Dinsdag ronde tafel-conferentie in Londen voor beslissing over Cyprus WEERBERICHT Voor vele conservatieven is de afstand van de soevereiniteit een nogal bittere pil... Fa. D. KRET Zn. Rijkspolitie bereidde hedennacht drie bankrovers warme ontvangst Volgende week Westers antwoord aan Moskou over Duits probleem STAKINGEN IN DE BORINAGE „Nationalisatie onaanvaardbaar" 97ste jaargang ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 No. 29671 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering wil het ijzer smeden nu het heet is. Vandaar dat reeds a.s. dinsdag de rondetafel-conferentie over Cyprus te Londen is bijeengeroepen, waar toe ook de nog altijd van Cyprus verbannen aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse Cyprioten, is uitgenodigd, evenals de leiders van de Turkse Cyprioten. Lennox Boyd, de Britse minister van Koloniën, zal zijn bezoek aan Aden afbreken en zondag naar Londen terugkeren om de conferentie bij te wonen. De besprekingen van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en zijn Griekse en Turkse collega's zijn dermate vlot en veelbelovend ver lopen, dat de Britse regering de conferentie aandurft. Maandag zullen de drie ministers van Buitenlandse Zaken opnieuw bijeen komen om de laatste hand aan de voorbereiding te leggen. Macmillan wil wat Cyprus betreft doorzetten, hoewel hij onder sterke druk van zijn eigen partij staat om niets overhaast te doen. Maar hij wenst blijkbaar met het Cyprus- succes op zak naar Moskou te gaan, omdat dit zijn eigen prestige en dat van het Westen aanzienlijk zal versterken. Londen wenstbovenal waterdichte garantie Voor vele conservatieven is de af stand van de Britse soevereiniteit op Cyprus een bittere pil. Ruim vier jaar geleden heeft de Britse regering immers verklaard, dat er nóóit sprake van het verlenen van onafhankelijkheid aan Cyprus zou kunnen zijn. Deze verkla ring bij monde van een thans volkomen vergeten onder-minister van Koloniën was het signaal voor het bloedige EOKA-verzet. Sir Winston Churchill, die nog premier was, en het gevaar zag, had weliswaar het loslippige lid van zijn eigen kabinet onmiddellijk afge straft door te verklaren dat het ver keerd was in de politiek het woordje „nooit" te gebruiken, maar het onher roepelijke was toen al geschied. Zelfs Churchill moest voor zijn eigen partij, welke nog woedend was over het op geven van de Suez-bases, zwichten. Hoe plotseling de ommekeer ook in haar werk is gegaan, de kwestie van de Prins Bernhard heeft last van maagstoornis Het particulier secretariaat van Prins Eernhard deelt mede, dat de Prins sinds gisteren last heeft van een in het warme klimaat vaak voorkomende lichte maag darminfectie. De behandelende genees heer heeft medegedeeld, dat de Prins zo gunstig op de medicijnen heeft gerea geerd. dat verwacht kan worden, dat vertrek naar Brazilië niet meer dan an derhalve dag behoeft te worden uitge steld. Helaas houdt dit in, dat het be zoek aan enkele Nederlandse emigran tencentra moet komen te vervallen, al dus het secretariaat. Vandaag naar Rio Prins Bernhard zal vandaag om vier uur Ned. tijd naar Rio de Janeiro ver trekken. aldus een bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Paraguay. Volgens deze bekend making heeft de prins gisteren de gehele dag in verband met een lichte ongesteld heid zijn kamer gehouden. De Prins gaf te Asuncion een verkla ring uit, waarin hij zegt het te betreu ren dat hij als gevolg van een zonne steek niet aanwezig heeft kunnen zijn op een receptie, die hij heeft aangeboden aan de president van Paraguay, generaal Alfredo Stroessner. In de bekendmaking van het minis terie van Buitenlandse Zaken van Pa raguay wordt verder gezegd, dat de Prins na een lange vlucht, waarop hij zelf het toestel heeft bestuurd, hoge koorts heeft gekregen. De vlucht werd donderdag gemaakt. De dokter van de Prins, prof. Carlos Ramirez Boettner. heeft gisteravond medegedeld. dat de Prins zaterdag naar Rio de Janeiro kan vertrekken zonder vrees voor complicaties. Het vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht waarmee de Prins naar Rio de Janeiro zal gaan, is gisteren te Asuncion geland. Advertentie onafhankelijkheid van Cyprus is nog in gewikkeld genoeg. Veldmaarschalk John Harding, de vroegere militaire gouver neur van Cyprus, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de BBC ten aan zien van Engelands militaire behoeften op Cyprus een vergelijking gemaakt met de Britse positie in Nederland en Bel gië. Ook daar bezitten de Engelsen militaire installaties, maar deze zijn veilig omdat alles in bindende verdra gen is vastgelegd en er sprake is van een gemeenschappelijk belang, terwijl er het grootste onderlinge vertrouwen heerst. Een Britse basis op Cyprus kan alleen van waarde zyn. indien er op het eiland een vriendschappelijk en stabiel gezag aanwezig is. De vrees, welke in Britse kringen sterk heerst, is dat een onaf hankelijk Cyprus niet bestand zal blij ken te zijn tegen het communisme of tegen de machinaties van Nasser. Enge land eist dus waterdichte politieke waarborgen, omdat, zoals voldoende ge bleken is, een basis niet kan functione ren temidden van een vijandige bevol king. De technische kant van de zaak is vrij moeilijk, omdat er op Cyprus geen sprake is van een enkele basis, maar een aantal over het eiland verspreide militaire inrichtingen, waaronder twee vliegvelden en radio- en radar-stations. Engeland moet daarom de garantie krijgen dat het te allen tijden kan be schikken over een net van verbindingen. Ook geeft men wegens de kosten de voorkeur aan Cyprioten als burger arbeiders voor de militaire bases. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het ziet er naar uit, dat het weer in ons land het komende weekeind onder invloed van het hogedrukgebied blijft, zodat er slechts weinig verandering is te verwachten. (Opgemaakt te 10 uur). 15 FEBRUARI. Zon op: 7.57 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 11.02 uur; onder: 1.20 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.02 en 20.25 uur. Laagwater te 3.29 en 15.56 uurr. (16 februari hoogwater te 8.52 en 21.24 uur. laagwater te 4.09 en 16.41 u.). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Prinses Beatrix en kening Boudewijn skiën Profiterend van de afwezigheid van fotografen, die naar Zürs waren ge gaan waar de laatste hand werd ge legd aan de film van Olympisch ski kampioen Tony Sailer, hebben Koning Boudewijn en Prinses Beatrix soms alleen, soms samen skitochten gemaakt. Bij het vallen van de avond zaten Koning en Prinses lange tijd met hun gevolg in gesprek bijeen aan een tafel in de bar van hun hotel. Makarios eerste president Een gezaghebbende bron in Londen vermoedt, dat Cyprus de volgende week een onafhankelijke republiek binnen het Gemenebest zal worden, met aartsbis schop Makarios mogelijk als eerste pre sident. De Britse bases op het eiland zullen dan in enclaves onder Engelse soeverei niteit liggen. Griekenland en Turkije zouden onder een gemeenschappelijk hoofdkwartier troepen op het eiland hebben. Daarbij zou de Cyprische repu bliek zelf beschikken over 2000 soldaten en 2000 gendarmes, gerecruteerd uit Turkse en Griekse Cyprioten. Twee neger jongetjes van „/.oenincident" vrijgelaten De twee negerjongetjes James Han over Thompson en David (Fuzzy) Simp son. die na het alom bekend geworden „zoenincident" in Monroe, Noord-Caro- lina, naar een verbeteringsge&tioht wa ren gezonden, zijn gisteren vrijgelaten en naar hun moeder teruggestuurd. Een kinderrechter had de resp. tien en achtjarige jongentjes naar 'n verbete- ringsgesticht gezonden, omdat zij een zevenjarig blank meisje zouden hebben beetgepakt en gedwongen een van hen te zoenen. Een vloed van protesten regen de uit spraak en verzoeken om vrijlating wer den uit de gehele wereld ontvangen. Wilde avonturen in Maasland Twee Hagenaars en een Leidenaar wilden de Coöperatieve Boerenleenbank beroven De Rijkspolitie heeft vannacht drie gemaskerde bandieten, die de Coöperatieve Boerenleenbank te Maasland wilden beroven, overrom peld en gevangen genomen. Twee der rovers liepen in de val, toen zij poogden de huisbewaarder en zijn vrouw in bed te overmeesteren om de sleutel van de kluis te pakken te krijgen. De derde zat in een auto op enige afstand van de bank op zijn kameraden te wachten. Ook hij werd gegrepen. De auto is in beslag genomen. De kluis van de bank bevat doorgaans tegen het einde van de week veel geld, zoals loon gelden en veilinggelden van de aangesloten boeren en tuinders. Boeven in nylonkous en politie in pyjama De gearresteerden zijn een 44-jarige Hagenaar, in de onderwereld beter bekend als „dolle Dries", een 35-jarige Hagenaar en een 27-jarige Leidenaar. Zij zullen hedenmorgen aan de offi cier van Justitie te Rotterdam worden Fidel Castro wordt premier van Cuba De revolutionaire leider Fidel Castro wordt maandag premier van Cuba, zo is officieel in Havanna meegedeeld. De premier van de huidige regering, Jose Miro Cardona, is gisteravond met zijn gehele kabinet afgetreden. Cardona zegt in zijn ontslagbrief on dermeer dat hü zijn gewone werkzaam heden hij is advocaat wil hervat ten, nu de overwinning van de revolu tie is geconsolideerd. In Cuba zijn vrijdag weer drie per sonen terechtgesteld. Er waren honder den toeschouwers. Zeven voormalige soldaten en politiemannen werden voorts door verschillende rechtbanken ter dood veroordeeld op beschuldiging van het plegen van moorden. In Santiago wer den twee mannen vrijgesproken. voorgeleid. De drie rovers zijn zeer goede bekenden van de recherche. Toen de kleine bende vannacht om half twee in de kleine gemeente Maas land aankwam, konden zij niet vermoe den, dat reeds geruime tijd een comité van ontvangst, uitsluitend bestaande uit de potigste mannen van de Rijkspolitie, voor het bezoek gereed lag. Bij eerdere verkenningen door het drietal werden zij door een omwonende opgemerkt. Deze stelde zich met de Rijkspolitie ter plaatse in verbinding en van toen af is het bankgebouw, gevestigd in een oude school, doorlopend bewaakt geweest. De val was zo zorgvuldig uitgezet, dat de rovers van de aanwezigheid van meer dan een dozijn man Rijkspolitie niets heeft gemerkt. De arrestatie geschiedde zo geruisloos, dat geen der buren in de gaten heeft gehad, wat er gebeurde. Slot op pag. 2 Dulles geopereerd De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, is gis teren te Washington in het Wal ter-Reed hospitaal geopereerd aan een liesbreuk. De operatie is goed verlopen en de toe stand van de patiënt is bevredigend. Zoals eerder gemeld is Dulles ook nog niet volkomen hersteld van de gevolgen van een darmontsteking, die hij in de cember 1958 had opgelopen. De artsen van het ziekenhuis hebben verklaard dat Ter gelegenheid van de 150-ste\de grote Amerikaan op Parliament geboortedag van de Amerikaanse president Abraham Lincoln heef t de Engelse premier MacMillan een krans gelegd bij het standbeeld van Square, dat in 1914 werd opge richt bij het eeuwfeest van de vrede onder de Engels-sprekende volke ren Plaats en datum nog niet vastgesteld Vooraf overleg in Parijs Heuss wees zelf een nieuwe ambtstijd af (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident prof. Heuss heeft zelf in een brief van on geveer twee weken geleden, gericht aan de voorzitters van de vier grote partijen te Bonn, meegedeeld, dat hij op een verlenging met twee jaar van zijn ambtsperiode geen prijs stelt. Deze brie ven zijn zo geheim gehouden, dat gis teren niet alle vooraanstaande persoon lijkheden der grote partijen ervan op de hoogte bleken te zijn. De brief van Heuss was gericht aan Adenauer als voorzitter van de CDU, Ollenhauer (SPD), Maier (FDP) en Hellwege (Deutsche Partei) Als bekend, zegt de Westduitse grondwet, dat een president voor vijf jaar gekozen wordt en dat hij slechts eenmaal herkozen kan worden, hetgeen met Heuss in 1954 is geschied. Het was Heuss' brief aan de partijvoorzitters, die voor de SPD aan leiding was om een eigen kandidaat voor het presidentschap, te weten prof. Carlo Schmid, te benoemen. En het is deze nominatie, die olie betekent op het vuur van de thans weer bijzonder scherpe tegenstelling tussen de beide grootste Westduitse partijen, de CDU en de SPD. Van CDU-kant verweet men gisteren in bepaalde kringen, die niet op de hoogte waren van de brief van Heuss aan Adenauer, dat het te be treuren was, dat Schmid kandidaat was gesteld zonder dat de SPD met Heuss daarover had gesproken. Maar ook an derzijds veroordeelt men in de CDU de aanwijzing van Schmid, omdat er geen overleg is gepleegd met de andere par- Hel 800 ton metende Nederlandse kustvaartuig Helemar-H. op weg van Amsterdam naar Waterford in Zuid Ierland, is tijdens deze eerste reis in de buurt van zijn einddoel op de rotsen gelopen. De tien opvaren den konden worden gered, het schip is reddeloos verloren. Een telegrafisch overgebrachte foto van het wrak op de rotsen. tijen. Men concludeert hieruit dat de komende maanden een felle strijd zal ontstaan over de kandidaten van het presidentschap. (Van onze Parijse correspondent) Begin volgende week gaan de ant woorden in zee op de brieven, die de Russische regering aan de Westerse lan den heeft gestuurd. De antwoorden zul len niet woordelijk gelijkluidend zijn, maar wel alle een tegenvoorstel behel zen voor een conferentie tussen de Grote Vier (Verenigde Staten, Sovjet- Unie, Engeland en Frankrijk) over de hereniging van Duitsland. Het voor naamste nieuwe element in de Westerse boodschappen is wel, wat nu voor het de gevolgen van de darmontsteking normaal zijn bij mensen van de leef tijd van Dulles. Zij zien ook geen ver band tussen de darmontsteking en de operatie die de minister in 1956 heeft ondergaan, zoals bekend is toen bij hem een kankergezwel weggenomen. De medische directeur van het hos pitaal. Leonard Heaton. is van mening dat Dulles lijdt aan uitputting tenge volge van zijn activiteit als minister. Uit protest tegen sluiting van mijnen (Van onze correspondent in Brussel) In de Borinage, waar een aantal put ten van de marginale (niet rendabele) mijnen geleidelijk zal worden gesloten, zfjn gisteren plotseling enkele duizenden mijnwerkers in wilde staking gegaan. Groepen stakers hebben de grote wegen van de Borinage naar Mons, de hoofd stad van de provincie Henegouwen, be zet. De manifestanten zijn echter door de gendarmerie gemaand, waarna de rust spoedig was hersteld. De mijnwerkers protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de putten, de enige grote industrie van het gewest. Zij eisen een voortgezette subsidiëring van deze marginale kolenmijnen of een spoe dige vervanging van de te sluiten mij nen door nieuwe industrieën. Volgens sommige berichten, zou het aantal stakers gisteren tot circa 10.000 man z\jn gestegen. De minister-president, Eijskens, zal persoonlijk de zaak volgen. De regering is van plan acht van de veertien mijnen in de Borinage te sluiten, die op de gemeenschappelijke markt van de KSG (Kolen- en Staalgemeenschap) de con currentie niet aankunnen. Veel van de circa 7000 arbeiders, die werkeloos zullen worden, zijn Italianen. De regering heeft beloofd, dat nieuwe industrieën zullen worden gesticht om de werklozen op te vangen. De arbeiders, die zonder werk komen, zujlen een jaar lang schadeloos stelling ontvangen. De socialistische organisaties hebben een actiecomité opgericht, dat op een vergadering in Bergen heeft verklaard, dat het saneringsplan van de regering de economische dood van het arrondis sement Bergen betekent. Het comité riep op tot een algemene staking op maandag as. eerst de indirecte medewerking aan het overleg van Oost- naast West-Duitsland wordt gevraagd. De beide Duitse rege ringen zullen namelijk afgevaardigden mogen sturen, die als adviseurs door de de vier deelnemers aan de conferentie kunnen worden gehoord. Plaats noch datum van de komende ontmoeting is vastgesteld. In Atlantische kringen te Parijs verwachtte men gisteren, dat de samenkomst in de loop van de maand mei na de viering in Washington, van de tiende verjaardag van de NAVO plaats zal kunnen vinden. Wenen of Genève werd als het meest waarschijn lijke ontmoetingspunt genoemd. Gere kend wordt eveneens met de mogelijk heid dat de Westelijke Grote Drie plus West-Duitsland in de personen van hun ministers van Buitenlandse Zaken om streeks half maart a.s. eerst in Parijs nog voor-overleg zullen plegen. Den Haag verklaart: Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering op het standpunt staat, dat de nationa lisatie van Nederlandse cultuur- ondernemingen in Indonesië .vol kenrechtelijk onaanvaardbaar" is, alleen reeds in verband met het discriminerende karakter ervan. In de Indonesische nationallsatiewet, die reeds eind december 1958 werd aan genomen en thans blijkbaar tot uitvoe ring wordt gebracht is uitsluitend sprake van Nederlandse bedrijven, het geen de maatregelen een heel duidelijk discriminerend karakter geeft. Bij de Nederlandse regering zijn dan ook stap pen bij de Indonesische regering in voorbereiding. Een van de redenen, die de Indonesi sche regering tot het besluit gebracht hebben, bleek uit de woorden van de heer Gillessen, leider van de Westduitse handelsmissie in Indonesië, die ver klaarde, dat door het overplaatsen van de Indonesische tabaksmarkt naar Bremen, de Westduitse tabaksmarkt meer dan verdubbeld zal worden In 1956 voerde Indonesië 32.000 balen tabak uit naar West-Duitsland en 39 000 naar Nederland. Maar de Westduitse firma's hebben zich alleen bereid ver klaard tabak te ontvangen van „gena tionaliseerde" Nederlandse ondernemin gen, doch de tabak zouden weigeren, als zij afkomstig zou zfjn van ..overgeno men" Nederlandse ondernemingen De heer Gillessen verklaarde nadruk kelijk, dat het nooit in de bedoeling van de Westduitse tabakshandelaren heeft gelegen en dat zulks ook nooit zal geschieden aan de Nederlandse eigen dommen te komen. West-Duitsland zo zeide hfj dingt alleen mede naar een belangrijke rol op de Europese tabaksmariet met Denemarken, België, Italië en Nederland.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1