televisie méér minder nodig r NUTROMA de veredelde koffiemelk van Tisztricia zij weet het: In Antwerpen rekent men reeds op Indonesische theeveilingen Kerkelijk Leveu a. ARBEIDER b. TIMMERMAN Tarief „SLEUTELTJES" KOKOSLOPERS Ie herenkapper TANDSTEEN? NICOTINE? Anglia 19S4-'55 msmmmm-mammmam VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Belgische haven won de strijd met Breinen (Van onze correspondent te Brussel) De onderhandelingen van een eco nomische commissie van Antwerpse handelaren in Djakarta zijn thans zo ver gevorderd, dat men in Schel- destad reeds uitziet naar gebouwen waar de theeveilingen zullen kunnen worden gehouden. Het is vrij zeker, zo ivordt in Ant werpen gezegd, dat de Indonesische theeveilingen van eind april of be gin mei af in Antwerpen zullen worden gehouden. Een harde con currentie met Bremen en andere Duitse steden viel uit in het voordeel van Antwerpen, dat meer ervaring heeft en grotere financiële voorde len kon aanbieden. Men merkt o.m. op, dat in België alle restricties op dollar transfers zijn opge heven, wat belangrijk is voor de drie- hoekshandel. De belangstelling van de Antwerpe naren gaat ook uit naar de andere In donesische produkten, zoals rubber, palmolie, koffie en tabak, ofschoon voor dit laatste produkt de kansen van Bremen groter schijnen te zijn. Wat de thee betreft, houden de han delshuizen in Antwerpen er rekening mede dat Belgisch Kongo in de loop van de eerstkomende jaren een eigen pro- duktie gaat ontwikkelen van circa tien duizend ton per jaar. Grote opslagplaatsen De enorme opslagplaatsen in de haven van Antwerpen schijnen eveneens een doorslaggevend argument te zyn geweest voor de toewijzing van de Indonesische theeveilingen aan deze stad. Nederlandse kringen te Antwerpen zijn echter van oordeel, dat de Bel gische handelshuizen lang niet de er varing hebben van de Amsterdamse of Rotterdamse internationale han delsfirma's, en dat er bij de handel inderdaad nog wat meer nodig is dan een opslagplaats, een kantoor en wat algemene warenkennis. Relaties over de gehele wereld, een snelle beslissing en het fijne gevoel van de handelaar zijn geen eigenschappen, die zo maar uit de lucht komen vallen. 'Volgens sommige berichten, zou de Indonesische theeveiling te Antwerpen betrekking hebben op een jaarlijkse om zet van circa zestig miljoen gulden. Belangrijk Voor de haven van Antwerpen is deze zaak van het grootste belang. In de con currentie met Rotterdam is Antwerpen in de jongste jaren achter geraakt. In 1958 kreeg Antwerpen circa 30 pet. min der goederentonnage dan Rotterdam. De Indonesische en groeiende Kongolese tonnages zijn voor Antwerpen het mid del om Rotterdam in te halen. Het officiële standpunt van de Bel gische regering blijft, dat wanneer In donesische markten voor Nederland de finitief verloren gaan, het al met al voor Nederland gunstiger is dat zij in het zuidelijk deel van de Benelux blij ven, dan dat zij de Duitse economie gaan versterken. Tussen Nederland en België zijn er overigens naar aanleiding van deze kwestie geen moeilijkheden gerezen. Men moet bovendien rekening houden met de sterke positie van de Nederlandse handel en scheepvaart in Antwerpen zelf. Londen n.a.v. Cyprus voor voldongen feit In politieke kringen in Londen heerst enige onbehaaglijkheid over het feit, dat Engeland door Griekenland en Turkije voor een voldongen feit is geplaatst. Men is van mening, dat Engeland het plan voor Cyprus zal aanvaarden op voor waarde dat het een basis op het eiland behoudt. De Cyprische regering de rech ten van alle minderheden kan waarbor gen en de grondwet waarborgen in houdt tegen het aan de macht komen van de communisten. Er zal ongetwijfeld over de uitvoering van het plan nog een conferentie van drie worden gehouden, waardoor Enge land, zo meent men, zijn gezicht kan redden. Anderzijds is de Grieks-Turkse oplossing in Engeland met opluchting ontvangen. De strijd tegen de opstande lingen van het eiland was niet populair en vormde een zware last. Verwacht wordt dan ook, dat Engeland de gekwet ste trots op de koop toe zal nemen. Gouverneur Sir Hugh Foot vertrok hedenochtend voor overleg naar Londen. Wet in Malakka tegen Indonesische opstandelingen Op 18 februari zal de wetgevende raad van Malakka een immigratiewet behandelen, die ten doel heeft, aan op standelingen uit Indonesië de toegang tot Singapore en Malakka te beletten. De wet bevat een artikel, waarin het binnenkomen in Singapore en Malakka wordt belet aan personen, die propa ganda maken voor het met gewelddadige middelen ten val brengen van wettelijk aan het bewind gekomen regeringen of aansporen tot het vermoorden van overheidsdienaren. Tot deze regeringen zou dan ook de Indonesische regering behoren. Amerikaanse lening voor Indonesië Indonesië zal een lening van zes mil joen dollar krijgen voor de verbetering van zijn haveninstallaties van het Ame rikaanse fonds, dat gelden ter beschik king stelt voor de ontwikkelingsdoelein den. De gelden zullen worden aange wend voor de verbetering van de facili teiten in zeven havens. De voorwaarden van de lening zul len na de ondertekening van de over eenkomst bekend worden gemaakt. Nederlandse piloten krijgen opleiding in de Belgische Kongo (Van onze correspondent te Brussel) Het is thans zeker, dat de Belgische en Nederlandse luchtmachten gaan samenwerken om de opleiding van de piloten op zo hoog mogelijk plan te brengen. Voor lange-afstandsvluchten met alle vliegtuigtypes zullen de Neder landse en Belgische militaire piloten op de basis van Camina, in Centraal- Kongo, worden opgeleid. De jachtpiloten zullen in Nederland worden getraind. Deze overeenkomst zal begin volgend jaar van kracht worden en vormt het onderwerp van een uitwisseling van brieven tussen de Belgische minister van Defensie en zijn Nederlandse collega. De geleidelijke totstandkoming van de zelfstandigheid van Kongo behoeft voor het akkoord geen bezwaar te zijn. De buitenlandse en militaire politiek van de jonge Kongo-staat zal immers nog voor vele jaren door België worden waargenomen. Op het ogenblik bevinden zich circa 600 parachutisten te Camina. De Bel gische minister van Defensie, de heer Arthur Gilson, heeft ons gisteren na een lunch-causerie te Brussel verklaard, dat hij verder een groot voorstander is van samenwerking van alle strijdkrachten van de kleine landen. Het wordt voor die landen onmogelijk om het tempo van de moderne vooruitgang bfj te houden. Het Belgisch-Nederlands luchtvaart akkoord maakt het voor België bijvoor beeld mogelijk zijn school voor jacht piloten af te schaffen, terwijl Nederland geen bases zal behoeven aan te leggen voor de vorming van lange-afstands- piloten. Het is in de meeste gevallen mogelijk door dergelijke akkoorden de prestaties en tegenprestaties tegen elkaar af te wegen en zodoende met gesloten beur zen te werken. Soebandrio lunchte met ministers van Victoria De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken heeft vandaag aan een lunch aangezeten met de minis ters van de regering van Victoria. Hij merkte o.m. op dat Indonesië „het eerste schild" van Australië zal zQn ingeval van een aanval op Australië. Soebandrio vloog van Canberra naar Melbourne in een speciaal vliegtuig van de Australische luchtmacht. Van het vliegveld van Melbourne werd hij met een escorte van acht politie-wagens naar de lunch te zijner ere gereden. Soebandrio nodigde de eerste minister van Victoria, Henry Bolte, uit tot een bezoek aan Indonesië Waterweg was anderhalf uur versperd (Speciale berichtgeving) Het heeft gisteravond knap gespan nen op de Waterweg. Een uitgaande tanker liep bij Maassluis uit zijn roer. presenteerde zijn ankers maar zwaaide op de kenterende tij waardoor de anker kettingen in elkaar verward raakten en het schip dwars over de rivier kwam te liggen. De in- en uitgaande vaart moest worden stopgezet. De vaarweg was vol ledig versperd. Anderhalf uur later, om 9 uur, had den sleepboten de tanker in bedwang; de vaart kon worden hersteld. Elke week Iraakse wapens naar Algerijnse rebellen Bij een poging de onder stroom staan de prikkeldraadafgrenzing tussen Alge rije en Tunesië te passeren hebben Franse troepen deze week een bende van 200 opstandelingen voor de helft gedood of gevangen genomen. Het ge vecht duurt nog voort. De premier van Irak, generaal-majoor Kassem, heeft op een bijeenkomst van hoofdredacteuren van Iraakse bladen verklaard, dat elke week één of twee Iraakse vliegtuigen wapens en munitie naar de Algerijnse verzetsstrijders bren gen. Hij kondigde aan. dat deze hoe veelheid zal worden verhoogd. Een Franse krijgsraad heeft gisteren in Oran 24 Algerijnse rebellen ter dood veroordeeld. Elf anderen werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Herbouw laatste gedeelte van Bezuidenhoutkwartier kan nu een aanvang nemen De ministerraad heeft zich in beginsel verenigd met een plan, dat als grond slag bedoeld is voor de herbouw van het laatste gedeelte van het Bezuidenhout kwartier in Den Haag, aldus deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede. Dit plan is aan bevolen door de in oktober 1953 inge stelde werkcomimissie „Wederopbouw- plan Bezuidenhoutkwartier", bestaande uit vertegenwoordigers van enige depar tementen, de provincie Zuid-Holland, de gemeente 's-Gravenhage en de Ne derlandse Spoorwegen. Voorzitter was ir. H. W. Mouton, destijds secretaris generaal van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Deze commissie diende op 21 maart 1956 haar rapport bij de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in. Op verzoek van de minister beraadde de commissie zich daarna nog op enkele onderdelen; op 15 december 1958 bracht zij een nader rapport uit. De beslissing van de ministerraad stelt het gemeentebestuur van 's-Gra venhage in staat thans het wederop- bouwplan „Bezuidenhout C" op testellen en aan de gemeenteraad ter vaststelling aan te bieden.. Nu de plaats van het nieuwe station, van ministeries en andere Rijksgebouwen en van invals wegen in principe vaststaat, kunnen de desbetreffende organen zich over plan nen tot verwezenlijking van die bouw werken gaan beraden. De verdeling van de kosten van uit voering zal nog nader door de betrok ken partijen in beschouwing worden genomen, aldus het ministerie. Besprekingen te Heerlen Over moeilijkheden in de mijnindustrie (Van onze Limburgse correspondent) In Heerlen zijn gisteren besprekingen gehouden tussen hoofdambtenaren van het Departement van Economische Zaken en de Limburgse mündirecties in verband met de huidige moeilijk heden in onze mijnindustrie, welke nog verscherpt zijn door de jongste Duitse maatregelen tegen de Ameri kaanse kolen. De besprekingen zullen op korte termijn worden voortgezet. Van de kant der mündirecties wenste men geen commentaar op deze be sprekingen te geven. Wel noemde men de toestand onzer mijnindustrie zor gelijk. Men heeft goede hoop bij de regering voor de moeilükheden een open oor te RECHTZAKEN Speelclubhouders uit Baarle-Nassau berecht In een jaar een miljoen verdiend? Voor de rechtbank te Breda hebben de exploitant van de voormalige Benelux-speelclub in Baarle-Nassau, een Rotterdamse koopman, zjjn mede werker uit Schijndel en de chef de reception van de voormalige speelclub "Woodside" in Baarle-Nassau terecht gestaan. De Hagenaar die 60 van de aandelen van "Woodside-club" be zat, was ook gedagvaard maar was niet op de rechtzitting verschenen. De aanwezige verdachten bekenden het tenlastegelegde het geven van gele genheid tot hazardspel of medeplichtig heid daarvan. De exploitant zei echter zich niet strafbaar te achten omdat de club op Belgisch gebied had gestaan Van hem wordt beweerd, dat hij meer dan een miljoen gulden heeft verdiend tussen januari en december 1956, toen de Beneluxclub op volle toeren draalde. Hij verklaarde echter, dat zijn verdien sten f 20.000 hadden bedragen. Volgens de officier van Justitie laat de koopman nog steeds spelen in zijn huis in Baarle-Nassau. De officier acht te het noodzakelijk dat de exploitant uit de maatschappij wordt verwijderd, tot het Internationaal Hof van Justitie een uitspraak zal hebben gedaan over de status van het gebied, waar de speelclubs hebben gestaan. Tegen hem eiste hij een jaar en zes maanden gevangenis straf. Tegen de Hagenaar, die reeds eerder is veroordeeld wegens hazardspel, eiste de officier een jaar. waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man uit Schijndel, die zogenaamd ondervoor zitter van de Beneluxclub was geweest, hoorde zes maanden, waarvan viervoor- waardelük, tegen zich eisen. De chef de reception verdiende in de "Woodside- club" 100 tot 150 gulden per week. Van de fooienpot. die in de club was ge plaatst. kreeg het personeel niets, want de opbrengst ging naar de bazen omdat de club niet zo best rendeerde. De of ficier van Justitie hechtte echter niet erg veel waarde aan deze weeklonen, omdat er naar zijn zeggen vele duizen den guldens zijn omgegaan in de club. Ook tegen de laatste luidde de eis zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. Matroos doodde zijn vrouw De rechtbank te Rotterdam heeft een 25-jarige matroos op de grote vaart veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Hij had in de nacht van 27 op 28 september J.l. zijn 21-jarige echtgenote, in een bar in Rotterdam-zuid met een mes doodgestoken. De rechtbank achtte doodslag bewe zen en was het eens met de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat zei, dat toen verdachte het feit pleegde, hij ernstig in de war was. Niettemin achtte de rechtbank hem aansprakelijk. vinden, opdat maatregelen getroffen worden tegen een ongebreidelde con currentie, welke zonder tegenmaatrege len onze mijnindustrie voor een hopeloze situatie zal plaatsen. Dit achten de mijndirecteuren ook geen landsbelang. PLAQUETTE VAN DR. ALETTA JACOBS ONTHULD Gistermiddag heeft wethouder mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur van Amsterdam in het Internationaal Cultureel Centrum aanvaard een pla quette, voorstellende mevrouw Aletta Jacobs, geboetseerd door mevr. Katinka Schouten, in brons gegoten door B. Binder Jr. De plaquette werd aangebo den door mevrouw A. C. MayerLand- mann, namens het dr. Aletta Jacobs Film Fonds. Daarna heeft mevrouw Martha van BrinkPoort, die in 1950 de eerste prijs verwierf met een scenario over de werkzaamheden van genoemd fonds in een prijsvraag, uitgeschreven door het ministerie van O. K. en W. de plaquette onthuld voor het perceel Tes- selschadestraat 15, waar mevrouw Aletta Jacobs, de eerste Nederlandse vrouwe lijke student en medica, jarenlang heeft gewoond en gewerkt en o.a. een leiden de rol heeft gespeeld in de vrouwenkies rechtbeweging. NED. HBRV. KERK Beroepen te Stavenisse C. van dien Bergh kand. te Delft; te Polsbroek en Vllst en te Waspik C. van den Bergh, kand. te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Dussen (N.-Br.) G. A. Wes ter veld. kand. te Slagharen. OIR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravendeel M. Vlletetra te Eemdtlk Belangstelling voor Oecum. concilie Wereldraad van Kerken over oproep van Paus De Wereldraad van Kerken, spre kend namens 171 kerkgenootschappen in 50 landen, heeft gisteren verklaard belangstelling te hebben voor het oecumenisch concilie zoals Paus Jo annes XXIII dat heeft voorgesteld. „Vooruitgang in de richting van de eenheid wordt gemaakt als de kerken tezamenkomen op basis van weder zijdse eerbied", wordt in de verklaring opgemerkt. „De meest vruchtbare eerste stappen op de weg naar interkerkelijke betrek kingen zijn feitelijke samenwerking, het streven naar een verantwoorde maat schappij, een rechtvaardige en duurzame vrede, in theologische discussies en in het streven om alle volkeren geestelijke vrijheid te schenken", aldus de Wereld raad. die hiermee schijnt aan te geven welke gespreksonderwerpen naar zün mening op de eerste plaats dienen te komen. „Het gebrek aan feitelijke inlichtingen over het voorgesteld concilie maakt het, naar het oordeel van de commissie, on-,, mogelijk op dit moment een specifieke verklaring af te leggen", aldus de ver klaring. In de oproep van de Paus werd niet duidelijk gesteld welk een karakter het concilie zou krijgen: men neemt vrij algemeen aan dat het zwaartepunt toch in de eerste plaats zou liggen op het contact met de oosterse kerken en die in China. Een dergelijk concilie zou in de allereerste plaats een bijeenkomst voor katholieke geestelijke leiders zijn In feite staat over het concilie (zoals wij gisteren reeds publiceerden. Red.) slechts vast dat het voor 1961 niet ge houden zal worden. geven wij voor Uw sleutel of 14 dagen gratis televisiekijken als U een van de 1000 gelukkigen uit Leiden, Oegstgeest of Leiderdorp bent met een winnend nummer. Breng Uw sleutel naar onze zaak en vergelijk de lijst met 1000 win nende nummers. Specialisten in Philips televisie. Erkende Philips service. ElAM N.V. Official Forddealer HAARLEMMERWEG 2—4 - LEIDEN vraagt wegens uitbreiding a. MONTEURS. b. JUFFROUW voor het serveren van koffie en thee, tevens licht schoonmaakwerk. Sollicitaties aan bovengenoemd adres. Bij de dienst van GEMEENTEWERKEN te OEGSTGEEST kunnen geplaatst worden een in algemene dienst De aanstelling geschiedt op arbeidsovereen komst. Salaris f 81,70 of f 87.14 per week. afhankelijk van leeftyd en praktische ervaring. Sollicitaties te richten aan de burgemeester van Oegst geest, binnen 1 week na verschijnen van dit blad. V. 120 woorden f 1. 130 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 letters) Bewü'snummers f 0.10 extra Toezending nummerbrieven f 0.20 meer. „SLEUTELTJES" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. Onze KOKOSCOLLECTIE 1959 is gereed en bijzonder geslaagd TOT 1 MAART WORDEN AL UW GRATIS OMGEBOORD. De beste sortering vindt U bU HAARLEMMERSTR. 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Gevraagd Hoge verdienste. BEN HUYNINK, Steenstraat 23 - Leiden WITTE TANOEN met Teelak. de vei lige doel tredende tandbehande- llnr tegen tandsteen en nlcotl.ne- aanslag. Een beetje Teelak op een droge tandenborstelna enkele dagen ls de tandsteen weg. zelfs de bruinige mcotlne-aanslag is ver dwenen. Zo veilig voor het tand glazuur. zo zacht voor uw tand vlees' \og meer: Teelak geeft uw tanden een beschermend laagje, waardoor bij geregeld ge bruik uw tanden zienderogen hun natuurlijke witte glans terugkrijgen en behouden, tl.95' TEELAK Paris DISPEC nv Oen Ha.lf Amer. model, als nieuw, door omst., zeer lage prijs. Langebrug 91 - Tel. 2325S G^ed zo. Mevrouw! U weet wat een man toekomt: verrukkelijke romige kotlie. Dat kleine scheutje NUTROMA uit de grote fles van 68 cent (420 gram) doet wonderen... met zijn kopje koffie en met Uw huishoudgeld!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9