FSLMS Lezers schrijven.... PAS OP, GEVAARLIJK IJS VAN DEZE WEEK: vttm tmm „De dokter van Stalingrad 97»te jaargang Zaterdag 14 februari 1959 Tweede blad no. 29671 Het Leitlertlorpse schaatskampioenschap Geachte redactie, Onlangs kwam het verheugende be richt, dat Leiderdorp na vele jaren weer een mooie ijsbaan ter beschikking kreeg, die door de burgemeester officieel is ge opend. Het is echter bedroevend, dat de vereniging zo'n onsportief bestuur heeft gekregen. Wat is er gebeurd? Woensdag werden de kampioenschappen van Leiderdorp verreden en daarbij zijn twee zeer goede rijders geweerd, naar het schijnt voornamelijk door het drijven van twee bestuursleden. De oorzaak van het. verbod mee te rijden moet worden gezocht in het feit, dat de heren de beker, het geld en de titel in eigen kring wensten te houden. Toen één van beide goede rijders aanbood buiten me dedinging mee te rijden, werd dit toe gestaan en hij won dan ook glansrijk, zonder natuurlijk een prijs te krijgen. Toen de twee goede rijders vroegen waarom zij niet mee mochten doen, wer den er allerlei smoesjes verzonnen, zoals bijv.: „U moet vóór 1 december 1958 lid zijn geweest", terwijl er vlak voor de wedstrijd nieuwe leden zijn ingeschreven, die gewoon mee hebben gereden, zelfs personen van buiten de gemeente. Een tweede argument was, dat een van de betrokkenen in 1951 geroyeerd is als lid, doch hij is eerst in 1956 voor het eerst lid geweest van de vereniging, die toen niet eens een baan had. Onenigheid in het bestuur was er oor zaak van dat ondergetekende even voor de wedstrijd toch ingeschreven werd als lid, doch spoedig daarop via de micro foon werd opgeroepen voor een bespre king met het bestuur. Hij kreeg daar op minder prettige wijze te horen, dat de twee bovenbedoelde bestuursleden be zwaar hadden tegen zijn deelneming aan de wedstrijd en dat hij zijn lidmaat schapskaart weer moest inleveren. De overige bestuursleden durfden niet tegen deze twee heren op. Die twee thans geweerde goede rijders waren echter wel goed genoeg om in 1956 de kleuren van Leiderdorp hoog te houden in een andere gemeente, hoewel zij toen geen lid van de Leiderdorpse vereniging waren. Zij hebben eveneens onprettige ervaringen opgedaan in 1955. Er zijn nu in Leiderdorp kampioen schappen verreden en de echte kam pioenen zijn daarbij niet eens aan bod gekomen, dankend voor de plaatsruimte, M. LAKEN jr, Van der Valk Boumanweg 10, Leiderdorp, In antwoord op het ingezonden stuk van M. Laken jr het volgende: Wij zyn het met schrijver eens, dat we over een prachtige ijsbaan beschik ken. Over onsportief gesproken kan in zender de hand beter in eigen boezem steken, gezien het gebeurde in voor gaande week. Hij heeft toen getracht zonder lidmaatschap of toegangsbewijs gebruik te maken van de mooie ijsbaan, hetgeen hem door controle belet is. Eén der z.g. goede rijders wilde gaarne meerijden, alhoewel hij geen lid was en bood zelf aan dit te doen buiten mede dinging, daar hu graag zijn kracht wilde meten. Dat M. Laken geweigerd is aan deze wedstrijd deel te nemen, is gebeurd door het gehele bestuur, daar wij gaarne uitsluitend sportieve mensen op de baan hebben om de sfeer niet te bederven. Zegt het soms niets, dat bona fide rijders weigerden aan het clubkam pioenschap (geen kampioenschap van Leiderdorp) deel te nemen, als M. Laken zou meerijden, niet om zijn rijden, maar uitsluitend om zijn zeer onsportieve hou ding nu en in het verleden. Verder commentaar achten wij over bodig. Het bestuur van de IJsvereniging „IJssport" Leiderdorp- Zoe terwoude H. Rijndijk. Bezwaren tegen Leids auto - wegenschema Het in uw blad van 23 jan. jJ. ver melde wegenschema met schets heb ik met belangstelling, maar ook met be zorgdheid gelezen. Mag ik enige punten aanhalen, waartegen m.i. GROTE be zwaren zijn aan te voeren. In deze tijd van grote woningnood moet het absoluut verwerpelijk geacht worden om zovele honderden woningen te vernietigen om enige bredere auto wegen in Leiden te verkrijgen. Ik erken gaarne, dat het nodig is om de ver- keersophoping, vooral in Breestraat en Haarlemmerstraat enz. te ontlasten en dat de ringbaan om Leiden zeer is toe te juichen, maar de autowegen in de stad. volgens schema zouden zó, zéér vele wo ningen doen vernietigen en woonruim ten verloren doen gaan, dat hiertegen ERNSTIG gewaarschuwd dient te wor den. In hoofdzaak moeten bestaande wegen worden gebruikt, eventueel met de nood zakelijke verbredingen, maar verwerpe lijk acht ik o.m. het volgende: a. De hoofdweg ten oosten van de ver- keers-rotonde aan de Lammeschans- weg, welke maar even dwars OVER tal loze te vernietigen woningen geprojec teerd is, terwijl op enige meters afstand een brede verkeersweg loopt, (het ge dempte Levendaal) waar wel 4 auto's naast elkaar kunnen rijden. Wil men van af het knooppunt Lammeschansweg verbinding maken met de weg naar Utrecht, dan kan dit via de gedempte Geeregracht en Levendaal uitstekend geschieden. b. Men wil een Noord-Zuid autoweg maken via Hooigracht enz. maar waar om ook een autoweg te maken op enige meters afstand over de Middelste gracht? Deze weg is toch volkomen overbodig! c. De te maken weg over de Lange- orug met afbraak van de woningen aan ae ene zijde, komt uit op de Steenschuur ^en deze we& verlengen DWARS OVER het Van der Werf park en dit P?T*L daardoor geheel schenden. Dit MAG NOOIT gebeuren. Leiden heeft, toch al zo weinig park-ruimte en het mooie Van der Werf park MOET be nouden blijven. De verlenging weg Lan- gebrug kan geleid worden óf over de steenschuur naar het te dempen laatste stukje Levendaal met verbreding van de brug over de Steenschuur, óf zuidelijk via de Douzastraat naar de Ringweg. e bruggen daarvoor te veranderen. d. De weg via Kloosterstraat aan te leggen langs de Lakenhal is geheel ver- Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lel- 2?n. brengen ter openbare kennis, dat de met ingang van 16 februari «rap voor de duur der slopingswerkaaam- neaen, aldaar, is afgesloten voor het ver der met motorrijtuigen op meer dan vwee wielen in de richting Nieuwe Rijn. werpelijk, daar onnodige woningafbraak onnodige brugbouw, welke weer bediend moet worden voor openen en sluiten voor de zeer drukke scheepvaart, terwijl op een ca. honderd meter een brug, de Turfmarktbrug, bestaat, welke alleen verbreed moet worden (of vernieuwd). De weg zou dan moeten komen via Ce- ciliastraat (te verbreden) een klein eindje Turfmarkt over de zeer brede Nieuwe Beestenmarkt, verkeers-rotonde op Lammerenmarkt en verder over de bestaande, maar te verbreden weg langs de molen de Valk recht door over de weg op Schuttersveld naar station. Zo heeft men de minste afbraak van huizen en het meeste gebruik van bestaande wegen. e. Het bochtige wegje via Kaiserstraat over Doelenkazerne, Paterstraatje, Rem- brandtstraat, afbraak Zeevaartschool enz. moet toch als volkomen zinloos be schouwd worden en nutteloze woning en geldverspilling. f. De weg via Galgewater met vele bochtjes via Kortrapenburg, Breestraat Papegracht enz. kan BETER geleid wor den (als het Noordeinde niet verbreed kan worden) via een te overwelven klein gedeelte van het Rapenburg tot Lange- brug/Groenhazengracht, met de Gijze- laarsbank als centrum van een dan ont stane verkeersplein of rotonde. Er zijn meer bemerkingen, maar ik il het hierbij laten. B. en W. hebben reeds enige wijzigin gen voorgesteld op het Schema, maar gehoopt wordt dat de Gemeenteraad er toe zal overgaan te verhinderen, dat zo vele woningen onnodig zullen worden vernietigd en de daarmede gepaard gaande GROTE kosten zullen worden vermeden. Hoogachtend, Een geboren en getogen Leidenaar Automobilist. Leidse fokkers behaalden fraaie successen OP KAMPIOENSTENTOONSTELLING. Het tentoonstellingsseizoen der konij nen sport is besloten met de Jaarlijkse provinciale kampioenstentoonstelling te Ridderkerk. Voor deze show bestond zeer grote belangstelling, met een recordaantal in zendingen van 335 dieren. Vooral de Leidse fokkers, met een inzending van 35 stuks, behaalden fraaie successen. Met één punt minder dan de algemeen kampioen streden A. G. van Leeuwen en B. Rutgers resp. met Wener wit en klein Chinchilla om de Leidse eer, welke werd behaald door laatstgenoemde. Zijn inzending was tevens de fraaiste in de kleine rassen. De verdere uitslagen waren: Vlaamse reus: 1. J. Laman 22 pnt: 2. J. v. Velzen 20 pnt. Groot Chinchilla: A. M. v. d. Lee 18 pnt. - Wener wit: A. G. v. Leeuwen 23 pnt; J. Rozendaal 21 pnt; E. Heutsma 21 pnt. - Engelse Hangoor: T. van Oosten 19 pnt. - Thti- ringer: A. H. Couzijn 17 pnt. - Marter, blauw: J. Smit 17 pnt. - Rex zwart en blauw: A. J. v. Zanten 20 pnt; P. van Soest 15 pnt. - Hollander blauw: E. Quist 20 pnt. Rus zwart: L. v. d. Oever 20 pnt. - Pool rood-oog: A. J. v. Zan ten 21 pnt en Pool blauw: H. Smit Jr 16 pnt. Het kampioenschap in hun klasse werd behaald door: J. Laman, A. v. d. Lee, A. G. v. Leeuwen, T. v. Oosten, A. Couzijn, J. Smit, A. J. v. Zanten in blauw en zwart (tevens fraaiste dier kortharige rassen en met pool rood-oog). E. Quist, L. v. d. Oever, B. Rutgers. Onderwijs opdrachten Bij beschikking van de minister van O. K. en V/. is opdracht verleend aan: Dr. H, H. van Gelderen, wetenschap pelijk hoofdambtenaar voor de genees kunde aan de Leidse Universiteit, om gedurende het tijdvak van 1 april tot en met 31 juli van dit jaar in de faculteit der geneeskunde aan deze Universiteit onderwijs te geven in de kindergenees kunde; A. J. Drewes, wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse aan de Leidse Uni versiteit, om alsnog van 1 december 1958 tot een nader te bepalen datum in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan deze Universiteit onderwijs te geven in de Arabische taal en letterkunde. Universitaire benoemingen Aan de Leidse Universiteit zijn be noemd: Voor het jaar 1959 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de neurologie A. J. Weiman, thans hoofd assistent; voor het tijdvak van 1 april 1959 tot en met 31 maart 1960 tot weten schappelijk hoofdambtenaal- voor het Frans (faculteit der letteren en wijsbe geerte) P. J. H. Pijls, thans leraar aan het St. Nicolaaslyceum, te Amsterdam; voor het jaar 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de heelkunde P. W. Boer, arts, thans hoofdassistent; met ingang van 1 februari j.l. tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse vaste dienst voor de anatomie mejuf frouw dr. A. Dekker, thans in tijdelijke dienst. Vele schaatsliefhebbers hebben mis schien plannen gemaakt voor het ko mende weekeinde, om eens lange schaatstochten te maken. Dit voorne men moet ter sterkste worden ontraden. Het ijs in onze omgeving is zeer onbe trouwbaar. De Kaag bijv. is bedekt met een zeer dun laagje ijs en wie zich erop waagt, zakt er ongetwijfeld door. Men kan geen tochten ondernemen, want ook de toegangswegen tot de Kaag zijn volkomen onbetrouwbaar, evenals de Schenk naar Den Haag. De plassen in de Rijnstreek zijn evenmin betrouwbaar. Wie wil rijden make slechts gebruik van de officiële ijs- en/of tennisbanen. Alleen daar kan men zonder levensge vaar rijden. De Leidse Ijsbaan is he denmiddag en -avond open en morgen (bij doorgaand vriezend weer) eveneens. Advertentie ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leidei Telefoon 21375 Weer een stuk aan nieuwe Zuiderzeestraatweg Beslaande hoofdwegen - Spoorweg Zuiderzeestraatweg 10 km Zo gezond en... zo héél erg lekkerl Dat is een goede gewoonte. Elke dag de bekers of glazen vol met Droste cacao. Drink zelf ook een kop voor gezonde energie. Heerlijk..! De Droste smaak is niet te overtreffen. China Doll Op 10 maart zal door de Rijkswater staat worden aanbesteed het gedeelte Wezep 't Harde van de nieuwe Zui derzeestraatweg, aidus de ANWB. Het wegvlak is 10 km lang; voorlopig zal 1 rijbaan worden verhard. Het werk moet eind 1960 klaar zijn. Voor het doorgaande verkeer zal dit gedeelte pas van veel betekenis worden Romance in het Verre Oosten Rex De martiale Victor Mature speelt de rol van een Amerikaanse piloot de tweede wereldoorlog ln China. Zwaar gedesillusioneerd zoekt hy ver getelheid in de drank. Maar onder zijn masker van onverschilligheid klopt nog steeds een vriendelijk hart, dat naar bo ven komt als hij een haveloze bedelaar langs de weg ziet zitten. Maar door het geven van de aalmoes heeft hij de klein dochter van de oude man „gekocht". De militair probeert zich van zijn nieuwe aanwinst te ontdoen, het lukt hem niet en een vriend maakt hem duidelijk, dat als het hem zou gelukken haar kwyt te raken het kind tot de ondergang gedoemd is. Dus neemt hij het beminnelijke Chinese meisje in huis op en langzamerhand weet zij door haar aanhankelijkheid zijn genegenheid te winnen. Maar nog steeds raast het oor logsgeweld over deze landen en ook het jonge groeiende gezin, waarin twee vol. keren verenigd zijn, leert de verschrik kingen van deze bloedige strijd nog eens van al te dichtbij kennen. Bloed en tra nen moeten vloeien eer het einde van deze film bereikt is. Als tijdbeeld en als schets van de toestanden in het onmete lijke Chinese land heeft deze film van Frank Borzage ontegenzeglijke waarde. Voor het Chinese meisje Li Li Hua be tekende dit- haar filmdebuut. Een alles zins verdienstelijk debuut. Vrouwenarts dr. Bertram Problemen van jong en oud Lido De problematiek ligt er wel wat dik bovenop. Een krijgsgevangene keert na jarenlange afzondering terug in een hem ontgroeide maatschappij Niets of niemand kan hij terugvinden. Het wrede oorlogsgeweld heeft zijn gru welijk werk grondig gedaan. Hoewel het levenetempo hem aanvankelijk eigenlijk te hoog ligt, moet hy zich in die jach tende gemeenschap weer een plaatsje zien te veroveren. Hetgeen ook of misschien juist voor een vrouwen arts geen sinecure betekent. Maar zijn problemen waren niet vol doende. Zij moesten geprojecteerd wor den tegen een ander, nog veel groter pro bleem. Het probleem van de losgeslagen naoorlogse jeugd, in wie het normbesef zo jammerlijk was vervaagd. Helaas, de auteur heeft het zich in dit verhaal niet erg moeilijk gemaakt. Hij (Koert) is een ploertige jongeman zonder enige scru pules. Zij «Hilde) is een lief, bescheiden en onschuldig meisje. Maar in een diep neerslachtige bul gaat 2aj zich te buiten aan de drank en in die alcoholische roes is zij een gemakkelijk slachtoffer voor de drieste verleider. Hij wil later van zelfsprekend de consequenties van zijn daad niet trekken en zij wanhopig in haar angst voor de gevolgen valt in handen van een gevaarlijke kwakzalf ster, die met veel geld en goede woorden ge makkelijk is over te halen tot een harte loze ingreep. Dit thema is al van heel wat zijden belicht en behandeld, ook in films. Origineel is de geschiedenis eigenlijk alleen in de figuur van de uit krijgsge vangenschap teruggekeerde vrouwenarts, (een oud geworden Willy Birgel). Onbe wust van het feit. dat Hilde zyn doohter Advertentie zodra ook het aansluitende gedeelte Harde—Harderwijk is aangelegd. Het ligt in de bedoeling van Rijkswaterstaat dat gedeelte begin volgend jaar aan te be steden. Wel zal, zegt de ANWB. na het gereed komen van het weggedeelte Wezep't Harde de bestaande Zuiderzeestraatweg tussen deze plaatsen aanzienlijk worden ontlast van militair verkeer. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude: woonhuis met erf en tuin te Leiderdorp, Hoofdstraat 31, groot 7.42 Are, in bod f. 17.400, koper B. J. Huur man 'te Leiden q.q., voor f. 22.200. De heren G. A. N. Comelisse en H. Machielsen, beiden alhier en G. J. Boven te Wassenaar zijn benoemd tot gecom mitteerden van de commissie, welke in 1959 door de minister van O. K. en W. is belast met het toezicht op de in dit jaar aan de Rijks- Gemeentelijke- en Bijzondere Kweekscholen voor onder wijzer*-essen) te houden verkeersonder- wijsexamens. GEBR. HUISMAN OFF. DEALER voor Leiden en omstreken. Tijdelijk showroom HOGEWOERD 66 - TEL. 31292 REPARATIES: HOOFDSTR. 159 - LEIDERDORP Telefoon 21708 is vat hjj een diepe genegenheid voor haar op, maar zijn verleden dwingt hem de betrekking met haar te verbreken. Ongewild veroorzaakt hij daardoor bijna haar ondergang. Maar gelukkig redt hij later weer het leven van het meisje, dus de balans hangt in evenwicht. Ondanks alle overbelasting, of wel licht juist daardoor, gaat de problema tiek, zoals zo vaak, niet verder dan de lijnen, die deze geschiedenis begrenzen. Problemen worden vrij oppervlakkig zelfs geschetst, maar een antwoord op een van de vele vragen wordt niet gege ven. Dus blijft de diepgang beperkt. Dat neemt niet weg, het is een op zichzelf in teressant verhaal, dat op vlotte wijze door regisseur Wem er Klinger wordt verteld. De vrouwdie haar man verkocht Schildering van de Parijse zelfkant Casino. Deze Franse film geeft een realistische uitbeelding van het leven aan de zelfkant in de Parijse hoofdstad. Prostitutie, inbraak, drankmisbruik en onderling verraad vormen de achter grond van deze schildering van een brok grote-stadsleven, waarin toch ook een poging gedaan wordt tot psycholo gische benadering van de hoofdfiguren: de gluiperige La Caille, de wrede „Cor- sicaan", de handlanger van de politie Pépé en het meisje Femande zyn on danks het korte bestek goed „uit de verf" gekomen. Het „milieu", dat hier in al zijn naargeestigheid getekend wordt, moge verre van verheffend zijn, als zedenschildering van een bepaalde cate gorie van het Parijse leven is deze film zeker geslaagd. Technisch sluit het beeld door de wijze van belichting sterk aan bij de sfeer in deze wyk, al was het ge bruik van decors soms wat hinderlijk. De Tien Geboden Voor de derde week Lnxer De indrukwekkende weer- gave van het leven van Mozes, van het biezen mandje in de Nijl tot het hoogte punt, de tien geboden voor de om het gouden kalf dansende vrijgelaten joodse slaven, wordt nu voor de derde week in het theater aan de Stationsweg ver toond. Ondanks zijn lengte boeit dit machtige filmepos door de meeslepende tonelen, die regisseur DeMille als het ware opeenstapelt, waardoor de toe schouwer een historisch-nauwgezette in druk krijgt van de verhalen, die hem mogelijk reeds uit het Oude Testament bekend waren. i Wreed, hard en meedogenloos Trianon. „De dokter van Stalingrad": het dramatische verhaal van Duitsers in een Russisch gevangenenkamp, waarin zich even ver schrikkelijke belevenissen en daden voordeden als in een Duits gevangenenkamp. In de oorlog is er de ijzeren wet van de discipline, het „bevel is bevel", waaraan een ieder zich onderwerpt, ook wanneer hij zich innerlijk nog „mens" voelt. In afwachting van de voltooiing van haar Academisch Ziekenhuis heeft de Vrije Universiteit te Am sterdam gisteren enige tijdelijke poliklinieken in gebruik genomen aan de Amstelveenseweg. Een kijk je in een van de tijdelijke klinieken, waarvan de ramen een uitzicht geven op het bouwterrein van het definitieve ziekenhuis, dal veertig miljoen gulden kost. Zo is dat ook ln dit verhaal, waarin mensen elkaar bystaan in de nood, waarin de liefde opbloeit tussen vriend en vijandin en waarin de Duitse chi rurg (O. E. Hasse) ,het zoontje van de kampcommandant aan de hersens ope reert. wetend, dat hy daarmee een ver- geldingsstraf voor zijn vele landgenoten in het kamp kan „vrykopen". Een film, welke realistisch, hard en koel de verschrikkingen schildert in dit door de Mongolen bestuurde kamp, waarin géén doekjes voor het bloeden worden opgehangen, maar welke de toe schouwer doet meeleven met alle kleine drama's temidden van dit grote oorlogs drama, dat culmineerde in het „Nooit meer oorlog". Slechts een leuze of zal het waarheid zijn? Hasse is de professor-chirurg uit Würzburg, die als geen ander voor zyn kameraden opkomt, wanneer het gevaar loert en dat gevaar zelfs voor het eigen leven trotseert. Eva Bartok. de wilskrachtige Russi sche vrouwelijke arts, wier liefde voor een der Duitse officieren zy tenslotte geboet ziet met zjjn dood. Neergeschoten als een hond wordt hij door een jaloerse Russische kolonel. Zelf wordt zy ge arresteerd. Wie v.cet. wat haar wacht.. Zo is in deze film nog sprake van een andere liefde tussen een jonge Duitser en een jonge Russin: zullen zij elkaar na de oorlog terug gezien hebben? En dan is er nog het kwaadaardige spel rond de boosaardige Duitse ver rader. HU brengt zyn kampgenoten bU de Russen aan en zeven en twintig wor den daarvan het slachtoffer. Zo is deze film een treurspel gewor den van een aaneenschakeling van dra matische gebeurtenissen met als enig lichtpunt het uiteindelijk vertrek van 150 Duitsers naar hun „Heimat", omdat het zoontje van de kampcommandant na de operatie, welke men op de film geheel bijwoont, gered wordt. Met sterk en bewogen spel. in geladen spanning, verloopt deze waarheidsge trouwe film, waarin duidelyk gedemon streerd wordt dat de „mens" in de grond de oorlog niet wil, maar dat de drang der omstandigheden hen tot bestiali teiten dwingt. Een uitzondering daarop is de Rus sische kolonel, die zijn mededinger naar het hart van de door hem geliefde VTOUW meedogenloos neerknalt, juist op het ogenblik, dat deze naar het vaderland terug zal gaan. Een wrede, tot nadenken stemmen de film. Zij zal vermoedelijk bij velen, die de oorlog meemaakten en zelf i gevangenenkamp verbleven, oude c.i diepe wonden openrijten. Moge niemand ooit meer zulk een afschuwwekkende tijd moeten onder gaan!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3