BLOEDIGE STRIJD OP CYPRUS NA VIER JAREN TEN EINDE WEERBERICHT Aartsbisschop Makarios moest buigen voor het eenheidsfront van BrittenTurken en Grieken Internationale toestand werkte ten gunste van overeenkomst Besluiten van Indonesisch leger WENDING-TEN-GOEDE IN HET BELGISCHE MIJNCONFLICT RADIO en TELEVISIE 97ste jaargang VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 No. 29676 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57054 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Londen) De optimisten hebben ditmaal gelijk gekre gen: dankzij staatsmanswijsheid, welke na vier jaar verbetenheid en bloedvergieten eindelijk de bovenhand kreeg, heerst er vandaag vrede op Cy prus, dat waarschijnlijk binnen een jaar de sprong zal maken van Britse kroonkolonie naar onafhan kelijke republiek, terwijl Engeland de volledige zeggenschap over zijn militaire bases behoudt. Er is geen enkele reden om te geloven, dat dit een halve of een holle vrede is, al lopen de politieke leiders in de betreffende landfen mogelijk op de openbare mening vooruit. Hetgeen tot voor kort nog volslagen onmoge lijk leek en zich vierentwintig uur geleden zelfs nog in de waagschaal bevond, is thans een mira culeus feit, omdat alles zo maar uit de lucht schijnt te zijn gevallen- Niet vergeten mag echter worden, dat er door alle betrokkenen de laatste maan den achter de schermen hard aan een oplossing is gewerkt, begunstigd door een samenspel van factoren, welke zich tendele nog aan de waarneming onttrekken. De belangrijkste was dat iedereen de strijd beu was en waarschijnlijk vooral ook de overweging, dat de NAVO zich niet langer kan veroorloven tegen zichzelf ver deeld te zijn op het ogenblik, dat een nieuwe krachtmeting tussen Oost en West voor de deur staat. Ook is mogelijk de wankele toestand in het Nabije Oosten er niet vreemd aan, waar altijd met nieuwe uitbarstingen rekening moet worden gehouden. Er lijkt een punt bereikt te zijn, waarop allerlei extreem-nationalisten aarzelen of zij nog langer Moskou in de kaart zullen spelen of, erger nog, zich door de Russen op sleeptouw mogen laten nemen! De oude koloniale machten bezitten waarschijnlijk niet meer het oude boeman-monopolie „ja"-woord had gegeven, glimlachte iedereen weer en kon de ronde-tafel conferentie gistermiddag haar zegen geven aan de overeenkomst. Kroesjtsjef gooit glazen in eigen Kroesjtsjefs dreigend gegrom inzake Berlijn en zijn uitvaren tegen Perzië, om te zwijgen van andere verontrusten de Sc-vjetrussische activiteiten, hebben beslist invloed uitgeoefend op het inzake Cyprus bereikte resultaat. Het kon alleen verkregen worden doordat alle betrokkenen water in hun wyn deden. Engeland bleek, ondanks de vroegere b-z.varen, bereid Cyprus vrijwel ogen- bl.kkelijk politieke onafhankelijkheid te verlenen (dank zij het behoud van de eigen soevereiniteit over de bases als ei van Columbus). Makarios liet de eis van aansluiting bij Griekenland vallen en Turkije liet het denkbeeld los van een splitsing van het eiland. Aangezien vooral de Griekse premier Karamanlis vast besloten was korte metten te maken met Makarios, die ge- v. eigerd had naar Zürich te komen en thans opnieuw tegenstribbelde, slaagde het Grieks-Turks-Britse eenheidsfront erin het laatste verzet van de aartsbis schop te breken. Makarios capituleerde donderdagochtend bij het aanbreken van de dag, toen het tot hem gerichte ultimatum afliep. Op een aan duidelijk heid niet te wensen overlatende wijze had men hem doen beseffen, dat hij en hij alléén verantwoordelijk zou zijn voor mislukking van de conferentie. Schaakmat gezet, verliet Makarios reeds om zes uur in de ochtend zijn hotel om met de rest van de Grieks-Cypriotische delegatie op een andere plaats overleg te plegen. Zij waren volkomen ge ïsoleerd. Toen Makarios eenmaal het Maandag bijzonderheden De Griekse en Britse premier waren op de conferentie aanwezig, doch de Turkse premier Menderes mocht het ziekenhuis nog niet verlaten. Zodra dit het geval zal zijn, zal hij onmiddellijk naar Ankara terugkeren. Aan bespre kingen in Londen zal hij niet meer deelnemen. Na afloop verklaarde iedereen, Maka rios incluis, gelukkig te zijn over de goede afloop. Karamanlis zei, dat de conferentie voor de volle honderd pro cent geslaagd is. Het is mogelijk, dat Makarios nog concessies kreeg of krijgt toegeworpen, met name inzake het veto recht van de Turkse vice-president en de voorgestelde Grieks-Turkse-Britse interventie-mogelijkheden, maar de hoofdlijnen van het totnutoe nog gehei me plan van Zürisch bleven onveran derd en Makarios was bereid die te aanvaarden. Bijzonderheden zullen offi cieel pas maandag worden onthuld. De overeenkomst inzake Cyprus bete kent de terugkeer van aartsbisschop Makarios en opheffing van de nood toestand. Het is zo goed als zeker, dat de zich nog altijd op vrije voeten be vindende Grivas, de terroristenleider, zal worden toegestaan naar Griekenland uit te wijken. Het herstel van de vrede op Cyprus betekent een enorm succes voor Mac- millan, nu hij zaterdag naar Moskou gaat, .versterkt door deze wel heel onge wone Westelijke triomf! Ook op het Nabije Oosten zal deze vrede zeker in vloed uitoefenen en het wantrouwen tegen Engeland verzwakken. De Britten hebben het daar overigens trouwens in werkelijkheid minder verbruid, dan sommigen onder invloed van allerlei propaganda wel eens willen doen gelo ven Vreugde op Cyprus Op Cyprus luidden gisteren de klok ken na het bekend worden van het nieuws der overeenstemming. Honder den Grieks-Cyprioten stroomden samen op het kerkhof van Kyrenia, waar zij volksliederen zongen en riepen „lang leve Makarios". In de kerk werd het „Te Deuon" gezongen. Leerlingen van Turkse middelbare scholen hebben hedenochtend in de Turkse wijk van Nicosia betogingen ge houden waarbij zij verdeling van Cyprus eisten. Ook schreeuwden zij volgens Turkse ooggetuigen, dat aartsbisschop Makarios nooit mag terugkeren. Britse militairen en Turkse politie-agenten verhinderden dat de jongelui buiten de Turkse wijk kwamen. Er deden zich geen incidenten voor. Prins Bernharcl gaat in oktober opnieuw naar Brazilië Prins Bernhard heeft gisteren op een persconferentie te Rio de Janeiro ge zegd van plan te zijn in oktober van dit jaar voor een officieel bezoek naar Brazilië terug te komen. Hij wees erop, dat zijn griepaanval hem deze keer ver hinderd heeft een bezoek te brengen aan de staat Parana waar de Neder landse kolonie talrijk Is. De Prins zegde toe na zijn terugkeer in Nederland voor uitbreiding van de emigratie van Nederlanders naar Brazi lië te zullen pleiten. Wat de investering van Nederlands kapitaal betreft, zei hij, dat een Nederlandse machinefabriek belangstelling heeft voor de aanleg van een scheepswerf te Santos en dat een andere maatschappij de mogelijkheid bestudeert van de uitvoer en de bouw van een raffinaderij in Brazilië. Tevoren had de Prins de Braziliaanse pers en het Braziliaanse volk de dank van Koningin Juliana overgebracht voor de ontvangst die hem tijdens zijn verblijf deelachtig is geworden. Na de persconferentie, die werd bij gewoond door de Nederlandse ambassa deur in Brazilië, jhr. mr. M. W. van Weede, en de voorzitter van de Brazi liaanse persvereniging, Moses, heeft de Prins in het ministerie van Buitenland se Zaken te Rio de Janeiro een onder houd gehad met de minister van Bui tenlandse Zaken, Negrao de Lima, die hij het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitreikte. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het ministerie van Arbeid en was hij de eregast aan een diner, dat de Brazi liaanse Nationale Bond voor de Handel hem aanbood. Ook bracht de Prins beleefdheidsbe zoeken aan de vice-president en de minister van Luchtvaart. Ter oplossing van de geleide democratie In Indonesische legerkringen is vandaag verklaard, dat het leger drie belang rijke besluiten heeft genomen om de crisis, waarin Soekarno's geleide democratie verkeert te helpen oplossen. Het leger wenst terugkeer tot de revolutionaire grondwet van 1945 en bestuur bij presidentieel decreet; Terugtrekking van de strijdkrachten uit de verkiezingsstrijd, om een einde te maken aan pogingen tot infiltratie van het leger door politieke partijen; En ondersteuning van Soekamo door het leger in zijn strijd met de partijen voor aanvaarding van de geleide democratie, zelfs als dat een botsing met de grote politieke partijen, in het bijzonder de communistische, zou betekenen. Het leger zou deze besluiten verleden week op een geheime vergadering van regionale bevelhebbers te Tjipajoeng bij Bandoeng hebben genomen. Sedertdien hebben verscheidene legerleiders zich in krachtige woorden uitgelaten over de positie van de communistische partij in sleutelposities van het project voor de „geleide democratie". De onder-secretaris-generaal van de communistische partij. Lukman, heeft zich verzet tegen een plan om 35 be noemde vertegenwoordigers van de strijdkrachten in het parlement op te nemen. Een hoge legerleider heeft te genover Reuter verklaard: „Ik hoop Socialisten tonen begrip voor sanering Gevaar van sabotage door buitenlanders (Van onze correspondent in Brussel) De stakingsbeweging in de Borinage en de politieke verwikkelingen er om heen zijn gisteren plotseling in een nieuwe fase gekomen: tussen de regering, de so cialistische party, het Verbond der Belgische Nijverheid en de rooms-katholieke socialistische vakbonden zijn onderhandelingen begonnen. Hedenochtend kwa men de leiders van deze categorieën bij elkaar om over de crisis te beraadslagen en tevens een gesprek te hebben over de algemene economische toestand. Die büeenkomst is de inleiding tot het gesprek, dat waarschijnlijk morgen, of mis schien zelfs al vanavond, met premier Eüskens en de minister van Economische Zaken zal plaats vinden. Men hoopt, naar wij in regeringskringen vernamen, reeds maandag het werk in de Borinage te doen hervatten. Die plotselinge ommekeer is het gevolg van het initiatief van de president van het Verbond der Belgische Nijverheid, de heer Leon Bekaert. Hoofdzaak is een politiek en economisch gesprek op gang te brengen, aldus verluidde in kringen van het overkoepelend orgaan van de Belgische industrie. li* i Borinage catastrofale gevolgen zou op- Honderdduizend man leveren. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige, in het kust gebied tijdelyk krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Iets lagere middagtemperafcuren. "(Opgemaakt te 11.15 uur). 21 FEBRUARI. Zon op: 7.45 uur; onder: 18.03 uur. Maan op: 16.12 uur: onder: 6.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.59 en 14.15 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.59 en 14.15 uur. Laagwater te 9.57 en 22.23 uur. De Engelse premier Mcmillan (links) neemt afscheid van zijn Griekse ambtgenoot Constantine Karamanlis (rechts) en de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Zorloe. na de geslaagde besprekin gen over de toekomst van Cyprus. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Nog 21 Japanse schepen voor Indonesië De Indonesische regering overweegt nog 21 Japanse schepen aan te schaf fen, die gedeeltelyk zouden worden ge leverd als onderdeel van de overeen komst voor herstelbetalingen van Japan. Zes van deze schepen zouden worden gebruikt voor internationale diensten, de anderen voor kustvaart in de Indo nesische Archipel. gisteren in staking Men geeft er zich thans in socialisti sche kringen inderdaad rekenschap van. dat de Belgische regering gebonden is aan haar belofte jegens de Hoge Auto riteit en de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG> om de mijnindustrie in de Borinage te sane ren. Van haar kant zal de Hoge Auto riteit nieuwe steun kunnen verlenen aan de Belgische mynen, op voorwaarde dat het moderniseringsprogramma van de i Belgische mijnen zelf door haar des kundigen zal worden gecontroleerd. Finet, de president van de Hoge Auto riteit. die de toestand in de Borinage perfect kent, daar hy de Waalse secre taris-generaal is geweest van de socia listische vakbonden, verklaarde gisteren in Luxemburg, dat de Hoge Autoriteit haar medewerking kan verlenen tot fi nanciering van nieuwe investeringen in de Borinage. Het is overigens een zeer ingewikkelde zaak, die niet in vier en twintig uur opgelost kan worden. Finet wees erop dat voor het tewerkstellen van één arbeider een investeringskapi taal nodig is van één miljoen Belgische franken (f76.000). Een andere reden, welke de nieuwe koers in Brussel ver klaart, is de onzekerheid over het ver loop der revolutionaire stakingen. Het is niet uitgesloten, dat onverantwoorde elementen, voornamelijk onder de jonge Italianen, een of andere rampzalige sa botagedaad plegen in een van de kolen- mynen of openbare gebouwen, wat voor de arbeiders en de economie van de dat de communisten met schieten be ginnen. omdat we er dan snel een eind aan kunnen maken. Maar als ze stakin gen of dergelijke dingen gebruiken, zal het moeiiyker zyn". Politieke waarne mers geloven echter niet dat het leger met opzet een breuk met de commu nisten wil uitlokken. Zij geloven dat het leger door een waarschuwing commu nistische oppositie willen voorkomen. In kringen die in nauwe betrekking tot president Soekarno staan gelooft men, dat het voorstel van het leger voor terugkeer tot de revolutionaire grondwet zal worden aanvaard. De pogingen om een andere grondwet op te stellen zyn drie jaar lang vast gelopen op gebrek aan eensgezind heid van de partyen over de vraag of Indonesië een federale of een een heidsstaat moet zqu en of het een islamitische republiek moet worden of een staat gebaseerd op de vyf be ginselen van Pantja Sila. Onder de oude constitutie zou het Parlement een debatorgaan worden, samengesteld uit vertegenwoordigers van partyen en provincies en vertegen woordigers van diverse sociale zg. func tionele, groepen. De strijdkrachten heb ben er mee ingestemd 35 zetels in het Parlement te aanvaarden, zonder stem recht. De militairen zouden hopen dat dit de politieke partyen ervan zal weer houden het leger te beïnvloeden om zyn stemmen te winnen. Minister prof. dr. J. Zijlstra van Economische Zaken aan het woord tijdens de bespreking van de schrootaffaire in de Tweede Kamer. Links de minister van ]us~ titie a.i. A. A. M. Struycken. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Auto viel zes meter in haven van Zierikzee INZITTENDEN ONGEDEERD. Gisteravond reed majoor A. J. Boom van de tandheelkundige dienst uit Soes- terberg met zijn auto ter hoogte van 't Sas aan de Zelkeweg in de haven van Zierikzee. De auto sloeg een keer over de kop, maakte een val van onge veer 6 meter en kwam met de wielen naar boven in het water te liggen. Door de lage waterstand er stond onge veer 1 meter water konden zowel de majoor als diens echtgenote zich uit de auto bevrijden en de vaste wal berei ken. Beide bleken hoegenaamd geen verwondingen te hebben opgelopen. De auto werd later zwaar beschadigd door een kraanwagen op het droge ge bracht. Nieuwe ontwikkeling in Frans schandaal De Laeaze's verdacht van moord op Amerikaanse zaken-vriendin Franse justitie gaat geheimzinnige dood van schatrijke mevr. Biddle napluizen Solidariteitsstakingen De regering heeft inmiddels in de Kamer een motie van vertrouwen in haar beleid in de mijnkwestie gekregen. De stemverhouding was 118 tegen 78 stemmen by drie onthoudingen. De rooms-katholieken en liberalen, die de coalitie-regering-Eyskens vormen, stem den voor, terwijl de socialisten en com munisten tegenstemden. Gisteren staakten ruim honderddui zend mijnwerkers, terwijl duizenden werknemers in andere industrieën uit solidariteit ook het werk hadden neer gelegd. Alleen in enkele mijnen waar de r.-k. vakbond het overwicht heeft, werd gewerkt. Over het algemeen was de toe tand rustig. In de Borinage. de streek om Bergen, staakten vele arbeiders in de staal- en elektriciteitsbedrijven. Vrijwel alle winkels hadden hun deur gesloten en in de gemeentelijke bureaus en de scholen werd niet gewerkt. In de omge ving van Bergen vernielden stakers te lefoon- en seindraden van de spoorwe gen. Het verkeer ondervond hiervan slechts korte tijd hinder. De wegen zyn nog steeds onbegaan baar, hoewel in Bergen de versperringen hier en daar zyn opgeruimd. De sta- kingsposten hebben evenwel hun posten niet verlaten en houden alle vervoer middelen aan. Deze posten bewegen zich op motoren door de gehele streek, ten einde erop toe te zien dat de orders van de vakbond worden nageleefd. Leden van de rykswaoht zag men vrijwel niet. Hersenbloeding of CVan onze correspoftdent in Parys) In het feuilleton van het schandaal rond de Franse industrieel en multi- miljardair Jean Lacaze (die, zoals men zich herinnert, er van beschuldigd is de stiefzoon van zyn zuster. Jean-Pierre Guillaume, uit de weg te hebben willen laten ruimen), schijnt sinds gisteren een nieuw hoofdstuk te zijn geopend. Het parket van de Seine heeft op eigen initiatief de gespecialiseerde poli tiediensten verzocht een grondig onder zoek in te stellen naar de omstandig heden. waaronder de zeer vermogende Amerikaanse mevr. Margareth Biddle. wier vermogen op ruim een miljard gulden werd geschat, in de nacht van 8 op 9 januari 1958 in Parys is overleden. Er sohynen twee redenen te zyn, waardoor deze justitionele nieuwsgierig heid zou kunnen worden gemotiveerd. Van de oorzaak van mevrouw Biddle's overlijden zyn nooit geheel bevredigende verklaringen gegeven. Deze weduwe van de voormalige Amerikaanse ambassa deur in Warschau had 's avonds de gala-voorstelling in de Paryse Opera ter ere van de Griekse Koning bygewoond, waar zy ook haar vrienden, De Laeaze's en dr. Lacour ontmoette.. Twee uur na Hoewel in het algemeen gewone perso nenauto's de toegang tot de Borinage wordt ontzegd, ondervinden artsen, en auto's die levensmiddelen of genees middelen vervoeren, geen enkele hinder. terugkeer in haar Paryse flat voelde zfl zich onwel, waarna de dood onmiddeliyk ls ingetreden. Een hersenbloeding werd, beweerd men, officieel als doodsoorzaak opgegeven. De eerste taak van de politie zou nu zyn te pogen door lijkschouwing van de gebalsemde stoffelyke resten van mevrouw Biddle deze doodsoorzaak te verifiëren. Aan de omstandigheid, dat in haar kamer op het moment van haar overlijden ontelbare persoonlijke papie ren overhoop waren gehaald en grote wanorde heerste, is indertyd geen by- zondere aandacht besteed. Achteraf heeft de politie gemeend dit nu wel enigszins verdacht te mogen achten. Temeer daar er tussen mevrouw Biddle en Lacaze, behalve persoonlyke, ook sterke zakelijke relaties bestonden. Mevrouw Biddle was de voornaamste aandeelhoudster van de Amerikaanse Newmond Mining Corporation, die even eens met aanzienlijke bedragen in de Zellidja-mynen van de familie Walter- Lacaze was geïnteresseerd. Er gingen in Parijs al enige tyd ge ruchten. dat de Amerikaanse maat schappij de bekende Paryse advocaat Tixier-Vignancour opdracht zou hebben gegeven een nader onderzoek te doen gelasten. Het schynt nu echter, dat de Franse Justitie uit eigen beweging tot dit onderzoek heeft besloten, omdat I blijkbaar de verdenking werd gekoesterd dat de Laeaze's, behalve voor de aanslag op de stiefzoon, ook voor een moord op hun Amerikaanse zakenvriendin niet uit de weg zouden zyn gegaan

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1