Geen politieke wijziging Turkse premier Menderes bij een vliegongeluk aan de dood ontsnapt WEERBERICHT Australië blijft met Nederland op bestuursgebied samenwerken Ronde-tafelconferentie over de Cyprische kwestie opgeschort Staking Belgische mijnwerkers breidt zich uit naar Charleroi AMERIKAANSE KUNSTMAAN VOOR WOLKENREGISTRATIE 97ste jaargang WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 No. 29674 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 waarschuwd tegen de onverantwoorde lijke sabotagedaden van enkele stakers, die onder meer stenen naar de politie gooiden. Het zijn voornamelijk jonge Italiaanse mijnwerkers, die op derge lijke sabotagedaden werden betrapt. Te Frameries, Quaregnon en elders zijn er nog barricades op de grote wegen, maar vanochtend werden geen nieuwe inci denten gemeld. Majoor Sosa Blanco terechtgesteld Majoor Sosa Blanco, die wegens oor logsmisdaden tijdens ht bewind van ex-president Batista ter dood was ver oordeeld, is hedenochtend te Havanna terechtgesteld. Hij weigerde zich te laten blinddoeken. Gisteren was de majoor voor de tweede maal ter dood veroordeeld. Het Cubaanse kabinet van Fidel Castro heeft gisteren op zijn eerste ver gadering een besnoeiing van de minis- In Den Haag is gisterochtend, aan de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompê het eerste exemplaar aangeboden van het 1poek „Kinderen van ons eigen volk", een nationale uitgave over de repatriëring, waarvan de baten ten goede komen aan het Centraal Comité van particulier en kerkelijk initiatief ten behoeve van gerepatrieerden. De 11-jarige Cor- rie Steensma uit Beern, de jongste medewerkster aan het boek, over handigde het eerste exemplaar. tersalarissen met vijftig procent goed gekeurd. Ook sprak het kabinet zich uit voor een wet waarbij de exploitatie van de luxueuze speelhuizen als attractie voor toeristen wordt geregeld. De revolutio nairen hadden deze casino's gesloten waardoor het personeel en musici werk loos werden. Verklaring van Casey: De Australische regering zal met Nederland blijven samenwerken bij het bestuur van Nieuw-Guinea, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, vandaag in het Huis van Afgevaardigden te Canberra verklaard. Casey gaf toelichtingen op het gezamenlijk communiqué dat hij en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, zondagavond hebben uitgegeven. Casey zei, dat in openbare commen taren op een gedeelte van het gezamen lijk communiqué enkele ongewettigde veronderstellingen waren gemaakt. Hij bedoelde het gedeelte waarin van Australische zijde wordt verklaard, dat Australië geen vreedzame regeling tus sen Nederland en Indonesië over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea in de weg zal staan. Casey zei, dat deze verklaring geen nieuwe wending in de Australische politiek betekende. Naar hij meende werd hierbij slechts een stand punt toegelicht, waarover de Indone siërs twijfel koesterden. Geen raadgeving „Ik wil het Parlement duidelijk maken, aldus Casey, dat deze om schrijving van het Australische stand punt, zoals zjj aan dr. Soebandrio is gegeven, op geen enkele wjjze kan worden voorgesteld als een raadgeving aan Nederland of aan Indonesië ten aanzien van de kwestie van onder handelingen over deze zaak". Casey zei, dat Australië zijn standpunt duidelijk had gemaakt ten aanzien van een veronderstelde situatie waarover Nederland en Indonesië tot een over eenkomst zouden kunnen komen door een vreedzame procedure en in overeen stemming met internationaal aanvaarde beginselen. Dit betekende o.a. afwezig heid van dwang. „Wij zeggen, dat Australië zich in dergelijke omstandig heden niet tegen een dergelijke over eenkomst zou verzetten". Daar wtf geloven in het fundamentele recht van Nederland om overeenkom sten aan te gaan over het gebied waarover het naar onze overtuiging de soevereiniteit bezit en in de heer schappij van het recht, is dit stand punt het enig juiste en goede voor Australië", aldus Casey. Beheer aan V.N. Krachtige kritiek is ook gekomen van de invloedrijke Bond van Oudstrijders, die een duidelijke verklaring heeft ge vraagd over de besprekingen tussen de Australische regering en dr. Soebandrio. Het standpunt van deze bond jegens Ned. Nieuw-Guinea is. dat indien de Nederlanders dit gebied zouden verla ten, het beheer zou moeten worden overgedragen aan de V.N. Casey zeide, dat een van de ongewet tigde veronderstellingen is geweest, dat in geval van een overeenkomst tussen Nederland en Indonesië slechts één resultaat wat betreft de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea mogelijk zou zijn. „Ik ben daarentegen van mening, dat er een verscheidenheid van moge lijkheden is, grotendeels afhankelijk van de beslissing van Nederland en Indone sië om een daarvan te aanvaarden. Ik herinner de volksvertegenwoordiging er aan, dat de Nederlandse regering meer dan eens de nadruk heeft gelegd op het belang, dat het hecht aan het interna tionale beginsel, dat de belangen van de autochtone bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea moeten worden behar tigd". Casey verklaarde voorts, dat Neder land in het verleden heeft voorgesteld de kwestie van de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea voor te leggen aan het Internationale Hof. Dit is dui delijk een van de vreedzame methoden, die zou kunnen worden aangewend, zei- de hij. Indien de kwestie aan het Hof zou worden voorgelegd, zeide hij aan te nemen, dat er niemand in Australië is, die niet de uitspraak van het Hof, in welke richting die ook zou gaan, zou eerbiedigen. Casey betoogde, dat het gezamenlijke communiqué de overtuiging van zowel Indonesië als Australië tot uitdruk king brengt, dat geen geweld behoort te worden gebruikt om territoriale geschillen tot een oplossing te bren gen. Deze duidelijke verklaring wordt door de Australische regering toege juicht. Minister Casey zeide, dat dit een reële bijdrage zou kunnen zijn tot het verbeteren van de toestand in het algemeen in Z.O.-Azie en de Pacific. 9 Slot pag. 2 Viscount stort bij Gativick neer: 12 doden (Van onze Londense correspondent) De Turkse premier Menderes is gisteren aan de dood ontsnapt toen een Vis count van de Turkse luchtvaartmaatschappij bij de landing in de nabijheid van Gatwick Airport in aanraking kwam met bomen en neerstortte: twaalf van de inzittenden kwamen om het leven. De negen overigen werden bijna allen gewond. Menderes, die achter in het toestel zat, had zich op de grond geworpen en kon zich uit de wrakstukken bevrijden. H(j kwam er met enkele gekneusde ribben en schrammen af. Hij is naar een nabijgelegen woning gelopen en werd vandaar per brancard naar een particulier ziekenhuis in Londen overgebracht. Hij droeg bij aankomst aldaar een arm in een doek, zijn haren waren verward en hü zag er onthutst uit. Hij leed kennelijk aan een shock, maar zijn toestand was volgens de dokter overigens bevredigend. Premier Macmillan heeft hem daar in de loop van de avond bezocht. Koningin Elizabeth gaf uiting aan haar medeleven. Menderes zou oorspronkelijk een door Macmillan ter ere van de Griekse en Turkse gasten gegeven diner bijwonen. De ronde-tafelbesprekingen over Cyprus, die vandaag zouden worden gehouden, gaan niet door tengevolge van het vliegtuigongeluk. Zodra Menderes in staat is er aan deel te nemen, zullen schikkingen worden getroffen voor het houden van besprekingen. Makarios had gesprek met dr. Kutchuk De vliegtuigramp gebeurde op enkele kilometers van de nieuwe luchthaven Gatwick Airport in het graafschap Sur rey waarheen het vliegtuig, dat wegens de mist niet op Londen Airport had kunnen landen, moest uitwijken. Het toestel stortte met donderend geraas neer, passeerde rakelings een weg met huizen en ploegde zich over een afstand van tweehonderd meter door een bos, schoot nog even omhoog en tuimelde toen om. De vleugels knapten af en de cabine kwam ondersteboven op de grond terecht. In het voorste gedeelte brak een kleine brand uit. welke na aan komst van de brandweer kon worden geblust. Het duurde geruime tijd voor dat toesnellende personen zich een weg door het donkere bos konden banen. De dikke mist belemmerde bovendien de reddingspogingen. In de eerste uren waren de berichten over de slachtoffers dan ook uitermate verwarrend. Van nacht duurde het zoeken naar docu menten van diplomaten, die zich in het toestel bevonden, hog voort. Kort na deze ramp daalde een vlieg tuig uit Athene met de Griekse premier Karamanlis aan boord veilig op Gat wick Airport. Volgens de laatste berichten zijn de overlevenden: premier Menderes, Arif Demirer. parlementslid, Mellh Esenbel, secretaris-generaal van het departe ment van Buitenlandse Zaken. Emin Kalafat, parlementslid, Rifat Kadrizade, parlementslid, Sefik Fenmen, secretaris van Menderes, mej. Tekovan en drie be manningsleden. Onder de slachtoffers bevinden zich: Server Somuncuoglu, minister van Pers zaken, radio en toerisme, Kemal Zey- tinoglu, parlementslid, Muzaffer Erzu, chef van het Kabinet van Menderes, Serif Arzik, directeur van het Anato lische persbureau. Ilhan Savut en Gu- nej Turkmen, beiden van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Weer Griekse troepen naar NAVO-basis in Turkije De Griekse eenheden die vorig jaar van de NAVO-basis Izmir in Turkije werden teruggetrokken, zullen naar deze Prinses Beatrix terug Het was een lachende en bruinge brande Prinses Beatrix, die vanmor gen van haar wintersportvakantie in Sankt Anton teruggekeerd is. De Hol- land-Italië-Express waarmee zij reis de, had een half uur vertraging en arriveerde om kwart voor elf in Utrecht. Prinses Beatrix werd verwelkomd door Koningin Juliana, Prinses Irene en haar studievriendin, mej. L. Hassely Kirch- ner. Nadat de ski's en de bagage waren overgeladen, vertrok het gezelschap met twee hofauto's naar Soestdijk. Moedig besluit van president Bourguiba (Van onze Par ij se correspondent) In een rede in Tunis heeft president Bourguiba verklaard, dat Tunesië be reid is Frankrijk in het bezit te laten van de oorlogshaven Bizerta indien de Fransen er vóór juni in slagen het con flict in Algerije op vreedzame wijze te beëindigen. Bourguiba noemde dit een „moedig besluit" en inderdaad was dat niet zon der reden, want het staat wel vast dat deze verklaring tot zeer veel kritiek aan leiding zal geven. basis terugkeren, zo is in Athene be kendgemaakt. Dit is een gevolg van het verbeteren der betrekkingen nu een op lossing van het geschil om Cyprus in zicht komt. De datum voor de terugkeer is nog niet bekendgemaakt. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat aartsbisschop Makarios en dr. Kutchuk, leider van de Turkse min derheid op Cyprus, hebben beraadslaagd over het toekomstige bestuur van een pnafhankelijke Cyprische republiek, dit in het kader van de overeenkomst van Zürich. Beiden waren vergezeld door verscheidene raadgevers. Een rechtbank van New Castle, En geland, heeft de aanklacht, die de Brit Rood-China erkent Ruslands leiding Het communistisch-Chinese blad „Rode Vlag", dat in hoofdzaak theoretische kwesties behandelt, heeft de leidende rol van de Sovjet-Unie in het socialis tische kamp erkent, zo meldt het pers bureau „Nieuw China". De gelijkheid en onafhankelijkheid van alle communis tische partijen en landen hebben altijd bestaan. Maar de communisten in de gehele wereld erkennen „van ganser harte" de grote historische betekenis van de Sovjet-Unie en de communis tische partij van dit land, aldus het blad. Alan Robertson tegen aartsbisschop Makarios had ingediend, onontvankelijk verklaard, omdat de aangeklaagde geen inwoner van New Castle is. Robertson had Makarios beschuldigd van samen spanning met kolonel Grivas de E.O.KA.-leider om Britse burgers en militairen te vermoorden en samenzwe ring met een buitenlandse mogendheid, met het doel een gedeelte van het bezit van de Koningin te ontvreemden". 414 Cultuurondernemingen genationaliseerd Een functionaris van het Indonesische ministerie van Landbouw heeft mee gedeeld, dat 414 van de 533 „overge nomen" Nederlandse cultuuronderne mingen ingevolge het besluit van de regering zijn genationaliseerd. De lijst van deze 414 plantages zal spoedig worden bekendgemaakt, zo zei hij. Volgens officiële cijfers van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging zijn 248 Nederlandse ondernemingen „overgenomen" na het begin van de anti-Nederlandse campagne in decem ber 1957. Daartoe behoren 77 cultuur- ondernemingen. Verder wordt vernomen dat enkele van de Nederlandse „overgenomen" ondernemingen zouden worden gecon fisqueerd omdat zij belastingschulden hebben. Een van de te confisqueren fir ma's is de bakkerij „Jan Bakker" in Djakarta. Geen eenzijdige maatregelen tegen crisis Hoge Autoriteit geeft helpende hand (Van onze Brusselse correspondent) In de Borinage bedroeg het aantal stakers gisteren achttienduizend, in het centrum (het bekken van La Louvière) dertienduizend; van ochtend zag het er naar uit, dat de stakingsbeweging zich vandaag ook zou uitbreiden naar het mijngebied van Charleroi, waardoor het totaal aantal stakers tot zeker veertigduizend zou stijgen. Persfoto grafen en cineasten moeten grote tact aan de dag leggen bij het maken van opnamen, daar de stakers er kennelijk niets voor voelen op een foto in de krant of wel op het filmjournaal te verschijnen. Maandag kwam het reeds voor, dat een cineast zich zijn toestel uit de hand gerukt zag. De film werd voor de ogen van de verbijsterde cameraman eenvoudig verbrand. Vakbonden waarschuwen tegen sabotagedaden Van belang waren gisteren de uitvoe rige besprekingen van de Hoge Autori teit met de Belgische premier Gaston Eyskens, bijgestaan door de ministers van Economische Zaken en van Arbeid. Van de zijde van de Hoge Autoriteit waren aanwezig de heer Paul Finet, voorzitter, en de vice-presidenten Coppe en Spierenburg. Na afloop van de con ferentie, die meer dan drie uur in be slag nam, verklaarde ons de vice-pre sidenten Albert Coppe en Spierenburg, dat de Belgische regering geen eenzij dige maatregelen gaat treffen om de kolencrisis in België te verhelpen. De Belgische regering heeft tot de Hoge Autoriteit het verzoek gericht om de toestand van ernstige crisis in de Ko- lengemeenschap te doen afkondigen. Gewicht bijna 10 kg., hoogte 536-3280 km. De Verenigde Staten hebben gisteren in Cape Canaveral met succes een drietraps Vanguardraket met een kunstmaan voor weerkundige doeleinden gelanceerd. De kunstmaan heeft een doorsnede van onge veer een halve meter en weegt bijna tien kilogram. Zij heeft twee foto-elektrische cellen die het wolkendek overdag zullen vastleggen en seint de gegevens terug naar de aarde waardoor ruwe schetsen verkregen worden. Vele stations hebben de radioseinen opgevangen. Dit experiment is de eerste stap voor het in kaart brengen van de weersomstandigheden op aarde. De 21 meter lange Vanguardraket weegt ongeveer 10.000 kg. Twee uur en twintig minuten na de lancering maakte het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart bekend, dat bevestiging was verkregen dat de kunstmaan in een baan om de aarde draait. Het hoofd van het bureau, T. Keith Glennan, deelde mede dat deze kunst maan de „Vanguard II" wordt genoemd. Hij zei dat dit de vierde Vanguard- lancering was van een serie van zeven als onderdeel van de Amerikaanse bij drage aan het Internationale Geofysisch Jaar. Van de vorige gelanceerde Vanguards is alleen de „Vanguard I", die op 17 maart vorig jaar gelanceerd werd, in een baan om de aarde gekomen. De maximumhoogte van de satelliet is 3.280 km. en de minimumhoogte 536 km., zijn snelheid bedraagt 28.800 km. per uur. Een omwenteling duurt 126 minuten. De baan ligt tussen 35 graden noorder en zuiderbreedte. Dr. Abe Silverstein, directeur van de afdeling voor ruimtevaart van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, voorspelde dat de Vanguard II misschien wel honderden jaren rond de aarde zal blijven draaien. Enkele ogenblikken later verklaarde de Belgische minister van Economische Zaken aan de journalisten, dat de Hoge Autoriteit aan dit verzoek van de Bel gische regering niet direct kon voldoen. Er zjjn beraadslagingen nodig, maar de Hoge Autoriteit zal op korte termijn een beslissing nemen. Men vermoedt, dat een speciale ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap dringend te Brus sel zal worden bijeengeroepen. Drie toezeggingen De Hoge Autoriteit heeft echter op drie punten positieve toezeggingen aan de Belgische regering kunnen doen: de wachtgelden ten gunste van de werkloos wordende mijnwerkers zullen zo nodig ook na 1 februari 1960, eind van de overgangsperiode, aan de Bel gische mijnwerkers worden uitgekeerd: het wachtgeld bedraagt 100 pet. van het loon over de vier eerste maanden en 80 en 60 pet. over de volgende maanden van het jaar; de sluiting van de acht marginale putten van de vijf mijngenootschappen in de Borinage zal parallel verlopen met de vestiging van nieuwe industrieën in dat gewest; de Hoge Autoriteit zal haar medewer king verlenen voor de studie van de in dustriële reconstructie van het gewest en de financiële steun bij de oprichting van nieuwe industrieën. Maar, aldus beklemtoonde de Bel gische minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren, de Hoge Autoriteit heeft uitdrukkelijk aanvaard, dat zij niet zal aanvaarden, dat de Bel gische regering aan de kolenmijnen van de Borinage een grotere subsidie zal verlenen dan die welke is voorzien in het saneringsplan, namelijk de subsidie van circa vijftien miljoen gulden over een periode van 3 jaar en voor een pro- duktie van 2.1 miljoen ton kolen per jaar. Intussen hebben de socialistische vak bonden in de Borinage de stakers ge- De Belgische ambassadeur in Den Haag, baron J X. J. M. G. van der Straten-Waillet heeft te zijnen hui ze een aantal onderscheidingen uit gereikt. Prof. dr. A. G. Brom. hoogleraar in de thorax-chirurgie aan de Leidse Universiteit ontvangt de versierselen van het Comman deurschap in de Orde van Leopold II. Somber weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Meest zwakke wind uit weste lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 FEBRUARL Zon op: 7.50 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 14.01 uur; onder: 4.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.33 uur. Laagwater te 7.52 en 20.34 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 p&gtn&ty

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1