JOSTDUITSE MEESTERSPION IOET ZICH VERANTWOORDEN De toelating van onderwijzers tot de universitaire examens 2 'aspro'5 -en... jfct! fste jaargang Rode Casanovaverschafte Oostduitsers jf jaar lang vele geheime documenten (Van onze correspondent in Bonn) h Karlsruhe is maandag het proces begonnen tegen de Oostduitse spion, de jarige handelaar Carl Helfmann, die men om zyn spionagekwaliteiten heeft jteld ;tls „meesterspion" en om zyn liefdesgeschiedenissen by dit werk „de 11 Casanova" heeft genoemd. Helfmann had de eretitel, dat hy een S.S.D.- Jnt was met al te mooie ogen. Helfmann is bijna vijf jaar lang voor de S.S.D., Oostduitse spionagedienst, werkzaam geweest en heeft daarbij talryke geheime pmenten uit Westduitse ministeries en gegevens over de Westduitse industrie jwaarts laten verdwynen. It methode van deze grote, knappe man was om zich overal een paar vrien den aan te schaffen, die hoogst toevallig steeds werkzaam waren op departe- |ten in Bonn. Hy kocht, zo zegt men te Bonn, Westduitse staatsgeheimen i met klinkende munt, zoals in spionagekringen gebruikelijk is, maarmet i liefde, of wat daar voor moest doorgaan. retaresse van B.Z. erd slachtoffer „Spin", zoals zyn bijnaam luidde, het geld in eigen zak de SSD löe hem veertig duizend mark uit aar kwam met zijn charmes, zijn ie tong. zijn invitaties voor reisjes de Rivièra e.d. verder dan vele ren mert een bundel bankbiljetten, ras tenslotte voor de SSD zo'n be- rijk man geworden, dat deze in ïann's auto een kortegolfzender bouwen. Helfmanns meest bekende (offers waren de 44-jarige secreta- uit het Bonner ministerie van nlandse Zaken. Irmgard Römer en cretaresse van een directeur van bekende Mannesmann-concern, tde Büchner. De eerste is onlangs rdeeld tot drie jaar tuchthuis, de e tot negen maanden wegens het even van voor de Westduitse staat grijke gegevens. Eindelijk rust Woensdag 18 februari 1959 Vierde blad no. 29674 fmann werd in februari 1958 te n gearresteerd op het moment, dat ird Römer hem een geheim docu- overhandigde. Cynisch zei hy toen de agenten, die hem arresteerden: heb ik eindelyk rust na al die en". bleek al spoedig, dat Helfmann illeen „goede betrekkingen" onder met het departement van Buiten- e Zaken te Bonn. maar ook be- n had bij het Junker-bureau te Godesberg, bij Mannesmann, bij linisterië van Economische Zaken, einkelvliegtuigenfabrieken, de uit- j van een luchtvaarttydsehrift, de larbeidersvakbond en waar niet et zou hem zelfs gelukt zijn om ne documenten in handen te krij- een Amerikaans vliegveld bij aden en van de Amerikaanse tn in Duitsland. Zyn voornaamste bleef overigens Irmgard Römer. [iet wist, dat Helfmann al drie theidingen achter de rug had, die hom een jaar lang reeksen Renten verstrekte, k Helfmann is zo bijzonder, dat hij slechts spioneerde, maar met een baak van wyn te Rüdesheim op hpziger messe vele honderdduizen- Inarken zou hebben verdiend. Ver dijk waren de opdrachten, die hy wijnexport naar Oost-Duitsland ook een soort betaling voor zijn Bgewerk, maar dit aspect ligt nog it duister. indag deed Helfmann zioh voor het ht te Karlsruhe voor als een tman. Zelfs in die mate, dat hij (envoudige geboorte volkomen deed (ten. Zijn levensloop is bepaald niet (rachtigHelfmann begon als mon- woonde negen jaar lang in Turkije, korte tUd niet een Turkse gehuwd Hoge Belgische onderscheidingen aan Nederlanders uitgereikt (ambassadeur van België te 's-Gra- kge, baron F. X. van der Straten- let, heeft gistermiddag in zijn Iswoning aan een aantal Nederlan- de versierselen uitgereikt behoren- ij de onderscheidingen die Z.M. de pg der Belgen aan die Nederlan- 'heeft verleend. Koning Boudewijn heeft dr. W. pn den Berge, regeringscommissaris de belastingen, voorzitter van de (nationale douaneraad te Brussel en staatssecretaris van Financiën, be id tot Grootofficier in de Kroon- fot Commandeur in de Orde van jipold de tweede is benoemd prof. tA. G. Brom. buitengewoon hoog- ir in de thorax-chirurgie aan de suniversiteit te Leiden. t Commandeur in de Kroonorde is tmd prof. dr. L. J. Rogier hoog- ir in de algemene en vaderlandse iiedenis van de nieuwere tijden aan ,-K. Universiteit te Nijmegen. Officier in de Kroonorde zijn be id: de twee algemeen secretarissen net Verbond van Nederlandse Werk- m de heren ir. S. H. Visser en de A. Rom Colthoff en mr. J. P. M. ha, hoofd van de afdeling decora- ler directie kabinet en protocol van ninisterie van Buitenlandse Zaken, t Ridder in de Kroonorde zyn be de heren J. L. Barends, bouw- aannemer te Amsterdam, en H. (Witlox, directeur van de N.V. Van phoven en Smulders te Tilburg. olgend jaar breed plan voor het Noorden i onze parlementaire redacteur) bister Zijlstra heeft gistermiddag t Eerste Kamer meegedeeld, dat ken moet gebeuren voor de in dus- Uatoie van de noordeüjke provin- 'zijn plaats zal moeten vinden op lij ksbegroting voor 1960. Doch in 'zullen de industriekernen worden iwezen, en de provinciale besturen h worden geraadpleegd over de regelen die direct op de aanwyzing de kernen moeten aansluiten. |i meer breed opgezet plan moet kr wachten tot volgend jaar. Het is edoeling van de regering tot een been samenstel van maatregelen het noorden van het land te komen. Veerboot „haringvliet" KRIJGT RADAR (Van onze Haagse redactie) v. Staten van Zuid-Holland hebben [ten. om een bedrag van f20.000. hlkbaar te stellen voor het aanbren- pan radar op de veerboot „Haring en werkte tenslotte als afdelingschef in de Junker vliegtuigenfabriek. Na de oorfog ging hy failliet als directeur van een reisbureau en probeerde het ten slotte met succes met de export van wijn. In 1953 begon hy voor de SSD te werken: op eenvoudige wyze „met liefde betaald", kreeg hij wat men in Oost- Duitsland wilde hebben. Volgende week zal Helfmann moeten horen hoe de rechtbank te Karlsruhe al dit ongetwyfeld knappe spionagewerk wil honoreren. Gymnasium-b is niet voldoende voor theologische studie (Van onze parlementaire redacteur) Van alle kanten kwamen gisteren ln de Tweede Kamer bezwaren tegen het voorstel van minister Cals de bezitters van het einddiploma gymnasium-b mede toelating te verlenen tot het afleggen van de universitaire examens in de faculteit der godgeleerdheid, omdat de kennis van het Grieks onvoldoende moet worden geaoht. Alleen de P. v. d. A. was blijkens de redevoeringen van de heren Stufkens (tegen) en Tans (voor) ver deeld. Minder bezwaar bestond er tegen toelating tot de examens in de faculteit der letteren en wijsbegeerte (met uit zondering van de examens in de klas sieke taal- en letterkunde), hoewel mej. Nolte (KVP) en de heer Van Dijk (WD) eerst het antwoord van de minister wilden afwachten alvorens definitief hun standpunt te bepalen. Een meerderheid van de Kamer was echter in ieder geval geneigd steun te verlenen aan het amendement van de heer Versteeg (AR) om de theologie in het wetsontwerp te schrappen. Vandaag antwoordt minister Cals op de bezwaren. Het wetsontwerp houdt tevens in dat bezitters van het einddiploma gymna sium-a zullen worden toegelaten tot het afleggen van de universitaire examens in de faculteit der geneeskunde, indien \dvertentle ONDERZOEK LUCHTVERONTREINIGING NABIJ DE NIEUWE WATERWEG In de omgeving van de Nieuwe Wa terweg doen verscheidene instellingen reeds enige jaren metingen om de mate van verontreiniging van de buitenlucht in dit sterk geïndustrialiseerde gebied te bepalen. Teneinde nu nauwkeurig op de hoogte te komen en te blijven van de ontwik keling van zaken heeft ir. Z. Th. Fetter, als voorzitter van de Centrale Organi satie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) een „Regionale Stuurgroep Nieuwe Water weg" geïnstalleerd. Deze stuurgroep heeft tot taak. het onderzoek te coör dineren en eventueel advies uit te bren gen aan de Commissie Luchfcverontrei- ging T.N.O., die dit probleem voor het gehele land beziet. de betreffende hoogleraren in de natuurkunde, scheikunde en biologie, HI oPdat zy daartoe voldoende kennis van zy verklaringen kunnen overleggen van die vakken bezitten. Pellenaars trok aan het langste eind (Speciale berichtgeving) De civiele kamer van de Bredase rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak Locomotief contra Pellenaars. De Locomotief had bij monde van mr. A. baron van Haersolte f 200.000 schade vergoeding geëist omdat Pellenaars de renners Leo van .der Pluim en Mies Stolker. die contractueel aan de Loco motief waren verbonden, naar de rij- wielfabriek de Magneet zou hebben overgeheveld. De rechtbank heeft de vordering aan de Locomotief ontzegd en weigert het conservatoir gelegde beslag en stelt dit buiten werking. Zij heeft de Locomotief veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, in totaal f2125.Het conservatoir gelegde beslag betreft een som van f 63.000, die de Locomotief nog moet betalen aan Pellenaars. Klaverjascompetitie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen werden de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeling I: Krantz 1DSB 1, 3% 8%; HCW 1—T. en D. 1 7—5; DSB 1— Groenoord 1, 4tt—7tt; LBF 1MDS 1, 8—4: SLF 1—Oosthoek 1, 4—8. Afdeling 2; Krantz 2DSB 2. 75; AWS 1—SLF 2, 3%—8%; Centrum 1— MDH 1, 8—4; DSB 2—MDS 2, 6—6. Afdeling 3: LBF 2—DVS 1, 5—7. Afdeling 4: Krantz 3Centrum 2, 3% 8Vè; Zaalberg 2T. en D. 4, 66; Cen trum 2Groenoord 4, 57; Oosthoek 4 APP 2. 7—5. Op weg naar Kopenhagen om tegen de nationale Deense ploeg uit te komen, heeft het Nederlandse herenteam, be staande uit Schoofs, Gimbel en Onnes, gisteravond een taf el tenniswedstrijd ge speeld tegen een ploeg, gevormd door spelers van Fun er. Onze landgenoten wonnen de wedstrijd, die in Odensee werd gehouden, met 82. De heer J. Mutters, oud inter- j nationaal scheidsrechter van de KNVB. is vandaag 70 jaar ge worden. De heer Mutters behoorde i tot de beste arbiters van de KNVB en de FIFA en heeft 43 interlands I geleid en drie Olympische voetbal toernooien meegemaakt. Zijn FIFA embleem, dat hij op de foto in zijn hand houdtis nog altijd zijn trots. VOETBAL Veertien spelers centrale training Voor de eerste centrale training van dit seizoen, die vandaag op De Vliert te Den Bosch wordt gehouden, zyn 14 spe lers uitgenodigd. Het zijn: De Munck (DOS), Pieters Graafland (Feyenoord), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kraay (DOS), Van der Hart (Fortuna '54), No- termans (Fortuna '54), Van Wissen (PSV), Klaassens (WV), Van der Kuil (Ajax), Van der Linden (DOS), Lenstra (Sportclub Enschede), Moulyn (Feyen oord), en Ryvers (Feyenoord). Schoolvoetbal In de paasvakantie organiseert de Commissie Schoolvoetbal van de KNVB in samenwerking met de Gemeentelijke Schoolsportcommissie te Leiden weder om schoolvoetbalwedstryden om de Leidsch Dagblad-wisselbekers. De wedstrijden worden gespeeld in Al phen a. d. Ryn. Katwijk. Leiden, Lisse en Noordwyk en wel op dinsdag 31 maart en woensdag en donderdag 1 en 2 april. Gespeeld wordt in drie groepen: A. lagere scholen (leeftyd 11 jaar); B. juniores (12 tot en met 14 jaar); C. seniores (15 jaar en ouder). Inschryvingen worden tot ulteriyk 10 maart ingewacht aan de volgende adressen: Alphen a. d. Rijn: de heer W. M. Of- fringa, Martha-Stichting. Katwijk aan Zee: de heer A. J. D.van Biezen. Rijnmond 93. Leiden: de heer A. A. Th. van Schie, Deutzstraat 3. Oegstgeest, telef. O 1710 - 31985.; de heer W. F. van Weizen, Stieltjesstraat 19, Leiden, telef. O 1710 - 32804. Lisse: de heer C. Strik, Herenweg 262. Noordwyk: de heer A. Mooyekind, Irenestraat 23. telef. O 1719 - 3472. De finalewedstryden van het Leidse toernooi worden gespeeld op donderdag 2 april. Het eindtoernooi wordt gespeeld op zaterdagmiddag 4 april. SCHAATSENRIJDEN Pesman wint weer 5000 meter Onze landgenoot Jan Pesman heeft wederom de 5000 meter gewonnen. Dit maal tijdens internationale schaatswed strijden. die gisteravond te Goeteborg werden qehouden. Zijn tijd bedroeg 8.19.9. p de tweede plaats legde een andere Nederlander beslag. Het was Jeen van den Berg (8.34.2). Winnaar van de 500 meter werd de Chinees Wang Chin Yui in 43.3 sec. en op de 1500 m. zegevierde de nieuwe wereldkampioen, de Fin Jaervinen. Leidse Schaakbond LSG 2, dat in het begin van het sei zoen danig teleurstelde, schynt van plan te zyn de goede reputatie weer in ere te herstellen, want de wedstrijd tegen Boskoop 1. hoewel by de onderbreking gelyk geëindigd, zal het vnj zeker gaan winnen. De mogelijkheid is niet uitge sloten. dat men by de tydscontrole nog tot overeenstemming is gekomen. Naar wij vernemen stonden de afgebroken partijen zeer gunstig voor de LSG-ers. De resultaten, individueel waren: Boskoop 1LSG 2: A. BonefaasJ. van Steenis jr., afgebr.; S. J. van Wijk C. van Dijk Vi—Vi', Nic. Cok—dr. J. B. Wilterdink afgebr.: P. van VeenE. M. J. v. d. Valk J. A. Loef—M. M. Segaar 0—1; A. Sytzema jr.—ir. M. Ellerbroek 10; W. Trapmandr. J. H. Meilink afgebr.; P. BroerJ. P. W. Weyermans 10; A. Sytzema sr.C. El- zeng a 0—1; J. C. Bulk—I. Vogelenzang V2—V2. Totaal: 3%—3% (voorlopig). CRICKET Australië won ook laatste testmatch met 9 wickets Australië behoefde vandaag slechts 54 runs te scoren om ook de laatste testmatch te winnen. De Engelsen, die op de eerste innings 146 runs achter stonden, gingen in him tweede all out voor 214. Tom Graveny scoorde 54, Co lin Cowdrey 46 en Freddie Trueman 36. Daarna gingen de Australiërs aan bat en toen de stumps getrokken werden, hadden zij in hun tweede innings 15 runs gescoord zonder wicketverlies. Er leek nog een klein kansje voor En geland te zijn toen Colin Cowdrey en Peter Richardson gistermorgen in hun stand aan het derde wicket één run per minuut scoorden. Maar nadat ze in 58 minuten 66 runs aan de score hadden toegevoegd, ging Cowdrey run out op een aanvechtbare beslissing van scheids rechter Les Townsend. Cowdrey. die 46 haalde, waarbij 7 vieren, was in spran kelende vorm en hield de geduchte Australische pacebowlers geheel in be dwang. Richardson ging bij de lunch uit voor 23. Tom Gravenev zorgde voor een kundige score van 54. maar daarna vie len de wickets snel. Zonder een kranige 36 van Trueman zou de beslissing waar schijnlijk gisteren al gevallen zijn. Australië heeft op de laatste dag niet lang aan bat gestaan. De voor de over winning benodigde 54 runs werden in 51 minuten bijeengeslagen voor het ver lies van één wicket en het sadion ver anderde in een heksenketel toen Colin Mcdonald (52 n.o.) de winnende run scoorde. Echter alleen opvoedkunde en psychologie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren al gemene instemming betuigd met het wetsontwerp, dat de strekking heeft volledig bevoegde onderwijzers volgens de nieuwe kweekschoolopleiding toe te laten tot de universitaire examens in de opvoedkunde en de psychologie. Dit geldt ook voor de bezitters van de oude hoofdakte. Het wetsontwerp heeft mede ten doel aan de bezitters van een akte van be kwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs aan een HBS met vijf jarige cursus, ongeacht hun leeftijd, toe lating te verlenen tot de aansluitende universitaire studie. Een amendement van de heer Kleij- wegt (P.v. d.A.) had de bedoeling de afgestudeerden aan de nieuwe kweek school dezelfde rechten op universtaire studie te verlenen als de bezitters van het einddiploma HBS-A. Minister Cals bestreed dit amende ment dat buiten de kring van de P.v. d. A. ook in de Kamer geen instemming had gevonden. De minister was van Na het grote succes van de eerste nationale „Doe-het-zelf" tentoonstelling, die vorig jaar op de najaarsbeurs te Utrecht ongeveer 60.000 bezoekers trok. is besloten ook aan de komende voor jaarbeurs voor gebruiksgoederen, die van 9 tot en met 14 maart wordt gehouden, een ..doe-het-zelf" tentoonstelling te verbinden. oordeel dat een duideiyk onderscheid moet worden gemaakt tussen de scholen voor voorbereidend wetenschappelijk on derwijs, met als doel de opleiding voor universiteit of hogeschool, en aan de andere kant de scholen die in het bij zonder gericht zyn op de opleiding voor een beroep, zoals de kweekschool. De studie in opvoedkunde en psychologie is op de kweekschool echter van dien aard, dat het toelaten tot de universitaire examens in die vakken verantwoord kan worden geacht. Over het amendement van de heer Kleijwegt wordt vanmiddag gestemd. 10 jaar geëist tegen glazenwasser WEGENS VERGASSING VAN ZIJN KINDEREN De Procureur-Generaal by het Ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen een 31-jarige hoofdstedelyke glazen wasser een gevangenisstraf geëist van 10 jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring ter zake van doodslag op diens drie kinderen door het openzetten van een gaskraan. In eerste instantie was de man door de rechtbank wegens doodslag tot 10 jaar met aftrek veroordeeld, doch de Officier van justitie die moord bewezen achtte en dentengevolge 18 jaar had geëist, was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Het Hof zal 3 maart arrest wijzen. Stedenwedstrijd Leiden - Antwerpen Zondag a.s. wordt in de Stadsgehoor zaal aanvang half twee een judo- teamwedstrijd Leiden—Antwerpen ge houden. Voorts staan op het programma, dat muzikaal wordt omiyst door het orkest „The Blue Birds", de schoolkam- pioensohappen van de Sportschool Lui ten. terwyi bovendien medewerking zal worden verleend door Ishore Abe, 7e dan en officieel vertegenwoordiger van de Kodokwan (Japan). Een bijzonder belangrijk evenement dus voor de judo- liefhebbers, die bovendien nog kunnen genieten van een wedstrijd tussen de B-ploegen van de Haagse club Yu-Wa en Judoclub Leiden. De teams voor de internationale wedstryd zijn als volgt samengesteld: Leiden: P. van Leeuwen (le dan), A. Oort (2e dan), H. Raai (le dan>, W. Minten (le kyut, D.Bent veld (le kyu). B. Springer (2e kyu>. J. de Wolf <2e kyu), en J. v. d. Blom (3e kyu). Laatstgenoemde is Neder lands jeugdkampioen in de lichtgewicht- Antwerpen: G. Beckers (3e dan), J. Proost (2e dan). G. Breugelsman (le dan). J. Sloos (le kyu), L. Blockhuizen (2e kyu), L. van Gorp (2e kyu), en J. Wouters (3e kyu). De vyfde testmabch tussen Australië en Engeland is dus door ae gastheren met niet minder dan 9 wickets gewon nen. De score was: Engeland 205 en 214, Autralië 351 en 70 voor 1. Het eindresultaat van de serie van vijf wedstrijden tussen beide landen was 40 in het voordeel van de Austra liërs en een draw. In de 83 jaar oude historie van test- matches tussen Australië en Engeland zijn 178 wedstrijden gespeeld. Een ana lyse laat zien, dat Australië in die pe riode sterker is geweest. In Australië: 53 Australische over winningen. 38 Engelse overwinningen, 6 draws, tot. 96; in Engeland 21 Austra lische overwinningen. 24 Engelse overwinningen, 36 draws, totaal 81. To taal 74 Australische overwinningen, 62 Engelse overwinningen. 42 draws. To taal 178. Te jong 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Broekman tweede te Hoenefoss De internationale schaatswedstrijden, welke onder goede omstandigheden te Hoenefoss zijn gehouden, zijn gewon nen door de Noor Aas met 81.850 pnt. Tweede werd onze landgenoot Kees Broekman. De resultaten waren: 500 meter: 1. Aas (Noorwegen) 43.2 sec.; 2. Jokklnen (Finland) 43.3 sec.; 3/4. Naess (Noorwegen) en Van der Grilft (Ned.) beiden 43.7 sec.; 6. Cees Jan Kroon (Nederland) 44.0 sec.; 8. Wim de Graaff (Ned.) 44.5 sec.; 12. ex aequo: Haugli (Noorwegen), Broekman (Nederland) en Cassidy (Australië) allen 45- sec. 3000 meter: 1. Kees Broekman 4.48.4 (nieuw baanrecord); 2. Aas 4.51.9; 3. Seiersten 4.52.6; 4. Tapiovaara (Fin land) 4.54.7; 5. Sogge (Noorwegen) 4.55.0; 7. De Graaff 4.55.6; 9. Ceés Jan Kroon 4.58.7. Het algemeen eindklassement zag er als volgt uit: 1. Aas 91.850 pnt; 2. Broekman 93.083 pnt; 3. Seiersten 93.576 pnt; 4. Sogge 93.767 pnt; 4. De Graaff 93.767 pnt; 6. Cees Jan Kroon 93.783 pnt. Sportsplinters Een Nederlands jeugdteam, samen gesteld uit spelers van 16 tot en met 18 jaar, zal het komende weekeinde als voorbereiding voor het jeugdtoernooi van de Europese voetbalunie, dat van 28 maart tot en met 10 april in Bulgarije wordt gehouden, twee oefenwedstrijden spelen tegen een jeugdploeg uit Niederrhein. De eerste wedstrijd wordt op zaterdag in Hamborn en de tweede op zondag in Dusseldorp gespeeld Oost-Duitsland heeft geprotes teerd tegen het besluit van het departe ment van Buitenlandse Zaken te Wash ington geen inreis-visa te verlenen aan de Oostduitse skiploeg. die wilde deel nemen aan de voor-Olympische Win terspelen te Squaw Valley. De Oostduitse ski-federatie heeft telegrafisch de tussenkomst van presi dent Eisenhower ingeroepen Jamin, de zes-jarige Franse hengst tweemaal winnaar van de „Prix d'Ame- rique" en momenteel de beste Europese draver, zal dit jaar waarschijnlijk niet starten in de „Grote Prijs der Lage Landen", een der draveryen van het „Europees circuit", die op 5 juli op GILLIAN HILLS (nog) geen ster Roger Vadim durft het toch niet aan Deze Franse filmregisseur, die van zijn voormalige vrouw Brigitte Bar dot een nogal geruchtmakend be grip heeft gemaakt, had het oog la ten vallen op een 14-jarig Engels meisje Gillian Hills. Zij had de hoofdrol moeten vertolken in zijn nieuwste film Les liaisons dange- reuses". Natuurlijk legde daarna de publiciteit onmiddellijk beslag op de jeugdige Gillian. Meteen werd zij al bestempeld als opvolgster van Bar dot. Als een tweede Brigitte. Maar toen kwam het grote schan daal van de „rose balletten". De pu blieke opinie was diep geschokt. Te meer, daar er enkele zeer jonge meisjes bij betrokken waren. En prompt gingen er ook stemmen op, die zich keerden tegen de plannen van Vadim. Het feit. dat hij de le gende-Bardot schiep, heeft hem geen windeieren gelegd, maar heeft zijn naam toch met een zekere nog al dubieuze faam omgeven. En men vreesde, dat zijn twijfelachtige re putatie ook de naam van het Britse meisje zou aantasten. Bovendien had men weinig be- wondering voor de rol, die de jonge Gillian te spelen zou krijgen. Het schokte, dat een veertienjarig meis je in „Les liaisons dangereusesde rol moest vertolken van de vijftien jarige Cecile de Volanges, die wordt verleid door een veel oudere man. Gerard Philippe speelt deze manne lijke hoofdrol. Onder druk van deze opinie heeft Roger Vadim het niet aangedurfd. Hij heeft Gillian naar haar moeder in Nice teruggestuurd. De 17-jarige Micheline Voiturier zal nu de film figuur van Cecile gestalte moeten geven. Gillian - uiterlijk een jorige Brigitte Bardot - zit teleurgesteld in Nice. Maar Vadim heeft haar niet geheel losgelaten. „Ik zal proberen haar een rol te geven in een andere film als ze wat ouder is. In ieder geval heeft ze het temperament van een actrice", zo merkte hij op. Duindigt. verreden wordt. De zoon van Abner vertrekt namelyk begin juni naar de V.S. om daar aan verschillende grote races deel te nemen, waardoor het paard niet op tijd terug zal zyn om ook op de hem zo bekende Wassenaarse baan te lopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7