MAGGI MINESTRONEI SMAKELIJK VOEDZAAM VERWARMEND w.iuei.m Strijd 0111 de zetel van prof. Heuss is ontbrand Zware dag voor Margot Fonteyn DIKKE, ITALIAANSE GROENTESOEP Industrie en het hoger onderwijs moeten en kunnen elkaar steunen CEMA -PATENT Socialisten staken lont in het kruit door kandidatuur-Schmid Nog witter... stralend wit. zó wast... 97ste jaargang Vrijdag 13 februari 1959 Derde blad no. 29670 KOUD? Advertentie Het bedrijfsleven heeft groot be lang bü het onderwijs, speciaal het hoger onderwijs, en daarom is steeds intensiever contact tussen bedrijfs leven en onderwijs van zo grote be tekenis. Dit zeide mr. J. Meynen, directeur van de AKU te Arnhem en voorzitter van de commissie bedrijfs leven-hoger onderwijs, gistermiddag aan een koffiemaaltijd (in Krasna- polsky) van het Departement Amster dam van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. In zijn causerie getiteld „onderwijs en industrie" betoogde mr. Meynen, dat onze naoorlogse industrialisatie naar verhouding meer mensen in de industrie heeft tewerk gesteld dan in de Ver enigde Staten. Vandaar het grote be lang dat het bedrijfsleven, en met name de industrie, heeft voor de ontwikkeling van het onderwijs en voor de groei spe ciaal van het hoger onderwijs. Het is echter ook van groot belang, dat de functies die buiten het rechtstreekse bedrijfsleven vallen, goed vervuld wor den. Vandaar de actieve belangstelling van de industrie voor de taak van het hoger onderwijs. In elke sector van het maatschappelijk leven moeten goed voorbereide intellectuele krachten in voldoende mate aanwezig zijn, vooral uit het oogpunt van de toenemende Europese integratie. Spreker meende dat het bedrijfsleven tot dusver nog niet voldoende aandacht aan deze materie heeft geschonken. Wij zijn in dit opzicht aangewezen op de krachten, die het ho ger onderwijs het bedrijfsleven kan ver schaffen. Wil men evenwel het aantal afgestudeerden opvoeren, dan dient daaraan vooraf te gaan de beschikbaar stelling van een groter aantal professo ren en leraren. Ons land achter Spreker meende, dat in ons land de bijdrage van het bedrijfsleven ter bevor dering van het hoger onderwijs nog ten achter blijft. Z.i. kan dit contact eigen lijk nimmer sterk genoeg zijn. De cijfers wijzen uit dat wij in de toekomst voor een tekort aan academisch gevormde krachten komen te staan. Daarom moe ten thans maatregelen worden genomen. Welke maatregelen, daarover is men het nog niet eens. Maar het is verheugend, dat dit punt te bevoegder plaatse de ernstige aandacht heeft. Spreker vroeg zich af of het wellicht gezocht moet worden in een verkorting van de oplei ding, of in de vraag om naast de be staande opleiding de mogelijkheid van een kortere opleiding in te voeren. Naast de studieduur is ook de efficiency van de studie zelf van groot belang, en vooral de vraagkan de studie misschien beter georganiseerd worden? Spreker dacht in dit verband aan het Engelse voorbeeld, waar men de „bachelor" kent en suggereerde het instellen hier van een nieuwe graad: het baccalaureaat. Het bedrijfsleven heeft behoefte aan dergelijke mensen. (Onlangs schreven wij over het voornemen van de Leidse Universiteit om tot de instelling hiertoe over to gaan. Red. L.D.). Huwelijk van Sjali met Italiaanse Prinses V In welingelichte kringen in Teheran werd gisteren vernomen, dat de Sjah van Perzië zou willen huwen met de achttienjarige prinses Maria Gabriella, dochter van ex-Koning Umberto van Icalië, indien er een oplossing gevonden kan worden voor twee moeilijkheden, namelijk de nationaliteit en de gods dienst van de Prinses. De plannen van de Sjah zijn niet of ficieel meegedeeld. Er wordt echter veel gewicht gehecht aan een bezoek, dat een broer van de Prinses, Prins Victor Em manuel, onlangs aan het hof in Teheran heeft gebracht. Een zuster van Prinses Maria Ga- briella.Prinses Maria Pia, maakt op het ogenblik een rondrit door Perzië. verge zeld van haar echtgenoot en de broer van de Sjah. Het Perzische ochtendblad „Farman meldde vandaag, dat Prinses Maria Ga briella binnenkort mohammedaanse zal worden. Corruptie in Polen neemt grootse vormen aan De Poolse regering heeft een nieuwe reeks maatregelen afgekondigd ter be strijding van de corruptie en de diefstal van staatseigendommen. De Poolse minister van Justitie, Ma rian Rybicki, heeft in een vraaggesprek met een Warschaus blad gezegd, dat in het vervolg „de strengste maatregelen" zouden worden genomen tegen ieder die de staat benadeelt. Deze maatregelen kunnen strekken tot gedeeltelijke of al gehele onteigening van het bezit, nog afgezien van een gevangenisstraf van vijf jaar. In een officieel communiqué is mee gedeeld. dat 20.000 gevallen van fraude aan het licht waren gekomen bij een onderzoek in 31.776 kwesties. Alleen al in de stad Warschau zijn in de loop van het jaar 1958 bijna 27.500 personen beschuldigd van het verstrek ken van valse opgaven of fraude ten nadele van de staat. Welk doel? Een andere vraag is: waartoe moet het hoger onderwijs dienen, voor de wetenschap of voor een maatschappe lijk doel? De instelling van het bacca laureaat moet gezien worden als een proef, waarvan pas na jaren kan wor den gezien of ze geslaagd is. Ons volk, aldus mr. Meynen, is nu eenmaal erg gesteld op diploma's en dit feit alleen reeds staat de ontplooiing van het bac calaureaat in de weg. Tenslotte gaat het er om: hoe gebruiken wij als natie ons intellect op de meest efficiënte manier? Wij moeten vermijden, dat een belang rijk percentage een studierichting kiest, waarin het de eindstreep niet bereikt. Hoger onderwijs en bedrijfsleven kun nen elkaar wederzijds steunen door het afstaan van krachten, het verstrekken van wetenschappelijke opdrachten enz. Over al deze vragen moeten wij ons be zinnen, aldus spreker, om in de concur rentiestrijd tussen de volken en op de Europese markt te blijven. Incident nabij Gaza Een patrouille van het internationale politieleger in Gaza heeft woensdag avond een Arabier, die de demarcatie lijn wilde overschrijden doodgeschoten. De man die gewapend was, had geen gevolg gegeven aan een bevel tot stil staan. Er waren nog anderen bij hem geweest. Uit de ridhting van Israël waren schoten gevallen maar ondanks waarschuwingen van de V.N.-patrouille, was de man toch op hen blijven toe lopen. 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenen BHBÉBBIBÉÉM Jongens- en meisjesschoenen Nieuwe ambassadeur in Warschau Naar wij vernemen is de benoeming te verwachten van de heer D. G. E. Middelburg, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Singapore, tot Nederlands ambassadeur te Warschau. De huidige ambassadeur aldaar, dr. F. A. van Woerden, krijgt een andere be stemming. Actie voor verlamde 'kinderen een succes Het actiecomité van de spoormannen uit Nijmegen en omgeving heeft meege deeld, dat de inzameling voor de twee verlamde kinderen Rothuis te Opheusden eind januari reeds een bedrag van f. 10.000 had opgebracht. Hiervan is circa f. 7.000 bijeengebracht door het personeel van 160 NS-stations, werk plaatsen en locdepots. Het resterende bedrag kwam van gevers uit het gehele land en zelfs uit België en Duitsland. Behalve geld werden ook materialen aangeboden voor de bouw van het zon- nehuisje. Ook werden aanbiedingen ont vangen voor stoffering en verfraaiing ervan. Zo zond een kweker uit Hillegom 3.000 bloembollen die rond het huisje ge plant kunnen worden. Een architect uit Vla ar din gen bood aan het ontwerp voor het huisje te maken. In het begin van de komende maand hoopt men met de bouw ervan te kunnen beginnen. Op 13 februari zal een tweede inza meling onder het NS-personeel van nog 150 stations worden gehouden. Boven dien zullen nog de ambtenaren van het hoofdkantoor in Utrecht en van acht districtsbureaus een bijdrage geven. Men hoopt daardoor de f. 10.000 ver te kun nen overschrijden. De ouders van de twee verlamde meis jes Annie en Ali ontvangen uit het ge hele land brieven en geschenken en bij de posterijen is het adres al zo bekend, dat brieven waar alleen maar „Het Wit te Huuske te Opheusden" op staat, op het goede adres worden bezorgd. Op 28 februari zullen de inzamelingen worden beëindigd. Beperking afbetaling opgeheven In de Staatscourant is gepubliceerd een wijziging van dc afbetalingsbe schikking 1956, waarbij het in deze beschikking voorkomende voorschrift t.a.v. de maximumduur der afbeta lingsovereenkomsten wordt inge trokken. De Staatssecretaris van Economische Zaken acht de huidige conjuncturele omstandigheden van dien aard, dat op grond daarvan een beperking van de maximumduur der afbetalingsovereen komsten niet meer noodzakelijk wordt geacht. Aangenomen wordt, dat van de vrijheid om voortaan zelfstandig op dit punt het bedrijfsbeleid te bepalen, een zodanig gebruik zal worden gemaakt, dat opnieuw ingrijpen kan worden voor komen. De voorschriften in de afbetalingsbe schikking 1956 met betrekking tot de verplichte minimum-kassastorting blij ven van kracht met dien verstande, dat het percentage van deze kassastorting voor motorrijwielen en scooters wordt verlaagd van 25% tot 15%. Tijdens werkzaamheden op het ter rein van de Pencentrale te Velsen-noord is de 38-jarige M. Koorn uit Amster dam-noord bekneld geraakt tussen een aanhangwagen en een kraanwagen. Hij werd met ernstige verwondingen over gebracht naar het Rode Kruis-zieken- huis te Beverwijk, waar hij is overleden. (Van onze correspondent in Bonn) Met de aanwijzing van prof. Carlo Schmid als socialistisch kandidaat voor het Westduitse presidentschap heeft de SPD gisteren de lont in het kruitvat gestoken en de strijd om de stoel van prof. Heuss doen ontbranden. Op zeer korte termijn zal de voornaamste regeringspartij, de CDU-CSU, naar alle waarschijnlijkheid de katholiek dr. Heinrich Krone als haar kandidaat aanwijzen, hoewel ten deze nog alles mogelijk is en ook een protestantse CDU-er uit de bus kan komen. De beslissing van de SPD komt erop neer, dat de socialisten een gepronon ceerde, zij het gematigde partijman Bondspresident willen maken. Verwacht werd dit wel, maar ergens hoopte men in Bonner politieke kringen, dat er toch een i tussenfiguur, een hoogleraar die buiten de politiek van de dag staat, door de socialisten naar voren zou worden geschoven. Nu dit niet gebeurd is, blijft er voor de CDU in feite niets anders over dan Krone aan te wijzen. Opstand in Honduras In Guatemala is een radio-oproep van de opstandelingenleider in Honduras, kolonel Armando Velasquez, gehoord. Hij spoort het regeringsleger aan tegen de regering op te staan „tot red ding van het volk" en om bloedvergieten te voorkomen. Van de zijde van de Hon- durese overheid wordt vernomen, dat de opstandelingen, die zich dinsdag van een dorp in het noorden van het land hadden meester gemaakt, door rege ringstroepen zijn verdreven. Ook ln het westen van het land zou de regering de toestand in de hand hebben. De presi dent. Ramon Villed: Morales, is ervan overtuigd dat hij de opstandige bewe ging in korte tijd onschadelijk kan maken. Advertentie Godsdienst speelt belangrijke rol En daarmee is het voorstel van de tweede regeringspartij, de Deutsch Par tei, van de baan. De D.P. stelde eergis teren voor artikel 54 van de Westduitse grondwet, dat om. zegt dat het Bonds presidentschap in eerste instantie vijf jaar duurt en dat een herverkiezing slechts eenmaal mogelijk is, te wijzigen, en wel in die zin, dat herverkiezing steeds mogelijk zou zijn. Zou tweederde van de Bondsdag zich hiermee kunnen verenigen, dan zou Heuss, die bijna tien jaar president is, herkozen kunnen wor den. Daarvan is thans geen sprake meer: Heuss gaat in september aan staande heen; hijzelf voelt trouwens niets voor een grondwetswijziging. „Erhard wegpromoveren" Een reeks kandidaten is de laatste dagen in Bonn genoemd, onder wie niet slechts Schmid en Krone, maar ook Adenauer en zelfs de minister van Eco nomische Zaken Erhard. Ten aanzien van Erhard werd in diverse kringen openlijk gezegd, dat leidende persoon lijkheden van het verbond van de West duitse industrie bij Adenauer waren ge komen met het op discrete wijze geuite verzoek om deze minister kandidaat voor het presidentschap te maken. De wens zou daarbij hebben voorgezeten om Erhard als het ware weg te promo veren. In bepaalde industriekringen zou men er namelijk niets voor voelen, dat de protestantse en om zijn anti-protec- tionisme bekende Erhard eens als op volger van de rooms-katholiek Adenauer Bondskanselier zal worden. En daarop is veel kans, nu de r.-k. Krone de beste gooi zal maken naar het Bondspresi dentschap. Zeker zit in de CDU name lijk de gedachte voor om aldus de con fessionele kool en de politieke geit te sparen en protestanten en rooms-katho- Het ivas een loodzware dag voor de beroemde Britse ballerina Dame Margot Fonteyn! In het rijkelijk met rode pluche overladen operahuis van Covent Garden danste zij bijna tioaalf uur achtereen met slechts enkele korte rustperiodes. Ongeveer evenlang dus als zes normale avondvoorstellingen tezamen. En dat op één dag. Het was pas tegen middernacht eer er een einde aan werd gemaakt. Eerst toen was iedereen tevreden. En dat allemaal omdat Margot Fonteyn na twintig jaar lang alle aanbiedingen en verzoeken van Britse- en Amerikaanse filmmaat schappijen categorisch te hebben af gewezen eindelijk toch besloten heeft voor Rank een film te maken. Dc titel: „The Royal Ballet". Elf camera's, gedirigeerd door dr. Paul Czimer de man, die „The Bolshoi Ballet" maakte, wélke film zo'n daverend succes in Engeland oogstte, hetgeen wellicht Margot Fonteyn overstag deed gaan waren gericht op de befaamde dan seres en haar bekende partner Mi chael Eomes toen zij de scenes dans ten uit Frederick Ashtons nieuwe ballet „Ondine". In totaal duurt dat fragment in de kleurenfilm een tien minuten. Maar bij de geringste fout, moest telkens dc gehele voorstelling opnieuw ge filmd worden tot het eindelijk in de ogen van de filmmakers en de uit voerenden volmaakt leek. Toen het gordijn voor de eerste maal die dag openging hadden zich bv de elf cameramannen zes film journaalmensen en vijftig persfoto grafen gevoegd. Zó groot was de be langstelling. Toen, in het begin, kon nog dit vrolijke plaatje gemaakt worden. Tegen het einde was de bal lerina het lachen wel vergaan. Dood moe zocht ze haar kleedkamer op. Ze had er twaalf uur opzitten. Maar er zullen nog meer van dergelijke dagen volgenwant behalve Ondine' danst Fonteyn in deze film ook de Vuurvogelen de tweede acte van het „Zwanenmeer". lieken, die broederlijk verenigd in de CDU zijn, in de toekomst beiden aan hun trekken te laten komen. Wordt de rooms-katholiek Krone een CDU-kan- didaat voor Heuss' plaats, dan moet in 1961 volgens de CDU-spelregels bij een CDU-verkiezingszege een CDU-protes- tant (Erhard, Gerstemaier, Etzel of Schroder) Bondskanselier worden. Maar daarop is, zolang de rooms-katholiek Adenauer leeft en de ambitie heeft om de verkiezingen in 1961, als hij 85 is, te winnen, weer geen kansIn Bonn zegt men nu: wordt Krone kandidaat, dan treedt Adenauer in 1961 af als kanselier. Vandaar de aarzeling in de CDU om met een presidentskandidaat voor de dag te komen en het gefluister van namen van CDU-ers, die protestant zijn. Op 1 juli in West-Berlijn In West-Berlijn zullen op 1 juli de 519 leden van de Bondsdag en nog eens 519 door de parlementen van de elf Westduitse deelstaten aangewezen ver tegenwoordigers de nieuwe president kiezen. Dit bevestigde gisteren te West- Berlijn de voorzitter van de Bondsdag, Gerstenmaier. Russische dreigementen of niet, die verkiezing z&l in Berlijn plaatsvinden, ook al zegt men van com munistische zijde, dat dat een uitdaging aan de Sovjets zou zijn, aldus Gersten maier. De keus zal dus waarschijnlijk gaan tussen prof. dr. Carlo Schmid en dr. Heinrich Krone. Laatstgenoemde moet, volgens de normale partijdisci pline, kunnen rekenen op alle 522 CDU- stemmen, dat is op een totaal van 1038 drie meer dan de helft en het zou ge noeg kunnen zijn, omdat bij 520 stem men de zaak beklonken is. Schmid: een man van allure Beweeglijker en intollectueler, veel meer man van de wetenschap en van de wereld dan Krone, wiens kandidatuur nog onzeker is, is de socialist Schmid, hoogleraar in de rechtswetenschappen te Tübingen. Prof. Schmid is 62 jaar oud; hy werd in Zuid-Frankrijk gebo ren en was tijdens de bezetting werk zaam bij het Duitse civiele bestuur in Frankrijk, waarover later allerlei boze geruchten zijn verspreid, die men heeft weten te ontzenuwen. Op zijn 33ste jaar was hij reeds hoogleraar. Na de oorlog werd hij minister-president en minister van Justitie in Wurttemberg; sedert 1949 zit hij in de Bondsdag. Schmid. een briljante geest, die alles behalve het FDP- of het CDU-lidmaatschap bezit om Heuss op waardige wijze te vervangen, is een bekend man in Euro pese kringen. Er is weinig kans op, dat hij op 1 juli een paar CDU-leden zal mee krijgen. Een nederlaag van prof. Schmid kan er toe bijdragen, dat hij een geprononceerd man wordt voor de SPD voor de Bondsdagverkiezingen in 1961. Deze uitgangspunten zullen in de ko mende vier maanden in West-Duitsland veelvuldig naar voren worden gescho ven. Het publiek heeft in deze niets te zeggen; de partij-discipline zal beslissen over de bezetting van het hoogste, uiter mate belangrijke Westduitse ambt. waar van ook in de volgende tien jaar veel onzichtbare kracht voor de Bondsrepu bliek in en buiten het land, gelijk onder Heuss, zal moeten afstralen. Uitvoer land- en tuinbouwproducten Volgens he Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van la>nd- en tuinbouwproduk- ten in het 4e kwartaal van het jaar 1958 1.119,4 miljoen gulden togen 1.088,2 mil joen in het overeenkomstige kwartaal van het voorafgaande jaar. Tegenover een hogere uitvoerwaarde van de akker bouw- en de tuinbouwproducten, resp. 399.6 miljoen gulden (354,3) en 167,2 miljoen gulden (164.8) staat een lagere uitvoerwaarde van de veehouderij pro- dukten 552,6 miljoen gulden (569,1). Het aandeel van de landbouw Ln de totale uitvoerwaarde daalde van 34.,4 procent tot 33.6 procent vergeleken met het overeenkomstige kwartaal 1957. In 1958 bedroeg de totale uitvoerwaarde van land- en tuinbouwproducten 3.958,8 mil joen gulden tegen 3.896,6 miljoen gulden in 1957. Hiervan werd aan akkerbouwproduc ten voor een waarde van 1.305.7 miljoen gulden uitgevoerd (1 195,7» aan veehou- derijprodufcten 1.911,2 miljoen gulden >1.979,3) en aan tuinbouwproducten 741,9 miljoen gulden (721,6). Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoerwaarde daalde in 1958 t.o.v. 1957 van 33,1 procent tot 32,4 procent. 4e kwartaal jaar 1957 1958 1957 1958 miljoen gulden Akkerbouw 354.3 399.6 1.195,7 1.306,7 Veehouderij 569.1 552,6 1.979.3 1.911,2 Tuinbouw 164,8 167,2 721,6 741,9 Totaal 1.088,21.119,4 3.896,6 3.958,8 Hogere kosten leerlingen lagere scholen Uit een publikatie van het C.B.S. blijkt, dat de gemeentebesturen voor het jaar 1958 weer hogere bedragen per leerling beschikbaar hebben gesteld ter bestrijding van de materiële exploitatie kosten der lagere soholen dan in 1957. De bedragen varieerden voor het ge woon lager onderwijs van f. 12.(gem. Finsterwolde) tot f. 139.34 (gem. Anke veen), voor het voortgezet gewoon lager onderwijs van f. 37.(gem. Hontonisse) tot f. 182.66 (gem. Oude Pekela», voor 't u.l.o. van f. 35.38 (gem. Groningen) tot f. 113.39 dgern. Wormerveer) voor het onderwijs aan minder begaafden varieerden de bedragen van f. 56.50 (gem. Simpelveld) tot f. 413.34 (gem. Epe>. 72% van de gemeenten stolde een be drag van f. 40.of meer, per leerling bij het gewoon lager onderwijs, vast (in 1957: 47 pet), voor het voortgezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onder wijs stolde resp. 75% en 68% der ge meenten een bedrag vast van f. 55.of meer (in 1957 resp. 63% en 54%). Nieuwe balletstichting in Amsterdam Verwacht jaarlijks tekort 350 a 400.000 gulden De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. ont vangen de oprichting te bevorderen van een nieuw balletgezelschap van ongeveer 50 a 55 dansers en danseres sen, onder leiding van een onder Mascha ter Weeme en Johan Verdo- ner, bestaande artistieke leiding en van een zakelijk leider, dat met in gang van het seizoen 1959/1960 zelf standige voorstollingen zal geven en tevens, zonder organisatorisch te zijn verbonden met de Nederlandse Opera, voor balletten in operavoorstellingen van deze instelling zal worden ge bruikt. „Het laat zich aanzien", aldus B. en W., „dat de exploitatie van het nieuwe gezelschap jaarlijks een tekort tussen f. 350.000 en f400.000, al naar gelang het aantal dansers, zal opleveren. Daar bij is reeds rekening gehouden met de f. 100.000 per jaar die de Nederlandse Opera aan het balletonsemble vergoedt (waarvan het Rijk de helft voor zijn rekening neemt). Verwacht wordt dat het Rijk een verzoek om een bijdrage in de subsidiëring zal inwilligen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5