samen. Het feit. dat haar gebied behalve het voor malige Nederlands-Indie o.ra. Malakka. Brits Noord-Borneo, Portugees Timor, de Philippijnen. en geheel Nieuw-Gui nea omsluit, maakte de medewerking en de financiële steun van de gouverne menten dezer territoria noodzakelijk. Zo werd dus de samenstelling van de „Flora Malesiana" een aangelegenheid van internationale samenwerking. Herbariumonderzoek Het werk zelf bestaat in hoofdzaak uit herbariumonderzoek. Hierbij bewijst het Rijksherbarium aan de Leidse Nonnen steeg onschatbare diensten, omdat dit zich op de flora van het vroegere Neder lands-Indie gespecialiseerd heeft en be kendheid in de gehele botanische we reld geniet. Verder kan prof. Van Steenis rekenen op de hulp van dertig medewerkers verbonden aan grote buitenlandse herbaria die met goed vinden hunner directies kleinere of gro tere plantenfamilies bewerken. Deze honoraire, gespecialiseerde medewerkers vindt men in de eerste plaats in het Rijksherbarium te Leiden zelf, waarvan de directeur, prof. dr. H. J. Lam, die zelf een belangrijk deel van zijn carrière aan de plantentuin te Buitenzorg doorbracht, op de meest loyale wijze huisvesting en medewerking van zijn staf verleent. Verder vindt men ze ondet andere in Buitenzorg, Singapore, in het Brits Mu seum te Londen en in de Koninklijke Botanische Tuinen te Kew. Naar schatting zal het nog een 25 50 jaar duren eer de gehele flora gereed zal zijn. Prof. dr. A. A. van Ruler over: „Waarvoor leven wij?" ZONDAGMORGENGESPREK BIJZONDER KERKEWERK De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Leidse Hervormde Gemeen te heeft voor de zondagmorgenbijeen komsten in „Luxor" een aantal alge meen bekende sprekers uitgenodigd. Aanstaande zondag hoopt prof. dr. A. A. van Ruler, bekend als radiospreker, naar Leiden te komen. Zyn inleiding op het vraaggesprek draagt als titel: „Waarvoor leven wij?" Deze vraag zal door prof. dr. Van Ruler van verschillende kanten worden belicht. De bezoekers ontvangen, zoals gewoonlijk gelegenheid schriftelijk hun vragen in te dienen. Deze schriftelijke vragen dienen als uitgangspunt voor het gesprek waarbij nieuwe vragen of o{> tnerkingen vanuit de zaal gemaakt mogen worden. De leiding van dit zondagmorgenge- sprek berust bij dr. P. L. Schoonheim, predikant voor het bijzonder kerkewerk Enkele bezwaren tegen voorgestelde route De leden van de Verkeerscommissie, de directeur van gemeentewerken en de Commissaris van Politie, die het rapport inzake de voorzieningen voor het open bare personenvervoer in de Sleutelstad reeds onder de loep hebben genomen, hebben in een uitvoerige nota hun visie ter kennis van B. en W. en de raad gebracht. Hoewel zy zich in grote Iynen met de inhoud van het rapport kunnen verenigen, maken zy bezwaar tegen enkele in dit rapport voorgestelde busroutes. LIJN 2 Volgens het rapport van het Verkeers instituut zal lijn 2 de gehele Haarlem merstraat volgen. De grote belemmering voor het verkeer is evenwel het stilhou den der bussen in deze straat. Wil men van de ideale halteplaatsen op de Lange Mare gebruik kunnen maken, dan zal gereden dienen te worden via de Vrou- Historie van jongste Marinedienst De luitenant ter zee speciale dienst der eersteklasse W. C. Lemaire is bepaald geen onbekende voor de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Bond van Oud-stryders en dragers van „Het Mobilisatiekruis". Reeds sinds 1953 houdt hij ieder jaar een causerie over de Koninklijke Marine. Maar volgens hem was het gisteravond voorlopig voor de laatste maal. Met de geschiedenis van de Marine Luchtvaartdienst zei hy aan het einde van zyn maritiem Latyn te zijn gekomen. Overigens was dit laatste onderwerp beslist niet het onbelangrijkste. De his torie van de MLD kenmerkt zich door vele hoogtepunten, vooral tijdens de jongste oorlogsjaren. De verdiensten van deze jongste Marinedienst zijn later er kend met een Militaire Willemsorde. MARINEVLEUGELS Het begon omstreeks 1907, toen een jong Marine-officier de mogelijkheden van het vliegtuig zag, dat toen nog „in de luiers lag". Slechts weinigen toonden enige belangstelling voor het borelingstke, maar de luitenant ter zee A. E. Ram- baldo stelde voor; ,geef de Marine vleugels". Zoals dat zo vaak gaat, ook zijn vooruitstrevende plannen werden aanvankelijk opzij gelegd. Helaas hij zou het niet meer beleven, dat in 1917 vier jaar na de landstry dia-achten de Ma rine overging tot het instellen van een luchtvaartdienst. Het begon op Texel in het vliegkamp „De Mok" met twee „ge- confisceerde" vliegtuigen, een Duitse en een Engelse. In 1918 werd het kamp „De Kooy"' bij Den Helder geopend en een vliegtuig in Engeland gekocht. De Ma rine vloog dus. Maar nog alleen bij „mooi" weer. Wind en ijs b.v. waren ver schrikkelijke vijanden van de vliegerij van die dagen. OOK IN INDIË In datzelfde jaar vestigde de MLD zich ook in Nederlands-Indië In het begin had men daar veel tegenslag. Bij de op bouw van het kamp in Tandjong Priok en bij de montage en later met de slij tage van de toestellen. Maar in 1920 was men de kinderziekten te boven en men kan wel zeggen, dat het vooraamste van de MLD-geschiedenis tot 1940 zich af speelde in de Oost. Het v°or die dagen ongekend goed geoutilleerde vliegkamp Morokembanga bij Soerabaja en het ononderbroken retourtje BataviaSoe- RECHTZAKEN Inbreker sloeg zijn slag in Bodegraven en elders PROCUREUR-GENERAAL HAAGS HOF EIST 5 JAAR (Van onze Haagse correspondent) De Procureur-Generaal bij het Haag se Gerechtshof heeft gisteren in totaal vijf jaar gevangenisstraf n.et aftrek geëist tegen een 29-jarige aatomonteur uit Laren, aan wie is ten laste gelegd dat hij in de zomer van het vorige jaar inbraken gepleegd heeft te Bodegraven Leerdam, en Geldermalsen. terwyl de Justitie hem voorts nog verdenkt van ongeveer zeventig andere inbraken in den lande, welke alle volgens hetzelfde systeem zijn gepleegd. De Dordrechtst rechtbank heef: de ontkennende verdachte veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van oe regering, welk vonnis door de procureur-generaal te laag geacht werd. Ten aanzien van alle drie teniaste- gelegde gevallen kon bewezen worden, dat de verdachte in de nacht van de Inbraak in de bewuste plaaisen geweest is. Te Bodegraven en Leerdum was hij door getuigen gesignaleerd, terwijl te Geldermalsen een handpalmafdruk van hem werd gevonden op een ruit van het huis, waarin werd ingebroken. Desondanks hield verdachte zijn on schuld hardnekkig vol. Te Bodegraven werd de verdachte in de nacht van de inbraak, nota bene voor het pand waarin werd ingebroken, ge zien door een inwoner van deze gemeen te en door diens vrouw en dochter. Buitendien trof men in net bewuste pand. een manufacturenzaak, twee sleu tels aan die door de politie luchtdicht bewaard werden, tot een maand later een politiespeurhond de verdachte uit een groot aantal andere personen uit' pikte als eigenaar. De raadsman achtte het bewijs in geen van de drie zaken geleverd. Sub sidiair vroeg pleiter een lagere straf, dan door de procureur-generaal is ge- eist.. Uitspraak 11 maart. rabaja (1800 km) waren zaken en feiten, die de naam van de MLD vooral in die contreien voorgoed vestigden. TIJDENS DE OORLOG Maar toch de belangrijkste historie van deze dienst werd in de oorlogsjaren geschreven. Met bloed en tranen. Tach tig man met acht toestellen namen in de meidagen van 1940 de wyk naar Enge land. Het werd de kern van het later zo befaamde squadron 320 in de RAF. Eerst in konvooibeveiliging ook tijdens de beruchte slag om Engeland en later met bombardementsvluchten op Duits land en andere doelen in West-Europa werd geschiedenis gemaakt. In 1943 werd ook het squadron 860 opgericht. Toen opereerden overigens aan de andere kant van de wereld de na verbitterde strijd uiit Indië uitgeweken MLD-ers al vanuit Australië en Ceylon. Vooral het op het laatste eiland gestationeerde squadron 321 heeft veel goed werk ge daan, al was het vergeleken by heit voorgaande wellicht iets minder spec taculair. De jaren direct na de oorlog sloeg de heer Lemaire over. Hy maakte meteen de stevige stap naar het heden, waarin de MLD met tien squadrons dienst doet op het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" de onmisbare schakel tussen schepen en vliegtuigen op Val_ kenburg (oa. de bekende Öpsporings- en Reddingsdienst), in de Nederlandse An tillen en in Nederlands Nieuw-Guinea. De heer Lemaire had over zyn onder werp geen nieuwe filmpjes beschikbaar Derhalve vergastte hij zijn helaas nogal klein auditorium op een film over de drooglegging van een polder „Ter zee ontrukt" en een documentaire over de inhuldiging van Koningin Ju liana. Tijdens het korte huishoudelijke ge deelte van deze vergadering herdacht vice-voorzitter, dr. P. H Pott als di recteur van het Museum voor Volken kunde tevens gastheer op deze avond het overleden lid H Cornet en vroeg hy overigens vergeefs de vergadering een naam te noemen voor de nog steeds vacante functie van voorzitter. 1 aaV\i\T*^ nMari'Z PINDAKAAS wenkerkkoorsteeg. Hieraan is het be zwaar verbonden, dat de bussen zich tweemaal door de verkeersstroom die nen te boren. Het komt de Verkeerscom missie juister voor deze route te laten lopen via de Oude Singel-Lange Mare- Haarlemmerstraat. Hieraan is tevens aldus de Commissie het voordeel ver bonden, dat de bussen van deze lijn niet over de Blauwpoortsbrug behoeven te rijden. LIJN 3 Indien gestreefd dient te worden naar een lijnenstelsel met een sluitend budget is de Commissie van mening, dat niet afwisselend via de Haagweg en via de Herenstraat naar het centrum der stad gereden moet worden. Dit zou n.l. bete kenen, dat de kwartierdienst op deze lyn voor een groot gedeelte der route een halfuurdienst wordt. Een frequentie van een half uur acht zy onvoldoende en niet in het belang van het reizend publiek. Met de directeur der Gemeentewerken is de Verkeerscommissie van mening, dat het aanbeveling verdient deze lijn door te trekken tot het Houtkwartier De reeds aanwezige streekscholen in dit kwartier en de nog te bouwen scholen en Diaconessenhuis en het binnenkort in gebruik nemen van het sportcomplex Kikkerpolder wettigen h.i. deze door trekking. LIJN 4 De Verkeerscommissie wijst erop, dat lyn 4, komende van de Zeemanlaan, niet zal rijden via de Van den Brandeler- kade, zoals in het rapport vermeld is, doch via de Lorentzkade.. Ter ontlasting van de Blauwpoorts brug en ter vermijding van het drukke kruispunt nabij de De Gijselaaibank, komt het de Commissie gewenst voor, dat deze lijn zijn route kiest via de Rijnzichtbrug en de Morsweg naar het Station. De passagiers, die op het Kort Rapenburg en omgeving moeten zijn, kunnen nabij het Noordeindeplein over stappen op lijn 3. Voorts merkt zij op, dat er rekening mede gehouden dient te worden, dat deze route binnen afzienbare tijd enige wyzigingen dient te ondergaan in ver band met het tot stand komen van de N.S.-haLte Leiden-Lammenschans en de nieuwe veemarkt annex sporthal in Groenoord. Zy deelt het standpunt van de direc teur der Gemeentewerken, dat het aan beveling verdient voor lijn 4 een kwar tierdienst in te voeren, hetgeen te be reiken is door 1 extra bus in te schake len. dus niet zoals het Verkeersinsti- tuut stelt door 2 extra bussen. Juist de frequentie van de huidige stadsbus dienst is een van de bezwaren, die sterk gevoeld wordt, aldus de Commissie. Met een busdienst, die de kans biedt, dat men gezond ter been is en geen bagage heeft. Indien maar enigszins mogelijk is, dient de frequentie opgevoerd te worden. Met de suggestie van het Nederlands Verkeersinstituut om ten behoeve van de stadsïynen, die het station niet als eindpunt hebben, halteplaatsen te vesti gen naby elk der hoeken Stationsweg- Stationsplein en de mogelijkheid te scheppen het Stationsplein van de Sta tionsweg uit en in omgekeerde richting De toneelspeler Jan Lemaire van kort 75 jaar wordt en tevens zijn het Rotterdams Toneel, die binnen-\ 50-jarig toneel jubileum viert. Maatregelen tegen gehoorbescliadiging zijn zeer eenvoudig te nemen Film over „Gevaarlijk geluid' Het vraagstuk van de bescherming tegen de schadelijke gevolgen van lawaai vormt een probleem, dat zowel in kringen van het bedrijfsleven als in medische kring een groeiende belang stelling geniet. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft daarom aan Profilte opdracht gegeven tot het ver over te steken, kan de Verkeerscommis sie zich niet verenigen. Zy meent, dat deze oplossing uit een oogpunt van ver keersveiligheid dient te worden verwor pen. Met de Commissaris van Politie is zij van mening, dat een oplossing in deze eerder is gelegen in de inrichting van de taxistandplaats tot halteplaats voor de lokale autobusdiensten en ver plaatsing van de taxistandplaats naar het ten noordoosten van het stationsge bouw gelegen parkeerterrein met een oprymogelijkheid voor taxi's tot dicht by de uitgang van het station. De Ver keerscommissie heeft het College in overweging gegeven deze suggestie te doen bestuderen. Standpunt B. en W. Ten aanzien van dit rapport merken B. en W. nog op, dat zij bij hun beleid inzake het collectieve openbare perso nenvervoer uiteraard ernstig rekening zullen houden met de door het Neder lands Verkeersinstituut in zijn rapport geprojecteerde vervoersvoorziening en de daaromtrent ingewonnen adviezen. Tevens zullen zy er uiteraard nauwlet tend op toezien, of wijzigingen in het wegenstelsel en stadsuitbreidingen ver anderingen in het lijnenstelsel mogelijk en noodzakelijk maken. Omdat het lijnenstelsel van zo eminent belang is voor het publiek, achten zij het gewenst het rapport van het Neder lands Verkeersinstituut, speciaal wat betreft de geprojecteerde vervoersvoor ziening reeds thans aan de raad voor te leggen, opdat zij met de bij de behande ling daarover gemaakte opmerkingen en geuite wensen bij het te voeren overleg zoveel mogelijk rekening kah houden. Koningin bij opening boekenweek Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin morgen de officiële ope ningsavond van de 24ste boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam bij te wonen. Opgevoerd zal worden de paro distische opera „De zwarte bruid" van C J. Kelk en Geza Frid. Bondsdagen Zang- en Oratoriumverenigingen De jaarlijkse toogdagen van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver enigingen zullen dit jaar gehouden wor den te Alkmaar op 30 en 31 maart. De eerste dag is bestemd voor diverse ont spanningen, o.m. een concert in de Grote Kerk. een ontvangst door de ring Noord-Holland, bondsmaaltijd en een „gezellige avond", verzorgd door het ge zelschap „Con Spirito" uit Amsterdam. De 73ste jaarvergadering ran de bond op 31 maart wordt voorafgegaan door een ontvangst van het gemeentebestuur van Alkmaar. By de bestuursverkiezing zijn aftredend de heren H. F. Brune, bondsvoorzitter (herkiesbaar) en H. J. v. d. Munnik, secretaris (niet herkiesbaar). De laatste treedt ook af als redacteur van het bondsorgaan (Chr. Zangers blad) en wordt opgevolgd door de heer D. Hofstra te Den Haag. Tot lid van het dagelijks bestuur is benoemd de heer B. Renooy te Den Haag. Gezellige avoml Nederlandse Politie Bond De afdeling Leiden van de Nederlandse Politie Bond organiseerde gisteravond in „Den Burcht" een feestavond voor leden en genodigden. Het is een echt gezel lige avond geworden, dank zy het optreden van een eigen toneelgroepje, dat „Het begon in de nacht" ten tonele voerde. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. Barentse sprak een begroetingswoord, in het byzonder tot hoofd inspecteur J. C. Hofstede, die de commissaris vertegenwoordigde. Het deed spreker veel genoegen dat men met eigen krachten een avond kan verzorgen want dat is niet alleen gezelliger, doch ook goedkoper. Het toneelstuk werd geregisseerd door de heer G. A. N. Cornelisse, die ook in het programma een voorwoord had ge schreven. waarin hij meedeelde dat de toneelgroep zich helemaal geen zorgen maakt over kunst met een grote of een kleine k. Het gaat er alleen maar om een gezellige avond te bieden en de mensen een avondje te laten lachen. „Wanneer wy hierin slagen, vinden wy het toneelstuk goed", schrijft de heer Cornelisse. Nu het toneelstuk is goed. we kunnen wel zeggen „opperbest" geweest. „Het begon in de nacht" is een vrolijk stuk zonder enige pretentie, doch het beantwoordt volkomen aan het doel, waarom het door de politiemensen is gekozen. Iedereen heeft zich kostelyk geamuseerd om de grappige situaties, die elkaar haast verdrongen aan de beurt te komen. Dit Hongaarse blijspel, vertaald door Willy van Hemert, voert ons naar het huis van Atilla von Teleki, een telg uit een oud-adellijk geslacht, die zijn tijd verdoet met fuiven en drinken, en die zijn eerste liefde beslist niet trouw is gebleven. De heer G. A. N. Cornelisse speelde de rol van deze hoofdpersoon op bijzonder geestige en vlotte wyze. Met de heer J. van der Sluis, die zyn on afscheidelijke vriend Lajos baron Szent- györgazy uitbeeldde, was hij de ster van de avond. Deze kwalificatie wil niet zeg gen dat wy geen bewondering hebben voor de overige spelers, in tegendeel: de overigen zorgden voor een goede bezet ting van de andere rollen, doch zij heb ben, dunkt ons, nog iets minder toneel ervaring. De heer M. van Dijk was een prachtig type butler, die met zijn droge opmerkingen heel vaak voor een lach zorgde. Ilonka von Teleki Tobohorgazy, een achternichtje van Atilla von Teleki en tevens zijn bruid, werd vlot gespeeld door mej. J. M. Bruné en mevrouw Bos- scher speelde de niet al te dankbare rol van Pipsi Herzig, die meent recht te hebben op een huwelijk met Atilla. Me vrouw Lodema trad op als de tante van Atilla en mevrouw Bor was de moeder van Pipsi, die voor de rechten van haar dochter opkomt en daarbij natuurlyk juist de verkeerde aanklampt, nj. La jos, die altijd de moeilijkheden voor Atilla moet opknappen. Pistorek, de man uit Wenen, die met Ilonka wil trou wen, werd ten tonele gevoerd door de heer G. C. Klaij. Deze acht personen hebben voor een echt gezellige avond met-hun goede ver tolking van dit blijspel gezorgd. Hun doel is zeer zeker bereikt, ivant zij hebben een volle Burchtzaal enkele uren kostelyk geamuseerd. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn met muziek van „The Rythme Kwartet". vaardigen van een korte film, die de noodzaak in beeld brengt van het nemen van voorzorgen tegen gehoor- beschadiging. Deze film, waarvoor de afdeling ar beidsgeneeskunde van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden de wetenschappelijke adviezen heeft verstrekt, is gisteren in het Haagse theater „Dfe Uitkijk" in pre mière getoond voor tal van genodigden uit medische en bedrijfskringen. De film is bestemd om op ruime schaal te wor den vertoond voor het personeel van bedrijven, waar men met lawaai te kampen heeft, lawaai, dat als het een bepaalde waarde overschrijdt, niet alleen hinderlijk is, maar ook gevaarlijk voor het gehoor VERMINDERDE PRODUKTIVITEIT. Dr. F. H. Bonjer, hoofd van de af deling arbeidsgeneeskunde van het Ned. Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde, heeft voor de vertoning van de film begon, een korte inleiding ge houden, waarin hy wees op de geluids hinder in verschillende bedrijven, die tot verminderde produktiviteit kan leiden. Deze hinder kan worden verminderd door een betere discipline van hen, die lawaaibronnen onder hun beheer heb ben. Het eigenlijke doel van de film, aldus dr. Bonjer, is echter de onder steuning van een campagne tegen la- waaibeschadiging van het gehoororgaan, bestrijding van de beroepshardhorend- heid. Omdat een gehoorbeschadiging door overmatig lawaai onherstelbaar is, draagt de bestrijding een zuiver preven tief karakter. Het verraderlijke van doofheid is, dat het geen pijn doet, in tegendeel, naarmate zij voortschrijdt wordt het verblijf in een zeer lawaaiige omgeving steeds minder vermoeiend. Dit staat preventie van beroepshardhorend heid in de weg. Goede voorlichting van de bedrijfsarts en voortdurende aan dacht, gepaard gaande met daadwerke lijke belangstelling van de werkgever zijn nodig, zo eindigde dr. Bonjer. LAWAAI TEGENGAAN. De film zelf is bijzonder onderhou dend opgezet. Zy toont de toeschouwer door een bezoek aan verschillende be drijven, waarbij de Koninklijke Lucht macht niet wordt vergeten, de verschil lende bronnen van gevaarlijk geluid: machines, motoren, slijpinrichtingen, e.d. Als het geluid waarde van 90 decibel te boven gaat, wordt het gevaarlijk voor het gehoororgaan en js het tijd maat regelen te nemen tot vermindering er van. Dat kan op verschillende manieren; door het aanbrengen van geluiddempend materiaal, door het gebruiken van ge- luiddichte werkruimten en door het toe passen van oorbeschermers. Zo is op betrekkelijk eenvoudige manier een af doende bescherming van hét gehooror gaan te verkrijgen. De film. welke ongeveer 20 minuten duurt, werd geregisseerd door Nol Bol- longino. Het geluid werd verzorgd door Tom Tholen, aan de camera stonden Jan van Moonen en Ruurd Fenenga Een Engelse versie van de film zal be gin volgende week in het buitenland in première gaan. CONCERTEN VOOR SCHOOLJEUGD In het kader van de esthetische vor- mmg van de schooljeugd zal het Resi dentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo dinsdagmiddag as. in de grote Stadszaal een tweetal concerten voor de schooljeugd geven. Het programma luidt: Overture „Egmond" van L. van Beethoven, twee delen uit „Rosamünde" van Schubert, •het Scherzo uit „L'apprenti Sorcier" vari Paul Dukas en de Kaiserwalzer van Joh. Strauss Tot lid-secretaris van de commis sie, welke in 1959 is belast uit het afne men van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeeschepen is benoemd de heer K M. Bok te Voorschoten; tot leden de heren A. de Best en J. van Konijnenburg te Oegstgeest. N. van Meerten te Wasse naar en P. M Verstelle te Sassenheim; tot plaatsvervangend lid, de heer N. de Groot te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9