Leidse raad gaat in grote lijnen akkoord met ontworpen wegenplan „Schep harmonie tussen historisch verleden en moderne toekomst T Over doorbraken in binnenstad komt nog een nader onderzoek Raad had tal van vragen en deed vele suggesties 97ste jaargang Dinsdag 17 februari 1959 Tweede blad no. 29673 „Knap stuk iverk, dat getuigt van brede visie Met 21 tegen 13 stemmen besloot raad tot demping laatste stukje Levendaal Bijna acht uur, verdeeld over een middag- en avondzitting, heeft de Leidse raad zich gisteren bezig gehouden met het door de afdeling stedebouwkundige dienst van Gemeentewerken ontworpen wegen schema. Had men unaniem grote waardering voor de in dit schema geprojecteerde Gordelweg en city-ring, met het college van B. en W. en diverse adviserende commissies was ook de raad nog niet over tuigd van de structurele noodzaak van een binnencirkel als thans voor de stadskern is geprojecteerd en welke gepaard gaat, met tal van ingrijpende doorbraken. Alle fracties waren evenwel de mening toege daan, dat dit schema getuigt van een brede visie en dat hiermede een knap stuk werk is geleverd, waarvoor aan de samenstellers een woord van hulde niet werd onthouden. Volledig was de raad zich bewust, dat het een zware opgave was om een harmonische verbinding tot stand te brengen tussen verleden en toekomst, tussen ongelijksoortige grootheden als historische rijk dommen van stedeschoon enerzijds en de perspectieven voor een moderne samenleving anderzijds. Na een uitvoerige gedachtenwisseling en het antwoord van niet minder dan vier wethouders ging de raad hedennacht om kwart over twaalf zonder hoofdelijke stemming in grote lijnen met het ontworpen wegenschema akkoord, terwijl over de doorbraken in de binnenstad nog een nader onderzoek zal worden ingesteld. Slechts hij één punt, dat voor een belangrijk deel de discussie beheer ste: de demping van het resterende gedeelte van het Levendaal, liepen de meningen sterk uiteen, hetgeen de heer Portheine (VVD) aanleiding gaf een voorstel in te dienen om dit punt aan te houden en te wachten op een uitgewerkt plan, waarin ook aandacht wordt besteed aan het herstel der walmuren, het verbete ren van de riolering en waarbij mede rekening wordt gehouden mei een uitgebracht advies van de Gem. Monumentencommissie. Het werd verworpen met 21 tegen 13 stemmen. Op grond van deze uitslag nam de burgemeester toen aan, dat het voorstel van het College met de zelfde stemverhoudingen was aan genomen, waarmee de raad zich ak koord kon verklaren. Wethouder Jongeleen, die als eerste van de zijde van B. en W. de 'talrijke vragen men zie elders op deze pagina be antwoordde, maakte de raad vooraf dui delijk, dat dit wegenschema een ge volg is van het reeds goedgekeurde structuurplan en dat het vooruit loopt op de plaats, welke Leiden straks in de Randstad Holland zal innemen. Een wegenschema, dat gezien moet worden als een theoretisch werkprogramma, waarvan de praktische toepassingsmoge lijkheid van geval tot geval zal moeten blijken. Over de omlegging van rijksweg 4 is reeds veel te doen geweest. Indien de Universiteit, met het oog op haar uitbreidingsplannen, wat betreft de B-faculteiten, van deze weg straks hin der zal ondervinden, is dit in de aller eerste plaats haar taak de regering hierop attent te maken. Leiden en dit is ook reeds geschied kan hier slechts adviserend werken. T.a.v. rijks weg 4 B heeft het College bij de Rijks waterstaat reeds aangedrongen op een spoedige aanleg van deze weg. Ook het College is van oordeel, dat aanbeveling verdient dat de spoorbaan achter de Herensingel verdwijnt. Een toezegging, dat zulks in de naaste toe komst zal geschieden, kan spreker niet geven. De N. S. spreken hier een belang rijk woordje mee. Mag een verplaatsing van de S.L.F. uit stedebouwkundig opzicht aanbeveling verdienen, hiertegen verzetten zich vele technische en financiële bezwaren. Spre ker wil deze zaak echter wel eens in studie nemen. Voor de omlegging van de vaarroute wordt een plan uitgewerkt. Van belang zal het echter zijn om te weten hoeveel miljoenen dit gaat kosten. GEEN WEG DOOR HET VAN DER WERFPARK. B. en W. staan afwijzend tegenover het in het wegenschema opgenomen denkbeeld een weg door het Van der Werfpark aan te leggen. Deze weg, aldus de wethouder, moeten wij maar van de kaart schrappen. Dit mogen wij de burgerij niet aandoen! Met de suggestie van de Verkeers- commissie om de verbinding van de Langebrug met de cityring tot stand te brengen via Steenschuur en Doeza- straat, kan spreker akkoord gaan. Over de pleinensuggestie van de heer "Winsemius heeft de wethouder op dit moment nog geen oordeel. Z.i. kleven er tal van bezwaren aan. Het College en de Techn. Dienst van Gemeentewerken willen een en ander echter wel eens bekijken. Nadat wethouder Jongeleen gewezen had op de plannen wij publiceerden ze gisteren reeds welke B. en W. heb ben met de Noord-Zuidverbinding, deel de hij de raad mede, dat ook het College bezwaar heeft tegen het plan van het bouwen van een brug over de Zoeter- woudse Singel tegenover de Plantage. NIEUWE TURFMARKTBRUG. Ook al zou in de toekomst de vaar route worden omgelegd, dan wensen B. en W. thans niet langer te wach ten de situatie is hier reeds jaren hopeloos met de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug, welke op de zelfde plaats als de huidige brug is gedacht. Voor het geval de vaarroute wordt omgelegd, zal de bovenbouw van deze brug zó worden geconstrueerd, dat deze ook elders kan worden gebruikt. Spreker ziet hierin een kostenbespa rende factor. LEVENDAAL VERDER DEMPEN! De grootst mogelijke meerderheid van het College slechts wethouder Dryber verzet zich ertegen. Red. staat op het standpunt, dat de dem ping van het resterende gedeelte van het Levendaal thans noodzakelijk is. Het College, dat reeds vele jaren met dit probleem zit, wil er thans af. La- Aattk wAj in onze argumenten voor het behoud van dit aardige plekje toch ook weer niet gaan overdrijven, aldus de wethouders, die achter de histori sche waarde van dit stukje Levendaal nog een vraagteken zet. Het College, aldus de heer Jongeleen, is bereid de Groenebrug zij het na enige verbetering op dezelfde plaats te handhaven. NOG GEEN BINNENCIRKEL! De in het wegenschema geprojecteerde binnencirkel wenst ook het College voor lopig niet aan te brengen, aangezien de doorbraken zeer ingrijpend zijn. Laten wij eerst eens afwachten hoe het resul taat zal zijn van de overige voorgestelde verbeteringen, welke in diverse jaren zullen worden uitgevoerd, aldus de wet houder, die hiermede te kennen gaf, dat voorlopig ook niets aan het Burchtcom plex zal veranderen. Voor het pleidooi, dat dr. Van Dongen onlangs ook in ons Blad hield over het St.-Elisabe'th Gasthof is spreker dank baar. Op de Leidse Monumentenlijst dus niet op de bij het wegenschema ge- I voegde monumentenlijst, Red. - komt het I Hof voor, echter met de aantekening „Weinig aantrekkelijk bouwkundig ob ject". Nu echter de nieuwe Turfmarkt- brug op de oude plaats komt, valt het Hof op dit moment buiten het wegen schema Aan ir. Van Oerle heeft het College opdracht gegeven tot het maken van een restauratieplan voor de Boerhaave- zalen. MEER BOUWVOLUME NOODZAKELIJK. Met enkele raadsleden is de wet houder het eens. dat Leiden, met het oog op de verwezenlijking van het we genschema, een grotere toewijzing van bouwvolume moet krijgen. Indien dit niet het geval is, remt dit in hoge mate de uitwerking van de plannen. Het dempen van de Korte Mare zal nog eens worden bekeken. Veel hangt echter af of Leiden hiervoor ook toe stemming krijgt van andere instanties. Nu wij, aldus spreker, vandaag een begin hebben gemaakt met de Noord- Zuidverbinding, doe ik een beroep op de raad het College in staat te stellen om ook die maatregelen te treffen, welke inderdaad noodzakelijk zijn. Met het oog op de ontwikkeling van de Leidse ag glomeratie moeten wij vooruit! MINDERHEIDSSTANDPUNT. Wethouder Drijber, die in het Col lege een afwijkend standpunt in neemt t.a.v. de demping van het Leven daal, gaf hierna zijn visie op deze zaak. Nu z.i. uit verkeerstechnisch oog punt de noodzakelijkheid tot demping is weggevallen, is hij voor behoud van dit uitzonderlijk mooie en tevens voor Leiden zo karakteristieke punt. Spre ker voelt veel voor de suggestie van de Monumentencommissie om het ge deelte water, dat in het verlengde van de Garenmarkt ligt, te behouden. Een pre-advies, waarin alle mogelijkheden een kans krijgen, zou hij prefereren. Vervolgens gaf wethouder Drijber en kele prognoses over de ontwikkeling van het verkeer in de komende jaren, waar bij het z.i. een groot probleem is om evenwicht te verkrijgen tussen de be langen van de diverse deelnemers (sters) aan het verkeer. De pleinsuggesties van de heer Win semius zijn, aldus spreker, heel aardig, doch voorlopig zeker niet uitvoerbaar. Advertentie Bepaald een tegenstander is de wet houder van een plein, dat zich uit strekt van de Pieterskerk tot aan de Breestraat. De beslotenheid van de oude stad is een typisch kenmerk van Leiden. Nadat ook spreker er op gewezen had, dat alles nog maar een schema is, het geen ook geldt voor de parkeerplaatsen, maakte hij de raad duidelijk, dat ook z.i. het scheepvaartverkeer in de toe komst uit Leiden moet verdwijnen. Wethouder Menken, die in deze zitting slechts even het woord voerde, zei, dat hij de suggestie van de heer De Bree tot instelling van een sociale sanerings commissie, in overweging zal nemen. Tenslotte ging wethouder Stolp nog kort in op de financiële consequenties van het schema. Met de raad was hij overtuigd, dat het rijk hier royaal zal moeten helpen. Het wachten is thans op het van kracht worden van de wet op de ruimtelijke ordening. Het College pakt thans elk object aan, wat onder de gegeven omstandigheden aangepakt kan worden en tracht daarvoor tevens een financiële regeling te verkrijgen. Nadat ook de burgemeester er nog- eens op gewezen had, dat de raad zich slechts uitspreekt over een schema: elk onderdeel krijgt men opnieuw ter beoor deling voorgelegd, voerden diverse raads leden in tweede instantie het woord. De heer Hagens, die de heren Harmsen en Van Dijk aan zijn zijde vond. vroeg aanvulling van lid 2 van het voorstel van B. en W., waarin gesproken wordt over „met inachtneming van de in het voor stel van B. en W. vervatte suggesties". Spreker zag hierin gaarne de woorden „en door de raad gedane suggesties" toe gevoegd. De voorzitter kon hiermede ak koord gaan. VOORSTEL-PORTHEINE VERWORPEN. In tweede instantie kwam ook de heer Portheine, met een mede door de heren Van der; Poel, De Bree, Duy- verman, Lambermont en Wiertz on dertekend voorstel om het voorstel van B. en W. inzake de demping van het resterende gedeelte van het Levendaal aan te houden en te wachten op een nader uitgewerkt plan. In stemming gebracht werd het verworpen met 21 tegen 13 stemmen. Vóór waren de he ren Van Weizen, Woudstra, Duyver- man, Drijber, v. d. Poel, Wiertz, Van Dijk, Lambermont, De Bree, Portheine, Ten Broek en de dames Glastra van LoonBoon en Van Nines. WAARTOE WERD BESLOTEN. Samengevat keurde de raad deze nacht de volgende besluiten goed: 1. zich te verenigen met het schema van de rijks- en provinciale wegen, de zgn. gordelweg en de zgn. cityring; 2.het wegenschema voor de binnenstad aan een nader onderzoek te doen onderwer pen, met inachtneming van de in he'c voorstel van Burgemeester en Wethou ders vervatte en door de raad gedane suggesties; 3. het nodige voorbehoud te maken ten aanzien van de verbinding Haagweg-Toussaintkade-Witte Singel, doch hangende het nader onderzoek omtrent het gehele tracé van de zuid zijde van de cityring en de financiële consequenties, de bereidheid uit te spre- Na een uitvoerige discussie, waarin zowel voor- als tegenstanders van demping aan het woord kwamen heeft de raad zich thans uitgespro ken voor demping van het laatste slukje Levendaal. (Foto L.D./Van Vliet) ken het bedoelde tracé in principe te aanvaarden; 4. het denkbeeld van een brug over de Zoeterwoudsesingel tegen over het Plantage af te wijzen; 5. de dem ping van het resterende gedeelte van het Levendaal als noodzakelijk te be schouwen; 6. zich te verenigen met het schema van parkeerplaatsen; 7. als ob jecten van de hoogste urgentie aan te merken: a. de verwezenlijking van de noord-zuidverbinding via de Hooigracht; b. de verwezenlijking van de traverse via de Langegracht; c. de aanleg van de verbindingsweg rijksweg 4 naar het Stationsplein door het Plesmanviaduct; d. de bouw van een nieuwe beweegbare Turfmarktbrug en Pauwbrug; en de aanleg van de wegen over het Schutters veld met een brug over de Haarlemmer trekvaart voor de aansluiting van de Willem de Zwijgerlaan aan het hoofd wegennet, mede in verband met de rea lisering van de veemarktplannen; f. spoedige vaststelling van het definitieve tracé van de weg over het Waardeiland als schakel in de toekomstige verbinding Burggravenlaan-Sumatrastraat, met het oog op de verdere ontsluiting van de daar liggende terreinen en een verder gaande ontlasting van de binnenstad. Burgemeester Van Kinschot: Schema legt basis voor toekomstige ontwikkeling van Leidse agglomeratie Alvorens de raad gistermiddag in de gelegenheid werd gesteld zijn visie op het wegenschema te geven hield de burgemeester een ook door de N.C.R.V. opge nomen toespraak, waarin hü de raadsleden voor ogen hield, dat dit belangrijke vraagstuk reeds jaren lang een ernstig punt van nauwkeurige overweging bü het College en de Dienst van Gemeentewerken is geweest. Thans wordt U, aldus spreker, gesteld voor een beslissing, gegrond op het ver leden, gebaseerd op het heden en gericht op de toekomst. Zoals uit het voorstel blijkt, kan men dit wegenplanvraagstuk splitsen in drie gedeelten: de gordelweg, speciaal be stemd voor verkeer doorbuitenwijken.de cityring met de noodzakelijke aanslui tingen aan de gordelweg waarlangs het verkeer door de binnenstad, buiten de eigenlijke kern om, zal worden geleid en tenslotte de binnencirkel, het oude hart van de stad aan de beide Rijnarmen. Het is te begrijpen, dat wij, aldus de burgemeester, in deze tijd van modern verkeer, welke in de komende tientallen jaren zich in bijna adembenemende omvang zal uitbreiden, niet blind mogen zyn voor de vraagstukken en eisen, wel ke 2iioh hierbij voordoen, maar daar tegenover mogen wij nimmer vergeten, dat wij van onze voorouders een erfenis van historische schoonheden hebben ontvangen, welke ons nopen met de uiterste voorzichtigheid deze nalaten schap te beheren en slechts in nood- zaakgevallen tot opoffering over te gaan. STEUN VAN RIJK ONONTBEERLIJK! Persoonlijk heb ik mij, aldus spreker, afgevraagd, of het de gemeente mogelijk zal zijn, gelet op haar financiën, dit groots opgezette wegenplan tot uitvoe ring te brengen. Wij zullen rekening moeten houden met de toekomst van onze stad, een uitbreiding tot ruim 200.000 zielen, waardoor een ruime grenswijziging met de daaraan verbon den verhoging der Rijksuitkeringen absoluut noodzakelijk zal zijn. Daar naast zal, evenals bü andere oude ste den met dezelfde weg- en verkeerspro blemen. steun van het Ryk wel onont beerlijk blijken te zijn. De burgemeester eindigde met de wens uit te spreken, dat bü dit wegen schema, evenals bij de herbouw van het fraaie stadhui het mogelijk zal zijn, een harmonie ti beppon tussen het verleden met zijn historische waarden en de toekomst met zün moderne eisen. VERKEER VRAAGT OM FORSE MAATREGELEN De heer Piena, die als fractie-voorzit ter van de P. v. d. A. de discussie over dit schema opende en zich daarin be perkte tot het maken van enige alge mene opmerkingen, zeide, dat zijn con clusie over dit plan was, dat men ge zocht heeft naar een synthese tussen verleden en toekomst. Met dit schema, dat in een beperkt plan door B. en W. aan de Raad werd voorgelegd, te aan vaarden, neemt de raad een verantwoor- delükheid op zich, waarin een basis wordt gelegd voor de toekomstige ont wikkeling van de Leidse agglomeratie. Met het College van B. en W. is spre ker van oordeel, dat de sterke toename van het verkeer om forse maatregelen vraagt. De heer Piena is van oordeel, dat aan de structuur van de stad, voorzover liggend binnen de singels, aan de beide armen van de Rün en langs het Rapenburg niet getornd mag worden, echter met dien verstande, dat tot demping van de Korte Mare, het Levendaal, de Küfgracht, Uiter stegracht, Groen Hazengracht, Lan gegracht en van de spoorhaven in Zuid-West moet worden overgegaan. Bovendien moeten de verkeers- en waterwegen zo spoedig mogelük aan het plan worden aangepast. In dit verband wees spreker erop, dat zün fractie reeds eerder een omlegging van de scheepvaartroute door Leiden had bepleit. De heer Piena, die met het College van B. en W. van mening was, dat Rüksweg 4b spoedig tot stand moet komen, vroeg een groot begrip voor de moeilükheden van de bewoners van af te breken panden. Persoonlijk achtte hü de geprojecteerde binnencirkel van te geringe afmeting, terwül z.i. ook een bedrüf van de S.L.F. niet meer in de stad thuis hoort. IN FASEN DENKEN De heer Van Iterson (Prot. Ohr.) aohtte het plan in zün algemeenheid geslaagd. Ook is z.i. een goede oplossing voor het verkeersprobleem gevonden. Achter de ontworpen binnencirkel zet spreker eohter nog een vraagteken. In technisch en financieel opzicht kleven hier nog vele problemen aan. Laten wij, aldus spreker, eerst maar eens in fasen gaan denken. Bij een gedeeltelijke verwezenlüking van het schema, kunnen daarna de problemen weer geheel anders komen te liggen. Maatregelen, welke wij thans voor stellen, konden dan wel eens een ge heel andere en betere oplossing blij ken te zijn. Spreker waarschuwde er voor om karakteristieke hoekjes van de stad aan het verkeer op te offeren. Zo kan b.v. de ontsluiting van het Burchtcomplex hem nog niet bevredi gen. Ook het Vrouwensteegtracé dient nog in studie genomen te worden. De heer Van Iterson, die zich een tegen stander toonde van een weg door het Van der Werfpark, kon zich met de door de meerderheid van B. en W. voorge stelde demping van het laatste stukje Levendaal verenigen. Ook met de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug kon eker akkoord gaan. Het denkbeeld van een brug over de Zoeterwoudse singel tegenover de Plantage moest spreker afwüzen. Dit is een aantasting van deze prachtige singel! Sprekende over de Zoeterwoudsesingel drong de heer Van Iterson aan op de z.i. gewenste verbreding van het rustieke bruggetje nabij de Kraaierstraat. Een noord-zuidverbinding (via Hooi gracht) is zeer noodzakelijk. Elk pand, dat voor deze verbinding is aangekocht, dient z.i. niet meer verhuurd te worden. Het moet direct worden afgebroken. Tenslotte deed spreker nog een sug gestie t.o.v. de parkeerplaatsen. De in het schema geprojecteerde parkeerplaats op de Hooglandse Kerkgracht komt hem ongewenst voor. Beter zou het zijn par keerruimte te creëren op de hoek van de Nieuwstraat en de Hooigracht, tegen- overh et St.-Elisabethziekenhuis. De heer Ten Broek (KVP>, die even eens van oordeel was de binnencirkel aan een nadere studie te onderwerpen brak een lans voor het behoud van het herenlogement van Den Burcht, dat z.i. moet worden Ingericht als hotel-restau rant MEER BOUWVOLUME Nu er zovele doorbraken in het schema zün opgenomen, ligt het z.i. op de weg van de gemeente om bij de hogere auto riteiten te pleiten voor een grote toewij zing van bouwvolume. Met de heer Van Iterson was de heer Ten Broek van mening, dat het schema in de toekomst, zodra een paar fasen zün verwezenlijkt, nog wel eens gewqzigd zou moeten worden. Alles is nu immers nog niet te overzien? ONGEBRUIKELIJKE FIGUUR De fractievoorzitter van de WD, de heer Hagens, die aan het begin van de zitting door de voorzitter was gelukge wenst in verband met zijn zeventigste verjaardag, zag in de thans toegepaste indiening een ongebruikehjke figuur. Niet het College, doch de Dienst van Ge meentewerken diende een schema in. Een schema, waarop ook B. en W. t.a.v. enkele onderdelen kritiek hebben. De geprojecteerde Gordelweg ls volgens spreker een goede omlijning van de cityring, met welke laatste ring ook spreker akkoord kan gaan. Ook sprekers bezwaren richtten zich tegen de binnen cirkel, al kan hij persoonlijk akkoord gaan met de verdere demping van het Levendaal. Een weg door het Van der Werfpark zal bij spreker op veel tegenstand stui ten, evenzo een brug over de Zoeter- woudse Singel. Wat betreft de plannen met het Doelenterrein, komt het de heer Hagens gewenst voor eerst de plannen van de Universiteit af te wachten. Z.i. kan het lang duren eer gedacht kan worden om de vaarweg in Leiden om te leggen. Was ook de heer Hagens een voorstander van een nieuwe Turfmarkt brug, minder enthousiast toonde hij zich voor een parallelweg van het Le vendaal (achter het Plantsoen). Z.i. is deze weg niet urgent. NIET DEMPEN! De heer Van Weizen (CPN) was even eens van mening, dat er zich bij een ge deeltelijke uitvoering van dit schema, aan de hand van de praktijk, nog tal van wijzigingen zullen voordoen. Het sohonk ook spreker veel voldoening, dat in dit schema het eigenlijke karakter van de stad onaangetast blijft. Cultuur-his torische monumenten blijven behouden. In tegenstelling me de vorige sprekers, was de heer Van Weizen voor het be houd van het ongedempte stukje Leven daal. De heer Winsemius (PvdA) zag in dit schema een brede visie, al voegde spre ker daaraan onmiddellijk toe, dat het maar een betrekkelijk plan is. Er is in ieder geval een bewuste keuze gedaan. SCHEEPVAARTROUTE BUITEN LEIDEN Het Stationsplein, straks een verkeers plein van de eerste orde, dient z.i. een zeer goede verbinding met de stad te krijgen. Dit móet een weg van allure worden! Een doorgaande scheepvaart verbinding, met haar vele regelmatig afgesloten bruggen, is voor een moderne stad een onding. Z.i. moet dan ook de scheepvaartroute bulten Leiden wor den omgeleid. Ook de Lichtfabrieken ho ren in de stad niet thuis. Bovendien moeten bochtige tracé's worden recht getrokken en moeten er bü de invals wegen ruime parkeerplaatsen worden aangelegd. In de binnencirkel, nog altijd het centrum van de stadskern, moet in de allereerste plaats volgens de heer Winsemius met de belangen van de voetgangers rekening worden gehouden. Hieromheen komen de ruimere wegen voor het verkeer; de noord-zuidverbin ding komt eerder in aanmerking om verwezenlijkt te worden, dan het tracé van Den Burcht. Ook dient voorkeur ge schonken te worden aan een verkeersweg langs molen De Valk naar de Turf markt. PLEINEN EN KORTE MARE DEMPEN Spreker, die het betwijfelt, of de woensdagse en zaterdagse markt op de oude plaats gehandhaafd kan worden, deed enkele suggesties voor de aanleg van een groot plein aan de hand, t.w. in de omgeving van molen De Valk, rond de Pieterskerk, welk plein eventueel zün begrenzing tussen Breestraat en Ra penburg zou kunnen vinden en ten derde tussen Den Burcht, Hooglandse Kerk en Weeshuis, met verbreding naar het Stadhuisplein. Tenslotte gaf spreker in overweging om. nu de Mare reeds is ge dempt, ook de Korte Mare maar te dem pen. Eerst dan zal dit in deze omgeving effect sorteren. NIET ALLEEN JURIDISCH, OOK MENSELIJK De heer Lambermont (KVP) vroeg om bij een onteigening of ontruiming van een pand straks niet alles juridisch te beküken, doch daarbij ook op menselijke wijze te werk te gaan. De noord-zuidverbinding en de dem ping van de Langegracht achtte hü zeer urgent. T.a.v. de geprojecteerde doorbra ken, wees hij nog eens op een plan, dat reeds van 1933 dateert, t.w. de door braak van de Hartesteeg. Dit kan ook thans nog een goede verbinding geven met Breestraat en Korevaarstraat. Een tegenstander toonde ook de heer Lam bermont zich van de demping van liet laatste stukje Levendaal. VERHOUDINGEN NIET SCHEEF TREKKEN Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) ontwik kelde bezwaren tegen het h.i. te royaal geprojecteerde verkeersplein aan het einde van de Korevaarstraat. Laten wij in dit opzicht de verhoudingen niet scheef trekken. Dit geldt mede voor de omgeving van de Koepoortsbrug. Met de doorbraken in het stadscen trum moeten wij. aldus mej. Van Nie nes voorzichtig zijn. Eerst dienen h.i. de resultaten van de cityring te worden af gewacht. Evenals enkele sprekers voor haar, kon ook zü niet voelen voor een brede verkeersweg langs „De Lakenhal". In haar kwaliteit van lid van de Mo- numentencommissie vroeg zij om de suggestie van deze commissie inzake Levendaal-demping nog eens te over wegen. Voorts vroeg zij waarom het St.- Elsiabeth Gasthof niet op de verstrekte monumentenkaart voorkomt. Een res tauratie van de Boerhaavezalen zou zü zeer toejuichen. De heer Van Dqk (KVP), die waar dering heeft voor het wegenschema bui ten de singels, had vele bedenkingen tegen de oplossing, welke men voor de binnenstad aan de hand doet. De heer Kortmann (KVP) wenst een cityring van ruime opzet, met twee rü- banen en parkeerstroken. Ook hq toon de zich een voorstander om de Korte Mare te dempen. Zün fractiegenoot. Je heer De Bree aoht het van belang, dat een sociale saneringsoommissie wordt ingesteld. GEEN ALKMAAR De heer Portheine (VVD), die grote waardering heeft voor dit wegen schema, is verheugd, dat men bij het zoeken naar een oplossing aan hot lot, dat Alkmaar straks vermoedelijk zal treffen, is voorbijgegaan. Hq waarschuwde er echter voor om in de toekomst van de binnenstad geen doods winkelcentrum te maken. In z.g. parkeersilo's ziet hij een belangrijke mogelijkheid. T.a.v. de verdere demping van het Levendaal zou hü het op prijs stellen, dat B. en W. nog eens met een uitgewerkt project kwamen, waarin o m. herstel van de walmuur is opgenomen. Het Burchtcomplex achtte hq een waardevol geheel. Tenslotte vroeg ook hq aandacht voor de bestudering van de sociale en socio grafische problemen, welke uit dit schema voortvloeien. Nadat de heer Van der Poel <KVP> enkele juridische aspecten had belie-1. gaf ook de heer Sannes 1 P.v.dA visie op dit sohema. waarin hü spec ;.;il aandacht vroeg voor de financiële a- cetten. Tenslotte roerde de heer Roorda P dA..) een nieuw gezichtspunt aan P j had bezwaren tegen de Rijkswe welke dwars door het toekomstn.' i- versitair terrein voor de B-faculteit?r is geprojecteerd, hetgeen van nadel .e vloed kan zün om een laag storings- niveau in de laboratoria te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3