Marokko en Tunesië pogen Parijs weer tot vredesoverleg te brengen Mijnraad geeft uiting aan grote bezorgdheid WEERBERICHT Tenminste vier tekenen van een zekere toenadering aan beide zijden van Middellandse Zee STAKING IN DE BORINAGE VOLGENDE WEEK TEN EINDE SOLA inruilcampagne 14 dagen verlengd Telegram aan minister Zijlstra Golf van joodse emigranten dit jaar uit Roemenië naar Israël 97ste jaargang ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 No. 29677 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; t 0.59 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Contact met de Algerijnse rebellen? (Van onze correspondent in Parijs) Zowel uit Tunis als uit Rabat, de hoofdsteden van Tunesië en Marokko, wordt opnieuw pressie op Parijs uitgeoefend om vredes onderhandelingen met de Algerijnse nationalisten te openen. En wanneer de politieke verhoudingen in Frankrijk overleg met de Alge rijnse rebellen zeker nog niet bevorderen, dan zijn er niettemin tekenen dat generaal De Gaulle persoonlijk iedere redelijke mogelijkheid om een einde aan de oorlog te maken wel met beide handen aan zal grijpen. ,Alleen om het geld,' zeggen ultra's' De tekenen van een zekere ontdooiing aan beide zijden van de Middellandse Zee kunnen als volgt worden samen gevat: a) de Marokkaanse Koning heeft zich donderdag naar Corsica begeven in ge zelschap van een Franse onder-officier, die sinds geruime tijd vermist werd en die door de persoonlijke bemiddeling van Mohammed V uit de handen van het zogenaamde „Marokkaanse Bevrij dingsleger" was. bevrijd; b) op Corisca was een persoonlijke afgezant van generaal De Gaulle aan wezig om de Marokkaanse Koning voor dit menslievend gebaar uit naam van Frankrijk te bedanken; c) president Habib Bourguiba van Tu- Macmillan is naar Moskou vertrokken De Britse premier Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd zijn gisteren de gasten ge weest van Koningin Elizabeth om te spreken over hun aanstaande reis naar Moskou. Zij zijn vanochtend om negen uur met een straalvliegtuig van het type „Cornet 4" van London Airport vertrokken. Om drie uur vanmiddag werd het gezelschap te Moskou verwacht. Het bezoek aan de Sovjet-Unie zal tot 3 maart duren. Macmillan heeft ondanks een ver koudheid zijn activiteit de laatste dagen niet verminderd. Gisteren onderhield hij zich langdurig met de minister van Binnenlandse Zaken Butler, die hem de komende weken zal vervangen. Macmillan zal zijn Russische collega, Kroesjtsjef, enkele malen ontmoeten. De Britse ministers 'blijven tot don derdag in de Russische hoofdstad. Ver volgens zullen zij bezoeken brengen aan Kief en Leningrad. In de laatstgenoem de stad zullen zij de atoomijsbreker „Le nin" bezichtigen. Verwacht wordt dat Macmillan in Moskou een persconferentie en een toe spraak voor de televisie zal houden. Waarnemers in Londen hebben erop gewezen, dat ook de economische aspec ten van de besprekingen niet uit het oog mogen worden verloren. In dit verband wordt vooral gewezen op het door de Engelse pers aan Mac millan toegeschreven plan om met de Sovjet-Unie een vijfjarig handelsver drag te sluiten ter waarde van 1.200 mil joen pond sterling. Een handelsverdrag met de Sovjet- Unie, zo zegt men in genoemde kringen, zou de weg kunnen openen tot uitbrei ding van het handelsverkeer tussen het Verenigd Koninkrijk en de andere Oost- europese landen. Een dergelijke moge lijkheid zou niet alleen de regering in Londen, maar ook alle andere belang hebbende regeringen welkom zijn, aldus meent men in Russische kringen. Communistische „doop" in Tsjecho-Slowakije In Tsjecho-Slowakije wil men de christelijke doop vervangen door een communistische. In Usti Nad Orlici (Oost-Bohemen) heeft men het initia tief hiertoe genomen. Tijdens deze communistische doop plechtigheid spreekt de burgemeester van de plaats, waar de ouders van de dopeling wonen, een korte rede uit, ter wijl een organist een Russisch wiegelied speelt. Daarna dragen leden van de communistische jeugdvereniging een kort gedicht voor. De plechtigheid eindigt dan met aanbieding van een bos bloe men aan de ouders. Vrij veel bewolking De Bilt vermeldt van heden- tot mor genavond: De komende 24 uur blijft ons land in het overgangsgebied tussen de zachtere Oceaanlucht en de koudere po laire lucht met vrij veel bewolking. De temperaturen zullen over het algemeen niet veel veranderen, waarbij het even als vandaag in het zuiden van het land iets zachter zal zijn dan in de noorde lijke provincies. (Opgemaakt te 10 uur) 22 FEBRUARI. Zon op: 7.43 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 17.25 uur; onder: 6.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.42 en 14.55 u. Laagwater te 10.42 en 23.03 uur. (23/2 hoogwater te 3.22 en 15.33 uur, laagwater te 11.24 en 23.45 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en en een Bijvoegsel nesië heeft in een interview met „France Soir" te kennen gegeven dat hij de wei gering van de Algerijnse rebellen-rege ring op uitnodiging van generaal De Gaulle naar Parijs te komen, als een domheid beschouwt, want generaal De Gaulle is, zo onderstreepte Bourguiba, de enige Fransman, die de vrede in Al gerije kan herstellen; d) het Algerijnse Bevrijdingsfront heeft opnieuw een zestal Franse krijgs gevangenen losgelaten, die gisteren in Parijs zijn aangekomen. Zij verklaarden zich over hun behandeling in de Alge rijnse kampen niet te willen beklagen. Voor het moment kan uit bovenge noemde symptomen misschien nog geen overmatig grote dosis optimisme worden geput. Bovendien zal men er goed aan doen de weerstand van sterke nationa listische en militaire kringen in Frank rijk, die hun huidige machtspositie juist aan de Algerijnse oorlog ontlenen, voor al niet te onderschatten. Reeds nu pogen sommige Franse kranten de Ma rokkaanse Koning en het Tunesische staatshoofd in een verdacht daglicht te stellen door er op te wijzen dat zij Frankrijks financiële steun op het ogen blik zo nodig hebben en alleen daarom Mevr. Biddle stierf natuurlijke dood Deskundigen van de Parijse politie hebben meegedeeld, dat de rijke Ameri kaanse erflaatster Margaret Biddle in 1956 een volkomen natuurlijke dood is gestorven. Haar dood hield dus in geen enkel opzicht verband met het ingewik kelde schandaal rond de Lacazes. De chef van de Parijse criminele brigade, Georges Clot, heeft in die geest gisteravond verslag uitgebracht aan rechter Jacques Batige, rechter van instructie in de zaak-Lacaze. Verwacht mag worden, dat de naam van mevrouw Biddle voorgoed uit deze affaire zal verdwijnen. goed blaadje willen in Parijs in een staan. Niettemin schijnt de wind weer naar een meer gematigde richting te draaien en er zijn dus nieuwe aanwijzingen dat althans de drie staatshoofden van Frankrijk, Marokko en Tunesië, al hun krachten aan willen wenden om deze ontwikkeling te bevorderen. Prins Bernhard in Brazilië Prins Bernhard heeft gisteren, in gezelschap van de Braziliaanse presi dent Kubitschek, per vliegtuig een be zoek gebracht aan de toekomstige hoofdstad van Brazilië, Brasilia. De Prins keerde gisteravond naar Rio de Janeiro terug, waar hij de Brazi liaanse minister van Buitenlandse Za ken. Negrao de Lima, een banket aan bood. De Prins gebruikte het noenmaal in het paleis van de president te Brasilia. Vervolgens bezichtigde hy de in aan bouw zijnde gebouwen in de nieuwe hoofdstad, plantte een boom in de pa leistuin en bezocht de plaats, waar de Nederlandse ambassade zal komen. Vanochtend is de Prins uit Rio de Ja neiro van Lima naar Mexico vertrokken. Vanochtend begon overleg op hoog niveau Wegversperringen opgeruimd (Van onze Brusselse correspondent) Vanochtend zijn de besprekingen tus sen de werkgevers, de socialistische en katholieke vakbonden en de vertegen woordigers van de Belgische mijnindus trie hervat. Om half elf werden de be sprekingen geschorst voor een bezoek aan de Belgische minister-president Eyskens, waarna men verder zou trach ten een oplossing voor de staking te vinden. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat het conflict in de Borinage spoedig zal worden opgelost. De regering en het bedrijfsleven zijn namelük ge wonnen voor diepgaande structuur-her- vormingen in de Belgische mijnindustrie. Sommigen hebben voorgesteld een zeer beperkt comité te vormen, waarin ver tegenwoordigers van de overkoepelende werkgeversorganisaties en de vakbonden zitting zouden hebben en de bevoegd heid zouden krygen om in de myncn belangrijke principiële, sociale of écono mische vraagstukken te regelen. Een dergelijk controle-comité heeft in de Belgische elektriciteitsindustrie goede resultaten-opgeleverd. Wat de Borinage betreft zal de regering-Eyskens absoluut niet afwijken van haar standpunt, dat de saneringsplannen, die door de Hoge Autoriteit zijn goedgekeurd, moeten wor den uitgevoerd. Echter kan overleg plaats vinden over het tijdstip van de sluiting der niet-rendabele kolenputten. De regering weerlegde een artikel, dat door de socialistische oud-minister Col- lard, burgemeester van Bergen, gisteren in de socialistische pers werd gepubli ceerd. De heer Collard verklaart name lijk, dat niet alleen de 20.000 mynwer- kers van de Borinage werkloos zullen worden, maar ook de 30.000 arbeiders, die in de kolenverwerkende industrie werken, om nog maar te zwygen, aldus Collard, van de duizenden middenstan ders, wier bestaan nauw met de kolen mijnen is verbonden. In de Borinage, al dus regeringswoordvoerders, is het so ciale probleem beperkt tot de overplaat sing naar andere werkgelegenheid van circa 6500 mynwerkers, onder wie 4000 ondergronders. Deze laatsten zullen di rect in andere mijnen kunnen gaan wer ken. De meerderheid van hen bestaat trouwens uit Italianen of Vlamingen, die niet om familiale of sociale rede nen aan de Borinage gehecht zyn. De 2500 bovengronders worden ofwel in de nieuwe bedrijven, ofwel in de openbare werken te werk gesteld. Politieke waarnemers zijn verder van oordeel, dat premier Eyskens voet bij stuk houdt en dat het vrij waarschijn lijk is dat de staking in het begin van de volgende week zal worden beëindigd. Politie-rapporten melden, dat de meeste stakers in de Borinage snel aan het werk willen. De wegversperringen, waardoor het verkeer in de Borinage dagenlang vrij wel geheel tot stilstand was gekomen, zijn opgeruimd. Er deden zich gisteren enkele kleine incidenten voor. Gendar mes hielden bij Jemappes een paar vrachtauto's met stakers aan die naar Bergen wilden. Het bleek, dat de chau- feurs niet in het bezit waren van de vereiste papieren voor personenver voer. Toen de gendarmes proces verbaal wilden opmaken, kwam het tot een woordenwisseling. Bemiddeling van en kele burgemeesters loste het probleem op. De gendarmes kregen in zoverre hun zin dat de stakers te voet hun tocht naar Bergen moesten voortzetten. Eva Bartokde bekende filmster die onlangs in ons land was voor de opnamen van de film Operatie Amsterdam", tijdens een wandeling door Milaan gefotografeerd in ge- 20% reductie bij inlevering van oude artikelen met uitzondering van keukengarnituren sluitingsdatum wordt nu 7 maart 1959 De Mynindustrieraad heeft gisteren Derhalve dringt de Raad er bij de na een spoedvergadering van byna drie uur in Heerlen met algemene stemmen besloten een telegram aan de minister van Economische Zaken te zenden, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de groeiende bezorgdheid over de ont wikkeling op de kdenmarkt. Ook het bestuur van de K.A.B. heeft een dergelyk telegram aan de minister raad gestuurd. In beide telegrammen wordt met klem aangedrongen op maat regelen teneinde te voorkomen, dat de moeilykheden van andere landen wordt afgewenteld op de Nederlandse myn- industrie, hetgeen de werkgelegenheid in deze industrie in gevaar zou brengen. De Mynindustrieraad merkt in zijn telegram op, dat de Nederlandse mijn industrie in staat was en neg is normale concurrentie tegemoet te treden. De aanbeveling van de Hoge Autori teit van 28 januari j.l. inzake de invoer beperking van kolen in Duitsland maakt normale concurrentie echter onmogelyk. minister met klem op aan, dat hij on verwijld al de maatregelen zal nemen, die mogelijk zyn om deze funeste ont wikkeling voor de mynindustrie en de mynstreek te voorkomen. Onmiddellijk De Raad verwacht, dat onmiddellyk maatregelen genomen zullen worden tegen import en verkoop van kolen in ons land tegen afbraakpryzen. Deze maatregelen zouden gebaseerd moeten zijn op artikel 57 van het K.S.G.-ver- drag, dat de Hoge Autoriteit de volgende middelen ter beschikking stelt met be trekking tot de produktie: 1. samenwerking met de regering ter regeling of beïnvloeding van het alge mene gebruik, in het bijzonder dat van de openbare diensten; 2. ingrijpen op het gebied van de pry- zen- en de handelspolitiek, zoals in het verdrag wordt voorzien. Na een grote verbouwing en een flinke onderhoudsbeurt is de Wil lem Ruys" gistermiddag uit het dok naar de Lloydkade te Rotterdam gesleept. Voordat de zon ondergaat. Zelfs de flegmatieke Britten kunnen in paniek raken. Dit is gisteren geble ken uit de nerveuze reacties op een te levisiestuk, waarin meegedeeld werd dat er een ruimteschip boven Londen was verschenen. Een huisvader belde woedend de po litie op en eiste dat de uitzending ge staakt zou worden. Zyn vrouw verwacht n.l. een baby en was hevig geschrokken door de „waarschuwing". Dit was niet de enige reactie. De po litie kreeg kort na elkaar verscheidene telefoontjes van opgewonden mensen. Later kreeg een persbureau de vol gende beschrijving van het geval: „Het stuk begon onverwacht met de mede deling van de premier, dat er een ruim teschip boven Londen verschenen was, dat op het punt stond om bommen te werpen. Onmiddellyk daarna verscheen op het televisiescherm het beeld van een satelliet die roerloos boven Londen hing". Woordvoerders van de televisie hebben later geschrokken kijkers hun verontschuldigingen aangeboden. Het stuk was getiteld „Voordat de zon on dergaat". Onderhoud Bentinck Ormsby-Gore De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, heeft gisteren de Britse minister van Staat, verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, Ormstoy-Gore, bezocht voor een onder houd over het komende bezoek van de Britse premier. Macmillan, aan Moskou. Volgens Nederlandse kringen heeft baron Bentinck ook gesproken over de overeenkomst betreffende Cyprus. zeischap van haar verloofde, de In dische prins Shiv. Nationalisatie vertraagd? Volgens Nederlandse zakenkringen in Djakarta zou Indonesië overwegen de actie tot nationalisatie van de Neder landse ondernemingen, die de afgelopen 15 maanden zyn „overgenomen" te ver tragen. Dit zou ten doel hebben de verdere werkzaamheden van deze winst gevende ondernemingen te verzekeren, in het byzonder van de vier grote Ne derlandse firma's Lindeteves, Borsumy, Jacoberg en Internatio. De Indonesische autoriteiten zouden van plan zijn „geleidelyk" te beginnen met de nationalisatie van deze vieï grote handels firma's, die vele internationale relaties hebben. Zij zouden villen trach ten na zich deze internationale relatie» eigen te hebben gemaakt de werkzaam heden van deze Nederlandse firma's voort te zetten. Totdat echter de «grote vier" formeel zijn genationaliseera zul len alle in het buitenland gemaaikte win sten door de hoofdkantoren in Neder land worden geincasseerd. In Neder landse kringen zeide men, dat het een vraag blijft in hoeverre de Indonesische autoriteiten zullen slagen om by hun plannen tot nationalisatie alles te win nen en niets te verliezen. Inmiddels ver neemt AFP, dat ook alle werkzaamhe den van de Nederlandse firma's Miran- dole en Voute, Geo Wehrey en Hage- meyer op duzelfde wyze als van de „grote vier" zullen worden overgenomen. Dit zou de volgende week gebeuren. Arabische landen zijn sterk verontrust Een hoofdambtenaar van het Joodse Agentschap (Jewish Agency) in Genève verklaarde gisteren, dat dit jaar wel licht 80 tot 100.000 joden uit Roemenië naar Israël zullen reizen. Hy hoopte dat deze beweging zich tot andere Oost- europese landen zou uitbreiden. De Roe meense joden die reeds in het ontvangst centrum in Wenen zyn aangekomen, hebben slechts 70 kg. bagage by zich. Zy mochten geen geld meenemen. Volgens de Jordaanse pers zal de re gering van Jordanië de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, dringend verzoeken aandacht te schenken aan hetgeen zij beschryft als de „gevaarlyke uitwerking van de immigratie van joden in Israël op de toestand in het Midden-Oosten". Volgens de Jordaanse dagbladen be schouwt Jordanië de pogingen van Is raël om joden uit Oost-Europa „met behulp van het internationale commu nisme" in Israël te doen immigreren, als een „rechtstreekse aanvalsdaad". Geen sprake van expansie, zegt premier Ben Goerion De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de Verenigde Naties de op lossing van het Cyprische vraagstuk als wegwyzer voor een oplossing van het Arabisch-Israëlische geschil zouden moeten beschouwen. Duidelijk was zyns inziens aangetoond dat geschillen goed door rechtstreeks onderhandelen kun nen worden opgelost. Wat hem aanging was hy nog steeds bereid president Nasser op elk gewenst tydstip te ont moeten. Met verontwaardiging wees Ben Goe rion aantijgingen van de hand dat de huidige golf van immigranten voor Is raëlisch expansionisme zou dienen. Ge vraagd waarom Roemenië vele Roe meense joden laat emigreren, ant woordde de premier te vermoeden, dat de reden een menselijke achtergrond heeft, gezien het feit dat vele Roemeen se joden omstreeks 1940 naar Palestina kwamen en Israël herhaaldelijk verzocht heeft om hereniging van de gezinnen en families (vrijdag zyn 800 Roemeense joden uit Napels naar Israël vertrok ken). Het joodse bureau voor Palestina in Wenen verklaarde gisteren, dat er via Wenen een constante stroom joodse emigranten uit Oosteuropese landen naar Israël is getrokken. Voor het groot ste deel kwamen deze joden uit Roeme nië en Polen. In de afgelopen twee jaar zyn circa 45.000 mensen uit deze landen geëmigreerd. M enhoopt. dat er circa 100.000 dit jaar via Wenen naar Israël zuDen gaan, zo zei een ambtenaar van dit bureau. De Jordaanse minister van Voorlich ting, Munim Rifai, heeft er gisteren by alle Arabische staten op aangedrongen zo spoedig mogelyk een „krachtig en eensgezind standpunt in te nemen, om aan dit gevaar het hoofd te bieden". Vertegenwoordigers der Palestynse vluchtelingen hebben Koning Hoessein telegrafisch verzocht om van zyn ko mende bezoeken aan Europa en de Ver enigde Staten gebruik te maken om „hen, die door de Zionistische propa ganda misleid zyn, de ware facetten van het Palestynse vraagstuk te openbaren". Zij verzochten de Koning ook het ge hele vraagstuk van de Joodse immigra tie in Israël ter sprake te brengen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1