D. bedrijfs automobielen Dr. F. H. Sobels bezet in Leiden een voor ons land unieke leerstoel Bela Siki: aparte persoonlijkheid in wereld der pianistische groten Studie van stralingseffecten op erfelijkheid en mutaties Prof. Oud <->Prof. Samkalden Scholieren zagen Duits toneelstuk Warmbloedigebezielde Chausson 87»ta jaargang Vrijdag 13 februari 1959 Tweede blad no. 29670 Uitvloeisel van atoomtijdperk Met de proefexplosies van A~ en H-bommen en de vreedzame toe passing van atoomenergie zijn wij het atoomtijdperk ingegaan. De hele wereldbevolking is thans aan de straling van de fall-out door de proefexplosies onderhevig. Omdat de hoeveelheid nadelige mutaties evenredig is aan de dosis straling, moeten wij verwachten, dat nu al een groot aantal nadelige mutaties opgewekt wordt, gerekend over de totale wereldbevolking. Dit is de mening van dr. F. H. Sobels wetenschappelijk hoofdambte naar bij het Genetisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, wiens benoeming te verwachten is tot buitengewoon hoogleraar in de stralingsgenetica aan de medische faculteit van de Leidse Universiteit zoals wij gisteren reeds meldden. Deze leerstoel is de eerste van deze aard in ons land. In vergelijking tot de natuurlijke stra. lieigsbronnen is de straling veroorzaakt door proefexplosies tot nu toe gering. Immers, ongeveer een vijfde deel van de mensheid krijgt een nieuwe mutatie, een nadelige erfelijke eigenschap dus, door spontaan optredende oorzaken. De na delige gevolgen van de kunstmatige radio-actieve fall-out bedragen tot nu toe slechts ongeveer een driehonderdste van de mutaties ontstaan door natuur lijke stralingToch is het te hopen, aldus dr. Sobels, dat het aantal mutaties niet toeneemt. Want onvermijdelijk zal ieder geslacht, dat door welke oorzaken dan ook een nadelige erfelijke eigenschap door straling heeft verkregen, uitsterven. Daar is geen ontkomen aan, hoewel dood of steriliteit door mutaties zich soms pas na honderden of duizenden jaren zullen manifesteren. Fall-out van 1959 kan ste riliteit, ziekte of dood tengevolge hebben tot in, en voorbij het dertigste geslacht! Hoe de wetenschap hier achter, is ge komen? In hoofdzaak door het waarne men van mutaties, kunstmatig opgewekt 'bij de bananenvlieg en bij muizen, door bestraling of door andere ingrepen. Eigenlijk doet dr. Sobels de laatste jaren niet anders dan het bestuderen van de erfelijke eigenschappen van dit, onder de microscoop gezien, wondermooie vliegje. Internationale scholing In september 1940 begon de heer So bels, thans 36 jaar oud, zijn studies in de biologie aan de Utrechtse universiteit. Na de maatregelen van de bezetter onder brak hij ziijn studie. Na de oorlog hield hij zich onder meer bezig met de weder opbouw van de Utrechtse studenten sociëteit PHRM. Tijdens het lustrum van 1946 was hij president. In 1948 legde hij zijn doctoraal examen af en spoedig daarna vertrok hij naar Zürich, waar hij ongeveer een jaar assistent was op het laboratorium, dat onder leiding stond van prof. Hadorn. Onder diens leiding begon de heer Sobels met zijn proeven op bananen vliegen. Teruggekeerd in Nederland kwam de heer Sobels als assistent en later als hoofdassistent op het Zoölogisch Labora torium van prof. dr. Chr. P. Raven te Utrecht. Hij kreeg er veel vrijheid om zijn nieuwe vak te beoefenen. Op dit la boratorium bewerkte hij zijn dissertatie, waarop hij in 1952 promoveerde. De titel van zijn dissertatie was „Genetics and morphology of the genotype assymme- tric". Hierin behandelde hij de erfelijk bepaalde segmentatieafwijkingen bij de 'bananenvlieg. Mutatie-onderzoek Kort na zün promotie werd dr. Sobels benoemd tot wetenschappelijk ambte naar eerste klas aan het toenmaals nieuw opgerichte Genetisch Instituut dat onder leiding staat van prof. dr. C. L. Riimkc. In 1953 kreeg dr. Sobels van de British Council een scholarship, waarmee hjj naar Edinburgh vertrok, om daar een jaar te werken op het grote Institute of Animal Genetics bij dr. Charlotte Auer- bach. Dr. Auerbach was de eerste die Dr. SOBELS in zijn laboratorium tijdens be studering van een kweek van bananenvliegjes. ontdekte, dat chemische stoffen zoals mosterdgas erfelijke veranderingen kun nen opwekken. In Engeland kwam dr. Sobels voor het eerst in aanraking met de problematiek van het mutatie-onder zoek. In de afgelopen vijf jaar heeft dr. So bels gewerkt op het Genetisch Instituut dat onder leiding staat van prof. Riimke. Hij kreeg hier zeer veel faciliteiten bij zUn onderzoekingen van de chemische processen, die een rol spelen bü de mu tatie-inductie door röntgenstraling en door chemische stoffen bij de bananen vlieg. Ook werd financiële steun hier voor ontvangen van de Gezondheids organisatie T.N.O. In 1955 nam dir. Sobels een uitnodi ging aan, om een congres over zijn vak in Amerika bij te wonen. Hij heeft daar veel genetische instituten bezocht, on der meer het laboratorium van prof. H. J. Muller, de man die voor het eerst ontdekte dat röntgenstraling erfelijke veranderingen kan veroorzaken. Voor deze ontdekking kreeg prof. Muller de Nobelprijs. Deze ontdekking is van groot belang geweest, omdat wij nu toeneming van de straling verwachten door de proefexplo sies, door toepassing van kernenergie voor vreedzame doeleinden en door medische röntgenstraling. Overervingsproblemen In 1958 bracht dr. Sobels bezoeken aan Canada en de Verenigde Staten, waar hij enige tijd werkte op het labo ratorium, dat onder leiding staat van prof. Muller. In de afgelopen jaren hield dr. Sobels vaak voordrachten over het nadelige effect van stralingen op de erfelijke constitutie van ons nageslacht. Het genetisch onderzoek met bananen- vliegen van de Amerikaanse school van Morgan heeft ook zeer belangrijke re sultaten gehad met betrekking tot de overerving bij de mens. De bij deze vlieg jes vastgestelde wetmatigheden hebben het bijv. mogelijk gemaakt van te voren te bepalen, dat uit het huwelijk van Ko ningin Elizabeth met Prins Philip geen kinderen zouden voortkomen, die erfe lijk belast waren met bloederziekte, een ziekte die in het Engelse koningshuis erfelijk voorkwam. Ook de overerving van kleurenblind heid kan men thans door de onderzoe kingen met de bananenvlieg nauwkeu rig voorspellen. Verder kan men er mee vaststellen, dat bepaalde chemische stof fen, atoomstraling en röntgenstraling nadelige erfelijke mutaties bij de mens verwacht mogen worden. Gunstige mu taties doorstraling bij de mens, zijn na genoeg uitgesloten, zo meent dr. Sobels. Als de kernproeven dit jaar gestaakt worden, dan zal de straling door de fall out van de eerstvolgende dertig jaar ten gevolge hebben, dat bü benadering 250.000 gevallen met nadelige eigen schappen ontstaan. Deze mutaties zullen overgeërfd worden totdat alle aange taste geslachten óf door de dood, óf door steriliteit geëlimineerd zijn. Dit cijfer, aldus dr. Sobels, is geba seerd op schattingen van prof. Crow uit Wisconsin. AFVAARDIGING DS. W. A. BIJLEFELT In een zondagavond in de N. H. Kerk te Aalten te houden avonddienst zal ds. W. A. Bijlefeit, die binnenkort met zijn gezin naar Noord-Afrika zal vertrekken om daar, zoals bekend nieuwe wegen voor het evangelie te zoeken in de wereld van islam als zendingspredikant worden uit gezonden. Advertentie P. v. d. A. ondemocratisch Vrüdagavond 9 u. voor V.A.R.A. (402 m.) Dank zij samenwerking tussen K. en O. en L. J. A. Dank zü de samenwerking tussen K. en O. en de Leidse Jeugd Actie was het gisteren weer een hoogtydag voor de leerlingen van de middelbare scholen, die ditmaal tydens de middag- en avondvoorstelling hun parate kennis van de Duitse taal konden toetsen aan de opvoering van „Der zerbrochene Krug", gegeven door „Das Schauspiel" uit Remscheid in Westfalen. Dat de bovengenoemde organisaties hiermede niet alleen baanbrekend, doch tevens zeer nuttig werk verrichten staat wel vast. Men behoefde tijdens de voor- Stelling slechts af en tooe een blik te richten op de in gespannen aandacht luisterende en medelevende jeugdige toeschouwers, om van de grote opvoed kundige waaide van dit experiment ten volle overtuigd te worden. ,De gebroken vaas", blijspel in één groot ononderbroken bedrijf van Hein- rich von Kleist verraadt ondanks een niet te miskennen wijdlopigheid, de meesterhand. Het stuk speelt zich 3 4 eeuwen geleden af, merkwaardiger wijze in een dorp in de omgeving van Utrecht. De dorpsrechter Adam is ver liefd op Eve, de dochter van Martha Ruil, die na het overlijden van haar man de dorpsherberg drijft. De dorps- rechter brengt Eve een slinks bezoek om haar voor zich te winnen. Zij wijst hem af, want zij heeft zich verloofd met Ruprecht, een boerenzoon, die haar 'te- zelfder tijd zal ontmoeten. Als hij verschijnt, gelukt het de dorpsrechter, niet erkend, door een sprong uit het venster te ontsnappen, waarbij hij een waardevolle vaas, waarin hij zijn pruik gelegd had, van het kozijn afstoot, waar door deze breekt. Eve's moeder denkt dat Ruprecht de dader is; na zijn ontkenning brengt zij de zaak voor de dorpsrechter. Eve, die natuurlijk weet dat niet Ruprecht, doch de dorpsrechter zélf de schuldige is, wordt door leatstgenoerr het zwijgen opgelegd op straffe van uitzending van Ruprecht als soldaat naar Indië. De sluwe dorpsrechter zou het nog wel ge klaard hebben, ware niet juist de „Ge- richtsrat" voor ambtelijke controle aan gekomen. Nu valt hy, mede door de be lastende verklaring van de eerzuchtige griffier Licht, door de mand. De regisseur Wilhelm Mund heeft het ensemble, waarin meerdere goede krach ten voorkomen, met vaste en vakkundige hand geleid, waarvan de bijna vijf mi nuten „stil spel" direct bij de aanvang een opmerkelijk bewijs was. Bovendien speelde hij de griffier Licht met raak- getroffen en gevariëerde beweeglijkheid, geestig en amusant. Fronzl Patser ty peerde de met al zyn sluwheid toch domme dorpsrechter trefzeker, terwijl Albert Lichtenfeld de Gerichtsrat Wal ter juist genoeg overwicht gaf om tot verloop der rechtszitting in handen te houden. Blanca Blacha gaf een uitste kende uitbeelding van de niet op haar mondje gevallen herbergierster en Sigrid Bode, was een lieve, ingetogen Eve. Veit Tümpel, een boer en zijn zoon Ruprecht werden door Rudi Gerder en Ar- min Servaes met juist begrip gespeeld. Van de overige rollen noem ik Isa Rüggsberg en Carla Strüder, die als de beide dienstmaagden Liese en Gretezich goed van haar taak kweten. Het fraaie decor was ontworpen door, en vervaardigd onder leiding van Dieter Bode, die tevens de sfeervolle belichting voor zijn rekening nam. Het jeugdige publiek dankte de ar tiesten met enthousiaste byval. I B. H. De mens in het heelal ZONDAGMORGEN BIJEENKOMST BIJZONDER KERKEWERK Onder de schriftelijke vragen, die ter inleiding van het vraaggesprek m de veertiendaagse zondagmorgenbijeenkom sten in het Luxor-theater worden inge diend, was onlangs ook de vraag: „Hoe denkt U erover? Als men op de plane ten leven aantreft, kom ik dan niet in moeilijkheden als ik het scheppingsver haal in de Bijbel lees?" Deze vraag, hoe gebrekkig ook gefor muleerd, is een vraag die onder vele Luxorbezoekers leeft. De commissie voor Bijzonder Kerke- werk der Leidse hervormde gemeente heeft dan ook besloten zondagmorgen speciaal de vragen over moderne ont dekkingen in de sterrenwereld te bespre ken, in vergelyking met het scheppings- geloof volgens de bijbel. Ook de vragen op dit terrein, door de ruimtevaart-experimenten zo actueel geworden, zullen zondag aan de orde komen. Spreker is prof. dr. H. C. v. d. Hulst van de Leidse Sterrenwacht. Hij hoopt een uitvoerige inleiding te houden onder de titel: „De mens in het heelal". Concert Toonkunst-orkest DIDACTISCH KARAKTER Op 10 maart a.s. zal het Leidse Toon kunstorkest onder directie van Louis Stotijn een concert geven ln de foyer der Stadsgehoorzaal. Het programma luidt als volgt: 1. Concert in A majeur Antonio Vi valdi (1675—1741); 2. Cello concert Luigi Bocoherini (17431805); solist Enne van Ham; 3. Sinfonia, J. Chr. Bach (1735 1782); 4. Serenade nr. 11 in Es dur W. A. Mozart (1756—1791), voor 8 blazers; 5. Drei Balletstücke, J. Ph. Rameaut (1683—1764). De heer Stotijn zal een korte toelich ting geven op de te spelen werken. Zijn deskundige toelichting zal er zeker toe bijdragen, dit concert zeer leerzaam te doen zijn. Het didactische karakter van dit con cert, te geven door toegewijde en kundi ge amateurs, o.w. de cellist Enne van Ham, zal speciaal van grote betekenis zijn voor de Leidse bedrijfsjeugd en de leden der Leidse Jeugd Actie. CORRESPONDENTIE G. A. te Leiden Den Haag Frei burg (Zwarte Woud) 763 k.m. Ijsbaan hedenmiddag en -avond gesloten Het bestuur van de Leidse IJsclub heeft besloten de baan vanmiddag en vanavond gesloten te houden, opdat de vorst gelegenheid krijgt het ys met het oog op het weekeinde voldoende sterk te maken. Zaterdagmiddag en -avond is de baan, vanzelfsprekend bij doorgaande vorst, weer open, mèt muziek en koek- en-zopie. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kandi daat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt woens dag 25 februari des avond om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. W. L. G. Lemaire over het onderwerp: „Gevolgen van de wederrechtelijke „onderbeheerstelling" van de Neder landse bedrijven in Indonesië, beschouwd tn het licht van het internationaal pri vaatrecht". Meesterconcert K. en O. Bij thuiskomst, na door de winterse kou gegaan te zijn, zong ons Chausson's warmbloedige, melodische gespannenheid van diens Sym fonie in Bes gr. t. opus 20 de enige, die hij schreef nog altijd in het oor: even warmbloedig en romantisch-bezield door Eduard Flipse als slotclimax gedirigeerd op het vierde concert der Meester- serie van K. en O. In een der uitspraken over Ernest Chausson, eens leerling van de grote en door hem zo geliefde César Franck hetgeen in deze sym fonie in haar cyclische vorm en met haar nauwe thematische verwant schap wel sterk tot uiting komt wordt ervan gewaagd, dat zijn muziek „volstrekt decadent" is. Wij voor ons hebben die decadentie in deze met groot élan gespeelde vertolking, waaraan zowel dirigent als orkest hun hoogste bezieling legden, niet kunnen ontdekken. Het idioom van César Franck ligt over deze symfonie, waarin het koper zulk een sonoor-orgelende rol speelt, heenge- spreid. De gesignaleerde thematische verwantschap gaat zover dat er af en toe zelfs van letterlijke citaten sprake is. Al blijft Chausson qua structurele op bouw de mindere van zijn leermeester, er gaat van deze gepassioneerde melo- diek een hevige suggestie uit, waarin men van het begin tot het eind gevan gen blyft. In deze symfonie was het Rott. Philh. Orkest op z'n best: er bestond geen 'twijfel aan de kleurige, fascinerende klankschoonheid met een voortreffelijk cellist als Samuel Brill in enkele ge- inspireerd geschreven en even geïnspi reerd gestreken passages, met een bia- zersgroep van speciale klasse en een or kest, dat zonder reserves deze Chaus son, aan wie elke banaliteit vreemd is, in het hart besloten had. Bravo voor deze spontane verklan king! Voor de pauze was 't de pianist Béla Siki (oorspronkelijk Hongaar), die met Beethovens Derde Pianoconcert opnieuw sterk de aandacht trok. Wij herinneren ons nog terdege diens eerste optreden in onze stad in '55 (met Mozart), gevolgd door een optreden bij de Kunstkring. Béla Siki is een aparte persoonlijkheid onder de pianisten: zelden hoorden wij er een met helderder, transparanter en vér-dringender toucher, gehouden in het volmaakte evenwicht, dat hij van zijn leermeester, de diepbetreurde Dinu Li- patti overnam. Zelden ook iemand, wiens absoluut van binnen-uit komende visie zó gespitst is op de poëtische, fijnzinnige gevoeligheid, waarvan een sterke ont roering uitgaat. In deze Beethoven had Béla Siki te vens gelegenheid tot markanter ont plooiing van zijn verstelde wezen, dat alle op uiterlijk effect gerichte virtuo siteit verafschuwt. Hij stelt zich bij voortduring in dienst van het werk, richt zich op geestelijke verheffing, realiseert de muzikale waarden als hoogste doel. Dit alles stempelt hem tot een der wer kelijk artistieke „groten". Hij houdt zich aan een volkomen acceptabele Beetho ven-stijl, ook in de authentieke cadenz, met technisch meeesterschap gehanteerd. Zijn visie werd door Flipse en het orkest perfect opgevangen! Er ontstond die gewenste verzorgde samenwerking en het begrip voor elkaar, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Francina. dr. van P. Slingerland en J. van Eok; Jan, zn. van J. Kappers en H. A. Schut; Gijsbertus, zn. van G. Delineer en P. Bavelaar; Johannes Marintis, zn. van J. M. de Jong en M. E. Offenman; Anna Sophia Hedwig. dr. van P Z. Dubbelaar en N. van Leeuwen; Rudolf Erik. zn. van A. J. van der Kleijn en C. J. de Jong; Ro- naldus Petrus Maria. zn. van P. J. L. Postma en M. C. van Barneveld. GETROUWD G. J. Sleeuwenhoek en E. L. Hajek; J. van Bergen en C. A. Verhoeven; A. Mon- tanus en M. Bakker; K. F. van den Broek en E J. van der Blom; C. van den Heuvel en A. Dregmans. OVERLEDEN C. Schuiling, 11 weken, dochter C. van den Nagel, 56 Jr., vrouw; A. van den Hoek 57 Jr., vrouw. waarvan de toehoorder genieten kan en waarover Béla Siki zich niet beklaagd zal hebben. Het grootse applaus zal de sympa thieke Béla Siki overtuigd hebben van de warmgestemde waardering voor zijn terugkomst. De opening was aan Strawinsky's Di vertimento ,Le baiser de la fée" (De kus van de fee), van 1928. Gelegenheids- muziek voor het ballet, waarbij, ondanks alles, naar ons gevoel, dat ballet toch wel zeer gemist wordt. De kundige verwerking van de Tsjai- kowsky-melodieën, aangevuld door tal van originele vondsten, getuigt van het hoogste vakmanschap. Maar Strawinsky maakte er toch geen „eeuwigheidsmuziek" van: daar was het onderwerp niet naarRaak, geestig en melodieus-romantisch is dit spel, waarin alle instrumenten volledig aan hun trek komen, waarom het zo graag door de orkestleden gespeeld wordt, wél. Wat echter niet betekent, dat zij het steeds in hoogste perfectie deden. Vooral in de aanvang liep het nog te weinig geacheveeerd en wat stroef van stapel, wat aan Strawinsky's geniale instru mentatiekunst helaas afbraak deed. Met uitzondering alweer van Brill, wiens cello heerlyk zong, terwijl ook de flui tisten zich kranig deden gelden. Gelukkig heeft het orkest zich na dien in Chausson volkomen gerevan cheerd en bewezen, wat 't in werke lijkheid waard is. Het is mogelijk, dat men aanvan kelijk wat moeite had, er op deze koude winteravond onmiddellijk in te komen. Bovendieni een écht Frans werk als de Chaussonsymfonie is Flipse „op het lijf geschreven". Dat heeft ook het enthousiast ge stemde K. en O.-gehoor stellig on derkend! H. Advertentie Behaaglijk en veilig douchen j met PHILIPS douchecelverwarming 2 stralers van 375W zijn ideaal. Prijs per stuk (incl. armatuur) f29* Vraag nadere Inlichtingen bij uw installateur of een folder bij Philips Nederland n.v. Eindhoven Jaarvergadering Mij. voor Toonkunst Nog steeds voorwaarts In de Muziekschool „Toonkunst" vond de algemene jaarvergadering plaats van de Maatschappij voor Toonkunst Leiden, onder voorzitter schap van jhr. ir. A. G. von Weiier. Deze heette de aanwezigen welkom, waarna de notulen, het jaarverslag en het financieel verslag werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden de dames Teebaal en Coebergh (resp. secretaresse en tweede secretaresse), alsmede ir. W. H. B. van Dunnè, vice- voorzitter, die aan de beurt van af treden waren, werden als zodanig bü acclamatie herkozen. De penningmees ter, de heer L. Molijn werd dank ge bracht voor zün beheer en décharge verleend. Tot leden der kascommissie werden benoemd mr. J. C. van Eek en mr. P. J. Teebaal. Nadat enige vragen beantwoord waren, sloot de voorzitter de verga dering). Aan het jaarverslag '57'58 van de penningmeesteresse, mevrouw H H. J. TeebaalHulsekamp ontlenen wij, dat daarin hulde wordt gebracht aan de vroegere voorzitter, wijlen de heer Grijpma, die zich o.a. in hoge mate be ijverd heeft voor een verbetering van de financiële positie der leerkrachten van de muziekschool. De woorden „ik zal niiet rusten voor de positie van de leraren finantieel grondig is verbeterd" heeft hij helaas niet bewaarheid mogen zien. Met hem ls een edel mens en een aminente voorzitter der Maatschappij heengegaan Het aantal leden der Maatschappy bedroeg op 31 augustus '58: 472. Het nog steeds stijgend aantal leerlingen der muziekschool op die da tum: 1431. Onder hen niet minder dan 277 pianoleerlingen. 103 viool, ope retteklas 115 en ballet 400. In de volgende vakken werd onder wijs gegeven: piano, viool, cello, con trabas. kerkorgel, fluit, klarinet, hobo, trompet, trombone, fagot, hoorn, gitaar, accordeon, zang, declamatie, muziekge schiedenis. theorie, blokfluit (ook klas sikaal). A.V.O.M.. operetteklas. koper blazersklas en ballet. Er waren op 1 januari '58 401 buiten leerlingen. Verschillende buitengemeen ten reageerden gunstig op het verzoek tot het verlenen van e>en subsidie. De directeur der sohool, de heer Henk In Boshuizerwijk Spoedig bouw van herv. wijkcentrum Eindelük is het zover, dat er een bouwvergunning is afgekomen voor het tijdelijk wijkcentrum van de her vormde wijkgemeente „Boshuizerkade" in Leiden-zuidwest. Reeds sinds haar oprichting op 1 januari 1958 heeft de wykgemeente drin gend behoefte aan een eigen wükcen- trumwaar het werk geconcentreerd kan worden. Daar de bouw van een defi nitief stenen wijkcentrum nog (ver) in het verschiet ligt, heeft men een tyde- lijke voorziening trachten te vinden. Deze is gevonden in een houten gebouw tje, dat zich goed voor dit doel leent. Er komt een grote zaal met podium, ge schikt voor wijksamenkomsten en twee flinke kamers, geschikt voor catechisa ties, spreekuur en kleinere vergaderin gen. In het centrum van het gebouw komt een keukentje en vindt men de toiletten. De hal is tevens garderobe. Het gebouwtje zal verryzen op het open terrein op de hoek van de Hoflaan en de Telderskade, juist achter de laat ste eengezinswoningen van de Hoflaan. Men hoopt zo spoedig mogelijk te begin nen met de werkzaamheden ter voorbe reidingen van de bouw, zoals het opho gen van het terrein. Daarna zal de bouw zelf een aanvang kunnen nemen. De hervormde wykgemeente is zeer verheugd een onderkomen te hebben gevonden, zü het dat ook dit nog een tijdelijk karakter draagt. Geiraaert, werkte evenals vorige jaren met een enorme toewijding en veel ent housiasme voor zijn sohool. Steeds meer trachtte hij het gezamenlijk musi ceren door de leerlingen te bevorderen. De Toonkunstconcerten oogstten veel succes. Er was grote belangstelling, mede doordat aan de scholieren, die voor de jeugdooncerten 's middags geen piaats meer hadden kunnen krijgen, gelegen heid werd geboden 's avonds de concer ten der Maatschappy te beluisteren. Aan alle aanvragen van de scholen kon niet worden voldaan. Ook de concerten van het Toonkunst koor. onder leiding van Iskar Aribo. trokken veel belangstelling Verklaard kan worden, dat het met de muziekschool „sempre crescendo" gaat.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3