Laakte nieuws Dr. B. B. Stokvis Leids lector in experimentele psychologie Merkwaardig piano-recital van madame Kalam Kar ij an voor LAK DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 Reeds vele jaren docent en conservator Bij Koninklijk Besluit is dr. B. B. Stokvis, thans docent aan de Leidse Universiteit en conservator aan de Leidse Psychiatrische Kliniek, benoemd tot lector aan de Leidse Universiteit in de medische experimentele psychologie. Dit is voor Leiden een nieuw lectoraat. Overeenkomstige lectoraten bestaan reeds aan de Universiteit te Amsterdam, Groningen en Utrecht. Dr. B. Stokvis werd 24 maart 1906 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Amsterdam, studeerde geneeskunde aan de gemeenteuniversi teit aldaar en legde in 1932 het arts examen af. Na enige tijd als assistent geneesheer in de psychiatrische inrich ting ..Het Apeldoornse Bos" werkzaam te zijn geweest, werd hij assistent aan de Neurologische Universiteitskliniek te Leiden en daarna assistent aan de Psy chiatrische Universiteitskliniek onder leiding van prof. dr. E. A. D. E. Carp. In 1937 promoveerde hij bij prof. Carp op het proefschrift „Bijdrage tot de ken nis van de psychologie en de hypnothe rapie van lijders aan essentiële hyper- tensie met behulp van de automatische, indirecte, ononderbroken bloeddruk registrering". Dr. Stokvis is sinds 1938 leider van het medisch-psychologisch laboratorium van de Leidse Psychiatrische Kliniek en werd in dit jaar toegelaten als privaat docent om onderwijs te geven in de ex perimentele psychologie. In het jaar 1939 werd dr. Stokvis in waarneming voor prof. Carp belast met het geven van colleges in do medische psychologie en trad hij eveneens als waarnemer van prof. Carp op bij het af nemen van de doctoraal-examina in de medische psychologie en pat.hopsycholo- gie. In 1941 werd dr. Stokvis de gouden medaille van de Psychiatrische Kliniek toegekend wegens wetenschappelijke verdienste. In 1948 ontving hij een leeropdtacht om onderricht te geven in de medische psychologie en pathopsychologie en in hetzelfde jaar werd hij benoemd tot conservator aan de Leidse Psychiatri sche Kliniek. Een jaar later kreeg hij de bevoegdheid tot het afnemen van doctoraal- en semi-artsexamens, welke werkzaamheid hij tot op heden verricht. Dr. Stokvis maakt deel uit van de Psychologische Commissie van de Ge meente Leiden en is sinds 1946 werk zaam geweest als docent in de medische en klinische psychologie voor het Selec tie-personeel van het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten. De nieuwe lector is secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Psycholo gie en van de Nederlandse Rorschach- studiekring, alsmede corresponderend lid P. J. Bomli overleden In de ouderdom van 84 jaar is te Hilversum overleden de heer P. J. Bomli, in zijn Leidse jaren een zeer bekende en strijdbare figuur in de Leidse socialistische arbeidersbeweging. De heer Bomli, dieindertyd vele jaren administrateur van de Coöperatie „Voor uit" was. behoort tot één van de op richters van de Woningbouwvereniging „De Eendracht", van welke vereniging hij tientallen jaren secretaris was. Groot was ook zyn aandeel in de opbouw en groei van de Leidse Bestuurdersbond. van welke Bond hy jarenlang het se cretariaat in handen had. Ook in de kring van de oude SDAP had zijn naam een bekende klank. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal donderdagmiddag om twee uur op de Noorderbegraaf plaats te Hilversum plaats vinden. Defensiestudiecentrum doet belangrijk werk CHR. HIST. VROUWEN BIJEEN. In kleine kring zaten leden van de Chr. Hist. Vrouwengroep, afdeling Lei den, gisteravond in een bovenzaal van hotel „Centraal" rond de tafel ge schaard. De presidente, mevrouw N. Kuiper Hazewindus. opende deze vergadering, die op een vroeger tijdstip dan gewoon lijk het geval is een aanvang nam. Als spreekster was voor deze avond uitge nodigd mevrouw mr. Joh. C. Z. Pelle- boerBeuker uit Wageningen. Tenge volge van enkele gemiste aansluitingen arriveerde zij later dan in de bedoeling had gelegen in de Sleutelstad. In een praatje met de aanwezige dam'es wees mevrouw Pelleboer op het bestaan en het nut van het Defensiestudiecentrum te Den Haag. Dit centrum, waarvan de luitenant-generaal der cavalerie, Th. E. E. H. Mafchon, directeur is, is begonnen met het geven van voorlichting over de communistische ideologie, de koude oor log en de civiele verdediging van Ne derland en de Navo-landen. O.m. wor den driedaagse oriënteringscursussen gegeven op de Bilderberg bij Ooster beek. Vertegenwoordigers van de jeugd beweging, de vakbeweging, het onder wijs, de rechterlijke macht en de poli tie nemen er aan deel, terwijl nu ook het maatschappelijk werk, de kerken en verschillende vrouwenbewegingen er bij ingeschakeld zijn. Mevrouw Pelleboer vertelde achtereenvolgens iets over het communisme, de koude oorlog en de civiele verdediging. Dit laatste heeft niet alleen betrekking op de B.B., welke onder Binnenlandse Zagen ressorteert, maar omvat alle ministeries. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 februari. Vette varkens- markt. Aangevoerd 106 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware varkens f 1.781.80, lichte varkens f 1.80 1.83, slagersvarkens fl.841.86. zeugen f 1.671.70. Handel gedrukt. LEIDEN, 17 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 2035, kroten 68, idem fekookt 1825, boerenkool 1628, prei 157, stoofsla 7275, spruiten A 7696, B 48104, uien picklers 612, waspeen 27 32, winterpeen 89, witlof 8870; per 100 stuks; knolselderie 1625; per 100 bos peterselie 6,0011.70, selderie 4.5012.30 BODEGRAVEN, 17 februari. Kaas markt. Aangevoerd 16 partijen. Prijzen f 2.102.30, handel kalm. ROTTERDAM, 17 februari. Veemarkt Aanvoer in totaal 3726. Weektotaal 5527. Vette koeien en ossen 375. Gebrulksvee 944. Vette kalveren 305. Graskalveren 200. Nuchtere kalveren 1515, Varkens 43. Biggen 10. Paarden 70. Ezels 4. Schapen of lam meren 247. Bokken of geiten 13 Prijs in cents per kg. vette koelen le kw. 316/346, 2e kw. 300/314, 3e kw. 280/ 298, vette kalveren 290/310, 260/290, 220/ 260, slachtpaarden 250 240 220. Prijs in guldens per stuk: graskalveren 460, 380, 280, nucïtere kalveren 63 50 40. schapen 100 80 50, lammeren 110 80 55, kalfkoeien 1300 1100 975, melkkoeien 1300 1100 975, vare koeien 900 780 680, vaarzen 975 825 625, pinken 680 550 425. (Foto L.D./Van Vliet.) van de werkgemeenschap voor Psychi sche Igiëne aan de Universiteit te Ba zel. Hij was secretaris-organisator van het Tweede Internationale Congres voor Orthopaedagogiek. dat in juli 1949 te Amsterdam werd gehouden en is alge meen secretaris van de Internationale Vereniging voor Orthopaedagogiek. In 1949 werd hij toegelaten als lid van het ..Nederlandse Instituut voor Prac- tizerende Psychologen". Hi; bekleedt veel functies op publicistisch en organi satorisch terrein. Hij hield op vele in ternationale congressen voordrachten en publiceerde ruim honderd artikelen in binnen- en buitenlandse wetenschappe lijke tijdschriften en een 19-tal boeken. Benoeming prof. Sohels Bij Kon. besluit is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar met ingang van de dag. waarop hij zyn ambt zal aan vaarden, in de faculteit der geneeskun de aan de Leidse Universiteit om onder wijs te geven in de stralengenetica dr. F. H. Sobels, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, over wiens te verwach ten benoeming wy onlangs schreven. P. J. VAN BREDA VRIESMAN t In de hoge ouderdom van 96 jaar is te Terneuzen overleden de heer P J. van Breda Vriesman, eertijds een be kend boekhandelaar te dezer stede, wiens zaak gevestigd was in een pand aan de Breestraat, dat later voor de verbreding van het Gangetje is afge broken. Oudere Leidenaars zullen zich wellicht kunnen herinneren, dat ach tereenvolgens de heren Groesbeek, Ytsma, Van Breda Vriesman en Bin nendijk deze boekenzaak dreven. Modernisering kruisers Amendement P. v. d. A. verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 52 tegen 73 stemmen het amen dement van de P. v. d. A. verworpen, dat neerkwam op principieel verzet tegen modernisering van de kruisers De Ruyter en Zeven Provinciën met luchtdoelraketten. Voor stemden P. v. d. A. en commu nisten. De heren Schurer. Franssen en Koop man van de P. v. d. A. en de communis ten stemden tegen artikel 74 van de begroting van Oorlog, waarmee zij zich wilden uitspreken tegen de atoomoorlog. De begrotingen van Oorlog en Marine werden zonder hoofdelyke stemming aangenomen, met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Nederland vraagt opheldering Over verklaring van Baird De Nederlandse regering heeft op heldering gevraagd aan de regering der V.S. over een verklaring van de directeur van de Amerikaanse inter nationale hulpverlening in Indonesië, J. C. Baird. Volgens persbrichten zou deze in Djakarta o.a. felle kritiek heb ben geleverd op het „volkomen ste riele beleid" van de toenmalige Ne derlandse bestuurders in Indonesië. Voorts zou hij hebben gezegd, dat met de overneming van de Nederlandse on dernemingen in Indonesië een psycho logische last van Indonesië is weggeno men. Hoewel betreurend, dat de over neming niet op vreedzame en vriend schappelijke wijze kon worden geregeld, zou hij verder hebben gezegd te menen, dat deze maatregel niet had kunnen uitblijven indien Indonesië' zijn volle dige onafhankelijkheid en vrijheid wil genieten. In afwachting van een officieel be richt onthoudt de Nederlandse regering zich van commentaar op deze uitla tingen. De heer Baird leidt reeds drie jaar van Djakarta uit de Amerikaanse hulp verlening aan Indonesië. Staatsblad 699 bevat een besluit tot regeling van de toelating van in Indo nesië bevoegde tandartsen en vroedvrou wen van Nederlandse nationaliteit tot uitoefening van de praktijk in Neder land. Expogé leerde schilderijen zien Voor de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd sprak gisteravond de schilder en kunstcriticus Pelle Toelstra over „Het zien van schilderijen". De heer Toelstra ving zijn causerie aan met een korte beschouwing over het wezen van de kunst en de schoon heid in de kunst, welke hij omschreef als datgene, wat. de kunstenaar als ge heel eigen beleving vastlegt. Hij wees op de wetten van de verhou dingen, waarbij meer gelet werd op de schoonheid van het beeld, door verbete ring van de proporties, dan op een minutieuze weergave van het orgineel. Men kwam daardoor tot een geïdeali seerde harmonie van het beeld. Rem brandt echter wierp deze klassieke school oveiboord en zijn schilderijen zijn uit het leven zelf genomen. Kunst is met verstand niet te begrij pen en iedere beschouwer beziet een zelfde kunstwerk op verschillende wijze. Met een prachtige serie lichtbeelden toonde spreker zijn bedoelingen aan. De 2e voorzitter, de heer J. Th. Witte, dankte de spreker voor zyn uiteenzet ting. Intense speelvreugde vergoedde tekorten Dit was een der merkwaardigste piano-avonden, die wij ooit mee maakten; recital van de Armeense pianiste madame Kalam Karijan uit Tübingen, spelend voor het Leids Academisch Kunstcentrum in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg. Stel U voor: een kleine dame met heel kleine handen, brandend van vitaliteit, met sprankelende oogjes, waaruit de spiritualiteit en de aan stekelijke humor U tegenlachen. Zij speelt piano met een spontane verve, merendeels louter naar de inval van het ogenblik, zij gooit op menig moment al onze geijkte, traditionele, orthodoxe opvattingen met een ruk omver. We vallen dan van de ene verbazing in de andere! Daar staat echter iets hèèl belangryk positiefs tegenover: haar enorme en in tense speelvreugde. Het is alsof zy aan de piano zelf van minuut tot minuut geniet! Door en door temperamentvol-muzi- kaal is deze pianiste ongetwijfeld, maar zij uit deze muzikaliteit veelal totaal anders dan wij in het kille Holland ge wend zijn. Zij beschikt over een knappe tech niek, waarin overigens wel de nodige steken vallen, bezit een hevige drang naar expressieve klanksonoriteiten en een sterk illustratief vermogen. Dat alles maakt haar spel toch dik wijls boeiend, verrassend zeker! Hoofd zaak is echter het geweldige plezier, dat zij zélf er in heeft en dat zij blijmoedig en suggestief op de toehoorders weet over te dragen. Het wordt eigenlijk mèèr een gezellig „onder-onsje" voor de studenten, dan een rëeel concert, waarbij de gedegen Hollander zwaarwichtige maatstaven aanlegt. Het gaat soms onevenwichtig en on gelijkmatig in de tempowisselingen toe. Maar dan opeens bloeit er weer veel open, dat de rasartieste kenmerkt en U meesleept. Madame Karyan vertelt in pakkend Frans wetenswaardigheden over Bach's zonen (de Londense en de Bückeburger), werpt een kijkje in de musicologie en speelt hun sonate en variaties voor („Ah, vous direz je, maman"), waar mee ook Mozart zich bezighield.. Zij dompelt U in Chopin (Ballade As dur, zevende Nocturne cis moll, derde wals a moll en 14e wals (postuum) en het wordt voor deze kleine dame een haast ongeloofwaardige forse Chopin. De ruimte kan de klank af en toe haast niet verwerken. Merkwaardig was 't soms een absoluut gebrek aan legato te constateren, waarop dan plotseling weer een prachtig volgehouden zangerigheid zich ontplooit. Na Chopin exposeert zij de Etude in b moll en diens „Etude pour la main gauche" van Skrjabin. Daarin bewijst zij. hoe haar linkerhandtechniek formidabel ontwik keld is. hetgeen zy overigens voordien reeds herhaaldelijk in de bascant ge demonstreerd had. Tsjaikowsky's „Troika" op. 97 (No vember. uit diens Jaargetijdencyclus) klinkt meeslepend met het geklingklang der zilveren belletjes en diens typisch Russisch „Au village" wordt ook qua sfeer goed getroffen. Tot besluit is haar landgenoot, de Armeen Chatsjatoerian met twee „uit smijters" aan de beurt: diens „Capric cio" en „Danse des hommes", met een orkest-imitatie (trommels en tambou- rijnen) van-je-welste: madame Karijan op het toppunt van een oorverdovend virtuoos kunnen op het vurige terrein, dat haar het beste blijkt te liggen. Tegen wil en dank. alle bedenkingen ten spijt wordt men opgenomen in dit woelig gedruis, dat tóch de pur-sang musicienne eert. Er gaat van haar spel iets verwar- mends uit, dat men bij anderen veelal mist. Haar levendige, geestige persoolyk- heid zorgt voor de nodige verrassingen. Of 't allemaal verantwoord is wat zy doet? Ach: laten we er ons geen zorgen over maken. Een recital mag ook wel eens ongedachte verrassineen brengen, mits ze eerlijk bedoeld zijn. Dat is bij madame Karijan zeker 't geval De voorzitter van het L. A. K. prof. dr. D. Wiersma huldigde haar met bloemen. Toen men de freesia's eindelijk met moeite uit het alles omhullende papier tevoorschijn toverde, betekende dit een extra verrassing. Want ze waren even feestelijk als de avond zelf. De luisteraars waren zo enthousiast, dat madame Karijan er nog wat toe giften aan toevoegde. H. Volgende week: weduwen- en wezenverzekering De Tweede Kamer gepresideerd door de heer Bommer heeft vanmid dag besloten as. dinsdag een aanvang te maken met de behandeling van de algemene weduwen- en wezenverzeke ring. Boek over repatriëring „Kinderen van ons eigen volk" is de titel van het boek over de repatriëring, waarvan het eerste exemplaar vanoch tend in de Rolzaal is aangeboden aan de minister van Maatschappelyk Werk. mej. A. M. Klompé. Veertig medewerkers, auteurs, teke naars en fotografen, hebben belangeloos bijgedragen voor deze nationale uitgave over de repatriëring afgestaan, waarvan de baten ten goede zullen komen van het centraal comité van particulier en kerkelijk initiatief ten behoeve van gerepatrieerden. „Mastreechter Staar" op zoek naar jongenssopraan VOOR KERSTZANGEN ((Van onze Limburgse correspondent) De Philips-grammofoonplaten met door de K.Z. Mastreechter Staar ge zongen kerstliederen hebben al jaren lang veel aftrek. Radio-omroepen over de hele wereld zenden ze uit, en daarby blijkt telkens een bijzondere voorkeur voor de hymnen, waarin de jongenssopraan van Peter Serpentl de soli vervult. Men gaat nu een reeks nieuwe opna men van Staarkerstliederen maken en wel in plastisch of drie-dimensionaal geluid. Bij deze z.g. stereofonische op namen zal de Mastreechter Staar ook weer de kerstliederen zingen met jon genssopraan als solist. Maar Peter Serpenti is intussen een volwassen jongeman geworden, die dit jaar zyn eindexamen piano aan het conservatorium te Maastricht doet en LEIDERDORP Toneelavond „Zijlkwartier" De Buurt- en Speeltuinvereniging „Zylkwartier" 'hield zaterdagavond een toneelavond in de kantine der Ver. Touwfabrieken. De voorzitter, de heer Weyers, opende de avond en dankte de directie der V.T. voor het beschikbaar stellen der zaal. De toneelclub van Zijlkwartier voerde op „Springtij", een spel van de waters nood, door Louis Lockefeer. De bóeren- rentenier en dijkgraaf Ignaat Vreken (S. Smit) ziet op de avond van 31 januari, zyn verjaardag, ondanks de waarschuwingen van zijn knecht Pru dent (A. Vink) en zijn dochter Anneke (mej. Jonker) het gevaar voor dijkdoor braken niet. Ook de berichten door de radio verontrusten hem niet. De inge lijste spreuk „Geef ons heden ons dage lijks brood en om de twee jaar een watersnood" (een bekend gezegde in de polder) is aanleiding van felle tegen kanting van zijn dochter en zijn huis houdster Lewies (mevr. Bekooy). Zijn zoon Bert (D. Kuivenhoven) komt dooi de watersnood om het leven. Het zoeken door Belgische militairen ol.v. de officier Lode Vlamings (A. Rodenburg) naar de zoon is tevergeefs. Na de ramp tracht Vreken een zo'n groot mogelijk bedrag als schadevergoe ding los te krijgen. Het polderbestuur nodigt de dijkgraaf uit voor een verga dering voor een onderzoek naar een aanklacht, dat hij nalatig is geweest bij het onderhoud van de dijk en het open laten staan van de sluisdeuren in de rampnacht. Bij het ontvangen van deze uitnodiging krijgt hij een hartaanval. De pastoor (A. Pison), gewaarschuwd door Anneke komt op bezoek en dan komt de boer tot inkeer. Hij wil dat zijn schoon dochter Marise (mevr. v. d. Hoogen) met haar dochtertje en Prudent als knecht naar de Boudelo-hoevc terug zullen keren. Als later Lode Vlamings terug keert, is het zeker dat de zon op Boudelo weer gaat schijnen. Een mooi stuk, door de toneelclub van Zylkwartier zeer goed voor het voet licht gebracht, rolvast en met sterk spel. BURGERLIJKE STAND Geboren; Arriënne W., dr van W. de Jong en A. B. Trapman. Ondertrouwd: L. M. J. Grimmon, 23 Jaar en G. H. van der Kwaak, 21 Jaar. OEGSTGEEST PAARDESPORT Hairos II naar Amerika Het Franse, in Nederlands bezit zijnde paard Hairos II, zal misschien op 1 augustus starten in de „Prix In ternationale", een draverij over 2413 meter en gedoteerd met bijna 200.000 gulden, die op de Rooseveltbaan nabij New York verreden wordt. De beste Europese dravers zijn hier voor geïnviteerd. Uit elk land Italië (Tornese of Icare IV), Frankrijk (Ja- min). Duitsland, Zweden en Denemar ken en Nederland komt een paard naar de V.S. Verder starten er in deze grote race nog een Canadees, een Rus sisch en een Amerikaans paard. Reiskosten van paard, trainer en eige naar worden betaald door de organi satie. Volgende week wordt een definitieve beslissing genomen of de eigenaar van Hairos, de heer A. Voordouw, uit Oegst- geest. de invitatie aanvaardt. Het paard zal dan niet door Jan Kruithof, maar door W. H. Geersen. onder wiens naam en kleuren de hengst geregistreerd staat, gereden worden. WASSENAAR Huldiging C. B. M. Wolf ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Aan de heer C. B. M. Wolf, hoofd inspecteur bij het Wassenaarse poli tiekorps, is gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum een hartelijke huldiging ten deel gevallen. De jubilaris en zijn echtgenote en kinderen werden in het zaaltje van het politiebureau ontvangen temid den van vele leden van het korps en van enkele andere autoriteiten, onder wie de loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Commissaris J. J Maandag sprak de heer Wolf als eerste toe, wenste hem geluk met het bereiken van deze mijl paal en dankte hem voor hetgeen hij gedurende ruim 12 jaren voor het Was senaarse korps en ten dienste van de gemeenschap heeft verricht. Persoonlijk dankte de commissaris de jubilerende hoofdinspecteur voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak als waarnemend korpschef steeds heeft gekweten. Als jubileumgeschenk van het politiekorps bood spreker de jubilaris een lamp aan. Loco-burgemeester mr. dr. Hazenberg onderschreef namens de burgemeester en het gemeentebestuur de door de heer Maandag gesproken woorden van lof. Met enkele geestige woorden overhan digde de heer Hazenberg de heer Wolf de gebruikelijke jubileum-gratificatie. Inspecteur G. J. Boven sprak waarde rende woorden namens de staf. adju dant C. Lugthant stelde de vele ver diensten van de jubilaris in het licht als voorzitter van de Politiesportvereni- ging. De heer J. N Tetteroo vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van de leden van de reserve-politie en opper wachtmeester Van Nieuwenhuyzen dankte de heer Wolf namens de ta Wassenaar gelegerde Rijkspolitie voor de goede samenwerking. Al deze toe spraken gingen vergezeld van geschen ken en bloemen voor mevrouw Wolf. Nadat de jubilaris een dankwoord ge sproken had. was er gelegenheid hem en ziin echtgenote persoonlijk te feli citeren. BEGRAFENIS W. J. HOOGEVEEN. Zaterdag heeft op de R.-K. Begraaf plaats in de Kerkstraat de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van de op 63-jarige leef tijd overleden heer W. J. Hoogeveen. Er bestond voor deze droeve plechtig heid grote belangstelling. In de parochiekerk van St.-Willibrord werd een plechtige H. Mis van requiem opgedragen door pastoor J. P. Buys. Op de R.-K. Begraafplaats naast de kerk, heel dicht bij de plaats, waar de heer Hoogeveen woonde en werkte, verricht te pastoor Buys de absoute. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich bestuursleden van de vele ver enigingen en organisaties, waarin de heer Hoogeveen een functie vervulde. OPENBARE LEESZAAL GEOPEND. Zaterdagmiddag is in het gebouw van de openbare leeszaal en bibliotheek aan het Plein de r.-k. openbare leeszaal, die naast de algemene en de protestants- christelyke leeszalen van nu af aan zal deelnemen in de Stichting OLB-Fede- ratie, tijdens een informele samenkomst geopend door dr. J. J. M. Veraart, voor zitter van de r.-k. vereniging. De voor zitter van het stichtingsbestuur, mr. C. A. van Gorcum hield een toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over deze verwezenlijking van een langge koesterde wens. Dr. Veraart bracht in een toespraak hulde aan mr. Van Gor cum. aan wiens doorzettingsvermogen het voor een belangrijk deel te danken is, dat de samenwerking, zoals die van het begin af aan in de bedoeling heeft gelegen, verwezenlijkt kon worden. De heer Jac. Zwier, inspecteur van de Cen trale Vereniging van Openbare Lees zalen sprak een gelukwens uit. DS. J. ZUURDEEG SPRAK OP G.S.V.-SAMENKOMST Op een samenkomst van de Vrouwen vereniging tot Bevordering van het Geestelijk Sociale Leven heeft ds. J. Zuurdeeg, voorganger van de Neder landse Protestantenbond in Wassenaar, gesproken over het boek van de Duitse schrijver Ernst Wiechert „Missa sine nomine". Ds. Zuurdeeg, die werd ingeleid door de presidente, mevrouw I. H. Eernst- manSteghers, gaf een algemene in druk van het werk van Wiechert, wees op de rijkdom aan symboliek in dit oeuvre en karakteriseerde vervolgens de voornaamste figuren uit het hoek, de gebroeders Amadeus, Erasmus en Egi- dius. Op bijzonder boeiende wijze ver haalde ds. Zuurdeeg zijn vele toehoor sters hoe in de belevenissen van Ama deus het goede, het edele staat tegen over het geweld en het donkere en hoe door een groot offer van Amadeus ten slotte het donkere en het geweld wordt overwonnen. Bet grondthema van het boek is de vraag, wat er gedaan moet worden in de chaos, uiterlijk zowel als innerlijk, die de oorlog over Duitsland heeft gebracht. Wiecherts antwoord is dat men niets moet doen, maar iets moet zijn. Iets doen. bedrijvig zijn, is goedkoop. Iets zijn door zichzelf en de binding van zichzelf met God en de natuur te her vinden. is veel moeilijker. Amadeus, de hoofdpersoon in het boek, die veel hui veringwekkends en duivels heeft gezien en beleefd in de oorlog Is iets; hij wordt doordat hij offers wil brengen, een bron van kraoht en vrede en vreugde. Moeilijke situatie in de kolenindustrie Telegram aan de regering Gedep. Staten van Limburg hebben in de zitting van Prov. Staten meege deeld dat zij in hun laatste bijeenkomst de regering het volgende telegram heb ben verzonden: „De Staten van Limburg verzoeken de regering dringend haar bijzondere aan dacht te schenken aan de steeds moei lijker wordende situatie der Limburgse mijnindustrie vooral als gevolg van in andere landen getroffen maatregelen. Beschermende maatregelen in het be lang der Limburgse mijnwerkersbevol king zullen naar het inzicht der Ged. Staten op korte termijn genomen moe ten worden". assistent-directeur van de Staar is ge worden. Voor hem moet dus een andere solist gevonden worden. De Mastreechter Staar zoekt nu, uiter aard eerst in eigen omgeving, bij de Maastrichtse kerkkoren en op de lagere scholen naar een geschikte, heldere krachtige jongensstem met het voor deze solozang geschikte timbre. Dezer dagen wordt een auditie in de Staarzaal gehouden als voorlopige selectie, want dirigent Martin Koekelkoren beslist hierin niet alleen. De keuze wordt na melijk gemaakt in overleg met de Phi lips Phonografische Industrie, want deze neemt uiteindelijk de beslissing wie de opvolger zal worden van Peter Ser penti. BEURSOVERZICHT Internationale waarden vertoonden oplopende koersen Amsterdam. 17 februari De handel verliep vanmiddag zeer rustig en de gedane zaken waren gering, behoudens dan voor die van de Philips- waarden. In deze hoek kon nog wel van enige activiteit gesproken worden. Na op 525 te zijn geopend liep de koers op tot 529, tegen gisteren als slotkoers 527. De converteerbare obligaties Philips waren slechts fractioneel lager verge leken bij gisteren. Unilevers stegen, bij zeer kalme handel, van 466 tot 467% en waren ruim 1 punt boven de vorige slot- prijs. Aku's hadden by de opening wat aanbod te verwerken, doch toen dit was opgedroogd, liep de koers op tot 286, tegen gisteren 286%. Kon. Olies avan ceerden van f 167,60 tot f 168,30 en ble ven zodoende circa f 1,50 beneden de koers van de vorige dag. De aandelen noteerden echter ruim een gulden boven pariteit New York. KLM werd iets ho ger geadviseerd. De slotkoersen van New York in aanmerking genomen, was de stemming in Amsterdam beslist goed te noemen. Scheepvaarten verdeeld in een rustige markt. Het gepubliceerde jaarverslag van de Deli-maatschappij maakte op de beurs een gunstige indruk. De koers winst bedroeg voor Deli circa f 1,50. Amsterdam Rubbers noteerden 92% en ex 5 procent dividend, tegen gisteren 97% cum dividend. De Staatsfondsen ondervonden ook vandaag de druk van de a.s. obligatielening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en waren, behalve voor het kortlopende papier, lager. De beurs nam kennis van een mede deling van de Nederlandsche Bank, dat aanvragen voor introductie van buiten landse aandelen weer in behandeling worden genomen. De beurs ziet hierin een maatregel tegenover de grote plaats- gehadhebbende verkopen van Neder landse aandelen naar het buitenland. Door bovenvermelde maatregel wordt een grotere internationale spreiding van aandelen mogelijk gemaakt, aldus de beurs. WISSELKOERSEN Londen 10.59%—10.60%; New York Z-ll-ft3.77H; Montreal 3.86%—3.86%; Parijs 76.97%—77.07%: Brussel 7.55— 7.55%; Frankfort 90.29—90.34; Stock holm 72.93%—72.98%: Zürich 87.51%— 87.56%; Milaan 60.80%—60.85%; Kopen hagen 54.69%—54.74%; Oslo 52.91— 52.96; Wenen 14.56—14.57; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—£2.94; Lis sabon 13.21%—13.23%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 17 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4%lOOft Ned '58 4% 100% 100 Ned '53 3% 94% B 94% b Grootboek obl. 3% oiu Ned. '47 3% (3) 00 90 Ned. '51 3% «Cu ge Kg" 'J® <3*> 93* 93* B UO «U 92ft 92 gg' ,g 3* 88% 89>A Ned 54 3% qii Q1V. gg*?"$90* gg m 90-4 91B Ned. 37 o oqii Dollarlng '47 3 91„ l?»VHeS«-.ri?4gSfrt 3 - 9™ 91* ïJSla A 4 96,1 96,i Indië 37 A 3 qcQcsz Grootboek '46 3 oflV Ned WB 6% iiiit uiH ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl.enlnd B 39% 40 Nat. Handelsbank 145 143% Ned. Handelmü204 204% Amst. Rubber 97% 93%exd. H.V.A 140 U 140 Java Cult29% 30 Senembah133% 133% Vorstenlanden11% 12% A.K.U286 ?85% Berkei's Patent (v.) 228% 228 Calvé Delft eert470 469% Deli Mij .en (Ver.) 153.75 155.70 Kon Pap. v. Gelder 224 224 Hoogovens eet354 356% Müller en Co. N.B 303 300 Ned. Kabelfabr 338% 338 Philips 526% 527% Philips pref 233% 228% Unilever 466 466% Wilton Feyenoord 201 200% Biliton 2de r 218% 224% Dordtse Olie gew. 701% 709 Kon Petr (f.20.—) 171.50 170 idem (50 f.20.—) 169.85 167.55 Holl Amer lyn 153% 155% Java China Paket 138 137% KL.M 117 117 Kon Ned Stmv Mij 156% 156% Kon Paket Mij 132 135% Stoomvaart Mij Ned 166 165% Nievelt Goudr eert 125% v. Ommeren eert 234 232% Kon Rott Lloyd 140% 145 Ned Scheepv Unie 138% 139 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 94 idem '48 (3%) 93)% R'dam '52-1 (4%) 98 98 idem '37 I-III (3%) 94 94 idem '38-1 (3%) 94 94 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 105% 105 id. N W. B. '52 (4%) 9&H 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98Vb 98% A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 87% 86 A'dam '56 H 2% 98 98% Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem n 2% 94 93% R'dam '52 12% 92% Idem n 2% 98 98 Idem *57 2% 104% 103% Utrecht '52 2% 93%B 95% Z.-Holl 7957 2% 102 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 391% 393 Amst. Bank 261 259% H.B.U eert 222 222% Rott Bank 223 224 Twentsche Bank 217 217% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 286 287 Borneo Sum. H. Mij 63 64 Ned. G. en Sp. fabr 265 260 Kon. Ned Grofsm 130% 130% Internatio 111 109% Rott. Droogdok MU 600 601B Sikkens Lakfabr. '53 488 485 Tieleman en Dros 8% Ned. MU Walv.vrt. 76% 77% Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 14 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 3030-^ Intern Nickel 90% 91% Anaconda 67 ft 68% Bethlehem Steel52% 52+1 Cities Service 61% 60 General Motors 46+s 46A Kennecott103% 106 Republic Steel 69 69% Shell OU 79 78% Union Pacific 36% 36% Un States Steel 89% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen WK. 16/2 Edelmet Kon. AA 64G Pref. wa Idem 67 Electrolas B318 Holl Constructie 347 lng bur v BouwnUv 167 170GL ld dlv 1958 162% 162% Int Kunststoff Ind 46L 44L Leidsche Wolsplnn 260B Ver Touwfabrieken 220% 222% Wernlnk's Betonm 113 113 Van WUk Tetiel 71 71%G Zaalberg 105GL 106GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9