Ken de mannen K2r zonder kringen ONS MENU Het leven van een ij dele prinses ZATERDAG 14 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand DIE UW MODE MAKEN (II) Gr o en te-variaties inwrijven laten drogen afborstelen VAN DE WEEK VARIA Verhaal voor de kleintjes DE MAN, DIE zich voor iemand anders uitgaf Parijs, februari '59. Verleden week hebben we (alfabetisch) de eerste zes grote man nen van de Parijse haute couture aan U voorgesteld. Hier volgen de laatste vijf. GRIFFE, die zich in 1942 officieel als couturier vestigde, dirigeert van daag een modehuis, dat aan een twee- honderdvyftig mensen werk biedt. In het Parijs van voor de oorlog werkte hy, tot 1939, bij Madeleine Vionnet, waarna hy met drie man personeel, in een minuscuul flatje, zelfstandig be gon. Het flatje werd al gauw verwis seld voor een klein modehuis en later toen de grote Molyneux zich uit de mode terugtrok, nam hij diens grote huis aan de Rue Royale, alsook het merendeel van Molyneux' personeel over. Vandaag omvat zijn modehuis een afdeling hoeden en lingerie, ter wijl hij voorts aan parfums en een confectiecollectie zijn naam hecht. Jacques Griffe, nu 43 jaar oud, is sportief, rijdt paard, houdt van buiten en woont dan ook in Parijs aan de rand van het bos. Zijn vrije tijd brengt hy zoveel mogelijk buiten Parijs door. Zijn liefhebberijen zijn modem toneel en klassieke muziek. HEIM, president van de „vakvereni ging" van grote Parijse couturiers, 6taat bovendien aan het hoofd van een aloud modehuis, waarvoor zijn ouders in 1898 als bontwerkers de grondslag legden. De nu 57-jarige Jacques Helm, een van de weinige Parljzenaars onder de Parijse coutu riers,. groeide in de mode op, en mode is zijn dierbaarste liefhebberij. Hij tekent en ontwerpt zelf. En hij was het, die in 1929, toen hij de groot ge worden zaak van zijn ouders overnam, aan het bonthuis een haute couture afdeling toevoegde. Onder de vijfhon derd mensen, die by Heim dageiyks brood verdienen, zyn er nog enkele, Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Naarmate de winter vordert hebben wy alle soorten wintergroenten al ver scheidene malen op onze dis ontmoet. Geen wonder, dat ons af en toe de lust bekruipt het nu eens iets anders te doen: de groente eens op een andere dan de gewone manier klaar te ma ken. Afwisseling kunt U b.v. krygen door de kruiden te variëren, eens een ander sausje te maken of verschillende combinaties te kiezen. Kool smaakt goed by vlees en worst, maar ook by kaas- en eiergerechten en by vis. Witlof behoeft niet uitslui tend by hardgekookte eieren gegeven te worden: met saucijsjes, gemengde vleeswaren, rollade of varkenslapjes is het zeker niet minder lekker. Als U een goede vleesjus hebt, kunt U de gare struikjes lof daarin even stoven, dat is weer eens anders dan lof met melksaus. Koolraap en spruitjes kun nen met peterselie worden afgemaakt (of met een peterseliesaus), prei of uien met een zure, citroen- of toma tensaus. In rauwe slaatjes is zeker veel va riatie te bedenken. Wat denkt U van de volgende combinatie? Gemengd groenteslaatje (voor 4 per sonen). 150 g. rodekool, 250 g. witlof of 200 g. andyvie, een grote, zacht- zure appel, een stukje ui, olie, azyn, aroma (suiker, mosterd) en zout of slasaus, voor de garnering gekookt ei of augurk. De groenten en de appel schoonma ken en wassen. De kool en het lof of de andyvie zeer fijn snijden, de appel in blokjes snyden. Deze ingrediënten vermengen met slasaus of een sausje van olie, azyn, aroma (suiker, mos terd) en zout. Het slaatje tot slot gar neren met plakjes gekookt ei of augurk. (Inplaats van deze saus >kan desge wenst een gekookte zure saus gebruikt worden). Koolraap met prei (voor4personen). kg. koolraap, kg. prei, zout, melk, boter of margarine, bloem of maïzena, peper, nootmuskaat of kruidnagelgruis. De groenten schoonmaken en was sen. De koolraap in blokjes snijden. De prei in stukjes. De groente nogmaals wassen en opzetten met een bodempje water en zout. De groente gaar koken in ongeveer 20 30 minuten. Een scheutje melk toevoegen en het vocht binden met een papje van melk en bloem of maizena. Een klontje boter of margarine er door roeren en de groente op smaak afmaken met peper, nootmuskaat of kruidnagelgruis. Een variatie op de (eenvoudiger) koolstamppot is een Koolschotel met kaas (voor 4 per sonen). 1 kg. aardappelen. kg. savoye of witte kool, ongeveer 250 g. ge raspte belegen kaas, 2 dl. melk, boter of margarine, zout, peper of nootmuskaat (paneermeel). De aardappelen en groente schoon maken en wassen. De kool fyn scha ven of snyden. Aardappelen en kool apart gaar koken in weinig water met zout. De aardappelen zo nodig afgie ten. droog stomen en met hete melk en boter of margarine tot een niet te styve puree verwerken. Desgewenst peper of nootmuskaat naar smaak er door mengen. De kool afgieten en op smaak afmaken. Puree, kool en kaas laag om laag in een ingevette, vuur vaste schotel overdoen: de bovenste laag uit puree laten bestaan. Het ge recht nog even verwarmen en desge wenst met paneermeel bestrooid, in een hete oven van een bruin koistje voorzien. Naar verkiezing mosterd erby geven of in het gerecht verwerken. die al voor 1920 werden aangesteld. Desniettemin is de onderneming met haar tyd meegegaan en bevat nu een onderafdeling, „Heim-Jeunes Filles", die speciaal voor jonge meisjes is ge reserveerd, een hoedenboutique waar de modist Svend heer en meester is, en een afdeling „Heim-Actualité", waar je in alleryi een toiletje kunt be trekken omdat er maar één pasbeurt voor nodig is en er minder contanten voor hoeven te worden uitgeteld. Het huis Heim brengt voorts parfums en kousen uit en bezit boutiques in diver se elegante Franse (kustplaatsen. LANVIN een aloud modehuis, dat door een vrouw werd gesticht en dat in de hedendaagse mode een belang- ryke rol speelt, willen we in ons over zichtje van De Grote Mannen Der Mode niet overslaan. Omdat een man, Castillo, zyn naam aan die van Lan- vin verbonden heeft. Als er tijd is voor zo'n lange naam, spreekt men tegen woordig dan ook over „een Lanvin Castillo pakje", zoals de vorige generatie over een „Lanvin japon" sprak. Het begin van het huis Lanvin ligt in 1892, toen het door de twintig jarige Jeanne Lanvin werd gesticht. Toen deze vrouwelyke couturier in 1946 overleed, was het kleine zaakje van de vorige eeuw uitgegroeid tot een enorm modehuis, dat diverse panden beslaat, elfhonderd mensen in dienst heeft, een hoedenafdeling, bontateliers en zelfs een speciaal modehuis voor heren heeft. Castillo werd er de op volger van Jeanne Lanvin. Antonio del Castillo werd geboren in Madrid en stamt uit een Spaans adellyk geslacht. Zoals Balmain zou hij architect wor den, zoals Balenciaga, week hy, bij het uitbreken van de burgeroorlog, naar Parys uit. Alwaar hy met 18 franken en byna twee maal zoveel koffers vol bagage, zyn loopbaan als arme immi grant en loopjongetje begon.. Totdat Chanel zyn tekeningen en ontwerpen onder ogen kreeg en hem als ontwer per in haar modehuis liet debuteren. Chanel sloot. Castillo ging naar Ame rika en werkte er als ontwerper. Tot dat Lanvin hem naar Parijs terugriep. Castillo is 48 jaar oud en een van zijn hobbies isNapoleon. LAROCHE is een van de jongeren in de Parijse haute couture. Hy is 34 jaar en opende zyn modehuis in 1957. Met zyn eerste collectie heeft hy zich direct naam gemaakt en in de paar seizoenen, die intussen verstreken zijn, heeft hy voldoende bewezen, dat hij zyn plaats onder de groten der Franse mode verdient. Guy Laroche, uit de provincie naar Parys gekomen, begon zyn loopbaan in de haute coiffure, of schoon de couture hem veel meer trok. Aan de hand van modeschetsen, die hij in zijn vrije tyd had gemaakt, werd hij door Dessès aangenomen, bij wie hij acht jaar bleef. Nadat hy daarna twee jaar in de Amerikaanse confectie ervaring had opgedaan, keerde hy naar Parys terug om de grote stap te wagen. Hy verkocht het kasteeltje, dat zijn grootvaderlyk erfdeel was, schafte zich enkele naaimachines, een paar honderd meter stof en een klein Parys appartementje aan, naaide zelf de goedkope katoenen gordynen, nam zelf de verfkwast ter hand om van het appartementje een modehuis te maken en begon aan een collectie, die meteen zyn naam op aller lippen brengen zou. Zyn voornaamste belangstelling gaat uit naar zyn werk. Tekenen en ont werpen is zijn liefhebbery evenals watersport. Zijn creaties zyn jeugdig, comfortabel, opgewekt en modem. PATOU. Het huis Patou werd in 1919 door Jean Patou gesticht, die in de twintiger jaren de bekende couturier van elegante Parisiennes en diverse koninginnen was. Jean Patou wees zijn zwager, Raymond Barbas, als opvolger in zijn modehuis aan en het is Mon sieur Barbas, die nu als directeur en organisator aan het hoofd staat van het grote modehuis in de Rue Saint- Florentin, waar zeshonderd mensen werk vinden. Hij was het, die het be kende couturehuis uitbreidde met een afdeling hoeden en eigen bontateliers. De parfums en kosmetica van dit huis hoeven intussen him naam niet meer te maken. J. V. helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Van kastanjes en een paar spelden of lucifers kun je kostelyke beestjes maken; je kunt er ook kettingen van rygen; je kunt ze, wanneer je 'savonds gezellig byeen zit, poffen in de kachel, maar en dat is minder bekend ze zijn ook uitstekend als onderdeel van de middagmaaltyd te gebruiken. Spruitjes met kastanjes b.v. is een zeer voedzame lekkernij. De kastanjes worden hiertoe aan de bovenzyde met een scherp mes ingekruist, gewassen en in ruim water met wat zout gaar gekookt 1 uur). Men stelt vast of ze gaar zyn door er een uit 't water te nemen en open te maken. Kruist men de kastanjes niet in, waardoor de zoete smaak beter behouden biyft, dan bedraagt de kooktijd ±1% uur. De kastanjes worden gepeld en kunnen in z'n geheel of in stukjes gesneden door de spruitjes geroerd worden. Eet men de kastanjes zonder bijvoegselen, dan worden ze in een dekschaal opgedaan en aan tafel gepeld. Er wordt dan boter bij gepresenteerd. MAANDAG Bieten, gebakken aardappelen met kaas en uien; wentel teefjes. DINSDAG Boerenkool met rookworst; muesli. WOENSDAG Stoofprei met gehakt, rauw gebakken aardappelen; fruitsla. DONDERDAG t Stoofpot kool met kaas; gebakken grutjes. VRIJDAG Vlsragoüt in rystrand, sla; warme beschuitpudding of: hard gekookte eieren, witte bonen, tomatensaus, rUst; warme be schuitpudding. ZATERDAG Erwtensoep, gebakken appel. ZONDAG Grapefruit; runderlapjes, spruiten met kastanjes, aard appelen; 2 kleurenvla. Recept: Warme beschuitpudding. 12 beschuiten, 1. melk, 2 eieren, 150 gr. rozijnen, geraspte citroen schil, vanillesuiker, 1 theelepel kaneel, 60 gr. suiker, 50 gr. boter, iets zout. De beschuiten fijnmaken. De rozy- nen wassen en uit laten lekken, de eieren splitsen. De dooiers roeren met de suiker, de vanillesuiker, zout en kaneel. De melk koken, de boter erin laten smelten en onder voortdurend roeren by de dooiermassa doen. De vloeistof nu over 't beschultkruim roeren. De eiwitten styfslaan, op de beschuitmassa leggen en alles voor zichtig door elkaar scheppen. Een warme puddingvorm met boter insme ren en met paneermeel bestrooien. De puddingmassa erin doen en de vorm in een pan met water IV2 uur laten koken. De vorm daarna openen en nog 5 minuten in het kokende water laten staan. De pudding keren en er een vanille- of vruchtensaus bygeven. Soms is de mens tot grote prestaties in staat, ook al staat hy als invalide te boek. By een tafeltenniswedstrijd schreeuwde een meisje, dat haar verloofde zag verliezen: die scheids rechter is blind. Zij had er geen vermoeden van dat het inderdaad zo was. Medick, die tot de beste scheidsrechters van Amerika behoort gebruikt namelijk zyn oren by deze bezigheid. Dit zintuig is zo goed ontwikkeld, dat hij precies kan waarnemen waar het balletje terecht komt en zelfs of men fore- of back hand speelt. Yan Franse modellen uit stoffen van Boussac in de foyer van de Stadsgehoorzaal op maandag 23 februari 2.30 uur en 8.15 uur. kaarten a f 2.50 (incl. the'-complet) aan onze zaak Botermarkt 18 Leiden Er leefde eens een ryke prinses, die heel ydel was. Uren stond zy voor de spiegel te kijken in haar aangezicht, waarvan zij alle trekken o, zo goed! kende. Haar voorhoofd was fijn ge vormd en blank marmer gelyk, haar neus was als een kleine schelp van roze ivoor, haar mond een vochitig-rode roos maar rozen kunnen wreed zyn en het grijs van haar grote, mooi- gevormde ogen leek op de zee en ook de zee is soms wreed. Maar de scherpe vouwen bij haar mond, als doornen rond de roos. zag zij niet, en evenmin zag de prinses, dat haar ogen koud waren, zonder warmte. Neen, de prinses bewonderde slechts haar eigen schoonheid: met haar fluwelen vingers betastte zy haar zyden lokken en de dure stoffen van haar kleren, zy keek naar haar fyne voetjes en zag naar haar tere enkels zij maakte sierlyke danspasjes voor de vergulde spiegels in het paleis om zichzelf te zien bewegen, o, de prinses genoot van haar schoonheid zoals een ander van muziek genieten kan, of van mooie verzen, zy genoot ervan zoals een moeder van haar kind ge niet. Doch de prinses hield niet van muziek en niet van verzen en niet van kinderen zij hield slechts van zich zelf en zij zag alleen het uiterlyk van de dingen. Er waren, aan het hof, edelen, die naar haar gunsten dongen en zij ver gunde het de schoonsten onder hen met haar te spreken. Zy zat op een kleine troon met gouden krullen, de edelen zaten aan haar voeten en zij prezen haar maar zij prezen haar schoonheid en niet meer en de prinses lachte vol behagen, en zy 1. In 1551 verliet Martin Guerre zijn echtgenote Bertrande de Rols en zijn woning in Artigue. Hij liet nooit meer iets van zich horen en men nam daarom aan, dat hij in vreemde krijgsdienst ge vallen was. Zes jaar later kwam hij ech ter toch terug. Bertrande ontving hem als haar langvermiste man en schonk hem in de eerstvolgende drie jaar twee kinderen. 2. Zijn familie begon er evenwel aan te twijfelen of de teruggekeerde man wel werkelijk degene was voor ivie hij zich uitgaf. Zij beweerden dat hij een zekere Armand de Til zou zijn en het gelukte hun zoveel bewijzen te verzamelen, dat zij daarop een aanklacht grondden bij het gerecht in Rieux. De verdachte stond evenwel zijn mannetje. Er werden niet minder dan 150 getuigen gehoord, van wie er 38 verklaarden dat de beklaagde Martin Guerre was, terwijl alle overigen strak en stijf volhielden, dat de man een bedrieger was en Armand de Til heette. 3. Daar het gerecht in Rieux de zaak niet tot een oplossing kon brengen, werd zij verwezen naar het parlement in Tou louse. Hier loerden nieuwe getuigen ge hoord. De belangrijkste verklaring kwam van de schoenmaker Valentin Rougie, die verklaarde: „Een jaar kan komen en gaan en een rechte neus kan in een kromme veranderd worden, maar geen macht ter wereld kan een mansvoet vijf centimeter kleiner maken zonder zijn hielen of zijn tenen af te snijden". Toen Martin Guerre bij mij een paar schoenen liet maken, mat zijn voet dertig centi meter en nu slechts 25". 4. Op een van de zittingsdagen dook de echte Martin onverwacht op Tijdens een veldtocht in Vlaanderen was hij met Armand de Til samen geweest en had hem vele bijzonderheden uit zijn vroegere bestaan verteld. Andere details moest hij van Bertran de vernomen hebben, die kennelijk de verklaringen van de bedrieger wilde dekken. De beide mannen werden nu naast elkaar voor de getuigen opgesteld. Bertrande liep regelrecht op haar eerste echtgenoot toe om hem te omarmen, maar Martin stootte haar vol verachting terug. Armand werd ter dood veroor deeld. Het vonnis werd op 13 september 1560 voltrokken. vroeg de edelen schalks hun pryzende woorden te herhalen zy hoorde ze nooit genoeg. Als een enkele onder hen het al waagde te spreken van andere zaken, zoals de welvaart in het land, of de stand van het graan, trok zy een kwade groef in het marmer boven haar wenkbrauwbogen. Het was geschied en het volk sprak er fluis terend schande van dat de behaag zieke schoonheid een jonge graaf van het hof had verbannen, zy stuurde hem naar een ver land om er te vech ten voor een verloren zaak. En dat, wyl de vermetele die een zachtmoe dig man was het had gedurfd de prinses er op te wijzen, dat menselijke schoonheid, ook de hare, zou vergaan. Hy had haar gesproken van de eeuwige schoonheid der natuur: ree heuvels onder een nachtblauwe hemel, het dauwkoor der vogels in de vroege ochtend, het blyde springen van hel der water langs gladgeslepen berg- blokkenzó vervoerd raakte hy. dat de stygende ergernis van de ydele vrouw hem ontging. De prinses, die zalen vol kleren be zat, van kostbare makeiy, verdroeg in haar omgeving geen mensen die leUjk waren. Zo bespotte zy honend een staatsman, die op zyn rug een bochel droeg de doornen rond haar lachen de mond staken de man in zyn ziel. Ook beschimpte zy haar kamenier, die te grote voeten had. en rode handen. O, zij was wreed, die prinses! Het hoeft nauweiyks betoog, dat zy niet geliefd was in haar land. Zo zij dit al wist, deerde het haar niet: zij luisterde naar het voos gevlei van haar horigen, dat in haar suikeren oorschel pen klonk als klaterende muziek. De Jaren gingen voorby. de prinses werd ouder, zy was spoedig geen jonge Doch haar k°ude schoon- heid blééf; onaangetast, omdat zy niet waarlijk leefde. Haar trekken ver zachtten niet want z(j kende ont roering noch verdriet. Zo bleef haar gelaat een fraai masker en jonge edelen namen graag de plaats van de ouderen in om haar te vleien. Echter, de dag brak aan waarop de prinses ziek werd. Het begon met een klein en pijnlijk gezwel b(J haar kaak en weldra zwol haar ganse gezicht, het werd stijf, tevens verspreidden zich paarsblauwe vlekken over haar vel Toen de prinses verontrust ln haar wïF1 e £P'eSel keek. zag zy een lelijke vrouw. Zij slaakte een kreet van woede en verontwaardiging z(j beval haar kamenier de spiegel weg te ne- men, een andere te halen Zy bekeek zich in alle spiegels van het paleis maar zy was leiyk en zy werd steeds lelijker. De jonge edelen groepten zwygend rond haar ziekbed want wat viel er voor hen te zeggen nu zy haar schoon heid niet meer roemen konden? Het gerucht verspreidde zich spoe dig door het landde prinses is ster- vende. En de prinses wist dit en zij had slechts één wens: zij wilde niet lelijk sterven, zodat het volk haar be- schimpen zou. Zy verjoeg de edelen uit haar kamer en bleef alleen, maar meer dan de eenzaamheid kwetste haar het besef van haar te loor gegane glans, zy had immers haar schoonheid onverganke- lyk gewaand, en daarom riep zy ver- twyfeld uit: „Heb ik dan voor niets geleefd?" Niet lang hierna stierf zy haar lelijk WaS niet verhoord ZU stierf Maar het volk dat haar opgebaarde lichaam groette zo was het in dat land gebruikeiyk beschimpte haar niet. zoals zy gevreesd en verwacht had: het volk bezag haar met deernis, want zij had een liefdeloos leven ge leefd. Ja. daarom beklaagden allen haar ook zy die bochels hadden of grote voeten of rode handen. M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15