DE SCHROOTAFFAIRE BEHOORT IN HET EUROPEES PARLEMENT Snl Staalfabrieken zijn cle dupe van bedrogen valsheid in geschrifte mfiicfcci s kite r,rsK POEDERS* De Haarlemse Ziekenfondsen van een onrechtmatige daad beticht HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK eytöc#. 97ste jaargang Vrijdag 20 februari 1959 Derde blad no. 29676 Minister Zijlstra in Tweede Kamer De schrootfraude noemde minister Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer een „schoolvoorbeeld" voor een geval, waarin het Europese parlement de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap ter verantwoording dient te roepen en .liet de nationale minister, die alleen kan worden ge ïnterpelleerd in het nationale parlement over een standpunt, dat hij heeft ingenomen in de Raad van Ministers. De Hoge Autoriteit dient dus op de vingers te worden getikt door het Europese parlement. Dit zei de bewindsman in antwoord op de interpellatie van de heren Nederhorst en v. d. Goes van Naters van de P.v.d.A. over deze gerucht makende affaire. Evenals de heer Schuijt (KV?) betoogde de heer Korthals (VVD) dat het juister is in deze uitermate ingewikkelde zaak het resultaat af te wachten van het onderzoek van het Zwitserse accountantsbureau. Als lid van de commissie van het Europese parlement, die over de schrootfraude moet rapporteren, weet hij dat het onderzoek bijzonder zorgvuldig geschiedt. ambtenaar door zijn fraude heeft ver oorzaakt, komt op 10.000 15.000 gul den. Met de totale schade, veroorzaakt door de fraude ook van anderen, komt men op een hoger bedrag. Er was ook geklaagd door de heer v d. Goes van Naters, dat er niet flink was opgetreden tegen de frauderende di recteuren van de Ned. schroothandel- maatschappij, die een belastingschuld hebben van 220.000 gulden omdat zij de frauduleuze winst niet hebben opgege ven. Zij rijden nog vrij rond in dure Amerikaanse auto's. Ze kunnen ook naar het buitenland uitwijken. Zodra de fraude bekend werd, ant woordde minister Zijlstra, is direct de belastingrecherche ingeschakeld. Er is beslag gelegd op bezittingen van de di recteuren en er behoeft niet aan te worden getwijfeld, dat de belastingad ministratie direct actief zal zijn als zich in de tóekomst nieuwe verhaalsmogelijk- heden voordoen. De frauduleuze winst is gemaakt in het buitenland en daarvan zijn geen gelden overgemaakt naar Ne derland. Nederlandse schade ongeveer f. 15.000 Voor de produktie van staal volgens het Siemens-Martin-procedé is schroot onmisbaar. De KSG bemoeit zich daar om ook met de schrootvoorziening. Schroot, afkomstig uit landen buiten de KSG (derdelandenschroot) en schroot van sloopschepen, waren de laatste ja ren duurder dan schroot in de KSG- landen. Het verschil in prijs paste de KSG bij uit de vereveningskas. waarin de staalfabrieken jaarlijks hoge bedra gen storten. Van de schrootfraude zijn die staalfa brieken de dupe geworden, want door omkoping, valsheid in geschrifte en be drog, is het schroothandelaren gelukt uitkeringen te krijgen uit de vereve ningskas voor schroot, dat zgn. - maar in werkelijkheid niet - afkomstig was uit derde landen. De Nederlandse handelaar L. Worms heeft in november 1957 de schrootfraude aan het licht gebracht. Het bleek, dat een ambtenaar van het Nederlandse de partement van Economische Zaken ver klaringen afgaf, op grond waarvan in Duitsland een uitkering uit de vereve ningskas kon worden verkregen. De con trole op het departement van Economi sche Zaken was onvoldoende foeterden de heren Nederhorst en v. d. Goes van Naters, maar de minister kon hen er van overtuigen, dat de papieren, die hierbij een funeste rol gespeeld hebben, niet als een derdelandenverklaring kon den worden beschouwd. De minister ont kende echter niet. dat de stukken in Duitsland verkeerd gebruikt zijn, maar daar kan men hem niet verantwoorde lijk voor stellen. De schade Mij is voorgerekend, vertelde minister Zijlstra, dat van de totale schade door de schrootfraude twee procent ten na dele komt van de Hoogovens in IJmui- den. De schade, die de Nederlandse Eugene Black naar Caïro voor definitieve regeling De president van de Wereldbank, Eugene Black, zou vandaag naar Cairo vliegen om te trachten een spoedige definitieve regeling te verkrijgen voor de Engels-Egyptische overeenkomst, die enkele weken geleden voorlopig werd gesloten. In een te Washington uitgege ven verklaring is gisteren medegedeeld, dat Black naar Cairo zal vertrekken „in verband met zijn persoonlijke en informele tussenkomst op verzoek van regeringen van Engeland en de Ver enigde Arabische Republiek van de vorige maand". „Het is de bedoeling van de heer Black om te bewerkstelligen dat de in januari j.l. te Cairo gepara feerde overeenkomst spoedig zal worden ondertekend", aldus de mededeling. Zoals bekend is Black een voortreffe lijk onderhandelaar, aan wiens bemid deling het aanvankelijk succes van het hernieuwde Engels—Egyptisch contact te danken is. Muziek mag geen lawaai zijn vinden de Oostenrijkers „Juke-boxen" zullen tijdens het ko mende toeristenseizoen in het Oosten rijkse Bilch-Ennstal geen kans krijgen de bezoekers te verontrusten. Lawaai is geen muziek, zo vindt men in die ge meente. Misschien, zo redeneert men, zal het verblijf van buitenlandse gasten dan wat langduriger worden. Over het algemeen is in Oostenrijk in het afge lopen jaar namelijk een grotere onrust onder de reizigers, gepaard aan een steeds kleiner wordend aantal verblijfs- nachten, geconstateerd. Dus moeten de „juke-boxen" zwijgen. Met dat al is het aantal vedblijfs- naohten in het Oostenrijkse toeristen- land nog steeds stijgende. In 1958 was het 35 miljoen, waarvan 58 voor buiten landse regering <4.2 miljard schilling tegen plm. f. 14.60 per 100). De Oostenrijkers vragen zich af of dit jaar veel Fransen de kans krijgen deviezen voor een bezoek aan hun land te veroveren. Nederlanders en Engelsen verwacht men weer volop. Reeds is het aantal Engelse boekingen de helft gro ter. dan het vorige jaar om deze tijd. Zuidafrikaanse hulde voor Zwarte Riek Dr. F. E. Geldenihuys, ambassadeur van Zuid-Afrika, heeft gisteravond op het mistige Schiphol de Jordaanzange- res „Zwarte Riek" geen Oscar, maar een „Ossekar" zij het in miniatuur en vervaardigd van gips aangeboden. Dit geschiedde omdat Zwarte Rieks nieuw ste aan Zuid-Afrika gewijde grammo foonplaatje „Ossewa" samenvalt met de verkoop van de 500.000ste plaat, waarop liedjes van haar zijn opgenomen. Het lag in de bedoeling de receptie op originele wijze niet alleen op Zuid afrikaans grondgebied, doch zelfs in de lucht te houden. Maar vergeefs wachtte men gisteravond op Schiphol op de aan komst van het Zuidafrikaanse fijntoestel, dat wegens de mist naar Londen moest uitwijken. Toen het vliegtuig niet kwam. werd de plechtigheid in het Icarestaurant ge houden. De ambassadeur stak een korte rede af. waarin hij vermeldde, dat Zwarte Riek het volgend seizoen een tournee door Zuid-Afrika gaat maken. Bij het overhandigen van de Ossewagen vermeldde h4U dat dit het 19e eeuwse symbool van Zuld-Afrlka is. Geen aanleiding Het staat niet vast, vulde minister Struijcken aan, in hoeverre het vermo gen in Nederland van de frauderende directeuren, afkomstig is van misdrijf Daarom heeft (de socialistische, afgetre den) minister Samkalden geen aanlei ding gevonden de directeuren in arrest te houden. Het paspoort van de heren is niet ingetrokken omdat het Gerechtshof hen op vrije voeten had gesteld en in trekking van het paspoort kritiek op de onafhankelijke rechter zou zijn. Merkwaardig vond de heer Nederhorst het feit, dat de zoon en de voorganger van de frauderende ambtenaar in de schroothandel zijn gegaan. Hij wilde te gengaan dat ambtenaren in het vrije be drijfsleven treden in branches, waar mee zij als ambtenaar bemoeiing hebben gehad. Dat leek de heer Beernink (CHU) echter niet uitvoerbaar. Als er een alge meen verbod zou komen voor ambtena ren functies in het vrije bedrijfsleven te aanvaarden, zou het Rijk geen goede ambtenaren meer kunnen aantrekken. Kartel In het algemeen had de heer Neder horst er ook over geklaagd dat de schroothandel een gesloten beroep is. Tegen zulk een kartel zal de KSG moe ten optreden. Daarmee kon minister Zijlstra in stemmen, want in Nederland heeft hij aan het schrootkartel een einde ge maakt, maar in ieder geval stelde hij vast dat er geen verband is tussen de schrootfraude en de eventuele gesloten heid van de schroothandel. Samenvattend komt de schrootfraude hierop neer, dat schroothandelaren (en eventuele helers) de vereveningskas van de staalfabrieken hebben opgelicht voor vele miljoenen. Dat is de fout van de vereveningskas van de staalfabrieken in Erussel (het OCCF, het Office Commun des Consommateurs de Ferraille) dat onvoldoende voorschriften heeft uitgege ven voor de controle op de verevenings uitkeringen. Daarvoor is verantwoorde lijk de Hoge Autoriteit van de KSG, die zijn bevoegdheden had overgedragen aan het OCCF - De Hoge Autoriteit laat de fraude nu uitzoeken door een Zwitsers accountantsbureau, dat zijn rapporten ook stuurt aan de commissie van het Europese parlement dat over de zaak aan de leden van het Europese parle ment moet rapporteren. Het Europese parlement kan dan op grond daarvan de Hoge Autoriteit ter verantwoording roepen en eventueel de Hoge Autoriteit tot aftreden dwingen. (Advertentie) itsigheid bi en handige j>las|c HUISAPOTHEEK kroSiMBPcfrogist. )EDERS nep, Jma lorlsjpieit ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeders^08|n hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, Srarrhec, influenza, rheumatiek, koortsj^cid bij gevatte kou, periodieke pijnen uiz. enz. Veckrijgbaar in etuis met 6 froeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. :ijn KNAC VRAAGT VRIJER VERKEER IN BENELUX De K.N-A.C. heeft in een brief aan de minister van Financiën gevraagd om maatregelen, die aan de toestand, dat auto's, die in het ene Beneluxland ge registreerd zijn, niet in het andere mo gen rijden, een einde te maken. Het komt steeds vaker voor, dat za kenlieden en industriëlen uit één van de Beneluxlanden, die in de andere Benelux- landen vestigingen hebben of belangen van soortgelijke aard. Bij de steeds nau were banden op economisch gebied wordt de bedoelde bepaling die dateert uit de tijd, dat de drie landen geheel on afhankelijk hun eigen economie dreven als een ernstige belemmering onder vonden, aldus de brief van de K.N.A.C. Het zou voor een economische bedrijfs voering zeer gewenst zijn, als over en weer vrijelijk van de in de andere landen ingeschreven motorrijtuigen ge bruik kon worden gemaakt, aldus de Automobielclub Naar de mening van de K.N.A.C. kan dit thans te gemakkelijker gebeuren, omdat wederzijds de invoerrechten zijn afgeschaft. Er is nog slechts een verschil in omzetbelasting op auto's. Maar, zo zegt de K.N.A.C., het belang daarvan weegt niet op tegen de voordelen, die voor handel en industrie gelegen zijn in opheffing van de restrictie. Wegeninformatiedienst KNAC begon met drukke maand De wegeninformatiedienst van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft in zijn één maand oude be staan reeds meer dan tienduizend tele fonische inlichtingen verstrekt over de toestand van de wegen in Nederland en in de andere Westeuropese landen. Daar bij komen nog enkele duizenden infor maties, die in de late avond en in de nacht via een automatisch antwoord apparaat op nummer 63.50.70 in Den Haag zijn verstrëkt. Telt men hierbij de radioberichten en de omstandigheid, dat velen, die zich tot de Wegeninformatie dienst wendden, beheerders van grote wagenparken, expediteurs, militaire in stanties, hotels en busondernemingen waren, dan kan, aldus de K.N.A.C., het aantal mensen, dat van de dienst profijt heeft getrokken, niet in tien- of twintig duizend gevat worden. De N.O.C. drijft sedert september 1957 in Haarlem een optiekzaak. Zij geeft korting op brilmonturen tot 30% en ad verteert daarmee. De andere Haarlemse opticiens zijn op grond van een contract met de Ziekenfondsen, een z.g. mantel overeenkomst, gebonden aan een kor ting van 20%. De N.O.C. heeft gewei gerd dit contract te tekenen omdat zij de hogere korting wil blijven geven en geen controle op haar bedrijfsvoering wenst door een commissie van toezicht, waarin o.m. opticiens zitting hebben. De Haarlemse Ziekenfondsen hebben daarop gereageerd door de rechtstreekse Ongerechtvaardigde discriminatie Niet tekenende opticien benadeeld? (Speciale berichtgeving) Voor de vice-president van de Haarlemse rechtbank, mr. C. E. Muller, heeft een kort geding gediend, dat de Nederlandse Optiek Centrale, die een filiaal in Haar lem drijft, aanhangig heeft gemaakt tegen de in Haarlem werkende ziekenfond sen Ziekenzorg, Algemeen Ziekenfonds Haarlem en Omstreken en Amsterdams Ziekenfonds NV. De N.O.C. eist opheffing van door de Ziekenfondsen tegen haar genomen maat regelen, die naar haar mening „een niet te rechtvaardigen discriminatie inhou den". Mr. Muller zal op maandag, 23 februari 's middags om half twee uitspraak doen. verrekeningen van geleverde brillengla zen en brilmonturen met de N.O.C. stop te zetten en aan haar verzekerden mede te delen, dat alleen rechtstreekse ver rekening zal geschieden met de door de Ziekenfondsen aangewezen opticiens. De N.O.C. wordt daarbij niet genoemd. De raadsman van de NOC, mr. A. J Haakman, uit Amsterdam, betoogde dat de Ziekenfondsen door aldus te handelen, zich tegenover zijn cliënte aan een onrechtmatige daad hebben schuldig gemaakt. De N.O.C. had door de handelwijze van de Ziekenfondsen schade ondervonden. Zelfs zouden er klanten zyn geweest die de mening wa ren toegedaan, dat de zaak was opge heven. Hij persisteerde bij zijn vorde ring en verzocht de president de Zie kenfondsen op straffe van een dwang som van f 100 per dag voor elke maan delijkse declaratie te veroordelen de ver rekening met zyn cliënte weer maan delijks te doen geschieden. Voorts om de verzekerden bij de Zie kenfondsen mede te delen, dat de Zie kenfondsen ook met de N.O.C. recht streeks te verrekenen, zulks op straffe van een dwangsom van f 1000 per dag. „De strijd tussen de opticiens en de Ziekenfondsen over de prijzen en kor tingen is nog volop aan de gang", aldus mr. Haakman, die concludeerde, dat het wel degelijk de bedoeling van de Zie kenfondsen is, door hun maatregelen tegen de N.O.C. deze optiekzaak schade te berokkenen. Mr. A. R. IJlstra Veenstra, die namens de Ziekenfondsen optrad, bestreed, dat deze zich aan een onrechtmatige daad hebben schuldig gemaakt. „De Zieken fondsen hebben tot taak, de belangen van hun verzekerden zo goed mogelijk te behartigen. Zij hebben met de Haar lemse opticiens een mantelovereenkomst gesloten, teneinde een zekere waarborg te hebben voor de kwaliteit der te le veren middelen, de redelijkheid van de prijs en te waken voor misleidende re clame. Deze garantie kunnen en willen d? Ziekenfondsen niet geven voor op ticiens, die zioh niet aan het mantel contract willen binden. De Ziekenfond sen hebben dus de N.O.C. niet bena deeld. maar deze heeft zich zelf gedis crimineerd door het contract niet te tekenen, aldus mr. IJlstra Veenstra. Overigens stelde hy. dat de Ziekenfond sen niet verplicht zijn tot rechtstreekse verrekening met opticiens, zodat ook de N.O.C. deze niet kan eisen. De raadsman meende, dat het de be doeling van de N.O.C. is stemming te wekken tegen de Ziekenfondsen meer publiciteit aan zyn zaak te geven. Hij achtte het onrechtmatig van de door zyn cliënten genomen maatregelen niet voldoende aangetoond en concludeerde tot afwijzing van de vorderingen. Tekort draadomroep moet kleiner worden Op hem schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Sohurer in verband met het niet her stellen door de P.T.T. van door vorst- schade in het ongerede geraakte aan sluitingen op het draadomroepnet in zuidoost-Friesland, heeft mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en water staat, geantwoord, dat er onderscheid dient te worden gemaakt tussen de zo genaamde onrendabele en de overige draadomroepnetten. Alleen de aange slotenen op geteisterde netgedeelten waarvan vaststaat, dat de exploitatie sterk verliesgevend zal blijven, hebben bericht gekregen, dat de exploitatie van hun draadomroepaansluiting wordt ge staakt. Mede naar aanleiding van de bij her haling in de Staten-Generaal bij de behandeling van de PTT-begroting ge uite bezwaren met betrekking tot de aanzienlijke exploitatieverliezen, is de opheffing van de draadomroep meerma len aan de orde geweest. Gelet op de sooiale en culturele aspecten (ongeveer een half miljoen gezinnen, waarvan een deel minder draagkrachtig, zijn aange sloten op de draadomroep), heoben 's ministers ambtsvoorganger noch de ministers zelf hiertoe vooralsnog willen besluiten. Echter wordt wel met kracht gestreefd naar vermindereng van het exploitatietekort. Het ligt dan ook in de bedoeling in een aantal onrendabele netten en net- gedeelten, welke anders binnen afzien bare tijd vernieuwd zouden moeten wor den, de exploitatie te staken. Zuliks zal worden aangekondigd in persoonlijke kennisgevingen aan de aangeslotenen, waarbij een zo ruim mogelijke opzeg gingstermijn in acht genomen zal wor den, ten einde de betrokkenen de gele genheid te geven zelf tijdig hun maat regelen te treffen. Bouw Beneluxtimnel <loor particulieren (Van onze correspondent) Een drie buizige tunnel van het ver zonken model zal de Beneluxtunnel worden, als het plan, dat anderhalf jaar geleden in het brein van burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen werd geboren, doorgaat. Vast staat reeds, dat het geld daarvoor op tafel kan worden gebracht. De toezeggingen hiervoor zijn door het bij deze tunnel geïnteresseerde bedrijfsleven gedaan. Een door burge meester Heusdens in het leven geroepen comité heeft een plan uitgewerkt, waar van het memorandum thans op de be trokken departementen in Den Haag wordt bestudeerd. Dit plan omvat de vorming van een N.V., die de twee tun nels onder de Nieuwe en Oude Maas, alsmede de verbindingswegen tussen deze tunnels, zal financieren. Alleen eeds de bouw van de tunnel onder de Nieuwe Maas, geprojecteerd bij de Vijf sluizen op de grens van de gemeente Schiedam en Vlaardingen, is geraamd op 80 miljoen gulden. Over de kosten van het overige ge deelte van het in het plan beschreven project bestaan nog geen concrete cij fers. De bouw van de Beneluxtunnel wordt op vijf jaar geschat, het. gereed komen ervan tussen 1965 en 1976 De komende R.A.I.-tentoonstelling Op de 41ste R.A.I. tentoonstelling, die donderdag 26 februari om half elf 's ochtends door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Aartsen, te Amsterdam zal worden geopend, zullen 124 standhouders 85 verschillende mer ken twee- en driewielers exposeren. Men zal er voorts een grote collectie kam peerwagens kunnen zien: 60 caravans, omvattende 56 verschillende typen, af komstig van 26 fabrikanten. In de grote hal staan 30 merken rijwielen, 36 merken bromfietsen, 27 merken motorrijwielen, 23 merken scoo ters, 3 merken auto-scooters, 8 merken motorcarriers en trekkers en 7 merken bromfietscarriers. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! Advertentie ENGELSE GIN P^-O Pir Ktnfks ft& f 50.000 boete wegens zwarte verkoop boerderij Wegens .zwarte verkoop" van zijn boerderij is een 68-jarige inwoner van Bunschoten door de economische politie rechter te Utrecht veroordeeld tot een boete van f. 50.000 subsidiair 6 maanden hechtenis, waarvan f 30.000 of 4 maan den hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De bewuste boerderij, annex 10 hectare land, waarvan de koopsom door de Grondkamer op ongeveer f. 72.500 was getaxeerd, werd in 1957 door de eigenaar verkocht aan een landbouwer te Bun schoten voor f97.000, waarvan de ver koper later een bedrag van 5 mille terug betaalde. De notariële koopakte, die voor deze transactie was opgemaakt, ver meldde echter een opmerkelijk geringer bedrag. Het verschil tussen beide prijzen was tevoren door onderhandse manipu laties van de betrokken partijen verre kend. De verkooper moet nu de hem opge legde boete betalen en aan de koper krachtens rechterlijk vonnis een bedrag van f. 20.000 wegens teveel betaalde kooppenningen terugbetalen. De Franse zomermode. waarvan de eerste voorbeelden dezer dagen werden gepubliceerdwerd gisteren tijdens een modeshow in Hilversum voor het eerst in werkelijkheid ge- toond. De zangeres Rita Reys had grote belangstelling voor een zo- mertoiletje van het modehuis Bous- sac, dat getoond werd door de Franse mannequin Carole. In Brazzaville worden oude rekeningen vereffend De officiële balans van de slachtoffers van de incidenten te Brazzaville was gisteravond 76 doden en meer dan 100 gewonden, van wie sommigen er erg aan toe zyn. Er zijn ongeveer honderd ar restaties verricht. Het is voor de politie moeilijk de orde te handhaven in de overbevolkte Afrikaanse wijken met het dichte net van kleine straten. Dit wordt vooral des nachts door met messen ge wapende commando's uitgebuit, die van huis tot huis trekken om hun „afreke ningen" te bedrijven, die als werkelijke moordpartijen kunnen worden oestem- ï>eld. Franse troepenversterkingen, die woens dagavond per vliegtuig uit naburige Franse gebieden werden aangevoerd, voegden zich gisteren bij de politie. De pogingen om de orde te herstellen von den een tydlang steun in tropische stortbuien, die de straten leeg hielden. By een groots opgezette actie maakte de politie woensdagnacht een flink aantal geweren, speren, kapmessen, dolken en knuppels bint van gewapende benden, die door de straten zwierven. Gisteren hebben de Fransen een verkennings vliegtuig ingeschakeld, dat samenscho lingen aan de grondtroepen rapporteert. In de Europese wijk van Brazzaville te het rustig, de gevechten spelen zich alleen in de buitenwijken af. i' 'i Een nieuwe partijs Ned. Volksbeweging De Nederlandse Volksbeweging, een nieuwe politieke party, die als gevolg van de korte tijd van voorbereiding niet deelneemt aan de aanstaande verkie zingen, heeft gisteren op een persconfe rentie een uit 30 punten bestaand par tijprogramma bekendgemaakt. Daarin vindt men om. een uit één Kamer be staande volksvertegenwoordiging met ten hoogste 150 leden. Bestrijding van de bureaucratie en van het verlenen van staatsfuncties aan partijgenoten of familieleden; tenzij de betrokkene de capaciteiten daarvoor heeft. Een belas tingstelsel waarbij iedere werkende burger een gelijk percentage van zijn inkomen betaalt «jaarlijks vast te stel len aan de hand van het nationaal inkomen en de begroting) waarbij een minimumbedrag onbelast dient te blijven Afschaffing van alle andere directe en indirecte belastingen. Alge«hele vrijheid voor het bedrijfsleven en de midden stand; opheffing van de P.B.O. De grondwettelijke vrijheid van vereniging dient onaangetast te blijven, doch het staatsbelang mag hierdoor niet geschaad worden. Vrijheid van drukpers is gewenst. Verboden dient te worden het publice ren van ophitsende, staatsgevaarlijke, onzedelijke of de misdaad bevorderende lectuur. Een door de overheid gesanc tioneerde commissie bestaande uit ver tegenwoordigers uit alle lagen der be volking zou dit volgens het NVB-bestuur moeten beoordelen. De huidige tendentie in de recht spraak om de misdadiger te zien als het slachtoffer van onze samenleving moet volgens de NVB bestreden worden. Elke burger heeft recht op sociale voorzie ningen, waarvan de kosten ten laste van de staat dienen te komen. Over de buitenlandse politiek wordt o.m. in het programma gezegd, dat deze gericht dient te zijn op zelfstandigheid en onafhankelijkheid. Het wordt niet gewenst genoemd, dat ons land deel uit maakt van bondgenootschappen, die niet uitsluitend in het Nederlandse en Europese belang zijn. Een Europese de fensie met voor Nederland een klein, goed getraind en uitgerust leger. Vestiging buitenlandse ondernemingen Ondernemer vrij in keuze De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, is voornemens, vooropstellende de vryheid van de on dernemer om de keuze van de vesti gingsplaats zelf te bepalen, ook ten aanzien van de buitenlandse vestigin gen in Nederland zijn beleid zoveel mogelijk te doen aansluiten op het nieuwe regionale industrialisatiebeleid. De minister antwoordt dit op hem schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Assmann over de vestiging van buitenlandse on dernemingen in Nederland. Na de oorlog hebben er in Nederland 178 buitenlandse vestigingen plaatsge vonden, waaronder te verstaan zowel dochterondernemingen als samenwerkin gen met Nederlandse bedrijven, die tot nieuwe vestigingen hebben geleid, aldus het antwoord van de minister. Bij haar industrialisatiebeleid stelt de regering steeds voorop, dat de on dernemer vrij moet blijven in de keuze van vestigingsplaats. Hy immers draagt de volle verantwoordelijkheid voor deze keuze. Gezien het beginsel van non-discri minatie geldt dit ook voor een bui tenlandse ondernemer. Bij haar voor lichting omtrent de keuze van de ves tigingsplaats houdt de regering, ook indien het een buitenlandse vestiging betreft, echter 6teeds rekening met de wenselijkheid van spreiding buiten de randstad. Zij wyst in daarvoor in aan merking bomende gevallen by deze voorlichting ook op de voordelen, die aan vestiging buiten het westen ver bonden zyn. In het afgelopen jaar is reeds geble ken, dat de inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag een stimulerende invloed heeft op de neiging van buitenlandse met name Amerikaanse ondernemers om binnen deze gemeenschap dus ook in ons land activiteiten te gaan ont plooien. Naar verwachting zal deze in vloed de komende tijd niet verminderen. Reeds in het antwoord op de vorige vraag is gesteld, dat ernaar wordt ge streefd vestigingen, die niet aan de randstad gebonden zijn. buiten dit ge bied te doen plaats vinden. In dat ver band worden met name ook die gebie den, waar, gezien het algemene tekort aan werkgelegenheid, de vestiging van nieuwe industrieën extr® aantrekkelijk zou kunnen ayn, onder de aandacht van de gegadigden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5