afgeslagen Mislukte roof in Maasland Handen en Li ppen ruwZPUROI- Agenda Met een enkel woord H ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 Groot is de Sovjetrussische druk op de landen in het Midden-Oosten Op alle mogelijke manieren pro beren de Russen daar toegang te krij gen teneinde er als het kan nieuwe satellietstaten te kweken maar dit is tot op heden mislukt of op zjjn minst de Westerse invloed te verzwak ken. By dit laatste streven hebben zij een krachtige nationalistische wind in de zeilen, zoals in een land als Irak, waar generaal Kassem zich tot het uiterste moet inspannen om de rode in filtratie de baas te blijven. Irak, eens steunpilaar van het Verdrag van Bag dad, is er een duidelijk voorbeeld van, dat Moskou er niet tegenop ziet om zich met zyn sterkste tegenstanders te ver binden bij het streven naar grotere in vloed. Het gaat de Russen er maar om een voet ln de stijgbeugel te krijgen, hoe dan ook. Is dat eenmaal gelukt, dan is het lot van zo'n land in vele ge vallen helaas spoedig bezegeld. Thans is Perzië het rechtstreekse mikpunt van de rode diplomatie. In Westerse krin gen heeft men zich aanvankelijk niet weinig bezorgd gemaakt over de komst van een Russische missie naar Teheran, welke kennelijk de bedoeling had de Amerikanen als bondgenoten te ver dringen en. door het aanbieden van royale hulp, een goede gelegenheid te scheppen voor rode invloed op allengs grotere schaal. Voor het Westen stond er niet weinig op het spel: waren de Russen in hun opzet geslaagd, dan zou het pact van Bagdad een nieuwe zware slag hebben ontvangen, indien na Irak, ook Perzië zich daaruit zou hebben losge maakt om een zg. „neutrale" politiek te gaan volgen. Die kwade kans hebben de Westelijke landen niet afgewacht. President Eisenhower, de Engelse pre mier Macmillan, de Turkse president Celal Bayar en diens Pakistaanse col lega Mohammed Ajoeb Khan hebben de Sjah en zijn ministers onomwonden ge waarschuwd op hun hoede te zijn voor Russische aanbiedingen en standvastig te blijven aan de zijde van de Westerse bondgenoten. Het resultaat is verheu gend geweest: de Russische onderhan delaars zyn, woedend over hun falen, met de kous op de kop naar het Krem lin teruggekeerd, waarna de Russische propaganda terstond in actie kwam om de weinig eervolle aftocht te dekken. Trouwens, reeds tijdens de laatste be sprekingen van de Russen in Teheran was het tot een scherpe woordenwisse ling gekomen, waarin ae Sovjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken Semjonof de Perzen ervan beschuldigde, dat zij „marionetten van zekere buiten landers" waren. Waarop de Perzische minister van Buitenlandse Zaken Hek- mat de Rus verweet, dat een dergelijke uitlating de gast van zijn land niet tot eer strekte Minister Hekrfiat had zonder twijfel gelijk. Doorgaans hebben diplo maten meer gepolijste uitdrukkin gen tot hun beschikking om hun even tuele ontstemming kenbaar te maken. Uit Semjonofs woordkeuze valt af te lei den, dat Moskou zich wonderwat voor gesteld had van deze „onderhandelin gen" en dat het mislukken ervan in het Kremlin hoog zal worden opgenomen. Men mag er zich intussen over verheu gen, dat het Westen zich nu eens niet de kaas van het brood heeft laten eten. Aan de bedoelingen van de Russen behoefde geen ogenblik te worden ge twijfeld. Zij weigerden namelijk de be paling uit het verdrag van 1921 te laten vallen, die Moskou het recht gaf mili taire bases op Perzisch grondgebied te vestigen namelijk aan de grens voor het geval de Russische veiligheid van die zyde in gevaar zou worden ge bracht. Dat mag bijna veertig jaar ge leden een begrijpelijke afspraak zijn ge weest het jonge communistische regime vreesde toen namelijk interven tie maar onder de huidige omstan digheden zouden de rollen precies om gekeerd zyn: de regering in Teheran heeft meer reden vrees te koesteren voor rode bedreiging dan andersom! Het zou natuurlijk naïef zijn te den ken, dat de Sovjet-Unie het bij deze eerste aanval zal laten. Mos kou laat zich niet zo heel spoedig ont moedigen en men kan er derhalve zeker van zijn, dat het, eerder in het geniep dan openlyk, zal terugkomen om zyn doel alsnog te bereiken. Slechts doeltref fende Amerikaanse steun kan dit voor komen. „Doeltreffend", schrijven wij, want een land als Perzië, in menig op zicht onderontwikkeld en gelegen in een gevaarlijk gebied, heeft het Russische aanbod van vijftig jaar non-agressie en van ruime economische bijstand van zelfsprekend niet zó maar van tafel kunnen schuiven. Dat is nu geschied onder de druk van het Westelijke „ulti matum". Het ligt voor de hand, dat dit niet voldoende is en gevolgd dient te worden door even aantrekkelijke hulp maatregelen van Westerse zijde. Welnu, Teheran is wel een flinke zak dollars waard om de eenvoudige reden, dat het Verdrag van Bagdad in zeer ernstige mate verder verzwakt zou worden, in dien, na Irak, ook Perzië tot het neu tralisme zou overgaan. Een land als Turkije bijv. zou dan in een moeilijke positie komen te verkeren. Toch is die Westerse, in het bijzon der Amerikaanse, steun niet zo ge makkelijk in het vat te gieten als het lijkt. Uit hoofde van de Eisenhower- doctrine van 1957 zal Washington niet aarzelen -op te treden als er zich een communistische aanval mocht voordoen. Maar Perzië zowel als Pakistan en Turkije (die tezamen met Engeland het Verdrag van Bagdad vormen, met de Verenigde Staten als „beschermheer" op de achtergrond) zouden wel graag een stapje verder willen gaan en óók garan ties wensen bij niet-communistische agressie. Een dergelijke toezegging zou evenwel een apart verdrag eisen, dat aan de Amerikaanse Senaat zou moeten worden voorgelegd. Dóar evenwel is een sterke stroming, die er zich tegen ver zet nauwer te worden betrokken by twisten tussen bovengenoemde naties en hun niet-communistische buren, zoals India (men denke aan het geschil om Kasjmir met Pakistan!), Afghanistan en de Arabische landen. In welke richting zal de Perzische po litiek zich verder ontwikkelen? De vijftien miljoen Perzen vallen helaas in een tweetal nogal sterk gescheiden groepen uiteen, namelijk die van de zeer rijken en die van de grote massa, die het in het gunstigste geval niet al te breed, maar als regel ellendig arm heeft. Van de tegenwoordige Sjah kan worden gezegd, dat hij niet weinig gedaan heeft om die tegenstellingen te verzachten, o.m. door het wegschenken van lande rijen aan arme boeren. Doch er is in Perzië nog zeer veel te doen op sociaal gebied De conservatieve mohamme daanse geestelijkheid vertegenwoordigt een sterke macht en zolang de tegen stellingen tussen rijk en arm zo groot blijven, is het altijd denkbaar dat de communisten hun kans schoon zien om de „straat" tegen de regering op te hit sen. Een dergelijke revolutie kan zich, als een tornado, in enkele uren voltrek ken. Zolang de Russen zoveel aandacht aan Perzië schenken, is er voor het Westen een reden temeer om op zijn hoede te zijn. Door duisternis en nevel reden de drie mannen vannacht per auto naar het kleine, vredige Maasland om hun slag te gaan slaan. Aan het begin van het dorp werd de auto verdekt gepar keerd. Twee der mannen slopen daar na naar het bankgebouw. Zij hadden zich onherkenbaar gemaakt door nylonkousen over het hoofd te trek ken. Via een w.c.-raam verschatten zy zich toegang, waarna zij door een lange gang naar de slaapkamer aan de voorzijde, tegenover het bankkan toor gelegen, gingen. Voorzichtig werd de deur geopend. De rovers, die meenden de huisbe waarder en zijn vrouw in bed aan te treffen, kwamen echter bedrogen uit. Veiligheidshalve was dit echtpaar bij buren te logeren gegaan. Twee man Rijkspolitie hamen him plaatsen in met pyjama's over het uniform. Een derde had zich zo opgesteld, dat hij de onge wenste bezoekers in de rug kon aanval len. Pandemonium Een der mannen sloeg met de vuist toe. De getroffen politieman slaakte een kreet en vloog op. Het licht floepte aan en na een schrikseconde brak een pandemonium los, toen de bandieten zich vechtend een uitweg poogden te banen. Zij hadden echter geen kans, want uit een aangrenzende kamer do ken nog twee potige wachtmeesters van de Rijkspolitie op. waarna het pleit spoedig beslecht was. Een telefoontje naar een der uitgezette posten was toen voldoende om de wachtende wagen in te sluiten en de derde bandiet na een korte worsteling te overmeesteren. Slecht beveiligd De Coöperatieve Boerenleenbank van Maasland bij Maassluis is gevestigd aan de Kerkweg in een verbouwde oude school aan de rand van het dorp. Links van het kantoor wonen de 28-jarige kassier, de heer F. Muvselaar en zijn echtgenote. Achter het bankkantoor, er van gescheiden door de kluis en een spreekkamer, woont de bejaarde heer Sonnevelt. Teneinde hen afdoende te gen letsel te beschermen moesten de heer en mevrouw Muyselaar in vertrou wen worden genomen en heimelijk uit logeren worden gestuurd. Na de mis lukte overval keerden zij naar huis te rug om voor het eerst sinds geruime tijd van een korte, doch onbekommerde nachtrust te gaan genieten. Zij hadden nu niets meer te duchten van de drie bandieten, die door een politiefunctio naris als „gevaarlijk" en „zeer gevaar lijk" werden gekenschetst. Gewezen werd op de onvoldoende veiligheidsvoorzieningen in het gebouw. Deuren en ramen zijn gemakkelijk van buiten af te openen. Dit heeft, samen met de wat excentrische ligging van de bank. de bandieten vermoedelijk ver leid een poging te wagen om de kluis te lichten. Het feit, dat de kassier de sleutel in bewaring heeft, maakte het noodzakelijk eerst een overval in de slaapkamer te doen. Hetgeen voor de rovers een uiterst onaangename ver rassing is geworden, dank zij het in grijpen van de Rijkspolitie en de op lettendheid van een Maaslandse inge- Sir Winston Churchill heeft toe stemming gegeven om zijn stem op de geluidsband te gebruiken voor de film „Dagboek van Anne Frank". In de film zal gebruik worden gemaakt van Sir Winstons beroemd gezegde: „Dit is noch het einde noch het begin van het einde, maar misschien is het het einde van het begin Hebt U wel eens zin om languit op Uw bureau te gaan liggen? Tot morgen dan meneer, want U zult dan toch snel eens een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie gaan nemen. bijv. 10/17 d. Tirol v.a. 139.-//193.- 14 d. Vlicgr. Mallorca v.a. ƒ436.- 10/17 d. Fr. Riviera v.a. 163.-/7 239.- 10/17 d. Gardamccr v.a. 221 .-/ƒ342.- Jnlicfitingen en boekingen bij Neerlands eerste reisbureau Vervolg van pag. 1 zetene. die in de nacht van 6 op 7 februari meer dan een half uur lang duistere figuren rond het bankgebouw zag scharrelen. Bouw van 160 herv. kerken in 10 jaar Financiële huis-aan-huis actie In de deze week gehouden zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk is uit voerig gesproken over een financiële actie ten behoeve van de bouw van hervormde kerken. De heer A. W. Sabel, vice-voorzitter van de Generale Financiële Raad gaf een uiteenzetting van deze actie. Binnen tien jaar zuilen 160 nieuwe kerken gebouwd moeten worden, waarmee een bedrag van 80 miljoen gulden gemoeid is. De actie is erop gericht om 16 miljoen gulden bijeen te brengen uit de gehele kerk. Hiervan moeten gemeenten gesubsidieerd wor den, die de bouw zelf onmogelijk ge heel kunnen financieren. Van elk kerklid over het gehele land zal een gift in eens worden gevraagd van van het inkomen. Namens de commissie van rapport sprak kerkvoogd G. M. Gerbrandy uit Nijland. Hij achtte het plan goed. Hij vond het juist, dat deze actie zonder lokkende attracties zal geschieden. Hij vroeg zich af of het juist is 50 van de opbrengst aan de plaatselijke kerk voogdij te geven. De leden van de Synode juichten het Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donker steeg 14 Drieling in Middelburg In het gasthuis te Middelburg heeft mevrouw Lenselink jr. uit Middelburg het leven geschonken aan een drieling: twee jongens en een meisje. Het gezin, dat reeds twee meisjes van respectievelijk vier en 2 jaar heeft, heeft in de afgelopen maanden reke ning gehouden met de geboorte van een tweeling. Het meisje. Pi eternel le Adriana, weegt evenals haar broertje Arie Leen den 1.850 gram. Het tweede jongetje, Jan Simon, weegt 2.100 gram. Advertentie plan in het algemeen toe. De vraag werd gesteld, of het niet wenselijk is deze actie samen met andere kerken te voe ren. Een lid vroeg of er niet een adop tiesysteem zou kunnen worden inge voerd, om gemeenten, die huiverig staan tegenover het algemene werk, gelegen heid te geven toch mee te doen. De Synode gaf op enthousiaste wijze vele waardevolle suggesties voor deze actie. De heer Sabel beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Hij was dank baar voor de algemene instemming en verdedigde met klem de regeling om 50 van de opbrengst aan de plaatse lijke gemeenten ten goede te laten ko men. Er zijn immers zeer vele gemeen ten. waar plannen liggen. Die worden door deze actie gestimuleerd. Richtlijnen voor verdeling van het geld zijn thans nog niet te maken. Maatstaf bij een der gelijke verdeling is steeds de activiteit van de gemeente zelf. Hij achtte een hervormde actie meer mogelijkheden te hebben dan een interkerkelijke samen werking. Voor een adoptiesysteem voelde hij niet. De eenheid der kerk moeten wij voorop stellen. Bovendien is dit systeem bij vorige gelegenheden bepaald niet succesvol gebleken. Ds. H. J. F. Wesseldijk gaf enige aan vullingen. Het is van belang, dat het gehele Nederlandse volk weet. wat er in de Ned. Herv. Kerk gebeur:. Vandaar, dat men een huis-aan-huis-actie wil voeren. De Synode aanvaardde eenstem mig dit plan. en InI.bureaux Ned. Spoorwegen ZATERDAG Den Burcht: Jaarvergadering Ziekenver. „Ondersteuning zij ons doel" 8 uur nam. Jeugdgebouw „In de Moriaen" (Hoog landse Kerkgracht)Feestavond Jongens werk „Phebe" 8 uur nam Marekerk: Uitvoering Nat. Muziekkorps Leger des Heils. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage" 8 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare toespraak Jehovah's Getuigen. „Is eeuwig leven slechts eendroom?". 4 uur nam.; Wacht torenstudie Jehavah's Getuigen. 5 u. nam. In den Vergulden Turk: wydings- dlenst Rozekrulsers Genootschap. 10.30 uur voorm. Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „Mysterieus Azië". 104 uur voorm. Luxor-tehaterBijz. Kerkewerk. Herv. Gem. Spr. prof. dr. H. C. v. d. Hul6t ..De mens ln het heelal". 10.30 uur voorm. Steensohuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. lil uur voorm. MAANDAG Centraal: Ledenvergadering Chr. Hist. Vrouwengroep. Spr. mevr mr. Pelleboer Beuker. 74 uur nam. Den Burcht (gTote zaal): Ver. van Zeeuwen ..Luctor et Emergo". „De klompe en de goudvis" 8 uur nam. Harmonie: Ned. Ver Expogé. Spr. Jelle Troelstra over het zien van schilderijen 8 uur nam. Rapenburg 61: Leids Acad. Kunstcen trum. Pianoconcert mevr. Kalam Karijan. 8 uur nam. Stadhuis; Gemeenteraad. Behandeling wegensohema. 2 uur nam. Leiderdorp DorpshuisFotoclub Da guerre De heer Nater ver toont dia's over Italië 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis: C.JB.T.B. Spr. dhr J v. Leeuwen: ..Callfornië en zijn mogelijkheden". 8 uur nam. DINSDAG St.-Antoniusclubhuis: K. en O.-film „Boezemvrienden" 8 uur nam. In den Vergulden Tark: Verkiezings vergadering VVD Spr. drs. H. A. Korthals. 8 uur nam. Rem. Kerk: Herdenking 70-Jaxlg be staan Leger des Heils. Sprekers jhr. mr. F H van Kinschot en dr. P. L. Schoon- helm. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof dr H. Brunsting „Nieuwe opgravin gen ln Pylos". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Modeshow firma Ger- zon. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij, voor Toonkunst. Nan Merrlman. 24 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Mij. voor Toon kunst. Concert Nan Merriman. 8 uur nam. Zuideolkerk LammenschanswegHer denking zilveren ambtsjubileum dr. H. J. Wesiterink. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Demonstraties zelf-schildeTen. 8 uur nam. Doezasitraat 2a: Voorlichting Gew. Ar beidsbureau over „Australië". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus bloemen - echikken o.l.v. C. Krlest. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing C. J. Dury over: „Zes millenla cera miek". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Film over „Fos sielen". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteiils Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Chr. Rels- ver. Film over Noorwegen door de heer A. Th. van der Lecq. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Muziekschool MIJ. voor Toonkunst (Ra penburg 22): „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. .Lltterls Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage". 8 uur nam. Wassenaar. Deylerhuis: Voorlich tingsavond elektrische huishoudelijke ap paraten. 8 uur nam. Prediker: Herdenking 50-Jarig bestaan Ulo-school Hoogl. Kerkgracht. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. rondleiding tentoonstelling „Wat doe Je ln de kou?". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Ned. Mij. tot Financiering van Huurkooptransacties „Nemafi". 2.45 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr dr. D. A. van Krevelen over de hond- mensrelatie. 8 uur nam DE BIOSCOPEN Rex „China doll" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uut. Donderdagcyclus: „Bonjour Tristesse". Trianon „De dokter van Stalingrad" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De tien geboden". A.l. Dage lijks 2.30 en 7.30 uur. Lido ..Vrouwenarts dr. Bertram" 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino ..De vrouw die haar man ver kocht" 18 jaar. (Vrijdag, zaterdag en zondag). „Bij de kanlbalen van Nieuw- Gulnea" 14 jaar (maandag, dinsdag, woensdag en donderdag). Geen middag voorstellingen. behalve zaterdag en zondag). Te Leiden zijn geopend de Haven-Apo theek. Haven 18. tel. 20085 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 34. tel. 21343. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. BINNENLAND Gistermiddag is de 23-jarige R. Ap pelman uit Broekerhaven (gemeente Bo- venkarspeldie zich in gezelschap van nog twee Jongemannen meer dan een kilo meter uit de kust van het IJsselmeer had gewaagd, door het ijs gezakt en verdron ken. Door de mist werd het ongeval niet direct opgemerkt. De vrienden van het slachtoffer spoedden zich naar de kust om hulp te halen, maar toen deze na een half uur kwam. mocht dit niet meer baten De Elndhovense politie heeft een 55- Jarlge man !n Woensel gearresteerd, die ervan verdacht wordt de laatste maanden minstens 30 diefstallen te Eindhoven en nog verscheidene andere elders te hebben gepleegd. De man heeft reeds enkele ver oordelingen achter de rug. HU wisselde nogal eens van verblijfplaats. Toen hij gearresteerd werd lag hi) ln bed met een aantal bij inbraken buitgemaakte voor werpen. Gisteren ls ln het Wllhelmina Kanaal het lijk aangetroffen van de 52-Jarige heer F. A. Coolen, gemeente-ambtenaar te Tilburg. Hl) ls donderdagavond toen hn met ziln bromfiets langs het Wllhel- mlnakanaal reed. door mist en duisternis misleid en te water geraakt. De heer Coolen heeft Jarenlang te Tilburg de functie van marktmeester vervuld - De beeldhouwster Grada Rueb ls door mevrouw A. H. E. M. PhilipsDe Jongh uitgekozen om portretrellefs te vervaardigen van haar en van haar over leden echtgenoot, dr. Anton Philips, de stichters van het PhilipsDe Jongh Ont spanningsfonds Dit fonds verleende deze opdracht, ter gelegenheid van mevrouw Philips' 80ste verjaardag. De reliefs zullen een plaats krijgen ln het ontspannings gebouw van de Phllips-fabrleken. BUITENLAND De Zwitserse autoriteiten hebben mevr. Frieda Kantorowicz. corresponden te van het Oostdultse persbureau AJD.N., aangezegd voor 28 februari Zwitserland te verlaten Deze maatregel ls genomen als represaille tegen de moeilijkheden die de Zwitserse burgers ln Oost-Dultsland ondervinden en het feit. dat de Zwitserse radio-ultzend'ingen van statlon-Beromün- eter voortdurend door de Oostdultse auto riteiten worden gestoord. Peter Gabor. oud-hoofd van de Hon gaarse staatsveiligheidsdienst, ls uit ge- vngenschap ontslagen en heeft zijn vroe gere vak van kleermaker weer opgevat, zo werd gisteren ln welingelichte kringen te Boedapest vernomen. Gabor, die ook lui tenant-generaal ls geweest, was na de tweede wereldoorlog onder de Stainlstische leider Rakosl. die nu ln ongenade is ge vallen. hoofd van de politieke politie ln Hongarije In maart 1954 werd hy ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het Westberlljnse anti-communisti sche persbureau West meldt dat een groep studenten van de Oostduitse technische universiteit te Dresden heeft gevraagd om vrijlating van negen studenten die woens dag door de Oostduitse staatsveiligheids dienst zijn gearresteerd wegens systema tische ondermijning van het socialisme in Oost-Dultsland. De studenten hebben ln een brief aan de universiteit van Jena. Leipzig en Oost-Berlijn en aan de Oost en Westberlijnse radio-omroepen ook ge vraagd om vrijheid van denken en spre ken aan alle Oostdultse universiteiten President De Gaulle zou vandaag uit Parijs vertrekken voor een reis van vier dagen naar Zuidwest-Frankrijk, waar hl) belangrijke oentra van Industrie, we tenschap en landbouw zal bezoeken. Hij zal verscheidene redevoeringen ln de open ludht houden. Er komt ln Bagdad een centrale van communistische partijen in de Arabische landen, aldus meldde het linkse Libanese blad „Al Sahafa" gisteren. In Moskou is besloten .aldus het blad, de secretaris generaal van de Syrische communistische party, Bagdasj naar Bagdad te zenden om van daaruit de communistische be weging in Syrië en het gehele Midden- Oosten te lelden. Bagdasj zou spoedig te Bagdad worden verwacht. De Britse minister-president Mac millan. is gisterochtend slachtoffer ge worden van de griepepidemie die op het ogenblik in Groot-Brittannlë heerst. Na een bijeenkomst van het kabinet over het Grieks-Turkse akkoord over Cyprus te hebben geleid, ging de minister-president naar zijn woning. Hij moet het bed houden. In de omgeving van de minister- Eresident hoopt men, dat hij op 21 fe- ruari. de dag van zijn vertrek naar de Sovjet-Unie hersteld zal zijn. In een uitzending van de radio-om- roep der Hondurese rebellen (die in Belize Brits Honduras, is opgevangen) is giste ren verklaard, dat de opstandelingen ste den ln het noordwesten, westen en zui den van de republiek geheel in hun macht hebben. Volgens een schatting van de Ame rikaanse automobiel club bezitten 6.500.000 van de 50.400.000 gezinnen ln de Ver. Sta ten twee of meer auto's. Naar het voorbeeld van de honden van het Zwitserse Sint-Bernardsklooster, die voorheen ln de sneeuw verdwaalde mensen opspoorden, wordt thans ln Zwe den een twaalftal „Duitse herders" in dit opsporingswerk geoefend. Men wil met deze honden slachtoffers van lawines ln de uitgestrekte berggebieden van Noord- Zweden zo spoedig mogelijk ontdekken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA- 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf. cbus 15.20 Omr. ork. 15.50 Kom. neem er niet één klankb. over de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. 16.05 Meisjeskoor. 16.25 Boekenwijsheid. 16.45 Per expresse. 17.15 Act. 17.45 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muzlekkiosk. 19.00 Artistieke Staalkaint VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het liberale jodendom, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialis tisch comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.30 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14 10 Viool en piano. 14.35 Gram. 14.45 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.20 Lichte muz. 15.40 Eoekbespreking. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d .jeugd. 16.50 Gram, 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Promenade ork. en solist. 20.30 Voordr. (20.5021.10 Gevar. muz.) 21.30 Gram, 21.45 Sport. 21.55 De knlpperbol, caus, 22.05 Lichte muz. 22.35 Wy lulden de zon dag in. Aansluitend; Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Film. 20.40 Jazzmuz. 21.10 Vraag- en antwoordspel. VOOR ZONDAG 15 FEBRUARI Hilversum I 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven. caus. VPRO: 10.00 Geef het, door. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Ned. hervormde kerkd. 11.30 Vragenbe- antw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Gir-am. 13.00 Nws. en SC~ ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraai en. 14.00 Wereldkampioenschappen schaat senrijden. 14.10 Boekbespr. 14.30 Concert- gebouwork. en solist. I. d. pauze (15.15 15.40 Atoomenergie, ja of nee?, caus.). 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, caus. 17.15 Het nationale omroepplan van de VPRO, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsla gen en sportjourn. 18.30 Zigeunerork. 19.00 Muzikale discussie. 19.30 Annemarleke, hoorsp. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.45 Mag ik my even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 21.20 Prome- nade-ork. en solist. 21.50 Cabaret. 22.20 Act. 22.35 Piano-improvisaties. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Dans muziek. Hilversum II 298 m. NCRV: 8 00 Nws. en weerbar. 8.15 Or- gelconc. IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Morgengebed. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Viool en piano. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. Octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 De wadders. hoors] 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.C V. d. jeugd. 14.30 Pianorecital. 14.55 Ka mer conc. 15.25 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Koorzang 18.50 Gram 19 00 Keikeiyk nws. 19.05 Sa menzang. 19.30 Het Evangelie van Johan nes caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Groot slem. schets. 20.15 Cabaret: 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de parti.1?, caus. 21.30 Waar ls mr. Milburry hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Radio Philh. Ork. Radio Bloemendael 10 uiur ds. G. Toornvliet van Bloemen,daal (uitzending van de dienst gehouden op 8-2-1959 om 2 uur nam.): 11.16 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-zuid (uitzending van de dienst voor belangstellenden, ge houden op 8-2-1959 om 7 30 uur nam.); 2.30 uur Kinderdienst voor kinderen van 5-lil jaar; 3.45 uur ds. H. U. Buitink van Baarn( rechtstreekse uitzending). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Rep. 14.30 Vo gels ln Groot-Brittannié. 15 00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.11 Nws. 17.15 Caus. 17.30 Muzikale caus. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaan se nieuwsbrief 20.45 Gods. progr. 21.25 Llefdadigh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nv/s. 22.15 Discussie 22.45 Strijkkwart. 23.20 Klankb. 23.50 Epiloog. 24 00 Nws. 0.06— 0.36 Twee plano's Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerk dienst. 13.00 Verz.progr. 34.15 Ork muz. 14.45 Gevar progr. 15.15 Idem. 15.45 Film- progr. 16 30 Lichte muz. 17 30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr 19.00 Liederen. 19.30 Hoorsp. met muz. 20 00 Gevar. orogr.20 30 Nws. 20.35 Verz.prosT. 21.30 Samenzang. 22 00 Gevar. orogr. 23 00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram 0.30 Lichte muz. 0 50 Avondgebeden. 0 661.00 Nws. Xordivestdeutsclier Rundfunk 309 m. 12 00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 15.45 Verz.progr 18.15 Ork.conc. 18.45 Ka- mermuz. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 20.30 Lichte muz. 21 00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22 50 Dansmuz. 23.30 Gevar. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkconc. 13.20 Hoorsp. 15 30 Don Proconio opera. 17.45 Ork.conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Mo derne muz. 21.10 Hoorsp. 22.10 Onk.conc. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23 53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V d sold 14.00 Onera- enBel- cantoconc. 15.45 Snort. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Sportuitsl. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel. Stoffers, Wydioks. Van Alphen en Roodenburg Vermaat. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en LanenBaron, tel. 21610. rUN'lllll >SI F I.I.INOK-N Academiegebouw; Tentoonstelling „In formele Kunst" (T/m 28 februari) Acad. Hist. Museum (Rapenburg 73) Lelds Academisch Kunstcentrum ..Beel dende kunst van Cives" 11 uur voorm 5 uur nam (tot 20 februari) Lakenhal; ..Schatten uit het Maurlts- nuis Werkd.- 10 uur voorm 4 uur nam; zon- en feestdagen- 14 uur nam (lot 16 februari 1959) Lakenhal: ..De Grafische" Werkd 10 4 uur 'szondags 14 uur nam (tot 2 maart) Lakenhal: .Wie was Vincent van Gogh" Werkd 10—4 uur; 's zondags 14 uur nam (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- ?Le ,«an Neerland Op werkdaeen van uur 6n UUf ZOD* e° feestda*en 2-4 Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten- toostelling .Wat doe Je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Kiuksleeg 25): Tekeningen van Bernard Bouttovllle Werkdagen 25 uur nam (t/m 14 febr Universiteitsbibliotheek: Tentoonstel ling over leven en werken van Josephus Justus Scallger Werkdagen: 9.30 uur voorm tot 5.3o uur nam (t/m 21 febr Bi) geen gehoor bi) Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelcfoon 22222 17.52 Symf.muz. 18.30 Godsd. hal 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.50 Ideau 1 allium P. 21.00 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram 14.30 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.50 en 21.00 Idem. 22.00 Nws 22.10 Lichte muz. 2/2.55 Nws. 23.00 Jazz.' muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9,10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water,, standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Hawalianse muz 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 1325 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi en plano. 14.30 Gram. 16.00 Vonken I11 de schemering, caus. 16.05 Gram. 16.45 Van mens tot mens, caus. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 V. d. Jeugd. 17.50 Mil, comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsultz.: Serie: Kies een loopbaan bij het onder, wys. II. Jonge mensen tot MENS zien groeien, door E. Pelosi s.J. 18.25 Instr. kwartet. 18.50 Planohedtal. 19.25 Muzl- kale caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. te New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NORV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge- wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vnouw. 10.15 Theo. logische etherleergang. 11.00 Gram. 1125 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musettemuz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte maiz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Gram. 16 00 Bijbellezing. 16 30 Plano- kwint. 17.00 V. d. kleuters. 17,15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17 40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Overzee: Agra rische mogelijkheden in Nederlands- Nleuw-Guinea door J. S. Vollema. NORV: 18.00 OTgelconc. 18 30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 18.50 Cursus: Openbaar kunstbezit 19.00 Nws. en weer ber. 19 10 Nederl. volksliederen. 19.30 Ra- diokrant 19.55 Op de man af. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.^0 Davld Copnerfleld, hoorsp 21.40 Dichte muz. 22.00 Vólk en Staat, caus 22.15 Muz. caus. 22 45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. GR AMMOFOONPL ATENPR OGR AMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) I. Felix Mendelssohn Bartholdy. Ouver ture MIdzomernachtsdroom op 21. Con certgebouw Orkest olv. Eduard van Bel- num. II. Robert Schumann; 1. Concert voor piano en orkest In a kl. t. op. 54. Allegro affettuosol Intermezzo - Animata grazioso Allegro vivace. Monique Haas. plano. Phllharmonisch Orkest van Berlijn olv. Eugen Jochum. 2. Symphonle nr. 2 ln c gr. t. op. 61 Sostenuto assal Allegro ma non troppo Scherzo. Allegro vivace Adagio espressivo Allegro molto vivace. Sympho nle Orkst van de Stadium Concerten. New York o.l.v. Leonard Bernstein. III. Johannes Brahms: 1. Rhapsodla voor alt. mannenkoor en orkest op. 53 Elisabeth Höngen. alt. Berliner Liedertafel Phllharmonisch Orkest van Berlijn olv. Ferdinand Leltner. 2. Variaties voor or kest over een thema van Joseph Haydn op. 56 a. Württembergs Staatsorkest, Stutt gart olv. Ferdinand Leltner. TELEVISIEPRO GRAMM A NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVROi 20 20 De toestand In de wereld', caus. 20.30 Meridiaan. 21.05 Roemeense muz, 21.2522.05 Perry Como Show. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Sportpraatje, 13.10 Ork.conc. 13 55 Weeoiber. 14.00 Nws, 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16 00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Samenzang. 20.00 Ork conc. 21 00 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorso. 23.45 Pari, overe. 24.00 Nws. 0.060.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en mijnwer- kersork. 13 00 Gevar. muz. 13.25 Voetbal- ber. 13.30 Nws. en gevar. muz 14.00 Ge var. progr. 14.30 Nws. 14.45 V .d. kind. 15.00 V d. vrouw 15.30 Nws. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17 30 Nws. Mrs Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18 30 Nws. en gevar. progr. 19 45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsrp 21.00 Gevax. progr. 21.30 Nws. en gram. 22 00 Gevar. progr. 2230 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Ge var. muz. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. proer 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Amus. muz. 1.154.30 Gevar. muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 1330 en 13.50 en 14.25 Gram. 1430 Hoorsp. 16.00 Gew. muz. 17.30 Gram 18.05 Kamermuz. 20.00 Orkconc. 23.10 Kamermuz. 23.25 Moderne muz. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber .1234 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Cello en piano. 16.00 Koersen. 16X)2 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 Kinderlied. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19.30 Or,am20.00 Kamer- conc. (In de pauze: Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nws. 22.15 Twee vldlen en piano. 22.45 Gram. 22.55 Nwa. 23.00 V. d. zee lieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10Gram. 14.15 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem- 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chanson. 20.05 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Expe rimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V a i 1 •c 6 Den Helder mist zzo 1042 -4 Ypenburg mist ozo 1042 -5 Vlissingen mist zzo 1011 -3 -4 Eelde mist w.st. 1043 Twente mist wrt. 1042 -4 De Bilt mist zo 1042 -5 Eindhoven mist w.st. 1043 -4 Z.-Limb. mist oost 1042 -3 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Ztlrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Madrid Mallorca Algiers mist ijzel geh. bew. geh. bew. regen motregen mist mist onbewolkt mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. Uoht bew. o° 5 3! o 1 -1 windstil n 7 4 0 1 ono 2 windstil no 2 windstil windstil windstil w 1 ono 3 ono 2 windstil ono 6 windstil

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2