Noordwijk aan Zee viert eeuwfeest van de christelijke kleuterschool JL BRYLCREEN Bollenexporteurs kunnen thans geen zaken doen met Engeland Bespreking over kolensituatie minister Zijlstra - Spierenburg Herdenking 100-jarig bestaan viel samen met ingebruikname van een gerestaureerd lokaal m' m DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 Adenauer wil beslist geen president worden (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer heeft gisteren bezwerend de han den omhoog geheven in een bestuurs- bijeenkomst van de C.D.U.-Bondsdag- fractie toen men sprak over de C.D.U.- kandidaat voor de presidentsverkiezin gen op 1 juli a.s. Afwerend zei hy, dat hij beslist geen Bondspresident wil worden. Hjj dacht er niet aan. Overigens heeft de C.D.U. nog steeds geen vaste kandidaat voor het hoge ambt. dat Heuss thans bekleed. Wel had Adenauer gisteren een lang gesprek met Krone, de voorzitter van de C.D.U.- fractie in de Bondsdag, die reeds vele malen als C.D.U.-kandidaat is genoemd. Maar zo langzamerhand begint men in Bonn toch te betwijfelen of Krone de aangewezen man is. Zelf zou deze er niets voor voelen. Onlangs zou Krone bijvoorbeeld hebben gezegd dat hij on geschikt was voor representatieve func ties. „Omdat ik geen rok heb, heb ik tot dusverre nog nooit aan een officiële ontvangst te Bonn deelgenomen", aldus Krone. Nu Adenauer te kennen heeft gegeven ook in 1961 aan de Bondsdagverkiezin gen te willen deelnemen en bij een CDU-zege dus opnieuw Bondskanselier kan worden, dalen de kansen voor de rooms-katholieke Krone ook hierdoor. Immers, gebruikelijk in West-Duitsland is dat naast een r.-k. Bondskanselier een protestantse Bondspresident staat. Men hecht daarom grote waarde aan namen van CDU-persoonlijkheden, die protes tant z\jn, maar ook aan namen van mannen, die helemaal geen lid van de CDU zijn, zoals de Freiburger hoogle raar prof. Bergstrasser. Men wil daar mede de band tussen het Bondspresi dentschap en de wetenschappelijke kringen van West-Duitsland, gelijk thans onder Heuss, handhaven. „Verzinsels", zegt Toss Het officiële Sovjetrussische nieuws bureau Tass heeft een verklaring uitge geven over het incident met het Ameri kaanse vliegtuig op 2 september JJ. boven Armenië, waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse bandopnamen van radiogesprekken tussen piloten van Sovjetrussische Jagers, die het Ameri kaanse toestel zouden hebben neerge schoten, op verzinsels berusten. De bewering, dat het toestel boven Sovjet- russisch gebied gelokt zou zijn, is volgens de verklaring absurd. De Amerikaanse regering zou dank baar hebben moeten zijn voor de inlich tingen die de Sovjetrussische autori teiten haar over dit incident hebben verstrekt, aldus de verklaring, maar zy had een andere weg gekozen. Verder wordt er aan herinnerd dat de Sovjet regering verklaard heeft, dat er zich geen Amerikaanse piloten in Sovjet- Rusland bevinden en dat de verant woordelijkheid voor het incident geheel berust bij de Amerikaanse regering „en in het bijzonder by hen die het vlieg tuig order gaven de Sovjetrussische grens te schenden". „Het feit dat de Amerikaanse regering het incident poogt te gebruiken als voorwendsel voor een vyandige campagne tegen Rusland wordt beschouwd als bewys van haar streven de verbetering van de betrek kingen tussen onze landen en interna tionale ontspanning tegen te werken", aldus de door Tass gepubliceerde ver klaring. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken deelde gisteren mee, dat de V.S. nog op een officieel Russisch antwoord betreffende het incident wachten, in het byzonder aangaande het lot van de elf vermiste inzittenden van het Ameri kaanse toestel. Nederlander in Oostenrijk gearresteerd Op verzoek van de politie is ln Oos tenrijk een Nederlander gearresteerd, verdacht van een inbraak te Thalwil, aan het meer van Zürich. De man zou op 6 februari in een villa waar de bewoners afwezig waren een hoeveelheid contanten, en waardepapie ren ter waarde van 20.000 Zwitserse franken gestolen hebben. In Zürich en Bazel heeft de man vier effecten van 1000 Zw. fr. ieder verzilverd. Daarby gebruikte hy de naam van een andere Nederlander in het hotel waar hij korte tyd logeerde. Toen het onderzoek fraude aan het licht bracht was de man ver dwenen Men wist echter dat hy, in ge zelschap van een vrouw, naar Oosten rijk was gegaan. Daar is hy toen ge pakt. Waarschijnlijk zal hy naar Zürich worden overgebracht om verhoord te worden. ooi haar bekoort Haar Beechai Voor engros: Jacq. (Nederland) N.V. os: Jacq. Mo< N.V - Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt: Kloeke lube van fl.85 met daarbij speciaal verpakt een alleraar- d'gste junior pot" geheel GRATIS. Vraag uw winkelier I Wantoestand door Britse contingentering Nederlandse bloembollenexporteurs voelen zich ernstig gedupeerd door het feit, dat op Brits verzoek de besprekingen tussen Engeland en de Benelux betreffende een nieuw handelsverdrag voor het lopende jaar voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Voor allerlei andere gecon- tingenteerde produkten mag dit uitstel niet zo bezwaarlijk zijn, maar wat de bloembollen betreft, ligt de zaak anders. Daarvoor worden de contingenten als regel in het begin van het jaar vastgesteld en wel voor de periode tussen 1 juni en 1 juni van het volgend jaar. Op basis van deze contingenten moeten dan in het voorjaar de contracten tussen de Nederlandse exporteurs en hun Britse kopers afgesloten worden voor levering in de herfst. Onder de huidige omstandigheden echter kan van zakendoen geen sprake zijn, omdat verkopers noch kopers weten, waar zij voor de toekomst aan toe zijn. Engelse Bond van Bloembollenvrienden Het is met onze bloembollenexport naar Engeland toch al vreemd ge steld, aldus Nederlandse handelskringen. Bloembollen behoren tot de weinige produkten, waarvan de invoer nog steeds door de Britse regering wordt beperkt. Bovendien zyn zy met een in voerrecht van 10 procent belast. Nadat van 1945 tot 1951 de Britse bloembollen- invoer gecontingenteerd was geweest, werd deze in laatstgenoemd jaar vrijge geven. Dat jaar kochten de Engelsen voor meer dan 42 miljoen gulden aan Nederlandse bloembollen. In 1952 werd het contingenterings-systeem echter op nieuw ingevoerd, zulks in verband met de toestand van de Britse betalings balans. Britse importeurs kregen toen contingenten toegewezen op basis van hun aankopen in het „vrije" jaar 1951. Deze situatie bestaat in feite nog steeds, omdat de importen van 1951 uitgangs punt zyn gebleven. „SLAPENDE IMPORTEURS" Een aantal Britse importeurs heeft zich sedertdien echter uit de zaken teruggetrokken; anderen doen minder Sluiting mijnen Borinage moedig besluit De Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D. P. Spierenburg, heeft vanochtend in het ministerie van Economische Zaken in Den Haag besprekingen gevoerd met minister Zijlstra over de huidige situatie in de kolenindustrie. De heer Spierenburg is daarna naar Brussel vertrokken, waar hij vanmiddag met andere leden van de Hoge Autoriteit overleg zal voeren met minister-president Eyskens en met de Belgische minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren. De heer Spierenburg heeft voor zijn vertrek uit Den Haag verklaard, dat de bespreking met de Belgische regering niet het in de Borinage uitgebroken conflict op zichzelf betreft, doch dat het in het voornemen ligt de moeilyke toe stand, waarin de Belgische kolenindus trie rich bevindt, in het algemeen te be spreken. De heer Spierenburg betoogde, dat de ernstige crisis in de Europese kolenin dustrie niet zal kunnen worden opgelost wanneer het beleid der Hoge Autoriteit niet evenzeer op de produktie als op de invoer zal worden gericht. Het is niet mogelyk dat men de produktie op gelyk niveau laat en dat men blijft trachten de toestand uitsluitend door maatregelen op het gebied van de invoer meester te worden", zo zeide de heer Spierenburg. Hij legde er de nadruk op. dat het onmoeeMik is thans nog kunstmatig mijnbedrijven in het leven te houden waar da< eeonomiseh niet meer ver antwoord is en noemde daarom dan ook het besluit van de Belgische re gering om tot sluiting van een aantal mijnbedrijven in de Borinage over te gaan „een moedig besluit", dat geheel was in de geest van hetgeen van de Belgische regering wordt verwacht." Dit Is de juiste weg, hoe moeilijk hij ^ok moge zijn" aldus de heer Spieren burg. Gevraagd naar de mogelykheid. dar de Hoge Autoriteit er toch nog toe zal overgaan de „uitgesproken crisistoe stand af te kondigen, die haar het recht zou geven in de produktie in te grypen, antwoordde de vice-voorzitter van het gezagsorgaan, dat naar zijn mening in elk geval een oplossing niet zonder pro- duktiebeperking zal kunnen worden be reikt. Hij wees erop dat de Hoge Auto riteit dan ook steeds de mogelijkheid van het afkondigen van de crisistoestand heeft open gehouden. Wat de toestand op de Europese ko- lenmarkt in het algemeen betreft zeide de heer Spierenburg, dat de Hoge Auto riteit er nauwgezet op zal toe/len. dat de voorwaarden die gesteld zyn aan de bindende aanbeveling aan de Duitse regering tot het heffen van een bijzon der invoerrecht op kolen van buiten de gemeenschap zullen worden nagekomen. Hij doelde hierbij in het bijzonder op het verbod van discriminerende toepas sing van deze heffing, speciaal ten aan zien van het vervoer der nog in te voe ren Amerikaanse kolen. Er dient, vanaf het begin absolute zekerheid te bestaan dat deze discriminatie wordr «oorkomen zo zeide hii Naar aanleiding van geruchten als zouden Amerikaanse kolen via Duitsland tegen dumpingprijzen op de Nederlandse markt worden gebracht, zeide de heer Spierenburg, dat een door hem ingesteld eerste onderzoek niet heeft uitgewezen, dat deze geruchten op waarheid be rusten. Mocht blijken, dat een dumpinghandel met buitenlandse kolen zou ontstaan dan zou dit volgens de heer Ppieronhure pertinent in strijd zyn met artikel 60 van het verdrag der gemeenschap Aan de Nederlandse regering zal aan volgens hem in elk geval de mogelykheid ge geven moeten worden deze kolen niet op de Nederlandse markt toe te laten. zaken dan in 1951. Onder deze groep importeurs waren er, die in 1951 grote hoeveelheden Nederlandse bloembol len kochten en in de daarop volgende jaren daarmee evenredig-grote con tingenten toegewezen kregen. Deze contingenten worden door hen met soms aanzienlijke winsten van de hand gedaan. Als gevolg daarvan heeft zich in Engeland een ware zwarte handel in toewijzingen ontwikkeld, die na tuurlijk prijsverhogend werkt en waar van handelaar zowel als consument de dupe is. Zo hebben Engeland's „slapehde im porteurs", dank zy de contingenteringen een gemakkelyk verdiend inkomen, soms van tienduizenden guldens per jaar. Anderen daarentegen, die in 1951 niet veel konden importeren, krygen nog steeds mondjesmaat toegewezen. Som mige importeurs krygen toewyzingen van niet meer dan 4 of 500 gulden per jaar. Vooral jonge bedryven voelen zich onrechtvaardig behandeld, omdat de uitbreiding van hun klantenkring erdoor wordt belemmerd. OOK CONSUMENT DE DUPE Een ander gevolg van de contingen teringen is, dat de Britse liefhebber van bolbloemen by na geen nieuwere variëteiten kan krygen, omdat deze zo weinig mogeiyk door de importeur wor den aangekocht. Diens contingent, dat een waarde-contlngent is, zou anders te gauw uitgeput raken. Reeds lang is een en ander de Britse bloemliefhebbers een doorn in het oog. Zij hebben zich verenigd in de „Flower Bulb Users Association", die samen met de handel een krachtige actie voert tot liberalisatie van de bloembollenimport. Tegen liberalisatie kan volgens Neder landse exporteurs en Britse handelaren geen enkel bezwaar meer bestaan, om dat de tegenwoordige situatie totaal verschilt van die in 1951. De positie van de Britse betalingsbalans ten opzichte van de Benelux-landen is gunstig. Niet temin wordt van Britse regeringszijde, wanneer op liberalisatie van de bloem bollenimport wordt aangedrongen, het betalingsbalansargument nog steeds gehanteerd. Voor verstoring van de Britse markt behoeft geen enkele vrees te besta-rn. Immers, in tegenstelling tot 1951 knn Nederland nu in alle belangryke afz .- gebieden buiten Engeland waaronder Duitsland en Frankrijk vrij invoeren. Bovendien is sedert verleden jaar de minimumexportprys gebonden aan de kostprys, zodat dumping op de Britse markt is uitgesloten. Ook de cyfers spreken trouwens een duidelyke taal: het Britse invoercontingent, dat voor de periode tussen medio 1958 en medio 'r"9 ongeveer 3 miljoen 360.000 pond ste" bedroeg. was begin februari van dit r praktisch uitgeput, een bewys, dat van verzadiging van de Britse bloembollen- markt nog geen sprake is. Nederlandse bloembollenexporteurs, als mede handels- en consumentenkringen in Engeland, zien in opheffing van het contingenteringssysteem het enige mid del om een eind te maken aan een ongezonde situatie waar niemand be lang bij heeft, de Britse handelaar en consument allerminst. Nu door onze kerheid over de toekomst het zaker. doen met Engeland wel byzonder wordt bemoeilykt, zyn zy nog versterkt in de mening, van de Britse regering geen eerlyke behandeling gekregen te heb ben. Honderd jaar geleden kreeg Noordwijk aan Zee haar Christelijke Kleuterschool. In deze eeuw heeft zij een ruime plaats ingenomen in de harten der Zeeërs. Vaders, moeders, grootvaders en grootmoeders en zelfs overgrootvaders en overgrootmoeders van nu, bewaren allerlei herinneringen aan het „schooltje" aan de Hoofdstraat. Dit betekenisvolle jubileum is gisteren gevierd met een feest voor de kinderen en de moeders, en 's avonds met een zeer druk bezochte receptie. De voorzitter van het huidige school bestuur, de heer E. L. de Witt, onder nam tevoren een speurtocht in de ge meentelijke archieven. Hem was hierby gebleken, dat voor de stichting van een dergeiyke school honderd Jaar geleden ook al toestemming van B. en W. nodig was. Uit oude rekeningen en andere stukken kwam vast te staan, dat 1859 als het oprichtingsjaar van de Chr. Kleuterschool kan worden beschouwd. Vyf Jaar tevoren wordt weliswaar mel ding gemaakt van een bewaarschool, maar waarschyniyk zal dit een particu liere Instelling zyn geweest. De viering van het 100-jarig bestaan viel samen met de officiële ingebruik neming van het gerestaureerde lokaal aan de zjjde van de Hoofdstraat. Deze vernieuwing is uitgevoerd onder lei ding van architect J. van Tubergen en heeft het exterieur een representabel aanzien gegeven. Destyds kocht men het pand aan voor f. 1500 van de regenten van het Gasthuis. Dikwyis baarden de financiën grote zorg. De Instandhouding vergde soms grote uitgaven. Om daarin te voorzien moesten acties op touw worden gezet. Zo plaatsten ds. en mevrouw Vermeulen eens hun schouders onder de organisatie van een bazaar, die de som opbracht van circa f.3000, in die tyd een enorm be drag. Twee oude foto's van de school, door mej. M. C. van 't Noordende in een ar chiefkoffer aangeboden aan het tegen woordige hoofd, mej. M. Ligtvoet, gaven een beeld uit dat verre verleden. Feest op school Overdag vierden de kleuters en moe ders feest in de school. De kinderen deden spelletjes en werden riJkeiyk ge trakteerd. Mej. Van 't Noordende, die ruim veertig jaar de leiding van de kleuterschool heeft gedragen, hield de moeders bezig net als vroeger! Namens vele ouders, oud-leerlingen en meelevenden uit het zeedorp bood mej. Van 't Noordende het bedrag aan, dat door het damescomité was ingezameld. Alles by elkaar de respectabele som van f.2014. Hartewensen aan speelmateriaal gaan nu in vervulling. De poppenkast, bouwdozen en dergelyke waren al gear riveerd. Voor moeders, kleuters, het personeel en zeker voor mej. Van 't Noordende was het een onvergetelyke dag. De in- spectrice voor het kleuteronderwys, mej. Onfortuinlijke broers op het IJsselmeer TERUGTOCHT WAS AFGESNEDEN. (Speciale berichtgeving) Twee broers uit Spakenburg hebben hachelijke uren beleefd op de Ijsvlakte van het IJsselmeer. Zoals zovelen wa ren zU er met de spieringslee op uitge trokken, deels uit sportieve overwegin gen en ook om met wat geluk een „bak- zootje" te verschalken. Bij hun terug- tocht in de dichte mist kwamen zjj tot de ontdekking dat het ijs voor de Spa- kenburgse haven was losgeraakt en een brede strook water scheidde hen van de wal. By hun pogingen om aan wal te komen, liepen zy terug tot voor de mon ding van de Eem, waar evenwel een schip bleek te zyn doorgebroken, zodat ook daar de terugtocht was afgesneden. Enkele dicht langs de wal zwierende scha a teenryders hoorden plotseling hulpgeroep door de dichte mist en sloe gen onmiddellijk alarm. Door het afdrijven van het ys kon men zich te voet niet op het ys meer begeven, terwyi de schuiten vastgevro ren in hun havens lagen en bovendien toch niet door de ijsschotsen heen had den kunnen breken. De oplossing bracht een visser, die zyn zeilboot van zolder haalde en met behulp van dit vaartuig erin slaagde de onfortuiniyke broers veilig aan wal te zetten. Gelauff, woonde een deel van de feest viering by. Namens de leerlingen kreeg mej. Van 't Noordende een fraai schilderstukje aangeboden van oud-Noordwijk aan Zee. Als herinnering aan dit eeuwfeest ont ving elke kleuter een fraaie tegel met het tekstwoord: ,Die My vroeg zoeken, zullen My vinden", op een opengeslagen bybel. Receptie Tal van autoriteiten en vooraanstaande figuren uit de plaatselyke kring der kerken, het onderwijs en het organisatie leven kon de heer De Witt op de recep tie verwelkomen. Onder hen bevonden zich de loco-burgemeester, de heer J. van Leeuwen, de wethouder van open bare werken, de heer J. de Geus, de ge meentesecretaris, de heer B. Ike, ds. N. J. Cupédo, ned. herv. predikant, ds. B. Bouma, geref. predikant, mevrouw Ver meulen, die met haar man wylen ds. Vermeulen zoveel voor de school heeft gedaan, mej. Van 't Noordende, oud- hoofd van de school, vertegenwoordigers van het Hervormde Schoolbestuur en van de Chr. Kleuterschool aan de Nieuwe Zeeweg, mej. P. Krabbendam, hoofd van de Geertruida-Kleuterschool te Noordwyk-Binnen, de architect van het Bovenstaande foto van een echte die- renvriendin maakte onze fotograaf te Katwijk aan den Rijn. Het is de 16-Ja- rige Elly Varkevisser, wonende Noord- wijkerw'eg 2 Zij heeft zich ontfermd over enige twee weken oude konijntjes, waarvan de moeder aan kopziekte is ge storven. In de meeste gevallen betekent dit dat de jongen ten dode opgeschre ven zijn. Elly weet echter wat ze in een dergelijk geval moet doen om de diertjes te redden en met veel geduld houdt ze Feest in de school! De kleuters hul digen mej. Van 't Noordende (links). Naast haar het hoofd van de school, mej. Ligtvoet (Foto L.D./Van Vliet) gemoderniseerde lokaal, de heer Van Tubergen, het bestuur van de Ned. Chr. Vrouwenbond te Noordwijk aan Zee, de heer S. Pasma van de Oranjeverenigin gen, afgevaardigden van de Chr. Bestu renbond. Het was een komen en gaan van oud leerlingen en andere belangstellenden, die het bestuur met dit eeuwfeest kwa men gelukwensen. Wethouder J. van Leeuwen bracht de felicitaties over van het gemeentebe stuur, in het byzonder ook van de bur gemeester, die in het buitenland ver toeft. Met veel genoegen had het ge meentebestuur medewerking verleend aan de restauratie, want het bracht meer licht en lucht voor de kinderen. Spreker had echter niet gedacht, dat hieraan een eeuwfeest verbonden was. Uit zyn jeugd herinnerde de heer Van Leeuwen zich, dat dergelyke scholen vroeger met een dubbeltje of een kwartje particulier in stand moesten worden ge houden. Nu dragen wy gezamenlyk de taak deze tak van onderwys op peil te houden en dit is een grote verbetering. De heer De Witt dankte voor de ge lukwensen en ook voor het bloemstuk, aangeboden door de gemeente Noord wijk. Ds. N. J. Cupédo sprak namens de kerkeraad der ned. herv. gemeente. Hy wees op de betekenis van de kleuter school. Deze school is tot grote zege geweest. wyzend op de grotë schare bezoekers der receptie richtte mej. Van 't Noordende zich tot haar opvolgster mej. Ligtvoet. De heer De Witt richtte woorden van dank tot mej. Van 't Noordende, die de ziel was geweest van het damescomité, dat geld voor het huldebiyk had bijeen gebracht. Hedenavond wordt het eeuwfeest in intieme kring van bestuur, personeel en genodigden gevierd. hen in leven met behulp van een mi- nlatuur-zuigflesje. En tot dusver met succes, want de moederloze konijntjes groeien voorspoedig. Met het plaatsen van dit alleraardigste plaatje willen we Elly onze hulde betuigen voor haar goede zorgen, v r tuigen van een grote liefde voor het C"* en wy wensen haar toe, dat haar pogingen met succes be kroond zullen worden. (Foto LD/Jaap van D-uyn, Katwyk)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6