STAGNATIE IN SCHOLENBOUW 8»steir Sprankelende Weense IJsrevue Achttien urgentieverklaringen voor scholen niet gerealiseerd Symfonie van kleurbeweging en charme 500 K&O-ers bij première 97»te jaargang Vrijdag 20 februari 1959 Tweede blad no. 29676 Nog geen beslissing op verzoeken om een urgentieverklaring voor bouw 12 scholen n. Met de scholenbouw, nu eenmaal afhankelijk van vele factoren, staat het er in Leiden niet best voor. Terwijl achttien afgegeven urgen tieverklaringen voor scholenbouw niet konden worden gerealiseerd, is op de in de loop van 1958 verzonden twaalf verzoeken nog geen beslissing (urgentieverklaring) afgekomen. In totaal betreft het hier elf openbare, resp. kleuterscholen, elf lagere scholen, vier ulo-scholen en nogmaals vier bl.o.-scholen. Bovendien kon de bouw van twee gymnastieklokalen (openbare school aan de Damlaan bij de te bouwen r.-k. meisjesschool voor b.l.o. aan het Philosophenpad) niet worden verwezenlijkt, terwijl nog aanvragen lopen voor de bouw van een der gelijk lokaal in zuidwest, aan de Du Rieustraat en de Willem de Zwij gerlaan. Hoewel, zij het met zeer veel moeite, het onderwijs in 1958 nog normaal voortgang kon vinden, ziet het College van B. en W. voor de naaste toekomst een eenvoudige optelsom wijst het uit de bouw van dertig scholen en vijf gymnastieklokalen als urgent. Op bescheiden schaal ter beschikking gestelde middelen, maakten het in de loop van de cursus 1958-1959 mogelijk de christelijke school aan de Obrechtstraat, de uitbreiding van de r.--k. school aan de Franchimont- laan, de school bij het woonwagenkamp, alsmede de hulplokalen aan de Telderskade in gebruik te nemen. Verwacht mag worden, dat de 3 in aanbouw zijnde scholen, n.l. de scholen voor openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs aan de Op- penheimstraat en de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Sumatrastraat, nog dit jaar in gebruik zullen kunnen worden genomen. KLEUTERSCHOLEN De bouw van de kleuterscholen (open bare aan de Oppenheimstraat en de Roodenburgerstraat, r.-k. aan de Ti- morstraat en een christelijke aan de Adr. Pauwstraat.) is in hoofdzaak af hankelijk van het beschikbaar komen van de nodige middelen. Het is niet mo gelijk te zeggen, wanneer die scholen vermoedelijk gebouwd kunnen worden, omdat het nodige kapitaal, dat is aan gevraagd, onverwachts beschikbaar kan worden gesteld. LAGERE SCHOLEN De bouw van de r.-k. lagere school aan de Boahuizerlaan wordt opgehou den, doordat het Rijk nog geen bouw volume heeft beschikbaar gesteld (de zogenaamde Ryksgoedkeuring). Ver wacht mag evenwel worden, dat met de bouw van deze school spoedig een aan vang kan worden gemaakt. Van de overige scholen voor gewoon lager onderwijs (openbare school en hulpschool in zuidwest, een r.-k. lagere school eveneens in zuidwest en een christelijke school in het Morskwartier, het Kooikwartier en in zuidwest) heb ben de definitieve bouwplannen nog niet de goedkeuring van de Rijksinspectie verkregen. Het is niet mogelijk aan te geven, wan neer met de bouw van deze scholen kan worden begonnen, met dien verstande, dat van de bouw vande hulpschool in zuidwest gezegd moet worden, dat deze voorziening dermate urgent is, dat re delijkerwijze moet worden aangenomen, dat de nodige medewerking van de ver schillende instanties alsnog zal worden verkregen om met de bouw spoedig te kunnen beginnen. B.L.O.-SCHOLEN Voor de r.-k. meisjesschool voor b.l.o. aan het Philosophenpad zal vermoede lijk binnen korte tijd het nodige kapi taal beschikbaar komen, zodat verwacht mag worden, dat de bouw van die school nog dit jaar kan worden aanbesteed. Van de overige scholen voor b.l.o. (My tylschool, r.-k. school voor zeer moeilijk lerende kinderen, r.-k. jongensschool in Houtkwartier) zijn nog geen definitieve plannen goedgekeurd. ULO-SCHOLEN Van de u.l.o.-sdholen is alleen het de finitieve plan voor de bouw van de prot. chr. u.l.o.-school goedgekeurd. Voor die sohool zijn de nodige geldmiddelen aangevraagd. Het is niet bekend, wan neer het kapitaal beschikbaar zal komen. Bovendien is nog een urgentieverkla ring in portefeuille voor een openbare ulo-school aan de Du Rieustraat en in zuidwest. NOG GEEN HOOP OP GYMNASTIEKLOKALEN Het njjpende probleem der gymnas tieklokalen is met de meeste ernst onder de aandacht gebracht van de Rijksin spectie en van het ministerie van On derwijs, K. en W. Helaas is gebleken, dat er t.a.v. de bouw van gymnastiek lokalen nog minder reden is om opti mistisch te zijn dan t.a-v. de bouw van 6choIen. In 1958 werd geen gymnastieklokaal gebouwd voor het lager onderwijs in deze gemeente, ook is er geen gymnastiek lokaal in aanbouw. Urgentieverklaringen i zijn verkregen voor het gymnastieklo kaal bij de openbare school aan de Dam laan en bij de toekomstige meisjesschool voor b.l.o. aan het Philosophenpad. Fi nancieringsmiddelen worden voor deze lokalen van Rijkswege niet verstrekt en er is vooralsnog geen reden om optimis tisch te zijn over het verkrijgen van die middelen. GEEN URGENTIEVERKLARING Voor de volgende scholen werd in 1958 wel een urgentieverklaring aangevraagd, maar niet verkregen: Kleuteronderwijs: openbare kleuterschool aan de Telders kade, in zuidwest en aan de Bernhard- kade: prot. chr. kleuterschool aan de Obrechtstraat en aan het Meerhof; r.-k. kleuterschool aan de Boshuizerlaan en aan de Oppenheimstraat Gewoon lager onderwijs: openbare la gere Montessori-school aan de Oppen heimstraat, uitbreiding van de prot. chr. school aan de Van Vollenhovenkade, •k. lagere school aan de Haagweg en nabij de Herengracht. Uitgebreid lager onderwijs: openbare •chool voor u.l.o. aan de Sumatrastraat. De openbare u.l.o.-school aan de Pie terskerkstraat zal worden vervangen door een nieuw gebouw aan de Du Rieustraat. Het definitieve bouwplan voor deze nieuwe sohool is ter goedkeu ring toegezonden aan de Rijksinspectie. OPENBARE SCHOLEN KRIJGEN EEN NAAM Binnenkort zal de raad een voorstel bereiken om de velschillende openbare lagere scholen een naam te geven. Bij de schoolhoofden is reeds een enquête over deze naamgeving gehouden. In 1959 nog geen sport in Kikkerpoider Ondanks het feit, dat de raad onlangs het besluit nam om een beschrC"?"^ accommodatie op de bjjvelden in de Kikkerpolder aan te brengen, zeggen B. en W. in hun Memorie van Ant woord, dat de verwezenlijking daarvan uiteraard afhankelijk zal zjjn van de medewerking der hogere organen. Uiteraard is het nog zeer onzeker, of de velden nog in 1959 zullen kunnen worden bespeeld. SUBSIDIE EN SPORT Op de vraag of B. en W. in de toe komst ook bereid zijn aan het jeugdwerk van de sportverenigingen subsidie te verlenen, wordt geantwoord, dat het College niet onwelwillend staat tegen over de gedachte om sportverenigingen gemeentelijk subsidie te verlenen, ten einde deze verenigingen in de gelegen heid te stellen nog meer aandacht te besteden aan de vorming van de aan haar toevertrouwde jeugd. Bij de hui dige moeilijke financiële omstandig heden van de gemeente zien B. en W. echter voorshands geen mogelijkheid te bevorderen, dat een dergelijk subsidie wordt ingevoerd. JEUGDVERBLIJVEN De plannen met betrekking tot de Stichting „Leidse Jeugdveihlijven" ver keren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Hieromtrent kan de raad over enige tijd een voorstel tegemoet zien. SUBSIDIE BIJ KERKBOUW Gelyk als in enkele andere gemeenten is thans ook bij B. en W. van Leiden van de zijde van de Ned. Herv. Gemeen te, de Rooms-Katholieke Kerk en de Geref. Kerken een verzoek ingediend om subsidie te verlenen ten behoeve van kerkbouw. B. en W. hebben dit verzoek in be handeling genomen. Riolering Langebrug De rioolgedupeerden aan de Lange brug en omgeving, die nu reeds vele maanden wachten op de resulutaten van een ingesteld onderzoek, zullen nog even geduld moeten hebben. Het advies van het Technisch Advies Bureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft het College intussen bereikt. Hieromtrent hebben B. en W. de mening van de directeur der Gemeente werken gevraagd, die dienaangaande een rapport aan het College heeft uit gebracht. De stukken zijn aan de com missie voor Openbare Werken toegezon den, die deze aangelegenheid in behan deling zal nemen. Hierna zullen B. en W. deze zaak bij de raad aanhangig maken. Het College vertrouwt erop, dat dit binnen niet te lange tijd zal kunnen plaats vinden. Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van „Margriet te houden NOG MEER RIOOLELLENDE i verband daarmede zijn B. en W. met de Boshuizerpolder (zuidwest) moeilijkhe den met de riolering voordoen. Deze moeilijkheden zullen op korte termijn worden verminderd door de aanleg van een nooduitlaat c.a. bij de Trekvliet; op enigszins langere termijn zullen, na de aanleg van een transportriool in de Lammenschansweg en de oprichting van een gemaal nabij de Trekvliet, alsmede na de uitbreiding van de rioolwaterzui- verings-inrichting-noord, door bemaling van zuid-west de moeilijkheden hun oplossing dichter naderen. De moeilijkheden in zuid-west worden eerst volledig opgeheven na ingebruik name van de te bouwen rioolwaterzuive ringsinrichting in dit stadsgedeelte. Men zal dus nog „even" geduld moe ten hebben. NIEUWE VUILVERBRANDING LAAT OP ZICH WACHTEN De uitvoering van het plan voor een nieuwe vuilverbranding is vertraagd. In getreden over verlenging van de op oktober 1959 eindigende overeenkomst betreffende de afvoer van het vuilnis uit deze gemeente naar de gemeente Nieuwkoop. Deze onderhandelingen zijn nog niet geëindigd. In 1960 per bus naar Katwijk en Noordwijk Onze „bloemlezing" uit deze Memorie besluiten wij vandaag met een blik over de gemeentegrens te slaan. Zoals wij reeds publiceerden ligt het in de bedoeling van de directie van de N.Z. H.VJVÏ. om in 1960 de tram naar Kat wijk en Noordwijk door bussen te ver vangen. Een en ander houdt vanzelf sprekend verband met de verbetering van de verbindingsweg naar deze badplaatsen. Een verbetering, welke ook het College zeer urgent acht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben B. en W. thans medege deeld, dat zij verwachten, dat deze tramdiensten medio 1960 zullen kunnen worden opgeheven, indien de gemeente Katwijk tijdig gereed komt met de bouw van hulpbruggen over de Rijn en het Additionele kanaal en de gemeenten Voorhout en Noordwijk tegen dat tijd stip de verbreding van de Noordwijker- hoekbrug respectievelijk de reconstruc tie van het gedeelte van de tertiaire weg no. 2 tussen deze brug en de Goorweg zullen hebben voltooid. Voorshands zal de dienst Leiden Noordwijk dan over Voorhout worden gereden, totdat de route langs de trambaan door Rijnsburg voor bus- verkeer geschikt zal zijn gemaakt. Ged. Staten hopen, dat dit in 1962 het geval zal zijn, doch wijzen erop, dat de financiering van deze werken onder de gegeven omstandigheden voor de be trokken gemeenten mogelijk moet blij ken, en plegen thans met de betrokken gemeenten over deze zaak verder over leg. Met twaalf bussen trokken gisteravond een kleine vijfhonderd leden van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. naar de Haagse Iloutrusthallen om de pre mière bij te wonen van de nieuwe, ver rukkelijke produktie van de Weense IJsrevue, die onder de welsprekende ti tel „Betovering der liefde" op het glad de ijs wordt gezet. Die liefde had ontwerper-regis seur Will Petter gebruikt als thema- voor zijn verhaaltjes, die ook dit maal de dunne draadjes moesten vormen, welke de verschillende stra lende tableaux met elkaar zouden verbinden. Maar - hoe kan het an ders? - die verhaaltjes en dus ook de liefde waren slechts bijzaak. Zij konden de afgeladen tribunes van de HOKIJ niet het meest bekoren. De grote charme van de show ging uit van de wilde werveling van kleu ren en beweging, die Petter in zijn scènes met bewonderenswaar dige nauwgezetheid en artistiek vakmanschap tot een heerlijke har monie had weten te verwerken. Jammer, dat door onbekende oorzaak de bussen nogal laat uit de Sleutelstad vertrokken. Een deel van het Leidse ge zelschap - op 25 februari en 5 maart gaan weer andere T". en O.-ers - had derhalve pas een plaatsje gevonden, toen het openingsnurnm reeds een flink stuk was gevorderd. Voor hen duurde het even voor zij in de sprookjesachtige sfeer van het eerste verhaaltje - ..Hol landse meisjes" - waren opgenomen. Will Petter brengt hierin hulde aan het land, waarin hij reeds zovele triom fen heeft kunnen oogsten. Het paartje uit het kleine dorpje, dat heel wat moeilijkheden heeft te overwinnen eer het elkaar in een gelukkig slot kan om armen, vormt in de geschiedenis, die Petter er omheen gestalte heeft gege ven, een sprankelende ode aan het Ne derlandse meisje. Adembenemend In een adembenemend tempo volgen dc scènes elkaar op. Als een lawine wor den de soli, duetten en balletten over de aanwezigen uitgestort. Bijzonder aan trekkelijk worden de verleidingen, die de jonge held van het pretentieloze ver haaltje heeft te doorstaan, in het scher pe schijnwerperslicht gezet. Wij kunnen onmogelijk hier aan alle onderdelen aandacht schenken. Maar hoogtepunten als het sluierspel in het ballet van de regenboog, de combinatie van charme en kleuren in het ballet van de paradijsvogels en de geraffineerde effecten van het massale finaleballet van dit eerste gedeelte kan men toch niet ongemerkt voorbij gaan. De Weense IJsrevue heeft al jaren de beschikking over vele befaamde krach ten. Namen als Eva Pavlik - doctor in de filosofie - Emmy Puzinger en Rudi Seeliger sieren reeds lang de program ma's. Toch is het opvallend, dat de per fectie van hun rijden in de loop der ja ren wat afgesleten is, hetgeen sterk tot uiting komt als men hun prestaties ver gelijkt met die van de nieuwe hoofdrol vertolksters Ingrid Wendl, vorig jaar nog Europees kampioene in Bratislawa en nu overgestapt naar het professiona lisme. Maar met Inge en Willi Schilling. Fer- nand Leemans. André Calame, Ch. L. Michiels, Lloyd Loeweke en hoe zij ver der ook mogen heten, heeft de IJsre vue een keur van voortreffelijke solis ten. Dit kwam nog beter naar voren in het tweede gedeelte van het programma „Weense jeugd", dat ons eigenlijk nog meer kon bekoren dan het gedeelte van voor de pauze. Ingrid Wendl, vorig jaar in Bra tislawa nog Europees kampioene, thans een der hoofdrolvertolksters in de sprankelende Weense IJs revue Betovering der liefde". Gisteravond ging de première in Den Haag. Ragfijn Niet alleen was aan de humor daarin 'n wat ruimere plaats toegemeten, maar bovendien was byv. alleen reeds het ragfijne ballet van porselein figuren een bezoek aan deze revue waard. En niet te vergeten het pittige ballet tijdens het officiersbal, dat het - eveneens geluk kige - einde betekende van de avonturen van een jonge man, die nogal onhan dig was op het ijs en daardoor de lief de van zijn beminde niet kon veroveren In de militaire dienst wordt hij echter man en dan is hij haar waardig. Kostelijk was die eerste dag in de mi litaire dienst, charmant waren de baby dolls, die hij in zijn droom zag verschij nen en levendig de afspraakjes, die de soldaatjes voor de kazernepoort maak ten. Zo rolde men van het ene aantrekke lijk tableau naar het andere om ten slotte in groots opgezet ballet een dave rend slotakkoord te genieten van een melodieuze symfonie van kleur, bewe ging en charme. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Corstiaantje, clr van J. den Haas en C. van den Oever. Ingrid, dr van H. Hille- brand en H. T. Fllippo. Casper, zn van C. van der Vijver en N. van Woersem. Martin Bernardus. zn van C. Teunlssen en G. H. van Kleef. Dirkje Dietha, dr van D. J. Jonker en P. A. Vlieland. HowaTd Russel, zn van L. Goodkln en S. Hoffman. Advertentie FRANCE COGNAC f 7.95 per fles Wijnhandel Huisvrouw moet tijd voor zichzelf weten te vinden NAAST WERKEN OOK TIJD VOOR ONTSPANNING De nieuwe afdeling van de Neder landse Christen-Vrouwenbond, Leiden- zuidwest, hield gisteravond haar eerste ledenvergadering. Na een welkomst woord van de presidente mevrouw G. A. J. v. Daatselaar-Somsen, sprak mevrouw A. de Die-v. d. Berg over „Vrije tijdsbe steding". God had in zijn scheppings werk een heilige orde van werken en rusten, aldus spreekster. De mens moet ditzelfde ritme volgen. In het paradijs was het werken een lust, pas na de zondeval ging men dit als een last be schouwen. In deze tijd van mechanisatie wordt het werk al heel snel een sleur, alleen het loon maakt de arbeid nog draaglijk. Toch. moet men zijn taak biy aanvaar den. God vraagt geen leven van zwoegen en slaven. De rustdag is als pauze ge geven, doch ook in het- dagelijks leven moet de vrouw enige tijd over hebben. Een huisvrouw, die op tijd op staat, met overleg en op de klok werkt, moet in staat zijn een ogenblik voor zichzelf te hebben. Op vele manieren kan men deze tijd vullen. Het belangrijkste vindt. spr. wel, dat men iedere dag een ogenblik met God alleen moet zijn, want Gods gebod gaat over het hele leven. TAL VAN MOGELIJKHEDEN Voor de huisvrouw is de radio wel één van de meest voor de hand liggende mid delen om uit de sleur van het dagelijks werk te komen. Niet alleen de uitzen dingen voor de vrouw, maar ook een lezing en de schoolradio bieden dikwijls onderwerpen, die de kijk verruimen en het gezinsleven verrijken. De televisie weet ook wel raad met de vrije tijd. Wanneer de ouders, vooral als de kinderen de schoolleeftijd bereiken, niet voldoende zelfbeheersing hebben, dan kan de t.v. een bron van ellende worden. Men moet weieens de innerlijke kracht en de moed hebben om het toe stel af te zetten. Het lezen is ook een belangrijke bron van ontspanning, de huisvrouw moet trachten een leesuurtje te vinden, waar in zij dan vooral goede boeken moet le zen De geest moet, evenals het lichaam, gevoed worden. De taak van de vrouw in het gezin is anders dan vroeger. Zij moet, om met man en kinderen te kun nen praten, belang stellen in de dingen, die in de wereld) gebeuren. Heel belang rijk is ook, dat er vrije tijd beschikbaar is voor het werk van God en om anderen behulpzaam te zijn. Juist in deze tijd, nu de tekenen wijzen op Jezus weder komst mag men geen ogenblik verloren laten gaan. Men mag niet denken, dat anderen dit werk wel zullen doen. Na tuurlijk is het niet nodig alle vrije tijd aan kerkelijk weTk te geven, er zijn in dit verband diverse mogelijkheden. Zelf moet men met God beslissen over de verantwoordelijkheid, die men op dit gebied heeft. GETROUWD J. Etman en J A. Faas. W. F. J. Kas- teelen en J. C. Sinteur. F. Walraven en H. C. Haverkamp OVERLEDEN A. L. Veugelers, 76 Jaar, man. Lezers schrijven Verkeerssituatie Turfmarkt Terecht is in uw blad de aandacht ge vestigd op de onhoudbare toestand na bij de Turfmarktbrug. Mag ik in aan sluiting daarop wijzen op de levensge vaarlijke situatie op de Turfmarkt zelf? Wanneer de brug geopend is geweest, is het voor fietsers- en in mindere mate ook voor auto's bijna ondoenlijk om zonder ongelukken de Prinsessekade te bereiken. Door de openstelling van de weg over het Schuttersveld is het ver keer daar ter plaatse sterk toegenomen. Op de Turfmarkt staan meestal veel auto's geparkeerd, waardoor de passage bijzonder smal is. Het zou al een grote verbetering zijn, wanneer de bomen aan de waterzijde gerooid werden en langs de walkant een hekwerk zou worden ge plaatst. zoals op het Rapenburg.. Hier door wordt veel ruimte gewonnen. Wan neer bovendien langs de walkant een parkeerlijn wordt aangebracht, zou de toestand aanzienlijk beter worden. Wil len de bevoegde autoriteiten hieraan hun aandacht eens schenken? L. Jubileumviering Leger des Heils Gisteravond werd de jubileumviering van het Leger des Heils voortgezet met een byzondere bijeenkomst in eigen ge bouw o.l.v. officieren uit het Korps Leiden voortgekomen. Kapitein P. Ranselaar opende de bij eenkomst met het uitgeven van een lied voor samenzang. Na gebed en schrift lezing gaf de kapitein zijn persoonlijke getuigenis en wees met grote dankbaar heid op het feit, in dit korps de basis van zijn geloofsleven te hebben ge vonden. Daarna sprak de heer A. van Brero, bekend industrieel uit Apeldoorn, die getuigde hoe hij op 19 februari 1889 voor het eerst de bijeenkomst van het Leger des Heils in Leiden bezocht en er zich by aansloot. Nu op zeer hoge leeftijd getuigde hij van bewaring en kracht gedurende al die jaren ondervonden en bevestigde, dat God ook nu nog een werkelijkheid voor hem was. Zeer vele herinneringen werden door hem geme moreerd. Er werd ook nog een filmstrook ge projecteerd, samengesteld uit tal van oude foto's. Kapiiteine G. Haneveld, eveneens uit Korps Leiden voortgekomen, sprak ten slotte nog naar aanleiding van een ge deelte uit Gods Woord. Het komende weekeinde zullen de sluitingsbijeenkomsten van dit jubileum gevierd worden en dan zullen zowel de bidstond op zaterdagavond en open- luchtactiviteiten, alsmede de zondag- byeenkomsten onder leiding staan van de Veld-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel en mevrouw Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Uitwijk D. H. Bosma. kand. te Nieuwkoop te Kamperveen (toe? A. Noordegraaf, kand. te Noorden (Z-H). Beroepen te Amsterdam (vac, G, W C. Vunderink) dr. G Snijders te Haarlem. GEREF. KERKEN Beroepen te Garijp A. IJkema te Twee de Exloermond te God linze G. A. Wes ter veld, kand. te Slagharen. Beroepen te Vrlezenveen A Nagelkerke te Zweeloo. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Kemptonpark Zuid-Af - rika) H. van Tongeren te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dirksland M. Blok te Rijssen en Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Uit de Leidse Memorie van Antivoord Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3