Westduitse regering verwerpt het denkbeeld van Senator Mansfield DE DEFENTIEL ASTEN NOG MAAR MINIMAAL WEERBERICHT PERZISCH OVERLEG MET DE RUSSEN IS VASTGELOPEN GROTE NED. ONDERNEMINGEN ZIJN NU GENATIONALISEERD Bijna 250 bedrijven overgenomen „Goede heertje" kreeg vijf jaar Wel Oostduitse waarnemersgeen rechtstreekse onderhandelingen IEMCO RADIO en TELEVISIE Onze Marinebij dra ge onmisbaar 97ste jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 No. 29670 LEIDSCH BL Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze oorrespondent in Bonn) Van Westduitse regeringszijde is gisteren op een persconferentie in Bonn een voorstel van de Amerikaanse Senator Mansfield verworpen. Dit voorstel van de leider der Democraten in de Senaat beoogt om, tijdens de onderhandelingen over de kwestie-Berlyn en aanverwante problemen, West-Duitsland en communistisch Oost-Duitsland over de Duitse hereniging te laten beslissen. De Westduitse rege ring is wel bereid om tijdens de aanstaande ministersconferentie met de Russen zowel Oost- als Westduitse waarnemers toe te laten, resp. af te vaardigen. Het verschil is opvallend: Bonn wil niet verder gaan dan waarnemers, de Amerikaanse Senator wenst de beslissing in de handen van de beide partijen te leggen. De regeringsperschef, staatssecretaris Von Eckardt, verklaarde dat de regering te Bonn niets moet hebben van rechtstreekse politieke onderhandelingen met Oost-Duitsland. Wel bestaat er op laag ambtelijk niveau sedert geruime tijd technisch contact over handelszaken en dergelijke, maar men wil deze technische gesprekken beslist niet uitbreiden tot politieke onderhandelingen. Geen sprake van een Oostduitse erkenning De Westduitse regering wil dus gaarne op de ministersconferentie der Grote Vier vertegenwoordigd zijn en heeft er r an ook geen bezwaar tegen, wanneer Jost-Duitsland daarop ook zal zijn ver- egenwoordigd. Volgens Von Eckardt •lienen daarbij de West- en Oostduitse vertegenwoordigers aan de conferentie- tafel gezeten te zijn naast de Amerikaan Dulles, de Engelsman Selwyn Lloyd, de Fransman Couve de Murville en de Rus Gromyko. Maar de West- noch de Oost duitse vertegenwoordiger mag de minis ter van Buitenlandse Zaken van deze twee landen zijn, doch een hoge diplo maat. En het gaat hierbij, aldus Von Eckardt, niet zozeer om deskundigen of experts, als wel om zuivere waarnemers, die toch aan het grote gesprek zullen moeten kunnen deelnemen. Bonn wil op alle mogelijke manieren daarbij verhin deren, dat de deelneming van een Oost duitse vertegenwoordiger aan een der gelijke grote conferentie uitgelegd zou kunnen worden als de erkenning door het Westen van Oost-Duitsland. „Zorgvuldige aandacht" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren mee, dat het „zorgvuldige aandacht" zou wijden aan de voorstellen van Se nator Mansfield over rechtstreekse on derhandelingen tussen West- en Oost- Duitsland over de toekomst van Berlijn en Duitsland. Diplomatieke waarnemers in Washing ton toonden zich verbaasd over de open lijke en ondubbelzinnige steun van Mansfield voor een politiek, die eerder door de Sovjet-Unie werd gelanceerd. Sommigen zeiden dat hy een beetje te ver ging en geen rekening hield met de uitwerking, die dit voorstel zou hebben op het machtsevenwicht in Europa. Maar diplomaten gaven toe dat de rede van de Senator veel stof tot over denken had gegeven. Zy zeiden, dat zjj aanzienlijke invloed moest hebben op de gebeurtenissen, die leiden tot mogelijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Men vraagt zich thans af: hoe groot is de steun van de zijde der Democra tische leiders in het Congres voor Mans- fields denkbeelden? Het denkbeeld van rechtstreekse on derhandelingen is op het „State Depart ment" (Buitenlandse Zaken) niet popu lair, alleen al om reden dat de West duitse Bondskanselier zich ertegen ver zet. Maar Senator Mansfield staat bij regeringsautoriteiten en diplomaten hoog aangeschreven en gewoonlijk wordt aan zijn opmerkingen ernstige aandacht be steed. Britse socialisten meer tevreden dan de regering Het plan-Mansfield is in Britse socialistische kringen gunstiger ontvan gen dan in regeringskringen. De socialisten noemen, officieus, de denkbeelden van de senator constructief en een welkome afwijking van het ver starde standpunt der officiële Britse en Amerikaanse politiek. De Britse socia listen zelf hebben reeds maanden lang aangedrongen op een Westelijk initia tief inzake het Duitse vraagstuk. In regeringskringen is men daaren tegen van oordeel, dat Mansfield over drijft met zijn waarschuwing, dat er wel eens pogingen gedaan zouden kun nen worden om met geweld verandering in de status quo te brengen (de Britse politiek is gebaseerd op de veronderstel ling, dat Rusland om Duitsland geen oorlog zal beginnen en dat iemand an ders zijn toevlucht zou nemen tot ge weld, wordt onvoorstelbaar geacht). Verder wordt er in deze kringen op gewezen, dat zowel Engeland als Ame rika bereid zijn eenwording van Duits land langs andere weg te laten geschie den dan door middel van vrije verkie zingen, en dat hier dus niet van verstarring gesproken mag worden. Aanhoudend winterweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en voorname lijk in het noordoosten van het land kans op enkele opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen temperaturen over het algemeen even beneden het vriespunt. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 10.32 uur; onder: 0.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.23 en 19.40 uur. Laagwater te 2.58 en 15.18 uur. (Dit nummer bestaat uH 14 pagina's) Zowel in regerings- als in socialis tische kringen acht men echter het denkbeeld van de Senator, dat de een wording van Duitsland zou kunnen be ginnen met de vorming van een al- Duits stadsbestuur van Berlijn en de Advertentie Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LÉDEN - TEL: 24244 vervanging van de geallieerden door een strijdmacht van de Verenigde Naties minder gelukkig. Men is van oordeel, dat men de kwesties-Berlijn en Duits land niet moet isoleren van een oplos sing voor de veiligheid in Europa in haar geheel. Radio-activiteit in Nederland In het buitenland zijn berichten ver schenen over verhoogde radioactiviteit van de lucht, neerslag en het opper vlaktewater. Dit verschijnsel is ook hier te lande geconstateerd, doch de gevonden waar den over de laatste maanden bedragen nog niet één 25ste deel van hetgeen in wetenschappelijke en medische kringen bij permanente blootstelling maximaal toelaatbaar wordt geacht voor grote be volkingsgroepen, zo vernemen wij van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Waarschutving van het IVesten aan de Sjah Moskou neemt falen zeer hoog op Het Russisch-Perzlsche overleg om de betrekkingen tussen de twee lan den te verbeteren zijn vastgelopen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in Teheran meegedeeld. De Sovjetrussische delegatie onder leiding van de eerste plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken Sem- jonof keerde woensdag onverlichte zake naar Moskou terug. De woord voerder zei dat de Russen de Perzi sche voorstellen niet hadden aan vaard, omdat Perzië niet akkoord kon gaan met de Russische opvattingen. Wel had de Russische delegatie de verzekering gekregen, dat het Perzi sche grondgebied nooit een tegen de Sovjet-Unie gerichte basis zou wor den. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Washington hebben de rege ringsleiders van de V.S., Engeland en Turkije vorige week aan de sjah bood schappen gezonden met de raad. voor zichtig te zijn tegenover de Sovjet- voorstellen voor hulpverlening en het sluiten van een niet-aanvalswerdrag. De In Indonesië De Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, heeft vandaag medegedeeld, dat alle grote Nederlandse cultuurondernemingen, waar onder de Verenigde Deli Maatschappij, bij besluit van de Indonesische regering zijn genationaliseerd. Minister Sadjarwo verklaarde verder,donesische tabaksmarkt in Europa van dat de Indonesische regering reeds A- - -- heeft bepaald, welke van de 248 „over genomen" Nederlandse ondernemingen in Indonesië zullen worden genationa liseerd en welke niet. Hij weigerde ver dere mededelingen te doen. Een lyst van alle genationaliseerde ondernemingen zal voor het einde van deze maand wor den gepubliceerd. Minister Sadjarwo deelde dit mede aan de correspondent van AFP in Dja karta na een persconferentie, waarop hy formeel het overplaatsen van de In- Dekkingspercentage 92 Volgens de door het Centraal Bureau van de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in januari 1959 f. 1.152 mil joen (v.m. f. 1.271 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.063 miljoen (vjn. f. 1.078 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 92 (vjm. 85). De overeenkomst tussen de Indone sische regering en een Westduitse han delsmissie is vanochtend in Djakarta getekend. Combinatie voor ertsexploitatie in Netl. Nieuw-Guinea Het ministerie van Zaken Over zee deelt mee, dat met een com binatie van vier maatschappijen overeenstemming werd verkregen omtrent de voorwaarden voor een te sluiten contract inzake de ver dere exploratie naar en de exploi tatie van nikkel-, kobalt- en ijzer ertsen in Ned. Nieuw-Guinea. V.S. zouden zich bereid hebben ver klaard tegemoet te komen aan zekere Perzische bezwaren tegen de tekst van een nieuw akkoord op economisch en militair gebied. Hierdoor zou de over eenkomst, waarover al sinds vorige zo mer wordt onderhandeld, sipoedig kun nen worden ondertekend. Over soort gelijke akkoorden tussen de V.S. en Turkije en Pakistan wordt nog onder handeld. De Sovjetrussische regering heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat de Perzische regering „op aansto ken van de Amerikanen" de onderhan delingen heeft doen mislukken. De Per zen hadden voorgesteld twee artikelen van de Russisch-Perzisohe verdrag van 1921 te schrappen, die de Sovjet-Unie het rechft geven bases op Perzisch grondgebied te hebben. De Sovjetrussische verklaring be schuldigt Perzië ervan dat het „vijan dige stappen" onderneemt tegen de Sovjet-Unie en dat het de weg van de „Amerikaanse agressieve politiek" op gaat. Voorts wordt de Sjah beschuldigd van „onoprechtheid". Hij zou reeds kort na de aankomst van de Sovjetrussische de legatie een „vreemde mogendheid" heb ben beloofd geen verdrag met de Sovjet- Unie te sluiten. De verklaring noemt de besluiten van de Perzische regering een „keerpunt" in de wederzijdse betrek kingen. Het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken ontbood gistermid dag alle buitenlandse correspondenten in Moskou om de verklaring in ont vangst te komen nemen. Dit wijst erop dat het Kremlin de zaak hoog opneemt. Volgens de Moskouse verklaring had de Sovjet-Unie de aanvankelijke Per zische voorstellen aanvaard, doch later was de Perzische delegatie met nieuwe voorstellen gekomen, waaronder de eis dat de Sovjet-Unie ermee zou instem men dat Perzië lid van het Pact van Bagdad blijft. De Sovjet-Unie had even wel een vriendschapsverdrag voorge steld. gebaseerd op de beginselen van Bandoeng, waarin het toelaten van buitenlandse militaire bases en buiten landse troepen op het grondgebied van de twee partijen werd verboden. De aangevraagde concessie betreft het eiland Waigeo met omliggende eilanden en het gebied van het Cycloopgebergte, waar reeds belangrijke hoeveelheden lateritische ertsen zijn aangeboord en verdere vondsten zeker tot de mogelijk heden behoren. De vier bovengenoemde maatschap pijen zijn drie Nederlandse en één Amerikaanse. De laatste is één der grootste ertsverwerkende bedrijven in de V.S. De woordvoerder van het ministerie van Zaken Overzee noemde de bereikte overeenstemming een mijlpaal in de economische ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea. Het is in het bijzonder verheugend, dat naast Nederlandse dernemingen ook een buitenlandse, in casu een der grootste Amerikaanse on dernemingen bereid is gevonden in het gebiedsdeel te investeren. (De namen der maatschappijen konden niet worden genoemd, daar de combina tie nog moet worden gevormd. Red. L. D.). Het Zeiss-planetarium van de I Raimond jr.. de directeur van het Haagsche Courant" bestaat 20 planetarium, die mee-jubileert met februari een kwarti eeuw* Dr» J.'deze Instelling» bff de onlangs ge heel gereviseerde het planetarium. apparatuur van Koningin Juliana en de burge meester van het wintersportoord Gstaad in het Berner Oberland, de heer Marcel Butrl, tijdens het uit brengen van een dronk op een door de gemeenteraad van dit vakantie oord georganiseerde ontvangst Minister Staf in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Bij de kabinetsformatie in 1956 is afgesproken, dat tot en met 1960 per jaar 1650 miljoen gulden zal worden uitgetrokken voor de defensie. Als die gelden uiterst doeltreffend worden besteed en zuinigheid wordt betracht, aldus minister Staf, gisteren in de Tweede Kamer, dan beantwoordt onze defensie nog maar aan het minimum van het noodzakelijke, zodat een verlaging van het pla fond van de defensielasten niet mogelijk zal zijn. De jaarlijkse exploitatiekosten van 1350 miljoen zullen eer stijgen dan dalen, vooral als men meer beroeps- personeel wil aantrekken om de diensttijd te verkorten. Voor vervan ging van materieel zal jaarlijks 500 miljoen nodig zijn; waarvan 200 mil joen is te verwachten in de vorm van buitenlandse hulp. Als ik reken met 50 miljoen voor de infra-structuur, zo concludeerde de minister van Defen sie, dan zal in de eerstkomende jaren Volledige aftrek Het „goede heertje" is tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het gehele voorarrest ruim een jaar veroordeeld. De rechtbank, die vanochtend tegen de 50-jarige voormalige boekhouder kassier van de firma Berger en Co., uitspraak deed, besliste dat de tien bankbiljetten van honderd gulden, die vorig jaar bij verdachtes arrestatie in beslag zyn genomen, aan de gedupeerde n.v. zullen worden teruggegeven. Zoals bekend heeft de verdachte deze firma in elf jaar tijd voor een totaal bedrag van ruim twee miljoen gulden benadeeld. In het vonnis, dat vrij kort was, over woog de rechtbank dat het „goede ten minste 1700 miljoen worden ver eist. Met de heren Calmeyer (CHU) en Korthals (WD) was de minister het eens dat als bezuinigingsmaatregel moet worden gestreefd naar samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één ministerie van Defensie. Geoefend personeel Onze marinebydrage in de NAVO noemde minister Staf onmisbaar. Als wij onze grote kruisers en het vlleg- kampschip Karei Doorman aan de NAVO onttrekken dan ontstaat er een leemte in de maritieme NAVO-defensie. Als de P.v. d. A. bezuiniging ziet in de opheffing van de kruisers en de Karei Doorman omdat dan drieduizend man beroepspersoneel vrijkomt, dan staat daar tegenover dat geoefend personeel net zo belangrijk kan zijn als het schip. Deskundigen bevelen de modernisering van onze kruisers aan en nu wij daar voor van Amerika een financiële bij drage kunnen krijgen, moeten wtf het aanbod zeker aanvaarden. Op de begro ting voor 1959 is voor onze rekening anderhalf miljoen uitgetrokken, in 1960 wordt dat 8(1- miljoen en dan moeten nog drie termijnen volgen van tien miljoen. O Slot pag. 2 U vindt op pag. 2, 4de blad als vrolijke reporter met prettige plaatjes. Bij Uw sigarettenwinkelier vindt hem als goede Virginia en american. heertje" „op schromelyke wyze misbruik van vertrouwen heeft gemaakt". Bij het bepalen van de straf werd voorts reke ning gehouden met de grote omvang van de gepleegde verduisteringen, de lange duur waarin deze gepleegd waren en „met de persoon van verdachte en de omstandigheden waaronder hij het misdrijf heeft gepleegd". Tenslotte werd de verdachte schuldig verklaard aan verduistering in dienst betrekking en valsheid in geschrifte beide meermalen gepleegd en tot vijf jaar met aftrek veroordeeld. Veertien dagen geleden was er zes Jaar tegen hetn geëist.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1