Parasitologie na jaren „inwoning in fraai eigen laboratorium Laatste nieuws Voordeel van symbioseblijft VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 Hedenmiddag opening T> Hedenmiddag vond de officiële opening plaats van het Parasitolo- gisch Laboratorium, de nieuwbouw aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde aan het Rapenburg, voor welke nieuwbouw nog geen jaar geleden, in mei 1958 de „eerste" steen werd gelegd. De parasito logie heeft hiermede voor het eerst een zelfstandige huisvesting gekregen, nadat deze wetenschapstak voordien onderdeel en later gast was van tropische hygiëne. Deze nieuwe huisvesting is als gezegd aangebouwd aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde, Rapenburg 33, en wel tussen dit instituut en de Doelengracht langs de kazerne. Op dit betrekkelijk kleine opper vlak is door woekeren met de ruimte een bijzonder aantrekkelijk labo ratorium tot stand gekomen, dat voldoet aan de bestaande weten schappelijke behoeften en de parasitologie ontwikkelingsmogelijkheden biedt waarschijnlijk tot het moment, dat ook de hier gevestigde medische centra in geheel nieuwe laboratoria in de uitbreiding van het complex van het Academisch Ziekenhuis een plaats zullen verkrijgen. Groei naar apart' specialisme Zoals met zoveel specialismen is ook de parasitologie tot zelfstandigheid ge groeid uit een oorspronkelijk status van afdeling. De in 1914 opgerichte Vereni ging Instituut voor Tropische Genees kunde Rotterdam-Leiden vestigde in Leiden in Rapenburg 33 indertijd een wetenschappelijk instituut, dat nauw sa menwerkte enerzijds met de Universiteit en anderzijds met een ziekenhuis in Rot terdam, waar men (als havenstad) veel in contact kwam met tropische ziekten. Bij de studie van die ziekten en bij de opleiding van artsen voor de tropen een van de belangrijkste doelstellingen van het instituut nam de parasitologie uiteraard een belangrijke plaats in. In de twintiger jaren werd dr. P. H. van Thiel aan het instituut verbonden voor de behartiging van de belangen der parasitologie. Vele jaren heeft dr. Van Thiel als conservator aan dit instituut gewerkt. Zijn positie veranderde van medewerker aan tot gast in het insti tuut, toen in 1947 zijn benoeming tot bui tengewoon hoogleraar volgde. De para sitologie werd daarmede een apart spe cialisme, waarvoor geen eigen behuizing bestond. In 1955 werd deze leerstoel in een gewone leerstoel omgezet. Vruchtbare band Natuurlijk is inwoning evengoed als in gewone betekenis ook voor een we tenschap geen ideale toestand. Ondanks alle bezwaren, die er aan deze inwoning van de parasitologie verbonden waren kon men echter toch van een bijzonder geslaagde symbiose spreken. Parasito logie en tropische hygiëne hebben zeer vele aanrakingsvlakken en overlappen elkaar ook op belangrijke terreinen. Een nauwe verbondenheid voor deze weten schappen is dan ook alleen maar vrucht baar en ook in de nieuwe toestand kan nog van symbiose worden gesproken. Toch moest er dringend verbetering komen. Wie de vertrekken ziet (zeven grote en kleine bij alkaar) waarin de parasitologie tot dusver gehuisvest was, kan zich nauwelijks voorstellen dat daar nog op doeitreffende wijze kon worden gewerkt. Deze situatie was ook zo over tuigend onhoudbaar, dat curatoren, toen zij er eenmaal kennis van genomen had den, niet hebben geaarzeld om een snel le oplossing te bevorderen. Het heeft uiteraard wel enige jaren geduurd, maar wie het (noodgedwongen) lage tempo van universitaire bouw kent zegt het toch wel boekdelen, dat de allereerste plannen dateren van 1951, dat in 1956 de nieuwbouwplannen van Rijksgebouwendienst gereed waren, dat in oktober 1957 een begin met de bouw werd gemaakt, in mei 1958 de eerste steen werd gelegd en vandaag de nieuw bouw kon worden geopend. Terwijl de parasitologie in de oude situatie over zeven verspreid liggende en niet doeltreffende vertrekken beschikte, is deze wetenschap thans in de nieuwe behuizing in 17 vertrekken onderge bracht met een ruim dubbel zo groot oppervlak en bovendien zeer doelmatig geconcentreerd gerangschikt. Deze nieuwbouw van twee lagen met een zol derverdieping is opgetrokken achter het Rapenburgpand tot de Doelengracht, waarbij ook nog een bestaande vleugel met een verdieping werd verhoogd. Grote mogelijkheden Het reeds lopende onderzoek op para- sitologisch gebied kan door deze betere huisvesting veel beter worden voortge zet, terwijl voorts nieuwe onderzoekin gen ter hand kunnen worden genomen. Zo is er nu ook 'n afdeling ingericht voor de schistozomiasis, een tropenziekte, die veelvuldig voorkomt in Suriname en ook Afrika, waarop de belangstelling van de parasitologie zich steeds meer gaat rich ten. Belangrijk in dit verband is de in richting van een kweekafdeling voor slakken. Hiervoor is een helmintolocg, dr. Bruijning, die jaren in Suriname heeft gewerkt, aangetrokken. Een bij zonder mooie afdeling met moderne apparatuur is voorts ingericht voor het muskietenonderzcek. geleid door dr. J. J. Laarman, die lange tijd in Belgisch Kongo heeft gewerkt. Deze experimen tele afdeling omvat onder meer appara tuur voor de studie van de reuk-oriën tatie door muskieten. Door de verhui zing is voorts de afdeling toxoplasmosis aanzienlijk verbeterd. Deze afdeling is thans het pronkstuk van het laborato rium. De ruimte is voorts beschikbaar voor een afdeling insecticiden, doch het wachten is nog op de mogelijkheid, hier voor een functionaris aan te stellen. Het nieuwe laboratorium gezien van het terrein van de Doelen kazerne a[. (Foto L.D./Van Vliet) Belangrijke verbeteringen zijn aange bracht in de technische apparatuur, zo als de inrichting van de balanskamer, de microfotografie etc. Niet te ver zien Bij een bezoek aan het nieuwe labora torium krijgt men een beeld, hoezeer met de betrekkelijk geringe ruimte op het terrein gewoekerd is. Daardoor is een laboratorium ontstaan, dat voldoet aan de behoeften van het moment en de naaste toekomst. Veel verder dan de naast toekomst moest men ook niet kijken bij de op zet van de plannen, want zoals be kend ligt het in het voornemen, alle medische instituten mettertijd te ves tigen bjj het huidige Academisch Zie kenhuis. In zeker opzicht heeft het nieuwe laboratorium dus een tijdelijk karakter. Het jarental -van die tijdelijkheid zal echter ongetwijfeld royaal met twee cijfers moeten worden geschreven, zodat men terecht in bouwtechnisch opzicht een permanent gebouw heeft doen ver rijzen. Het kan, ook wanneer parasitolo gie en tropische hygiëne mettertijd ver huizen naar het medische complex, zeker nog zijn voortreffelijke diensten cp ander universitair terrein kunnen bewijzen, b.v. voor de alphafaculteiten, die men zich meer in de omgeving van het Academiegebouw geconcentreerd denkt. Ind. grondwet 1945 wordt van kracht Premier Djoeanda van Indonesië heeft vandaag in Djakarta medegedeeld, dat de regering besloten heeft de revo lutionaire grondwet van 1945 te herstel len. Verwacht wordt, dat dit besluit een einde zal maken aan het geschil over Soekarno's opvatting over de geleide democratie, dat twee jaar heeft geduurd. Djoeanda deed de mededeling na een onderhoud met Soekarno in het paleis in Djakarta. Volgens de grondwet van 1945 wordt het land bestuurd via presi dentiële decreten. In Djakarta wordt vernomen, dat president Soekarno van avond in D.iocja een grote redevoe ring zou houden. Lokvogeltje Nemafi keert 10% dividend uit In het heden verschenen jaarverslag over 1958 van de N.V. Nederlandse Maatschappij tot Financiering van Huurkooptransacties „NEMAFI" alhier, welke maatschappij op 1 maart a.s. vijf jaar bestaat, wordt een overzicht ge geven van de sinds de oprichting ge boekte resultaten. Hieruit blijkt, dat de omzet ieder jaar hoger is geworden. Hoewel tot dusver hoofdzakelijk objecten, liggende in de consumptieve sfeer werden gefinan cierd, zoals complete woninginrichtin gen, radio's, televisietoestellen, brom fietsen, wasmachines e.d. en vrijwel geen automobielen, tractoren, motorrijwielen, scooters, draglines, industriemachines e.d., was het debi'teurensaldo, dat aan het eind van het eerste boekjaar f. 653.508,bedroeg, per 31 december 1958 gestegen tot f. 2.733.686,— De winst vóór afschrijvingen en ven nootschapsbelasting is hoger dan in 1957 en bedraagt f. 147.454,30. De directie stelt voor aan de alge mene reserve f. 15.000,toe te voegen en aan aandeelhouders een dividend van 10% uit te keren. Op het debiteurensaldo zijn de nood zakelijk geachte afschrijvingen toege past, terwijl de debiteuren-portefeuille op conservatieve wijze is gewaardeerd. Sinds de oprichting der vennootschap zijn de volgende dividenden uitgekeerd: 1954 5% (over 10 maanden, 1955 9%, 1956 8%, 1957 8% en 1958 10%. Om trent de verdere ontwikkeling blijft de directie hoopvol gestemd. Bij bechikking van de minister van O.. K. en W. is de heer D. Hartog, direc teur van de Leidse Ambachtsschool, be noemd tot lid van de Commissie Leer lingstelsel. LEIDERDORP VOLKSWAGEN IN DE BERM Gistermiddag omstreeks 2 uur had op de Rijksweg 4A een ongeval plaats, waarbij een volkswagen uit de richting Rotterdam nabij het viaduct Erikalaan de berm inreed. De wagen kwam tegen het hek van het viaduct tot stilstand en liep daarbij zware schade op. De be stuurder werd niet gewond. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Uitslagen onderlinge competitie van de Schaakvereniging „Voorschoten": Groep I: WaasdorpSluiter 01; Sluiter—Maarsen 01. Groep II: Braggaar sr.—Van Rens- wouw 10; P SegaarM. Segaar %-%; v. d. Kooy—M. Segaar 10; Maat Kooi V2Van Renswouwv. d. Werf 0—1. Groep III: v. d. WerfR. Vermet 01; N. SegaarBraggaar sr. Vu. Groep IV: v. d. MareiGrobben 10; KouwenhovenAnker 10; Honsbeek— Kuneken 01; GrobbenAnker 10; KouwenhovenKuneke 01. Groep V: v. d. WielNoort 01; Boe keiv. d. Burg 10: Ewijkv. d. Akker V2: v. d. Geerv. d. Akker 01; v. d. BurgNNoort 10 DE VLAG IN TOP Gistermiddag om 3 uur is de vlag in top gegaan bij de bouw van de wonin gen in het Plan „Het kan". De heer De Graaff spoorde de werklieden aan hun uiterste best te doen goed werk te leve ren. De gemeentesecretaris, de heer J. de Bree, hees de vlag. WASSENAAR Mr. B. W. Biesheuvel sprak voor A.R. Kiesvereniging Op uitnodiging van de AR kiesvereni ging Wassenaar-Dorp heeft gisteravond in de achterzaal van het Dorpscentrum mr. B. W. Biesheuvel een verkiezings toespraak gehouden. Na een inleidend woord door de voorzitter, de heer W. J. Valkenburg, die enkele punten uit het program van actie van de AR Partij be sprak, kreeg de heer Biesheuvel het woord. Spreker merkte op, dat in ons land na 1945 de praktische kant van de politiek de meeste belangstelling gekregen heeft. Dikwijls wordt echter vergeten, dat er ook een ideële kant is en dat dfe begin selen het fundament vormen voor ieder politiek huis. Spreker noemde enkele AR beginselen: ..uit God, door God en tot God zijn alle dingen" en „de over heid regeert bij de gratie Gods". Deze beginselen zijn onveranderd gebleven sedert de oprichting van de partij in 1880. Er zijn bU de laatste verkiezingen, zo merkte spreker op, verschillende men sen de AR Partij ontrouw geworden en overgegaan naar de VVD in de mening, dat zij daardoor het socialisme bete*- zouden kunnen bestrijden. Mr. Biesheu vel nam achtereenvolgens de beginsel programma's van VVD en PvdA onde de loep. De VVD heeft het vroegere ir dividuele liberalisme verworpen, acl anderzijds ook een te grote staatsmaci onaanvaardbaar en koorddanst nu a het ware tussen deze twee verwerpelijl zaken door. De PvdA heeft het vroeger socialistische beginsel van de haat en de klassenstrijd volledig prijsgegeven. Wat de praktische politiek betreft sprak mr. Biesheuvel over de verbete ringen op sociaal gebied, die sedert 1945 in ons land zijn ingevoerd. Dit is niet zoals zo graag door de PvdA gesteld wordt, aan de na-oorlogse socialistische ministers te danken. De grondslagen voor dit beleid werden reeds voor 1940 gelegd. Het gaat. zo besloot mr. Biesheuvel, op 12 maart niet om de vraag of er een be houdende of een vooruitstrevende poli tiek gevoerd zal worden op sociaal-eco nomisch terrein. Het gaat om een keuze voor een principiële grondslag: christe lijk of liberaal of socialistisch. Er was na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M. C„ dr van B. C D Vocrham en J. A. M. van Kuijen, Patricia Een 20-jarige machinist van de grote vaart is in Amsterdam het slachtoffer van een lokvogel geworden: een naar schatting 18-,iarig meisje, dat hü daags tevoren in de stad had ontmoet en met wie hy een afspraak had ge maakt naar de bioscoop te gaan. Het tweetal wandelde gisteravond van het Leidseplein naar de Dam. De zeeman gaf het meisje zyn polshorloge, dat zij wilde bekijken om te zien wat voor merk het was. Intussen vertelde ze dat ze juist uit een inrichting was weg gelopen en dat ze nog niet gegeten had. Prompt haalde de machinist zijn porte feuille voor de dag en gaf haar een rijksdaalder. De zaak was voortreffelijk georgani seerd. Het paar had juist de Dam bereikt, toen een auto met twee mannen voorbij kwam ryden, die even stil hield. Een man cpende het portier, het meisje griste de zeeman zyn portefeuille uit de hand, trok hem de sjaal van de hals en met het horloge nog steeds in haar andere hand sprong zij lenig de auto in, die daarop snel richting Raadhuisstraat verdween. De machinist nam het kenteken op en rende naar de politie. Meteen werd nagegaan aan wie het nummer toebe hoorde, doch alras bleek, dat de auto van een vals nummerbord voorzien was. Toch slaagde de radio-autodienst erin de bewuste wagen later op de avond te vinden. De chauffeur verklaarde inder daad een man en een meisje te hebben vervoerd. De man was een 35-jarige koopman, die men op aanwijzing van de chauffeur in een hotel aan de Regu liersgracht oppikte. Vanmiddag was het lokvogeltje neg niet gevonden. De portefeuille van de zeeman bevatte slechts drie rijksdaalders Minderjarig meisje werd geschaakt De Rotterdamse politie heeft een 26- jarige schilder aangehouden, omdat hij een 19-jarig minderjarig meisje, dat sinds 18 oktober spoorloos verdwenen was, aan he ouderlijk gezag zou hebben onttrokken. Het onderzoek resulteerde in een in val in Delft. Het meisje kwam voor de dag na vier maanden onder water te zijn geweest. Later op de dag werd ook de schilder aangehouden, die tenslotte zijn aandeel in de affaire heeft bekend. In haar tas werd een grote hoeveel heid suikerzakjes aangetroffen en aan de hand hiervan werden de uitstapjes met de schilder gereconstrueerd. Toen zij op 18 oktober na haar werk onder dook, was zij naar Den Haag gegaan, waar zij een gedaanteverwisseling on derging. Heur haar werd zwart geverfd en in een „rattekopje" veranderd. De volgende dag kwam zij terug naar Rot terdam. De schilder bracht haar toen bij kennissen in Delft, die, toen zij ach ter de waarheid kwamen, wel het meisje onderdak wilden blijven geven, maar hem 's nachts de toegang tot hun huis ontzegden. Daarop maakten zy gedu- j rende de weekeinden uitstapjes en in de verschillende hotels ging zij steeds voor zijn vrouw door. Zijn in de steek gelaten echte vrouw was op de hulp van de Dienst Van So ciale Zaken aangewezen. Ook de Delftenaren lopen kans op een strafvervolging, omdat zy een min derjarige verborgen hebben gehouden. Dame te Haarlem door gas vergiftigd (Speciale berichtgeving) In een woning aan de Ryksstraat- weg te Haarlem-Noord heeft zich vannacht een geval van gasvergifti ging voorgedaan, tengevolge waarvan de 69-jarige mevrouw M Rothuis Jansen, uit Den Helder, om het leven is gekomen. Zij was op bezoek bij een 74-jarige vriendin, 's Nachts voelde zij zich ech ter onwel worden. Zij waarschuwde haar vriendin, maar beide bejaarde vrouwen verloren even later het be wustzijn. Een 41-jarige dochter van de bewoonster van het huis, die bedlegerig is, slaagde erin door te schreeuwen de aandacht van een buurman te trekken, die samen met een agent via een bal kon, de woning binnendrong. Men vond de twee vrouwen bewusteloos op de grcnd liggen. Er hing in huis een hevige gaelucht. De inmiddels gewaarschuwde G.G.D. slaagde erin met behulp van zuurstof de 74-jarige Haarlemse weer tot bewustzijn te brengen, maar voor de vrouw uit Den Helder kwam de hulp te laat. Men vermoedt, dat het süacht- offer, die 's avonds voor het naar bed gaan. een kruik had klaargemaakt, door onbekendhe;d in de keuken een gas- kra^" - -f-* - De notariële studie Het notariële staatsexamen zal niet terstond verdwijnen. Gedurende een periode van drie Jaar na de inwerking treding van de nieuwe wettelijke bepa lingen inzake de opleiding tot het nota. riaat zal nog gelegenheid bestaan het n ouös ten overslaan vao de jaarlijks door de minister van justitie te benoemen commissie, hetzij ten overstaan van een speciale examencom missie uit de juridische faculteit. Na afloop van deze periode zal het staats examen alleen nog kunnen worden afge legd ten overstaan van een speciale examencommissie uit de juridische fa culteit L. C. M.. dr van R. T. M. van der Lugt en E J. C. M van Dooren. Aletta M., dr van T. Knijnenburg en B. M. G. Buze, Pauline M., dr van L. J. Hoogeveen en M. J A. Engles. Ondertrouwd: J G. P. van Leeuwen en D M. van den Boogert. Getrouwd: J. S Groen en C. R. Stoel man. Overleden: A. A van Horsen. 64 laar. H J D. Brandes, 64 Jaar. H. K. Barleln, 72 Jaar. VARIA Noel Coward naast Alec Guinness Noel Coward, de beroemde Britse acteur en toneelschrijver, die slechts sporadisch in films optreedt, is met regisseur Carol Roed overeengekomen, dat hij de rol van Hawthorne zal spelen I in de verfilming van Graham Greene's „Our Man in Havana". Als zodanig zal 1 hij de man zijn,' die Mr. Wormold. stof zuiger-verkoper in Cuba, aanwerft voor de Geheime Dienst. Wormold zal wor den uitgebeeld door Alec Guinness, zoals I onlangs reeds werd bekend gemaakt. Soms is de mens gierig bij het bela chelijke af. In Barcelona pikte de politie een bedelaar van de straat, omdat bedelen ook in het Spanje van Franco verboden is. Onvermij delijk moet men dan de cel in, maar de man Hernandez ging als een razende furie te keer. Hij wilde wel de nacht in het kleine vertrekjee doorbrengen, maar dan uitsluitend op zijn eigen matras, die ergens in een oud schuur lag. De politie was niet zo goed of zij moest dit slaap- attribuut halen. Men vond het maar een vies geval, zo vies zelfs, dat men de matras eerst eens goed ging ontsmetten. Toen ontdekte men ook waarom de bedelaar er zo op gestaan had, op zijn eigen spulletjes te sla pen. In de matras was namelijk het aanzienlijke bedrag van 60.000 pese ta's verborgen. Hernandez had zich wel kunnen veroorloven in het duur ste hotel te slapen. Soms gaat het dier boven de mens. Dat ondervond mevrouw Germaine Tuck, uit Londen, toen haar man een fraaie hond aanschafte. Zuiver uit liefhebberij overigens, maar toen hij met het dier enkele prijzen won, „Topman" van „Starlift" veroordeeld Het Haagse Gerechtshof heeft over eenkomstig de vordering van de procu reur-generaal het vonnis van de recht bank één jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest bevestigd tegen een 5%-jarige Amsterdammer die zoals de procureur-generaal hem noemde de „topman" was van de N.V.'s „Starlift" en ..Hydraulic Holland" te Voorburg- Leidschendam. Hy werd veroordeeld omdat hij meer malen door misbruik van gezag valsheid in geschrifte zou hebben uitgelokt en voorts omkoping en oplichting zou heb ben gepleegd. Hij is schuldig bevonden aan het mis drijf dat hij op verscheidene facturen voor aan het te Dordrecht gevestigde by- bedryf van de N.V. Kon. Ned. Vliegtuig fabriek Fokker te Amsterdam geleverde mallen en stempels voor onderdelen van Hawker Hunter straaljagers meer werkuren had laten plaatsen, hetgeen tengevolge zou hebben gehad dat Fokker tenminste f. 75.000,meer zou hebben moeten betalen. Voorts zou hy een cal culator die by Fokker werkte met bedra gen van in totaal tweeduizend gulden hebben omgekocht. Kindje door vrachtwagen te Renkum gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag werd de 3-jarige J. van der Berg wonende te Renkum, door een vrachtauto aangereden. Van nacht overleed het slachtoffer in het streekziekenhuis te Bennekom aan dc opgelopen verwondingen. Toen de bestuurder van de vracht wagen gistermiddag op de St.-Jozefweg wilde wegrijden, greep het kind zich aan de kant van de wagen vast. Ge waarschuwd door het gillen van de moeder, stopte de bestuurder onmiddel lijk en voorkwam hierdoor dat de jon gen onder het rechtervoorwiel terecht kwam. Wel werd het kind door dit wiel geraakt en liep kneuzingen aan het lin kerbeen en een zware hersenschudding op, waaraan het toch bezweken is. was meteen het hek van de dam. Toen er één hond over de drempel was, volgden er meer en weldra sto ven zes grote viervoeters door het huis. Meneer Tuck was nérgens meer; er bestonden alleen maar hon den voor hem. die aan de lopende band prijzen in de wacht sleepten. Tot hij op een dag tot de ontdek king kwam, dat zijn vrouw mitsga ders zijn vier kinderen verdwenen waren. Zij bleek bij haar moeder onderdak gevonden te hebben, zoals dat ook in mopjes en romannetjes gebruikelijk is. Meneer Tuck besefte echter no één dag. dat hij te ver ge gaan was en dat hij toch beter zijn dieren dan zijn gezin kon missen. Op de dag dat drie van de honden nog eerste prijzen veroverden, deed hij ze van de hand en zocht be rouwvol zijn vrouw op. Na een eedje: nooit-meer-een-hond-in-huis, was alles weer pais en vree. BEURSCVERZICHT K.L.M. flauw Amsterdam, 20 februari. De handel had vanmiddag, voor de laatste officiële beursdag van deze week, een kalm karakter. De hogere slotkoer- sen van New York vormden een stimu lans voor de koersen van de interna tionale waarden. Deze noteerden dan ook alle hoger, met uitzondering van aandelen KLM. De koers van dit fonds werd circa f 6.— lager getaxeerd, verge leken bij de vorige slotprys. De aande len sloten in New York één dollar lager. De scherpe koersdaling van vandaag hield verband met de voorgenomen openbare uitgifte van 17 miljoen dollar converteerbare achtergestelde obligaties ten laste van de maatschappij. Dit werd in Amsterdam ongunstig ontvangen en in de koers van de aandelen KLM ver disconteerd. De omzet was niet groot. Aandelen Philips en Unilever noteer den circa 2 punten boven gisteren.. Aku's een puntje hoger. Kon. Olies ble ven op f 169,40 ruim een gulden boven de slotkoers van de vorige dag, doch no teerden een halve gulden beneden pari teit New York. De arbitrage liet in alle internationale waarden vrijwel verstek gaan, mede in verband met het nade rende weekeinde. In de Scheepvaarthoek was de handel vrij levendig. Het dividendvoorstel van de maatschappij Nederland van 10%, waarvan desgewenst 5% in aandelen, werd door de beurs met een schouder ophalen ontvangen. Vorig Jaar werd door de maatschappij 14% in contanten uitgekeerd. De dividendverlaging was gisteren deeds in de koers van de aan delen van de maatschappij verdiscon teerd met een verlies van 9 punten. Vanmiddag vond voor deze papieren een herstel van circa 2 punten plaats. Hol- land-Amerika Lijn brokkelden verder af tot 147%, doch bij het sluiten van de beurs werd op circa 150 gehandeld. De slotkoers van gisteren bedroeg 149%. De oplopende koersen van vrijwel alle scheepvaartaandelen gedurende het beursverloop. werd veroorzaakt door dekkingsaankopen. In de Cultuursector bestond wat activiteit voor Senembah. Dit fonds boekte een koerswinst van ruim 2 punten. Amsterdam Rubbers lagen zwak in de markt' en verloren 2 punten. Deli een halve gulden hoger en HVA's vrijwel onveranderd. Staats fondsen wederom gevraagd en aan de vaste kant. Aandelen Rotterdamsch Beleggings consortium (ROBECO) werden een paar punten hoger geadviseerd op het thans algemeen bekende gunstige dividend- voorstel. Gisteren werd in deze aande len nominaal f342.000 omgezet. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 februari Londen 10.60%10.61; New York 3.77-A—3.77H: Montreal 3.87A—3.87H: Parijs 76.97%—77.07%; Brussel 7.54%— 7.55; Frankfort 90.30%—90.35%Stock holm 72.96%—73.01%; ZÜrich 87.49%— 87.54%: Milaan 60.83%—60.88%Ko penhagen 54.70%54.75%; Oslo 52.91 52.96; Wenen 14 56%—14.57%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.22%—13.24. Beurs van Amsterdam Vrydag 20 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100% Ned '58 4% 100 A 100% Ned. '53 3% 94% B 94% Grootboek obi. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 92a 92% Ned. '51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 93% B 94B Ned '56 3% 93 93 Ned '48 3% 8831 89 Ned '54 3V4 90% 90% Ned '55 I 3% 89% 89^ Ned '55 II 3V4 90190% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 92 91% Investeringscert. 3 9711 97% Ned. 62-64 3 gg?" 96% Indië '37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 001// Ned WB 6% 1Uts h2 ACTIEVE AANPF' -EN Clt. Handl.enlnd B 40% 40% Nat. Handelsbank 141 140% Ned. Handelmy 202 205 Amst. Rubber 94% 92% H.VA 137% 139 Java Cult29% 30 Senembah 133% 136% Vorstenlanden12% 12% A.K.U°83% 285% Berkel's Patent (v.) 228 222 Calvé Delft cert461 460 Dell Mü-en (Ver.) 157.10 157.30 Kon. Pap v Gelder 220 223 loogovens cet 363 364% Itiller en Co. N.B 285 283 led. Kabelfabr 339 338 hilips 528% 532% 'hilips pref 228% 227% Jnilever 464% 467% Wilton Feyenoord 199 198 Biliton 2de r 224% 223% Dordtse Olie gew. 709% 716% Kon Petr (f 20.—169 170 idem (50 a f 20.—168.25 169.55 Holl Amer lijn 149.":. 150% Java China Paket 135 135 K.L.M 119 113.20 Kon Ned Stmv Mij 154 156% Kon Paket MU 133% 133% Stoomvaart My Ned 153 159% Nievelt Goudr cert 122% 121% v Ommeren cert 223 225 Kon Rott Lloyd 141% 143 Ned Scheepv Unie 136% 136% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam '47 (3%) 3. 94 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) 98 idem '37 I-HI (3%) 94 94 idem '38-1 (3%) 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 105 id. N W. B. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 97 Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 90% 90% A'dam '50I 2% 86% 86% A'dam '56 n 2% 98% 98 Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede-'54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem n 2% 93% R'dam '52 I 2% 93 94 Idem n 2% 97 97 Idem '57 2% 104 104L Utrecht '52 2% 96 96% Z.-Holl. 7957 2% 102 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 393 398 Amst. Bank 260 259% H.B.U cert 222 222 Rott Bank 225 228 Twentsche Bank 217 217% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 295 295 Borneo Sum. H. My 63L 60 Ned G. en Sp. fabr 264 263 Kon. Ned. Grofsm. 130% 130% Interna tio106 105 Rott. Droogdok My. 600 600 Sikkens Lakfabr. '53 487% 488 Tieleman en Dros 8% 8% Ned Mij Walv.vrt. 78 78% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30H Intern Nickel91% 91% Anaconda 68ff 69A Bethlehem Steel53% 53% Cities Service 60 59% General Motors 46A 46% Kennecott106% 107% Republic Steel 69% 70 Shell Oil 78% 78% Union Pacific 37 37% Un States Steel 90% 92 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 19/2 Edelmet Kon AA 64G Pref w.a idem 68 Electrolas B 318 Holl Constructie 337 338 Ing our v Bouwnyv 168 170 ld div 1958 163 Int Kunststof! Ind 45 Leldsche Wolspinn 255L 258B Ver Touwfabriekeri 220GL 219% Wernlnk's Betonm 114% 113% Van Wijk Tetiel 71% 70% Zaalberg 106%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9