Laatste nieuws Burgemeester installeerde ruim 400 jeugdnatuurwachters LITERATUUR OF LEESVOER Nog vele raadsvoorstellen voor raadsvergadering Voorschoten DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 Leerlingen van zestien Leidse scholen op de bres voor alles wat leeft en groeit Het is het ernstig voornemen van ruim 400 vijfde-klasse-leerlingen om in de toekomst op de bres te staan voor alles wat leeft en groeit. Ze zfjn n.l. toege treden tot de „brigade" van de Nederlandse jeugdnatuurwachters en gistermiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis als zodanig geïnstalleerd. Het was de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die in tegenwoordig heid van de wethouders J. C. v. Schaik en mr. J. Drijber, de leden van het plaatselijk comité van de Stichting Jeugdnatuurwacht en tal van onder wijskrachten, deze massa-installatie verrichtte. De jeugdnatuurwachters, die afkomstig zijn van zestien openbare en bijzondere scholen in de Sleutelstad, waren kortgeleden reeds tijdens film voorstellingen vertrouwd gemaakt met de schoonheid van de natuur, welke in menig opzicht ook valt onder de be scherming van jong en oud. Alvorens de burgemeester overging tot de installatie en het uitreiken van de jeugdnatuurwachtinsignes, sprak de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer A. Boogaard, Rijksinspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, een kort inleidend woord, waarin hij het ge meentebestuur dankte voor het afstaan van de prachtige Burgerzaal. In een eenvoudig op de jeugd afge stemd woord wees vervolgens de burge meester de toekomstige jeugdnatuur wachters op de taak, waarvoor zij in de toekomst zijn gesteld: het opbrengen van liefde voor alles wat in de natuur groeit en bloeit. Spreker hield de jeugd voor ogen, dat in zijn jeugdjaren de aandacht meer geconcentreerd was op de dierenbescherming ook zeer nood zakelijk dan op de bescherming van de natuur. Gelet op de vele vernielingen in parken en plantsoenen in Leiden alleen reeds 5 k f 6000 per jaar is het zeer noodzakelijk, dat zoveel moge lijk krachten worden gebundeld om deze vernielingen tegen te gaan. De burgemeester sprak er zijn vreugde over Uit, dat thans ook de Leidse school jeugd voor dit werk wordt gemobiliseerd. In jullie houding en gedrag zal tot uit drukking moeten komen, dat jullie de Amerikaansen bezochten de Sleutelstad „Leiden is een aardig stadje, maar het meest verrassende was wel de universi teit". Dat was de eenparige mening van de negen en negentig leden van de American Women Clulb afdeling Den Haag, die gistermiddag een bezoek aan Leiden brachten. De meeste deelneemsters aan de excursie waren al eerder in Leiden ge weest, maar hoewel zij wisten, dat de stad een universiteit had, hadden ze het gebouw nooit kunnen vinden, omdat een Amerikaanse universiteit zo geheel anders is: dat is een deel van de stad. De cluib, die bestaat uit de echtgeno ten en vrouwelijke familieleden van Amerikaanse zakenlieden en personeel van de Amerikaanse ambassade in Nederland telt 300 leden. Het voornaam ste doel is het beoefenen van de lief dadigheid, waartoe in hoofdzaak ge rekend wordt het ontvangen en doen aanpassen van nieuw-aangekomenen, zodat ze niet verloren gaan in het vreemde land. Voorts zorgen de dames voor de op voeding van de kinderen der leden volgens de Amerikaanse tradities voor het welzfjn van hun personeel, het con tact met de Nederlandse bevolking en voor ontspanning en ontwikkeling van de leden. In dit verband was ook het uitstapje naar Leiden georganiseerd. De reis was georganiseerd in samen werking met de Leidse V.V.V. Het gezel schap, dat in drie autobussen arriveerde maakte van kwart voor tien tot elf urn- een rondrit langs de singels om kennis te maken met het oude Leiden. Daarna ging het langs de Amerikaanse indus trieën in het Vijf Mei-kwartier en door de nieuwe stadswijken. Vervolgens be zochten de dames de universiteit, waar ze werden ontvangen door mr. F.. L. Mulder, secretaris van de commissie voor het studium generale, die een uit eenzetting gaf over de geschiedenis, de traditie en de werkwijze van de univer siteit. Hierna volgde een rondleiding door de universiteitsgebouwen door een der studenten, mej. Ina J. J. van Hee, die werkzaam is bij het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen. De ochtendrondgang door Leiden werd afgesloten met een gezellige koffiemaal tijd in hotel „Nieuw Minerva", waar de dames vol verrukking waren over het aardige interieur. Tegen twee uur braken de dames op om een bezoek te brengen aan de Pie terskerk en het Pilgrimfathers-huisje. Natuurlijk maakte daar de relatie met de oudste geschiedenis van de Verenigde Staten grote indruk. schoonheid van bossen, duinen en stran den weet te waarderen en intact wilt houden. Een schoonheid, welke veelal ook wordt aangetroffen in eigen tuin, in plantsoenen en parken, langs lanen en singels in de Sleutelstad. Al wat de natuur, ook in de vogelwereld, in rijke variatie biedt, is waard beschermd te worden, aldus de burgemeester, die hier na overging tot de installatie van de Jeugdnatuurwachters, waarbij een jon gen en een meisje iedere school verte genwoordigden. Alle overige leerlingen kregen eveneens een insigne. Teneinde de jeugdnatuurwachters direct aan de slag te helpen in de natuur valt op dit moment nog weinig te beschermen nodigde de heer Boo gaard hen uit om deel te nemen aan een teken- dan wel opstellenwedstrijd, waarbij de onderwerpen betrekking moeten hebben op de natuur. Voor 10 maart moeten de inzendingen worden ingeleverd bij de klasse-onderwijzer (es). Het plaatselijk comité stelt voor deze wedstrijd vele prijzen beschikbaar. Nadat hierna de heer C. H. Voor hoeve. directeur van de Stichting Jeugd natuurwacht, nog eens de bedoeling van deze Stichting, waarbij reeds ruim 70.000 jeugdnatuurwachters zijn aangesloten, had uiteengezet, werden enkele films, o.a. van de Veluwe, vertoond. Beurdonklok op Waalsdorpervlakte Opschrift van prof. Cleveringa (Van onze Haagse redactie) De destfjds in Den Haag gevormde Stichting Oorlogsmonument 1940-1945 heeft thans definitief besloten tot het doen plaatsen van een bourdonklok, in een klokkestoel, op een duintop op de Waalsdorpervlakte, in de nabijheid van de bestaande gedenksteen, welke herinnert aan de velen, die daar in de oorlogsjaren zün gefusilleerd. Het betreft hier een monumentale, onge veer 5.000 kilogram wegende, klok met een diameter van 1.96 meter en met een hoogte van 1.78 meter. De klok, welker geluid kilometers ver in de omtrek hoorbaar zal zijn, zal wor den voorzien van het volgende, door prof. mr. R. P. Cleveringa ontworpen opschrift: „Ik luid tot roem en volging van die hun leven gaven tot wering van onrecht, tot winning der vrijheid en tot waring en verheffing van al neerlands geestelijk goed". Bovendien zullen de opdracht van de Stichting Oorlogsmo nument 1940-1945 en het jaartal op de klok worden vastgelegd. Er wordt naar gestreefd, dat de klok vóór 4 mei a.s. zal zijn geplaatst. JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD Vanmorgen is het 7-jarig zoontje van de familie Streng te Nieuwerkerk aan de IJssel bij het naar school gaan op de snelverkeersweg door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Streng had zijn zoontje juist met een bootje over de Ringvaart gebracht, die dorp en weg van elkaar scheiden. Hij stond zelf nog in het bootje, toen de knaap de weg opliep, met het fatale gevolgd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 Februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: kroten ih—6: kroten gekookt 1725; boe renkool 730; rode kool 1017; groene kool 2224; prei 2647; stoofsla A 86 126: spruiten A 2266. Idem B 1963: uien 313; waspeen 2032; winterpeen 48: witlof 17—73. Per 100 stuks: Knol selderij 12—24; sla A 31—36. idem B 16— 32. Per 100 bos: Peterselie 13.60: selderU 11.70—11.80. AALSMEERR, 25 februari Coöp. Ver. Centr. Aalsmeerse Veiling G.A.: Seringen: Stepman 90—115: Legray 40—51; Blauw 100135: Sneeuwbal 4857, per tak. An jers: rood 2428; roze 2532; wit 27 34 per stuik. Rcraen: Better Times 5059; Parel v. Aalsmeer 85105; Geheimz. Duis- berg 110135; Rosalandia 52©1; Pecht- old 5056; Edith Helen 70—85; Towny Gold 5558 per stuk. Prunus triloba 42 53. idem serrulata 120150; Forsythia 40 51 per tak. Tulpen 110>180; Narcissen 8095; Blauwe Druif 1520 per bos. Hya cinten m/bol 1523. Diversen: Fresia 100 120: Cyclamen 100125; Asp. plumosus 110145; Iris 210305; Anemonen 65 80 per bos. Amaryllis 4053 per kelk: Calla 55—70 per stuk. BARNEVELD, 26 februari Elerveiling S.B.E.; Aanvoer 589 550 stuks. Handel re- delilk.' Notering: eieren 59/63 gr. f 10.05 11.29; idem 63/67 gr. f 11.45—12,04: eende- eieren 63/770 gr. f8.509.50. alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Ede: Weekaanvoer ca. 900.000 stuks. Han del redelijk Notering: eieren 54/60 gr. f9.75—10 66; eieren 60/63 gr. f 10.80— 1138: eieren 63/69 gr. f 11.4512.60. alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.600.000 stuks. Handel redelijk. Notering: eieren 55/66 g. f 10.5012; algemene prijs f 11.30 per 100 stuks, kiloprijs fl,84, basis 61,5 gr. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren; grote eieren f 11,5012 gewioht 63/69 gr.: kleine eie ren 11011,26, gewicht 54/61 gr. De reeks van wijkavonden van de Poelgeesterwtfk van de nerv. Gem. werd gisteravond in Irene besloten met een samenkomst, waarin prof. dr. J. G. Bomhoff sprak over Literatuur of leesvoer". De spreker wilde in het middelpunt zetten het boek dat men voor zijn ple zier leest en stelde vast dat men dan te maken krijgt, zoals ook op andere ge bieden van kunst en schoonheid, met rangen en standen. Wat is literatuur en wat is leesvoer? Het onderscheid is niet zo eenvoudig, want het moet w.orden vastgesteld door mensen van smaak en dat is een ingewikkelde zaak. Wanneer spr. kunst tegenover kitsch stelt, waar schuwt hij dat men het niet in de soort moet zoeken. B.v. jazz kan heel goed kunst zijn evenals een detective-roman een meesterwerk kan zijn. Ook verhalen in plaatjes kunnen belangrijke kunst werken zijn. Men dient dus elk soort in zijn waarde te laten en dan te onder zoeken. Kunst en kitsch zijn niet van alle tijden. In de oudste tijden kende men geen kitsch, al waren er natuurlijk wel kwaliteitsverschillen. De oorzaak van de kitsch is wel aan te wijzen en begint eigenlijk wanneer hel boek han delsobject wordt, dus na de uitvinding van de boekdrukkunst. Het winstdoel vindt zijn weerslag op de schrijver, die zich richt naar de smaak van het pu bliek. Men wil een markt veroveren en deinst dan voor geen middel terug. Onwille keurig richt men zich dan op triviale gevoelens en gaat de richting uit van de sentimentaliteit. I Er wordt een beroep gedaan op de lagere instincten en rekening gehouden niet standaardopvattingen van het pu bliek. Het is niet zo eenvoudig hoe onze houding daar tegenover moet zijn. Neerzien op de massa is verkeerd. Hoe zou men b.v. de vraag moeten beant woorden of voor de platvoerse geest de evangelische boodschap toegankelijk is? Is deze wél toegankelijk voor de kunst zinnige? Wel achtte prof. 3omhoff het ergerlijk dat het kerkvolk zijn kunste naars in de steek laat. Wat is dan wel een goede roman? Van belang is de probleemstelling en het verhaal waarin een lijn valt te onder kennen. de openbaring van de gang van een leven met een duidelijkheid die we in ons eigen leven missen. Het gaat daarbij om het waarachtige. Zodra de levensvisie wordt vervalst, de aspecten onwaarachtig worden en ingesteld raken op geliefde wensdromen en zelfs ver keerde dingen worden geexuseerd. dan moeten we waakzaam zijn. want dan liet de kitsch weer vlak voor de deur. Spr. bracht ook de z.g. stichtelijke romans ter sprake waarin soms weinig blijk gegeven wordt van een waarlijke godsdienstige kijk. Na de pauze was erover dit interes sante onderwerp gelegenheid tot discus sie. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. psycholo gie de heer Goei Yoe Djiang (Leiden); doet. ex. natuurkunde de heer H. F. P. Knaap (Leiden). LEIDERDORP Raadsstukken Premiebouw in Doeskwartier gaat niet door In de vergadering van 25 juli 1958 heeft de raad het besluit genomen, in het Doeskwartier 59 premiewoningen te gaan bouwen, onder architectuur van de heer R. G. M. van der Valk, archi tect te Zwijndrecht. De Bouw- en Han delmaatschappij J. J. Berghout N.V. te Rotterdam zou bouwen voor de som van f. 932.250; inclusief architectenhonora rium. Van deze woningen zouden er 37 voor de tijd van 10 jaar ter beschikking gesteld worden van het ministerie van Oorlog, dat daarvoor een bijdrage a fonds perdu van f. 111.000 zou verle nen. B. en W. hebben nu bericht ont vangen van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, waarbij werd medegedeeld, dat er geen aanleiding aanwezig 'is om de uitvoering van be doeld bouwplan in de gemeentelijke pre miebouw toe te staan. B. en W. stellen de raad nu ook voor, om de geldlening groot f. 600.000, die zou zijn aangegaan voor de bouw van bedoelde 59 woningen te annuleren. SUBSIDIE KONINGINNEDAG In verband met het feit, dat H. M. de Koningin dit jaar haar 50ste verjaar dag hoopt te vieren is er een comité in het leven geroepen. Dit comité heeft verzocht van de gemeente subsidie te mogen ontvangen groot f. 1000. B. en W. zijn van oordeel, dat aan dit feit op gepaste wijze aandacht behoort te worden besteed, maar dat daartoe niet in de eerste plaats een beroep moet worden gedaan op de overheidsfinan ciën. Het comité zal zelf alle krachten moe ten inspannen om de benodigde gelden bijeen te brengen. De zelfwerkzaamheid van het comité, dient zo hoog mogelijk te worden opgevoerd en slechts onder die voorwaarden willen B. en W. voor stellen garant te zijn voor een subsidie tot een maximumbedrag van f 1000. Aan de hand van de betoonde activi teit, die o.a. kan blijken uit de te zijner tijd over te leggen rekening en verant woording kan het bedrag der subsidie dan worden vastgesteld. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharlma B. M., dr. van P. M. Fleur en H. S. Stuifzand: Casper, zn. van C. van der Vijver en N. van Woersem; Walter L. P.. zn. van A. P. Nleuwland en Th. A. Zuydgeest. Ondertrouwd: J A. jhr. Boreel 26 Jr. en A. de Vletter 23 Jr.; J H van Balen. 28 Ir. en F. E. Mcynema 33 Jr. Getrouwd: P G W. Brussee 21 Jr. en A. C. Roest. 26 Jr J A. F Jonas. 26 Jr. en J. Zeldenrust 18 Jr.; J. Etman. 27 Jr. en J. A. Faas 22 Jr. Overleden: J van der Helde. 84 Jr.: Th. H. van Noort 44 Jr.; S M. W. Goekoop. wed. van J van Tonderen 79 Jr.; C. Oos- terom. 77 Jr.: G. Abbink wed. van D Buitenom. 67 Jr. VOORSCHOTEN ZEER LANGE RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten is bijeengeroepen tegen vrijdagavond 27 februari a.s.. 's avonds om 8 uur. De agenda, die 28 punten vermeldt. Kerk te Hoornsterzwaag totaal afgebrand Vannacht is het gebouw van de Ger. Kerk aan de Schoterlandseweg te Hoornsterzwaag volledig door brand ver woest. De predikant, die in de pastorie naast het gëbouw woont, werd uit de slaap gewekt door buren die het vuur hadden ontdekt en alarm sloegen. Toen de brandweer van Jubbega arriveerde had de brand, die in de consistorieka mer was ontstaan, zich al over heel de kerk uitgebreid. In een laaiende zee van vlammen is de kerk (een houten ge bouw. dat plaats biedt aan enkele hon derden personen) ten onder gegaan. Van de inventaris kon niets worden gered. Ook de bibliotheek en het kerkelijk ar chief gingen verloren. De oorzaak van de branl is niet bekend. Het gebouw was verzekerd. bevat een zeer groot aantal punten be trekking hebbende op onderwijszaken, n.l. 15. De voornaamste daarvan zijn: ver anderen van inrichting van de Chr. Kleuterschool en aanschaffing van ont wikkelingsmateriaal; verlenen van sub sidie voor het geven van godsdienst onderwijs op de openbare scholen; ver lenen van medewerking voor de stich ting van een r.-k. uloschool; invoeren van schoolmeük op de openbare lagere scholen; aanschaffen van meubilair voor de Vlietschool; stichting van een openbare kleuterschool; beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbrei ding van de openbare uloschool en de bouw van een dienstwoning voor de concierge; benoemen van een hoofd van de openbare uloschool; de overige on- derwijsvoorstellen betreffen vaststelling van wekelijks aantal lesuren, vergoe dingsbedragen, enz. Verder vermeldt de agenda een voor stel tot het instellen van een fonds voor bijzondere doeleinden; voorstellen tot het vaststellen van een verordening regelende de subsidie van Medisch- opvoedkundige bureaus; voorstel grond- transacties eind Molenlaan; restauratie toegangshek Nieuw-Voordorp; aanleg weggedeelte nabij Papelaan; treffen van groenvoorzieningen in de Vlietwijk. WASSENAAR FEESTAVOND PERSONEELSVERENIGING GEMEENTEBEDRIJVEN De Personeelsvereniging van de Ge meentebedrijven heeft gisteren in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat het jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer P. Th. van Rijn, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de directeur en de adjunct-directeur, c'.e heren ir. F. Bleichrodt en J. A. Smith met hun echtgenoten en een deputatie van de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van het personeel van de dienst Gemeentewerken. De avond werd verzorgd door het Haagse Cabaretgezelschap „De Optimis ten", onder leiding van Joop v. d. Roest, dat een vlot en gevarieerd programma bracht va nschetsjes, zang en muziek. Er was na afloop een grote tombola met tal van waardevolle prijzen, en een ge zellig samenzijn. WARMOND J. Dekker 12V2 jaar loco-burgemeester Toen na de bezettingsjaren in de ge meenten nood-raden werden ingesteld, en hierin mensen zitting moesten nemen, die geacht werden net volledig vertrouwen der ingezetenen te hebben was het voor Warmond een uitgemaakte zaak. dat voor die gemeente als zodanig werd aangewezen de heer J. Dek ker. Bij de kort hierna gehouden raads verkiezingen werd hij door de protes tant christelijke groepering gekozen als haar vertegenwoordiger en toen ook de webhouders moesten worden gekozen, werd hij met algemene stemmen als zodanig benoemd. Hiermee werd nog maals bevestigd het grote vertrouwen dat in de persoon van de heer Dekker werd gesteld. Op 3 maart a.s. zal de heer Dekker, tevens loco-burgemeester, deze functie 12jaar onafgebroken hebben vervuld en de wijze waarop hij dit heeft gedaan, heeft een ieders waardering. Nimmer was het voor de raad. die overwegend rooms-katholiek is. een probleem wie als wethouder moest worden bencemd. Zeer veel is tijdens zijn wethouder schap in deze gemeente tot stand ge komen en hij heeft steeds een open oog gehad voor de groei en ontwikkeling der gemeente. Meerdere malen heeft hij als loco-burgemeester de raadsvergade ringen geleid en de taktvolle en prettige wijze waarop hij dit deed. maakten de besprekingen tot een prettig en aange naam geheel. Als man van karakter had bij, waar het principiële zaken betrof, zijn eigen overtuiging, maar hij wist ook een andere mening, van welke zijde deze ook kwam, te eerbiedigen en te respec teren. Zijn werkterrein bleef echter niet be perkt tot zijn wethouderschap, want ook in het sociale en culturele leven dezer gemeente neemt hij een vooraanstaande plaats in. Zo is hij o.m. secretaris van de Vereniging tot Instandhouding van een School met den Bijbel, bestuurslid van het Groene Kruis voorzitter van het Protestants ziekenfonds, voorzitter van de vereniging voor brandstoffenvoorzie- ning. Door zijn gedegen kennis van zaken wordt aan zijn beschouwingen steeds grote aandacht geschonken en" de Macmillan zegt waar het op staat Volgens een Britse woordvoerder heb ben Macmillan en Kroesjtsjef vanoch tend een akkoord bereikt over culturele contacten tussen de twee landen. Voorts hadden zü over handelsaangelegenhe den gesproken. Volgens Britse kringen heeft Macmil lan er in zjjn besprekingen met de Rus sische eerste minister voortdurend de nadruk op gelegd, dat de Sovjet-Unie geen inbreuk kan maken op de rechten van de drie Westelijke mogendheden in West-Berlyn en dat een eenzijdig in grepen tot een gevaarlijke toestand kan leiden. De enige mogelijkheid om tot een overeenkomst te komen achtte de Brit se premier het openen van onderhande lingen. Volgens Reuter zyn premier Macmil lan en de Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd naar Kief vertrokken zonder Kroesjtjsef. Deze zou aan kiespijn lijden. In zijn plaats vergezellen de onder-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof en am bassadeur Malik het Britse gezelschap. Het is niet bekend of de Sovjet-premier zich te Kief bij het gezelschap zal voe gen. VOLLEYBAL Vanavond om 8 uur worden in het Gymnasium gespeeld: Dames: Argos— DRL en PW—OVC. Morgenavond te 8 uur: Heren: PW— SVC en HVL—US wijze waarop hij de aan de orde zijnde zaken weet voor te dragen en te ver dedigen, leiden steeds tot vruchtbare resultaten. Thans bestaat er nu een ongezochte gelegenheid om de heer Dekker dank te brengen voor alles wat hij in het be lang van de Warmondse gemeenschap heeft gedaan. Daartoe zal de heer Dek ker. op verzoek, op dinsdag 3 maart a.s. van 8.30 tot 9.30 uur nam. recipieren in Hotel de Stad Rome. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor over te gaan tot het stich ten van eeti fonds voor bijzondere doel einden ten algemene nutte. Er zijn nl. investeringen, waaj-voor niet gemakkelijk dekkingsmiddelen te vinden zijn, bijv. uitgaven voor objecten als hoofd- en verbindingsstraten, parken, sportaccom modaties en speeltuinen. De voeding van het fonds denken B. en W. zich door in de kostprijs van te verkopen gronden een opslag te calcu leren, B. en W. hadden gedacht deze toeslag vast te stellen op f. 2,per m2. maar de commissie voor de gerooente- begroting is tegen deze fixatie. Nu zal per geval de toeslag bepaald worden. SUBSIDIES M.O.B.'s Drie Medisch Opvoedkundige Bureaus hebben om subsidie gevraagd. Het Leid se Neutrale M.O.B. vraagt een vast be drag van f. 25,-f 30% van de perso neelslasten per onderzocht geval tot een maximum van 30% van de netto ex ploitatielasten d.i. ongeveer f 110 per geval. Het R.-K. M.O.B. „St.-Willibald" te Den Haag vraagt f. 48,— k f. 50,— per geval. Het R.-K. M.O.B. te Leiden heeft een afwijkende subsidieregeling ontworpen. Het maximumbedrag wordt gesteld op 30% van de netto exploitatielasten, maar niet naar verhouding van de aantallen patiënten vastgesteld, maar via een puntensysteem, gebaseerd op de toege paste behandelingen, over de subsidië rende gemeenten omgeslagen. Bovendien zal het R.-K. M.O.B. aan een vertrouwensman van de gemeente mededeling doen van iedere patient die zich meldt alvorens tot behandeling over te gaan Deze vertrouwensman moet bij voorkeur de gemeentearts zijn. De ta rieven van dit M.O.B. variëren van f. 2,50 tot f- 130.—. AAN- EN VERKOOP GRONDEN Aan de heer D. Mulder, Molenlaan 43. zal verkocht worden een perceel grond ter uitbreiding van zijn jachtwerf tegen de prijs van f. 4,15 per m2 land en f. 0,20 per m2 water. Bovendien zal van de heer Mulder overgenomen worden het onverharde gedeelte van de Papelaan voor de prijs van f. 1, Voor verbreding van de Papelaan zal de gemeente overnemen een strook grond ter grontte van 18 m2. De gemeente zal een nieuwe erfafscheiding maken en bovendien een bijdrage van f. 475,ver lenen in de kosten van vervanging van de achtererfafscheiding en reconstruc tie van de voortuin van perceel Papelaan 51. In september 1957 heeft de gemeente raad voor de restauratie van het inrij- hek van „Nieuw-Voordorp" een subsidie van f. 529,50 (15% van de geraamde kosten) toegezegd, de werkelijke restau ratiekosten bleken hoger. Nu wordf een extra subsidie gevraagd van f. 215,63. Geraamde kosten f. 3550; werkelijke kosten f. 4967,51. VERHOOGDE UITKERING Het werkelijke tekort van de begro ting 1959 is inmiddels gestegen tot f. 213.751,(oorspronkelijk f. 146.657, Aangezien de mogelijkheden tot ver hoging van de uitkeringen van Rijkswege niet veel perspectief bieden voor ophef fing van het tekort op de gewone dienst, dient naar de mening van B. en W. van de gelegenheid tot aanvragen van een subjectieve verhoging van het basis be drag der algemene uitkering gebruik te worden gemaakt. B. en W. vragen de raad een krediet van f. 16.480 voor de aanleg van een ge deelte van de Papelaan Het is nl. ge wenst gebleken de nieuwe weg tussen de Oranjekade en de spoorwegovergang Papelaan door te trekken tot het bouw terrein van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en Motorrijwielbedrijf. Deze stichting gaat ten zuiden van de Pape laan nl. een gebouw stichten voor kan toren en opleiding. De kosten van aanleg* weg worden ge_ raamd op f. J4.180,voor aanleg brandkranen en openbare verlichting f. 1300,voor openbare beplanting f. 1000.— SCHOOLTUINTJES De Vlietschool zal schooltuintjes krij gen in de onmiddellijke nabijheid van de nieuw te bouwen school; de Park school zal ze krijgen nabij de gemeente lijke kwekerij op de speelweide, de R.-K. school in de Vlietwijk krijgt ook school, tuintjes nabij de nieuwe school, de Ge- ref. school krijgt ze op het eigen school terrein. Voor één seizoen zal de Parkschool ge bruik kunnen maken van de tuintjes van de R.-K. school in de Vlietwijk terwijl ook de Vlietschool daar zal beginnen tot de eigen school klaar is. Het Ligt in de bedoeling dat op deze tuintjes door de leerlingen van de vierde klassen gewerkt zal worden. NIEUWE STRAATNAMEN B. en W. stellen de raad voor het nieuwe gedeelte van de Wijngaardenlaan tot de spoorwegovergang eveneens Wijn. gaardenlaan te noemen. De Papelaan ten westen van de spoorbaan, zal, even als het Wassenaarse gedeelte Papeweg genoemd worden, als de raad daarmee akkoord gaat. De huisnummering blijft echter gehandhaafd. Het geprojecteerde „Ourieplantsoeti" in de Vlietwijk vervalt en de daar aan te leggen straat zal Raadhuislaan heten. Voorgesteld wordt om de straat pa rallel lopend met de Raadhuislaan in de wijk van het plan ..'t Kan" „Curielaan" te noemen. Op een vraag uit de raad om te be zien of er in Voorschoten plaats is voor een lyceum hebben B. en W. nu geant woord, dat het naar hun mening nog niet gerechtvaardigd is daartoe over te gaan. Het is echter niet onmogelijk, dat na een nieuwe wettelijke regeling van het voortgezet onderwijs een combinatie van een h.a.v.o.-school (nu de middel bare meisjesschool) en m.a.v.o.-school (nu ulo) mogelijk is B. en W. zullen daaraan hun aandacht blijven geven. Beneluxhandel 1958 Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Benelux uit derde landen in het jaar 1958 f21.308 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van f 19.557 miljoen naar derde landen uitvoerde. Het dek kingspercentage bedroeg 91.8 De in- en uitvoercijfers van het jaar tevoren bedroegen f 23.980 miljoen en f 19.299 miljoen; dekkingspercentage 80.5 procent. Ten opzichte van het voorafgaande jaar werd door de Benelux in 1958 der halve voor f. 2.672 miljoen (11%) min der ingevoerd. De uitvoer nam in 1958 met f258 miljoen (1% toe). BEURSOVERZICHT Markt weer lager; K.L.M. brandwillig AMSTERDAM, 26 februari. Aandelen KLM werden vanmiddag „brandwülig" op f. 123 geadviseerd tegen een slotkoers van gisteren van f. 118. De aandelen lagen in Wall Street zeer vast in de markt. In Amsterdam zijn de om zetten in dit fonds niet groot. Met de overige internationale waarden was het droevig gesteld. Hieraan waren de te leurstellende slotkoersen uit New York debet, terwyl de internationale politiek ook niet bevorderlijk was voor een haus se-stemming. De handel had niet veel te betekenen. Philips noteerde een zestal punten beneden gisteren. Unilever en Aku verloren circa 5 punten en Kon. Olies waren op f. 160.20 circa f. 2..60 beneden de vorige slotprijs.. De aandelen noteerden f. 1.50 beneden pariteit New York. Op de laagste prijzen kwam er wat steun in de markt voor de inter nationale waarden. Hier en daar kocht de arbitrage een kleinigheid voor reke ning van New York- Claims KNSM werden vanmiddag rond de f. 17.80 verhandeld, tegen de vorige dag f. 18.60 als slotprijs. Aandelen KNSM noteerden, op 145, een puntje lager. De koersen van de overige scheep vaartwaarden gaven geen veranderingen van betekenis te zien. Het voornemen van de Senembah om tot een tweede terugbetaling van f. 450 op de aandelen over te gaan, viel in een slechte markt. Niettemin waren de aandelen een punt boven de slotkoers van gisteren. Deli's waren bijna f. 3 in reactie. Amsterdam Rubbers verloren 4 en HVA's circa 2 punten. Voor de beurshandel een aanvang nam, gingen er geruchten, dat gisteren voor ruim f. 500 miljoen was ingeschre ven op de 4%% obligaties 1959 Bank voor Ned. Gemeenten. Gedurende de beurs werd officieel bekend gemaakt, dat een bedrag van f. 300 mll'Joen zal worden geaccepteerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 februari Londen 10.60%10.61%; New York 3.77A—3.77H: Montreal 3.8&H—3.89^»; Parijs 76-97%—177.07%; Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.32—90.37; Stock holm 72.98—73.03; ZÜrich 87.41—87.46; Milaan 60.88%60.88%: Kopenhagen 54.7654.81; Oslo 52.92%—52.97%; We nen 14.56y4—14.57Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.22%13.24. Advertentie glaasje! j Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIE natsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. *59 4% 100 100% Ned '58 4% 100 100% Ned '53 3% 94A 94% B Grootboek obl. 3% 81B Ned '47 3% (3) 92% 92ft Ned '51 3% 95 Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92% 92% Ned "48 3% 88% 88% Ned "54 3% 90% 89 Ned '55 I 3% 89% 89 Ned '55 II 3%90% 90% Ned. -37 3 90,1, 90 Dollarlng '47 3 gi^ 91% Investerinescert 3 0714 071» 62-64 3 964 96|! Indie A3 QS'A Q5a'. Grootboek '46 3 Ned WB 6% nv;2 11Ut ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 39% 38% Nat. Handelsbank 140 137% Ned. Handelmu205 203 Amst. Rubber 88 y4 85% H.V.A136% 130% Java Cult29 y4 29% Senembah 134% 135A Vorstenlanden12Va 11% AJC.U 276% 267% Berkel's Patent (v.) 225 224 Calvé Delft cert.450 443 Deli MU-en (Ver.) 157.80 153.30 Kon Pap v Gelder 220 216 Hoogovens eet 362 356 Mliller en Co. N. B 290 288 Ned. Kabelfabr. 331 325% Philips 524% 516» Philips pref.227 220 Unilever 459% 454.4 Wilton Feyenoord 199 197 Biliton 2de r 220 215 Dordtse Olie gew 702 y4 703 Kon Petr (f 20.— 163 161 Idem (50 e f.20.— 162.85 159.95 Holl Amer HJn 146 1451; Java China Paket 135% 134% KLM 118 122 Kon Ned Stmv MIJ 74574511 Kon Paket Mij 132i/2 131 Stoomvaart Mij Ned 159 155U Nievelt Goudr eert 120%' 122% v Ommeren eert <y>7 222 Kon Rott Lloyd 13gI/ }40 Ned Scheepv Unie 132% 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 94% 95 R'dam '52-1 (4%) 99 idem '37 I-III (3%) 93% 94 idem '38-1 (3%) 93% 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N W. B. '52 (4%) 97% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98 97 A'dam '51 2% 91% 90 A'dam '56 I 2% 85% 85y4 A'dam'56 U 2% 98 97% Eindhoven '54 2% 83 82% Enschede -54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 94 95% Idem n 2% 94% R'dam '52 12% 92% 92% Idem n 2% 97% 97% Idem '57 2% 104% 104% Utrecht '52 2% 93 Z.-Holl. 1957 2% 101 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 396 394 Amst. Bank 266% 264% H.BU eert 220% 217% Rott Bank 232 230 Twentsche Bank 225 224% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 292 296 Borneo Sum. H. Mij. 60 Ned. G. en Sp. fabr. 256 266 Kon. Ned. Grofsm. 131 131 Internatio107% 107% Rott. Droogdok Ml). 598 598 Sikkens Lakfabr. '53 495 495 Tieleman en Dros 8% Ned MU Walv.vrt. 82 80% Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 11 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 3OH 31 Intern. Nickel92% 92% Anaconda 71% 71 tV Bethlehem Steel53% 53 Cities Service 59L 58% General Motors 47% 46% Kennecott115 113y4 Republic Steel 72% 71 Shell Oil 78% 78% Union Pacific 37 36% Un States Steel 93% 92%exd. Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 25/2 Edelmet Kon AA 60L Pref w.a idem 68 68 Electrolas B 315 316 Holl Constructie 335 335 Ing our v BouwnUv 172 171 ld dlv 1958 164% 163 Int Kunststoft Ind 49 47 Leldsche Wolsplnn 263% 259% Ver Touwfabrteken 218% 218% Wernink's Betonm 118 117% Van WUk Tetlel 67%L 65 Zaalberg 106 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11