Kroesjtsjef ging met zijn rede te ver tegenover premier Macmillan Weduwen- en wezenwet in Kamer aangenomen WEERBERICHT Contrast tussen harde lijn en vriendschappelijke houding ADENAUER VOLGENDE WEEK NAAR DE FRANSE PRESIDENT Geen terugbetaling van premie aan de blijvend ongehuwden 97ste jaargang DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 No. 29681 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witts stogel Leldcn - Gir0 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7 50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD Als gevolg van Kroesjtsjefs felle redevoering van dinsdag is de sfeer rondom de besprekingen in het Kremlin tussen de Britse en Sovjetrussische premiers slechter geworden. Volgens de linkse „Daily Mirror" zijn de besprekingen, althans voor het ogenblik, getorpedeerd. De staatslieden kunnen, om hun figuur te redden, alleen nog maar proberen iets op handels- of cultureel gebied te bereiken. En de liberale „News Chronicle" schrijft, dat het ijs, dat Macmillan volgens zijn eigen woorden hoopte te breken, dikker is dan ooit. Sommige waarnemers ver denken Kroesjtsjef ervan, dat hij heeft willen proberen hoeveel de Britten kunnen verdragen. Hij behoeft er niet aan te twijfelen, dat hij te ver is gegaan en dat men nu eenmaal niet het kleed onder de voeten van de gast vandaan trekt als die zich net heeft omgedraaid, aldus de correspondent van dit blad. De ver tegenwoordiger van de rechtse „Daily Express" schrijft, dat Macmillan Kroesjtsjef boos om eeij verklaring heeft gevraagd en dat Kroesjtsjef toen deed alsof hij niet begreep waarom Macmillan zoveel ophef van de zaak maakte. De Sovjetrussische premier zou hebben gezegd, dat hij een felle redevoering had gehouden van het soort, dat van hem in de Sovjetrussische verkiezingscampagne werd verwacht. zijn Kroesjtsjefs denkbeeld over te nemen, indien dit zou worden verwer kelijkt in het kader van een meer om vattende regeling, die tot een daadwer kelijke internationale ontspanning zou leiden. Opgemerkt wordt dat de „harde lijn", waardoor Kroestjsjefs dinsdag jj. ge houden toespraak werd gekenmerkt hij verwierp hierin onder meer nadruk kelijk het Westerse voorstel tot het hou den van besprekingen door de ministers van Buitenlandse Zaken en drong aan op het uitschrijven van een topconfe rentie in tegenstelling staat tot zijn vriendschappelijke houding tegenover Macmillan. Het rechtse Par ij se blad „l'Aurore" vergelijkt Macmillans bezoek aan Mos kou met Chamberlains bezoek aan Hit- Ier voor de oorlog. Nog nooit heeft de geschiedenis zich zo duidelijk herhaald, meent het blad. Het verklaart dat deze „ernstige fout van de Britse diploma tie" snel hersteld moet worden. Macmillan vertrok vandaag per vlieg tuig uit Moskou voor een bezoek van vier dagen aan Kief en Leningrad. Kroesjtsjef, die gewoonlijk dergelijke reizen van de officiële Russische gasten niet meemaakt, vergezelt hem. De twee staatslieden zullen daardoor de gelegen heid hebben hun besprekingen voort te zetten. Waarnemers zien in het feit dat Kroesjtsjef meereist een teken van zijn grote persoonlijke waardering voor Mac millan. Amerika's president „ongewoon positief" De Britse premier heeft woensdag met zijn Sovjetrussische ambtgenoot Kroesj tsjef in een veertig kilometer buiten Moskou gelegen villa beraadslaagd, waarbfj, naar van Britse zijde wordt vernomen, in hoofdzaak over internatio nale vraagstukken is gesproken. Mac millan zou vooral gepoogd hebben te weten te komen wat Kroesjtsjef heeft bewogen zijn onverwachte Kremlin-toe- spraak te houden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat Macmillan niet zal ingaan op Kroesjtsjefs voorstel om een twintig tot vijftig jaar geldend Brits-Russisch niet-aanvalsverdrag te sluiten. Doch Macmillan zou wèl bereid Handgemeen in liet Griekse parlement Ondemocratische verklaring van oppositie over Cyprus De voorzitter van de Griekse Tweede Kamer heeft gisteren de zitting van de Kamer opgeschort omdat aanhangers van de regering en leden van de oppo sitie handgemeen raakten bjj de behan deling van de Cyprische kwestie. De leider van de liberale oppositie, Venizelos, had gezegd dat de akkoorden van Zurich en Londen over Cyprus het Griekse volk niet binden. Als de libe ralen aan de macht komen, zullen zij alles doen om „Cyprus" waarlijke on afhankelijkheid te geven", zei Venizelos. De minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, noemde Venizelos' verklaring .bloedarm en zwak". Na deze woorden brak het tumult los. Na hervatting van de vergadering ont hulde Averoff dat de Cyprische ver zetsorganisatie EOKA ook op de Lon- dense besprekingen vertegenwoordigd was. In antwoord op een opmerking van Venizelos, dat de leider van de EOKA nog steeds niets over het akkoord heeft gezegd, zei Averoff dat de EOKA in Londen erkend heeft dat de overeen komst de Cyprioten inderdaad vrijheid schenkt. De minister vertelde niet wie de EOKA had vertegenwoordigd. Hij noemde Venizelos' verklaring dat de oppositie de overeenkomst niet als geldig erkent, onaanvaardbaar voor een democratische staat en voegde eraan toe dat een vertrouwensvotum bekrach tiging van de Züricher en Londense ak koorden zou betekenen. Straalbommenwerpers bedreigen Formosa De Chinese communisten hebben ongeveer duizend straalbommen werpers overgebracht naar vlieg velden, die nog geen 850 mijl van Formosa liggen, zo schrijft de cor respondent van de „New York Times" in Taipeh, de hoofdstad van nationalistisch-China, op For mosa. Hij zegt dit van de zijde der nationalistisch-Chinese inlich tingendienst te hebben vernomen. Volgens zijn zegsman zou deze concentratie van bommenwerpers, zoals de tweemotorige Russische Iljoesjin-28, er op duiden dat de Chinezen ernstig denken over een aanval op Formosa. Volgens hem is het aantal militaire vliegtuigen in het Chinese kustgebied groter dan ten tijde van de crisis om Formosa. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijdelijk enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 februari Zon op: 7.33 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: 23.54 uur; onder: 9.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.39 en 18.17 uur. Laagwater te 1.45 en 14.12 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Eisenhowers mening President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard dat Kroesjtsjef een duidelijk onverzoenlijke houding aanneemt inzake de kwestie-Berlijn en die van de Duitse hereniging. Nu premier Macmillan van Groot- Brittannië in Moskou is om te trachten een gunstige sfeer te scheppen voor on derhandelingen, kan men de houding die uit Kroesjtsjefs jongste verklaring spreekt, niet erg hoopvol noemen, aldus Eisenhower. Hij zei met nadruk dat de V.S. geen duimbreed zullen wijken bij de hand having van hun rechten en verantwoor delijkheden in Berlijn. Hierover zijn geen onderhandelingen mogelijk, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president voegde hier echter aan toe, dat de V.S. altijd bereid zullen blijven tot onder handelingen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waar over onderhandeld kan worden. Eisenhower zei, dat verwerping van de Westelijke voorstellen naar de me ning van de V.S. zo onlogisch is, dat er maar weinig hoop over blijft voor een rechtvaardige vrede. Maar het Westen mag geen gelegen heid tot onderhandelen voorbij laten gaan, als er tenminste een werkelijke kans op succes bestaat, aldus Eisen hower. De president was ongewoon positief in zijn antwoorden op vragen over de kwestie-Berlijn en de vraagstukken rond Duitsland. Vele vragen, die hem gesteld werden, hadden betrekking op de sfeer die Kroesjtsjef door zijn jongste rede in Moskou heeft geschapen. Zoals bekend ziet de Amerikaanse pers in de verkla ring van de Russische premier een ver werping van het Westelijke voorstel voor een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken. Op de vraag hoe hij dacht over een topconferentie, antwoordde Eisenhower dat hij het een grove fout acht zo er een dergelijke conferentie gehouden zou worden zonder voorbereiding. Verset tegen al te zelfstandige optreden („namens het Westenvan Macmillan Zelden waren Parijs en Bonn het zo eens (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer zal op 4 maart naar Parijs reizen voor zijn derde ontmoeting met De Gaulle. Dit bezoek zal slechts een dag duren en voornamelijk de reis van de Britse eerste minister Macmillan naar Rusland betreffen. Adenauer ontmoette De Gaulle toen nog minister-president eerst te Colombey-les-deux-Eglises (in oktober) en later in Bad Kreutznach, in novem ber. In beide gevallen werd gesproken met een grote eensgezindheid, wat de opvattingen van beide staatslieden aan gaat. Die eensgezindheid is thans blijk baar nog zo groot, dat De Gaulle als president, met voorbijgaan van zijn eerste minister Debré, Adenauer naar Parijs heeft uitgenodigd. Hun gesprek vindt plaats vóór de officiële terugkomst van Macmillan uit de Sovjet-Unie. De Britse staatsman heeft de bedoeling om op 12 en 13 maart a.s. Bonn te bezoeken, teneinde Adenauer op de hoogte te stel len van zijn Moskouse gesprekken. Op 9 en 10 maart is Macmillan in Parijs. Bij het standbeeld „De Dokwerker" op he Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam heeft het gemeente bestuur van de hoofdstad gisteren de traditioneleherdenking van de februaristaking bijgewoond. Burge meester mr. G. van Hall legt een krans aan de voet van het monu ment. Men concludeert hieruit in Bonn, dat zowel Adenauer als De Gaulle zich zor gen maken over Macmillans houding. In het bijzonder het aanlbod van de Rus sische minister-president Kroesjtsjef betreffende een niet-aanvalsverdrag tus sen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië is kritisch ontvangen, omdat nog niet duidelijk zou zijn hoe het Britse ant woord op dit aanbod luidt.. Voorts hoort men kritiek op Macmillans bedoeling eich in Moskou op te werpen als de woordvoerder van het gehele Westen, nu de Amerikaanse minister van buiten landse Zaken. Dulles, door ziekte uitge vallen is en deze rol niet meer kan spe len. Het zou nu in de bedoeling liggen van De Gaulle en Adenauer om tegen deze houding van Macmillan een tegen wicht te vormen. Opvallend en voor de Westduitse rege ring ietwat pijnlijk, is, dat de Westduitse ambassadeur in Parijs, Blahkenhorn, bij dit derde gesprek AdenauerDe Gaulle niet aanwezig kan zijn. Blankenhom moet zich volgende week, tezamen met Von Halstein, president van de „Euro pese Economische Gemeenschap", en de voormalige ambassadeur in Parijs, Von Maltzan, in Bonn voor een rechtbank verantwoorden in de zaak-Strack, waar bij een hoge ambtenaar op oneerlijke wijze behandeld zou zijn. Enige afbreuk aan de Frans-Duitse verhoudingen doet dit voorval overigens niet. Men kan zelfs zeggen dat deze verhouding na de oorlog zelden zo goed is geweest als op het ogenblik. Zelden ook zijn Parijs en Bonn het, wat de buitenlandse politiek aangaat, zo eens geweest als op dit moment, zowel wat Macmillans reis naar Moskou aangaat als wat de Russische dreigementen van de laatste tijd betreft. In Bonn hoort men thans geen enkele prognose meer over de toekomstige politieke ontwikkeling. De steeds harder wordende verklaringen van Kroesjtsjef hebben in Bonn een sfeer van grote terughoudendheid geschapen. Op een persconferentie werd gisteren medege deeld, dat Adenauer persoonlijk zal ant woorden op de aanvallen, die de Russi sche minister-president de afgelopen dagen op hem heeft gedaan. Hij liet overigens niet na reeds thans mede te delen, dat Kroesjtsjefs optreden tijdens Macmillans bezoek aan Bonn zeer teleurgesteld heeft. Profijt voor honderdduizend vrouwen (Van onze parlementaire redacteur) (Met algemene stemmen (doordat de leden van de SGP als prin cipiële tegenstanders niet in de zaal aanwezig waren) heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp voor een weduwen- en wezenvoorziening aangenomen, nadat mevrouw Stof fels-Van Haaf ten (VVD) haar amendement had ingetrokken dat de bedoeling had aan de 65-jarigen, die steeds ongehuwd zijn geweest, de betaalde premie terug te betalen. Omdat het amendement van geen enkele zijde onder steuning had gekregen, achtte zij intrekking beter dan verwerping, opdat het amendement dan in 1961 eventueel opnieuw aan de orde kan komen, want met algemene stemmen was een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dan in 1961 de wet in haar geheel moet kunnen worden gewijzigd. Minister Beel deelde mee dat naar schatting 100.000 weduwen, van wie het overgrote deel een onvoldoende voorziening heeft, van de inwerkingtreding van de wet zal profiteren. Te beginnen bij 50 Over het verlangen van de Kamer weduwen van 45 jaar (inpiaats van 50 jaar) en ouder pensioen te verlenen, zei de minister dat uit gegevens van de arbeidsbureaus blijkt dat vrouwen tussen 40 en 50 jaar voor het overgrote deel binnen vrij korte tijd na inschrij ving werk kunnen krijgen. Bovendien ziet het er naar uit dat in de toe komst de werkgelegenheid voor vrou wen zal toenemen. Daarom acht minister Beel het verantwoord met de leeftijd van 50 jaar te beginnen. Als men zou beginnen met 45 jaar en nadere studie zou uitwijzen dat 50 jaar beter verantwoord is, dan valt die wijziging moeilijk nog te verwezen lijken. Een gescheiden vrouw is na overlijden van haar vroegere echtgenoot geen we duwe. maar haar kinderen krijgen een uitkering als volle wees. Voor de jaren 1960 en 1961 zal de uitkering aan weduwen en wezen voor lopig kunnen worden gefinancierd met de overschotten van de A.O.W.-premies. Daarna zullen de premies voor de A .OW. en de weduwen- en wezenver zekering moeten worden herzien Amendement ingetrokken De aanneming van het wetsontwerp noemde minister Beel de inlossing van een ereschuld jegens weduwen en wezen. Hij sprak de wens uit dat de wet „spoe dig" in werking zal kunnen treden. Bij de verdediging van haar amende ment om premie terug te betalen aan blijvend ongehuwden, rekende mevrouw Stoffels-Van Haaf ten voor, dat de kos ten ten hoogste vijf miljoen gulden per jaar zouden bedragen op een totaal van ongeveer 190 miljoen. De premie zou dan moeten stijgen van 1.15% tot 1.18%. Als praktisch bezwaar tegen terugbe taling van premie voerde minister Beel aan dat de betaalde premie niet indivi dueel wordt geregistreerd. Hij wilde het amendement zien als een overbruggings regeling (totdat de vrijgezellenbelasting wordt verlaagd) maar daarvoor zag hij geen reden omdat de eerste twee jaar toch geen premie wordt betaald. En in 1961 kan de wet nog worden herzien. Maar formeel komt er wel degelijk premieplicht., repliceerde mevrouw Stof fels-Van Haaf ten. Er wordt een nieuwe last opgelegd, want anders zou de A.- O.W.-premie kunnen worden verlaagd. Zij betreurde de geringe belangstelling voor het amendement en omdat het kansloos was. trok zij het om tactische redenen in. Er behoefde dus over dit amendement niet te worden gestemd en omdat er, met uitzondering van de S.G.P., alge meen instemming was betuigd met de weduwen- en wezenvoorziening, werd op voorstel van de voorzitter de stem- ln Neurenberghet Mekka van de speelgoedindustrie, wordt thans een internationale speelgoedbeurs ge houden, waar meer dan 800 fabri kanten hun produkten tonen. Bij zondere aandacht van de jongeren trok deze scooter-step, voorzien van een motortje van 25 cc. Het geval letje kan een snelheid van 30 km per uur ontwikkelen. Ontploffing in Brits kerncentrum2 (loden In het Britse centrum voor onderzoek betreffende kernwapens te Aldermaston bij Reading heeft zich vanochtend een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij twee personen om het leven kwamen. In dit centrum wordt gewerkt aan de Britse waterstofbom. Alle beschikbare brandweermaterieel van Reading is uitgerukt. Later werd meegedeeld, dat de ont ploffing van „het conventionele soort** was en dat er geen radioafctieve mate rialen bij waren betrokken. Bijgevolg bestond er geen stralingsgevaar voor het personeel en de bevolking. De explosie deed zich voor toen een ontplofbaar middel werd vervoerd. Een aangrenzend gebouw werd zwaar be schadigd. Er brak een brand uit, die snel kon worden geblust. (Advertentie) Dokters van Dulles „zeer tevreden" De geneesheren, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles behandelen, hebben giste ren op de 71ste verjaardag van de Ame. rikaanse minister in een communiqué verklaard, dat zij zeer tevreden rijn over de vooruitgang in de toestand van hun patiënt, aldus een mededeling van de woordvoerder van Dulles' ministerie. Eisenhower verklaarde op zijn pers conferentie, dat er over de vraag of Dulles al dan niet minister van Buiten landse Zaken kan blijven, een besluit zal genomen worden als de behandeling met röntgenstralen, die Dulles op het ogenblik krijgt, afgelopen is. De minister reageert opmerkelijk op deze behandeling, aldus Eisenhower. (Woordvoerders van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de vorige week gezegd, dat de behandeling met röntgenstralen drie vier weken zal duren) ming niet uitgesteld tot volgende week woensdag, zoals aanvankelijk was af gesproken, maar werd het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zonder aantekening van de niet-aanwezige leden van de S.G.P. dat zij geacht wilden worden tegen te 'lebben gestemd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1