Oostenrijks-Italiaanse inzake Zuid-Tirol zijn spanningen toegenomen Beroep van Wenen op het Haagse Gerechtshof is niet uitgesloten Duitse landbouwminister dreigt met maatregelen tegen ons land 97ste Jaargang Donderdag 26 februari 1959 Derde blad no. 29681 (Van onze Weense correspondent) Reeds weken lang houdt de kwestie Zuid-Tirol de gemoederen weer bezig in Oostenrijk en Italië, en dat betekent een gevaar voor de overigens goede betrek kingen tussen deze twee landen. Met uitzondering van de Noordtirolers staat de Oostenrijkse bevolking tamelijk passief tegenover dit vraagstuk, maar de pers reageert vrij scherp op de houding van Rome, terwijl de Oostenrijkse regering herhaaldelijk diplomatieke protesten laat horen. Dezer dagen hebben enkele duizenden Noordtirolers voornamelijk uit de omgeving van Innsbruck een demonstratieve optocht in Wenen gehou den om hun solidariteit met de „geknechte broeders in het zuiden" te bewijzen. Kardinaal König droeg voor hen een plechtige hoogmis op, waarna een delegatie door kanselier Raab werd ontvangen. Alle vier politieke partijen van Oos tenrijk dus ook de communisten veroordelen het optreden van de Ita liaanse regering en verklaren eenstem mig, dat Rome blijkbaar niet van zins is de overeenkomst van Parijs loyaal na te komen. Desondanks wil de Oosten rijkse regering de onderhandelingen hieromtrent met Italië niet afbreken, ook al hebben de besprekingen in de af gelopen veertien jaar geen bevredigende resultaten opgeleverd. Wel schijnt men in Wenen de mogelijkheid te overwegen om tegen het einde van dit jaar een ul timatum te stellen, doch hiertoe gaat men beslist ongaarne over, omdat de Oostenrijks-Italiaanse betrekkingen over het algemeen nog zo goed zijn, dat de bedreiging met een ultimatum daar mee moeilijk in overeenstemming kan worden gebracht. Conflict over liet akkoord van Parijs De Italiaanse bladen blijven het ant woord niet schuldig en veroordelen voor al de Oostenrijkse regering, omdat zij zich bemoeit met een zogenaamd zuiver interne Italiaanse aangelegenheid. Zoals bekend hebben Oostenrijk en Italië in 1946 de overeenkomst van Parijs ge sloten. waarin bepaalde rechten aan de oorspronkelijke bevolking van Zuid- Tirol werden toegekend. Men is in Oos tenrijk echter van mening, dat Italië intussen zijn verplichtingen nog altijd niet ten volle nakomt. De onmiddellijke aanleiding tot het Jongste conflict moet worden gezocht in het feit, dat vijf vooraanstaande leiders van de Zuidtiroolse Volkspartij kortge leden naar Wenen zijn gereisd om de Oostenrijkse regering in te lichten over de naar hun mening onbillijke behan deling van de Zuidtiroolse minderheid. Ofschoon zij toegaven dat er groten deels een einde is gekomen aan de im migratie van Zuid-Italianen naar Tirol, beklagen zij zich nu over de woning- politiek van de Italiaanse regering. De nieuwe woningen worden namelijk voor meer dan 90 procent aan zuiver Ita liaanse bewoners gegeven, terwijl de Duitssprekende minderheid nagenoeg is uitgeschakeld. Uit protest tegen deze discriminatie heeft de Zuidtiroolse Volkspartij zich losgemaakt van de De- mocrazia Christiana, hoewel zij dezelf de algemene beginselen huldigt. Boven dien zochten vijf politici contact met de Oostenrijkse instanties, aangezien zij van mening zijn dat Wenen daartoe het recht heeft als mede-ondertekenaar en als garant van de Parijse overeen komst. Als antwoord op deze stap heeft de rechtbank van Bolzano van Hoger hand opdracht gekregen om „onver wijld" een proces aanhangig te maken tegen deze vijf politici, omdat zij zich aan ..anti-nationale activiteit in het buitenland" zouden hebben schuldig ge maakt. Herdenking van Hofer Het smeulende conflict wordt op het ogenblik nog aangewakkerd door de vie ring van het 150-jarig jubileum van de Tiroolse volksheld Andreas Hofer. Twee Oostenrijkse politici uit Noord Tirol die deze herdenkingsplechtigheden wilden bijwonen, mochten de Italiaanse grens niet passeren, ondanks tussenkomst vanuit Wenen. Hierop verklaarde kan selier Raab dat „de klachten van de volksgroep in Zuid-Tirol gemotiveerd zijn. Het reisverbod bewijst, dat echte vrijheid aldaar nog niet wordt gehand haafd! Tëraardebestel 1 iiig O Hans Brandts Buys Enorme belangstelling (Speciale berichtgeving) Onder overweldigende belangstelling - de auto met de baar werd door een kilometer lange stoet van honderden belangstellenden gevolgd is gister middag op de Noorder Begraafplaats te Hilversum het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de zaterdag op 53- jarige leeftijd overleden toonkunstenaar en musicoloog Hans Brandts Buys. De overledene was directeur van het Goois Muzieklyeeum en dirigent van het Utrechts Studentenkoor en -orkest, de Toonkunstkoren te Arnhem en Hilver sum, en de Hilversumse Cantate Ver eniging. Voor de teraardebestelling werd in de aula van het Goois Muzieklyeeum een door honderden koorleden, leerlingen, ouders, en andere belangstellenden een herdenkingssamenkomst gehouden. Hier werden de persoon en het werk van Hans Brandts Buys belicht door de voorzitter van het muzieklyeeum, de heer E. M. Jaarsma en de heer Rom Kalma na mens de docenten van de school. De heer Maas van de toonkunstafdeling Arnhem wees erop, dat vader en zoon Brandts Buys in de loop van 45 jaar deze afdeling tot grote bloei hebben gebracht. De over ledene was de toonkunstpionier bij uit stek, aldus de heer Maas. Tot de andere sprekers behoorde de heer van Hengel, die namens het Utrechts Studentenkoor- en -orkest opmerkte: „Laten wij tonen dat wij begrepen hebben wat hij bedoel de en dit uitdragen in onze muziek en dagelijks leven". Nadat de administra trice van het Goois Muzieklyeeum, me juffrouw J. B. Cramer, had bekend ge maakt dat als postume hulde een Hans Brandts Buys' fonds voor min vermo gende leerlingen is gesticht, en dat daarin inmiddels al meer dan f. 1.000. is gestort, werd de samenkomst besloten met het gezamenlijk zingen van het Bach-koraal „Was mein Gott will". De begrafenis werd bijgewoond door tal rijke vooraanstaande figuren uit de Nederlandse muziekwereld, o.a. de mu sicoloog prof. B. Kemipers, de directeur van de Nederlandse Opera, Frans Vroons, dr. A. van der Horst en Rutger Schoute. Aan het graf werd nog gesproken door prof. H. E. Reeser, hoogleraar in de musicologie aan de Utrechtse Univer siteit. Bespreking kolensituatie Het dagelijks bestuur van de Mijn- industrieraad heeft gistermiddag te Den Haag een bespreking gehad met de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. L. Zijlstra. Deze bespreking houdt verband met de situatie op de kolenmartot en moet wor den gezien tegen de achtergrond van de bijeenkomst van de ministerraad der EGKS. die maandag a s. zal worden gehouden en waarin de afzetmoeilijk- heden op de kolenmarkt ter sprake zul len komen. Wanneer er echter geen verandering komt in de houding van Italië, zou Oos tenrijk de directe onderhandelingen kunnen afbreken en een beroep doen op de Verenigde Naties of op het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag. Aan deze laatste mogelijkheid wordt de voorkeur gegeven, omdat een beroep op de Verenigde Naties gevaarlijk is, want daar kan Oostenrijk op de steun van de Sovjet-Unie rekenen, een steun die niet ter wille van Oostenrijk wordt gegeven, maar om een nieuw conflict tussen de NAVO-landen te doen ont staan. En dat juist wil Oostenrijk voor komen. Bovendien weet het dat het als neutraal land, dat niet bij de NAVO is aangesloten, veel zwakker staat dan Italië. Kamers van Koophandel over prijzenwet Mede namens de Kamers van Koop handel t« Alkmaar, Amersfoort, Am sterdam, Breda, Delft, Dordrecht, Gouda, *9 Gravenhage, Haarlem, Har derwijk, Hengelo, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Tiel, Tilburg, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam en Zwolle, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van een wets ontwerp betreffende de regelen op het gebied van de prijzen van goederen en diensten (prijzenwet). Hoewel het ln normale omstandig heden de Kamers verwerpelijk voor komt de functie van de ondernemer op een zo essentieel punt als de prijsvor ming te kunnen aantasten, achten zij toch omstandigheden denkbaar, wan neer zich uit een oogpunt van algemeen belang onaanvaardbare prijsontwikke lingen voordoen, waarbij de regering de bevoegdheid zou moeten hebben recht streeks in de prijsvorming in te grijpen. Dan achten zij echter de eis gerecht vaardigd, dat de regelende bevoegdheden omgeven worden door stringente waar borgen. Dividend Twentsche Bank 10 Commissarissen en directie der Twent sche Bank stellen voor over 1958 een dividend uit te keren van 10 (v.j. 9 procent). Nederlandse zuivelexport in het geding (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse minister van Landbouw, Lübke, verklaarde gisteren tijdens een belangrijk landbouwdebat in de Bonds dag, dat hij bij Nederland op matiging heeft aangedrongen wat betreft de Ne derlandse export van kaas en melkpoe der naar de Bondsrepubliek. Wanneer de Acfie in Suriname: „Laat Eddy en tngrid leven"! Met de kreet „Laat Eddy en ingrid leven" is de jeugd van Paramaribo een geldinzameling begonnen. Het doel is zoveel geld bijeen te brengen dat Eddy en Ingrid naar Nederland kunnen worden gezonden teneinde in Utrecht te worden geopereerd. Beide kinderen lijden aan een hartkwaal en hebben volgens doktoren in Suriname niet meer lang te leven, tenzij spoedig ope ratief zal worden ingegrepen. Een der gelijke ingreep kan in Suriname niet worden verricht. Door de liefdadigheidsclub werd ïeeds een beroep gedaan op de directie van de KLM in Den Haag om beid» kinderen gratis een retourreis te verstrekken. Ondertussen wordt met groot enthou siasme de collecte aangepakt. Men hoopt uiteraard ook financiële steun van Suri- namers te ontvangen die buiten Suri name wonen, opdat beide hartpatientjes spoedig naar Nederland kunnen worden gezonden en later weer gezond en we! naar hun ouders, broertje en zusjes kun nen terugkeren Stille dwang in Suriname BIJ ARBEIDSBEMIDDELING Tijdens een vergadering van de Ver eniging van timmerlieden verklaarde het Statenlid J. Pengel. voorzitier va.i de „Moederbond". van de minister van So ciale Zaken vernomen te hebben, dat in dp toekomst de Surinamse dienst voor arbeidsbemiddeling slechts die personen m aanmerking zal doen komen, die bij een vakbond zijn aangesloten Voorts verklaarde de heer Pengel. dat de ..Moe derbond" de 1 mei-dag zal verheffen tot „dag van de arbeid". De „Vereniging Surinaamse bedrijfs leven" heeft de minister van Sociale Zaken om inlichtingen verzocht over de juistheid van het bericht over de voor genomen toepassing van „Stille dwang" bij de arbeidsbemiddeling, die haar in ziens een inbreuk betekent op de door de overheid te eerbiedigen vrijheid van de burger, c.q. werknemer, om zich al dan niet fe organiseren ADVISEUR VOOR SURINAAMSE VAKBEWEGING In tegenwoordigheid van enkele ver tegenwoordigers van de Surinaamse vakbeweging heeft de Minister van So ciale Zaken mededeling gedaan van het feit. dat de regering op 'n daartoe strek kend verzoek van de Surinaamse werk nemers Moederbond. waarvan het sta tenlid J. A. Pengel voorzitter is. besloten heeft de Nederlander D. van der Meulen, regeringsadviseur voor vakverenigings aangelegenheden. voorlopig voor de tijd van ten hoogste zes maanden, ter be schikking te stellen van het vakver enigingswezen in Suriname. gesubsidieerde Nederlandse export van kaas en melk naar West-Duitslacid op dezelfde schaal zal worden voortgezet, aldus Lübke. zal hij maatregelen moeten nemen, waardoor aao deze export paal en perk zal worden gesteld. De minister heeft er de Nederlandse regering op merkzaam op gemaakt, dat de zoge naamde exportsubsidies, in het bijzonder van melkprodutoten, in de Bondsrepu bliek voor de Westduitse landbouw on draaglijk is. Ue bemanning van de gezonken Nederlandse kustvaarder Callisto na het verlaten van de loodsboot, die haar in Hoek van Holland aan lend zette. De ..Callisto" zonk na een aanvaring in dichte mist met het Liberiaanse schip „Andros Stream". Onlusten in Somaliland Gisteren is tijdens relletjes een moord aanslag gepleegd op de districtscommis saris van Mogadisjoe, de hoofdstad van het onder beheer van de Verenigde Na ties staande deel van Somaliland (NoordoostAfrika». Dit deel van Somali land is vroeger een Italiaanse kolonie geweest. Er is een uitgaansverbod afge kondigd, maar desondanks duurden de onlusten voort. (Somaliland dat vroeger onder Ita liaans bestuur stond, is sedert 1950 voor tien jaar een beheerschapsgebied der V.N. Het land heeft een bevolkingscijfer van 1.270.000. In Mogadisjoe wonen 3500 Italianen Tegen de avond hadden de relletjes een dode en dertien gewonden, onder wie vier agenten, geëist. Er zijn 280 arrestaties verricht. Ook de voorzitters van de „Partij voor een groter Somali land" en van de Nationale Somali-unie zyn aangehouden. Voor het gebied is een avondklok afgekondigd. Malaria-bestrijding in Indonesië Het centrale instituut voor malaria bestrijding is een campagne begonnen die volgens functionarissen Indonesië binnen een tiental jaren praktisch vrij zal maken van malaria. Het voornaamste punt van de cam pagne wordt gevormd door speciaal ge bouwde en uitgeruste schepen, die van eiland tot eiland zullen varen. (Indone sië bestaat uit ruim 3000 eilanden). Volgens een functionaris van het in stituut is een dergelijk schip reeds in dienst genomen en zijn nog drie andere in aanbouw. Maar er zal een kleine vloot van deze schepen nodig zijn om de ma laria-bestrijding intensief ter hand te nemen. Er zullen 16 van deze schepen spoedig worden gebouwd, maar eerst omstreeks 1960 zullen zij aan de operatie deel kun nen nemen, aldus de functionaris. Arrestaties in Sumatra WEGENS ONWETTIGE HANDEL Een aantal militaire en burgerlijke autoriteiten in Noord-Sumatra is dooi de militaire commandant van dit gebied, overste Djamin Gintings. onder militair arrest gesteld, onder verdenking dat zy betrokken zijn by onwettige handel. Deze handel zou worden bedreven van uit Belawan. Een woordvoerder van het militaire commando in Noord-Sumatra weigerde, over deze zaak verdere inlich tingen te verstrekken. De havendienst van Belawan heeft een doorzoeking verricht op een schip in de haven met als resultaat, dat luxe artikelen ter waarde van ongeveer an derhalf miljoen roepiah in beslag zijn genomen. Te Belawan werd eveneens beslag gelegd op 6.000 kg. genotmidde len, die men uit Noord-Sumatra trachtte te smokkelen. Verwijt Deze verklaring van Lübke was een gevolg van een opmerking van de CDU- afgevaardigde Bauknecht die vice- voorzitter is van de Duitse Boerenbond. Bauknecht verweerde zich tegen het ver_ wijt dat de Westduitse landbouw niet met het oog op de markt gericht pro duceert. Daarvan kan, zo zeide hij, geen sprake zijn zolang gesubsidieerde import van zuivelprodukten uit Nederland wordt toegestaan. Inmiddels heeft de Bondsdag het zo genaamde „groene plan" van minister Lübke aanvaard Het voorziet in een re geringssteun van 1,3 miljard mark aan de landbouw, waarvan 573 miljoen mark voor verbetering van de agrarische structuur en 768 miljoen voor betere in komensverhoudingen van de landbouw, bevolking. In het algemeen uitte men zijn tevredenheid over het feit. dat het de Westduitse landbouw het afgelopen jaar beter dan ooit is gegaan en wel dankzij de „groene plannen" van Lübke, waarbij uit de staatskas ieder jaar vele 'honderden miljoenen voor de structurele verbetering van de landbouw worden besteed. Subsidielast Men legde er gisteren de nadruk op, dat Lübke's politiek er toe zal leiden, dat de Westduitse landbouw rich zonder veel moeilijkheden in de loop der jaren kan voegen in het geheel van de Euro pese Economische Gemeenschap Overigens kon men gisteren ook iets horen over de subsidies, die als een stuk lood aan de Westduitse landbouw han gen. Men uitte voorts vrees over de invloed van de gemeenschappelijke markt, waardoor de partners in de EEG de neiging zouden kunnen krijgen zo veel mogelijk produkten af te zetten op de Westduitse markt. De eigen produk ten. zo zeide men, moeten de voorrang hebben boven de import. Waarop minis ter Lübke zeide, dat zonder agrarische importen Duitsland geen enkel handels verdrag zou kunnen verkrijgen. LUCHTVAARTVERDRAG NEDERLAND—TUNF.SIE Te Tunis is een luchtvaartverdrag tussen Nederland en Tunesie gepara feerd. De partijen hebben wederzijds routes en commerciële rechten daarop uitgewisseld. De Nederlandse delegatie bestond uit de heer P. van der Tuuk Adriani van de Rijksluchtvaartdienst, hoofd van de delegatie en Jhr. mr. L. Wichers. Noedfaestcnd afgekondigd in Zuid-Rhodesië Premier Sir Edgar Whitehead van Zuid-Rhodesië heeft gisteren de nood toestand afgekondigd en het Afrikaanse Nationale Congres buiten de wet ge steld. Het merendeel van de leiders van deze politieke organisatie van inheemsen is gearresteerd. De maatregel is genomen met het oog op de ongeregeldheden die zich in ver scheidene delen van Njassaland, dat met Zuid. en Noord-Rhodesiè een fede ratie vormt, hebben voorgedaan. Ook in Zuid-Rhodesië heerst onrust, die o.a. tot uitdrukking komt in de staking van de 6.600 inheemse arbeiders die betrokken zijn bij de bouw van de Kariba-stuwdam. De stakers eisen meer loon naar aan leiding van een ongeluk, waarbij veertien inheemsen en drie blanken om het le ven kwamen. De Italiaanse maatschappij die het werk uitvoert heeft een loons verhoging van twee penny (negen cent) per uur toegezegd mits het werk direct wordt hervat. De stakers hebben dit aanbod echter verworpen en eisen een shilling (ruim vijftig cent). Reuter meldde later, dat het verbod van het Afrikaanse Nationale Congres ook geldt voor Njassaland en Noord- Rhodesië. In het eerstgenoemde gebied ijverde de organisatie voor meer rechten voor de negers en voor afscheiding van Njassaland van Rhodesië. Leider van de beweging in Njassaland is de 53-jarige dr. Hastings Banda, die in juli van het vorige jaar naar Afrika terugkeerde na een vrijwillige ballingschap, waarin hij huisarts was in Noordwest-Londen Banda mocht al niet in Zuid-Rhodesië komen De afdeling van het Congres in Zuid- Rhodesië wenst zelfbestuur voor Midden- Afrika Amerikaanse Boeing verloor motor bij Cherbourg Een reusachtige viermotorige Boeing 707 van de Pan American Airways, die van Parijs kwam, is gisteren maar met drie motoren in Londen geland. Het straalvliegtuig, dat vijf personen aan boord had, landde met een groot gat in de vleugel op de plaats waar de vierde motor bevestigd was. Volgens een verklaring van de lucht vaartmaatschappij maakte het toestel als programma-onderdeel voor een trai- ningsvlucht een scherpe rechterdraai. Vermoedelijk heeft deze beweging de kracht veroorzaakt waardoor de motor afgescheurd werd. De motor kwam op een veld ten zuidoosten van Cherbourg terecht. De piloot van de Boeing, Robert Ryan, verklaarde gisteravond, dat zijn vertrou wen in het toestel is versterkt. Bij een gewoon vliegtuig zou wellicht de vleugel aan stukken zijn gereten, zei hij. Toen de drie ton wegende motor losbrak, had hij alleen een gevoel gehad alsof op een motor werd teruggeschakeld. Hij had pas gezien dat er iets niet in orde was toen hij op het instrumentenhord keek Nederlandse nota aan Amerika De Nederlandse regering heeft in een nota aan de Amerikaanse regering „ern stige bezogrdheid" tot uitdrukking ge bracht naar aanleiding van de mogelijk heid dat Amerika beperkingen gaat in stellen op de import van residu-olie. De nota werd door de Nederlandse gezant, baron van Voorst tot Voorst in het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan de onderminister, Thomas Mann, overhandigd, zo wordt uit Washington gemeld. Het Amerikaanse bureau voor burger lijke en militaire mobilisatie zal naar verwacht wordt binnenkort aan presi dent Eisenhower meedelen, dat de im port van buitenlandse olie de nationale veiligheid van Amerika ondermijnt. Pre sident Eisenhower heeft een speciale re geringscommissie ingesteld die hem van advies moet dienen inzake maatregelen tegen dit gevaar. Deze commissie zou tot de conclusie gekomen zijn, dat «Je huidige vrijwillige beperkingen op de import zouden moeten worden vervan gen door voorgeschreven maximum- quoto. Het vrijwillige complex maatrege len expireert vrijdag middernacht. In Amerikaanse regeringskringen ver wacht men dat het nieuwe systeem het komend weekeinde bekend zal worden gemaakt. De Nederlandse ambassade in Wash ington heeft meegedeeld, dat het doel van de nota was. de Amerikaanse re gering in kennis te stellen van de be zorgdheid die in Nederland en in de Ned. Antillen gerezen is in verband met de mogelijkheid dat de import van re sidu-olie beperkt zal worden. „Zulke be perkingen zouden rampzalig zyn voor de economie van de Nederlandse Antillen in het algemeen en van Aruba in het bijzonder", zo wordt in de verklaring die de Nederlandse ambassade uitgaf, ge zegd. De Nederlandse Antillen en Venezuela leveren elk 45 van de totale invoer van residu-olie in de V S. In 1957 le verde Aruba voor een waarde van 156.267.190 dollar van deze brandstof aan Amerika. Brandkas tendief stal op Goeree Overflckkee Gisteravond hebben voor de tweede maal in 14 dagen inbrekers op Goeree Overflakkee zich meester gemaakt van een brandkast. De inklimmers ver schaften zich in Nieuwe-Tonge door een achterraam toegang tot de brand kast van de landbouwer J. Tiil, toen deze met zijn echtgenote ergens in het dorp op visite was. Waarschijnlijk hebben de dieven hun buit, waarvan nog niet bekend gemaakt is hoe groot zij was, per auto verroerd. De politie van Oude-Tonge is dadelijk tezamen met die van Nieuwe-Tonge een opsporing met speurhonden begonnen, totdusver echter zonder resultaat. Twee weken geleden hebben dieven in de pol der eveneens de afwezigheid van een boerenechtpaar benut om zich meester te maken van een brandkast. Dankzij de dichte mist in de avonduren, konden zy ongemerkt de geldkast wegdragen. Ook deze daders zijn nog niet ontdekt. Inbrekers stalen pistolen BIJ HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE (Speciale berichtgeving) Toen verleden week te Rotterdam een 27-jarige losse werkman en een 21-jarige tegelzetter, die uit een psychopaten asiel waren ontvlucht, werden gearresteerd, hadden zij ieder een geladen pistool bij zich. Het tweetal had te Rotterdam een auto gestolen. Bovendien echter werden zij ervan verdacht inbraken in Den Haag te he-bben gepleegd. Een van die inbraken bracht hen in de woning van een hoofdinspecteur van de geünifor meerde politie. In een afgesloten kast bevonden zich pistolen en enkele doos jes met kogels. De politieman is lad van een schietvereniging. Terwijl hy van de wintersport genoot, sloegen de inbrekers hun slag in zijn woning. De kast met Advertentie Unieke sociale voorzieningen EEN PFAFF KOPEN OP AFBETALING ZONDER RISICO Nog steeds staan er veel mensen wat huiverig tegenover „kopen op afbe taling". Men kan niet in de toe komst zien - zo redeneert men. Bij tegenspoed kan een maandelijkse betaling al vlug een (te) zware last worden. Door een prachtig initiatief heeft Pfaff thans ook de laatste bedenkin gen tegen „kopen op afbetaling" volledig uit de weg geruimd. Pfaff maakte de volgende vérstrekkende sociale voorzieningen bekend: Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van over lijden Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van blij vende invaliditeit Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invalidi teit (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (lan ger dan 8 weken) Het is niet voor de eerste keer, dat Pfaff zulk pionierswerk verricht. Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw betalings-systeem: hot Pfaff Rentestop-Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbeta- lingskosten met één slag terug tot minder dan de helft van het wet telijk toegestane tarief. Een bespa ring van tientallen guldens! De vooruitstrevende geest, die uit deze beslissingen spreekt, moet wel vertrouwen geven in de kwaliteit der naaimachines, die Pfaff fabriceert en die bekend staan als de beste ter wereld. Altior-lid onder winnaars K.N.V.B.-toto (Van onze Haagse redactie) De eerste prys in de KNVB-toto van zondag j.I. is uiteengevallen in zeven porties van ieder f. 25.656.43. De win naars zijn: C. J. Koster uit Weesp, lid van Rapiditas, M. VV. Stoer uit Neede, lid van Neede. J. Pieterse uit Langeraar, lid van Altior, J. Smeets uit Treebeek. lid van Sportclub Emma, D. J. Beek uit Tilburg, lid van Broekhoven, A. Gijsen uit Schiedam, lid van SFC en J. Kooy uit Naarden, donateur van de Meervo- gels. De naam van de laatste winnaar, een pastoor, werd door de KNVB, op ver zoek van de winnaar, niet bekend ge maakt. Gistermiddag lekte echter toch uit, dat pastoor Kooy een dikke f. 25.000 rijker was geworden. De tweede prijs van f. 76.970 wordt gedeeld tussën 157 deelnemers, waarbij twee met twee kolommen, die voor deze prijs in aanmerking komen. Aanbesteding Groene Kruisgebouw in Lisse Hedenmorgen had in de Witte Zwaan te Lisse de aanbesteding plaats van een tebouwen Groene Kruisgebouw. Er waren 38 bestekken verkocht en 29 fir ma's namen aan de aanbesteding deel. De beroting was f 126.850. De gunning is aangehouden. De uit-slag is als volgt: Nolet en Zoon. Haarlem f 177.000, Vos, Amsterdam f 173 000. Strijk. Oegstgeest f 171.200, Mulkhuizen. Nleuw-Vennep f 171.000. Meier, Haarlem f170.000. Schutte Zaandam f 162.000. Neerlander, Leiden f 150.200. Hennipman, Leiderdorp f 150.000, Strijk, Rijpwetering f149.000, Kiebert, Sassenheim f 147.200. Ieperlaan. Voorschoten f 147.000, Pennings. Den Haag f 146.800. Hilgeman, Linschoten 1 146.600. Langeveld en van Oosten. Al phen f 146 000. Schuit. Hillegom f 145.000 Imthom. Hillegom f 144.800. Langeveld. Leiden f143.980. Hommels. Bentveld f 143.500. Kieft. Sassenheim f 143 500. Slootweg. Valkenburg f 143 400. Schaap, Lisse f 140.000 De Vries. Haarlem f 140.000. Ebbing. Haarlem f133.514, I.B.B.. Oegstgeest f 137.600. Duivenstein, Den Haag f 137.000. Overdevest. Zoeter- woude f134.950. De Lange en Van der Plas. Oegstgeest f 133.900. Lukas. Rijs wijk f 130.000. Guyt, Katwijk f 129.710. Nieuw Luxemburgs kabinet Aan de Luxemburgse regeringscrisis is woensdagavond een einde gekomen. De katholiek Pierre Werner (Chr. So ciale Partij) is premier van de nieuwe regering, die vier chr. socialen en dne liberaal-democraten omvat. De socialis ten zijn met de communisten in de op positie gegaan. Het markantste feit van de nieuwe ontwikkeling is het zich terugtrekken van de 72-jarige vroegere chr. sociaie leider en oud-premier Joseph Bech uit de Luxemburgse ministerraad, waarin hii 33 jaren de portefeuille van Bui tenlandse Zaken hield. Bech was ook een der voornaamste pioniers van „Klein Europa". De nieuwe regering kan rekenen op 32 van de 52 stemmen in de Kamer. Omdat men met de socialisten niet tot- een gemeenschappelijk programma kon komen, verbonden de chr. socialen zich met de liberalen die al zeven jaar in de oppositie waren. De coalitie met de so cialisten stamde van 1951. de vuurwapenen werd opengebroken en kinderlijk verrukt grepen de mannen twee pistolen en doosjes met kogels Behalve de inbraak by de hoofd inspecteur heeft het tweetal ook bekend zyn slag te hebben geslagen in een Haagse levensmiddelenzaak. Men heeft sterk de indruk, dat zij nog meer op hun kerfstok hebben.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5