IN W.-DUITSLAND HEERST NOG ALTIJD DE DR.-TITELZIEKTE MERKWAARDIGE OLIEWINNING IN GEVANGENIS VAN PALERMO Dankzij gemakkelijke methoden: elk jaar zevenduizend doctors De verhouding tussen Frankrijk en Tunesië „volkomen abnormaal" Terreur duurt onverzwakt voort Orson Welles heeft liet druk met acteren, produceren en creëren ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 Ook Nederland niet vrij van ijdellieid (Van onze correspondent in Bonn) De dr.-titelziekte in West-Duits land schijnt ongeneeslijk, Sla in een willekeurige Westduitse stad het te lefoonboek open, en men zal ze ont dekken: alle artsen zijn geen dok ters maar dr., alle tandartsen zijn geen Zahnarzte maar dralle advo caten en andere juristen zijn ook dr Er valt hier een ivare inflatie in de titulatuur waar te nemen. Een infla tie die de melkboer en de winkelier rustig meehelpen te laten groeien zij spreken hun klanten zelfs aan met Frau Doktor, omdat mevrouws echtgenoot de dr.-titel heeft. En mocht de vrouwelijke klant zélf een dr-titel bezitten en daarbij onge huwd zijn, dan luidt de aankondi ging „Fraulein Doktor"! In een artikel in het Hamburgse weekblad „Die Zeit" kon men dezer dagen lezen, dat de gehele wereld om de titelziekte der Duitsers lacht, maar dat zijzelf er niets aan plegen te doen. Nu is dat „gehele wereld' ietwat overdreven, in ons land zijn er genoeg doctorandi, vooral in 'de economie, die „drs." voor in plaats van achter hun naam zetten. En het ingevoerde „ing.", waarmee men zich ten onrechte op één lijn tracht te stellen met Delftse en Eindhoven- se ingenieurs, komt er te onzent ook al flink in. Wat dat betreft, is men in ons land ook bepaald niet vrij van boter op het ijdele hoofd!! Maar toch, in Duitsland weet men pas echt van wanten met de titel ziekte. Daar stelt men zich voor als „dr Schulz" of als „Frau dr. Schneider" als men, als man of vrouw, de dr.-titel heeft behaald. „Die Zeit" bericht dat een grote Westduitse uitgeverij een rond schrijven tot de voor haar werkende schrijvers richtte, waarboven voor een ieder stond „Sehr geehrter Herr Dok tor", hoewel waarschijnlijk driekwart van de betreffende auteurs geen dr.-ti tel bezit! En er zijn lieden, die gepro moveerd zijn zowel op een juridisch als op een economisch onderwerp, en die deswegen in hun paspoort laten schrij ven, dat zij „dr. dr. zus-en-zo" he tenOm nog te zwijgen over de gymnastiekleraren hier, die erop staan dat hun leerlingen hen aanspreken met „Herr Doktor" De werkelijke „waarde" In Nederland is nog niet zo lang ge leden geklaagd, dat er zo weinig gele genheid voor afgestudeerde academici bestaat om te promoveren en men wil de daarvoor een eenvoudiger procedure scheppen dan die welke tot dusver be staat. In West-Duitsland bestaat die eenvoudige procedure. Het resultaat is dat er ieder jaar zo'n 7.000 met de dr.- titel versierde lieden op de maatschap- p;j worden losgelaten! Het gaat hier o.m. om 3.000 artsen, 700 juristen, 500 economen en 500 chemici. Èr zijn vak ken en universiteiten, waar men een maand nodig heeft om de dr.-titel te veroveren!! Er zijn er evenwel ook, waar dat niet minder danzes jaar kost! Uit het bovenaangehaalde artikel in „Die Zeit" kan men vernemen, dat voor het behalen van de dr.-titel in de Bondsrepubliek de volgende dingen no dig zijn: tijd, geld, hardnekkigheid, ijver, wat verstand en talent om te schrijven. Ir. het algemeen zijn de eerste twee factoren voldoende. Wie in staat is der tig pagina's te schrijven ovei een of an- de: wetenschappelijk onderwerp, krijgt ae titel zonder al te veel moeite. Er zijn er daarnaast, die het brengen tot boek- Bespoediging definitieve aanslag I.B. en A.O.W. liet Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: wie bij de voorlo pige aanslag of in de vorm van voorhef fingen teveel heeft betaald an inkom stenbelasting of premie A.O.W., moest soms lang wachten op teruggaaf daar van. Als de inspecteur echter ervan in kennis wordt gesteld, dat het terug te geven bedrag aan inkomstenbelasting en premie A.O.W. tezamen groter is dan f. 100.is hij bereid de vaststelling van de definitieve aanslag zoveel mogelijk te bespoedigen. De belastingplichtige moet daartoe het verzoek doen bij een brief, vastge hecht aan de voorzijde van het aanslag biljet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frederlk Martinus. zn. van F. Vinkestijn en J. Koemans: Jacobus Johannes zn. van J. Siera en M. van Leeuwen; Gerda, cLr. van J. Kribbe en J. Smit; Jacobus Cor nells. zn. van J. W. Schouten en M. M. Glasbergen: Josefina Johanna, dr. van P. van Houten en M G. Seriese; Johan nes Leonardus. zn. van G. Schats en C. P. G. Stokhuijzen; Veronioa Elisabeth Anna, dr. van P. Geerlings en R. M. C. Glasber- rn; Johannes Hendricus Jacobus, zn. van H. J. Verhoeven en A. de Graaf: Johan nes. zn. van D. Meijvogel en J. van Duijn Renée Christiaan. zn. van C. van 't Kruis en M. J. Blijleven; Yvonne, dr. van L. ten Hoorn en M. M. van den Bos. GETROUWD A. Liera en C. Verhey van Wijk. ONDERTROUWD J. J H Scheeren en P. A. M. M. Kreke- laar; S. de Boer en B Scheurwater: A. J. T. van Kerkhoff en J. M. Ekelschot; F. G. J. Kraan en E. G. H. L. Brands; J. J. Oo&terhoff en M. E. Hes; A. Vinkesteijn en J. J. Boot; B. P. Witsenburg i n H. A. Plasmeljer; G. Rump en E. Vertelman; G. Middelkoop en E. S. Filippo. OVERLEDEN werken van 400 pagina's. In. beide ge vallen staat overigens niet vast, wie nu de werkelijke wetenschappelijke bijdrage heeft geleverd! De noodzaak om zijn dissertatie te laten drukken bestaat hier niet. Een openbare verdediging ervan, zoals men dat te onzent kent, komt hier evenmin voor. Het laatste restant Waarom 'men zo dol is op de dr.-titel, is wel duidelijk. Men wint er door aan sociaal prestige. Men krijgt er een ze kere voorsprong door op anderen, die de titel niet bezitten. Prof. Heuss heeft nog niet zo lang geleden op de titelziekte van zijn landgenoten gewezen Daarbij herinnerde hij aan een Duitser, die thans op een van de hoogste posten van het gehele land staat, en die géén titel heeft: Karl Blessing, de president van de Bundesbank te Frankfort. Maar on langs lazen we een krant, die Blessing met een dr.-titel versierde! Daarbij komt. dat de dr.-titel het laatste overblijfsel is van een waar gamma van titels, zoals dat vóór 1918 in Duitsland bestond. Toen wa ren hier ware bloedgolven van ex cellenties, geheimraden, raden in vele klassen, baronnen. Freiherren, graven, vorsten en wat niet al. Thans is dit woud van titels welis waar nog niet geheel geveld: er be staan nog altijd ambtelijke titels als Siudienrat, Ministerialdirigent, etc. Maar de room is er toch af. Wat over is gebleven, is de dr.-titel Daarbij is het in het Duits opval lend, dat men niet de aanspreekti tel „meneer", zoals in het Neder lands, of „monsieur"als in Frans kent. Men zegt hier geen „Herr" of „Frau" tegen een ander, het is altijd „Herr Schulz" en „Frau Schneider" De voornaamste oorzaak van de 'dr.- titelziekte ligt dies in het sociale vlak, waar men „hoger" wil schijnen. Heeft dat iets te maken met het gebrek aan persoonlijkheidsbesef en -gevoel, dat de gemiddelde Duitser kenmerkt? Wil men hier zo gaarne in afgeschermde lagen leven? Is men hier zo gesteld op onder worpenheid aan de „hogeren"? In ieder geval is deze chronische ziekte een waarschuwing, bijvoorbeeld aan de Ne derlanders, die dit slechte voorbeeld wil len volgen!! Couve de Murville verklaart De Franse minister vaa Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft giste ren op een bijeenkomst van de parle mentscommissie voor Buitenlandse Za ken verklaard, dat de verhouding tussen Frankrijk en Tunesië „volkomen abnor maal" is door de aanwezigheid van Al gerijnse rebellen op Tunesisch grondge bied. De Tunesische regering begrijpt zelf wel dat haar betrekkingen met f rank rijk onder de huidige omstandigheden niet normaal kunnen zijn. Zo zou"Couve de Murville gezegd hebben. De Franse minister zou erop gewezen hebben dat het nemen van „zekere risi co's" door de Franse patriotten in Tu nesië en zelfs door de Franse regering in dit verband onvermijdelijk is. Frank rijk beschouwt de toestand dan ook als zeer ernstig. Couve de Murville verklaar de voorts dat de kwestie van de Franse marinetoasis te Bizerta niet op diploma tiek niveau is aangesneden. Hij zei voorts, dat Frankrijk niet zal kunnen ingaan op de aanspraken die Tunesië naar voren gebracht heeft, t-a.v. de Sa hara. Wij zijn van mening dat de grenzen voor 50 jaar zijn vastgelegd en dat Tu nesië deze grenzen erkend heeft in het akkoord, in 1955 tussen Frankrijk en Tu nesië gesloten, aldus de minister. Het Franse opperbevel in Algerije heeft bekendgemaakt, dat zich gisterochtend aan de Alzerijns-Tunesische grens twee kleine incidenten hebben voorgedaan. In het gebied van Lacroix is een Franse patrouille van Tunesisch srebied af met een mitrailleur beschoten. Het vuur werd door Franse kanonnen beantwoord. Bij Sakiet is een verkenningsvliegtuig dat LEIDERDORP Contactayond herv. school Zijlkwartier Gisteravond werd in de herv. school aan de M. P Splinterlaan een contact avond gehouden, georganiseerd door het personeel. Het hoofd der school, de heer Planting, heette allen hartelijk welkom, en sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. De heer Planting zei verder in zijn openingswoord, dat het beleggen van deze contactavond niet alleen tot doel had de aanwezigen een prettige avond te bezorgen. De bedoeling is, om in de eerste plaats contacten te leggen, en wanneer allen meedoen, kan een groot schoolgezin gevormd worden. Men zegt wel eens aldus spr. dat onderwijzers egoïstische mensen zijn, die vooral zich zelf belangrijk vinden. Toch is dit niet helemaal waar. Het personeel heeft deze avond vooral belegd, met het oogmerk belangstelling te wekken voor het werk in de school, omdat de jaren op school zeer belangrijk zijn in een kinderleven, en dikwijls beslissend voor het verdere leven. Voorts vroeg de heer Planting aandacht voor het feit, dat, als de school nog 10 leerlingen erbij kan krijgen, ze van een drie- op een viermanschool komt, hetgeen vooral van belang is voor de lagere klassen, die dan gesplitst kun nen worden. Eerstdaags zal worden gestart met een leerlingen-actie. De avond werd verder gevuld met het optreden van een bandje uit het Zijl kwartier. terwijl na de pauze een kleu renfilm over Zuid-Afrika werd vertoond. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Semitische taal- en letterkunde de heer E. J. van Donzel (Helmond) (cum laude); kand. Semitische taal- en letterkunde de heer H. de Jong (Alblasserdam)doet. ex. psychologie de heer J. G. v. d. Sman Breda); doet. ex. wijsbegeerte de heer J. D. Smids (Schiedam); kand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer C. M. Schuiten (Den Haag; kand. ex. Ne derlandse taal- en letterkunde de heren C. v d. Ketterij (Alblasserdam) en J. J- Drukker (Den Haag). Medische Dienst Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Zuster A. Hoogvliet. Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Wassenaar Dokter J. A. J. Paulides, Van Zuilen van Nyeveltstraat 42, telef. 4561 en dokter K. de Wit, Jonkerlaan 83, telef. 2460. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Oegstgeest Dokter D. Held, telef. 24649 en J. J. LanenBaron, tel. 21610. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. op Frans gebied een noodlanding had gemaakt, eveneens van over de grens met automatische wapecs bestookt. Ook hier maakte Frans kanonvuur een einde aan de beschieting. Aan Franse zijde vielen geen slachtoffers. Van Franse militaire zijde wordt mee gedeeld, dat er bij de poging om de ver sterkte grens tussen Tunesië en Alge rije te doorbreken, 150 opstandelingen zijn gesneuveld en 25 gevangen geno men. De Franse verliezen in deze veld slag. die woensdag begon, worden opge geven als drie doden en 33 gewonden. VARIA Soms maakt de mens een zijsprongetje waarop niemand rekent. Een man had een aanklacht ingediend tegen een andere man. die hem het leven lastig had gemaakt door zijn dron kenschap. Hij moest als getuige ver schijnen om de rechters volledig in te lichten tot welke rampzalige din gen men onder invloed van sterke drank wel kan komen. Om hem zijn overkomst mogelijk te maken, had de rechtbank het reisgeld van te voren toegestuurd. Maar rechters en beklaagde moesten lang wachten, want de getuige kwam niet opdagen. Eindelijk kwam er een telefoontje. De getuige deelde in een overmatige stemming mede, dat hij niet in staat was te verschijnen. Hij had het reisgeld in sterke drank cmgezet om zich goed in de toestand van de be klaagde te kunnen inleven. Dat beviel hem zo goed, dat hij de aan klacht telefonisch wilde itnrekken. Dat ging niet door: hij moet nu zelf in de beklaagdenbank plaats nemen. Soms is de mens die een overheids baantje heeft zeer vindingrijk. Een ambtenaar in Indramajoe kreeg de opdracht de rattenplaag te bestrij den, maar de ratten waren zo talrijk dat. er geen beginnen aan was. Öm tcch wat te doen, bepaalde hij toen, dat bij elk huwelijk, dat gesloten werd 25 rattenstaarten ingeleverd moesten worden. Ook andere leges- kosten werden in rattenstaarten uitgedrukt. VOORSCHOTEN Verkiezingsvergadering CHU De CHU, afdeling Voorschoten heeft gisteravond in het Cultureel Centrum een openbare verkiezingsvergadering ge houden, waarin als sprekers optraden ds. A Oliemans uit Dordrecht en dr. H. W Tilanus. De belangstelling voor deze bijeen komst was niet bijzonder groot. Ds. Oliemans lichtte een aantal punten uit het program van de CHU toe. Alles wat er aan de orde komt komt van God. de politiek kan dus alleen maar christelijke politiek zijn. De CHU kent geen partij discipline. Het gaat er ook met om of er in een partij een plaatsje is ingeruimd voor het godsdienstig leven, maar het gaat om de gebondenheid aan het Evan gelie. De chr. beginselen bepalen de praktijk van het dagelijks leven, bv. t.a.v. de zondagsrust. Ook met betrekking tol de openbare gezondheid, maar zonder dwang van overheidswege. Spr. waar schuwde tegen het huidige dirigisme, dat op politiek terrein in Moskou en op kerkelijk terrein in Rome eindigt. In de pauze zong de zangvereniging ,Zang zij onze leus". Pas om tien uur begon deze pauze, waarna dr. Tilanus het woord kreeg over de oorzaak van de huidige Kabinetscrisis en waarom de bevolking straks ter stembus gaat. Het afremmen van de bestedingen is niet meer nodig. Een aantal dringende maat regelen op belastinggebied liep per 1 januari af. De regering wilde deze maat regelen voor 2 jaar continueren, de Kamer weigerde dat. Spr. lichtte die wei gering toe. Toch is, volgens dr Tilanus dit niet de oorzaak van de Kabinetscri sis. De moeilijkheden in het partijbe stuur van de PvdA zijn de oorzaak. On enigheid over belangrijke punten als huurbeleid, kwestie Nw.-Guinea en ook de opkomende pascifistische beweging Men heeft, volgens dr. Tilanus partij belang boven landsbelang gesteld. Bij het uitbrengen van onze stem mo gen niet alleen kerkelijke motieven be- I slissen, zei spr., want het wordt uitein- l deüjk een principiële beslissing. Er I moeten straks zeer diep ingrijpende be slissingen genomen worden. Wij willen, aldus spr., opbouwen op basis van Gods Woord. WARMOND TAFELTENNIS. „Steeds Vooruit" Uitslagen compe titiewedstrijden: (Heren) Steeds Voor uit IBuroht II (Leiden) 64. (Dames) Steeds Vooruit I—R.T.C. I 3—7. KORTEB A ANWEDSTRIJDEN OP VLIEGKAMP VALKENBURG. In de reeks cportevenementen, die in de loop der jaren voor de militairen van het Marinevliegkamp Valkenburg zijn georganiseerd o.m. wielerwedstrijden en schietwedstrijden is gistermiddag een nieuwe toegevoegd: een kortebaan- wedstrijd, georganiseerd door de O.S. en O.-officier, de heer Broekema. Er be stond voor deze wedstrijd, die gehouden werd op de tankgracht bij de Kat- wijkseweg, grote belangstelling. Een 40- tal militairen die de afgelopen dagen volop gelegenheid kregen zich te oefe nen, omdat er drie middagen achtereen ijsvrij gegeven werd! had voor de wedstrijden ingeschreven. De afstand be droeg 160 meter. Er was gezellige mu ziek van een geluidswagen en uiteraard was ook de kantinedienst present. De deelnemers startten twee aan twee, volgens een afvalsysteem. Ver keersleider Hoff, vliegdienstverkeerslei- der Oudshoorn en de korporaals Koop man en Nieveen plaatsen zich, na span nende en sportieve strijd in de finale om de vier geldprijzen. Hoff en Koopman streden om de derde en vierde plaats en Hoff won dit duel. De eindstrijd om de eerste plaats, tus sen Nieveen en Oudshoorn, resp. een van de langste en een van de kortste deelnemers werd in het voordeel van Oudshoorn beslist. De commandant van het vliegkamp, de kapitein ter zee-vlieger W. O. P. R. Aemout, reikte de prijzen uit. Indonesië zal schade vergoeden O De Indonesische minister van Land bouw, Sadjarwo, heeft aan Reuter me degedeeld, dat schadevergoeding zal worden betaald aan de eigenaren van de genationaliseerde Nederlandse cul tuurondernemingen. ..Daarbij zullen de bepalingen van het internationale recht in acht worden genomen" In de nationalisatiewet wordt bepaald, dat het bedrag van deze schadevergoe ding zal worden vastgesteld door een commissie, waarvan de leden door de regering zullen worden aangewezen. Slachtoffers van Siciliaanse Mafia (Van onze Romeinse correspondent) Voor het Hof van Assisen van Santa Maria Capua Vetera, ten noorden van Napels, is het proces begonnen tegen vier „Mafiosi", die de moordenaars zouden zijn van Salvatore Carnevale, een Siciliaanse vakbondsleider. Er zijn ruim tweehonderd getuigen, zes advocaten van de verdediging en vijf, die de belangen behartigen van de familie van het slachtoffer. Verder zal ook de schrijver en schilder Carlo Levi worden gehoord, die in zijn laatste boek „De woorden zijn stenen" een hoofdstuk aan Carnevale heeft gewijd. Deze Carnevale is één van de talloze slachtoffers der Siciliaanse „Mafia", die in de laatste jaren met geweld de nog vrijwel feodale toestanden op het eiland verdedigt tegen meer liberale ideeën, die geleidelijk veld winnen. manifesterende arbeiders werd doodge schoten door Giuliano en de zijnen, de namen genoemd van enkele leiders der „Mafia" als aanstichters van die moord. Hij kon het weien, want hij was de rechterhand van Giuliano (die hij, maar dat is nooit bewezen, later in de slaap zou hebben gedood). Moord en doodslag Carnevale was in dienst van een Bolognese firma, Lambertini, eigenaars van een steengroeve in het domein van Prinses Notarbartolo. in het dorpje Sciara. Hjj begon twee acties: in de eer ste plaats eiste hij naleving van de acht urige werkdag in de mijn. waar de elf- urige werkdag gebruikelijk was. En in de tweede plaats zette hij de pachters en arbeiders van de Prinses aan om bij de verdeling van de oogst het aandeel te vorderen, waar zij recht op hadden, en zich niet. zoals gewoonte was, met minder dan de helft te laten afschepen. Op die wijze kwam hij in conflict met de firma Lambertini en met de mach tige familie Notarbartoli. Hij werd her haaldelijk bedreigd door de plaatselijke „Mafiosi" en één der leiders van de „Mafia" liet, terwijl hij in de gevangenis zat van Termini Imerese aan de moeder van Carnevale zeggen: „Ik respecteer die zoon van jou, omdat hij respect verdient. Maar zeg hem, dat hij zich niet met politiek moet bezighouden. De beste olijvengaard van de streek wordt dan de zijne. Als hij niet wil luisteren is hij veroordeeld". Op 15 mei 1955 werd hij ontboden bij de administratie van de Prinses Notarbartoli. waar hij de vier voornaamste „Mafiosi" vond, die hem met beloften en bedreigingen trachtten te bewegen zich niet verder te bemoeien met het lot van de arbei ders van de streek. Carnevale weigerde met beslistheid en werd dezelfde nacht in een hinderlaag gelokt en met zes kogels uit voor de wolvenjacht bestem de jachtgeweren doodgeschoten. Dagelijks gebeuren Dergelijke dingen gebeuren op Sicilië bijna dagelijks en als er iets bijzonders is aai» het geval Carnevale, dan is dit het feit, dat er zich getuigen hebben gemeld. Gewoonlijk heeft niemand iets gezien of gehoord. Getuigenis afleggen tegen een lid van de „Mafia" is nu een maal verre van gezond. Voorts is er dan dat zonderlinge ver haal van een bedreiding, uitgesproken door iemand, die op dat ogenblik in de gevangenis zat. De Siciliaanse gevange nissen zijn stellig nooh modem noch hygiënisch, maar ze schijnen wel gezel lig te zijn. Althans de Franse schrijver en tuchthuisklant Jean Genet, die vrij wel alle gevangenissen van Europa kent, verklaarde onlangs aan een jour nalist uit Turijn: „De gevangenis in Turijn heeft niets aantrekkelijks. Die ucciardone" in Palermo is veel primitie ver, maar een van de prettigste gevan genissen die ik ken". Genet is een man, die het kan weten. Over die „ucciardone" heeft het Palermitaanse dagblad „l'Ora" enkele maanden geleden het een en ander ver teld in het 'kader van een enquête over de Mafia. Het ging bij die „enquête" niet mals toe en op een zeker ogenblik hebben de „Mafiosi" een bom laten ontploffen in de drukkerij van het blad. Het was wel het minste wat ze doen konden. „Over de „ucciardone" vertelt het blad o.a. het volgende: „In 1953 was dr. Giuseppe Columba directeur van de „ucciardone". In die tijd sprak heel Sicilië over de petroleum, die kort te voren bij Ragusa was ontdekt. De pijp leiding, die de petroleum naar de haven van Palermo bracht, passeerde onder twee secties van de gevangenis. Een paar ondernemende gevangenen, kenne lijk met meeweten van het bewakend personeel, begonnen op hun manier „boringen" te verrichten en met succes. Ze bereikten de pijpleiding en met be hulp van primitieve pompen kregen ze elke dag een flinke voorraad binnen. Precies als in Ragusa. De benzine werd in blikken gedaan en voor rekening van de gevangenen in de stad verkocht door de gevangenbewaarders Op 8 februari 1954 werd Pisciotta in de gevangenis .vergiftigd. Er werd strychnine gevonden in de resten van zün kopje koffie, dat hijzelf iedere ochtend voor zijn vader en zichzelf klaarmaakte. Een maand later stierf op precies dezelfde wijze de bandiet Russo, gedetineerd in dezelfde gevangenis. Ge woonlijk neemt men aan, dat gevange nen zich in veiligheid bevinden onder de bewaking van de staat en vooral op Sicilië komt het niet zo heel zelden voor, dat iemand, die zich in levensge vaar acht, een of ander klein vergrijp begaat om door middel van tuchthuis straf aan zijn belagers te ontkomen. Nu bleek, dat de staat niet gij machte is, zijn vrijwillige of onvrijwillige kost gangers beveiliging te garanderen tegen hun vijanden. Deze beide moorden zijn nooit opgehelderd. Andere vreemde dingen Onder een nieuwe directeur, dr. Piazza, kwamen weer andere vreemde dingen voor. Binnenkort zullen een ge vangene en een gevangenbewaarder zich voor het gerecht moeten verdedi gen wegens diefstal binnen de muren van de gevangenis. Zij zouden o..a. en kele honderden dekens hebben ont vreemd en verkocht. De volgende direc teur, dr. Fadda, had eerst aan het hoofd gestaan van het huis van bewaring te Venetië. Hij gold als een streng man, die er op stond, dat het reglement zou worden nageleefd. Op 16 december 1957 kwam hij te Palermo aan. Bijna onmid dellijk kwam hij in conflict met de „gevangenismafia" en twee weken na zijn aankomst brak er opstand uit, die verscheidene dagen heeft geduurd. Niet de gevangenbewaarders, maar de politie die na enkele dagen in de gevangenis wist binnen te dringen zonder dat de opstandige gevangenen, die op de daken der verschillende gebouwen de wacht hielden, dit konden zien heeft aan die opstand op bloedige wijze een einde gemaakt. Geen namen Bij het proces te Brindisi, waar de uitvoerders van deze opstand voor de rechters werden geleid, verklaarde de directeur o.a..: „Een kleine groep gede tineerden had de macht in de gevange nis volkomen in handen en gebruikte de minder belangrijke gevangenen als werktuigen. Alles hing van die leiders af en ook de gevangenbewaarders gehoor zaamden aan hun bevelen. Ik was nog maar nauwelijks in Palermo aangeko men of ik werd al bedreigd zowel van buitenaf via de telefoon, als ook in de gevangenis zelf door bepaalde gevan genen, die mij te spreken vroegen en zonder er doekjes om te winden zeiden, dat ik, als ik het zou wagen ook maar iets te veranderen aan de bestaande toestanden, het best zou doen ijlings mijn koffers te pakken vóór het te laat was. Helaas zijn die leiders niet in deze zaal aanwezig. Ik heb kunnen vaststel len, dat een vijftigtal individuen in de verschillende secties van de gevangenis de macht in handen hadden. Ik kan hun namen noemen als het Hof dit ver langt. In de periode tussen 1946 en 1957 I zijn er in de ucciardone ruim vijfhon derd gevangenen vrij ernstig verwond, omdat ze „van de trappen waren ge vallen". Ik heb die trappen zelf onder zocht en er mankeert niets aan. In werkelijkheid zijn die wonden veroor zaakt bij gevechten en door bestraffin gen, welke door de leiders werden op gelegd. De mensen die verwond werden, durven uit angst de namen van hun beulen niet te noemen. Diezelfde leiders, aan wie zoals gezegd de gevangenbe waarders gehoorzamen, maken ook dat personen, die bij hen slecht staan aan geschreven, niet het voedsel krijgen, waar zij recht op hebben". De getuigenverklaringen van dr. Fadda heeft geen verdere gevolgen ge had. Niemand heeft hem de namen gevraagd van de „leiders" of van de gevangenen, die hem, de directeur, had den bedreigd. Het proces van Brindisi is met een sisser afgelopen en de macht van de „Mafia". die voortdurend slacht offers maakt in geheel westelijk Sicilië, is ook in de Palermitaanse gevangenis nog ongebroken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllll Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen IIIIII1IIIIIIIIHIIIIIIII1III1IIIII1MI1IIII1II1IMII1H1II1IIIIIIMIIIIII11IIII Geen grap Dit lijkt een grapje, maar het is de volle waarheid en het feit kwam pas aan het licht toen op een kwade dag een van de pompen kapot ging, met het gevolg, dat de benzine door de gevange nis stroomde en er zo zware benzine dampen hingen, dat het niet meêr te harden was. Er werd een onderzoek in gesteld. dat vast liep (als de „Mafia" in het spel is. hebben ondervragingen doorgaans weinig zin). De enige (en afdoende) maatregel is geweest, dat de petroleummaat-schappij haar pijpleiding liet vernieuwen en daarbij de gevange nis vermeed. Een paar maanden later kwam er een nieuwe directeur. Vincenzo Restivo. een hoge functionaris. In zijn tijd, maar natuurlijk zonder dat hij daar schuld aan had. gebeurden er heel wat erger dingen. Gaspare Pisciotta, de neef van de „bandiet" Giuliano, was in de ucciardone opgesloten, waar hij een cel deelde met zijn vader. Pisciotta had tijdens een verhoor in Viterbo over de schietpartij bij Portella Delia Ginestra i I ORSON WELLES zoals hij te zien zal zijn in "Ferry to Hongkong" Orson Welles maakt aanspraak op de titel van 's werelds drukste ac teur. Geen wonder, hij heeft op het moment van alles om handen. Want het is niet alleen acteren, dat hem bezig houdt. Slechts gedeeltelijk, zoals nu in Hongkong, icaar zijn aanwezigheid vereist is voor de opnamen van een van Rank's nieuwe produkties: Fer ry to Honkong. Welles speelt de rol van kapitein op een lijnschip. Hij zit opgescheept met een vagebond, een zwerver (Curt Jurgens), die hij noch aan het begin, noch aan het eindpunt kan kwijtraken, omdat niemand deze op 1 mei 1948, waarbij een aantal vrijbuiter zonder papieren wenst te accepteren. Zo leven de twee man nen, die elkaar haten met een steeds toenemende bitterheid, voort in el- kaars nabijheid. Maar zijn tijd in Hongkong is daarnaast nog volgepropt met ande re programmapunten, die elk al zijn aandacht zouden kunnen opeisen. Zo legt hij in deze dagen de laatste hand aan zijn jongste film - een hedendaagse versie van Don Qui- chotte. Welles maakte deze film in Mexico met Akim Tamiroff als San- cho Panza en een Mexicaanse acteur als Don Quichotte. Voorts is Orson Welles nu ook aan het werk voor de produktie van Shakespeare's „Koopman van Vene tië", met decors uit het achttiende- eeuivs Venetië. Deze toneeluitvoe- nng zal in het komende voorjaar in Londen te zien zijn met Welles als Shylock. En alsof dat allemaal nog niet ge noeg is, Welles heeft het ook nog in zijn hoofd gezet in Hongkong een serie lange artikelen te schrijven voor een belangrijk Amerikaans tijdschrift. Waarover? ,JHet doet er weinig toe. Over ieder onderwerp, dat in mij opkomt. Alleen, het schrijven gaat mij niet zo gemakkelijk af. Eigenlijk doe ik niets gemakkelijk. Iedereen denkt maar, dat ik overal luchtigjes overheen wandel. Zij geloven, dat het mij allemaal maar iveinig kan schelen. Maar dat kan het mij nu juist wel en geloof mij, het gaat niet gemakkelijk". En omdat het allemaal zo moeilijk gaat, heeft hij camera's en lampen uit Hollywood laten overkomen om in zijn „vrije tijd" wat televisie- filmpjes te maken in de drukke straten van Hongkong. Gedurende de weekeinden brengt hij dan ten overvloede de camera's nog eens in stelling in zijn hotelkamers. Want ook zijn televisiepraatjes voor de BBC gaan gewoon door. Al is het dan maar op de film. Neen, Orson Welles weet wel wat hij met zijn tijd moet doen. Dat is een van de weinige dingen, waar hij werkelijk groot gebrek aan heeft.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9