Maskerspel in Martlia-Sticliting m ui Plaats station, rijksgebouwen en invalswegen staat vrijwel vast In „A.T. Cameron" lieeft Canada prachtig onderzoekingsvaartuig Drijvend laboratorium prima ingericht Familie gered door een sprong uit een brandende slaapkamer ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 Advertentie Vraag ook de verlaagde prijzen Fiat verhoogde zijn productie, de yan jg an<jere Fiat typen! Euromarkt verlaagde de invoerrechten Leomrd Lang-S Automobielbedrijven N.V^ vandaar dit voordelige nieuws. sJdhoud.f,k.d. 114' Amsterdam Tel In de afgelopen weken heeft een acht tiental leiders en leidsters van de Martha Stichting ijverig gewerkt aan de vervaardiging van maskers. Nu is het maken van maskers vooral in het zuiden van het land een veel voorkomende be zigheid geweest in verband met het in middels alweer voorbij gegane carnaval. Het werk in de Martha-Stichting had echter niets te maken met carnaval, doch was het resultaat van een cursus, die gegeven werd door de „Werkschuit" uit Amsterdam. Het maken van maskers heeft te ma ken met de vrijetijdsbesteding en de on derwijsvernieuwing, die in de Martha- Stichting zo'n ruime plaats innemen. De „Werkschuit" in Amsterdam organiseert met het oog hierop cursussen en die van het maskers maken werd geleid door de heer H. van den Bom. De leidsters en leiders hebben deze cursus gevolgd, om straks met de kinderen dit werk ook te kunnen doen en om er straks masker spelen mee te doen, spelen, waarvoor het „scenario" door de cursisten zelf ge schreven moet worden. Men komt soms tot verrassende resultaten, omdat de cursisten geheel vrij zijn in de keuze van hun maskers en in het gegeven voor het spel, als dat tenminste aansluit bij de maskers. Hans van den Bom heeft de nodige technische gegevens verstrekt, zowel voor het vervaardigen van de maskers als voor het beschilderen ervan. Het ver vaardigen van een masker is geen ge makkelijk werk. Eerst moet van klei een model worden gemaakt, dat wordt be plakt met stroken papier, die van stijfsel zijn doordrenkt. De buitenste laag be staat uit gaas. Is het papier met de stijfsel hard geworden, dan wordt de klei verwijderd en heeft men het masker over. De beschildering moet uiteindelijk expressie aan het gelaat geven. Aan de hand van de maskers wordt dan het spel geschreven. De bewoners van de Martha-Stichting zien met belangstelling dit spel tege moet. Hoe ver men met de maskers reeds is gevorderd, toont bijgaande foto. (Foto „Leidsch Dagblad") Herbouw Bezuidenhoutkwartier (Van onze Haagse correspondent) I)e ministerraad heeft zich, zoals bekend, in beginsel verenigd met een plan. dat als grondslag bedoeld is voor de herbouw van het laatste gedeelte van het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag. De vele onzekerheden ten aanzien van de detaillering van de werken, het tempo van de uitvoering en de ontwikkeling van de lonen en prijzen maken het niet mogelijk, met zeker heid iets over de kosten van uitvoe ring van de plannen te zeggen. Vol gens een ruwe benadering zullen deze, naar de commissie meent, voor de openbare werken en spoorwegwer- ken, inclusief aankoop en onteigening van gronden, zeker ruim 100 miljoen gulden bedragen. Over de bijdrage van het Rijk in deze kwestie moet nog worden beslist. Volgens het plan van de commissie komt het nieuwe stationsgebouw te lig gen aan een plein nabij de Bezuiden- houtseweg. De perrons komen onder gronds, de sporen zullen dus door tun nels het nieuwe stationsgebouw berei ken. Door deze oplossing kan de hoogte van het viaduot. waarover de geprojec teerde dwarsverbindingsweg tussen Spui en Juliana van Stolberglaan gevoerd zal worden, beperkt blijven tot circa 4 meter -h N.A.P. De problemen van het voorrijden en parkeren, van de af- en aanvoer van de reizigers per tram en autobus en de op stelruimte van deze openbare vervoers middelen zijn rondom het stationsge bouw opgelost. Achter het stationsge bouw, dus boven de treintimnels. zijn tram- en bushaltes geprojecteerd. Om de nodige hoogte voor de sporen te krijgen zal de omgeving van de Be zuidenhoutseweg af tot het viaduct in de dwarsverbinding moeten worden ver hoogd. De Bezuidenhoutseweg zal tot voor het stationsgebouw even hoog wor den als de brug in de Herengracht nu is. namelijk 2.50 m. plus N.A.P. Het sta tionsplein gaat dan tot aan het station nog oplopen tot 3.75 m. Het verschil in hoogte van de perrons tot de uitgang zal daardoor circa 7 m. bedragen; er zullen daarom roltrappen m het station moeten worden aange bracht. Spoorweg naar Morgenstond Dit plan staat de realisering van de spoorweg naar Morgenstond niet in de Indonesische tabcksmarkt naar Bremen De Indonesische minister van Land bouw, Sadjanvo, die bekend gemaakt heeft, dat de Indonesische tabaksmarkt naar Eremen wordt overgeplaatst, ver klaarde nader, dat de Indonesische re gering hierover een overeenkomst had gesloten met de vertegenwoordigers van vier particuliere Westduitse maat schappijen. Hij voegde eraan toe, dat aan deze ondernemingen de voorkeur was gegeven „omdat zij de enige waren, die het risico aanvaardden van tegen maatregelen van de zijde der Neder landse maatschappijen". weg. Het viaduot over de spoorweg tus- sen Spui en Juliana van Stolberglaan i zal zodanige afmetingen moeten heb- ben. dat er plaats is voor een later te bouwen kuip, waarin de sporen van de spoorweg naar Morgenstond kunnen worden gelegd. Als de hoogte van het stationsgebouw om stedebouwkundige redenen hoger zou moeten zijn dan voor de stations dienst nodig is, zou de bovenbouw een bestemming als kantoorruimte kunnen krijgen. Hét door de commissie uitgewerkte plan wordt doorsneden door drie hoofd verkeerswegen. t.w. een dwarsverbin dingsweg Spui—Juliana van Stolberg- laan. een invalsweg van de richting Rot terdam uit en een invalsweg van de richting Utrecht uit. Economisch leiderschap voor Indonesisch volk President Soekarno heeft gister avond gezegd, dat de tjjd gekomen is om het Indonesische volk economisch leiderschap te geven. HU zei, dat het land in zijn ontwik keling binnen twee of drie jaar het tUdstip moet bereiken, waarop Indo nesië een rechtvaardige en welvarende maatschappU kan hebben. De president sprak ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het „Na tionale front ter bevrijding van West- Irian". Ingevolge zijn politiek van geleide de mocratie zou spoedig een nationaal planbureau worden opgericht, dat een blauwdruk zou maken voor de natio nale wederopbouw. De Indonesiërs moeten echter nooit hun doel, het stellen van West-Irian onder Indonesische soevereiniteit, uit het oog verliezen, aldus president Soe karno. De chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasoetion, ontkende in een toe spraak dat het nationale front een or ganisatie is, die een militaire junta in Indonesië zal vestigen. De strijdkrach ten blijven in dienst van de staat, zo zei hij. Protest tegen overneming Britse bedrijven in Sumatra Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland protest heeft aangetekend tegen de over neming van vier Britse bedrijven in Noord-Sumatra door de Indonesische regering. De woordvoerder verklaarde voorts dat de overneming „geheel in strijd Iqkt te zijn met de officiële politiek van de regering te Djakarta, waarbij buiten lands investeringen worden aange moedigd." Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen in Londen had het Indonesische mi nisterie van Landbouw verklaard dat alle aflopende concessies door nationale ondernemingen zouden worden overge nomen ongeacht het feit of de onder nemingen waren verpacht ofwel om ver nieuwing van de concessies in overeen stemming met de wet inzake concessies verlening was gevraagd. De ondernemingen moesten worden overgedragen als werkend bedrijf en niets mocht worden weggehaald. Een commissie zou beslissen over vergoeding die betaald zou worden door de betrok ken nationale ondernemingen zo werd in genoemde kringen gezegd. Heden ten dage worden de onderzoekingsvaartuigen van het grootste belang geacht. Van dit type schip zijn er kleine voor de kustvisserü, grotere voor de gewone visserij en de allergrootsten voor de verre visserij. Deze alle zijn de gidsen, waarmede de plannen van de visserij voor de toekomst worden uitgestippeld. Daar de visserU zich niet aan bepaalde regels houdt en vis in zijn gedragingen niet is te volgen is goede voorlichting voor de visserij onmisbaar. Het is niet logisch te veronderstellen, dat de beste vangsten op de grootste afstanden worden gevonden. Er dient een bepaalde studie te worden gemaakt van de gewoonten van de vis en hierin kunnen de biologen een belangrijke rol spelen. Momenteel werkt de bioloog samen met de navigator, de man, die bekend is met winden en stromen van de diverse zeeën en oceanen. Het werk van de onderzoekings vaartuigen en haar bemanningen is zeer belangrijk en bijna iedere visserijnatie van betekenis heeft zqn eigen onderzoekingsvaartuigen, die weer in nauw contact staan met de visserqlaboratoria aan de wal. Rijksgebouwen Omdat de regering het huidige rege ringscentrum aan en rondom het Bin nenhof ook voor de toekomst het centrum acht. heeft de commissie af gezien van elke poging om een zelfstan dige regeringswijk te ontwerpen. Voor het ^oprichten van grote kan toorgebouwen beveelt de commissie in het bijzonder voor ministeries de com plexen langs de Bezuidenhoutseweg aan. Hierbij is zij evenwel uitgegaan van de gedachte, dat de Koekamp on bebouwd zal blijven als element van stadsverfraaiing met grote openheid. Zuidtiroiers ontevreden over Italiaans bestuur Een afvaardiging van de Zuidtiroolse Volkspartij heeft dezer dagen een on derhoud met de Oostenrijkse Bondskan selier, de vice-kanselier en de minister van Buitenlandse Zaken gehad over de toestand in Zuid-Tirol. Volgens de Zuid tiroiers wordt de overeenkomst van Pa rijs geschonden door de Italiaanse wo- ningbouwpolitiek in Zuid-Tirol, die in wezen op Italianisering van het gebied gericht zou zijn. In december 1945 wa ren er in Bozen 12.327 woningen en 61.778 bewoners. Elf jaar later 19.115 woningen en 80233 bewoners. Van de in genoemde periode gebouwde wonin gen werd 94,4 procent aan Italianen toegewezen, aldus de Zuidtiroolse af vaardiging. Door deze gang van zaken zouden duizenden Zuidtiroiers zich ge dwongen zien naar het buitenland te gaan om daar werk en onderdak te zoeken. Van de Zuidtiroolse mannen bo ven veertig jaar is 28 procent niet ge huwd, voornamelijk doordat zij geen woning kunnen krijgen. Een recent voorbeeld hiervan is de visserij bij Groenland uitgeoefend door Duitse treilers. Voordat zij zich aan deze visserij waagden, hadden zij een goede voorlichting verkregen van de .Anton Dohr". Van belang is ook de voorlichting, die ™ij kunnen geven op het gebruik van een bepaald soort vistuig. Vooral heden ten 'age, nu de kunstvezels een belangrijke ol gaan spelen, is deze praktische voor- .chting, onmisbaar. Aan boord van de vissenjonderzoe- ungsvaartuigen zijn. altijd enkele bio logen en daarbij wordt met de huis- esting rekening gehouden. De accom- uoüatie zal daarom groter zijn dan op een gewone treiler. NIEUW VAARTUIG De nieuwste aanwinst op het eebied van onderzoekingsvaartuigen is de „A.T. Cameron." Dit schip is. onlangs toegevoegd aan de visserijonderzoc- kingsdienst van Canada, met als basis St.-Johns, Newfoundland. Dit schip zal dienst doen aan de Oostkust van Canada en in de poolgebieden. Aan het ontwerpen van dit schip is alle zorg besteed. De „A.T. Cameron" komt overeen met het type verre visserij - treiler.. De afmetingen zijn als volgt: lengte 177 voet. breedte 32 voet en holte 12 V2 voet. Dit schip wordt voortgedreven door een Alpha diesel motor, van type Biermeister en Wain. Deze Deense mo tor is opgesteld op 1200 pk bij 310 toe ren. is direct omkeerbaar en de senroef is verstelbaar. Deze wijze van constructie wordt reeds bij de bouw van 2 treilers in En geland toegepast. De motor van de „A.T. Cameron" en de verstelbare schroef, werken uitstekend. Op de proeftocht werden snelheden van 12V£ 13 mijl per uur gemeten. DRIJVEND LABORATORIUM Dit onderzoekingsvaartuig is praktisch een drijvend laboratorium, uitgerust met vele instrumenten ten dienste van de biologen. In zijn verschijning komt dit schip veel overeen met een verre-visse- In het Engelse kamp te Hoek van 1 waai door enige barakken werden Holland ontstond een zware brand, vernield. Deze foto toont aan, dat er van deze gebouwtjes weinig anders dan een ruïne overblee[. rij treiler. doch wanneer men dit schip nauwkeurig bekijkt, komt men tot de conclusie dat dit schip voor een speciaal doel gebouwd is. De brug en de gehele opbouw loopt van het midden van het schip, tot het achterschip door. Evenals op een mo derne treiler is het dikwijls aan bak boord geheel tot de verschansing volge bouwd. Men heeft dan meer ruimte voor accommodatie. In dit geval kan men al leen over stuurboord vissen. De schoor steen is fors doch kort gebouwd. De ver blijven onder de bovenbrug zijn inge richt voor de officieren en de biologen. Alles maakt een zeer ruime indruk. De patrijspoorten zijn van het vierkante model, waardoor veel daglicht in de hutten komt. Voorts is er voldoende ruimte afgestaan voor laboratoria en andere inrichtingen. De brug is zeer mo dern uitgevoerd en voorzien van de al lernieuwste apparatuur. Op het. achter schip zowel aan stuurboord als bakboord zijn 2 reddingsboten. MASTEN DRIEHOEK De voormast is van een bijzonder type. Men is afgeweken van de traditionele mast. Dit schip is uitgerust met een z.g. Bidopinast. Deze bestaat uit twee dikke buizen, die vanuit de einden van de bak aan stuurboord en bak boord naar binnen lopen en zodcende een driehoek vormen, met de achter kant van de bak als basis. Boven op de top van deze „ma&ten- driehoek" heeft men steng geplaatst van circa 12 voet lengte, die dient voor het plaatsen van de navigatielichten. Deze. mast wordt niet gesteund door stagen van staaldraad, doch door stelen buizen, welke als stag dienst doen. Het voordeel van deze Bidopmast is. dat men op de brug een ruimer uitzicht heeft. Dit schip is voorzien van een sterke beplating, zodat dit schip ook dienst kan doen in poolgebieden. De A.T. Cameron is een mooie aan winst voor de visserij in Canada en Newfoundland. Doch niet alleen voor deze landen, doch ook vele West-Euro- pese visserij-naties, vooral nu we zien dat in vele landen de neiging ontstaat in diverse gebieden van de Wést-Atlan- tisohe Oceaan de visserij te gaan uit oefenen. Wij twijfelen er niet aan dat de waarnemingen van de ..A T. Came ron" in visserij-kringen met belangstel ling worden tegemoet gezien. Een en ander lazen wij in Fishing News. Verordening arbeidstijd in de landbouw In strijd met algemeen belang geacht De S.E.R. heeft met 36 tegen 6 stem men uitgesproken dat goedkeuring aan de door het Landbouwschap uitge vaardigde verordening over de arbeids- en rusttUden in de landbouw moet worden onthouden wegens strijd met het algemeen belang. Deze uitspraak was het resultaat van een stemming over de eerste conclusie in het ontwerp-advies van de sociale commissie van de SER over deze veror dening. Deze conclusie luidde: „een deel van de raad heeft tegen de in de ver ordening tot de werknemer gerichte (straf) sancties zodanige bedenkingen dat naar het oordeel van dat deel aan die verordening goedkeuring wegens strijd met het algemeen belang moet worden onthouden." Tegen stemden de heren Chr. van den Heuvel, de heren J. P. de Heij. en N. A. Vaandrager, mr. V. G. M. Marijnen, prof. dr. A. H. M. Albregts en de heer Th. S. J. Hooij. VRIENDSCHAPSVERDRAG INDONESIË—CAMBODJA. Indonesië en Cambodja hebben giste ren een vriendschapsverdrag onderte kend, dat voorziet in de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Een delegatie van Cambodja, onder leiding van de premier, Prins Norodom Simanouk, heeft naar bekend een goodwill-bezoek aan Djakarta gebracht. Vriendschapsverdrag AustraliëIndonesië Tijdens een televisie-interview in Mel bourne heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Soebandrio, verklaard dat Australië en Indonesië- binnenkort een „vriendschapsverdrag" zullen sluiten. Soebandrio. die morgen naar Nieuw- Zeeland vertrekt, zei voorts dat het ver drag thans ontworpen wordt en ge tekend zal worden „als het gereed is". Hij zal niet voor de ondertekening in Australië blijven. Het is niet nodigt dat aan het verdrag cachet wordt gegeven door mijn tegenwoordigheid bij de on dertekening". De minister gaf geen enkele aanwij zing wie het verdrag namens Indonesië zal tekenen. Volgens het Australische blad ..Melbourne Sun" zal het verdrag overeenkomen met het verdrag dat In donesië met Malakka wil sluiten. Spaanse studenten staken Verscheidene duizenden studenten van technische faculteiten van de universi teit van Madrid zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun houding in een gesohil met de regering over het technische onderwijs. De stu denten hebben bezwaar tegen 'n rege ringsbesluit, dat oprichting van tech nische hogescholen in andere steden mogelijik maakt. Hierdoor zou een einde komen aan de strenge beperking van het aantal technische studenten in Spanje. Jubileumcongres Hoger Onderwijspersoneel De Bond van Hoger Onderwijsperso neel in Nederland, omvattende de per soneelsleden van de Rijksuniversiteiten re Leiden, Groningen .Utrecht, de Tech nische Hogeschool te Delft en de Land bouwhogeschool te Wageningen. her denkt op 3 en 4 april 1949 zijn 40-jarig bestaan te Utrecht. Na de officiële viering op vrijdag 3 april volgt zaterdag 4 apnl het jaar lijks congres. Vrijdag 3 april zal na een officiële ontvangst in het universiteitsgebouw te Utrecht een tentoonstelling worden ge opend in het universiteitsmuseum. Hier na stellen hoofd- en afdelingsbestuur j zich voor te recipiëren. De dag wordt besloten met een gezamenlijk diner en hierop aansluitend een feestavond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Voordeel voor enige gemeenten (Van onze Haagse redactie) De algemene uitkering uit het Ge meentefonds zal over 1959 met vier punten worden verhoogd en de belas tinguitkering met één punt. De verho ging der algemene uitkering betekent geen voordeel voor die gemeenten, welke op de begroting voor 1959 vooruit zijn gelopen op een 4% na-uitkering over 1958, daar laatstgenoemde uitkering komt te vervallen. Als regel is de gang van zaken echter zo, dat voor de begro ting 1959 rekening wordt gehouden met een 4na-uitkering over 1957. Voor de «gemeenten, die deze methode hebben gevolgd, houdt de verhoging der alge mene uitkering wèl een voordeel in. Café afgebrand (Van onze correspondent) Door een sprong van ruim drie meter uit het raam van hun slaapkamer te wagen, heeft het echtpaar C. v. d. Klooster te Terneuzen met twee vol wassen dochters vannacht ternauwer nood weten te ontsnappen aan de laaiende vuurzee, waarin hun woon huis annex caférestaurant door nog onbekende oorzaak was heischapen. Binnen driekwartier was het gebouw aan de Noordstraat geheel uitgebrand. De bewoners konden slechts enkele losse kledingstukken op hun vlucht meenemen. Al hun overige bezittingen de gehele inventaris en ook een geld bedrag van enige duizenden guldens werden door het vuur verteerd. De familiie Van der Klooster had zich s avonds tegen half een ter ruste ge legd. toen de laatste bezoekers het café .,'s Lands Welvaren" hadden verlaten. Even na twee uur werd rie dochter Lies wakker door een sterke rook'.ucht, terwijl zij ook gerinkel van glas meende te horen. Ze sprong uit bed en waar- schuwde haar nog slapende familie leden. Op de trap werd hun de weg ech ter versperd door een loeiende vlam menzee. die verried dat beneden alles reeds in lichter laaie stond. Er zat de familie niets anders op dan een sprong uit het raam te wagen naar de drie meter lager gelegen straat. Met onder de arm wat losse kledingstukken geklemd, lieten de 64-jarige vader en zijn dochters zich omlaag vallen. Lies brak daarbij een enkel en Annie ver stuikte een voet. De vrouw des huizes was echter opnieuw het huis ingerend, op zoek naar het geldkistje. Onverrich- terzake en bijna bedwelmd van de rook moest zij evenwel terugkeren en alsnog de sprong in de diepte maken. De brandweer die reeds acht minuten na het alarm water gaf. bestreed het vuur met acht stralen. Toen brandden café-restaurant en woning tot de grond toe af. De zaak was verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Ook is niet bekend waar de biand is ontstaan, daar op liet moment van de ontdekking het gehele gebouw reeds op alle punten brandde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4